73sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 10 Januari 1933 Derde Blad No. 22334 BINNENLAND. DE INDISCHE BEGROOTING. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Critiek op den gouverneur-generaal. Verschenen Is het voorlooplg verslag der Tweede Kamer over de Indische be grooting. Eenige leden opperen het denk beeld de Kamer een vaste commissie voor Indische Zaken te doen Instellen. De woorden, in de jongste Troonrede aan de overzeesche gewesten gewijd, acht ten verscheidene leden wel zeer sober. Vrij algemeen was men van oordeel, dat er geen aanleiding bestond, een afzonder lijke beschouwing te wijden aan het be leid van den minister, nu naar alle waar schijnlijkheid binnen betrekkelijk korten tijd aan zijn langdurige werkzaamheid als zoodanig een eind zal komen. Wel werd de wensch uitgesproken, dat bij een nieuwe formatie met de leiding van het departement van Koloniën iemand zal worden belast, die goed bekend is met 't Indlë van den jongsten tijd. De leden be treurden het zeer, dat de gouverneur- generaal van den beginne af zoozeer in beslag genomen is door de financieele zorgen des lands, dat er nagenoeg geen tijd voor de behartiging van eenlg ander belang overblijft. Verscheidene andere leden, die niet wilden ontkennen dat de G.-G. in de te genwoordige omstandigheden een schier bovenmenschelljke taak heeft te vervul len, meenden toch niet te mogen na laten, uiting te geven aan hun bezwaren tegen het beleid van den tegenwoordigen landvoogd: dit vormt in hun oog een zui vere reactie op dat van zijn voorganger. Naar werd opgemerkt, schijnt het optre den van den G.-G. tegenover zijn ambte naren menigmaal niet zoo te zijn, als men in het bijzonder van iemand van zijn po sitie zou moge verwachten. De leden, hier aan het woord, meen den het als een ernstige fout der regee ring te moeten blijven beschouwen, dat voor dit ambt de keuze op deze persoon is gevallen. Over de van andere zijde in het geding gebrachte steunregeling voor werklooze suikeremployé's wenschten deze leden zich hun oordeel voor te behouden, totdat zij over authentieke mededeelln- gen te dezer zake zouden beschikken. In dien het waar is, dat deze steunregeling door de Indische regeering onafscheide lijk verbonden is aan haar plannen tot het stichten van een centrale verkoop organisatie voor de suiker, zou het kun nen zijn, dat dit initiatief in werkelijk heid niet van zoo edele gevoelens getuigt als het anderen aanvankelijk toescheen. Van verschillende zijden werd gewezen op de toenemende ontevredenheid in den Volksraad over de geringe mate, waarin de regeering met het gevoelen van dat college rekening houdt. Naar de zienswijze van sommige leden komen een aantal der gerezen moeilijk heden voor rekening van den Volksraad. Dat de begrooting van Onderwijs door den Volksraad werd verworpen, werd door vele leden ernstig betreurd. Dat de regeering nog steeds nalaat de herziening van het kiesstelsel ter hand te nemen, had bij verscheidene leden ern stige teleurstelling gewekt. Vele anderen leden waren van gevoelen, dat de regee ring in dezen het juiste standpunt heeft ingenomen. Ook een uitbreiding van het aantal gekozen leden van den Volksraad werd oenerzij ds gewenscht genoemd en anderzijds afgewezen. Uiteraard wordt ook de economische toestand van Indlë door de heerschende crisis zeer ernstig beinvloed. In verband daarmede achtten vele leden het thans meer dan ooit noodzakelijk, dat het stre ven der regeering vóór alle dingen ge richt zij op verhooging van de volkswel vaart, in het bijzonder op de voorkoming van hongersnood als gevolg van al te groote verarming of van voedsel- schaarschte. Verscheidene leden hadden meenen waar te nemen, dat de loonen en in het algemeen de inkomsten der bevolking met ongeveer 60 pCt. zijn gedaald. Een nij pende geldschaarschte heerscht ln de in- heemsche volkshuishouding. Gevraagd werd, of de regeering bereid is, den belastingdruk in het bijzonder van den druk der landrente voorzoover de inheemsche bevolking betreft, te ver minderen. Andere leden waren het hier niet mede eens. Vele leden konden in stemmen met de zienswijze dier regee ring, dat een economische her-oriëntee ring noodzakelijk is. Verscheidene leden merkten op, leven wij op dit terrein thans in afwachting van de resultaten van den arbeid der Commissie voor de Economische samenwerking tusschen Nederland en Indië. Wat de geldpolitiek betreft, spraken vele leden het vertrouwen uit, dat de re geering met alle kracht ook voor het be houd van de waarde van den Neder- landsch-Indischen gulden in de bres zal treden. Vele leden waren onder den in druk van den zeer ongunstigen finan- cieelen toestand, waarin Indië verkeert. Door zeer ingrijpende bezuinigingen zijn de uitgaven van den gewonen dienst in twee jaar tijds met ruim 100 mlllioen gul den naar beneden gebracht. GOUDEN JUBILEUM L. E. BOSCH ZN. V Drukkerij v.h. L. E. Bosch en zoon te Utrecht herdenkt heden den dag, onderneming voor 50 jaren ï?frH»,?k?ge ,in een vennootschap. Deze mi nl samen met de opening gebouw, dat de vennoot- Sh h»»e war dasbladbedrijf en druk- wirihortrfH l i1 2®tten. Voor het dag bladbedrijf werden nieuwe bureaux ten redactie en administratie in gericht, terwijl ook de drukkerij-afd. haar gehuisvestmeUWe' moderne ™mten zag Gisteren is een welverzorgd jubileum nummer van het „U. D." veFschenen MINISTER VERSCHUUR BIJ Z. H. DEN PAUS. Men seint uit Rome d.d. 9 Januari aan cie „Msb.": ZEx. Minister Verschuur en echtgenoote werden hedenmiddag door Z. H. den Paus m particuliere audiëntie ontvangen- SUBSIDIE WERKLOOZENKASSEN Verhooging van het percentage. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht tot de besturen der gemeenten, die tot het Werkloosheidsbesluit 1917 zijn toe getreden. De minister deelt hierin mee, dat de Regeering besloten heeft, voor het jaar 1933, ten behoeve van de werkloozen- kassen van vereenigingen, gesubsidieerd volgens het Werkloosheidsbesluit 1917, een subsidie toe te kennen van ten hoogste 200 pCt., met deze uitzondering, dat voor eenige groepen (landarbeiders, metaal bewerkers, houtbewerkers, textielarbeiders en steenfabrieksarbeiders) een subsidie zal worden toegekend van ten hoogste 250 pCt en voor de groep van technisch en opzichthoudend personeel een subsidie van ten hoogste 150 pCt. Het definitief percen tage van subsidie kan uiteraard eerst na afloop van het jaar 1933 worden vastge steld en wordt zoodanig bepaald, dat niet meer wordt gegeven, dan noodig is, tot de bovengenoemde maxima. Aan de besturen van de betrokken werkloozenkassen is in overweging gege ven, om maatregelen te treffen, die het mogelijk maken ,met het in den aanhef genoemde subsidie aan de reglementaire verplichtingen te kunnen voldoen. In het algemeen is daarbij door de regeering als voorwaarde gesteld dat: 1. de termijn, na welken nieuwe leden recht op uitkeering kunnen doen gelden, wordt gesteld op 52 weken; 2. aan gehuwde vrou wen geen uitkeering wordt gegeven; 3. aan personen van 65 jaar of ouder geen uitkee ring wordt gegeven; 4. de bijdrage voor de werkloozenkas, ln geval van werkloos heid als uitkeering uit de werkloozenkas wordt genoten, wordt doorbetaald. Verschillende kassen zullen verdere maatregelen moeten nemen, waarover thans overleg wordt gepleegd. Zoodra ten aanzien van eenige kas vaststaat, welke wijzigingen zullen worden aangebracht, zal daarvan mededeellng worden gedaan- o 2SALARISKORTING TE 's GRAVENHAGE. Voorstel van B. en W. aangenomen met 2517 stemmen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteravond gestemd over de ver schillende amendementen en het voorstel van B. en W. inzake loonkorting. Het amendement van mr. Varenkamp (lib.) om 5% over de geheele linie te korten werd verworpen met 33 tegen 9 stemmen, die van de liberalen en de heeren De Niet en Hartman (C.-H.). Het amendement van den heer Guit (R.K.) om over de eerste duizend gulden geen korting toe te passen, over de tweede en derde duizend gulden Vit'h en over de volgende 5%, werd verworpen met 35 te gen 7 stemmen, alleen die der R.K., be halve wethouder Quant. Het voorstel van B. en W. om 2V«°/o te korten over de geheele linie werd aange nomen met 25 tegen 17 stemmen (de S.D. met inbegrip der beide S.D. wethouders, de communist Schaddelee en de R.K. le den Moonen en Guit). Jhr. P. VAN DER DOES DE WILLEBOIS. Huldiging op zijn negentigsten verjaardag. Gisteren vierde jhr. P. van der Does de Willebois, oud-burgemeester van den Bosch en oud-lid der Eerste Kamer, zijn 90sten verjaardag. De gezondheidstoestand van jhr. P. van der Does de Willebois maakt het noodza kelijk het feest zoo rustig mogelijk in fa miliekring te vieren. Ten huize van den jubilaris te Den Bosch werden niet min der dan 200 telegrammen bezorgd, waar onder van den commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant, mr- dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, minister Beelaerts van Blokland. De heer W. L. Baron de Vos van Steenwij-k zond namens de Eerste Kamer het volgende telegram: „Dankbaar herdenkende uw veeljarigen en belang rijken arbeid in de Eerste Kamer, bied ik u heden haar beste wenschen aan". In den loop van den middag kwamen mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch en mr. F. J. van Lanschot hun gelukwen- schen aanbieden. Er waren voorts tal van bloemstukken o.a- van de Ridderschap van Noord-Brabant en van het 's-Hertogen- bossche Mannenkoor, waarvan de jubilaris beschermheer is. DE INDISCHE ARRESTATIE. Vragen aan de regeering. De heer Cramer heeft de volgende vra gen gericht tot den minister van koloniën: 1. Is de minister bereid mede te deelen, welke uitlatingen aanleiding hebben ge geven tot de in preventieve hechtenis stelling van twee afgevaardigden naar 't Kerstcongres van het N.I.O.G.? 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat deze twee afgevaardigden onmiddel lijk in vrijheid worden gesteld? 3. Is de minister bereid mede te deelen, wat aanleiding heeft gegeven tot het op leggen van straffen aan meerdere be stuurders van de onderofficiersvereeni- ging ..Ons Aller Belang" en de intrekking dezer straffen te bevorderen? 4. Is de minister bereid mede te deelen, op grond waarvan het afdeelingsbestuur der P.N.I. te Soerabaja is aangehouden? 5. Wil de minister bevorderen, dat dit bestuur onmiddellijk in vrijheid wordt ge steld? 6. Is de minister niet van oordeel, dat maatregelen, als in bovenstaande vragen genoemd, slechts onrust en verbittering verwekken? 7. Is de minister niet van meening, dat het doeltreffender zou zijn en meer in het belang van een goede verhouding tus schen de regeering en de inheemsche be volking en de burgerlijke en militaire landsdienaren indien, in stede van maat regelen als hoogerbedoeld te nemen, de grieven van genoemde groepen ernstig werden overwogen? SCHILDERIJEN ONTVREEMD TE BLARICUM. Door de politie weer opgespoord. Ten nadeele van de nabestaanden van wijlen den kunstschilder Evert Pieters is uit het schilderatelier „Aze lek kan" te Blaricum een veertigtal schilderijen ont vreemd en verkocht voor een bedrag van bijna f. 2500. Als dader van dezen diefstal werd door de Blaricumsche politie aange houden de kunstschilder Z. te Blaricum, die bekende de doeken ontvreemd te heb ben en deze te hebben verkocht, gedeelte lijk aan particulieren en gedeeltelijk aan de kunsthandelaren V. te Eemnes en S. te Amsterdam. Het gelukte de politie in Am sterdam. Wassenaar en Hilversum de ont vreemde doeken op te sporen en in beslag te nemen. Het was voor den schilder Z. niet moeilijk de doeken aan den man te brengen, daar hij ln het bezit was van een kwitantie, welke geteekend was door den zoon van wijlen Evert Pieters en waarop stond een bedrag aan geld voor gekochte artikelen uit de nalatenschap van den kunstschilder Evert Pieters. Z. had deze kwitantie inderdaad ontvangen, daar hij eenige schilders- en andere materialen van den overleden schilder door tusschenkomst van diens zoon had gekocht. Naar wij vernemen, zal de familie de schilderijen, welke een hooge waarde ver tegenwoordigen, wederom in haar bezit krijgen. o— SCHIP OP HET BORNE-RIF GESTRAND. De bemanning van boord gebaald. Naar uit Hoilum (op Ameland) wordt gemeld is gisterochtend het Finsche stoomschip „Alexa" op het Borne-rif ge- loopen. De reddingsboot „Insulinde" van Oostmahorn heeft 13 personen aan boord genomen. De kapitein wilde zijn schip nog niet verlaten, maar waar het schip bij het zeer ruwe weer lp gevaarlijke positie ver keerde is ook hij tenslotte op 'n reddings boot overgestapt. De deklast van het schip is weggeslagen. De sloepen aan boord zijn vernield. Nader wordt gemeld, dat de „Alera" vol water is geloopen en als verloren wordt beschouwd. o VOOR DE TWEEDE MAAL 25 JAAR GETROUWD. Gisteren vierde mevrouw Dingenouds Paalvast te Schiedam haar vijf- en twin tig-Jarig huwelijksfeest met den echtge noot, die op haar eerste zilveren huwe lijksfeest haar met haar man (die later overleden is) en de gasten vermaakte als humorist. N. R. Crt. POLITIEK UIT DEN AETHER? Welke maatregelen zijn er te wachten? Prof, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Heeft de minister reeds het advies van den radioraad ingewonnen, waarvan sprake is in de rede van den minister op 6 De cember? Kan bij bevestigende beantwoording de minister aangeven tegen wanneer bij be nadering de mededeeling aan de Tweede Kamer van het bedoelde advies kan wor den tegemoet gezien, welke mededeeling ter zelfder plaatse is in uitzicht gesteld? DE STAKING TE IJMUIDEN. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" is Zondag uit Bandoeng vertrokken en kwam te Medan aan. De „Ijsvogel" (thuisreis) is in Jodhpur aangekomen en de „Kwartel" (heenreis) te Bagdad. Het antwoord der Federatie aan den Burgemeester. De IJmuider Federatie van Arbeiders in het Visscherijbedrijf heeft het volgende schrijven aan den heer Rambonnet. bur gemeester van Velsen. gezonden: „Wij ontvingen uw schrijven d.d. 6 Jan. 1933. van den inhoud waarvan wij met groote aandacht kennis namen. Begrijpen wij uw voorstellen goed, dan beteekent dit, dat de door onze organisatie d.d. 2 Jan. voor zeelieden havenarbeiders en kolen- werkers geproclameerde staking zal moe ten worden opgeheven en de beslissing van het conflict zonder meer in handen van het door u bedoelde scheidsgerecht zal moeten worden gelegd. Bovendien zouden de zeelieden het werk moeten hervatten onder prijsgeving van alle aftappersgel den en het Fonds voor Sociale Voorzie ningen. Met alle respect voor uw goede bedoe lingen is het ons onmogelijk een dergelijk voorstel aan onze leden voor te leggen. In het onderhoud, dat Woensdag 4 Jan- ten Raadhuize plaats vond, hebben wij u het standpunt onzer organisatie uiteen gezet. Nadien is er niets gebeurd, dat ons aanleiding zou hebben kunnen geven in dit standpunt wijziging te brengen. Ons gaarne bereid verklarend u ook ver der alle door u noodig geoordeelde inlich tingen te verschaffen, verblijven wij. met de meeste hoogachting" enz. VERSPREIDE BERICHTEN. De burgemeester van Arnhem heeft in zijn nieuwjaarsrede in den gemeente raad meegedeeld dat Arnhem thans meer dan 80.000 Inwoners telt. De gewone audiëntie van den Mi nister van Koloniën zal op Vrijdag 13 en 20 Januari niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. TELEGRAM AAN DE KONINGIN. BATAVIA, 9 Jan. (Aneta). De hoofdbe sturen van het Indo-Europeesch Verbond, Indisch Katholieke Partij, Christelijke On- derwijzersvereenlging, Secretariaat van R.-K. ambtenaren en particuliere werk nemers en het Comité tot behartiging van de belangen van ambtenaarsgezinnen heb ben het volgende telegram gezonden aan H. M de Koningin: „Vestigen eerbiedig Uwe Hooge aandacht op den ondragelij- ken nood der groote ambtenaarsgezinnen door de salarisbortingen per 1 Jan. 1933, zonder voldoende kindertoelagen". DE MARGARINE SMOKKELHANDEL. Sterke uitbreiding. De smokkelhandel in Duitsche marga rine strekt zich. zooals onlangs nog bleek bij een arrestatie te Amersfoort, uit van het Oosten tot in het Westen van het land. Naar wij van grensbeambten ver namen, hebben bepaalde commissionairs in gesmokkelde margarine vrachtauto's in dienst genomen, waarmede aan de Lim- burgsche en Geldersche grens gesmokkelde waar direct uit de streng bewaakte grens zone wordt overgebracht naar het veiliger Westen. Het aantal kilo's smokkelmargarine neemt met den dag toe en het is geen zeldzaamheid, dat ln de omgeving van Nijmegen en Venlo soms alleen op één dag een paar duizend kilo, welke niet geban- derolleerd is, in beslag genomen wordt. Het gebeurt zelfs, dat in Nijmegen op klaarlichten dag kistjes smokkelmargarine naar de winkels vervoerd worden. De kommiezen zijn actiever dan ooit, maar op afdoende wijze blijken zij dezen smok kelhandel nog niet te kunnen beperken. Het blijkt, dat Duitsche groothandela ren in Rijn- en Roergebied groote partijen margarine op koopen en deze aan vaste kantoren op Hollandsch gebied aanbren gen. In dezen smokkelhandel worden dui zenden gulden verdiend. Msb. RELLETJES TE ZWOLLE. Majoor van politie zwaar gewond. Naar aanleiding van een staking bij Reinders Oliefabrieken te Zwolle kwam het na het uitgaan van de fabrieken gis teravond tot ernstige onregelmatigheden. Bij een der werkwilligen werden de ruiten ingegooid. Verscheidene werkwilligen wer den onderweg gemolesteerd, enkelen mis handeld. Aan deze gewelddadigheden nam. voor zoover was na te gaan. slechts een klein percentage stakers deel. Het waren vooral opgeschoten jongens, die hierbij de leiding hadden. Om tien uur drong de massa, die zich verzameld had voor de fabriekspoort, zoo danig op en nam een zóó dreigende hou ding aan, dat de politie ingreep. De me nigte keerde zich toen tegen de politie. Er werd met steenen gegooid. De majoor van politie Meyerink, werd zóó zwaar ge wond, dat hij een huis moest worden binnengedragen. Ook eenige agenten liepen verwondingen op. De politie veegde hierom de omgeving schoon. SOLD EERLAMP GESPRONGEN. Rijwielhandelaar gewond. Terwijl de heer S. Dekker, rijwielhan delaar te Knijpe (Fr.) gistermorgen bezig was met een soldeerlamp, sprong deze plotseling uit elkaar, waardoor de klee- ren van den heer D. en tevens de werk plaats ln brand geraakten. De heer D. sprong onmiddellijk te water, waardoor de vlammen gedoofd werden, doch hij had reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Daar eenige benzinebussen eveneens vlam vatten, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat de werkplaats spoedig een vuurzee was. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse, doch deze kon tegen het vuur weinig uitrichten en bepaalde zich er toe de naastgelegen woning nat te houden welke behouden bleef. Een aantal nieuwe rijwielen, onderdeelen en de geheele inventaris werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verze kering gedekt. o BRANDEN. Gisteravond te ongeveer halfelf is brand uitgebroken in „Magazijn Sport" van den heer J. Plmentel in de Utrechtschestraat 101, te Amsterdam. De brand woedde in het achterdeel van den winkel en ln den kelder, waar het vuur veel voedsel vond in Je vele licht brand bare sportartikelen. Met drie stralen werd het vuur gebluscht. Het achtergedeelte van den winkel brandde uit en ook in den kel der werd veel schade aangericht. Het na- blusschen hield veel tijd op omdat het vuur zat ln de stellingen, waar de sportar tikelen opgeborgen waren. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog ln het duister. Een broer van den winkelier had om acht uur en een bediende om halfnegen de zaak verlaten. Gisternacht om 1 uur ontstond brand in het dubbele woonhuis aan de Willemstraat te Aalten, bewoond door de gezinnen S. T. en P. Aangewakkerd door den sterken noordenwind, was het geheele huis spoedig één vuurzee, zoodat de brandweer niet veel behouden kon. De oorzaak van den brand is onbekend. De huizen zijn vrijwel geheel in de asch gelegd. De „Tel." meldt: Gisteravond om halfnegen werd de brandweer te Enschedé gealarmeerd voor een feilen ultslaanden brknd aan de Lip- perkerkstraat. De brandweer, die zeer kort na het uitbreken van den brand, ter plaatse was, slaagde er echter in door haar energiek optreden het vuur spoedig te beheerschen. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt, doordat het trappenhuis vrij wel verbrand was. Het perceel, waarin de galanteriewinkel gevestigd is van den heer Spin, is beneden geheel uitgebrand. Boven zijn slechts enkele kamers door het vuur gespaard: deze liepen echter veel waterschade op. De brand werd ontdekt door de vrouw des huizes. Op haar geroep snelde de ge heele familie naar beneden en vluchtte naar verwanten in een naburige straat. Toen het vuur al tot verscheidene ver trekken was doorgedrongen, werd de brand pas door de buren ontdekt. Deze, de eigenaars van het in brand staande huis. de familie Klokgieter, stelde ter stond de politie van den brand in kennis. De oorzaak is tot nog toe niet bekend. Er zouden door de politie knotten wol en katoen met teer in beslag genomen zijn. Verzekering dekt de schade. o OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag heeft de heer de R„ die per auto of weg was van Gorcum naar Baarle-Nassau (N.B.) nabij Nieuwendijk het 3-jarig zoontje van den heer J. van Dalen, dat plotseling voor de auto den weg overstak, overreden. De kleine is on geveer een uur na het ongeval overleden. Den bestuurder treft geen schuld. VERDUISTERING DOOR NOTARIS-KLERK. Rijks- en gemeentepolitie te Grootebroek hebben Zaterdagavond aangehouden en naar Alkmaar overgebracht den 32-jarigen gehuwden notarisklerk J. K. te Groote- De aangehoudene was administrateur en secretaris-boekhouder van verschillende plaatselijke instellingen en bij onderzoek is gebleken dat hij in deze functie belang rijke verduisteringen heeft gepleegd. INBREKERS AANGEHOUDEN. Goede vangst der Eindhovensche recherche. Door de Eindhovensche politie is een tweetal beruchte inbrekers uit Amsterdam en Den Haag aangehouden, die in het hotel, waar zij hun intrek hadden geno men uit een kast voor een waarde van f.500 aan staalwaren, toebehoorende aan een Dultschen fabrikant, hadden gestolen. Dat zij niet veel goeds ln den zin had den bleek uit hun vragen ln het café. waar de gegoede menschen woonden in Eind hoven en of de politie nogal slap was. Toen zij het café verlieten en de recherche hun wilde aanhouden, namen zij de vlucht, doch werden weldra gegre pen. Een tasch welke zij bij zich hadden en die later inbrekerswerktuigen bleek te bevatten, wierpen zij op een passeerenden vrachtauto, waarop zij is teruggevonden. Op hun kamer vond de politie nog een telegram, dat zij poste restante hadden ontvangen en luidde: Kom, Bep Amster dam. Een rechercheur met echt detective instinct vond in dien tekst aanleiding naar het postkantoor te gaan en buiten luid Bep te roepen en zoowaar gaf aan dien roep een vreemdeling gehoor, die natuur lijk ook direct geknipt werd. Hij bleek al evenzeer een oude kennis te wezen. Een van het drietal was eerst kortgeleden uit de gevangenis ontslagen, waarin hij in totaal al 16 jaren heeft doorgebracht. De beide anderen kwamen ook reeds met de politie in aanraking. BUITENLANDSCH GEMENGD. OPROER IN GEVANGENIS. Uit Truro (Nleuw-Schotland) wordt ge meld, dat in de gevangenis van Darches- ter vijfhonderd gevangenen in verzet kwamen. Bij de pogingen tot onderdruk king van den opstand werd één gevangene gedood, terwijl zeven anderen kans zagen te ontsnappen. De opstand is veroorzaakt door het slechte voedsel en de ongunstige arbeids voorwaarden. o DE BRAND OP DE „FRANCE". De Compagnie Générale Transatlantique heeft medegedeeld, dat de brand op het haar toebehoorende oceaanschip Prance" slechts geringe schade heeft teweegge bracht, welke op ongeveer f. 800 wordt ge raamd. o ERNSTIGE AARDBEVING IN MEXICO. Gisteren is de stad Pichucalco (Staat Chiapas) door een hevige aardbeving ge teisterd. De materieele schade zou aan zienlijk zijn. ———o DE BRAND DER „ATLANTIQUE". De brand aan boord van de .Atlantique" is thans geheel gebluscht. De brandweer was gisteren bezig de scheepsruimen leeg te pompen; daarna zal de Atlantique" naar een droogdok worden gesleept. Pas dan zal het mogelijk zijn na te gaan of en in hoeverre de romp van het schip nog bruikbaar is. Naar bij het onderzoek der enquête-com missie tot nu toe is komen vast te staan schijnt het schip beneden de waterlijn in het geheel geen schade te hebben opgeloo- pen. Ook de machines zijn slechts weinig beschadigd. Vermoedelijk zal als bergloon een derde van de waarde van het schip worden uit gekeerd. De sleepers, die aan het bergings werk hebben deelgenomen, zullen dit be drag onderling moeten verdeelen. De be slissing over de grootte van ieders aandeel zal aan arbitrage of aan de uitspraak van de Rechtbank te Parijs worden overge laten. Het verlies van de „Atlantique" is een zware slag voor de verzekeraars op de Lon- densche beurs. Zij lijden toch een verlies van ongeveer 2 millioen pond sterling. Op zichzelf is dat natuurlijk niet zoo erg maar in den laatsten tijd zijn er te veel zware verliezen geleden. Hier volgt een staatje van deze verlie zen: In 1929, Europa 49 746 ton, verlies 800 000 pond; Paris. 34 569 ton, verlies 75 000 pond; ln 1930 City of Honolulu, 10.680 ton. verlies 350.000 pond: in 1931, Bermuda 19.086 ton. verlies 850.000 pond en nog eens 486.000 pond: Segovia olm. 7000 ton, verlies 900 000 pond: in 1932 Georees Philipnar. 17.359 ton verlies 1 250 000 pond; P. C. Hooft 14 652 ton verlies 670 000 pond. De toestand is door al deze verliezen zoo ernstig geworden, dat er een comité van scheepsbouwers, scheepseigenaars en -ver zekeraars is gevormd dat met de Encel- sche Board of Trade een bespreking heeft gehad over de kwestie der scheepsbranden. Verder verluidt dat Lloyds Register dat de schepen klassificeert en cerrif eaten van „zeewaardigheid" ir)o-oef; pi-Tiriic over weegt, ook de „brandveiligheid" in het on derzoek te betrekken alvorens het bekende merk „A I" wordt verstrekt. VALSCHE MUNTERSBENDE GEARRESTEERD. De recherche in het Duitsche district Erkelenz is erin geslaagd een valsche muntersbende op het spoor te komen, en achter slot en grendel te zetten. Na een huiszoeking werden Zaterdagavond vier leden van de bende gearresteerd. Zij had den in de laatste maanden meer dan 500 valsche 5-mark stukken in omloop ge bracht. o OUDE VROUW VERMOORD. Gistermiddag laat is ln de Schaffel- strasse te Leipzig de 73-jarige weduwe van den onderwijzer Zausch in haar bed ver moord gevonden. Geconstateerd werd, dat hier roofmoord gepleegd is.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9