SCHRODER Opheffingsuitverkoop Nog slechts een pear dagen Heli. Grondcredietloten zit-slaapkamer dit [ondoordringbare metalen pantser! PHILIPS 630* HOOFDPRIJS van nationale bank Tusschen U en storingen komt LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 10 Januari 1933 LAND- EN TUINBOUW. UIT DE RIJNSTREEK. BREESTRAAT 118 Morgen begint de tegen Spotprijzen. PLATVOET,HOLVOET,tSvSiS REEDS A S. MAANDAG 16 JAN. is de trekking der g o u VARKENSCENTRALE EN NOOD LIJDENDE VARKENSHANDELAREN. Op de vragen van den heer Van der Sluis betreffende het verstrekken eener opgave van het aantal varkenshandelaren, hetwelk brootleloos is geworden door de werking der Varkenscentrale en betref fende de aan die handelaren te verleenen hulp, heeft minister Verschuur geant woord, dat er een lijst is samengesteld van namen van personen ,die te kennen heb ben gegeven, dat zij door de werking van de Crisis-Varkenswet ernstig in hun be staan zyn bedreigd. Het aantal namen, op deze lijst vermeld, bedraagt 727. Thans wordt onderzocht, in hoever bij deze per sonen van ernstige benadeeling sprake is. Aan enkele personen ten aanzien van wie op goede gronden kan worden aange nomen, dat zij door de werking oei' onder havige wet ernstig zijn getrolfen, werd reeds tweemaal een bedrag als voorloopige tegemoetkoming verstrekt. Bij het tnans aanhangige onderzoek wordt tevens nage gaan, of aan werkelijk getroffenen op anuere wijze dan door geldelijken steun hulp kan worden geboden binnen het raam van de organisatie voor de uitvoe ring der Crisis-Varkenswet. HONDERDDUIZEND SPEENVARKENS. Wat zal de Varkenscentrale met die diertjes gaan doen? Het staat thans vast, aldus het Hbld., dat de Varkenscentrale, die indertijd ver zuimd heeft zeugen voor de slachtbank op te koopen, teneinde op die wijze tot teelt beperking te geraken, thans in Januari 100.000 biggen voor twee gulden per stuk van de boeren zal gaan opkoopen. Daarmede zal dus gemoeid zijn een bedrag van f. 200.000, vermeerderd met de kosten van transport, vergoeding aan de opkoo- pers ende kosten van het „wegwer ken" dier jonge diertjes. Wij zeggen „weg werken", omdat nog heel niet bekend is, wat er met die 100.000 dieren ,te samen wegende zeg drie kwart miliioen kilo. zal gaan gebeuren. Volgens de „Vee- en Vleeschhandel" is er een plan geweest, om die 100.000 speen- varkentjes in vijf weken tijds met mede werking van het Nationaal Crisiscomité in de vier groote steden te distribueeren onder de werkloozen en armlastigen. Dit plan is echter volgens het blad van de baan; de directies der abattoirs schijnen tegen te hebben geadviseerd met het oog op de geschiktheid van het product en de kosten van het slachten en keuren, die in verhouding tot het gewicht hoog zou den zijn. Mèt ons vraagt het blad zich af, wat er dan wél met die 100.000 speenvarkens gaat gebeuren. Toch geen destructie, zooals in Denemarken met de koelen? Wij kunnen geen oordeel hebben over de slachtkosten e.d. van speenvarkens, maar dat er een modus moet zijn te vinden, om aan dit vleesch een nuttige bestemming te geven, nl. als menschelijk voedsel, dat staat voor ons vastl o NAAR HOOGER BEROEP IN CRISISPACHTZAKEN? Minister van Justitie beraadt zich. De minister van justitie, mr. dr. J. Don- ner, heeft naar aanleiding van schrifte lijke vragen van mr. R. Pollema, lid van de Eerste Kamer, betreffende de toepas sing der Crisispachtwet, medegedeeld: Het is in het algemeen belang en dat van de justitiabelen, dat de wetten in het geheele land op gelijke wijze worden toe gepast. Elke ongelijke toepassing van de Crisispachtwet 1932, voor zooveel niet door verschil in plaatselijke omstandigheden gemotiveerd, schaadt in zooverre dus deze belangen. Deze overweging is echter niet de eenige welke beteekenis heeft bij de vraag aan wie de toepassing van genoemde wet moet worden toevertrouwd. Ware het anders, dan moest de toepassing gecentraliseerd zijn bij één lichaam. Dit is evenwel niet geschied, omdat in decentralisatie bij de kamers voor crisispachtzaken bepaalde voordeelen zijn gezien, naast de mogelijk heid van snellere afdoening, in het bij zonder de deelneming aan de berechting in hoogste ressort door niet tot de rech terlijke macht behoorende personen, ten aanzien van de verhoudingen op land bouwgebied ter plaatse bijzonderlijk des kundig. De minister acht gelijke wetstoepassing in het algemeen belang en dat der justiti abelen. Overwegingen, welke de wetgever evenzeer moet laten gelden, lelden tot de conclusie, dat een bepaald denkbeeld, op zichzelf strekkende ter bevordering van de eenheid van wetstoepassing, niet is te verwezenlijken en dus niet mogelijk is. Ten aanzien van het bepaalde denk beeld om van „de voornaamste beslissin gen" van de kamers voor crisispachtzaken hooger beroep open te stellen een denk beeld overigens, dat, wat de mogelijkheid van verscheidenheid in de toepassing be treft, slechts een gradueel verschil op levert met het tegenwoordige stelsel is de minister nog niet tot een concrete con clusie gekomen. Hij zal zich daaromtrent verder beraden mede in verband met het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp van wet tot wijziging van de Crisispacht wet. ALPHEN. Burgemeester Dr. H. J. Lovink. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van onzen burgemeester het Twee de Kamerlid, dr. H. J. Lovink. om, indien hij bij de as. verkiezingen ais lid der Tweede Kamer herkozen wordt, hetgeen vrij zeker is, te bedanken als burgemeester van onze gemeente. In de sloot gereden. Dr. v. W. had het ongeval in de Ridder- buurt niet zijn auto in de sloot te riiden. De dokter kwam er goed af, terwijl ook de wagen die werd gelicht met een kraan wagen van den garagehouder J. Boot slechts licht beschadigd werd. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de dokter bi« het passeeren van een hondekar wat te ver moest uithalen en toen van den berm van den weg zakte. KOUDEKERK. Burgerlijk Armbestuur. Dezer dagen was het 30 jaar geleden, dat de heeren Ant. v. Egmond, N. P. Slegten- horst en Jac. v. Ommering hun functie als leden van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis aanvaardden. Gedurende dit lan ge tijdperk hebben genoemde heeren onaf gebroken hun beste krachten gewijd aan het vaak moeilijke werk der armenverzor ging. Gedurende hun beheer is er veel tot stand gekomen o.m. de algeheele vernieu wing van het Tehuis voor Ouden v. Dagen, dat, dank zij de uitnemende verzorging der verpleegden langzamerhand een zoo goede reputatie heeft verkregen, dat het nieuwe gebouw spoedig te klein dreigt te zullen worden. Het is te hopen dat genoemde hee ren nog lang als leden van het Burgerlijk Armbestuur hun functie met liefde en toe wijding mogen waarnemen. Door B. en W. dezer gemeente is tot gewoon brandmeester benoemd de heer D. Leenheer, alhier. —o NIEUWKOOP. Nachtwacht. De heer R. Lauwers heeft alhier een nachtveiligheidsdienst opgericht. Reeds 30 personen gaven zich als lid op. Voor de R.K. Kerk en pastorie heeft zich op initiatief van den R.K. Volksbond een vrijwillige nachtwacht gevormd, met on- veer 70 leden. De openbare begraafplaats. Op de openbare begraafplaats alhier hadden in het afgeloopen jaar 12 teraarde bestellingen plaats, waarvan 1 van een kind beneden het jaar, 2 van personen tusschen 50 en 70 jaar en 9 van personen ouder dan 70 jaren. Verkoop postzegels. De verkoop van postzegels ten bate van het misdeelde kind, die ln deze gemeente door eenige dames langs de huizen wer den aangeboden, bedroeg f. 130.-. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje Hendrika, d. van W. C. van Laar en J. van Laar. De bekende ontwikkelingsfilm „Ken-, tering" van den R.K. Volksbond is ook bier in het Patronaatsgebouw gedraaid. De opkomst was vrij goed. Pastoor van Diik opende en sloot de bijeenkomst met be geesterend woord, terwijl de heer Stein- metz uit Amsterdam het sprekende gedeelte vertolkte. TER AAR. Vergadering der R.-K. Kiesvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer Togni had een druk bezochte vergadering van bovengenoemde vereeniglng plaats in het Patronaatsgebouw. Door den voorz. werd in zijn openings woord gewezen op de felle critlek die wordt uitgeoefend op hen die geroepen zijn een leidende positie in te nemen op politiek en staatkundig gebied. Spr. spoorde de aanwezigen aan om, hoe wel ook in eigen kring veel verschil van meening heerscht, toch onder alle omstan digheden de eenheid van de partij te be waren. Na de lezing van de notulen en het jaar verslag door den secretaris, de heer H. Markman, kwam in behandeling een adres van de vereeniging „Gemeentebelang" ver zoekende adhaesie te betuigen aan een re quest gericht tot den gemeenteraad be treffende aanleg van een verkeersweg van Papenveer naar Korteraar. Met alg. stem men besloot men hiertoe. Volgens het ver slag van den penningm. de heer J. Pleterse, bedroeg het batig saldo in kas f. 98.94. Hierna volgde verkiezing bestuursleden. Periodiek aftredend waren de heeren Togni Vork, v. Zwieten en mej. Koeleman. Door een groep van personen waren tegencan- didaten gesteld, t.w. de heeren P. den Haan, A. C. Hoogervorst, M, Robertz en H. Volgering, Een eenigszins verwarde toestand ont stond. doordat de 3 aanwezige candldaten verklaarden, zich niet als candidaat be schikbaar te hebben gesteld. Nadat verschillende personen over deze kwestie het woord hadden gevoerd kwam de heer Robertz ter vergadering die zijn candidatuur wel aanvaardde. Na gehouden stemming bleken de aftre dende bestuursleden herkozen terwijl ook de heer Robertz gekozen werd verklaard, aangezien hij de vereischte volstrekte meer derheid der stemmen had verworven. Om de puzzle op te lossen stelde tenslot te het bestuur voor om het aantal be stuursleden met 1 uit te breiden, welk voor stel echter geen voldoende instemming vond. Hierna trok de voorzitter zich vrijwil lig terug zoodat de heer Robertz in diens plaats bestuurslid werd. Later werd ge noemde heer tevens als voorzitter gekozen. Voor de Tweede Kamer stelde men met algem. stemmen candidaat: voor de om schreven zetel de heer Loerakker en voor de vrije zetel de heeren Kampschöer. v. d. Weijden en De Kok. terwijl tot afgevaar digden voor de kieskringen Leiden en Gouda resp. werden benoemd de heeren Togni en Markman. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een dankwoord voor de steeds ondervonden goede samenwerking in het bestuur. Beroepen. Als predikant der Ned.-Herv. Gem. van Langer- en Korteraar is door den kerke- raad en kiescollege beroepen de heer J. T. Klamer, candidaat te Amsterdam. Auto-varia. Bij het afrijden van het erf geraakte de auto van den landbouwer K. in de weg sloot langs de Geerdijk. Behoudens eenige schade liep dit ongeval vrij goed af. Op het Jaagpad, nabij Papenveer botsten, twee personen-auto's tegen elkaar, tenge volge van onvoldoende uitwijken van een der bestuurders. Daar geweigerd werd de schade onderling te regelen heeft de poli tie het geschil in behandeling genomen. Tengevolge van het willen vermijden van een aanrijding met een jongen die zonder licht fietste haalde de bestuurder van een vrachtauto van de Gebr. L. téveel uit en reed daardoor tegen de leuning van een brug, liggende in den Geerdijk. Zoowel aan de auto als aan de brug werd belangrijke materieele schade aangericht. De oorzaak van dit ongeval maakte zich uit de voeten. 0p alle Diet geëtaleerde artikelen 30# korting Verkoop uitsluitend a contant ■w EeltvormiDg. Likdoorns, Verbroeide- of Kalknasjels? Alleen mijn Maatschoeisel of «ijnloos Pédicure brengt afdoend resultaat. Doctorale aanbeveling. J. A. SCHRAMA, Voetkundige - Mauritsstraat 59 Telefoon 1509 Bezoekt aan hais. 3620 (Premieleening goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 22 Sept. 1904 en geoorloofd door den Hoogen Baad der Nederlanden S April 1907) met p$n 48.000 GULDEN die den gelukkigen winner, ln zijn geheel, dus zonder korting, wordt uitbetaald. Bovendien loten een aantal prjjzen uit van f. 4800.-, f. 1200—, I. 480.-, l 240.— enz. totaal 2000 prijzen. Elke kooper ontvangt de trekkingslijst van 16 dezer gratis. Na toezending van slechts f* 1.25 storting ontvangt men t nummer van 't origineele lot waarmee men reeds deelneemt aan genoemde trekking en recht heeft op den vollen prijs, die er op valt; storting voor 2 stuks 2.50, voor 3 stuks 1. 3.ÖO, voor 5 stuks f. 5.— Onmiddellijke toezending volgt na ontvangst van post- wissel, aangeteekenden brief of p. Giro No. 206887 door de PARKLAAN 65L - HAARLEM Dame vraagt 3594 of ZIT- EN SLAAPKAMER met pension, ingaande 15 Januari te Oegstgeest. Brie ven A 175, Zelhem (Gld.). Maatij. tot Nut v. 't Algemeen Dep. Noordwijk. Lezing met Lichtbeelden van den heer F. PORTIEKJE, onderdirecteur van „Artis", op Donderdag 12 Jan. 's av. 8 uur, in „Het Hof van Hol land", te Noordwijb-Binnen. Onderwerp: „Jeugd en op groei van roofdieren in „Artis" en roofdierleven in de wUdernis". 3606 Entree voor niet-leden 50 en 20 cent, voor introducee's 20 cent, voor kinderen bene den de 16 jaar, 10 cent. DRAAG GEEN BREUKBAND Na 30-jarlge ondervin ding heb ik een Breuk- verband-Apparaat voor mannen, vrouwen en kin deren gemaakt, hetgeen breuklijnen verhelpt. Ik zend het op proef! Indteo U bij na alle* beptoeld hebt. kom dan tol mij. Waai anderen gefaald hebben, daar heb ik mijn grootste succes gehad. Zend onder, •taande coupon heden en ik gal U gratis mijn geïllustreerd boek over breuken en hare behandeling toe zenden. waarin ook mijn Breuk- verband-Apparaat is afge beeld met de priizen, ook de namen van vele personen, dio het beproefd hebben en hoogst dankbaar zijn. Het geeft directe verlichting, wan- al het andere niets hielp. Phoio fjn den heer C. E. BROOKS, die zich zelf en duizenden endertn ran breaklliden bevrijdde. Indien breakU/dende, tchrljf den nog heden. Ik maak het volgens Uw maat en zend het U toe met abroluten waar. borg, dat bet U voldoen sal, of ik zend U het geld terug. Ik heb den prije zoo laag mogelijk gesteld, zoo dat rijk of arm het koopen kan. Ik zend het op proef ten bewijs# dat hetgeen ik zeg, waarheid bevat. U alleen oordeelt en indien U cans mijn geill. boek telexen hebt, zalt U even verrukt zijn als mijne dni. senden pntiAnten. wier schriftelijk* dankbetuigingen voor U ter inzage liggen. Vul onderstaande gratis coupon in en post die nog heden. —Gratia Informatie-f^nou— C E. BROOKS 2038 W) Singel 25 Amsteiaam Gelieve mij te zenden, franco per post, in onbedrukte enve loppe, zonder eenige kosten ol verplichtingen mijnerzijds. Uw gelllusireerd boek en volledige inlichtingen betteffendo Uw Breuk verband-Apparaat. Naam Adres 9Soo vair' Plaats» den Philips 630A gerust onder de masten van den plaatselijken krachtzender verstel» de micro- meterschaal op onverschillig welk station aan Europa's grenzen Onmiddellijk zwijgt de krochtzender onmiddellijk snijdt deze vierkrings „Super-Inductie" ontvanger een vrije baan door den aether duizenden mijlen dwars door een aether- orkaan Geen ongewenschte trilling, die bij machte is, den metalen cylinder, die de „super-inductie" spoelen omgeeft, te doordringen geen ongenoode aethergolf, die de metalen scherm- kappen der lampen kan passeeren... Dat is afscherming, - dèt is selectivi teit in het kwodraat I met ingebouwden electro-dynamischen luidspr. F. 260 Philips 620A heeft hetzelfde binnenwerk als de 630A, doch zónder ingebouwden fuidspreker. Met den electro-dynamischen Philips luidspreker 2123 vormt dit toestel een ideale combinatie. Prijs toestel 620A Prijs luidspreker 2123 F 199.— F. 52.50 het toestel met het hart 3598 3-2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7