LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 9 Januari 1933 BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. GEMENGD NIEUWS. AGENDA. j WIJZIGINGEN IN DE TARWEWET. BEZWAREN VAN DE EERSTE KAMER. Stijging van den broodprijs verwacht. Eenige leden der Eerste Kamer hebben overwegende bezwaren tegen de voorge stelde wijziging van de Tarwewet. In de eerste plaats verwachten zij van de verhooging van het maalpercentage van 25 tot 40 pCt. een nieuwe stijging van den broodprijs van ten minste 2 cent. De in diening dezer wijziging heeft verwonde ring gewekt, daar de minister destijds te verstaan heeft gegeven, dat 25 pCt. de uiterste grens was. De toeneming van den broodprijs komt, zoo vreezen zij, ten laste van degenen die in armelijke om standigheden leven. Mede door de an dere crisiswetten worden de crisislasten voornamelijk op de zwakste schouders ge legd. Deze leden betreurden ook, zoo blijkt uit het Voorloopig Verslag, dat de minis ter als zijn vcornemen had uitgesproken, den boeren een prijs van f. 12.per 100 K.G. te verzekeien. Een groote fout van de wet achten deze leden dat et een prikkel in is ge legen tot eenajoige uitbreiding van den tarwebouw. De verlenging 7ua den wer- kingsduu tot 1 October 105 wekt het gevaar, dat Nederland den weg inslaat naar autarkie. Eenige andere leden op perden hoofdzakelijk bedenkingen tegen dezen vorm van steunverleening. Zij wenschten echter dien steun te zien aangewend in den vorm eener teeltpremie desnood' gecombineerd met een heffing van een invoerrecht op bultenlandsche tarwe en een accijns op de inheemsche tarwe. Ten slotte werd de aandacht ge vestigd op het gevaar van vermindering der kwaliteit van het brood. Deze beschouwingen bleven niet onwe- dersproken. De ervaring heeft geleerd, zoo zeiden zij, dat bij een maalpercen tage van 25 pCt. geen voldoende hoeveel heid inheemsche tarwe in het brood kan worden verwerkt. Betrouwbare onderzoekingen hebben bewezen, dat men kan gaan tot 40 pCt. zonder dat vermindering van kwaliteit daarvan het gevolg behoefde te zijn. De vermindering van het broodgebruik ongeveer 8 pCt. over het geheele land, 25 pCt. voor de gemeente Amsterdam beschouwden zij niet als een gevolg van de slechte hoedanigheid van het brood, doch veeleer van de groote werkloosheid en den korteren arbeidsduur. Thans wordt veel minder dan vroeger brood medegenomen naar het werk; meestal wordt thuis warm voedsel gebruikt, eens deels omdat het vleesch zeer goedkoop is en anderdeels omdat ten gevolge van de arbeidswet in Nederland des morgens aan het ontbijt geen versch brood is te verkrijgen. Deze leden achten uitbreiding van den tarwebouw noodzakelijk, nu het uiterst moeilijk is om den verbouw van andere gewassen eenigszins loonend te maken. Van die uitbreiding moet men zich ove rigens geen overdreven voorstelling ma ken: de noodzakelijke vruchtwisseling is een natuurlijke rem. Prijsverhooging van de bloem zal slechts een verhooging van den broodprijs veroorzaken van ten hoog ste 0.7 ct. per 800 gram, terwijl de totale prijsverhooging, ten gevolge van de beide Tarwewetten te zamen ten hoogste 3 ct. zou bedragen. Het denkbeeld, in plaats van een meng- percentage een invoerrecht of een accijns voor te schrijven, vond bij deze leden geen instemming daar zij van meening warea dat de hieraan verbonden bezwa ren heel wat grooter zouden blijken te zijn dan die verbonden aan de Tarwewet. Deze leden gaven namelijk niet toe, dat de uitvoering dier wet ongemeen grooten omslag of hooge kosten zou vorderen. Nogmaals werd krachtig aangedron gen op steunmaatregelen ten behoeve van fabrieksaardappelen en rogge. DE CREDIETREGELING VOOR DE HARINGVISSCHERU. Contract tusschen Regeering en Reeders- vereeniging geteekend. Zaterdagmiddag is het contract tusschen de Regeering en de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvlsscherij op het departement van Economische Zaken en Arbeid geteekend. Gelijk men weet, is van dit crediet, dat tot een bedrag van f. 2.500.000 is toegestaan, slechts voor ruim f. 550.000 gebruikt. In verband met de groote vraag naar haring is reeds nu vrij veel verkocht van die partijen, waarop het rijksvoorschot is verleend. Houdt deze vraag nog een maand aan, dan zal de voorraad snel geruimd zijn, hetgeen voor het komende haringseizoen van veel be lang zal zijn, hoewel het zeer hooge Dult- sche invoerrecht op haring een struikel blok blijft. Naar het Vad. verneemt, zal onze Re geering stappen doen bij de Duitsche, om het op 26 September jl. ingegane ver hoogde invoerrecht van 6 mark per ton in te trekken. o DREIGENDE STAKING TE ALMELO. Loonsverlaging aangekondigd. De Almelosche Fabrikantenvereeniging, waarbij bijna alle Almelosche textielfabri kanten aangesloten zijn, heeft bekend ge maakt dat met Ingang van 23 Januari a.s„ alle loonen een verlaging zullen ondergaan van 12 tot 15°/e. In een conferentie, die werd gehouden met de verschillende vak organisaties werd deze loonsverlaging een parig door alle organisaties afgewezen, men wilde er zelfs niet over spreken. De ver wachting is dat door de vakorganisaties van textielarbeiders een ultimatum zal worden gesteld, waarin een algemeene sta king in de Almelosche textielindustrie aangekondigd wordt, tenzij de loonsverla ging wordt ingetrokken. o DE POSTVLUCHTEN. Het retourvliegtulg „De Rijstvogel" is Zaterdagmiddag te 16.55 op Schiphol ge land. BEGRAFENIS M. VAN DER HOUT. Zaterdagmiddag heeft te Naaldwijk onder groote belangstelling de teraarde bestelling plaats gehad van wijlen den heer M. van der Hout. in leven secretaris- penningmeester van den Bond Westland cn lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. J. P. de Graaff, den voorzitter van den Bond Westland den heer J. Ba- rendse, die den overledene namens alle Westlandsche tuinbouwers dankte voor zijn grooten arbeid in het belang van het gewest, door den heer de Kanter. leider der liberale Statenfractie, den heer M. Prins namens het bestuur van den Raad van Bijstand en leden der veilingsvereeni- ging Honselersdijk, door den heer E. J. P. Eisen, burgemeester van Naaldwijk en voorzitter der commissie voor Westland sche belangen, alsmede door mr. G. Boon namens het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond. De heer A. Raimond bedankte namens de familie. -o- CRISISBRIEFKAARTEN. Van 15 Januari tot en met 31 December 1933 zullen op de postkantoren verkrijg baar worden gesteld briefkaarten welke met een bijslag boven de gewone frankeer- waarde verkocht worden. De extra- opbrengst komt ten bate van het Natio nale Crisis-comité. De kaarten dragen op het linkergedeelte van de voorzijde (adreszijde) een voor stelling. evenals de aangebrachte zegel- afdruk. verband houdt met het doel van de uitgifte. De kaarten worden uitgegeven met een frankeerwaarde van 3 cent, 5 cent en 7'/s cent en worden verkocht voor 5 cent, 8 cent en 11 cent. De briefkaart van 3 cent is uitgevoerd naar een houtsnede van W. Oepts te Am sterdam; die van 5 cent naar een litho graphic van Aart van Dobbenburgh te Bentveld. De briefkaart van 7'/j cent is uitgevoerd naar een teekening van H. Th. Wijdeveld te Amsterdam, afbeeldende, boven de landkaart van Nederland, den strijd van de elkander verslindende mach ten in den wereld-chaos. De briefkaarten zijn na den termijn van verkrijgbaarstelling nog tot en met 31 December 1934 geldig voor postgebruik. De aan het einde van het verkooptijdvak niet verkochte briefkaarten worden vernietigd. o- EEN ZELDZAAM VERSCHIJNSEL. Telkenjare, in de wintermaanden, was de botvangst op de Zuiderzee zeer gering en werden de visschersvaartuigen stilge legd. Nu de Zuiderzee afgesloten is, doet zich het verschijnsel voor, dat op het IJsselmeer, vooral langs de Hollandsche kust een ongekend ruime botvangst be haald wordt. Bovendien is de visch zeer zwaar, twee a drie pond per stuk. De vlschafslagen te Enkhuizen, Volendam en elders zijn sedert enkele weken over voerd, waardoor de gemiddelde prijs tot 10 a 12 cent per pond daalde. o ALS NATIONAAL-SOCIALISTEN RECLAME MAKEN. Charges van de politie. Te Utrecht hield de Nat. Soc. Partij, waarvan lr. Mussert leider is. Zaterdag haar eersten landdag. Het Hbld. meldt hierover: Begrijpelijkerwijze was op dezen vrijen middag de halve stad uitgeloopen om het aantreden van de wacht voor het hoofd kwartier aan de Oude Gracht gade te slaan. Fascisten van andere groepen col porteerden ijverig met hun bladen, af en toe door rechercheurs tot doorloopen aan gemaand. De Oude Gracht zag zwart van de menschen die over brugleuningen hin gen. zich voor de vensters verdrongen of de balustrades blokkeerden. Iets na den vastgesteiden tijd opende zich de deur van het fascistisch hoofdkwartier en traden dertig fascisten in uniform naar buiten. Korte bevelen, tromgeroffel, richten, en... vergezeld van drommen joelende en zin gende menschen trok de wacht langs de gracht naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats. Een groote auto met filmtoestellen en klankapparaten reed voor de groep uit en dikwijls kostte het moeite den wagen door de dichte massa's heen te krijgen. Op som mige straathoeken klonk geroep als „Weg met de moordenaars van Mateotti", „Fas cisme is moord". Toen de stoet eindelijk de plaats van bestemming bereikt bleek de politie de menigte niet meer aan te kunnen. De af zetting werd verbroken en in dichte rijen stormde het publiek naar voren. Recher cheurs in burger voerden daarop talrijke charges uit, waarbij van den gummistok gebruik moest worden gemaakt. Geleide lijk lukte het de politie de menschen te rug te dringen, maar zij kon natuurlijk niet beletten dat van alle kanten werd ge joeld en gefloten. Toen de wacht zich in twee vleugels had opgesteld trad ir. Mussert eveneens in fas cisten-uniform naar bulten om haar te inspecteeeren. De voorgeschreven groet werd gebracht, drommen getrouwen juich ten den leider toe. waarna een muziek korps het Wilhelmus inzette, dat door de leden en omstanders werd meegezongen. Op dat moment werd op het balcon van het Gebouw de vlag geheschen. Onmiddel lijk na het zingen van het Wilhelmus hoor de men van anderen kant de Internatio nale aanheffen, hetgeen weer een tegen zang van de fascisten uitlokte, die hun clublied inzetten. Opneuw liet de muziek zich hooren, werd de voorgeschreven vaandelgroet gebracht, liep de leider langs zijn troepen en terstond daarop heesch men naast de driekleur de fascisten vlag, zwart met rood. In de zaal zijn redevoeringen gehouden door ir. Mussert en den heer Van der Voort van Zijp (burgemeester van Maar tensdijk) waarna ir. Mussert weer als al? gemeen leider is aangewezen. Medegedeeld is nog dat de beweging 36 afdeelingen telt met ruim 1000 leden, TIJDSCHRIFTEN. Het eerste nummer van „Zonneschijn" in het nieuwe jaar verschijnt met een fleurig omslag; Cl. N. H. Bauer schrijft over „Door de schlucht", Marie Koenen vertelt John Ruskln's sprookje „De koning van den gouden rivier" na. o WEEKBLADEN. „Het Leven" vervolgt de artikelenserie over het „Bezoek in Huize Doorn" en vertelt tal van merkwaardigheden over 't leven van den ex-keizer in Duitschland. Voorts artikelen over: „Wij bouwen duik- booten", „Wat kost de benzine?" Merk waardig is de foto-reportage van het „Grimsel" hotel, dat onder het water ver dween, terwijl wij voorts worden inge licht over de kunst om goud te maken en het leven in de bierbrouwerijen in ver band met de mogelijke opheffing van 't bierverbod in Amerika. De „Haagsche Post" opent een filmru briek, brengt een beschouwing over „Naar het Engelsche week-end?" en bespreekt de opheffing van den gouden standaard door het Goudland. In „de Groene Amsterdammer" be spreekt prof. Josephus Jitta het kabinet van 1933; „Militair" behandelt de blij vende bezuiniging op defensie; K. W. L. Bezemer schrijft over „Indië's nood"; Jef Last, teruggekeerd van een verblijf van 9 maanden in Sovjet Rusland, levert een bijdrage over „Een levende letterkunde". Jordaan bespreekt de film „Congorilla". C. A. Klaasse schrijft over „Diplomaten spelen comedie", L. J .van Looi behan delt de „Televisie in de huiskamer." De „Wereldkroniek" brengt het gebrui kelijke gevarieerde wereldallerlei, publi ceert veel wetenswaardigs over onzicht bare stralen en haar practische toepas sing en brengt mooie foto's uit Noor wegen RECLAME. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60cl Bij Apoth en Drogisten 3544 ALGEMEEN BESTUUR VAN HEEMSCHUT Te Utrecht is een vergadering gehouden van het algemeen bestuur van den Bond Heemschut, waar geïnstalleerd werd de permanente commissie inzake beplanting langs wegen. Daarin hebben zitting de heeren: mr. F. J. van Lanschot, burge meester van 's-Hertogenbosch, voorzitter; jhr. mr. F. L. J. van Rljckevorsel, 's-Her togenbosch; J. R. Koning, Amsterdam; D. F. Tersteeg, Naarden; Jac. Smits, Naarden; J. P. van Lonkhuyzen. vertegenwoordiger der Ned. Heide-MaatschappiJEdo J. Bergsma, vertegenwoordiger van den A.N.W.B.; H. W. O. de Bruyn. plaatsver vangend lid van den A.N.W.B.; ir. G. A. Overdijkink, vertegenwoordiger van het Staatsboschbeheer; H. Roeters van Len- nep, vertegenwoordiger van den Bond van Nederl. Tuinarchitecten; H. Cleyndert 's-Gravenhage; J. J. Talsma, Woerden; D. E. Wentink, Driebergen; ir. P. Verhagen, Rotterdam. Wegens vermindering van de rijkssub sidie en omdat in vele provinciën een provinciale schoonheidscommissie Is ont staan. zal Heemschut voor de verbetering der dorpsbouwkunst de werkzaamheden inkrimpen en in hoofdzaak zich beperken tot de streken waar nog geen schoonheids commissie is. In September en October 1933 zal in het Koloniaal Instituut een Heemschut-ten toonstelling worden ingericht. Voor inzen dingen zullen genoodigd worden de Neder landsche vereenigingen. die op Heemschut- gebied fraai werk doen. benevens eenlee buitenlandsche vereenigingen uit Scandi navië en België. o KATH. KLEERMAKERSBOND. Te Utrecht is opgericht een bond van R. K. Kleermakerspatroons. Tot voorzitter is gekozen de heer Th. Burgemeester, Den Bosch, terwijl verder in het bestuur werden gekozen de heeren Theo Jansen, den Bosch; A. Baljet, Utrecht; M. A. Jansen, Oirschot en H. Schoenmaker, Tilburg. Twee bestuursvacatures bleven voorloo pig onvervuld. (Msb.). o VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdag werden aan de Nederland sche Kabelfabriek te Delft veertig werk lieden ontslagen. De Lloyd-rapide, in aansluiting op het motorschip .Dempo", zal Woensdag morgen te 9.28 uur in Den Haag (HS.M.) aankomen. o UIT NED. OOST-INDIE. INDISCHE LEGER KRIJGT PANTSERAUTO'S. BATAVIA, 7 Jan. (Aneta). De Leger- begrooting voor 1933 bevat een post voor de aanschaffing van pantserauto's, die in Europa zullen worden aangekocht, en waarbij gebruik zal worden gemaakt van de diensten van een officier, die met verlof naar Europa vertrekt. MOORD-AANSLAG UIT JALOUZIE. De dader gearresteerd. Gisteravond plm. 10 uur is te Berkel en Roderijs een moordaanslag gepleegd op zekeren Mil uit Pijnakker. Deze M. was op bezoek bij iemand in Berkel waar ook aanwezig was mej. K. Deze leefde gescheiden van haar man en K. die vermoedde dat M. een verhouding had met zijn vrouw kwam daar gister avond binnen. Met een mes bracht hij M. verschillende steken toe. In zeer zorgwekkenden toestand is M. naar het ziekenhuis te Rotterdam over gebracht. Ook de vrouw van K. kreeg een ver wonding die echter slechts van lichte aard was. De dader is onmiddellijk gearresteerd. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank, zijn vrouw had hij reeds meer malen bedreigd. o FIETSENDIEFSTALLEN IN HET GROOT. Vijf personen aangehouden. Den laatsten tijd zijn in verschillende plaatsen van Twente tal van rijwielen ge stolen. Het is de politie te Enschedé thans gelukt, de daders aan te houden. In een rijwielherstelplaats aan de Hooge Bothof straat te Enschedé werden tientallen rij wielen en onderdeelen aangetroffen, welke alle van diefstal afkomstig bleken te zijn. Van tal van rijwielen kon de herkomst nog niet worden vastgesteld. Gebleken is, dat de fietsen gestolen zijn in Enschedé. Hen gelo. Delden. Goor, Borne en Oldenzaal. De rijwielhandelaar, zijn zoon en een schoon zoon, alsmede twee andere personen zijn in arrest gesteld. Naar vele fietsen, die door den rijwiel handelaar zijn verkocht, wordt nog een onderzoek ingesteld. ——o EEN GROOT BEDRAG AAN GELD VERBRAND. Zaterdagmorgen omstreeks vier uur is een felle brand uitgebroken in de slaap kamer van het perceel Slichtenhorststraat 104 te Nijmegen, bewoond door de familie Ten Zeldam. In de slaapkamer bevonden zich twee personen, die zich met moeite in veiligheid konden stellen. Ook de vele an dere bewoners van het beneden- en boven huis vluchtten gedeeltelijk gekleed de straat op. De brandweer slaagde er in het vuur met een straal op de waterleiding spoedig meester te worden. De slaapkamer brandde geheel uit. Een aanzienlijk be drag aan geld, dat in een kastje geborgen lag, ging verloren; de schade wordt door verzekering gedekt. (Hbld.) o BRANDEN. Door het onoordeelkundig gebruik maken van benzine voor het schoonmaken van een kleedingstuk ontstond gistermorgen omstreeks halfelf een ernstige uitslaande brand in perceel Paralelweg 28, te Amers foort, bewoond door het gezin Lutmer. De politie was aanstonds ter plaatse, legde twee slangen uit en trad zeer actief op. Inmiddels had perceel 26. bewoond door de familie C. Hanegraaf, vlam gevat. De brandweer heeft ruim vijf minuten stag natie gehad daar de spoorwegovergang gesloten was. Na een half uur was de brand bedwongen en het gevaar voor uit breiding geweken. Perceel No. 20. bewoond door de wed. D, Huffer. kreeg ernstige wa terschade Alle bij den brand betrokkenen waren verzekerd. De schade wordt op 15.000 gld. geschat. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brak omstreeks 3 uur brand uit in de chroomleerfabriek der N.V. Limburgia, di recteur H. Grat te Oostrum. De brand greep snel om zich heen, zoodat toen de motorbrandspuit van Venray ter plaatse verscheen, aan blusschen niet meer te den ken viel. De fabriek, de geheele inboedel, benevens een personenauto welke zich in de fabriek bevond, gingen in de vlammen verloren. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. In de woning van den arbeider A. Vis- scher aan de Vischsteeg te Raamsdonk- sche Veer (N.-B.) brak Zaterdagavond om streeks 7 uur brand uit. Door de rieten dakbedekking greep het vuur snel om zich heen. de belendende woningen bewoond door W. van Strien en M. Mekes, die even eens met riet waren bedekt, werden, nog voor de brandweer aanwezig was, door het vuur aangetast. Toen de brandweer arri veerde. viel er niet veel meer te redden. ZIJ bepaalde zich dan ook uitsluitend tot het nat houden der belendende perceelen. De drie woningen brandden tot den grond toe af. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. 1 o DOOD DOOR SCHULD. in Juli van het vorige jaar is op de Cen trale van het Prov. Electr. Bedrijf te Gro ningen, des middags te 4 uur, een ongeluk geschied, waarbij de 23-jarige monteur Et- tema het leven verloor en half Groningen werd uitgeschakeld, zoodat zeer veel be drijven stagnatie ondervonden. De jonge man was, zonder te weten dat het vertrek, waarin hij zich begaf, onder hooge span ning stond, naar binnen gegaan voor het verrichten van eenige werkzaamheden. Het onderzoek der justitie heeft uitgewezen, dat het ongeluk aan anderen te wijten ls geweest, die den ongelukkige niet hebben gewaarschuwd, dat de machines onder stroom stonden. De officier van justitie heeft tegen twee ambtenaren, die in dezen niet vrijuit gaan een ingenieur en een technicus een ver volging Ingesteld en hen tegen 19 Januari voor de rechtbank te Groningen gedag vaard. HEDEN: Burchtzaal: Feestavond N. R. V. aft! Leiden. 8'/ï uur nam. Stadszaal: L. K. K. „Voor Allen", Vlolist Sim. Goldberg. 8.15 uur nam. Dinsdag. Concordia: Ontspanningsavond voor werkloozen L. D. C. 8 uur nam. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam, Pniël (Middelstegr.)Vragenavond dr Riemens. 8.15 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa. menkomst te 8 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 u. nam,; „De Zoon van den Shelk". Zondag nam. 2 uur,-4 uur 30 en 8 uur. City-Theater Haarlemmerstr., 8 u. nam „De Big van de Infanterie". Zaterdag nam. 2 u., Zondag nam. 2 a, 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur nam.: „De Zwarte Huzaar". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur, Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur- Trianon-Theater Breestraat, 8 u. nam,: „Llebe, Scherz und Ernst". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst d( apotheken wordt van Maandag 9 tot t met Zondag 15 Jan. a.s. waargenome door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt l telef. 552. ROOFOVERVALLEN. Zaterdag omstreeks kwart voor elf heb ben twee onbekend gebleven mannen on der de gemeente Zuid Beierland een boe renknecht overvallen op een oogenbllk. dat de boer niet thuis was. Toen deze later thuis kwam, vond hij den knecht vrij ern stig gewond liggen. De burgemeester werd gewaarschuwd, die onmiddellijk de Rot- terdamsche recherche opbelde, met het verzoek de toegangswegen te bezetten en uit te kijken naar twee mannen die ver moedelijk op een flets zijn gezeten en van wie een vaag signalement bekend is. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf liep de 36-jarige broodbezorger A. de Groot uit de Prins Alexanderstraat die In be trekking ls bij den bakker N. de Groot aan de Prins Hendrikkade op den Bosch- weg te Rotterdam. Hij had een aantal klanten bediend en was in het bezit van een tasch, waarin zich een aanzienlijke som gelds bevond. Plotseling is een voorbij ganger op hem af gekomen en deze heeft hem -met 'n hard voorwerp een paar sla gen op het hoofd gegeven, waardoor een groote hoofdwond ontstond. De Groot is luidkeels om hulp gaan roepen en heeft zich geducht geweerd. De aanrander ls daarna op de vlucht geslagen en is in het donker verdwenen. De Groot is naar het politiebureau aan de Meermansstraat gegaan waar hij aan gifte van het gebeurde deed. Hij was dus danig gewond, dat hij daarna In het zie kenhuis aan den Coolsingel moest wor den verbonden, De Geneeskundige dienst heeft hem thuisgebracht. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De dader is er niet in geslaagd de tasch met geld mee te nemen. (N.R.Ct.) o— EEN JONGEN OVERREDEN. Zaterdag te ongeveer halftwaalf. nader de op de Kerkewijk te Veenendaal in de richting station een zware tractor bela den met steenen. Door tot nog toe onop gehelderde oorzaak kwam het oudste zoon tje de elfjarige Jan van den heer H. Bos, on zijn flets gezeten in aanraking met den wagen. De jongen sloeg tegen den grond en werd zwaar gewond. Na korten tijd is hij overleden. De politie heeft den wagen in beslag genomen. o BUITENLANDSCH GEMENGD. ROOFMOORD EN BRANDSTICHTING. Naar uit Zolkiew (Oost-Gallcië) wordl gemeld, zijn in den nacht op Zondag in de omgeving van Klodno eenige tot na toe onbekend gebleven personen het huls van den kooDman Feld binnengedrongen. Zij vermoordden de geheele uit vier per sonen bestaande familie, plunderden de woning, staken het huis in brand en ont kwamen met een rijken buit in onbekende richting. De vier slachtoffers van den roofoverval heeft men gevonden nadat de brand was gebluscht. Slechts hun ver koolde lijken konden worden geborgen. o BLOEDIGE BOTSING IN ITALIË. In de gemeente Monte San Giacomo hl) Salerno hebben de bewoners voor net Raadhuis gedemonstreerd. Daama trok ken zij, ongeveer driehonderd in getal, naar de naburige gemeente Sassano, waaf zij de drie daar gestationneerde Carabi nieri aanvielen. Een onder-officier werd licht en een carabiniero zwaar gewond- De politie schoot daarna op de menigte, waardoor drie personen werden gedood en vier gewond. De orde is thans hersteld. De schuldigen zijn gearresteerd DE POOLSCHE GOUDMAKER VEROORDEELD. De rechtbank te Parijs heeft den „ingn* nieur" Dunikofski, den Pool, die, zoow men weet beweerde goud te kunnen wa ken en voor zijn experimenten aanzien* lljke sommen gelds van verschillende pen* sonen heeft geleend veroordeeld tot twee jaar onvoorwaardelijke gevangeniss®»' en 100 francs boete.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6