LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 9 Januari 1933 LAND- EN TUINBOUW. SPORT. KERK- EN SCH00LNIEUWS. KUNST EN LETTEREH. ITALIË. Een millioen voor Reclasseeringsdoeleinden. Ir. verband met de vrijlating van een groot aantal gevangenen, ingevolge de jongste amnestie heeft de Italiaansche re geering een bedrag van één millioen lire ter beschikking gesteld van de officieel er kende reclasseeringsvereenigingen. tenein de de ontslagen gevangenen te helpen, zoo lang zij nog geen werk gevonden hebben. o ROEMENIE. Dreigende regeeringscrlsis. Qeheel onverwacht dreigt in Roemenië een regeeringscrisis, waarvan de ernst reeds uit de omstandigheid blijkt dat Titulescu, die voor zijn gezondheid in Zwitserland vertoefde, naar de hoofdstad is teruggeroepen. Eenerzijds zijn nieenings- verschillen gerezen aangaande de vraag of men het protocol betreffende de z.g. financieele samenwerking met den Vol kenbond al dan niet zal onderteekenen, waarover de dezer dagen gehouden minis terraad weer niet tot een besluit kon komen, anderzijds bestonden moeilijk heden in verband met de reorganisatie van het openbare beheer en de daarmede- gepaard gaande beperking van het aantal ambtenaren. De regeering Maniu tracht binnen het kader dezer reorganisatie de overbelasting aan militaire elementen op te heffen. Daar de minister van Binnenlandsche Zaken Michalake zich onaangenaam ge troffen voelde door uitlatingen van den politieprefect van Boekarest, kolonel Marlnescu en den opperbevelhebber der gendarmerie, generaal Dumitrescu. over een dlenstkwestie. wilde hij deze beiden door den Koning doen ontslaan, anders, zoo verklaarde hij. zou hij zelf heengaan. De Koning voldeed aan Mlehalake's ver zoek ondertusschen niet, doch verzekerde hem aan den anderen kant van zijn ver trouwen. Hij weigerde het aangeboden ontslag ter kennis te nemen en "vertrok naar Sinala. Minister-president Maniu verklaarde zich evenals de geheele regee ring met Michalake solidair. Hij heeft zijn plattelandspartij in buitengewone vergade ring bijeen geroepen. Voor de oplossing van de crisis vormt het absolute vertrou wen dat de Koning reeds herhaaldelijk heeft gebleken in Titulescu te stellen en de persoonlijke vriendschappelijke betrek kingen van den laatste zoowel met Maniu als met Michalake een belangrijken factor. Ten aanzien van een even*ueele reor ganisatie van het kabinet moet in het oog worden gehouden, dat het huidige kabinet uit zijn midden niet in staat is een regeering te vormen, die den steun van Maniu en Michalake zou kunnen ont beren en dat nieuwe verkiezingen op het oogenblik zeer ongewenscht lijken. o JAPAN. De minister van Marine afgetreden. Luchtmanoeuv'es. De minister van Marine, admiraal Keisoeke Okade is om gezondheidsredenen en wegens het bereiken van den leeftijds grens afgetreden. De vroegere minister Osoemi volgt hem op. Het Japansche leger zal dit jaar lucht- manoeuvres houden in een omvang als nog nlmmer hebben plaatsgehad. De geheele militaire luchtvloot zal worden gemobili seerd en de leden van de luchtvaart- scholen zullen deelnemen aan de oefenin gen, die boven het dichtbevolkte gebied van Centraal-Japan zullen worden ge houden. De militaire autoriteiten zullen de be volking oproepen aan de oefeningen deel te nemen door hun huizen en steden te beschermen tegen de aanvallen van ..vijandelijke" vliegtuigen, die brandbom men zullen neerwerpen. De Japansche oorlogsmarine zal in het begin van den zomer de speciale manoeuvres houden, die eens in de vijf jaar plaats hebben en wel in het westelijk deel van den Stillen Oceaan. Bij deze oefeningen zullen de nieuwe marinevliegtuigen en de nieuwe kruisers aan speciale proefnemingen wor den onderworpen. De marinebevelhebbers zullen tevens onderzoeken hoe zij kunnen optreden tegen een vijandelijke vloot, die zou trach ten Japan te bereiken en aan te vallen. VEREEN1GDE STATEN. Uitvaart Coolidge. In de Congregatiekerk te Northampton in Massachusetts heeft Zaterdag een een voudige plechtigheid plaats gehad in ver band met het overlijden van den Ameri- kaanschen oud-President Coolidge, De be langstelling van het publiek was zóó groot, dat uitgebreide maatregelen voor de vei ligheid moesten worden genomen. Aan de plechtigheid namen o.a. deel President Hoover en zijn echtgenoote, de leden der regeering, het Corps Diplomatique, delega ties der Congrespartijen, talrijke gouver neurs der Staten en persoonlijke vrienden van den overledene Een eerewacht werd gevormd door een afdeellng van de Natio nale Garde. Het stoffelijk overschot rustte in een bronzen lijkkist onder een schat van bloemen. Na de kerkelijke plechtigheid keerden Hoover en de andere officleele vertegen woordigers naar Washington terug. Slechts begeleid door de familie en de intiemste vrienden werd het stoffelijk overschot daarna per auto overgebracht naar Ply mouth in Vermont, waar Coolidge is gebo ren. Na 'n kort gebed werd het bijgezet in het familiegraf naast den vader en den zoon van den overledene. Overal langs den weg was de belangstelling enorm. In het geheele land werden op het oogenblik van de teraardebestelling sa luutschoten gelost. INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL? De Friesche Mij. van Landbouw ver zoekt het Kon. Ned, Landbouwcomité, om op zeer korten termijn dwingende maat regelen tot Inkrimping van den Ned. rundveestapel te willen bevorderen, b.v. door een overheidspremle voor het slach ten van Jsoekalven. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE DORTMUND. VELE BEZOEKERS UIT NEDERLAND. Schön-Buschenhagen nog aan den kop. Vele Hollandsche toeschouwers hebben den Zesdaagschen nacht van Zaterdag op Zondag bijgewoond. En zij hebben waar voor hun geld gekregen. Na 11 uur Zater dagavond bleef het niet. rustig en de jach ten vingen spoedig aan, waarbij voorname lijk de sterke koppels zich onderscheidden. Het veld lag weidra dooreen en fel werden er rondjes betwist. Tot 1 uur in den nacht duurden de jachten, toen kwam er tot twee uur voor de klassementssprint weer wat rust. Op dat moment lagen Schön-Buschen hagen nog aan den kop. Bij de klassementssprints van 2 uur des nachts onderscheidde zich in het bijzonder Stiibeke, die er niet minder dan drie won Nog tijdens deze sprints ving het Jagen opnieuw aan. De tien sprints werden ge wonnen door Stübeke Rausch. Rieger. Stii beke Braspenning. Buschenhagen. Pynen- burg Stübeke. Göbel en Schön. Na den negenden sprint werd bekend ge maakt, dat de Italiaan Menegazzl den strijd opgaf daar hij last van zijn blinde darm had. Bresclan! reed daarna als re serverijder verder. De Hollanders op de tribunes moedigden hun favorieten aan en vooral het koppel Braspenning-Wals reed prachtig. Zij wisten zich bij den kopgroep aan te sluiten, doch zoowel Rausch-Hürt- gen als Schön-Buschenhagen namen nog een ronde, zoodat de beide Duitsche kop pels bij de neutralisatie op Zondagmorgen de leiding hadden. Door het leidend koppel was toen af^- Iegd 861 300 K.M. De stand was als volgt: 1. Schön-Buschenhagen 193 punten. 2. Rausch-Hürtgen 93 p. Op 1 ronde: 3. Bras penning-Wals 70 p. Op 2 ronden: 4. Goebel Pynenburg 140 p. 5. Broccardo-Guimbre- tière 96 p 6. Vopel-Korsmeier 72 p. 7. Ki- lian-Pützfeld 45 p. 8. Peden-Stübeke 34 p. Op 3 ronden: 9. Rieger-Vroomen 29 p. Op 4 ronden 10 Tietz-Schenk 20 p. Op 5 ron den: 11. Senge-Cieszinsky 17 p. Op 7 ron den: 12. Kisters-Muller 34 p. Gistermiddag werd er weinig strijd ver toond. Na den opwindenden nacht, van Za terdag op Zondag schenen de renners wei nig lust te hebben om in de middaguren zich bijzonder in te spannen. De stand bleef dan ook vrijwel ongewijzigd, alleen vergaarden de koppels punten om daar mede hun positie te versterken. De eerste vijf klassementssprints van gistermiddag werden gewonnen door Pynenburg, Göbel, Müller, Vopel, Schön, Goebel. Guimbretière, Buschenhagen Kilian en Rausch wonnen de vijf volgende sprints. Om 5 uur gistermiddag waren afgelegd 1055.200 K.M.. waarbij de stand als volgt was: 1. Schön-Buschenhagen 221 punten. 2. Rausch-Hürtgen 105 p. Op 1 ronde: 3, Bras penning-Wals 73 p. Op 2 ronden: 4. Göbel- Pynenburg 165 p. 5. Broccardo-Guimbre- tiere 105 p. 6. Vopel-Korsmeier 82 p. 7. Ki- Han-Hützfeld 60 p. 8. Peden-Stübeke 39 p Op 3 ronden: 9. Rieger-Vroomen 32 p. Op 4 ronden: 10. Tietz-Schenk 24 p. Op 5 ronden: 11. Senge-Cieszinsky 19 p. Op 7 ronden: 12. Kisters-Muller 42 p Bresciani reserve. Om wat leven in de brouwerij te bren gen en het talrijke publiek tevreden te stellen werd besloten 10 tempo-ronden in te leggen. Kilian-Puetzfeld haalden hier bij 14, Schoen-Buschenhagen 12 en Rausch-Huertgen 4 punten binnen. Kort daarop wisten Kisters-Mueller een ronde in te loopen. Tijdens het avondklassement begon men te jaren. De klassements-sprints werden gewonnen door: Vroomen, Buschenhagen, Vroomen, Stuebeke, Pijnenburg, en Tietz. Na deze sprints werden de jachten voort gezet en kwam er steeds verandering in het veld. Om half elf was de stand als volgt: Aan den kop: 1. Schoen-Buschenhagen 229 pnt.; 2. Rausch-Huertgen 109 pnt Op 1 ronde: 3. Braspennlnx-Wals 79 pt. zOp 2 vonden: Goebel-Pijnenburg 172 pnt.; 5. BVoccardo-Ouimbretiere 105 pnt.; 6. Vo- pel-Korsmeyer 87 pnt.; 7. Kilian-Puetzfeld 47 pnt.: 8. Peden-Stuebekc 46 pnt Op 3 ronden: 9. Rieger-Vroomen 44 pnt.; 10. Tietz-Schenk 31 pnt. Op 4 ronden: 4. Senge-Cieszinsky 28 pt. 4p 5 ronden: 12. Kisters-Muller 46 pnt.; reserverijder Bresciani. In dezen stand kwam echter spoedig verandering. Er werd aanhoudend gejaagd. Om halftwaalf was er een dusdanige ver andering ingetreden dat Rausch-Huertgen van den kop verdreven waren en twee ronden achterstand hadden. Kilian-Puetz feld wisten twee ronden te winnen en zich zoodoende achter het leidend koppel Schoen-Buschenhagen te plaatsen. Onze landgenooten Braspenninx-Wals verloren tijdens deze Jachten evenals Rausch- Huertgen twee ronden, en bezetten nu met drie ronden achterstand de zevende plaats. Bresciani was nog steeds reserve. Door de vele uitlooppogingen was er vrijwel geen overzicht omtrent den stand te verkrijgen. Alleen de rondetellers hiel den het hoofd en het potlood rustig. Rieger wist de zesde sprint te winnen. Ruim 1 uur duurden de jachten en eerst toen kwam er weer wat kalmte. Na 1 uur werden geen uitlooppogingen gedaan en rustig reden de renners hun rondjes tot de neutralisatie. Om 6 uur hedenmorgen waren door het leidend koppel 1446,300 K.M. afgelegd, waarbij de stand de volgende was: 1. Schön-Buschenhagen 229 pnt.; 2. Rausch-Huertgen 167 pnt. Op 1 ronde; 3. Göbel-Piinenburg 214 pnt.; 4. Broccardo-Guimbretlere 149 pnt.; 5 Kilian-Pützfeld 107 pnt.; 6. Peden- Stübeke 65 pnt. Op 2 ronden: 7. Rieger-Vroomen 50 pnt. Op 3 ronden: 8. Braspennlnx-Wals 92 pnt.; 9 .Vopel-Kersmeier 88 pnt.; 10. Tietz- Schenk 49 pnt. Op 7 ronden: 11. Senge-Cieszinski 35 punten. Op 8 ronden: 12. Kisters- Müller 50 pnt. Reserve Bresciani. EEN ZESDAAGSCHE TE ROTTERDAM? Van den heer Gralms vernamen wij aldus de .Maandagmorgen" dat bin nen 4 weken definitief zal worden beslist of de Zesdaagsche te Rotterdam door zal gaan. Het staat thans definitief vast dat in den herfst van dit jaar de tweede zes daagsche te Amsterdam zal worden ge houden. o SWIFT. Gistermorgen werd de vierde wedstrijd der competitie verreden over 5 K.M. Er waren een 10-tal renners opgeko men. Nadat alles geregeld was en de loting had plaats gehad werd het eerst gestart door P. C. PÏuljm die over 5 K.M. een tijd maakte van 2 m. 52 s.; hierop volgde C. Ouwehand met een tijd van 2 m. 52 3/5 s.; J. v. d. Tuin met 2 m. 59 2/5 s.; S. Sta fiep 3 m. 35 1/5 s.; W. Graafmans 2 m. 40 s.; J. Verschoor 2 m. 36 s.: C. Paats 3 m. 2 4/5 s.: A. v. Egmond 2 m. 513/5 s.; J. Riethoven 2 m. 45 1/5 s.: R. Riethoven 3 m. 46 s,; waarna P. Visser voor de 1 K.M. voor junioren starte en een tijd maakte van 49 seconden. In dezen rit startten J. v. d. Pluim. C. Stafleu, en R. Riethoven op wegfietsen terwijl de andere renners op baanfietsen reden. Morgenavond zal er een 2x3 K.M. wed strijd worden gereden, waarvan de tijd van aanvang 8.30 u. zal zijn. A.s. Zondag zullen J. Verschoor, W. Graafmans en J. Riethoven deelnemen aan het kampioenschap van Nederland, wat zal gaan over den korten en langen afstand, o VOETBAL. FIDES PACTA I—A. R. C. I 4—2. 20 minuten voor het einde gestaakt. Een forsche, somtijds ruw gespeelde wed strijd, welke 20 minuten vóór het einde werd gestaakt, daar een A. R. C.-speler een ongeval overkwam Alhoewel het bovenstaande niets met ruw spel te maken had, zullen de spelers er aan moeten denken, dat zij het spel spelen voor hun genoegen, en dat een scheidsrechter een wedstrijd leidt ten ge- noege van de spelers. Over den wedstrijd kunnen we kort zijn. Fides Pacta heeft 2 invallers; A. R. C. is compleet. Na den aftrap neemt A. R. C. het spel in handen en weet haar meerder heid uit te drukken in 2 doelpunten. Dit wordt do Fldes-Pactanen te bar Zij gooien zich met veel vuur in den strijd, hetwelk hun 3 doelpunten oplevert. (321. Na de rust pakt. A. R. C. de zaken flink aan. maar de achterhoede van Fides Pacta bezweert elk gevaar en weet zelfs het spel te verplaatsen. Uit een aanval van rechts belandt de bal bij den midvoor van Fides-Pacta. die handig eenige tegen standers passeert en op mooie wijze den voorsprong vergroot. Vrijwel terzelfder tijd ontstond het ongeval, waarna de wedstrijd werd gestaakt, wat jammer was voor Fides Pacta. Nader vernemen wij, dat de A, R. C.- speier na onderzocht te zijn in het Aca demisch Ziekenhuis geen letsel had be komen en huiswaarts kon gaan. o FIDES PACTA IV—S. C. O. III 3—9. Het met veel invallers spelende Fides Pacta IV kon het tegen de S.C.O.-ploeg niet bolwerken en verloor met 39. L. D. W. S. Ill—D. V. E, 5—1. Na eenige aanvallen van L D. W. S. krijgt Binnendijk den bal te pakken. Hij passeert de achterhoede en kogelt onhoud baar in. 1—0. Direct hierop vangt Bin nendijk een voorzet op van rechts en 't is 20. Even later krijgt D.V.E. een mooie kans en weet die ook te benutten 21. Nog voor de rust weet Groenendijk nog eenmaal te doelpunten. 31. Na de thee maakt D.V.E. hands in 't beruchte gebied, en 't is Kroesemijer die 't vonnis voltrekt. 41. Nu trekt D.V.E. ten aanval maar zij ontmoet in F. v. Koperen een groot strui kelblok. Hij zet zijn voorhoede aan 't werk en Groenendijk maakt er al gauw 51 van. Spoedig hierop brak 't einde aan. De heer P. v. d. Valk leidde dezen wedstrijd correct. L.DW.S. 2 spelde tegen Beresteljn en won deze plezierig gespeeldeii wedstrijd met 4—3. KRANENBURG—L, D. IV. S. Vanaf den aftrap zit L.D.W.S. flink op den bal, en zij gooit het spel direct open. De vleugelspelers krijgen druk werk, maar de voorzetten worden niet benut. Tot tweemaal toe schiet aan de andere zijde de linksbuiten van Kranenburg, alleen voor 't doe] staande, hoog over. Zoo blijft de stand tot de rust 00, zonder dat Kra nenburg keeper Bom eenig werk te doen heeft gegeven. Na de thee precies het zelfde als voor de rust, de achterhoede met van Houten aan het hoofd zet zijn voorhoede met flinke trappen aan het werk. maar de voorhoede is er hopeloos uit. Nu komt de rechtsbuiten alleen voor 't doel enschiet in des doelverdedlgers handen. Dan lukt 't Kranenburg door te breken maar op 't nippertje weet van Houten te redden ten koste van een cor ner. Bij een opeenhooping van spelers weet de Midvoor van Kranenburg met een kalm vollertje dijn club de leiding te ge ven. 10. Niet ontmoedigd trekt L.D.W.S. ten aanval. We denken L.D.W.S. gelijk te zien maken, doch helaas, de rechtsbinnen ziet kans op een meter afstand hoog over te schieten. Daarop kondigt de scheids rechter 't einde aan van dezen onverdiend verloren wedstrijd. SCHAATSENRIJDEN. DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE DAVOS. Thunberg, Ballangrud en Riedl komen uit. Aan de Internationale Jubileumwedstrij- den van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijdersbond, welke op 20, 21 en 22 Januari a.s. te Davos worden gehouden, nemen behalve Nederlandsche rijders ook o.m. de sterke rijders Clas Thunberg, Ivar Ballangrud en Riedl. resp. uit Finland, Noorwegen en Oostenrijk deel. BOKSEN WITT—DE BOER ONBESLIST. De Boer bokst een goeden wedstrijd. Vooreen uitverkocht huls bokste Rienus de Boer (Roterdam) gistermiddag te Ham burg in het halfzwaargewicht tegen den PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn)Nam. 8 uur, ds. Lamain van Rotterdam. SASSEN MEIM. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. W. Bijleveld van Haarlem. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Veenendaal, J. J Timmer, te Ermelo Te Heteren, J. Haring, te Giessendam Bedankt: Voor Giessen-Oudekerk, J. T. Klamer, cand te Amsterdam-Oost. Voor St. Anna ter Muiden, J. B. M, v. Dalfsen, te Aardenburg. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Enschedé. W. Bijleveld, te Haarlem-Cent nun. —o DE JUBILEUM-WOEDE. Ds. K. Femhout, Geref. pred. te Vreeland, schrijft in ,X>e Bazuin": „Gedurig aan heb ik me afgevraagd, wat toch de oorzaak mag zijn van de jubileum-manie, waardoor onze kerken zich niet alleen belachelijk dreigen te maken voor menschen. maar ook menschen-vereering, overdrijving, onwaar achtigheid schuldig voor God. Ik kon de bron niet vinden. En ik vond die wel licht nóg niet. Maar een sterken prikkel ertoe ontdekte ik wel. toen mijn aandacht er op viel, dat in den kalender van het Jaarboek onzer kerke', achter eiken datum die daarvoor in aanmerking komt, een jubileum-annonce voorkomt, Zoo'n aankondiging toch legt elke kerk die niet onbeleefd wil zijn de verplichting op zoo'n datum te „vieren". Nu zijn die jubileum annonces niet het werk van de redactie van ons Jaarboek, maar van de uitgevers En óe uitgevers zullen ze graag weglaten, als ze weten, dat dat den predikanten aangenaam is. Daarom ben ik zoo vrij, al mijn collega's voor te stellen, zoo spoedig mogelijk even per briefkaart aan de uit gevers te berichten dat ze „voor" schrap ping van die aanteekeningen zijn o DR. J. G. BOEKENOOGEN y Te Bussum is Zaterdag overleden dr. J. G. Boekenoogen, doopsgezind emeritus predikant, oud 75 jaar. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. Jan Gerrit Boekenoogen werd op 17 Juli 1856 te Wormerveer geboren. Hij studeerde aan de Universiteit te Amsterdam in de theologie en bezocht er de doopsgezinde kweekschool. Zijn loopbaan als predikant begqn in 1881, toen hij beroepen werd te Wormer en Zijp. In 1884 vertrok hij naar Hlnde- loopen en Koudum en in 1885 naar Krom menie. In deze plaats bleef ds. Boeken oogen tot 1922 toen hij emeritaat ver kreeg. Hij was mede-oprichter van Teylers. Theologisch Tijdschrift te Haarlem, latei het Nieuw Theologisch Tijdschrift. Ds. Boekenoogen is vroeger een dei leidende figuren in de vjjzinnig-protes- tantsche beweging geweest, het was een theoloog van naam en heeft jarenlang de redactie van Teylers Theologisch Tijd schrift gevoerd en daarin de boekbeoor delingen geschreven. In 1883 schreef ds. Boekenoogen zijn dissertatie, die tot titel droeg „De oor sprong des Avondmaals". In 1903 ver scheen van zijn hand „De godsdiensten der wereld". Ook was hij lid van het bestuur van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. Morgenmiddag om half drie is de ter aardebestelling op de algemeene begraaf plaats te Bussum. PROF. DR. KOUIVER OVERLEDEN. Op 72-jarigen leeftijd. In den ouderdom van 72 jaar is gister middag te zijnen huize na 'n langdurige ongesteldheid overleden prof. dr. B. J. Kouwer, oud-hoogleeraar aan de Univer siteit te Utrecht. De crematie zal plaats vinden Donder dag a.s. op Westerveld na aankomst van den trein 11.41 aan halte Driehuizen. Kleler Adolf Witt een ontmoeting over tien ronden, elk van drie ronden. De Boer was zeer snel en technisch iets beter dan de Duitscher. De Rotterdammer reikte ver der dan zijn tegenstander, waardoor me nige stoot raak was. Witt was vooral in het lijf aan lijf werk goed. De strijd ein digde onbeslist, een o.i. juiste uitspraak. Na de vierde ronde kreeg de wedstrijd een levendig karakter. In de 6e ronde zakte de Boer iets af doch de volgende ronde was al weer voor den Rotterdammer. De laatsten ronden brachten geen beslissing. o ATHLETIEK. ZUID-HOLL. ATHLETIEK-BQND. Zaterdagmiddag heeft de Zuid-Holland- sche Athietiek Bond in Café Suisse aan het Beursplein te Rotterdam zijn jaarlljk- sche algemeene vergadering gehouden. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden na eenige be spreking goedgekeurd. Als plaats van de volgende vergadering werd Den Haag aangewezen. Bij de bestuursverkiezing werd besloten, in de vacature-Waldekker voorioopig niet te voorzien. Het bestuur, bestaande uit de heeren J. v. d. Lee, vooraltter, C. A. C. Last, vice- voorzitter, C. Bassant, secretaris-penning meester, G. van 't Clooster, J. B. Wesseling en A. van Heek, commissarissen, werd bij acclamatie herkozen. Indien op de a.s. jaarlijksche algemeene vergadering van de K. N. A. U mocht wor den besloten een ander officieel orgaan dan De 8port aan te wijzen, zal de Z. H. A, B. dit blad tot 1 Januari 1934 als zoo danig aanhouden. Een motie van afkeuring voor het beleid van het bestuur der K. N. A. U. inzake het officieel orgaan werd aangenomen met 526 stemmen. B. J. Kouwer werd te Wormerveer ge- boren op 31 Augustus 1861. Hij studeerde te Leiden in de geneeskunde en werd daar 2 jaren assistent van den bekenden obste- tricus S Thomas. Proffessor Kouwer pro moveerde op een proefschrift, getiteld: „Verslag van de Verloskundige Kliniek en Polikliniek van het Academisch Zieken huis te Leiden 18821884". Na zijn pro motie vestigde hij zich te Haarlem waar hij als practicus groote reputatie verwierf en waar hij in de gelegenheid was als geneesheer aan het St. Elisabeth Gasthuis zich in het bijzonder in chirurgische en obstetrische richting te bekwamen. in 1898 volgde hij prof. Halbertsma op om onderwijs te geven aan de Universiteit te Utrecht in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten. Hij aanvaardde zijn ambt op 16 Januari 1899 met het uitspreken van een rede getiteld „Over het verband tus- schen gynaecologische en andere ziekten". Talrijke binnen- en buitenlandsche weten, schappelijke genootschappen benoem- den hem tot lid of correspondeerend lil Hij was voorzitter der Mij. tot Bevordering der Geneeskunde, en de ziel van de Ned. Gynaecologische Vereenlging. In 1926 hEéff prof. Kouwer zijn ambt neergelegd. De eerste maanden van het vorig Jaar bleek het dat een ongeneeslijke ziekte hem had aangegrepen. Op zijn ziekbed heelt hij nog een werk voltooid over de ge schiedenis der medische faculteit van dt Utrechtsche Universiteit dat in verbant met het komende Eeuwfeest wordt samen gesteld. o EXAMEN BOEKHOUDEN. De uitslag der Examens in Boekhoudt- voor de praktijk vanwege de Vereenigin: van Leeraaren in het Boekhouden |j Amsterdam in December te Amsterdan Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdan Roosendaal. Arnhem, Meppel, Hengel 's-Hertogenbosch, Maastricht, Groninge. Leeuwarden en Utrecht gehouden is aldus Totaal864 candidaten. Niet opgekomen 12 candidaten Teruggetrokken 4 candidaten. Geslaagd 291 candidaten. verdeeld als volgt: Amsterdam en Haarlem 179, niet opge komen 3, geslaagd 60. 's-Gravenhage 117, niet opgekomen 1, te ruggetrokken 2, geslaagd 39. Rotterdam 125. niet opgekomen 2, ge slaagd 48 Roosendaal 9 niet opgekomen 1, ge slaagd 2. Arnhem, 82. niet opgekomen 2, geslaagd 24 Meppel 35, niet opgekomen 1, geslaagd 7. Hengelo 27, geslaagd 8. Den Bosch 31, niet opgekomen 1, ge slaagd 16. Maastricht 46, geslaagd 18. Groningen 31, teruggetrokken 1, ge slaagd 8. Leeuwarden 62, teruggetrokken 1, ge slaagd 19. Utrecht 120 niet opgekomen 1, ge slaagd 42. In het Voorjaar 1932 werd deelgenomen aan deze examens ln Oost-Indië door 80 candidaten, waarvan 36 slaagden en ln West-Indië door 11 candidaten, waarvan 4 slaagden. CHRISTELIJKE ORATORIUMVEREEN, „CON AMORE". „Das Lied von der Glocke" van Max Bruch De Christelijke Oratoriumvereenlglng „Con Amore" bestaat 20 jaar. Hoopt zij dit feit binnenkort in intiemen kring eenigs- zins feestelijk te herdenken, toch staat ook haar optreden naar buiten eeniger- mate in het teeken van dit vierde lustrum. Vandaar de keuze van „Das Lied von der Glocke" voor haar eerste uitvoering in dit seizoen. Schillers onvergankelijk gedicht, waarmede zoovelen in hun Jeugd hebben gedweept, en dat met treffende schoon heid het gansche leven van den mensch schildert, zijn kindsheid en Jeugd, zijn omzwervingen buiten den geboortegrond, zijn terugkeer naar het ouderlijk huis, zijn liefde en trouw, zijn lief en leed, heeft vele componisten aangetrokken. De best geslaagde en meest boeiende bewerking van dit rijke, maar, moeilijke gegeven is ongetwijfeld die van Max Bruch (1838— 1920). De kunst van Bruch staat onmis kenbaar onder invloed van de grootmees ters Haydn, Mendelssohn en Schumann, maar hij blijft toch onder dien invloed ook zichzelf. Hij bezit in rijke mate de gave der melodie en weet daarmee te woekeren. Nu eens verrast hij door de bevallige gratie, waarmee hij fijne, teere tooneeltjes weet te scheppen, dan weer laait zijn enthouisasme, bij het ln tonen omtooveren van Schillers tekst, uit een geweldige zee van klanken op. Hij weet den juisten toon te treffen, als hij een gemoedelijk lande lijk tooneeltje schildert, maar vindt ook de wrange harmonieën, die passen bij het zinneloos woeden der revolutie. En zijn knappe orkestratie verrast op tallooze bladzijden van de partituur- Het zou te veel plaats vergen en mis schien ook teveel van de aandacht van den lezer wagen, dit laatste uitvoerig toe te lichten. Daarom wijzen wij slechts op de herhaalde nabootsing van het klokgelui vriendelijk en blij, als de bruid naar het altaar wordt geleid, donker en somber, als de moeder van het gezin grafwaarts wordt gedragenop de mooi imiteerende stac catofiguren voor alt en fluit, als „der Meister" de witte biazen uit de ziedende koperbrij ziet opspringen, op het opbrui sende tussehenspel voor orkest, als de jon geling „ins Leben wild hinaus stürmt" op de realistische orkestratie bij 'tz.g. brand- koor, op het vriendelijke, hupsche „Alle gretto grazioso", als het rustuur voor de nijvere werkers is aangebroken, en op de vinnige, brutale revolutlemarsch, die eerst, bij een boeiend recitatief, in brokstukken en later in zijn geheel optreedt, als Schil lers gedicht het woeden der revolutie schildert. Aan de voorbereiding van dit .Lied von der Glocke" is veel zorg besteed; als solis ten werden medewerkers gevonden, wier namen voor zichzelf spreken, terwijl de H.O.V., die het orkestrale deel verzorgt, ook nu weer versterkt in het strijkkwartet uitkomt. Mr ge het muziekminnend publiek door zijn belangstelling voor dit concert, too- nen, dat het 't ernstig streven der C. O. v- „Con Amore" weet te waardeeren. 2-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2