73ste Jaarffane MAANDAG 9 JANUARI 1933 No. 22333 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT 3 Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week f 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Ds. D. KUILMAN. 25 jaar predikant. Op 12 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. D. Kuilman, Herv. predikant alhier, zijn dienstwerk te Leilens aan vaardde. Hij stond daar in Groningerland tot 1921, eerst te Leilens, daarna 11 jaar te Huizinge. In 1921 ging hij naar Borne in Overljsel, en deed 24 Juni 1928 zijn in trede alhier, waar hij zich als speciaal arbeidsterrein Staalwijk zag aangewezen, de omgeving van de Heerenstraat, 3 Oct.- straat enz. Al spoedig bleek het aan de gemeente, dat een zeer energiek, maar ook een op recht man het ambt had aanvaard. Het wijkgebouw werd vergroot en gerestau reerd. Op sociaal gebied trachtte ds. Kuil man het allernoodigste te doen, en door straatprediking poogt hij het Evangelie te brengen tot alle standen der maatschap pij. Door velen wordt zijne prediking in de kerk zeer gewaardeerd. En het valt hem ook niet moeilijk het contact met de jeugd te bewaren. Was hij eerst voornemens ge bruik te maken van het recht, niet te ju- bileeren; ten slotte wil hij toch met een enkel woord uiting geven aan zijn dank baardheid voor geschonken zegen, in den „gewonen" dienst a.s. Zondagavond in de Hooglandsche Kerk Ds. Kuilman behoort tot de ethische richting, terwijl hij door den grondtoon van zijn prediking ook anderen weet te boeien, zoodat de oecumenische roeping der Evangeliebediening in hem op geluk kige wijze tot uiting komt. Moge het den stoeren werker nog lange jaren gegeven zijn, anderen onder den in druk te brengen van de paradoxale heer lijkheid van het Evangelie van Jezus Christus. NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN IN NEDERLAND. Het 25-jarig bestaan der afdeeling Leiden. Op den 8en Januari 1908 werd in Leiden door eenige ambtenaren van de gemeente Leiden de eerste ambtenaren-vereeniging hier ter stede opgericht, welke nieuwe vereeniging zich onmiddellijk aansloot bij het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren in Nederland. De aanleidende oorzaak van deze oprichting was wel het in den Gemeenteraad aangenomen voor stel van het toenmaligen raadslid den heer Mr. Aalberse om de rechtspositie van de gemeente-ambtenaren te Leiden te regelen. In de afgelegde tijdsperiode van 25 jaren heeft deze organisatie veel goed werk in het belang van de ambtenaren van Leiden verricht inzake rechtspositie, vacantie- regeling, wachtgeldregeling, salarisrege- 'ing, georganiseerd overleg, enz. Typeerend is het wel dat, begon deze periode met een streven naar een behoorlijke rechtspositie, zij eindigde daarmede ook door een stre- Tei\ naar een goede uitvoering van de Ambtenarenwet. Het 25-jarig bestaan der vereeniging, thans afdeeling van voornoemd Verbond. *2j, Zaterdag in intiemen kring, zonder officieel vertoon herdacht. De indertijd uit de leden ingestelde commissie, be staande uit de leden W. F. van den Broek, als voorzitter, A. J. Leget Jr. en H. A. v. Ingen Schenau, had aanvankelijk groote plannen, doch na overleg met het bestuur werd besloten aan het feit geen rucht baarheid te geven en de herdenking in bovenbedoelden vorm te vieren. In de gezellige Jacobazaal van hotel „Den Burcht had dan Zaterdagavond die herdenking plaats; er waren vele leden met hun dames, enkele oud-leden, genoo- digden en vertegenwoordigers van zuster organisaties bijeengekomen. Met goede piano- en vioolmuziek van de heeren H v Wel en J L. Schramp werden de komen den verwelkomd. °Pe™ngs- en begroe tings woord W+LïrZ1ltter'heer van der Laan, heette de heer v. d. Broek allen hartelijk welkom, gaf een overzicht van de ver richtingen van de commissie en ver trouwde dat wat de avond zou brengen tot aller genoegen zou zijn en het een recht gezellige avond zou worden. Ten slotte richtte hij zich tot den secretaris der afdeeling, K. van Hiele. op wiens initiatief de afdeeling was opgericht en die onafgebroken lid van de vereeniging was gebleven. Als blijk van waardeering voor het door hem gedurende die jaren bijna alle als secretaris verrichte werk, bood hij hem een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aan, terwijl zijn echtgenoote in de bloemetjes werd gezet. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door den heer Th. B. Dill als ver tegenwoordiger van het Hoofdbestuur en als Voorzitter van de afdeeling Den Haag. Hij prees de goede verstandhouding onder ling en de juiste samenwerking met het hoofdbestuur en vertrouwde, waar hij in de komende periode wel veel met de Leid sche afdeeling te doen zou krijgen, hij daaraan even aangename ondervindingen van mocht krijgen als anderen. Ook de heer W. Zwart als 2de voorzitter van den Bestuurd ersbond van de Nederlandsche Vakcentrale complimenteerde de vereeni ging met haar jubileum en wees er op dat de bestuurdersbond was opgericht op initiatief van het Nationaal Verbond, meer in het bijzonder met groote toewij ding van genoemden heer Dill en van eenige bestuursleden der afdeeling Leiden. De toespraken lieten zij vergezeld gaan van schitterende bloemstukken. Als gasten van de vereeniging waren ook aanwezig de heer en mevrouw A. Kooi man. De heer Kooiman door zijn vele werkzaamheden voor de afdeeling als hoofdbestuurslid bij allen goed bekend, werd op zeer hartelijke wijze toegespro ken door den afdeelings-secretaris. Hij bedankte den heer Kooiman voor de ge noten steun bij zijn werkzaamheden voor de afdeeling en vertrouwde dat hij dezelfde vriendschap van hem ook in de nu inge treden tijdsperiode en wel in de nieuwe functie van Kooiman als algemeen ver- bonds-secretaris mocht ondervinden. In den heer Dill zal hij een goede opvolger i van den heer Kooiman vinden; er had daarvoor geen betere kunnen worden aan- I gewezen. In zijn toespraak richtte de heer van Hiele zich menigmaal tot mevrouw Kooiman; zij toch draagt er deel aan dat ,",Arie" zooveel voor de gemeente-ambte naren kan doen. Als een geringe vergoe ding voor het zoovele malen missen in den huiselijken kring van haar echtgenoot, bood spr. haar een bouquet bloemen aan. De heer Kooiman, mede het woord voe rende voor zijn echtgenoote, stelde de ge noten vriendschap en betoonde hulde aan zijn vrouw zeer op prijs en gaf de verze kering dat ook in zijn nieuwen werkkring zijn medeleven in het wel en wee der afdeeling Leiden, zou blijven bestaan. En hiermede eindigde dit gedeelte van het programma. De voorzitter van de commissie leidde daarna in het meer amusante gedeelte en i stelde voor den heer C. Spaanderman Jr. i als humorist. Onmiddellijk kwam de ge- I wenscht-e feeststemming erin. Spaander- man. uitstekend begeleid door voornoemde 1 heeren H. van Wel en J. L. SchramD, deed de zaal daveren van het gelach. Zïin tyoeerende imitaties op het voetbalveld, zijn serenade, ja alles wat hij gaf ver- wekte een onbedaarlijk gelach. Zijn gri- meering was uitstekend. Muziek, zang en voordrachten volgden elkander zonder op houden op. Een aardig gezelschapsspel gaf eenige pauseering en den lachers even ge legenheid om weer bij te komen. Alle aan wezigen kregen een oriisie en dat was ook weer goed gezien van de herdenkings commissie. Doch aan alles komt een eind. Nog eenige korte toespraken, een kort doch weleemeend bedanken van de leden der commissie, van den humorist, pianist en violist, en lachende en voldaan keerden al^n huiswaarts toe. De herdenkinefscommissie had vol doening van haev werk en het 25-jarig bestaan der afdeeling Leiden van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambte naren was op waardige wijze herdacht. FEESTAVOND GROEP I N. P. V. Wederom goed geslaagd. De jaarlijksche feestavonden van de Eerste Leidsche Groep der N. P. V. mogen zich in een uitstekende reputatie verheu gen. De vooravond is afwisselend en in teressant en het bal voor velen mis schien het voornaamste is altijd dank zij de medewerking van den Blue Lyres een groot succes! En het feest van Zater dagavond heeft geenszins onder gedaan voor de voorafgaande feestavonden. Dat de door de voortrekkers op het tooneel ge slagen brug weggleed kwam niet door de wankele bevestiging der onderdeelen, maar door het gemis van de zuigkracht der modder! Al het overige slaagde we derom uitstekend. Het zwaarddansen en de Morrisdansen der ouderen, het Welpen nummer. het gezang der verkenners, het optreden der Zeeverkenners werden even zoovel? successen. Het applaus der meis- jesgezelien en padvinders waaronder ook talloozen van buiten de stad was dan ook telkens zeer groot. Een tooneel- spel van Nolst Trénité „Het nieuwe systeem" besloot den vooravond, welke was ingezet met een openings- en wei welkomstwoord van den voorzitter van het groep-comité, den heer J. G. Hagens. Tot vroeg in den ochtend duurde vervol gens het bal waarbij de Blue Lyres zich uitstekend weerden en zich van de beste zijde deden hooren. UITVOERING „DOOR VRIENDSCHAP VEREENIGD". De Harmonicavereeniging „Door Vriend schap Vereenigd" heeft Zaterdagavond een zeer gezellige jaarfeestviering georga niseerd, die geopend werd oor den voor zitter den heer F. Zwanenburg, nadat de vele aanwezigen genoten hadden van het muzikaal spelende strijkje onder leiding van den heer G. Hofenk. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder het Bondsbestuur en besprak de successen van de jonge accordeonvereni ging, doch wees tevens op de moeilijkhe den waarmee zij heeft te worstelen, in het bijzonder wat betreft het verkrijgen van de gemeentelijke subsidie, zooals andere plaatselijke muziekverenigingen en waar op ook D.V.V. recht heeft. Hij wees voorts op het heuglijke feit, dat men in den heer H. v. d. Velden een kracht als leider heeft gevonden, die door zijn groote kennis van het instrument, eigenlijk onbetaalbaar is. Na een opwekkend woord, noodigde hij den tweeden voorzitter van het Bondsbestuur den heer Knor op het podium, die in har telijke bewoordingen gewaagde van het succes der vereniging, die een flinke twee den prijs in de 2de afdeeling heeft be haald op het jongste concours. Hij wees er op, dat de accordeon geenszins een min derwaardig instrument is, zooals velen helaas nog denken: sinds de chromatische instrumenten ingevoerd zijn, kan elke compositie er voor bewerkt worden. Hij hoopte, dat ook de autoriteiten meer en meer van de beteekenis van de accordeon doordrongen zouden worden en wekte op tot moreelen en financieelen steun aan de vereeniging „D.V.V.", die zulks alleszins verdient. Hierop hoorden wij met groot genoegen eenige nummers, uitgevoerd onder leiding van den heer v. d. Velden, die zijn groep van ongeveer 15 man reeds een heel eind heeft voortgeholnenDe instrumenten produceeren een groote klankverscheiden- hed, terwijl de leden der vereeniging zich met zorg en accuratesse de moeilijke en zware bespeling eigen maken. De muzi kanten zoowel als hun leider komt een woord van lof toe voor het reeds bereikte! De avond werd voorts afgewisseld door het optreden van Leidsche Klucht- en Revuegezelschap, van vier accordeon-vir tuozen en van den jongeheer PhilipDO. het geen het succes van dezen gevarieerden avond zeer verhoogde! o HANDELSREGISTER K4MPR VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: H Arnoldus. 4e Groenesteeg 61, Leiden; klompenhandel. Uittredend eigenaar H. Arnoldus, Leiden, dd. 7 Jan. 1933. Wijzi ging handelsnaam in J. Vos. Garage A. J. Kranenburg. Dorpsstraat 10. Oegstgeest; reparatie, stalling en han del in auto's. Bijvoeging uitgeoefend be drijf: winkel in auto-onderdeelen en aanverwante artikelen. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Vesta'". Offemweg 1, Noordwijk. Uittredend directeur W. S. van der Meer, Noordwijk-Binnen. Nieuwe directeur Th. J. van der Meer, Noordwijk. Koninklijke Bloembollenkweekerij en Handel v.h. P. van der Meer C.zoon, Of femweg 1, Noordwijk Uittredend direc teur W. S.i van der Meer, Noordwijk. Nieuwe directeur A. J. van der Meer, Noordwijk. o Het muziekgezelschap .Orpheus", di recteur de heer P. de Rook, is voorne mens om op Dinsdag 24 Januari a.s. een concert te geven. Op dien avond zal de bekende tenor, de heer Henk Viskil, eenige nummers zingen, terwijl voor de pauze eenige operanummers ten gehoore ge bracht zullen worden. Datum van plaats bespreking en verdere gegevens zullen nog nader per advertentie bekend ge maakt worden. Op de groote internationale jubileum tentoonstelling te Sittard behaalde onze stadgenoot de heer P. de Wolf met een in zending Japansche Dwerghoenders 7 eerste en 6 eere-prijzen, waaronder een beker en medaille voor de mooiste collectie en een jubileumbeker voor de mooiste inzending uit de provincie Zuid-Holland. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 2 Jan. 45 45 Dinsdag 3 Jan. 49 49 Woensdag 4 Jan. 51 51 Donderdag 5 Jan. 50 50 Vrijdag 6 Jan. 51 51 Zaterdag 7 Jan 50 50 Totaal aantal personen de Engelsche diplomatieke vertegenwoor diger de Chineesche regeering medege deeld, dat hij zoowel de Chineesche als de Japansche autoriteiten waarschuwt voor stappen, door welke de Engelsche be langen te Tsjinwangtau zouden kunnen worden benadeeld. Ook twee Amerikaansche torpedojagers zijn te Tsjingwangtau aangekomen. Een Engelsch bemiddelingsvoorstel in zake Tsanhaikwan is door de Japansche leger-autoriteiten beleefd afgewezen. Eenige bataljons Chineezen hebben ge tracht door te dringen tot de door de Ja panners bezette zóne. Na een mitrailleur- vuur, dat eenige uren aanhield, werden de Chineezen evenwel teruggeslagen. Een groot aantal Chineesche soldaten is ge dood. Japansche vliegtuigen hebben gisteren boven Tsjao Jan gecirkeld en pamfletten uitgeworpen, waarin de bezetting der pro vincie Jehol door de Japansche troepen wordt aangekondigd. In China wordt de oorlogsstemming steeds krachtiger! DUITSCHLAND. Regeeringsbesprekingen Nieuwe politieke botsingen. In de Rijkskanselarij heeft Zaterdag een bespreking plaats gehad tusschen den Rijkskanselier den Rijksminister voor de Voedselvoorziening en den Rijksminister voor Economische Zaken, welke in hoofd zaak betrekking heeft gehad op de voorge nomen maatregelen op het gebied van den landbouw en de handelspolitiek. Er zou overeenstemming zijn bereikt. Het gesprek Hitler-Von Papen heeft aan leiding gegeven tot een reeks van de dol ste veronderstellingen die echter alle on gegrond schijnen. Von Papen heeft ach teraf blijkbaar ook ingezien dat zijn hou ding „ongelukkig" is geweest en daarom zal hij ook von Hindenburg uitslag van zijn gedrag gaan geven na heden von Schlei cher te hebben ingelicht. Midden Januari zal te Berlijn weer een bespreking plaats hebben tusschen Von Schleicher en de premiers der Duitsche landen. Opnieuw is het tot een reeks bloedige botsingen gekomen tusschen Nazis en Com munisten. Het lijstje geeft o.a,: Dusseldorf, drie dooden (communisten) Berlijn vijf gewonden, Frankfurt, een zwaar gewonde, Breslau. drie gewonden Detmold. twee ge wonden. Verscheidene arrestaties hadden plaats Liope is volop in verkiezingsstrijd! FRANKRIJK. Rede van Boncour Wijzigingen in het strafrecht. Paul Boncour, de minister-president, heeft in zijn geboorteplaats St. Aignan een redevoering uitgesproken voor de j vereeniging van voormalige strijders, in welke redevoering hij zijn opvattingen uiteenzette over den modernen staat. De eerste taak van de nieuwe regeering aldus Paul Boncour o.a. moet be staan in het tot evenwicht brengen van de begrooting. Alle middelen zijn tot dit doel goed. zelfs, wanneer zij de zwaarste offers eischen. Men moet alleen vermijden dat deze offers steeds van dezelfde cate gorie burgers worden geëischt. Het dan volgende werk moet bestaan in de reor ganisatie van de na den oorlog ontstane belangengemeenschap, die lijdt onder ge bruik van oude en lang verouderde for mules. Het besluit betreffende de stop zetting van het aanstellen van nieuwe ambtenaren is minder van belang door de bezuinigingen, die daar het gevolg van zijn, dan door de hervorming, die hier- mede wordt nagestreefd. Deze reorgani satie moet echter geschieden in nauwe samenwerking met de vakvereenigingen. De staat moet in de toekomst meester blij ven over de besluiten inzake de belang rijkste problemen en willens zijn om iederen tegenstand te breken, die hem reeds veel te lang in zijn ontwikkeling 1 heeft tegengehouden. BINNENLAND. De Eerste Kamer over de wijziging der Tarwewet (Binnenland, 2e Blad). Het contract voor de credietregeling voor de haringvisscherij is geteekend (Binnenland, 2e Blad). Prof. dr. B. J. Kouwer, oud-hoogleeraar te Utrecht, op 72-,jarigen leeftijd over- j leden (Kerk en School, le Blad). Fietsendiefstallen op groote schaal in Twente; meerdere daders aangehouden in Enschedé (Gemengd, 2e Blad). Moord in de Scheveningsche Boschjes; de dader heeft zich bij de politie aange geven. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Het gevaar in het Verre Oosten (Buiten land le Blad). Nieuwe politieke botsingen in Duitsch- land (Buitenl. le Blad). Dreigende kabinetscrisis in Roemenië (Buitenl. le Blad). Wapenstilstand tusschen Peru en Colum bia bereikt (Buitenl. le Blad). De uitvaart van Coolidge (Buitenland le Blad). De brand aan boord der „Atlantique" gebluscht. Moeilijkheden onder de ber gende schepen (Buitenl. Gemengd 2e Blad en Tel. le Blad). Weer een brand aan boord van een Fransch schip (Buitenl. Gemengd 2e BI.). Ernstige revolutionaire actie in Spanje. (Buitenl. en Tel., le Blad). ENGELAND. De verkiezingscampagne op Ierland. In een verkiezingsvergadering der Cos- gravepartij, welke te Dublin is gehouden, is het gistermiddag tot bloedige botsingen gekomen tusschen aanhangers van De Va lera en leden der Cosgrave-partij Aan beide zijden werd van vuurwapenen ge bruik gemaakt ten gevolge waarvan on geveer 30 personen werden gewond Er ontwikkelde zich een verwoed straatge vecht zoodat de politie van den gummi knuppel gebruik moest maken om de me nigte te verspreiden. 296 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het conflict in het Verre Oosten. Waar de Chineezen weigeren de Japan sche eischen inzake Tsjanhaikwan te aanvaarden, vreest men voor verdere actie der Japanners. Beide partijen zijn in deze omgeving op alles voorbereid, naar het schijnt. Ook de Chineezen moeten thans over vliegeskaders beschikken. Twee bataljons Engelsche en andere buitenlandsche troepen die zich in Sjanghai bevinden, hebben bevel gekregen zich naar Tsingwangtau te begeven, om daar de belangen der vreemdelingen te beschermen. Naar voorts verluidt, heeft De Parijsche Quotidien" bevat nadere bijzonderheden omtrent de aanstaande wijzigingen in het Fransche strafrecht. Men is van meening. dat Code Pénal uit den tijd van Napoleon niet meer aan de eischen van 1933 voldoet. De in 1930 door den toenmaligen minis ter van justitie Chéron ingestelde juristen commissie bezon met de uitwerking van een voorstel, dat thans onderzocht wordt door de presidenten van de hoven van appèl en door de juridische faculteiten. De gedwongen verbanning en de dwang arbeid. die volgens de meening van eenige vooraanstaande Fransche rechters een schande voor de Fransche beschaving zijn worden afgeschaft D» strafkolon'e in Guayana zal vervangen worden door ge vangenissen ir. Frankrijk. De eenzame op sluiting zal in de toekomst beperkt worden en wel tot ten hoogste drie jaar voor tot levenslang veroordeelde gevangenen en tot hoogstens twee jaar voor gevangenen met een bepaalden langen straftijd. De dood straf zal gehandhaafd b'üven. Doch de te rechtstellingen zullen ni°t in het onenbaar maar op de binnenolaatsen der gevange nissen geschieden. Slechts twee leden van de commissie verklaarden zich voor af schaffing van de doodstraf. SPANJE. Communistische revolutiepoging in Barcelona. Volgens berichten uit Barcelona hebben gisteravond laat syndicalisten tezamen j met communisten wederom een revolutie- poging gedaan. Tot dusverre staat vast I dat een infanteriekazerne en het gebouw j van de politiedirectie bestormd zijn. Bovendien is het Centraal Station van i Barcelona in handen der opstan delingen gevallen, die in buitenge wonen mate gebruik hebben gemaakt van bommen en handgranaten. In de geheele stad weerklonk krachtig machinegeweer- vuur. Reeds zouden tal van dooden en ge wonden gevallen zijn. ZUID-AMERIKA. Wapenstilstand tusschen Peru en Columbia Volgens berichten uit Lima is op insti gatie van Brazilië een wapenstilstand voor den tijd van 90 dagen gesloten tusschen Peru en Columbia op de basis van een status quo. Beide regeeringen hebben zich bereid verklaard onder leiding van Brazi lië onderhandelingen te voeren in zake een revisie van het Peruaansch-Colum- biaansche grensverdrag. Van Chileensche zijde wordt 'n tol-unie bepleit tusschen de Zuid-Amerikaansche staten. Argentinië heeft zich reeds bereid verklaard als antwoord op Ottawa en de douane-tarieven der Ver. Staten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1