De Atlantique verloren LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 Januari 1933 BUITENLAND. VERMOEDELIJK EENIGE SLACHTOFFERS. HET SCHIP ÉÉN VLAMMENZEE. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het conflict in het Verre Oosten. De Balkan opgeschrikt. Gisteren hebben de Chineesche bladen de eerste berichten gepubliceerd betref fende de bezetting van Sjang-Hai-Kwan door de Japanscbe troepen. De stad is pas gevallen bij den derden stormaanval, waarbij de troepen werden gesteund door tanks en vliegtuigen. De Japanners zijn er slechts na hevige straatgevechten in ge slaagd de stad te bezetten. De stad is ge heel verwoest. De Chineesche commanda- tuur werd door de Chineezen zelf platge schoten. Ook de waterleiding en de electri- citeitsvoorziening heeft ernstige schade geleden. Alle in de stad aanwezige pro viand is door de Chineezen medegenomen, voor zoover zij deze niet hebben vernietigd. Volgens Chineesche berichten is slechts een straat van Sjang-Hai-Kwan overeind gebleven. De Chineesche bladen verklaren voorts dat de Japansche troepen uiterst heftig zijn opgetreden en wel niet alleen tegen Chineesche soldaten, maar ook tegenover vluchtende burgers. Naar tot nu toe is komen vast te staan heeft ook de burgerbevolking van Sjang- Hai-Kwan zeer ernstige verliezen geleden. Niet minder dan 800 Chineesche burgers zouden gedood zijn. Volgens officieuze mededeelingen trek ken de Chineesche troepen in alle orde te rug. Zij worden ten Z.W. van Sjang-Hai- Kwan geconcentreerd en hebben bevel ontvangen uitersten tegenstand te bieden bij een verder opdringen der Japanners in de richting van Peking. De Chineezen hebben reeds loopgraven aangelegd. De Chineesche autoriteiten te Tientsin hebben den staat van beleg afgekondigd voor de stad en de naaste omgeving. Voorloopig schijnen de Japanners hun actie te hebben gestaakt, al komen nog wel berichten over Japansche troepenconcen traties in de provincie Jehol. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede dat de commandant der Japansche troe pen te Sjang-Hai-Kwan den Chineeschen autoriteiten heeft voorgesteld het conflict op de volgende basis bij te leggen: 1. De Chineesche troepen worden uit het district Sjang-Hai-Kwan teruggetrokken; 2. De Chineesche regeering verplicht zich een neutrale zone te scheppen: 30 K.M. buiten de spoorlijn mogen zich geen Chi neesche troepen ophouden: 3. De Chineesche plaatselijke autoriteiten moeten de verantwoordelijkheid dragen voor het incident te Sjang-Hai-Kwan: 4. De aftocht der Chineesche troepen uit het district Sjang-Hai-Kwan moet binnen 24 uren plaats hebben; 5. Sjang-Hai-Kwan wordt als grenspunt van Mandsjoekwo beschouwd. Dit beteekent, dat. Indien aan dit ulti matum werd voldaan, de autoriteiten van den nieuwen staat Mantsjoerije een post aan den spoorweg zouden bezetten op Chineesch gebied binnen den grooten muur. Maar China zal aan dit Duitsch ultimatum vrijwel zeker niet voldoen. In Engeland en Frankrijk wordt zeer verschillend gereageerd op het gebeuren. De Engelsche gezant heeft reeds om op heldering gevraagd. De „Daily Herald" en de links-liberale bladen dringen aan op maatregelen van den Volkenbond tegen Japan, bijv. in den vorm van een economischen boycot. De conservatieve bladen daarentegen zijn van meening, dat in dit geschil de actie van derden zich moet beperken tot pogingen, om den vrede tusschen beide partijen te herstellen. Opmerkelijk is een verklaring van de „Dallv Telegraph", die schrijft, dat Enge land geen reden heeft zich te broullleeren met zijn ouden vriend en bondgenoot Japan, dat als een krachtig bolwerk tegen het bolsjewisme in het Verre Oosten moet worden beschouwd. De Fransche links-georiënteerde bladen die meenen. dat Japan de principes van den Volkenbond geschonden heeft, ver wachten. dat de Fransche regeering thans zelf een stap tegen Japan zal ondernemen. De bladen van rechts daarentegen, die in het Mandsjoerijsche conflict reeds eer der de partij van Japan gekozen hebben, stellen den Volkenbond verantwoordelijk voor den huldigen toestand in China. De „Echo de Paris" verklaart bijv., dat door de interventie van Geneve de strijd in China niet meer beperkt is gebleven tot een bepaald gebied. De internationale bemiddelingsactie van den Volkenbond heeft een toestand van Intriges veroor zaakt. waarvan het einde nog niet te over zien is. In de socialistische .Populaire" schrijft Leon Blum: Frankrijk moet terstond net initiatief nemen en den aanvaller brand merken. De officieele betrekkingen met den aanvaller moeten worden afgebroken en iedere steun moet hem ontzegd worden. Bovendien moet Frankrijk nadrukkelijk verklaren, dat het nimmer een voldongen feit zal erkennen. Als men er op wijzen zou, aldus Leon Blum, dat Japan dan uit den Volkenbond zal treden, moet men antwoorden, dal een verminkte Volkenbond altijd nog beter is dan een onteerde. De Balkan wordt opgeschrikt door een gerucht, dat Italië en Albanië een tolunie zouden sluiten en bovendien een verdrag, waarbij Italië in geval van opstand in Albanië militair zou mogen ingrijpen. De pers in Zuid-Slavië roept 'eeds ach en wee. al zijn de geruchten nog onbevestigd, doch ook van Grieksche zijde toont men eenige vrees. De correspondent van de Times te Athene meldt aan zijn blad: „Ik verneem uit welingelichte bron, dat Italië, bij wijze van compensatie voor de rente van de leening van 50 mlllioen pond, de con cessie vraagt om in het district Musakiya, aan den mond van de Semini Italiaansche kolonisten te vestigen". Het Engelsche standpunt in dezen zou als volgt kunnen worden samengevat: Groot-Brittannie staat principieel niet tegenover tolunies, welke het beschouwt als een belangrijke etappe op den weg naar een economische ontwapening van Europa, maar wanneer een dergelijk nlan rijst tusschen twee landen, die geen ge meenschappelijke grenzen hebben, gelijk dit het geva' is met Italië en Albanië, zijn de officieele kringen geneigd een zooda- nleen stap niet te beschouwen als een poging tot economische pacificatie, maar als een politieke onderneming. Aangezien vervolgens een gedeelte van de openbare meening in Albanië vijandig gestemd is tegen een afstand van de nationale soe vereiniteit en het ontworpen Albaneesch- Itallaansche verdrag voorziet in een bin nentrekken van Italiaansche troepen in Albanië, in geval van troebelen, moeten ernstige internationale complicaties wor den gevreesd. Het is twijfelaohtig of Joego-Slowakije de aanwezigheid van Italiaansche troepen zou dulden aan de oude Servische grenzen. Ten derde kent Groot-Britannië uit ervaring 't gevaar van interventie van een of meer mogendheden in het nabije Oosten. Groote omzichtig heid in dezen is dus vereischt. In officieele kringen lioopt men echter, dat geen gevolg zal worden gegeven aan deze tolunie-plannen, welke in den huldi gen staat van zaken in Europa een nieuw element van onrust zouden vormen. DUITSCHLAND. Politieke geruchten - De Rijksdag 24 dezer bijeen - Weer een Nazi-moord. De „Koelnische Zeitung" publiceert het volgende bericht: Gregor Strasser is te Berlijn aangeko men. klaarblijkelijk met de bedoeling on derhandelingen te voeren. In politieke kringen verluidt, dat hij reeds een bespre king gehad heeft met den rijkskanselier, dan wel nog een bespreking hebben zal. Van officieele zijde is dit bericht nog niet bevestigd. Verder verluidt, dat tusschen Hitler en den vorigen rijkskanselier von Papen een bijeenkomst ls beklonken, die in Keulen zal plaats vinden. Klaarblijke lijk tracht Hitler, alvorens hij zijn defini tieve beslissing neemt over de houding van zijn partij tegenover het kabinet Schlei cher een meeningsuiting te krijgen van von Papen over den huidlgen toestand. Het onderhoud tusschen beide politici is nog niet tot stand gekomen, maar ook nog niet afgezegd.-In tegenstelling met het boven staande zegt de „Taegliche Rundschau" vernomen te hebben, dat gistermiddag in Keulen in de woning van baron Sohroeder een geheim onderhoud heeft plaats gevon den tusschen Adolf Hitler en den vroege- ren rijkskanselier von Papen. Adolf Hitler was. begeleid door zijn nieuwen secretaris generaal Rudolf Hess en den S.S.-leider Himmler. benevens zijn economischen ad viseur Keppler. verschenen. Het onderhoud heeft ongeveer l'/i uur geduurd. Tegen 3 uur waren beiden weer uit Keulen vertrok ken in de richting Detmold. Bij dit onderhoud zouden de mogelijkhe den besproken zijn nogmaals een poging te doen Hitier tot rijkskanselier benoemd te krijgen Met het oog op de goede persoon lijke betrekkingen van von Papen tot den rijkspresident zouden de betrokkenen dan gehoopt hebben dat von Papen bereid zou zijn den riikspresident te bepraten zijn be zwaren tegen een kanselierschap van Hit ler op te geven. De DAZ" schrijft, dat het schijnt, dat men aan regeeringskant het voornemen nog niet heeft laten varen door een her nieuwde voelinzneming met de leidende fi guren van de nat soc. partij ten minste te komen tot een tolereeren van de re- geeringspolitiek In verband hiermede kun nen dan ook de geruchten over een aan staand onderhoud tusschen von Schleicher en Hitler wel eenigen grond van waar schijnlijkheid hebben. Intusschen heeft het Senioren-convent van den Rijksdag besloten den Rijksdag Dinsdag 24 Jan. as. bijeen te doen komen. In een nieuwe zitting van het Senioren convent, welke den 20sten Januari zal plaats hebben, zal over de agenda beslist worden. Te A9tfeld in Brunswijk heeft een S.A.- man een zijner kameraden na een woor denwisseling doodgeschoten. Het slachtof fer was het eenige kind van een weduwe. De dader werd in hechtenis genomen. In zijn woning vond men moderne militaire wapens en een fllnken voorraad munitie. 0=S1[=}[^=]DI De laatste berichten over den brand aan boord van het Fransche mailschip „Atlantique" doen uitkomen, dat het schip als verloren moet worden beschouwd. Aan boord bevonden zich slechts 170 man. Daarvan zfjn er 98 opgenomen door het Duitsche motorschip „Ruhr", dat ook de eerste S.O.S.-signalen uitzond. Het radio station van de .Atlantique" ls niet in wer king getreden, zoodat aangenomen wordt, dat de brand in de radio-kamer is uitge broken of dicht daarbij Ook de overige leden der bemanning zijn vermoedelijk in hoofdzaak gered, doch zekerheid is er nog niet. Er zijn nog een 34 vermisten. Het s.s. „Achilles" van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. heeft ook 32 man aan boord genomen en te Cherbourg aan land gezet. De Nederl. bemanning heeft zich bij deze redding zeer onverschrokken ge dragen. Tal van schepen zijn in de buurt, ook de Nederl. sleepboot „Roode Zee", doch zij vermogen niets. Vele hebben leden der be manning aan boord, w.o ook gekwetsten, zoodat over het aantal slachtoffers nog niets met zekerheid kan worden gezegd. Een vijftal Fransche vliegtuigen, dat gistermiddag boven het brandend schip kruiste, heeft vastgesteld, dat het schip een zee van vlammen ls en dat het on mogelijk gered kan worden. De drijvende spuiten en hulpscbepen, die van Cher bourg aangekomen wr-ren, konden even min ingrijpen, daar het niet mogelijk was het brandende schip dicht genoeg te na deren. De bemanning heeft het schip niet eerder verlaten, voordat alle pogin gen, om het vuur afdoende te bestrijden, nutteloos waren gebleken. Dat de zich aan boord bevindende bluschmiddelen niet voldoende waren, wordt beschouwd als een bewijs, dat het vuur zich ontzettend snel heeft uitgebreid. Het schip was van de meest moderne bluschmiddelen voorzien. Behalve dertien z.g. ijzeren schermen en verschillende vuurvaste schotten bevonden zich aan boord water-, stoom- en schulmblusschers. Een vertegenwoordiger der „Evening Standaard" heeft eveneens per vliegtu'g boven het brandende schip gekruist. Het was een ontstellend schouwspel, dat het schip, gehuld In rook en vlammen, geheel op zijn kant hulpeloos ronddrijft. Een ontzaglijke rookwolk is kilometers ver boven het Kanaal zichtbaar- Het dek en de scheepsbruggen zijn reeds geheel vernield. Overal komen vlammentongen te voorschijn. Het promenade-dek is uitgebrand en de ruiten zijn vernield. Nader wordt nog gemeld, eenigszlns In tegenstelling tot bovenstaande: Met de „Achilles" is te Cherbourg ook kanltein Schoofs gearriveerd. Hij verklaarde, dat hij tegen halfvier des morgens op een buitengewoon krach tige rookontwikkeling opmerkzaam was geworden, welke opsteeg uit de onbe woonde cabines eerste klasse. De beman ning heeft onmiddellijk alles in het werk gesteld om den haard van het vuur te ontdekken en de vlammen te bestriiden. Sooed'g was echter gebleken, dat aüe in- soannlng vergeefs was geweest. In tegen stelling met andersluidende berichten, heeft het radiostation zeer goed gewerkt en ook de eerste S.O.S.-seinen uitgezon den. Tegen 5 uur des morgens hadden de vlammen de touwen reeds bereikt, waar mede de reddingsbooten bevestigd waren. Een uur later had hij de bemanning het bevel moeten geven het brandende schip te verlaten- Eerst op dat oogenblik had hij geconstateerd, dat ongeveer 30 man ver mist werden. Deze zijn óf verbrand, óf ge stikt of door neerstortende stukken ijzer gedood. Het ls ook mogelijk, dat eenige mannen den dood in het water hebben gevonden, daar vele manschappen over boord gesprongen zijn, aangezien alle red dingsbooten niet meer bruikbaar waren. Over de oorzaak van den brand kon de kaDitein geen mededeelingen doen. Het Duitsche s.s. „Ruhr", dat 't grootste gedeelte van de bemanning aan boord heeft, is nog niet te Cherbourg aange komen. De opwinding over den brand op de „Atlantique" is begrijpelijk, wanneer men bedenkt, dat sinds 4 jaar het eene schip na het andere od merkwaardige wijze verwoest wordt. In 1928 werd het s.s. „Paul Lecat" in de haven van Marseille een prooi der vlammen. In Augustus 1929 verbrandde het grootste gedeelte van het s.s- „Paris", dat aan de kade van de haven van Le Havre lag. Op 21 Mei 1930 ontstond brand aan boord van de „Asla" op de Roode Zee. Hierbij kwamen talrijke Mo- hammedaansche pelgrims om, die op reis waren naar Mekka. In October 1930 ont stond brand aan boord van het s.s. „La- martine" op de reede van Toulon, waarbij de passagiers van boord moesten worden gehaald. Tenslotte de ramp met den Philippar" en de brand van de In Frank rijk gebouwde ,.P. C. Hooft". Afgevaardigde Richard heeft een inter pellatie gericht tot den premier en den minister van koopvaardij, wat de regee ring denkt te doen om de eigenaardige neiging tot groote branden in de Fran sche handelsvloot te bestrijden. De schade, welke de Fransche handels vloot door het verlies van de .Atlantique" lijdt, ls n'et te overzien. Men is er zich te bevocgder plaatse van bewust dat de ramp van de „Atlantique" na de branden, boven gememoreerd, het prestige der Fransche handelsmarine voor jaren scha de toebrengt- De „Atlantioue" was na de „Normandlë" en de „Ile de France", het grootste schip der Fransche handels- marine. De beschrijvingen van het enorme schip van meer dan 40.000 ton, dat een lengte had van 227 M. c-n 1500 menschen vervoe ren kon, passagiers en equipage, hielden in, dat, het schip de afmetingen had van het schip van de Notre Dame, tweemaal zooveel woog als de Elffeltoren. en de ge- heele breedte van de Esplanade des Inva lides in beslag genomen zou hebben. Het was met de grootst mogelijke luxe inge richt. en vooral werd met bewondering gesnroken van de prachtige „straat" van 146 M„ die zich op het promenadedek be vond, en aan weerskanten met rijkvoor ziene winkels afgezet was. In het ministerie van marine is gister middag nog een cornrmssie van experts bijeengekomen teneinde de ramo van de „Atlantique" aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen In verband met de beide laatste groote scheepsbranden. Men heeft er daarbij, naar het schijnt, in het bizonder den nadruk oo geleed, dat bij alle drie branden zekere met elkander overeenkomende verschijnselen ziln op te merken, welke nader zullen worden be studeerd. Fen speciale commissie zal zich waarschijnlijk naar Cherbourg begeven om de geredde leden der bemanning van de tlantique" aan een verhoor te onder- weroen. Het schip was voor 2 mlllioen dollar ver zekerd. voor de grootste helft ln Engeland. FRANKRIJK. Een nieuw Fransch-Syrisch verdrag? De „Times" verneemt uit Beiroe, dat Syrië, Ponsot, na zijn terugkeer te dé Fransche Hooge commissaris in Beiroet waarschijnlijk onderhandelingen zal openen over een Fransch-Syrisch verdrag, waarin de betrekkingen zullen worden geregeld tusschen Frankrijk en de Syrische republiek, aangezien volgens een onlangs afgelegde officieele mede- deeling van de Syrische regeering deze geheel in staat is de grondwettelijke ver antwoordelijkheid te aanvaarden. De onderhandelingen zullen waarschijn- i lijk loopen over de volgende punten, die men hoopt te regelen op dezelfde basis als die van het verdrag tusschen Engeland en Irak: 1. Erkenning van de Syrische republiek binnen de tegenwoordige grenzen zonder uitweg naar zee. 2. Betaling van 17 milliard francs als schadeloosstelling voor de Fransche mili taire uitgaven tijdens de bezetting. 3. Geen tot standkoming van regee- ringsovereeenkomsten met buitenlandsche firma's zonder toestemming van Frankrijk. 4. Fransche adviseurs ln alle regeerings- afdeelingen. 5. Een proeftijd van drie jaar waarna Frankrijk Syriè zal voorstellen als lid van den Volkenbond. ITALIË. Naamwisseling. Op last van Mussolini is de naam van de Zuid-Italiaansche provincie Basilicata gewijzigd in Lucanla. Mussolini Heeft hiermede een zeer oud geschil uit den weg geruimd. De bevolking van Basilicata heeft reeds lang gewenscht dat de naam van haar provincie gewijzigd zou worden, daar deze is afgeleid van het woord Bazilikos, den titel vap den Byzantijnschen overheer- scher in de middeleeuwen- Terwijl de naam Lueania reeds van vóór Christus dateert, wordt Basilicata voor het eerst genoemd in een document van 1175. ENGELAND. Achteruitgang van de communistische partij. Dat de Brltsche communistische partij, althans wat aantal betreft, achteruitgaat, blijkt duidelijk uit de door de partij zelf gepubliceerde gegevens. Ondanks de eco nomische crisis en het echec van Labour, welke factoren, naar gevreesd werd. de extremistische partij vele nieuwe krachten zouden toevoeren, is het aantal commu nisten, na van November 1930 tot Sep tember 1931 gestegen te zijn van 2555 tot 6263 aan het eind van 1932 weer gedaald tot 5500. Tijdens een congres der commu nisten in November jl. had Harry Pollit reeds klachten geuit over de slechte wijze waarop leden geworven werden, waarbij hij tevens tot uiting had gebracht, dat men de meening moest verdelgen, dat de communistische partij geen ander doel had. dan vernieling, geweld en bloedver gieten. De practijk schijnt voor de Engelschen echter de wegaanwijzer te zijn! EGYPTE. Een spoedig opgeloste regeeringscrisis. Plotseling is gisteren een regeerings crisis uitgebroken, die echter binnen drie uur is opgelost. De aftredende premier Sidky pasia kreeg van koning Foead de opdracht een nieuwe regeering te vormen en hij heeft den minister van Justitie, die de crisis veroorzaakt had en de ministers van Bui tenlandsche Zaken en Verkeerswezen, die zich met hem solidair verklaard hadden, door andere functionarissen vervangen De Kamer heeft met algemeene stem men haar vertrouwen in den eersten mi nister uitgesproken. De eerste minister verklaarde, dat de nieuwe regeering dezelfde buitenlandsche politiek zal voortzetten d.i. een politiek, welke streeft naar volledige onafhanke lijkheid, en dat de binnenlandsche poli tiek zal bestaan in „de bestrijding van den chaos". In zijn ontslagbrief aan den koning, verklaarde S'dky Pasja o.a„ dat het ont slag van het Kabinet te wijten was aan het feit, dat de eiede vpretandhnuding en de eensgezindheid onder de leden in den laatsten tijd eenigszins verzwakt waren". SPANJE. Bouwplannen te Madrid - Onteigening van „heerlijk" grondbezit. De Cortes hebben de benoodlgde credte- ten goedgek urd voor het touwen van drie palelzen, waarin de ministeries van Bin nenlandsche Zaken, Openbare Werken en Landbouw zullen worden ondergebracht. De rcpubllkeinsche autoriteiten zullen het plan van wijlen Primo de Rivera tot uitvoering brengen om de renbaan van Madr'd te gaan bebouwen. Op het terrein van deze renbaan, dat 15 H A. groot is, zal een groote boulevard worden aangelegd, welke aan den eenen kant zal worden bebouwd, terwijl aan de andere zijde een park zal worden aange legd' Het is waarschijnlijk, dat op dit terrein ook een nieuw parlementsgebouw en een stadhuis zullen worden opgericht. Volgens een door het Spaansche Mi nisterie van Financiën gepubliceerde sta tistiek hadden 14 vroegere Grandes van Spante ln de provincie Navarra alleen een grondbezit van 22.600 H.A. Krachtens de nieuwe wet tot hervor ming van den landbouw, zijn deze lande- rilen. waarop vele gebouwen en boerde rijen staan, in beslag genomen. De voornaamste eigenaars waren de hertogen Albuquerque, ïnfant.ado en Mi randa, allen intieme vrienden van ex- koning Alfonso. VEREENIGDE STATEN. Debat in den Senaat over de oorlogs schulden. In den Amerikaanschen Senaat heeft de republikeinsche senator Johnson uit Call- fornië de debatten geopend over het pro bleem der oorlogsschulden. Hij herinnerde aan den oorlogstijd, toen Frankrijk en Engeland Amerika om hulp smeekten, Johnson roemde de houding van de V.S. ln het vredesverdrag van Versailles, welke houding een glorieuze pagina vormde in de Amerlkaansche geschiedenis, aangezien Amerika geen enkelen oorlogsbuit heeft aanvaard. De andere mogendheden daarentegen hebben zich alles toegeëigend wat slechts mogelijk was, zoodat den Cen- tralen mogendheden nauwelijks nog hun nationale bestaan overgebleven is. Senator Johnson ls voomemens een voorstel ln te dienen, waarbij bepaald zal worden, dat aan debiteuren, die verzui men hun schulden te betalen geen Amerl kaansche leeningen meer zullen worden verstrekt. De tribunes van den Senaat, benevens de wandelgangen, werden tijdens de zit ting bewaakt door agenten van den Ame rikaanschen geheimen dienst, aangezien men vreesde voor demonstraties. Tenslotte verklaarde senator Johnson in den Senaat og, dat de werkloosheid en het deficit op de begrooting zoowel als de hongerlijdende volksmassa's het Amerika onmogelijk maken een herziening van de schuldenverdragen toe te staan. Hij brandmerkte de financleele politiek van het bankhuis Morgan en viel het voor stel van Hoover aan. dat beoogt een com missie in te stellen voor de oorlogsschul den, ter regeling van de schuldkwestie. Johnson wees er op. dat geen enkel over- I winnend land er aan dacht de veroverde gebieden terug te geven Hun eenlg stre- j ven is veeleer de financleele lasten van den oorlog op de schouders van Amerika te leggen De republikeinsche senator Reed sprak zich eveneens uit tegen schrappen der oorlogsschulden Hij verdedigde echter het Hoover-moratorlum en verklaarde, dat Hindenburg dezen stap heeft ingeleid. Daardoor is Duitschland gered van de financleele ineenstorting. De senatoren Robinson (Arkansas) en Barkley (Kentucky) en Vandeberg (Mi chigan) becrltiseerden scherp de in ge breke blijvende debiteuren van Amerika, vooral Frankrijk. Borah verklaarde, dat Amerika den gouden standaard niet zou kunnen hand haven. wanneer de innerlijke waarde van den dollar niet verminderde, of de circu latie van bankbiljetten niet vergroot werd. Verder keerde Borah zich tegen een schrappen der oorlogsschulden, wanneer Europa geen steun verleende aan het eco nomische herstel en de ontwapening. Daarentegen sprak hij zich uit voor een herziening der schulden als een deel van het groote internationale program tot her leving van den handel, dat omvat een uitbreiding van de markten, een verhoo- ging van de prijzen der grondstoffen in voering van de zilveren standaard en de entwapening. Hij stelde verder voor, dat al deze problemen zouden worden behan- deld op de economische weijaldiianlerpri- tie, met Inbegrip van het oorlogsscnulden- vjaagstuk Borah besloot met te verklaren: „Een economisch herstel is zoolang on mogelijk als niet de herstelbetalingen ge schrapt, de Europeesche valuta's gestabili seerd de Oostersche zllverstandaard erkend en de ontwapening uitgevoerd is." De in nauw contact met het departe ment van financien staande senator Reed keerde zich nogmaals scherp tegen een schrappen der schulden en protesteerde tegen onderhandelingen met Frankrijk, zoolang de Decemberannuiteit niet be taald was Hij verweet de Fransche pers herhaaldelijk het Amerlkaansche volk te hebben beleedlgd. Volgens een bericht van Reuter uit Was hington zijn er sterke aanwijzingen, dat Hoover zijn veto zal uitspreken tegen het wetsontwerp tot toekenning van onafhan kelijkheid aan de Phillppijnen. Hij heeft den minister van Oorlog verzocht hem rap port uit te brengen over het wetsontwerp. ZUID-AMERIKA. Bezuiniging in Argentinië. Het kabinet is bijeengekomen teneinde te beraadslagen over de bezuinigingen, vastgelegd in het door het congres aan genomen desbetreffende voorstel. Overeen gekomen werd. dat iedere minister afzon derlijk de bezuiningen zou bestudeeren, die in zijn departement kunnen worden bereikt en die in elk geval 5"/.. van de uit- I gaven moeten bedragen. Tevens werd be sloten, dat geen open komende functies zodden worden bezet, tenzij dit strikt noodzakelijk is. Salarisverlagingen voor ambtenaren zullen niet worden ingevoerd. TURKIJE. Een binnenlandsche leening. De Turksche regeering heeft besloten een binnenlandsche leening aan te gaan van 12 mlllioen Turksche ponden. De op brengst zal worden bestemd voor den bouw van den spoorweg van Diarbekr naar Arghana, teneinde de belangrijke koper mijnen, welke zich in de omgeving van laatstgenoemde plaats bevinden, volledig te kunnen exploiteeren. Tot dusver was zulks, gegeven de gebrekkige middelen van vervoer, onmogelijk. ZUID-AFRIKA. Voorstel tot heffing van belasting op valuta-winsten. Het officieele orgaan van de Zuid-Afri- kaansche regeering „Ons Vaderland" meldt, dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend, op grond waarvan belasting zal worden geheven op de win sten, die door speculanten in goud-mijn- aandeelen en valutaspeculanten zullen worden behaald, tengevolge van de op heffing van den gouden standaard. De opbrengst zal worden besteed ten bate van de loonarbeiders en de boeren. 461e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Donderdag 5 Januari 1033 4e Klasse, 4e Lijst HOOGE PRIJZEN 400.— 1323 2740 l'rllzen van 65. 41 170 570 693 859 974 3043 3713 3007 3173 3377 3413 3612 3872 415b 1313 4838 5282 5878 6754 6701 0828 689i 7114 7340 7808 7843 8939 T846 7897 814) 843) 8604 9009 9380 9619 9812 10156 10539 10625 L0732 10769 11299 11772 1191b 12026 12408 12444 12922 13282 13440 13666 13667 13988 14354 15601 t6778 15907 '6046 16186 16640 16915 16940 17053 17534 17717 17762 19210 19291 19734 19871 20083 20281 2—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2