73ite Jaargang VRIJDAG 30 DECEMBER 1932 No. 22325 ïfficieele Kennisgevingen. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIE»: 130 Cts. oer regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Iandere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën ■uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts [bij een maximum aantal woorden van 30 llncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van [brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. nommer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. EDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" urgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat het delijk Museum „De Lakenhal" op fuwj aarsdag zal zijn gesloten- J. SPLINTER Gzn., Weth.-Loco-Burgemeester. J. A. VAN DER STOK. Loco-Secretaris, eiden, 30 December 1932. 2961 DHUIS VAN DER WERFFSTRAAT. jrgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat het ge- ntelijk Badhuis in de van der Werff- at op Zaterdag 31 December a.s. tot avonds 7 uur zal zijn geopend. J. SPLINTER Gzn-, Weth.-Loco-Burgemeester J. A. VAN DER STOK, Loco-Secretaris, eiden. 30 December 1932. 2962 EtDENKING WILLEN VAN ORANJE. Naar de „Radio Bode" meldt, zal de op 6 Januari as. de herdenking rins Willem van Oranje in het Groot jltorlum der Universiteit alhier, uit- den. CRISIS-COMITÉ. oncert-avonclcn voor Werldoozen. De Subcommissie Ontwikkeling en Ontspanning is door de welwillende mede- jertdng van den Bond van Harmonie- en ®pfare-vereenigingen in staat gesteld nsdag 4 Januari a.s. wederom aan de doozen en hun gezinnen een Con- ivond aan te bieden, ze avond wordt gegeven in de Groote gehoorzaal en vangt aan te acht uur. egang voor Werkloozen en hun ge- linnen is geheel vrij. Dezer dagen zal nog het uitvoerige pram worden bekend gemaakt. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG." Deze vereeniglng hield gisteravond in rediker" een goed bezochte ledenverga dering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen. »pende haar met een woord van welkom en dank voor de vele attenties bij zijn 10- jarig voorzitterschap ontvangen Na lezing der notulen van de vorige vergadering en het doen van enkele mededeelingen en het behandelen van eenige ingekomen stukken werd een 20-tal nieuwe leden aangenomen. Hierna volgde een uitvoerige bespreking het 6de bouwplan van deze vereeni- De architect, de heer C. Ponsen, ïtte een en ander met behulp van tee- ïlngen zeer deskundig toe Uit de verga ing kwamen nogal bezwaren naar voren den voor dezen tijd te hoogen huur- js, doch tenslotte werd het bouwplan de vergadering met algemeene stern- aangenomen. het schriftelijk verslag der kascom- kwam in bespreking het 20-jarig m der Vereeniglng in het a.s. jaar. rel ook hierbij de nood der tijden ter te kwam en enkele leden zich pertl- tegen feestvieren hadden verklaard toch besloten tot het vormen van een tmmissie. waartoe een 12-tal leden bereid verklaarden, ma volgde royement van 2 leden en i uitvoerige rondvraag waarna de ver- rtng door den voorzitter werd ge- Hl. ch l Hier n TRAMWEGGIDS N. Z. H. ^pschenen is de morgen in werking tre- dienstregeling der N Z. H. Tram- Jaatschappij. De indeelin? der over- ielljke tabellen, waar noodig aanslui- naar Amsterdam. Den Haag. Noord <n Katwijk vermeldend, is bijzonder gd en maakt het boekske dat bui- si alle tarieven vermeldt, tot een on- ar hulpmiddel. NIEUWJAARSDIENS1 REMONSTR. KERK verzoekt ons te willen mededeelen den Nieuwjaarsdlenst in de Rem. a.s. Zondagmorgen, die korter van zal zijn dan gewone diensten en akter van een wijdingsure zal dra- ;j. A. Ritman van hier, enkele toe- Uke liederen zal zingen. DE BROCKWAYBUS HAARLEM—LEIDEN Ontslag aan 44 man. Wij vernemen van de directie der N.V. Brockwaybus-Maatschappij, dat de con cessie van bovengenoemde lijn tot en met 4 Januari loopt en de dienst op Leiden tot en met dien datum gehandhaafd zal blijven. Na 4 Januari zal de Maatschappij zich verplicht zien, 44 man personeel (chauf feurs, wasschers en monteurs) te ont slaan. Het is de bedoeling dat dit perso neel weer wordt aangesteld, als lijn 4 (die de verbinding zal vormen tusschen het Amsterdamsche en het Leidsche kwartier) gaat rijden en als gunstig wordt beschikt op de aangevraagde concessie voor een buslijn Haarlem—Bennebroek. In deze laatste zaak is nog geen beslis sing genomen, maar de directie verzekerde ons, de toezegging te hebben, dat voor lijn 4 spoedig officieele vergunning zal worden verleend. Waarschijnlijk zal die lijn onge veer half Januari in exploitatie worden genomen. (H. D.) CHR. HIST. JONGERENGROEP. Feestelijke jaarsluiting. De Christelijke Historische Jongeren groep hier ter stede heeft gisteravond in gebouw Prediker haar vereeniglngsarbeid in het afgeloopen jaar in een feestelijke bijeenkomst, waarvoor zeer groote belang stelling bestond, herdacht en tevens afge sloten. De voorzitter, de heer Hendriks sprak een kort openingswoord waarin hij er op wees dat de groep van avond staat aan een mijlpaal van haar vereenigingsarbeid en dan ook eens even terug wil blikken op den afgelegden weg. Met vreugde mag dan geconstateerd worden, dat de groep in het afgeloopen jaar met grooten zegen heeft mogen werken. Vele leden traden in het afgeloopen jaar toe. Dat is een reden om dankbaar te zijn maar daar tegen blijft ons parool: „wij willen voor uit", door spr. nog sterker uitgedrukt: „wij zullen vooruit". Laten wij, aldus spr., in het komende jaar schouder aan schouder staan en onze organisatie trachten te versterken, onze taak te begrijpen. Het verdere van den avond werd gevuld met muziek, zang en voordrachten door de leden onderling terwijl de heer Eiker bout, eenige aardige films afdraaide. Wij zouden in ons verslag tekort schieten als wij niet even memoreerden de verloting van een groot aantal prijzen. Het gemeenteraadslid, de heer Jac. Wil brink sprak een slotwoord, waarin hij er zijn vreugde over uit sprak dat er in onze stad zoo'n enthousiaste Chr. Hist. Jon gerengroep gevonden mag worden. Hij wees er op, dat de leden het beginsel hoog wisten te houden, dat zij weten waarvoor zij strijden, dat hun devies zij: „God regeert!" Spr. wees verder op de verantwoorde lijke taak die een ieder in het vereeni- gingswerk heeft te vervullen, maar laten wij ook denken, aldus spr., aan het „een dracht maakt macht". Laten wij mede- arbeiden tot verbreiding van het Chr. Hist, beginsel in Nederland, speciaal in Leiden. Nadat de voorzitter de vergadering nog had toegesproken en na dankgebed van den heer Wilbrink ging men uiteen, de gedachte met zich dragende, dat men een goeden avond had beleefd temidden van jongeren, die zich met enthousiasme wil len geven aan de zaak waarom het gaat: „verbreiding van de Chr. Hist, beginselen". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: Ossenberg en Co., Wilhelminalaan 70, Sassenheim Bloembollenhandel in den meest uitgebreiden zin. Beheerder Ven noot, W F. Ossenberg. Haarlem Eén ven noot bij wijze van geldschieting. Wijziging: H. Vos, Steenstraat 11, Leiden. Winkel in groenten, fruit enz. Uittredend Eigenaar H. Vos, Leiden. Opheffing: „Movo". S. Bakhuyzen, Oude Rijn 44 c, Lelden. Banketfabricatie DE DIENST LEIDEN—HAARLEM. Ter gelegenheid van de officieele ope- ningsrlt van den electrischen tramdienst LeidenHaarlem, waren heden alle elec- trische trams met vlaggetjes getooid. NEDERL. R.K. VOLKSBOND AFD. LEIDEN Adressen aan B. en W. Aan B. en W. zijn volgende adressen verzonden Ondergeteekenden, J. H. Nyhuis en C. Streefland, Voorzitter en Secretaris van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Lelden, brengen het volgende onder Uw aandacht. Dat boeren wonende buiten de Gemeen te Leiden, in de stad melk komen uitven ten, voor een prijs ver beneden in de stad geldende prijzen. Door dezen toestand wordt het in den melkhandel in Leiden onmogelijk gemaakt hun klanten te behouden, en wordt de voortzetting van hun bedrijf ernstig ge schaad. Verzoeken Uw geacht College maatrege len te willen nemen, zoodat het ontslag van personeel hetgeen reeds in het voor uitzicht is gesteld, door enkele patroons, betrokken bij den melkhandel, te helpen voorkomen, als gevolg van den verkoop van njelk tegen dezen onmogelijken prijs. Indien het ontslag van personeel een feit wordt, tengevolge van dezen concuren tie-strijd, komen deze menschen voor steun ten laste van de Gemeente Lelden. Vertrouwen dat Uw College, in het be lang van den melkhandel en het daarbij betrokken personeel, maatregelen zal nemen tegen dezen ongewenschten toe stand. Ondergeteekenden, Voorzitter en Secre taris van den Ned R.K. Volksbond, afd. Leiden, verzoeken als Plaatselijke Centrale der R.K Arbeidersbeweging te Leiden, Uw College beleefd het daarheen te willen lelden dat aan werklooze arbeiders wordt verstrekt, in plaats van de thans geldende brandstoffen-bon, een bon ter waarde van een gulden Dat houder van brandstoffen-bon vrij heid wordt gelaten brandstoffen te nemen naar zijn keuze. De reden van dit verzoek vindt zijn oor zaak in het feit, ten 1ste, dat de tot nog toe verstrekte brandstoffen bij koud weer onvoldoende zijn: ten 2de, is het vele menschen onmogelijk parelcokes ln hun kachels te stoken Indien nu de waarde van de brandstof fen-bon gebracht wordt op f. 1— dan wordt het den betrokkenen mogelijk ge maakt, zijn keuze te doen over de brand stoffen, welke hij wenscht te stoken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een onderhoud met Norman Davis. De Amerikaansche gedelegeerde ter ont wapeningsconferentie, Norman Davis, heeft den New-Yorkschen correspondent van den Petit Parisien verklaard, dat de a.s. Amerikaansche president, Roosevelt, groot belang hecht aan de komende eco nomische wereldconferentie. Amerika heeft daar zeer gewichtige belangen te vertegenwoordigen en Hoover zoowel als Roosevelt zijn het er over eens, dat de kwestie der grondstoffen in de eerste plaats op het werkprogram van de confe rentie moet staan. De vermindering der groote graanvoorraden en de stabilisatie der prijzen zullen door de Amerikaansche vertegenwoordigers ter conferentie even eens uitvoerig worden behandeld. Het spreekt van zelf, dat de tarietmuren naar mogelijkheid moeten worden geslecht en de Amerikaansche regeering is bereid te beraadslagen over haar tariefpolitiek. De Amerikaansche regeering heeft bo vendien groot belang bij de stabilisatie der valuta's en vooral bij die van het Engelsche pond. ZIJ erkent, dat er verband bestaat tusschen deze stabilisatie en de oorlogsschulden, doch is van meening, dat de economische wereldconferentie niet het geschikte kader is voor een behandeling van dit probleem. De oorlogsschulden moeten veeleer onderwerp van afzonder lijke onderhandelingen zijn. Ten slotte be toogde Norman Davis, dat het in het eigen belang van Frankrijk was zijn schulden niet te weigeren. BEI.GIE. Crisis-maatregelen. ARBEIDSBEURS. Op den 29en December 1932 waren 3795 (v. j. 2344) werkzoekenden ingeschreven. De ressortale opper-rabijn, de heer I. Maarsen, zal Zondag a.s. bij den middag- dienst die om half vier aanvangt een pre- aicatie houden in de Synagoge aan het Levendaal. Bij Kon. Besluit is benoemd en aan gesteld, bij het reserve-personeel der land macht. bij het personeel van den genees kundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse de dienst plichtig vaandrig van de 1ste compagnie hospitaalsoldaten P. C. Kok, arts, van hier. De 1ste ploeg der lichting 1933, be stemd voor het bereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie alhier wordt 16 Januari ingelijfd. De levering van varkensvleesch ten behoeve van het Academisch Ziekenhuis is opgedragen aan de firma Joh. de Geest alhier. Aangehouden is de 26-jarige dienst bode W T uit Oegstgeest. als verdacht van diefstal van boeken uit den winkel van den heer S aan de Hoogewoerd. Bij onderzoek der politie werden in haar ka mer verborgen, ook artikelen aangetroffen die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. De Belgische regeering heeft een wets ontwerp ingediend betreffende verhooging van een reeks rechten. De nieuwe crisis belasting zal een tot vier procent bedragen van alle loonen, salarissen en andere in komsten. De ambtenaren van staat en pro vincie en gemeenten zullen bovendien een bijzondere nelasting moeten betalen van 2 tot 3 °/o. DUITSCHLAND. Een moord-zaak. In Saksen is de S.A.-man Heutsch ver moord door drie leden der nat.-soc. partij. Deze drie, Schenk, Frankel en Wolcik, houden zich waarschijnlijk in Italië op, al worden hieromtrent geen mededeelingen gedaan. Momenteel wordt nagegaan, wie den vluchtelingen de middelen voor hun vlucht heeft verschaft, wie de hand in de vlucht hebben gehad en wie de drie natio- naal-socialisten in het buitenland steunt. De betreffende instanties werken reeds een verzoek om uitlevering der voortvluchtigen uit. De Marxistische partijen die in de Sak- slschen Landdag vertegenwoordigd zijn hebben voorstellen ingediend, waarbij ge- eischt wordt dat de aanstichters tot de misdaad ter verantwoording zullen worden geroepen. Het soc.-dem. blad, de „Volksfreund", dat in Brunswijk verschijnt, deelt mee. dat volgens het oordeel van den Heidelberg- schen hoogleeraar in het staatsreent, prof. Jelllnek de benoeming van Hitier tot Brunswijkschen „Regierungsrat" ongel dig is. Hitier zou tot „Regierungsrat" in Brunswijk benoemd zijn. gelijk door de regeering is meegedeeld, om in dienst van Brunswijk werkzaam te zijn en het be drijfsleven van dat land te bevorderen. Dit heeft hij niet gedaan; hij heeft zich absoluut niet om zijn dienst bekommerd, i maar is als voorzitter der Nat. Soc. partij l Duitschland rondgereisd. Prof Jellinek concludeert, dat, indien een minister iemand tot ambtenaar i benoemt, wetend, dt deze man nooit zijn taak ernstig kan vervullen; deze benoe ming waardeloos is, en ook dus de natura lisatie welke daarop steunt. Maar practisch zal dit verzet wel geen gevolgen hebben! DE ELECTRISCHE TRAM LEIDEN—HAARLEM. De tarieven. Blijkens de heden verschenen tramweg- gids der N.Z.H.T.M. zijn de tarieven van de lijn LeidenHaarlem als volgt bepaald: Voor de tusschebliggende plaatsen is dit tarief gehandhaafd met dien verstande, dat een rit van dorp tot dom f. 0 15 kost, met een opklimming van f. 0.10 voor het 2e, 3e en 4de dorp Oegstgeest K. B. Haarlem kost dus f. 0.70 Sassenheim Haarlem f.0.60 Lisse—Haarlem f.0.45 en Hillegom—Haarlem f. 0.35. Sassenheim Lisse Hillegom Benn^r^k Heemstede Haarlem —Amsterdam Enkele rit Retour Maand- -abonn. per per Vol- Jongel ge 5 of 10 ge 5 of 10 was- t/m 18 j. woon ritten - woon ritten- senen kaart kaart ct. ct. ct. ct. gld. gld. 15 12«/t 25 6 4.— 25 17 35 34 8.— 6 35 23 50 46 9.— 6.— 45 28 65 56 10.— 7.— 60 80 11.— 8.— 70 90 12.— 9.— 80 100 13.— 9.— 130 150 19.— 13.— ENGELAND. Mc Donald met vacantie. Mac Donald, die de Kerstdagen in zijn geboorteplaats Lossiemouth In Schotland heeft doorgebracht en eind dezer week naar Londen zou terugkeeren, heeft be sloten, zijn verlofstljd aanzienlijk te ver lengen. Hij ls voornemens pas omstreeks 17 Januari naar Londen terug te keeren. De juiste datum zal echter van de omstan digheden afhangen. Gisteravond zijn George Lansbury en eenige andere leden van de arbeiderspartij naar Lossiemouth vertrokken om Mac Donald een memorandum, onderteekend door vele oud-labourminlsters aan te bie den, in hetwelk de vrijlating van Tom Mann, den 76-jarigen arbeidersleider, en George Llewellyn bepleit wordt. Naar men weet, hebben belden gewei gerd de belofte af te leggen, dat zij geen demonstraties meer zouden organiseeren. Lansbury hoopt dat Mac Donald zijn ouden medestander nog voor morgen avond aal vrijlaten. BINNENLAND Ons parlementair overzicht. (4e Blad). Het 75-jarig bestaan van de rijksveld- wacht. (Binnenland. 3e Blad). Het drama te 's-Gravenhage; de ver dachte op vrije voeten gesteld. (G-emengd, 3e Blad). BUITENLAND De Fransche Kamer aanvaardt de lec- ning aan Oostenrijk. (Buiten!.. Ie Blad). Het gevaar voor Boncour in den Fran- schen Senaat schijnt bezworen. (Buitenl., Ie Blad). In Bulgarije Moesjanof weer kabinets formateur. (BuitpnJ., Ie Blad). FRANKRIJK. Uit Kamer en Senaat. De Fransche Kamer heeft gisteren be handeld het voorstel tot garandeerlng van een tranche van honderd millioen schil ling aan Oostenrijk. De afgevaardigde Marln opende de de batten met felle crltlek. De flnancieele toestand van Frankrijk was volgens hem meer dan slecht cn nu men Amerika niet had betaald, kon men onmogelijk geld ge ven aan de Oostenrijkers, te minder waar Oostenrijk een bodemloos vat is en boven dien in het geheel geen waarborgen ge geven heeft tegen den „Anchluss." De algemeene rapporteur der flnancieele commissie Lamoureux, die „ex officio" was aangewezen over deze kwestie rapport uit te brengen, wees er op, dat het protocol van 15 Juli uitdrukkelijk herinnert aan dat van 1922, waarbij Oostenrijk beloofde zijn onafhankelijkheid niet te vervreem den en af te zien van alle economische en flnancieele onderhandelingen, welke deze onafhankelijkheid ln gevaar zouden kun nen brengen. De leening wordt door de deskundigen als een geschikt middel be schouwd, om het Oostcnrijksche economi sche leven voorgoed gezond te maken. Zij is een onmisbaar middel voor den weder opbouw der Donaustaten. De rapporteur van de commissie van buitenlandsche zaken, Viénot, bepleitte met klem het toestaan van de garantie. Verwerping van het voorstel, nadat men eerst aan Amerika de betaling geweigerd heeft, zou volgens hem den indruk wek ken, dat Frankrijk afstand doet van de politiek der Internationale solidariteit en zich opzettelijk isoleert. De communist Péri bestreed het voor stel evenals de oud-mlnlster van financiën Flandin, die ontkende, dat er sprake was van eenige onwelwillendheid tegenover Oostenrijk. Flandin was van meening, dat de si tuatie in Oostenrijk niet voor verbetering vatbaar is, zoolang de heerschende eco nomische last blijft drukken. De overeenkomsten van de conferentie van Stresa zullen zonder resultaat blijven, als men de leening aan Oostenrijk rati ficeert, omdat dan de mogelijkheid niet meer bestaat, om de overige midden-Euro- peesche landen te dwingen de noodzake lijke. solidaire maatregelen te nemen. Bovendien, aldus Flandin, ls de vrees ge rechtvaardigd, dat de Oostenrljksche re geering nog steeds niet het plan tot het sluiten van een tolunie met Duitschland heeft opgegeven. Herriot wees er op, dat hij inderdaad tijdens de verkiezlngs-campagne critiek heeft geoefend op de Fransche leenings- politlek Maar deze Oostcnrijksche lcenlng heeft niets gemeen met de vroegere lee ningen, welke Frankrijk toegestaan heeft. Er bestaan voor Oostenrijk twee mogelijk heden om uit de tegenwoordige moeilijk heden te geraken, n.l. aansluiting bij Duitschland, of anders steunen op den Volkenbond. Herriot wees op de gevaren, welke een aansluiting aan Duitschland zal hebben en verklaarde zich dringend voor de tweede mogelijkheid. De Kamer laadt een groote verantwoordelijkheid op zich, indien zij de garantie zou weigeren, want de geheele leening zou daardoor in gevaar komen Deze leening luidt een Internatio nale actie ln, waarbij dus niet alleen Oos tenrijk, doch ook de Volkenbond betrok ken ls. In het verdere verloop der debatten deelde de minister van financiën, Chéron, mede, dat hij na rijp beraad tot de con clusie gekomen was, de leening aan Oos tenrijk te kunnen goedkeuren. Minister-president Boncour verklaarde hierop dat men, om zekerheid te hebben, dat Oostenrijk niet weder onder de hege monie van een buurstaat komt doch zijn onafhankelijkheid bewaart, er voor moet zorgen, dat Oostenrijk's onafhankelijkheid niet wordt bedreigd De minister-president drong aan op aanvaarding van het voorstel en stelde de kwestie van vertrouwen. Nadat nog een afgevaardigde gewezen

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1