KING 73,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 December 1932 Derde Blad No. 22324 PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BINNENLAND. PEPERMUNT VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN. lililillililllilllillililinillllllllillllfililllllli'lilliltliniiilliiuillllllllillllliiljliljlll Steunt, bij gelijken prijs ■Uil EERSTE KAMER. allerlei wetsontwerpen. ne Senaat maakt van deze week tus sen Kerstmis en Nieuwjaar gebruik om Jnerlei wetsontwerpen af te doen. Ziehier de agenda: 1 Goedkeuring van het tusschen Neder- und en België gesloten verdrag, betref- jende de gelijkstelling van elkanders on derdanen voor de toepassing der weder- jijdsche wetgeving op het punt der Invali- diteits- en Ouderdomsverzekering en de regeling van de gevolgen voor elkanders onderdanen van het naast elkander wer ken dier wetgevingen; 2 Aanvulling van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925; 3. Wijziging en verhooging van de be- -rooting van 't staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie voor 1931 (verschil lende onderwerpen) 4. Wijziging en verhooging van het ne gende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1931 (verschillende onderwerpen) 5. Wijziging en verhooging der begroo- I ting van uitgaven van 't Wegenfonds voor 1 1931 (verschillende onderwerpen) 6. Nadere wijziging *van de Indische Comptabiliteitswet 1925; 7. Wijziging en verhooging van het Xlde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1931 (verschillende onderwerpen) I 8. Voorziening in de behoefte aan kas geld voor den Indischen dienst gedurende 1933; 9. Wijziging van het Vinste hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1931; verhooging van de vestingbegrooting voor 1931 (ver schillende onderwerpen); 10. Wijziging en verhooging van het VlIIste hoofdstuk der r-ksbegrooting voor 1932 (uitkeeringen aan de zgn. mobilisatie- slachtoffers); 11. Wijziging van het IVde hoofdstuk der xijksbegrooting voor 1931 (verschillende onderwerpen; 12. Naturalisatie van S. S. Abas en 19 anderen; 13. Naturalisatie van L. J. Beckers en 19 anderen; 14. Naturalisatie van C. C. M. van Beek 'en 20 anderen. 15. Voorschriften betreffende beslag op roerende goederen in door derden in ge bruik gegeven ruimten, lijfsdwang en dwangsom. 16. Wijziging en verhooging van de be grootingen van ontvangsten en uitgaven van het algemeen burgerlijk pensioenfonds voor 1931 en 1932 (verschillende onderwer pen); 17. Verhooging van het eerste hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931 (kosten Werkzaamheden Koninklijk Paleis te Am- sterdam). 18. Wijziging en verhooging der begroo- ti.bg van inkomsten en uitgaven van het letmingfonds 1914 voor 1931 (verschillende onderwerpen; 19. Wijziging van artikel 20 der Invalidi teitswet ,van artikel 1 der wet van den 30en Juli 1926 tot uitvoering van artikel 4, eerste lid, der Ouderdomswet 1919 en na dere instelling van de middelen voor de dekking van de uit te keeren renten, be doeld bij de artikelen 28 en 37 der Ouder domswet 1919, van artikel 96, eerste lid, der Radenwet, van artikel 119 der Ziekte wet, van artikel 36, vierde lid en artikel 168a der Pensioenwet 1922, van art. 15a der Pensioenwet voor de Zeemacht 1922 en van artikel 15a der Pensioenwet voor de I Landmacht 1922. 20 Wijziging van hoofdstuk X (oud- I hoofdstuk V) der Rijksbegrooting voor I 1932 (ere dietverleening ten behoeve van de fiaringdrtjfnetvisscherij 21. Wijziging en verhooging van het f tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931 (verschillende onderwerpen). 22. Wijziging van het Ve hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931 (verschillende onderwerpen). 23. Verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie 24. Wijzigiiög van het Vie hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931 (verschillende onderwerpen) 25. Wijziging der Lager Onderwijswet 1920. Al dadelijk gingen de ontwerpen num mer 1 tot en met 14 zonder debat of stemming ondeir den hamer door. Bij ontwerp no. 15 heeft een kort debat plaats gehad tusschen de heeren Pollema. Michiel van Kessenich en Minister Donner in verband met een bepaalde bevoegdheid der deurwaarders. Ook dit ontwerp werd zonder stemming aangenomen. Eveneens ontstond er eenig debat bij ontwerp no. 19, in verband met de voorge stelde pensioenaftrek, en de verminderde storting in het Invaliditeitsfonds. Minister Verschuur heeft hierbij nogmaals gelijk hij in de Tweede Kamer evenzeer had ge daan betoogd, dat door de verminderde storting de positie en de waarborgen der verzekering, in verband met de reserves geenszins worden aangetast. En Minister de Geer stelde in heit licht, dat de pen sioenaftrek bezien dieait te worden in ver band met het geheele salaris-vraagstuk, waarvan het een onderdeel vormt. Aangenomen, evenals de ontwerpen 16— 18 en 20—22. VERLENGING VAN DE VACCINATIE-VRIJHEID. Het wetsontwerp tot verlenging van den termijn inzake opschorting van den vacci natie-plicht gaf tot dezelfde opmerkmgen aanleiding als de vroegere ontwerpen van dezen aard. Zoo meende mevr. PothuisSmit dat voor deze opschorting geen voldoende re den meer bestaat, omdat het encephalitis- gevaar grootendeels geweken is. Acht het Regeering vroeg zij het niet een veel grooter gevaar dat er slechts 27.000 kin deren per jaar worden ingeënt, tegen vroe ger 165.000? In gelijke zin sprak de heer Smeenge: ook hij achtte de nadeelen der opschorting voor de volksgezondheid veel grooter dan de voordeelen. Minister Verschuur (die het ont^erP namens Minister Ruys verdedigde) blees van oordeel, dat aan beide zijden over dreven wordt, door de voor- en door te tegenstanders. De Regeering (die ook dit maal alle principes bij deze zaak uitscha kelde) acht zich. gezien de adviezen der betrokken geneeskundige instanties, nog niet verantwoord om aan de opschorting ten eind te maken, omdat het gevaar nog 1 PREDIKBEURT. HEDENAVOND. BOSKOOP. Evangelisatie (Bewaarschool Kerkstraat) nam. 8 uur ds. Hoekendijk uit Bussum. ned. herv kerk. Aangenomen: Naar Kolderveen G. Ph. Scheers, cand. te Utrecht. Naar Pur- merend C. C. de Kloet, te Veendam, GEKEF KERKEN. Aangenomen: Naar Uithoorn P. J. O. de Bruyne, te Gapinge-Vrouwepolder. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Ierseke, J. D. Barth te Borsselen. O UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. In hotel „Noord-Brabant" te Utrecht heeft de unie van Christel, onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland haar alge- meene vergadering gehouden, onder lei ding van den heer T. C. Bos. De vergadering keurde het jaarverslag van den secretaris den heer A. P. Jongcurt en de begrooting van den penningmeester, den heer J. M. van de Repe bij acclamatie goed. Met algemeene stemmen werd een motie van de afd. Amsterdam en omstreken aan genomen, waarin deze het hoofdbestuur uitnoodigt, bij de Ned. Jeugdherberg-cen trale stappen te doen opdat mogelijk worde gemaakt, dat leden boven 18 jaar van de aangesloten organisaties leiderskaarten kunnen krijgen a f. 1.Uitvoerig werd gesproken over een motie van afd. Leiden welke door het hoofdbestuur werd gewij zigd en volgens welke de algemeene verga dering zou besluiten: bij de regeering zoo spoedig mogelijk aanhangig te maken een voorstel tot herziening van het bezoldi gingsbesluit voor burgerlijke rijksambte naren, waardoor de onderwijzerssalarissen in jujstere verhouding komen te staan tot die van de overige groepen, zoowel wat de bedragen betreft als de lengte van de schaal. Nadat het oorspronkelijk voorstel- Leiden met overgroote meerderheid van stemmen was verworpen, werd het gewij zigde voorstel van het hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen. RECLAME. Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en ondercontrole van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos 6* Harmens, A'dam. 2479 J. J. R. te L. Zelf betalen! H. van H. te L. Leiden, Leiderdorp, Koudekerk. Alphen. Zwammerdam. Bode graven, Wierden, Haarzuilem, Vleuten, Utrecht, Zeist, Driebergen, Doorn. Leer- sum. Amerongen, Eist, Rhenen, Wagenin- gen, Heelsum, Arnhem. Totaal 134.7 K.M. S. B., te K. a. Z. Als hij het oogmerk heeft het valschelijk opgemaakte stuk als echt en onvervalscht te gebruiken en daaruit eenig nadeel kan ontstaan, maakt hij zich schuldig aan een strafbaar feit. Het is echter de vraag, of gebruik van het stuk u nadeel kan berokkenen. Is dit het geval, maak dan de zaak bij de politie aanhangig. K. J. S. te L. De Nachtwacht, De Anatomische Les, De Staalmeesters en diverse portretten. Vaartrichting is de gang of snelheid van een schip. Uitgesproken N Duivenvoorden, bloembollenkweeker, Abbenes (Haarlemmermeer). R.-c. jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. Cur. mr. F. J. Gerritsen, Haarlem. geenszins als geweken kan worden be schouwd. De Kamer heeft het ontwerp met 22 tegen 12 stemmen aangenomen: er tegen stemden de sociaal-democraten, de libera len en mr. Slingenberg (vrijz.-dem.) Ook no. 24 werd goedgekeurd. In de wijziging der Lager-Onderwijswet is de Kamer blijven steken. Men weet: dit is het noodwetje, waaruit de Regeering in afwachting van de meer radicale en algemeene herziening haar besparing wil halen. Drie afgevaardigden, de heeren Slingenberg, Ossendorp en IJsselmulden hebben het op de bekende gronden (schade voor het onderwijs, in hoofdzaak aan de nieuwe leerlingenschool ontleend) bestre den: de heer de Jong verdedigde het. Mor gen kunnen wij er uitvoeriger op terug komen. Maar het ontwerp wordt aange nomen. HAGENAAR. HET HUWELIJKS VERMOGENSRECHT. DE BESPREKINGEN OVER HET GEWIJZIGDE WETSONTWERP. Nadat het fll 1930 ingediende wetsont werp tot herziening van het huwelijksver mogensrecht door de Tweede Kamer in de afdeelingen was onderzocht, heeft de com missie van voorbereiding aan de regeering een verslag doen toekomen, dat schriftelijk is beantwoord. Daarop volgde een monde ling overleg tusschen de commissie en de regeering. die o.m. vergezeld was van den heer mr. L. E. Visser .lid der commissie- Limburg. De regeering zond tegelijk met haar antwoord een gewijzigd ontwerp van wet in en na afloop van het mondeling overleg een nota van wijzigingen en een nader gewijzigd ontwerp van wet. Aan de verschillende gewisselde stukken en aan het mondeling overleg ls het volgende ont leend Verscheidene leden verklaarden het zeer te betreuren, dat bet ontwerp feitelijk weinig anders doet dan de vrouw be schermen tegen mogelijk machtsmisbruik van den man in flnancieele aangelegenhe den. Van een erkenning door det wetgever van het karakter van het tegenwoordige huwelijk als een levensgemeenschap van gelijkwaardige en gelijkgerechtigde perso nen, gelijk o.a. de wetgever ln de Scandi navische landen en ln Engeland het heeft begrepen, geen spoor. In de wettelijke ver houding tusschen man en vrouw wordt, voor zoover die niet de vermogensrechte lijke zijde van het huwelijk betreft, geen andere wijziging gebracht dan deze, dat de bepaling welke de vrouw gehoorzaamheid aan den man gebiedt, wordt geschrapt. Andere leden verklaarden zich met de be perking van het ontwerp tot het vermo gensrecht zeer wel te kunnen vereenigen. De wijziging van de bepaling ln zake de gehoorzaamheid is volgens sommige leden in dit ontwerp niet op haar plaats. Vele leden achtten het een leemte, dat niet is opgenomen een herziening van de voor schriften in zake het huwelijksgoederen- recht bij tweede en verder huwelijk. Verscheidene leden constateerden, dat het ontwerp met weinig geestdrift is ont vangen. Het herzieningsvoorstel kan de eene richting niet bevredigen .omdat con cessies zijn gedaan aan de moderne op vatting omtrent de positie van de vrouw, de andere niet. wijl ze geen concessies doch een algeheele wijziging van het stel sel noodig acht. Aan de voorgestelde rege ling is n.l. ten grondslag gelegd het be staande begrip van de martiale macht. Daarnaast heeft de regeering willen er kennen het recht van de vrouw om zelf standig deel te nemen aan het rechtsver keer. Dit heeft aanleiding gegeven tot een halfslachtige regeling. Intusschen ver klaarden de hierbedoelde leden, dat zij geen reden vonden zich daarom tegen het ontwerp te verzetten. Vele andere leden betuigden echter hun instemming met de handhaving van het uitgangspunt dat de man het hoofd is der echtvereeniging. De regeering antwoordt, dat het kader en de aard dezer herziening worden be paald door de grondslagen van ons huwe lijksrecht. Bescherming tegen het mis bruik van het aan den man toekomende beslissingsrecht en tegemoetkoming aan de eischen van het verkeer in verband met de verhoogde deelneming daaraan door de vrouw, zijn de richtlijnen die de regeering heeft gevolgd De tweede richtlijn beperkt zich uit haren aard tot het vermogens rechtelijk terrein. Voor de herziening van het overige recht werd geen voldoende grond gevonden. Herziening van dat huwe lijksgoederenrecht bij tweede en verder huwelijk valt buiten het kader van dit ontwerp. De kwalificatie van „concessie aan de moderne opvatting, en halfslach tige regeling" wijst de regeering met kracht van de hand. De in het ontwerp voorgestane opvatting van het huwelijk op een ordening, die niet straffeloos zou kun nen worden verlaten. De hoofdpunten der voorgestelde rege ling gaven tot verschillende opmerkingen aanleiding. De handhaving van de alge heele gemeenschap van goederen als wet telijk stelsel van huwelijksgoederenrecht ontmoette bij verscheidene leden ernstige bedenking Anderen juichten het juist toe dat deze regeling is gehandhaafd. Som mige dezer leden achtten het intusschen gewenscht, dat aan dit stelsel voor de vrouw de mogelijkheid van het hebben van een beperkt peculium worden verbon den. Tegen den rekenpllcht van den man rezen bezwaren van ernstigen aard. Vrij algemeen gaf men blijk van instemming met dat gedeelte van het ontwerp dat voor den vervolge wijziging van het huwe lijksvermogensrecht staande huwelijk mo gelijk maakt. De regeering is van oordeel dat de gemeenschap van goederen het stelsel is. dat het meest overeenstemt met het rechtsbewustzijn van het volk. Aan het stelsel scheiding van goederen met ver deeling van winst is een eerlijke kans ge geven. Wat door sommige leden duidelijk wordt bedoeld met een beperkt peculium ls de regeering niet geheel duidelijk. Zij noemde enkele practische bezwaren. De regeering merkt op, dat het doen verval len der handelsonbekwaamheid niet is voorgesteld omdat men aan de herziening heeft willen ten grondslag leggen een be ginsel van vrije beschikking der gehuwde vrouw. Een voorschrift, volgens hetwelk de vrouw een gemeenschappelijke woonplaats zal bepalen, wanneer zij de voornaamste kostwinster ls, acht de regeering niet ge wenscht (in het ontwerp bepaalt de man de woonplaats). Verscheidene leden dron gen er op aan den rechter de bevoegdheid toe te kennen ontheffing te verleenen van den plicht tot samenwoning. De regeering gaf echter als haar oordeel te kennen, dat er niet voldoende redenen zijn tot het aanbrengen van een dergelijke wijziging. Nadere overweging van verschillende ge maakte opmerkingen heeft de regeering tot de slotsom gebracht, dat de uitdrukke lijke vermelding van de door de vrouw aangegane arbeidsovereenkomsten bij de opsomming van de gevallen, waarin de echtgenooten hoofdelijk voor het geheel i aansprakelijk zijn. kan worden geschrapt Wat betreft de regeling, volgens welke de man ln een register een verklaring kan doen inschrijven, dat hl) niet langer ver bonden wenscht te zijn voor alle door de vrouw verrichte handelingen, die de ge wone behoeften van de hulshouding be treffen, geeft de regeering toe, dat aan den opzet het nadeel ls verbonden, dat de verklaring van den man door de open baarmaking aanstonds naar bulten treedt, terwijl nog onbekend ls, wat het uitein delijk lot der verklaring zal zijn. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men, wordt voorgesteld het aan den man gegeven recht aan een machtiging van den rechter te binden. Het denkbeeld de echtgenooten wettelijk te verplichten elkander wederkeerig ln te lichten omtrent hun vóórhuwelljksche schulden, lacht de regeering niet toe .De sanctie, dat zooda nige schulden niet ln de gemeenschap vallen, zou de vóórhuwelljksche schuld- eischers in hooge mate dupeeren. Sommige leden stelden de vraag of de aansprakelijkheid van den man in zijn privé-goederen voor de schulden gemaakt door de vrouw, indien deze het beheer over de gemeenschap voert, moet worden gehandhaafd. De regeering meende op practische gronden moeilijk tot een wijzi ging te kunnen medewerken. Overeenkom stig den wensch van een aantal leden ls de bevoegdheid der vrouw, om ten bate der hulshouding te beschikken over vruch ten van eigen arbeid uitgebreid tot de vruchten van haar buiten de gemeenschap vallende goederen. HANDELSDADEN EN NIET-HANDELS DADEN. Opheffing van het onderscheid. Ingediend is een wetsontwerp tot ophef fing van de onderscheiding tusschen han- deisdaden en niet-handelsdaden en koop lieden en niet-kooplieden. De minister van justitie zet in de me morie van toelichting uiteen, dat de oude ..daad van koophandel" niet langer kan dienen als basis van het specifieke han delsrecht. Wat typeert in de oogen van het tegen woordig geslacht de handelsdaad? Niet de inhoud der handeling, bepaaldelijk niet het feit, dat deze in koop van waren be staat, maar de omstandigheid, dat zij ver richt wordt to de uitoefening van een be drijf. In haar kwaliteit van bedrijfsdaad ligt de rechtvaardiging van haar bijzon dere behandeling. Overeenkomstige opmerkingen vallen met betrekking tot den koopman en de handelszaak te maken. Niet het verrichten van bepaalde daden, maar het verrichten van onverschillig welke daden bij wege van bedrijf schenkt den handelenden per soon de kwaliteit van koopman (ln ruime ren zin). En in zoover de handelszaak aan een eigen regime behoort onderworpen te blijven, vindt die afwijking van het ge- meene recht haar verklaring weer niet ln den inhoud der handeling koop van waren of daarmee gelijk gesteld feit waaruit de schuld ls voortgesproten, maar in de eigenschap van bedrijfsdaad die aan de verbintenisscheppende handeling toekomt. Ais handelsdaad in den zin van het ontwerp zal dus voortaan gelden de be- drijfshandeltog, als koopman, de persoon die een bedrijf uitoefent; als handelszaak de verbintenis, die uit een bedrljfshande- ling wordt geboren. Het beperkte kernbegrip, koop van waren met zijn satellieten verdwijnt dus om plaats te maken voor het ééne alge meene begrip: bedrijf. Dat zal voortaan de toepasselijkheid van het specifieke handelsrecht bepalen. Daarmee verkrijgt dit recht een geheel ander karakter Van een beperkt handelsrecht wordt het een algemeen bedrijfsrecht en soms zelfs, waar bedrijf en beroep op één lijn worden ge steld, tevens een algemeen beroepsrecht. Deze verandering beteekent een aanmer kelijke vereenvoudiging van onze wet geving. Het ontwerp doet niets anders dan de laatste consequenties van een in vollen gang zijnde beweging erkennen, als hel ieder, hetzij natuurlijk of rechtspersoon, die een bedrijf exploiteert, en iedere be- drijfshandellng en iedere bedrijf sverbln- tenls aan het specifieke handelsecht on derwerpt. Het ontwerp berust op een voorstel van de staatscommissie-Limburg. VRACHTVERDEELING IN DE BINNENVAART. Groole bezwaren van belanghebbenden. Het Centraal Bureau voor den Rijn- en Binnenvaart meldt, dat in een gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering, waarin de Nederlandsche industrie, han del en scheepvaart door de betrokken or ganisaties nagenoeg volledig waren verte genwoordigd, het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende wetsont werp ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart aan een bespreking onder worpen ls geweest. Eenstemmig was men van oordeel, dat een eventueele Invoering van dit wetsont werp het bedrijfsleven zeer ernstig zou schaden. De vergadering heeft een comité van actie in het leven geroepen, hetwelk op korten termijn zal overwegen op welke wijze het best een gemeenschappelijk op treden tegen dit ontwerp kan worden ge voerd. Omtrent den arbeid van dit comité zal ten spoedigste nader het noodige wor den bekend gemaakt. Het secretariaat van het comité is ge vestigd ten kantore van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, Stationsweg 147 te 's-Gravenhage. CONFLICT AAN DE VAALSER TEXTIEL FABRIEK. Het geheele personeel, bestaande uit 52 man, ontslagen. Men meldt uit Vaals: Daar de onderhandelingen tusschen directie van de Vaaiser Textielfabriek en de organisaties der arbeiders niet het gewenschte resultaat hebben opgeleverd heeft de rijksbemiddelaar getracht het conflict op te lossen. De gehouden bespre kingen bleven eveneens zonder resultaat daar èn directie èn organisaties haar standpunten handhaafden. Thans heeft de directie het geheele per soneel bestaande uit 52 man, ontslagen piet Ingang van 29 December. BESTUURSVERG ADERING VAN DEN A. N. W. B. Instelling van ee:. Commissie voor het luchttoerisme. Het Algemeen Bestuur van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland heeft te Amsterdam zijn wintervergadering gehou den onder voorzitterschap van Edo J. Bergsma. In deze vergadering is aangenomen een voorstel tot instelling een er Commissie voor het Luchttoerisme en tot het behar tigen der belangen van het luchttoerisme. Uit de toelichting, gegeven door den voorzitter en den heer Westerouen van Meeteren. wordt het volgende aangestipt: In de laatste jaren heeft de luchtvaart zich zoodanig uitgebreid dat van „lucht toerisme" kam worden gesproken. In an dere landen, vooral to Frankrijk en Enge land. hebben de toeristenbonden ook het luchttoerisme tot zich getrokken en met zeer goed resultaat. Nu het aantal vliegers met een eigen vliegtuig zoo toeneemt, is het van belamg. het goede oogenblik niet te verzuimen om dezen tak van toerisme te behartigen. Reeds zijn besprekingen geopend met de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart om zoo mogelijk op luchttoeristLsch gebied tot sa menwerking te komen. Ook ligt het to de bedoeling een afdeeling ..luchttoerisme" bij de Directie Toerisme op te richten. De begrootlng werd z.h st. vastgesteld op een eindbedrag vam f 1 062.000 in ont vangst en uitgaven. Omtrent de as. herdenking van het 50- jarig bestaan van den Bond heeft het Da- gelijksch Bestuur medegedeeld dat door den burgemeester van Amsterdam ls toe gezegd. dat dc z.g. zomerfeesten ln Am sterdam in 1933 gegroepeerd zullen worden om de herdenking van het 50-Jarlg be staan. wanneer althans deze herdenking geheel of voor een belangrijk deel in Am sterdam zou plaats vinden Het Dagelljksch Bestuur heeft gemeend, een toezegging in dien geest te moeten doen hoewel het wellicht wenschelijk zal blijken, met het oog o.m. op de belangstel ling van aiutoriteiten een receptie en offi- cieelen maaltijd in Den Haag te houden. Aangezien nog niet vast staat wat wel licht door de gemeente Amsterdam, door leden of door anderen zal worden aange boden. is het momenteel nog moeilijk, reeds een volledig plan op te stellen van deze herdenking en de daaraan verbonden kosten. De tijdsomstandigheden wettigen een so bere herdenking, vooral zal getracht moe ten worden, van die hendenklng zooveel mogelijk propagandistische kracht te laten uitgaan. Het Dagelljksch Bestuur stelt zich voor in de a.s. voorjaarsvergadering hierover voorstellen te doen. Besloten werd. over te gaan tot liet uit geven van een correspondentieblad voor leden van het Algemeen Bestuur en Con suls ter versterking van het contact met het Dagelljksch Bestuur. De heer Mr, H. A. H. Oanter Cremers werd bij acclamatie herbenoemd tot lidi van het Dagelljksch Bestuur. De accountant.- de heer Joh J Moret, werd voor 1933 herbenoemd. Nadat nog eenige zaken van hulshoude- lijken of vertrouwelijke® aard waren be handeld en medegedeeld was dat met 1' Januari .De Autokampioen" in eenleszins vergroot formaat zal verschijnen en in de redactie van dit blad de heer H. J. Pep- pink zal worden opgenomen sloot de voor zitter de druk bezochte vergadering. WINKELSLUITING OP NIEUWJAARSDAG In verband met de omstandigheid, dat 1 Januari op Zondag valt, mogen winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht en bloemenwinkels, dien dag van 5 uur v.m. tot 8 uur n.m. voor het publiek geopend zijn (Art.,4, le lid a en b der Winkelsluitingswet). VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris te Baarn M. C. A. A. H. Römer, candidaat notaris te Utrecht. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1933 voor het loopend zittings jaar benoemd tot voorzitter van den Ko lonialen Raad van Curacao de heer Jossy Cohen Hcnriquez. Gisteren is afgekondigd de wet van 24 December tot tijdelijke heffing van op centen op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede her ziening van het tarief. De gewone audiëtie van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal op Maandag 2 Januari a.s. niet worden gehouden. UIT NED. OOST-INDIE. NAAR BETERE TIJDEN? Salarisverhoogingen in Ned. Indié. BATAVIA, 28 December. (Aneta) - Naai wij vernemen kent de Factory der Neder landsche Handel Maatschappij per 1 Jan. 1933 salarisverhoogingen toe, uitsluitend aan jonger Europeesch stafpersoneel Het weder hervatten van het toekennen van Europeesch verlof is in overweging De Kon. Paketvaart Mij. koestert het voornemen op Januari 1933 op beschei den schaal promotie toe te kennen aan daarvoor ln aanmerking komend perso- en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9