1933 NIEUWJAARS-ADVERTENTIEN NIEUWJAARS-ADVERTENTIËN J3stfi Jaargang WOENSDAG 28 DECEMBER 1932 No. 22323 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. lllllllilillllllllilllllllilllll» Zaterdag 31 December Nieuwjaarswenschen Tof Vrijdag 30 December a.s. Nieuwjaarswenschen llllllllMIIIBlIiMlilllBlBIllllBlMIM Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. ner regel voor advertentleD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenilen 35 cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat alt DRIE Blade* EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden |brengen ter algemeene kennis, dat door ben vergunning is verleend aan: a. W. Cou- wenberg en rechtverkrijgenden tot het op dichten van een door electromotoren ge- Ireven inrichting ten behoeve van het Icafé-restaurant in het perceel Breestraat No. 84, Sectie G. No. 141; b. de firma L. J. Castelein en rechtverkrijgenden tot het loprichten van een brood- en banketbak kerij in het perceel Lage Rijndijk No. 9, Sectie K. No. 3746; c. L. J. van Velzen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van ■en smederij in het perceel Oude Varken- narkt No. 4, Sectie F. No. 750; d. F. C. van der Stoel en rechtverkrijgenden tot het |oprichten van een zuivelinrichting in het lerceel de Genestetstraat No. 124. Sectie [O. No. 676; e. J. de Jong en H. Kruit en Rechtverkrijgenden tot het oprichten van len stoomwasscherij in het perceel Rijn- !en Schiekade No. 101, Sectie M. No. 3685. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester J. A. VAN DER STOK, loco-Secretaris, .eiden, 27 December 1932. 2819 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Leidsch Dagblad om vergunning 'ot het oprichten van een drukkerij in het |perceel Witte Singel No. 1, hoek Noord eindsplein, Sectie M. No. 3669; b. de N.V. "Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij om vergunning tot het oprichten van een [grofsmederij, ijzer- en metaalgieterij, mo delmakerij, draaierij, bankwerkerij, koper slagerij, constructiewerkplaats en scheeps- Ibouwwerf in de perceelen Zuidsingel No. 66, Sectie A. No. 1289 en C. No. 1789; c. de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij om vergunning tot het op richten van een kettingsmederij in het «rceel kad. bekend Sectie N. No. 453, ge legen in de Waard; d. de firma J. J. "jantz en Zn. om vergunning tot het oprichten van een lakenfabriek in de per- leelen Oude Singel Nis 86. 88, 90. 92, 102, 106 en 108, Volmolengracht No. 18. Lange- Jgracht Nis 7 t/m 29, Sectie B No. 2930; e. de N.V. Leidsche Duinwater-Maat schappij om vergunning tot het oprichten van een werkplaats voor reparatie van watermeters met fitterij in het perceel Haverzaklaan No. 13a, Sectie A No. 1115, is verdaagd. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. J. A. VAN DER STOK, loco-Secretaris. Leiden, 28 December 1932. 2821 Ook dif jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1 tot 5 regels, elke regel meer 15 ct. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIII des middags 12 uur kunner. deze advertentiën worden aangeboden. Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend WÊÊÊHgmmKmmmmmmmÊmmtÊÊÊmfmmmmmmKm DE HEER C. PELTENBURG Pzn. Wordt heden 80 jaar. De heer C. Peltenburg Pzn Zooals wij reeds gisteren berichten, her denkt de heer C. Peltenburg Pzn., direc teur van de N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill vandaag zijn tachtig sten verjaardag. Aan een artikel, dat van de hand van den heer J. B. J. Kerling dezer dagen in *tet „Nieuwsblad voor den Boekhandel" Verscheen, ontleenen wij het volgende: «Het ls alleen den zéér sterken gegeven dezen hoogen leeftijd te bereiken, en het is ook lang niet voor iedereen een voorrecht zoo oud te worden. Van mijn vriend Pel tenburg ms>g ik dit echter wel zeggen, want als men dagelijks op dien leeftijd nog met zooveel energie en werklust naar zijn dagtaak kan gaan, dan is men zeker niet te beklagen. Peltenburg begon zijn loopbaan in den boekhandel in 1866 bij Hazenberg te Leiden, vervolgens ging hij naar Den Haag bij de Firma Thierry en Mensing, in de „Vijf Vocalen" gelegen in de Schoolstraat. Hij werkte daar samen met den heer C. van Wermeskerken. Daarna werkte Peltenburg in 1872 bij G. Th. Bom, te Amsterdam, om vervolgens weer bij Hazenberg terug te keeren, waarop hij op verzoek van wijlen den heer F. de Stoppelaar in 1880 bij de Firma E. J. Brill in dienst trad. Zooals men kan lezen in Kruseman's Bouwstoffen, onder de hoofdstukken der „Persoonlijke Waardeering" is genoemde zaak oorspronkelijk gesticht door S. J. Luchtmans, waarin in 1806 de bekwame boekdrukker Jan Brill opgenomen werd, die in 1821 Mr. J. T. Bodel Nyenhuis, een bloedverwant van Luchtmans. als mede werker kreeg; tevens kwam Evert Jan Brill, zoon van Jan Brill als hulp er bij. In 1848 vond een liquidatie der zaak plaats, met een enorme fondsveiling Daarna richtte E. J. Brill een zelfstandige zaak op, onder zijn eigen naam, gesteund door de relaties van Luchtmans. Hij kreeg groote vermaardheid door het drukken van wer ken in Oostersche talen. Na zijn overlijden in 1871 werd de zaak overgenomen dooi den heer A. P. M. van Oordt, die zich eenigen tijd later associeerde met den heer F. de Stoppelaar. In 1896 is de Firma in een N.V. omgezet, met beide firmanten als Directeuren, en in 1898 werd Peltenburg onder-directeur. In 1900 werd hij even eens Directeur. In 1904 stierf de heer v. Oordt, en 8 Juni 1906 de heer de Stoppe laar. Van dien datum af is Peltenburg als eenig Directeur werkzaam. Toen wist men nog niet van een 8-urigen werktijd, en er werd van 's morgens tot 's avonds door gewerkt, dit „doorwerken" zit Peltenburg nog in het bloed, en dat beteekende voor hem zeer veel bij het aanvaarden van het directeurschap, hetgeen hij met vaste hand deed, volkomen doordrongen van het feit, dat hij aan het hoofd kwam te staan van een zaak met een wereld-reoutatie, en ook volkomen het „noblesse oblige" in deze functie beseffende. Want men heeft slechts den Bondscatalogus op te slaan om getroffen te worden door de overtalrijke namen van geleerden, vooral op Orienta- lisch en Ethnographisch gebied, wier wer ken hij het licht deed zien. Welk een moeite en zorg zijn er verbonden aan vele publicaties van het gehalte zooals door zijn zaak uitgegeven worden. Om maar iets te noemen een der laatste werken: den Codex Geogranhiae van Ptolemaeus! Een geleerde kan een buitengewoon boek schrijven, maar dan hangt het zeer veel af van den uitgever hoe dat werk de wereld ingaat! En daarvan kan men op aan. dat alles wat uit het groote gebouw der N V. E. J. Brill onder leiding van haar directeur van de pers komt, er goed ver zorgd uitziet. Met zijn nog steeds scher pen blik weet hij de zaak van a tot z te beheerschen. Er zou zooveel werk uit het buitenland niet komen, als de zetterij, vooral voor Chineescbe en andere Ooster sche talen, niet zoo goed ware ingericht. Geen enkel Orientalist over de geheele wereld zal dit onbekend zijn. Van rust gaan nemen in de gewone beteekenis van het woord, had al sedert lang sorake kunnen ziin bij Peltenburg. maar het schiint dat het „Repos ailleurs" ziin dQvies geworden is. Toch zou ik hem. dien ik zoo tal van jaren on het moeizame Dad der uitgeverij heb zien voortgaan nog menie iaar van werkzame rust gunnen Het zal voor ziin opvolger een kranig stuk werk zijn in zijn voetstappen te treden. DE VERDUISTERING BIJ HET CENTR. ISRAEL. WEESHUIS. Op verzoek van vele schuldeischers heeft mr. S. van Oven te Den Haag het faillis sement aangevraagd van den wegens ver duistering gearresteerden heer V. Door het College van Regenten zal Zon dag 15 Januari te Amsterdam een verga dering gehouden worden, ter uiteenzetting van den toestand van het Centr. Israël. Weeshuis alhieV. Besloten is een groote guldens-actie te organiseeren. om mede op deze wijze de verdwenen f 112.000 terug te krijgen. NAVORDERING VAN 20 OPCENTEN OP DEN SUIKERACCIJNS. Van officieele zijde gewerd ons volgende uiteenzetting: Ingevolge het dezer dagen door de Eerste Kamer der Staten Generaal aan genomen wetsontwerp houdende o.m. be palingen tot navordering van 20 opcenten op den suikeraccijns, wordt er de aan dacht op gevestigd dat: Met ingang van 1 Januari 1933 zullen worden „nagevorderd" twintig opcenten op den suikeraccijns van voorraden grooter dan 500 K G.: welke in het vrije verkeer in eene opslagplaats aanwezig zijn, alsmede van hoeveelheden suiker met ingang van dien datum in vervoer naar eene zoodani ge bergplaats. Onder opslagplaats is te verstaan ieder gebouw, erf of besloten terrein. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats in gebruik heeft, worden deze voor de toepassing dezer wet als één opslagplaats beschouwd. Voorraden grooter dan 500 K.G zijn over de „volle" hoeveelheid aan navorde ring onderworpen. De gebruiker of hoofdgebruiker van eene opslagplaats, waarin aan navordering onderworpen hoeveelheden suiker voor radig zijn of waarnaar deze in vervoer zijn, zijn verplicht daarvan op 2 Januari a.s. of telkens den eerstvolgenden dag na den dag van inslag tegen ontvangbewijs schriftelijk aangifte te doen bij den Ont vanger der Accijnzen over de gemeente waarin de opslagplaats gelegen is. Deze aangifte moet zijn onderteekend en moet bevatten* a. naam en woonplaats van den aan gever; b. aanduiding van de opslagplaats waarin de suiker zich bevindt; c. de voor navordering in aanmerking komende hoeveelheid suiker, in iedere opslagplaats aanwezig. HANDELSREGISTER KA.MEK VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, Stationsweg 18, Leiden. Uittredend president-commis saris mr. W. J. M. Brantjes van Rijn. Nij megen. Uittredend commissarissen mr. E. J M. H Bolsius. Leiden en L. van dei- Laan. Leiden. Nieuwe voorzitter v. d Raad v commissarissen G. E. van der Werff Jr., Amsterdam. Nieuwe commissarissen H. C. J Kouwenhoven, Rijswijk en B. C. van den Berg 's-Gravenhage. W. P. Hanselaar. Levendaal 163, Leiden; kruidenierswaren en aanverwante artike len. Uittredend eigenaar W. P. Hanselaar, Leiden d.d 15 Oct. 1932 Wijziging han delsnaam in H. van der Velden. W. P. Hanselaar voorheen L. Boot, Hoo- gewoerd 44. Leiden; borstelfabrikant. Bij voegen uitgeoefend bedrijf: winkel in borstelwaren en aanverw. artikelen. GEMEENTELIJKE VERSLAGEN. BINNENLAND. De werkverschaffing en de vorst-steun- regeling. (Binnenland, le Blad). De plannen tot herdenking van het 700-jarig bestaan van Arnhem. (Binnen land, le Blad). Verduistering van f. 30.000 door een procuratiehouder te Veendam. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND Verscherping van het conflict tusschen Peru en Columbia. (Buitenl., le Blad). Regeeringscrisis in Bulgarije. (Buitenl., le Blad). De Belgische Kamer keurt de financieele wetten goed. (Buitenl. en Tel., le Blad). De Fransche Kamer achter de regeering Boncour. (Buitenl., le Blad), Over het jaar 1931. Verschenen zijn de volgende gemeente lijke verslagen over het jaar 1931. 1. Gemeentelijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst. Hieraan zij het volgen de ontleend: Het aantal sterfgevallen bedroeg 834, waarvan 262 uit andere gemeenten De sterfgevallen waren als volgt verdeeld: Mannen (afkomstig uit Leiden 258; uit andere plaatsen '53. Vrouwen (afkomstig uit Leiden) 333; uit andere plaatsen 109. Beneden den leeftijd van 1 jaar stierven 85 kinderen, waarvan 53 uit andere plaat sen. Van deze kinderen zijn er 16 uit Lei den en 38 uit andere Dlaatsen (resp. 50% en 71.69%) overleden aan oorzaken welke met de voeding geen verband hielden Volgend staatje geeft een overzicht van de zuigelingensterfte in Leiden, vanaf het jaar 1926 Sterfte beneden het jaar per 1000 le vend aangegevenen 1926 33.31 1927 27.22 1928 39.74 1929 33.19 1930 33 60 1931 23.02 De in 1931 heerschende diphterie-epide mie vertoonde neiging tot dalen zoo- dat de Caeciliabarak den 17den Januari gesloten kon worden. Toch bleef tot einde Maart het aantal aangiften nog te hoog. In het geheel zijn 30 patiëntjes in de ba rak verpleegd met 654 ver plee gdagen. De kasten per verpleegdag zonder afschrij ving en onderhoud bedroegen f 2.59 p. d. Tegen pokken werd in totaal 31 perso nen ingeënt Voor kostelooze genees- heel- en ver- i loskundlge hulp werden 662 kaarten uitge reikt waarvan 253 gezlnskaarten en 409 persoonskaarten. 25 aanvragen werden af gewezen. Het aantal onderzoekingen verricht in het Instituut voor Tropische geneeskunde bedroeg 650. Aan 16 personen werden ge heel of gedeeltelijke door de gemeente ge bitten verstrekt. Door 9emi-artsen werden, onder toezicht van den stadsvroedmeester 800 verlossingen in de stad geleid terwijl 295 alhier wonende vrouwen in het Acade misch Ziekenhuis werden geholpen. Door de vereeniging Hulp In de Huis houding" werd 180 maal hulp verleend aan kraamvrouwen, waarvan 100 gevallen voor geraeenterekening. Door de R.-K Ver. voor Kraam ver zorging werd in 94 gevallen hulp verleend en in 32 gevallen voor rekening der gemeente. In de particuliere zieken huizen werden 28 patiënten voor rekening der gemeente geopereerd, te weten: St. Elisabethziekenhuis 24: Diaconeseenhuis 4. In de Anna-künlek werden 4 patiënten ge opereerd voor rekening der eemeent-e Zeer veel specialistische hulp werd ver leend. evenals maatschappelijke hulp. De wijkverpleging kenmerkte zich wederom door drukke bezigheden. Bij het Consul tatiebureau voor zenuw- en geestesziekten werden nieuw ingeschreven 65 patiënten, tegen 63 Ln het vorig iaar. Op de Consultatiebureaux van de Ver Zuigelingenzorg werden in totaal inge schreven 904 kinderen Het a stal bezoe ken bedroeg 5016; dat der kleuters 385. Door de diverse vereeni-einzen werden 137 kinderen naar buiten uitgezonden. De Eerste Hulp bij Ongelukken deed in 406 gevallen dienst. Op de scholen werden door de school artsen 31081 kinderen nagezien: afwezie was de leerling 1772 maal In het geheel werden 3785 briefjes uitgereikt op 478 sc o len Aan 14 gezinnen werd door de Stichting tot Beheer en Exploitatie van Woningen, een betere woning verschaft; 62 gezinnen ontvingen een toeslag op de huur; 44 uit het daarvoor bestemde fonds. Voor Leidsche kleuters werden 8 plaat sen gereserveerd ln de Leidsche Buiten school. Door de stadszeneesheeren werden 225 bezoeken gebracht In totaal werden 192 lijders vervoerd. De beëedlgde stadsge- neesheeren verrichtten 27 lijkschouwingen. Zij onderzochten 61 personen de Directeur van Ged. Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst onderzocht 14 oersonen In to taal werden 30846 schoolbaden cn 60647 di verse volksbaden gebruikt De onkosten der Volks- en Schoo^d^n bedroegen f 11505.20 de uiteaven f. 13727 82 Het Gemeentelijk Gymnasium. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Jan. 1931 175 jongens en 56 meisjes. Bil het einde van den cursus bedroeg dit aantal 169 ion- gens en 54 metsles Od 4 Beot. 1931 be droeg het aantal leerlingen 196 lonzens en 73 meisjes. Ter voorziening het gebreïc aan ruimte werden verschillende voorzie ningen getroffen. Het verslag vestigt de aandacht on de onvoldoende wijze waarop het Gvmnac'um is gehuisvest. Gemeentelijke Kweekschool voor Onder wijzers en onderwijzeressen. Het aantal leerlingen bedroeg aan het begin van het jaar 94 n.l. 46 mannel. on 48 vrouwel De nieuwe cursus begon od 1 Sent met 107 leerlingen n.l 61 ioneens en 46 meeles. Met groote opgewektheid werd het 50- iarie bestaan der school gevierd. De cur sus 19311932 ving aan met een getal van 21 leerlingen Uit het verslag van de Dlaatselilke Com missie van Toezicht od de -rholen voor Midde" aar Onderwiis over 1931 blijkt dat de H BS. m°t 5-1arigen cursus werd be zocht door 232 iongens en 55 meisjes waar van resn 93 en 12 uit de buitengemeenten afkomstig waren. De Chr hbs werd be zocht dnor 136 lon^ens en 30 meisles ,de R.-K HBS te'kïe 138 leerüp^n 182 musics volgden de lessen aan de Me:sles- H BS 82 dezer kwamen uit de buitenge meenten. AANRIJDING. Onze stadgenoot de motorrijder v. d. M., werd op den Rijksstraatweg hoek Hout- laan onder Wassenaar aangereden door een personenauto bestuurd door den heer M uit Den Haag De heer v. d M bekwam een lichte hersenschudding en een rech terbeenbreuk en werd naar het Diacones- senhuls alhier vervoerd Auto en motor be kwamen belangrijke schade. DE TREINENLOOP MET OUDE EN NIEUWE JAAR. Vanaf Zaterdag 31 Dec. 1932 tot en met Maandag 2 Januari 1933 zuilen de Neder landsche Spoorwegen tusschen Rotterdam- Den Haag-Leiden-Haarlem Amsterdam en Utrecht--Zwolle--Groningen- - Leeuwarden, verschillende vóór- en volgtreinen laten loopen terwili de gewone treinen versterkt zullen worden. AUTOBOTSING. Gisteravond te 8 uur vond op den Rijns- burgerweg hoek Oegstgeesterlaan een aanrijding plaats tusschen 2 personen auto s, n.l. die bestuurd door den heer M. B. uit Aalsmeer en den wagen van den student L. S. P. alhier. De auto van M B. moest per kraanwagen worden wegge-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1