(te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 December 1932 Vierde Blad No. 22321 jjRLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND. Wollen Kousen Zijden Kousen Zijden Kousen Wollen Heerensokken EERSTE KAMER. VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN. -j het ontwerp inzake het heffen van opcenten op een deel van de tarieven fa verworpen en aldus een regeerings- ontstaan? .en. ,t heeft wel een oogenblik gedreigd, er is niets van gekomen. -h hing er een sfeer van spanning, gisteren het debat werd voortgezet, heer Pook heeft verklaard, dat hij Miinister van Financiën gaarne zou -n gesteund; maar het was hem niet eHjk. De liberalen zouden hun stem dit ontwerp onmogelijk kunnen geven. Fock verklaarde zeer te zullen betreu- wanneer de Minister in een verwer- t aanleiding zou vinden om heen te n, want 's Ministers verdiensten voor 1 land zijn groot, maar toch konden de ralen het niet met hun verantwoording reenbrenven om het ontwerp te steu- n en de liberale leider heeft dan ook de ende bezwaren tegen deze tariefsver- ging nogmaals in het licht gesteld. In t bijzonder wees hij daarbij op de na- len. aan het hoogere recht op thee ver- nden, waardoor naar zijn vaste overtui- iK het theegebruik aanzienlijk zal ver deren. en men bovendien tot de min- soorten zijn toev'uoht zal nemen, re oud-landvoogd wees er op, dat er in dië zeer ernstige bezwaren tegen dit ee-recht bestonden; heeft zelfs niet de vernenr-generaal er een telegram tegen -nden? De heer Fock nam het den Mi- ster nog al kwallik, dat hij in de Tweede mer een veel welwillender houding aan- m tegenover het bier dan tegenover de ee: in Indië is men hierdoor pijnlijk ge- offen geweest. Welnu: tegenover Indië noemde mr. Fock dit iwerp „een onvergeeflijke fout". Maar de christelijk-historische heer Pol- ma kwam tot een andere conclusie, want stond op het standpunt, dat men zoo ng mogelijk de Regeering moet steunen haar streven naar bezuiniging. En om- t hij de bezuiniging van dit ontwerp •lstrekt noodzakelijk vond, zou hij er T stemmen, ondanks bezwaren welke hij tegen had. En tot een ongeveer gelijke conclusie am de heer Van Lanschot, de leider der tholieke fractie, die echter niet namens 'in geheele groep sprak maar die zich oor het ontwerp uitsprak, omdat het echts voor één jaar geldt en financieel oodzakelijk is. Op dit oogenblik een con- ict uitlokken tusschen de heele Regeering en de Eerste Kamer is een politiek waax- an ik zei de heer Van Lanschot niet ensch mee te doen. En ook de heer Ter aar verklaarde een kabinets-crisis op dit genbilk erger te vinden dan dit wetsont- ■erp. maar de heer Koster zag daar niet rgen op en bestreed de opcenten. REDE VAN DEN MINISTER. De Minister van Financiën heeft zijn etsontwerp met overtuiging verdedigd. De door den heer Blomjous gevraagde verkla- '~g dat het Verdrag van Ouchy niet zou orden geratificeerd, alvorens het tarief technisch zal zijn herzien, verklaarde de Minister niet te kunnen geven, omdat hij kd verband tusschen die beide ontkende. Maar wél zei de Minister, dat de ratifica tie niet zal plaats hebben dan nadat En gland. Frankrijk en Duitschland ver- Baard zullen hebben met die afwijking van de meest-begunstiging accoord te gaan. En: daarna heeft de Minister, op de bekende gronden, het ontwerp nog eens aanbevo len, en zulks in hoofdzaak om twee rede nen. Ten eerste: het ontwerp is fiscaal noodzakelijk. Ten tweede: het duurt slechts één jaar. Het zou onverantwoorde lijk van de Regeering zijn om de 23 mil- lioen van het ontwerp prijs te geven, zei de Minister. Intusschen deelde hij nog mede dat aan zijn departement verschil lende denkbeelden in onderzoek zijn ook het denkbeeld van een omzet-belasting Met een voorstel tot technische herziening van het tarief za! zooveel mogelijk spoed worden betracht beloofde de Minister. Tegenover mr. Fock heeft de Minister met kracht ontkend, dat hii (inzake de thee) niet genoegzaam op de Indische be langen zou hebben gelet: de Minister ver- wiem met eenige verontwaardiging de te genstelling tusschen Nederland en Indie bij dit ontwerp. De Minister beslont met de mededeeling. dat zich bij verwerping een ernstig conflict tusschen de Eerste Kamer en het kabinet zou voordoen, want bet ka binet zal zich bij verwerping niet kunnen neerleggen. Het wetsontwerp is hierna door de Kamer met 25 tegen 21 stemmen aangenomen. Er tegen stemden de lin kerzijde en de katholieke heer Van Ussel- muiden. Tevoren had de heer Blomjous verklaard, dat de toezeggingen des Minis ters hem hadden bevredigd. De vergadering werd hierna gesloten. Aan het begin was nog zonder stemming aangenomen de steunregeling voor de groente-verbouwers. TWEEDE KAMER. DE RIJKSKWEEKSCHOOL TE 'S-HERTOGENBOSCH. De Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch zal worden opgeheven. De motie- VanZade'hoff welke zich te gen die opheffing uitsorak en waarover ben vorigen dag de stemmen hadden ge staakt (4343) werd thans met één stem Meerderheid verworpen47 tegen 46 Voor Je motie stemden de linkOTziide de staat kundig-gereformeerden de heer Peere- anom (herv. ger) en mej. Katz (christ.- Mst.) Het wekte aan de linkerznd" v»el op- dat twee andere recht°ct>p l*vten ae "Geren Möller en Langman. die Woensda? v°Qr de motie hadden gestemd, nu waren ^e»?ebleven. ^g Kamer heeft de Onderwiis-begrooting met 57—33 stemmen goedgekeurd. allerlei wetsontwerpen. »Jï?arnaiwaren aan de orde o.a. de vol gende wetsontwerpen: 1. Wetsontwerp Naturalisatie van P. J. Bogle en 19 anderen. 2. Wetsontwerp Naturalisatie van F. W. Bex en 19 anderen. 3. Wetsontwerp Onteigening van percee- i«n. erfdienstbaarheden en andere zake lijke rechten, noodig voor den bouw van een nieuw raadhuis en het verbreeden van de Koornbrugsteeg te Leiden. 4 Wetsontwem B»v-ootlng van het Ge meentefonds voor 1933/1934. 5. Wetsontwerp Wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijks- begrooting voor 1931 (Verschillende onder werpen). 6. Wetsontwerp Wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk A der Rijksbe- grooting voor 1931 (Verschillende onder werpen). 7. Wetsontwerpen Regeling van den in voer van: lo. kousen en sokken; 2o. tapij ten, tapijtgoed, karpetten loopers. kleedjes en matten; 3o. naaigaren; 4o. tafel- en servetgoed handdoeken en ander huishoud goed. zoowel afgepast als aan het stuk, beddelakens en slooDen. 8. Wetsontwerp Regeling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk. 9. Wetsontwerp Nadere wijziging en aan vulling van Afdeelin? III der begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1932. 10. WetsontwerD Regeling van den in voer van metaaldraadgloeilampen. 11 Wetsontwerp Wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk (oud Hoofdstuk V) der Rijksteer ooting voor 1932 (Steun aan de griendcultuur). ..12. Wetsontwerp Bepalingen omtrent het vervoer en de nederlagen van suiker. 13. WetsontwerD Wijziging van de Alge- meene Wet betreffende de heffing der in voerrechten en accijnzen. 14. Wetsontwerp Tijdelijke voorziening met betrekking tot het ter beschikking van de Regeering stellen van personen bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke sto ring der geestvermogens bestond. 15. Wetsontwero Wijziging van de tarie ven van gerechtskosten in strafzaken, waar van de -gewone rechter kennis neemt. HET LEIDSCHE ONTEIGENINGS-ONTWERP. De wetsontwerpen 1 tot en met 7 werden zonder debat of stemming aangenomen. Ook het ontwerp inzake onteigening van den raadhuisbouw te Leiden en voor het verbreeden van de Koornbrugsteeg ging zonder meer onder den hamer door. Het schriftelijk verslag over dit ontwerp luidde aldus: „Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp bleek tegen den inhoud daar van geen bezwaar te bestaan. Verscheidene leden spraken echter den wensch uit, dat bij de afdoening van deze zaak thans een i zoo groot mogelijke spoed zal worden be tracht, opdat spoedig de onzekerheid worde opgeheven, waarin nu reeds geruimen tijd zü verkeeren, die hun zaken drijven in de I perceelen, welke voor onteigening in aan merking komen". ONTWERPEN INZAKE DE CONTING ENTEERING Zooals steeds ontstond ook nu weer eenig debat bij de contmgenteerings-ontwerpen. en speciaal bij dat inzake schoeisel en leestklaar schoenwerk. De Minister heeft, in antwoord op ver schillende opmerkingen, verklaard, dat hij deze contingenteering ruim opvat en hij stelde bovendien in het licht, dat reeds nu de werkgelegenheid in de schoenindustrie eenigszins toeneemt. Intusschen verklaar de hij zich bereid, met eenige opmerkingen, zoo mogelijk, bij de uitvoering rekening te houdeh. Aangenomen natuurlijk. En het ontwerp inzake de contingentee ring van den invoer van gloeilampen ging er zelfs zonder één woord van debat door. STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR. Eenig debat ontstond ook bij het ont werp betreffende een steunregeling voor de griendcultuur. De Minister wees er op, dat hij bij de indiening van dit ontwerp is gedreven, grootendeels althans, door de zucht om de werkgelegenheid in deze cultuur te behou den en hij beloofde dan ook alles te zullen doen, om het gebruik van Nederlandsch teen te bevorderen. En hij zou tevens on derzoeken, of ook niet de rietcultuur ge holpen moet worden. Aangenomen, evenals 12 en 13. PSYCHOPATEN. Bij het wetsontwerp inzake tijdelijke voorziening „met betrekking tot het ter beschikking van de Regeering stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geestvermogens bestond" heeft een korte gedachtenwisse- ling plaats gehad, waarbij Minister Donner een amendement overnam, over, wanneer een misdrijf voor de vierde of volgende maal wordt gepleegd, beschikbaarstelling mogelijk te maken, ook als het een ver mogensdelict betreft. De Minister heeft overigens de bedoeling van het ontwerp verdedigd, om de psychopaten-wetten niet toe te passen bij vermogensdelicten. Het ontwerp is met 45 tegen 14 stemmen aangenomen. AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN HET WEGENFONDS. Op de begrooting van het Wegenfonds kwam, als elk jaar, een groep sprekers los, gelijk vliegen op suiker. Het was aan het slot der middagverga dering al begonnen en het feest werd des avonds voortgezet. De lievelings-onderwerpen van elk jaar kwamen terug: primaire, secundaire en tertiaire wegen; een groot wegenplan; uitvoering van belangrijke werken; een verkeersfonds; nieuwe wegen in verschil lende deelen des lands; bruggen over ver schillende rivieren enzoovoorts. enzoov. Prof. van der Bilt klaagde hierbij, dat de Minister wat meer en wat sneller had moeten werken op dit gebied, maar daar tegen kwam de heer Lockefeer op; hij meende dat de Minister juist hard heeft overcompleet van onderofficieren. Volgorde voor dicnstverlating. In de eerstvolgende Legerorders is op genomen een mlnisterieele beschikking, waarbij uit overweging, dat tengevolge van de in de vredes-organisatiën der in fanterie en der artillerie aangebrachte wijzigingen een overcompleet is ontstaan aan onder-officieren bij die wapens, en voorts uit overweging dat het, gelet op den omvang van genoemd overcompleet, in het belang van den dienst wenschelijk is. om bij het ontslag van de betrokkenen niet toe te passen de volgorde, aangeduid in het eerste lid van art. 20 van het reglement voor de militaire ambtenaren der Kon. landmacht, is bepaald, dat als overcompleet zullen worden beschouwd en achtereenvolgens eervol uit den militairen dienst worden ontslagen de onderofficieren der Infanterie en der artillerie, die op 1 April 1933 in den zin van den Pensioenwet voor de landmacht een werkelijken dienst tijd zullen hebben: lo. van 35 of meer jaren; 2o. van 34 of meer, doch minder dan 35 jaren; 3o. van 33 of meer, doch minder dan 34 jaren; 4o. van 32 of nleer, doch minder dan 33 jaren; 5o. van 31 of meer, doch minder dan 32 Jaren: 6o van 30 of meer, doch minder dan 31 laren; met dien verstande, dat: lo. niet verder zal worden gegaan, dan noodig blijkt om het overcompleet in den door belanghebbenden bekleeden rang of in een hoogeren rang op te heffen, en 2o. dat in het geval, dat men twee of meer personen van denzelfden rang of de zelfde functie de diensttijd in volle jaren gelijk is, het eerst voor ontslag in aan merking komt hij, die niet gehuwd is, en dat ook nimmer geweest is; vervolgens de weduwnaar of gescheiden man. die geen kindertoelage boven zün jaarwedde geniet, en daarna de overigen, terwijl in deze laatste groep de volgorde voor ontslae zal worden bepaald naar den werkelijken dienst in jaren, maanden en dagen nauw- keurie berekend, waarbij een grootere diensttijd vóór een kleineren zal gaan. LOONKORTING TE ROTTERDAM. Twee pet. voor gehuwden en 5'/! pet. voor ongehuwden ingaande 1 Maart a.s. B. en W. van Rotterdam stellen voor teneinde het belangrijke tekort op de be grooting te dekken f. 900.000 te bezuini gen op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel door een korting in te voeren van 2°/. voor de gehuwden en 5V« pet. voor de ongehuwde ambtenaren. DE POSTVLUCHTEN. De „Ijsvogel" is te Rangoon aangekomen De „Pelikaan" (thuisreis) is gisteren te Cairo aangekomen. De „Snip", gisteren van Schiphol ver trokken, is tie Marseille geland. DE WINKELSLUITINGSWET. het voorstel van den heer vos c.s. algemeen bestreden. RECLAME. SALARIS-VERBETERING BIJ DE „KONINKLIJKE". Naar het Vad. verneemt, gaat de Ko ninklijke met 1 Januari de salarissen ver beteren: het eerst zijn de lage salarissen aan de beurt, dan komen de salarissen der getrouwden en eindelijk ook zij, die meer verantwoordelijk werk doen en nu al drie jaar in belooning voor hun werk niet ver der kwamen. De verhoogmgen zijn voorloopig voor een jaar vastgesteld. gewerkt en aanspraak maakt op den eere- titel van „de bruggenbouwer". De heer van der Bilt verdedigde het denkbeeld van snelverkeerswegen, waarlangs een deel van het verkeer kan worden afgeleid en sprak de hoop uit, dat de nieuwe verbinding Amsterdam—Den Haag beoosten (en niet ten westen van) Leiden zou worden aan gelegd. De heer van Voorst tot Voorst wees op onhoudbare toestanden ten platten- lande en vroeg om een weg van Rotterdam naar Lent bij Nijmegen, door de Betuwe. Er kwam een kampioen aan het woord vcor wegen in Limburg; er stond een strijder op het spreekgestoelte voor wegen in Overijsel: weer een ander pleitte voor Friesland; de meeste provincies kregen een beurt. Ook om rijwielpaden werd gevraagd en om viaducten, en eenige sprekers be tuigden ingenomenheid met den voorge nomen bouw van de brug over den Moer dijk. Reeds noemde men andere bruggen op. die aan de beurt dienen te komen, als de Moerdijk-brug gereed zal zijn. Minister Reymer heeft getracht alle sprekers bevredigend te beantwoorden. Maar toch moest hij beginnen met te zeggen, dat ook aan het Wegenfonds min der kon worden toegewezen dan in andere jaren. Hij gaf verder toe. dat er ten aan zien van de verdeeling der werken over het land ontevredenheid bestaat. In het Noorden zegt men dat het Noorden, in het Zuiden dat het Zuiden wordt achterge steld, maar wat is daaraan te doen? Het belangrijkste verkeer moet het eerst onder handen worden genomen, dat is in het Westen en in het midden des lands, maar daarom worden de andere deelen nog niet verwaarloosd. De Minister beloofde verder het aanleg gen van spoorwegovergangen (bruggen of viaducten) zoovee! mogelijk te zullen bevorderen Het denkbeeld van de z.g. snel- verkeers-wegen wordt met aandacht ge volgd. Ook wieleroaden worden aangelegd, want bij de stijging van het verkeer zijn die zeker niet overbodig De meeningen, of klinkers beter zijn dan asDhalt. blijven zeer uiteen looDen. De provinciale besturen kunnen de tertiaire weeen-verbetering ter hand nemen op grond van de bijdrage van 35"/» uit het Wegenfonds, welke zij ontvangen. Verder kan het Rijk met deze bijdrage niet gaan. De begrooting is daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen HAGENAAR. Recht van initiatief misbruikt? Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van den heer I. H. J. Vos ca. tot wijziging van eenige bepalingen van de Winkelsluitings wet 1930 wordt ontleend, dat men alge meen van oordeel was, dat door de voor stellers een onjuist gebruik was gemaakt van het recht van initiatief en dat indie ning van het onderhavige wetsvoorstel achterwege had dienen te blijven. Men wees er op, dat geruimen tyd voor den datum van indiening van dit voorstel bekend was, dat de minister van Econo mische Zaken en Arbeid aan het Econo misch Instituut voor den Middenstand het verzoek had gericht, een onderzoek in te stellen naar de ervaringen, opgedaan bij de toepassing van de wet op de winkel sluiting, in het bijzonder voor wat betreft de Zondagssluiting in 's-Gravenhage en Rotterdam. In de Mem. van Antwoord op hoofdstuk I aan de Kamer toegezonden op 3 Nov. J.l. heeft de regeering toegezegd een wets wijziging of een wijziging in de practijk der uitvoering te zullen bevorderen, mocht het bovengenoemd onderzoek daartoe aanleiding geven. Op grond van deze beide feiten achtten deze leden het dan ook onverklaarbaar, dat dit initiatief-voorstel met zulk een haast is ingediend en wel op 10 Nov. d.a.v. Algemeen drong men er bij de voor stellers met klem op aan het voorstel als nog terug te nemen. Verscheidene leden vroegen zich voorts af of de voorstellers wel de eerst geroepe nen zijn een initiatiefvoorstel in deze materie in te dienen. De liberalen hebben zich immers veelal als principeele tegen standers van de winkelsluiting doen ken nen. Tegen dit verzet heeft het beginsel der winkelsluiting de overwinning behaald, zoodat thans de overgroote meerderheid van de bevolking en de winkeliers voor het principe is gewonnen. Naar het oordeel dezer leden ligt het meer op den weg der voorstanders van een bepaald beginsel de noodige stappen te doen tot het wegnemen van sommige fouten, welke bij de practl- sche uitwerking van dat beginsel zich hebben getoond. Verscheidene leden wilden niet ontken nen. dat aan de winkelsluitingswet, zooals die thans geldt, technische fouten kleven. Naar hun oordeel is dit echter niet een eigenaardigheid van deze wet, doch bij vrijwel iedere nieuwe wet doet zich dit verschijnsel voor. Zij meenden dat, wan neer op grond van in de practiik gebleken bezwaren een technische herziening noo dig is, deze niet mag plaats hebben, dan nadat een diepgaand onderzoek naar de bezwaren heeft plaats gehad. Van een dergelijk onderzoek door de voorstellers is echter niets gebleken. Van verschillende zijden werd ernstig bezwaar gemaakt tegen de materialistische tendenz, welke het initiatief-voorstel ver toont. Het voorstel schijnt de zedelijke waarden, welke door de wet op de winkel sluiting zijn verkregen, te vergeten, en tast het begnsel van de Zondagsrust in de kern aan. Het voorstel beoogt voor 1 een belangrijk deel verruiming van ver koopgelegenheid op Zondag. Daarmede gaat het lijnrecht in tegen de bedoeling, die bij vele Kamerleden voorzat, tijdens de behandeling van de winkelsluitingswet. Verscheidene leden verklaarden de ver ruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag niet te kunnen aanvaarden. Eerder zouden zij in tegenovergestelde richting willen gaan en het verbod van verkoop op Zondag nog willen verscherpen. Zoo zou den zil de café's op Zondag gesloten willen zien. Zij zouden meer voelen voor een later stellen van het sluitingsuur op werkdagen In verband met de voorgestelde verrui ming van de verkoopgelegenheid op Zondag voor de Israëlieten meenden ver scheidene leden er aan te moeten herinne ren, dat destijds bij de voorbereiding van de wet op de winkelsluiting zeer omstan dig is nagegaan, wat een juiste compen satie zou zijn voor degenen, die op den Sabbath sluiten. Het resultaat hiervan is geworden het thans geldende eerste lid van art 5. Naar het oordeel dezer leden moet hieraan niet meer worden getornd. Verscheidene leden waren daarente gen van oordeel, dat de comDensatie, welke de bestaande wet voor Israëlieten en zevende dagadventisten kent. niet geheel voldoende is te achten. Enkele andere leden wezen er op, dat zij de geheele com pensatiegedachte misplaatst achten. Best Merinos ijzersterk Marinos extra stroDg Fijn wollen Lama. 0.89 1.25 1.75 Prima Waschzijde. 0.69 Waschzijde i-mat1*25 Bemberg-mat zeer fijn L45 3 geplateerd W.Z. met Macco, zeer sterk 0.49 Wasclizjjdo met flor 0.89 Dito extra lijn 1-25 Fantasie, beslist sterk 0.50 A. Parmentier's Mag. Breestraat 128 - Telef. 1936 ig«^^ PER LUCHTSCHIP NAAR INDIE. Belangwekkende lezing van ir. Bronsing. In een door de afdeeiing Verkeer en Verkeerstechniek van het Kon. Instituut voor Ingenieurs te Den Haag gehouden bijeenkomst heeft de heer ir. W. Bronsing, directeur van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" en voorzitter van het syndi caat voor luchtschipver keer met Ned.-In- die gisteren een lezing gehouden over „De verbinding met Ned.-Indië te water en door de lucht". Spreker zeide dat de huidige overtochts- duur voor de post bedraagt 21 dagen per trein en schip en 9 dagen per vliegtuig. Het is de taak van den reeder om de snel heid zóó te kiezen, dat een schip wordt ontworpen, waarvan het hoogstrmogelijke rendement verzekerd zij. Met schepen van 24 mijl zou de reis van Amsterdam naar Batavia te volbrengen zijn in ongeveer 14 dagen, indien het tra ject AmsterdamGenua per spoor wordt afgelegd. Wordt van Amsterdam naar Suez gevlogen en eveneens het traject Belawan—Batavia per vliegtuig afgelegd, dan zal de reis met een dergelijk schip 10 dagen duren. Bij een vergelijking met hetgeen de luchtvaart kan bieden, wees spr. er nog op, dat moge het zeeschip althans op den duur het in snelheid tegen het luchtverkeer moeten afleggen, de zee schepen waarschijnlijk toch nog een reeks van jaren een comfort kunnen bieden dat in het luchtverkeer niet te bereiken is, zoodat het verweer van het zeeschip te genover de luchtvaart dan ook voor een groot gedeelte gezocht zal moeten worden in een opvoering van het comfort aan boord. Vervolgens overgaande tot de behande ling der luchtschepen, wees spr. er op, dat de luchtschepen naar Indië onderweg nog een steunpunt (tusschenstation) zullen aandoen voor het bijvullen van brandstof, en dan zullen met een luchtschip van 200.000 m3 Inhoud ca. 100 passagiers kun nen worden vervoerd. Daar de technische moeilijkheden geen beletsel meer zijn voor een luchtschepen- dienst, zooals de regelmatige vaarten van de „Graf Zeppelin" ook reeds bewezen hebben, zal, indien de reis van dr. Eckener aantoont, dat de meteorologische toe standen geen beletsel zijn, de financieele kant van het vraagstuk, dus het antwoord moeten geven op de vraag, of men bin nenkort met luchtschepen naar Java zou kunnen varen. Vergelijkende passageprijzen luiden als volgt: eerste klasse: zeeschepen f.1000, luchtschepen f. 1500, vliegtuigen f. 2400. Bij deze kostenvergelijking behandelde spr. tevens de exploitatie van een speciaal postvliegtuig, dat een maximum snelheid zou kunnen krijgen van 360 km. per uur en een kruissnelheid van 300 km, per uur. Dit vliegtuig zou in pl.m. 50 uren van Amsterdam naar Batavia kunnen komen, dus over 4 dagen verdeeld, per dag 12 uur moeten vliegen, hetgeen overeenkomt met de trajecten Amsterdam-Cairo, Cairo- Karachi, Karachi-Rangoon en Rangoon- Batavia. De rondreis met een dergelijk vliegtuig kost f. 23 000 tegenover f. 50.000 voor een passagiersvliegtuig. Het tegenwoordige luchtrecht, dat door het publiek wordt betaald, komt uit op ongeveer f. 30 a f. 40 per kg. en de post, die per vliegtuig wordt vervoerd, is onge veer 300 kg., zoodat uit en thuis een be somming val ruim f. 20.000 wordt ge maakt of nagenoeg de kosten van een rondvlucht. Het vliegtuig kan 500 k.g .ver voeren. Hoe de verdere ontwikkeling ook moge zijn, het is volgens spr. In ieder geval ge- wenscht om de vertrektijden der Indië- vliegtuigen zóó in te richten, dat zooveel mogelijke aansluiting wordt gegeven op de passagiersschepen van de Stoomvaart-Mij. „Nederland" en Rotterdamsche Lloyd in Suez. Door die aansluiting wordt de gele genheid geboden, om Indië in 14 dagen te bereiken. Bovendien geeft die verbinding de gelegenheid om de post, die thans over Genua gaat, met slechts weinig extra kosten (10 a 15 ct„ per 20 gram) ook in 14 dagen in Indië te krijgen. Wat luchtschepen aangaat, hebben be rekeningen aangetoond, dat met deze schepen gevaren kan worden tegen lagere passagetarieven dan met de huidige vlieg tuigen. De vraag rijst dan ook of onze regeering niet verstandig zal doen een landingsterrein en een hal voor luchtsche pen te bouwen, zoodra de plannen om met de luchtschepen op Indië te gaan varen vasteren vorm zouden gaan aannemen. Is dat het geval en neemt de Ned. Indi sche regeering ook een dergelijk stand punt in. dan behoeven de hallen en lan dingsterreinen dus niet alléén door den dienst tusschen Nederland en Ned.-Indië bekostigd te worden en kan het tarief voor passagiers belangrijk lager worden. GEEN STAKING BIJ PALTHE. Het personeel der N.V. Palthe te Almelo heeft in een gisteravond gehouden ver gadering besloten niet te staken met ingang van de volgende week, doch het tusschenvoorstel der directie te aanvaar den. Het voorstel kwam neer op een loons verlaging van 5"/o, welke ingaat de tweede week van Januari en voorloopig loopt tot 1 Mei 1933. Gedurende deze periode zal geen verkorte werktijd of een rouleering- systeem worden ingevoerd, of indien zulks toch het geval mocht zijn. zal het volle loon worden uitgekeerd. Daarna treedt een rouleeringsysteem in werking, hetwelk door de arbeiders is gekozen boven ontslag. Deze regeling geldt voorloopig tot Sep tember 1933. VERSPREIDE BERICHTEN. ,o~rJhr' J' Hesselt van Dinter heeft tegen 18 Januan a.s. ontslag aangevraagd als e^Nootdorp" van d€ gemeente Pijnacker

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13