LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 22 December 19 UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. noordwi1kerhout. oegstgeest- ritnsburg. valkenburg. voorschoten. HAARLEMMERMEER, k Inwijding nieuw kerkorgel. Het orgelcomité der Ned. Harv. Kerk te Hoofddorp heeft zijn streven met succes bekroond mogen zien. De firma J. de Koff on Zn. te Utrecht, waaraan de bouw werd opgedragen, heeft zich op lofwaardige wiize van haar taak gekweten. Het geheel werd vernieuwd en uitge breid tot een modern en waardig kerk orgel, voorzien van 2 klavieren en 17 registers (het oude had slechts één klavier en 7 registers), vrij pedaal en twee voet treden, terwijl het tweede klavier geheet in zwelkast is gebouwd en de wind- voorziening nu electrisch geschiedt. Gisteravond heeft de organist Jan Zwart uit Amsterdam ter inwijding van het n euwe orgel een ooncort gegeven in het geheel bezette kerkgebouw met medewerking van Hoofddurp's Mannenkoor onder leiding van den heer van Hoogdalem. Ds J. C. Sal- verda opende de samenkomst en sprak sprak daarbij woorden van dank en waar deering jegens allen, die het orgelcomité zoo krachtig hebben gesteund. Door den lieer Zwart bespeeld bleek het nieuwe orgel een grooton klankrijkdom to hebben en vol bewondering beluisterden allen het spel van den Amsterdammer. Ook de zang van het Mannenkoor werd ten zeerste gewaardeerd De goedgeslaagde samenkomst werd besloten door gezamen- i Ijken van van Gezang 180 1. HILLEGOM. Voor- en tegenstanders van het hyacinthencontract. Alhier is een groote vergadering gehou den van kweekers van- en handelaren in hyacinthen, die weigeren het contract ie teekenen voor inkrimping van dit gewas door gedeeltelijke vernietiging. In Llsse is op denzelfden mfddag een vergadering gehouden van voorstanders. Belde groepen zijn dus ln actie. Door de A. R. Klesvereeniging is een vergadering gehouden, waarin wethouder J. O. Vermeer, een inleiding gehouden heeft over het verkiezingsmanifest. De opkomst was goed. Benoemd tot plaatsvervangend üd der examencommissie stuurman op de koop vaardijschepen. de heer J. Schuurman, oud gezagvoerder ter koopvaardij alhier. KATWIJK. GEMEENTERAAD. Commissarissen Gemeente-Spaarbank - Korting huren en pachten - De uit- keeringen - De steunregeling - Grond- verkoop Verbetering Zeeweg, Kerk straat en Valkenburgsche-Weg - Vaststelling rekeningen. De raad dezer gemeente kwam in open bare zitting bijeen. Voorzitter: burgemees ter Woldrlngh van der Hoop. Aanwezig alle leden, behalve de heer D. van Riessen, die door droeve familie-omstandigheden verhinderd was. De voorzitter wenschte den heer M. v. d. Bent geluk met zijn herstel. Voor deze vergadering bestond groote belangstelling van de zijde van 't publiek. De publieke tribune was zelfs te klein. De notulen van de vergaderingen wer den aangehouden. Ingekomen was o.a. een mededeellng van Ged. Staten, dat van de salarissen van B. en W„ den secretaris en den ontvanger 5<7o zal worden gekort. Eenlge adressen om verhooging van steun werden ln verband met de voorstel len van B. en W. voor kennisgeving aan genomen. Volgde voorstel tot het benoemen van drie commissarissen der Gemeente-Spaar bank. Periodiek treden af de heeren W. J. Geslnk, A. Korpelshoek, beiden te Katwijk aan den Rijn, en J. Dubbeldam te Katwijk aan Zee. Alle drie de aftredenden werden met bijna alg. st. herkozen. Sedert Sept. 1923 Is aan A. Schaap een stukje grond onderhands ln huur gegeven ter grootte van 32 M„ gelegen bij de Be waarschool, a f. 0.50 pgr week. Ged. Staten verzoeken thans deze ondershandsche huur alsnog bij raadsbesluit te doen be krachtigen en daarop de goedkeuring van Ged. Staten aan te vragen. De raad be sloot aan deze formaliteit te voldoen. Voorstel tot het verleenen van korting op betaalde landhuur over 1931. In de vergaderingen van 23 Juni en 13 Oct. IJ. Is besloten aan verschillende pachters 20»/o pachtverminderlng te geven over 1931. Als gevolg van deze besluiten zijn riog van cenige pachters dergelijke verzoekeh om vermindering ingekomen. B. en W. ste'.len voor deze vermindering aan een 10-tal pachters toe te staan tot een totaal be drag van f. 530.81. Z. h. st. aldus besloten. Voorstel tot het verleenen van korting op te betalen pacht over 1932 De uit komsten over 1932 zijn al even ongunstig geweest als over 1931. aldus B. en W.; zij vinden het daarom billijk voor 1932 even eens een verlaging van 20»'» toe te staan. Hiervoor behooren volgens B. en W. ech ter alleen in aanmerking te komen zij die vóór 1932 land van de gemeente hebben gepacht, aangezien de pachtsommen, welke bij de laatste landverhuring golden, reeds aanzienlijk lager zijn dan vorige jaren. Ook dient de voorwaarde gesteld, dat alleen vermindering gegeven wordt in gevallen, dat tijdig voor de betaling van het restant der pachtsom over 1932 zal worden zorg gedragen. Na een opmerking van den heer Parlevliet werd aldus be sloten. Voorstel op het aores van den R.-K. Landarbeidersbond en den Ned. Christ. Landarbeldersbond inzake het verleenen van een toeslag op de ultkeeringen uit de werkloozenkassen. Bedoeling is om In dien men uitkeerlng uit de werkloozen- kassen ontvangt een zoodanige toeslag daarop te verstrekken, dat de uitkeermg uit hun kas met dezen toeslag gelijk zou ziin aan het maximum bedrag, hetgeen de werklooze arbeider zou ontvangen. Indlpn hii aansDraak zou maken od steun, krach tens de gemeentelijke steunregeling. Pen soortgelilk verzoek is vroeger repds afge wezen B en W stellen voor ook thans het verzoek niet In te willigen, mede uit flnan- cieele overwegingen. Verschillende leden kunnen zich niet met het praeadvies vereenigen. Vele ge organiseerde met groote gezinnen, die uit de werkloozenkassen trekken ontvangen minder dan ongeorganiseerden, die uit de steunverleening trekken. Dit komt vooral voor bij de landarbeiders. Na discussie stelt de heer B. v. d. Bent voor,om ook aan de trekkenden uit de werkloozenkassen een kolenbon te ver strekken. De heer P. Guijt stelt voor een toeslag te geven, zoodat de georganiseerden, die uit de werkloozenkassen trekken, evenveel zullen ontvangen als de ongeorganiseerden uit den steun. De voorzitter zegt, dat B. en W. niets aan het indertijd ingenomen standpunt hebben toe te voegen. De kosten van het voorstel-Guijt zullen tusschen f.4000 en f. 5000 bedragen. Dat van den heer v. d. Bent f. 800 a f. 1000. Het voorstel-Guijt werd verworpen met 124 stemmen. Vóór de heeren P Guijt, B. v. d. Bent, M. v. d. Bent en W. Kulk. Het voorstel-v. d. Bent werd aangeno men met 15—1 st. De heer Dubbeldam is tegen. De dekking wordt aan B. en W. overgelaten. Volgt een voorstel tot verlenging van de steunregeling voor werklooze arbeiders; verhooging van den gezinstoeslag en ver strekking huurtoeslag, en mede toeken ning van een Kersteave. On 31 Dec. a.s. Is de tijd, waarvoor de regeling gold. ver streken. en waar een verbetering in den economischen toestand nog niet is te be- soeuren, achten B. en W. zich van de ver plichting ontslagen, om het voorstel tot verlenging van de steunregeling tot 31 Maart 1933 te motiveeren. Allereerst ko men de groote gezinnen mede voor steun- verhooging in aanmerking en verdient een verhooging van den toeslag per gezins hoofd de voorkeur boven onvoering van de eigenliike steunbedragen, B. en W. stel len mitsdien voor den toeslag per gezins lid met f. 0.25 te vermeerderen. Vervolgens meenen B. en W. over te moeten gaan tot het toekennen van een huurtoeslag aan gehuwden en ongehuwde kostwinners van alle groenen. Het bedrag van dezen huur toeslag zou dienen overeen te komen met hetgeen de huur meer bedraagt dan f 3 ner week, zulks tot een maximum van f. 2.50 ner week. Dit zou moeten gebeuren door middel van bons. Een kwitant-'e moet dan worden overgelegd, waaruit bliikt. dat een bedrag van f. 3 aan huur is voldaan. Een en ander ingaande ner 1 Jan. 1933. Voorts kan, mede met eoedkeuring van den minister aan ondersteunde arbeiders over de wepk 1324 Dec. een Kerst"ave worden verstrekt ten bedrage van 25"'» van het bedrag, hetwelk over die week aan steun wordt ontvangen. De kosten der Kerstgave. voor zoover deze ten laste der gemeente blijven, kunnen worden be streden uit den post ..Ondersteun'ng aan wckloozen" van den loooenden dienst. De heer P. Guijt is zeer erkentelijk doch handhaaft zijn voorstel, in de vorige ver gadering gedaan, om de steunnormen met f. 2 te verhoogen. Dr. Hueting pleit voor de werklooze werkgevers. Meerdere leden be tuigen hun instemming. De voorz. zegt, dat het college met grooten schroom met dit voorstel komt. De financieele toestand der gemeente is buitengewoon gespannen. De huurtoeslag geldt ook voor steun- trekkenden, die eigen huis hebben met hy potheek. Uitbreiding van steun, zooals de heer Guijt die wenscht, is onaannemeiyk en gaat ver uit boven de grens die het Rijk stelt. Van B. en W. zullen in geen geval verder strekkende voorstellen zijn te wachten. De heer Gulit repliceert. Zijn voorstel wordt niet ondersteund en komt niet in behandeling. Het voorstel van E. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Punt 9. voorstel tot verkoop van grond, betreft de bekende kwestie tusschen de gemeente en Gebrs. Kruyt. De gemeente had grond noodlg voor den bouw van het nieuwe Gemeentehuls, welke grond eigen dom was van de heeren Kruyt. De [e- meente had hier ook gronoen liggen en ging met genoemden een ruiling aan, echter zonder tijdig genoeg een en ander op papier vast te leggen. Toen het Ge meentehuis in aanbouw was bleek dat de inmiddels geformuleerde voorwaarden van ruiling niet naar genoegen was van de heeren K. Dat heeft een eindelooze cor respondentie tengevolge gehad; een deur waarder en advocaten zijn er aan t.e pas gekomen tot ten slotte thans de bereid verklaring van den heer K. er is om aan de gemeente te verkoooen het perceel, kadaster gemeente Katwijk, sectie B No. 4063, in totaal II aren 42 c.A., waarop thans de trouwzaal grootendeels ls ge bouwd, de daaraan ten Westen grenzende straat en een strookje grond, grenzende aan het reeds eerder aangekochte perceel van de heeren De Best en Waterreus, tegen een prijs van f. 8 per c.A. of f. 9130. De heer P. Guijt dankt B. en W., dat zü deze moeilijke kwestie od deze wijze tot een oplossing hebben weten te brengen. Met alg. st. wordt het voorstel aanvaard. Voorstel tot verbetering van den Zee weg, de Kerkstraat en den Valkenburg- schen weg. Na correspondentie met de re geering is deze bereid gevonden, voor zoo ver het de uitbetaling der loonen betreft, een bijdrage van 75»/» te verleenen in de kosten van genoemde werken. Dit gevoegd bij de omstandigheid, dat B. en W. ge meend hebben een andere wijze van dek king der uitgaven te moeten aanwenden, heeft B. en W. tot de conclusie gebracht dat er thans geen beletsel meer bestaat om tot de uitvoering van het bedoelde werk te kunnen overgaan. Behalve verbetering van genoemden weg, kan in dit plan worden opgenomen de rioleertng vanaf het Noordelnde in de richting van de Station straat. Deze is n.l. niet in staat behoorlijk te functioneeren. Ook dat gedeelte straat eischt dringend verbetering. De Oude Zee weg zal met Waalovenklinkers worden be straat en een breedte krijgen van 6 M. De Valkenburgsche weg 6 M. Mede is gere kend op den aanleg, waar mogelijk, van een fietspad aan de eene, en een voet pad aan de andere zijde van den weg. Kosten der Zeeweg met Kerkstraat te Katwijk a. d. Rijn f. 70.000.en Valkenb.- weg f. 21.000.—. Vroegere raming was resp. f. 113.000.— en f. 47.000.—. Een groot ge deelte zal als loonarbeid te beschouwen zijn en mitsdien weer in de gemeentekas terugvloeien. B. en W. verzoeken den raad aan deze plannen goedkeuring te hechten en het gemelde credlet te verleenen opdat met de meesten spoed deze werken kun nen worden uitgevoerd. De heer Guijt vraagt naar de wijze van de tewerkstelling der arbeiders. De heer C. v. Tongeren vraagt naar het op te of feren natuurschoon. Of het werk wordt uitbesteed? Hebben we in de gemeente voldoende werkkrachten? Hoe staat het met de verbetering van den Nieuwen Duinweg? Spr. vraagt toezegging van spoedige verbetering, anders zal hij zijn stem aan dit voorstel voorbehouden. Ook de heer Meerburg vraagt nog na dere inlichtingen. De voorzitter en de betrokken wethou der geven de noodige toelichtingen. De heer van Tongeren krijgt geen vaste toe zegging. Wèl zullen B. en W. ten opzichte van dit punt diligent zijn. De heer B. v. d. Bent is voor uitvoering in eigen be heer. Weth. Dubbeldam moet dit ontraden. Z. h. st. wordt dit belangrijke voorstel goedgekeurd. Voorloopige vaststelling van de reke ning van de bedrijven, Grondbedrijf, Vleeschkeuringsdienst, Schoolartsendienst en van de Gemeente over 1931. De hier voor benoemde commissie rapporteert gunstig en stelt voor om uit de winst der bedrijven te reserveeren: voor het ovenfonds f. 10.000.—, voor het reserve fonds f. 6732.03. In het Waterbedrijf voor het reservefonds f. 65.33. Electriciteitsbe- drijf: Reservefonds f. 6500.— (uitbreiding) Voor reservefonds f. 3916.16. De commissie adviseert om tot voorloopige vaststelling over te gaan- voor wat het gasbedrijf be treft met een winstsaldo van f. 16.830.06'/« waarvan 60»/» is f. 10.098.03Vi aan de ge meente wordt uitgekeerd; wat het water bedrijf betreft met een winstsaldo van f. 163.32 en wat het electriciteitsbedrijf aangaat met een winstsaldo van f. 9.790.44, waarvan 60»/» of f. 5874.28 aan de ge meente wordt uitgekeerd. Verder wordt dank gezegd aan de commissie voor de be drijven en aan den Directeur voor het goed gevoerdbeheer. Het Grondbedrijf: de eind cijfers der baten en lasten bedragen f. 8890.41. Die van de kapitaals-ontvang sten en lasten f. 294.397.55'/«. Van den Vleeschkeuringsdienst is ontvang en uit gaaf op f. 9292.48; van den Schoolartsen- dienst in ontvang en uitgaaf op f. 8759.91; van de gemeente-rekening: gewone dienst batig saldo f. 27.539.62. Van den Kapitaal- dienst nadeelig saldo f. 67.533.34. Aan de diverse commissie wordt dank gezegd voor hunne werkzaamheden. Voorstel inzake wijziging van de be grooting 1933 en vaststelling belastingver ordeningen in verband met de niet goed keuring van hetdesbetreffend raadsbe sluit inzake de bestrijding van gewone uitgaven uit de reserve van het grondbe drijf. B. en W, stellen thans voor de wijzi ging der begroottog als gevolg van het ge nomen raadsbesluit dat niet is goedge keurd door Ged. Staten, in te trekken. Uit deze intrekking vloeit dan voort dat de voorstellen van B. en W. om 130 opcenten op Personeele belasting te leggen en van 95 opcenten op Gemeentefonds, weer van kracht worden. Verder dat het van „on voorziene uitgaven" afgeschreven bedrag ad. f. 3440.— aan deze post weder ten goede komt, en de verlaging van den post „belooning voor vaccinatiën" met f. 100. op een volgende begrootingswijziging be hoort te worden vermeld. B. en W. stellen voor hiertoe thans te besluiten. De heer C. v. Tongeren vraagt bij de be handeling van dit punt geheime vergade ring aan. De deuren worden gesloten. Na heropening zegt de heer van Tonge ren, dat hij de motieven van Ged. Staten, die tot afwijzing hebben geleid niet kan deelen. Als Ged. Staten opmerken, dat de belastingen hier niet te hoog zijn, meent spr., dat de belastingen hier fnuikend zijn voor uitbreiding van de gemeente. Spr. wil dit punt aanhouden en alsnog met Ged. Staten in overleg treden. De voorzitter zegt, dat het dan verstan diger is, dat de raad zijn standpunt hand haaft en blijft bij het vroeger genomen besluit. Maar dan dient de raad wel te begrijpen dat Ged. Staten bevoegd zijn, zelf de opcenten vast te stellen. Boven dien loopt men gevaar dat de begrooting niet voor 1 Jan. wordt goedgekeurd met het gevolg, dat op de Pers. Belasting dan niet meer dan 30 opcenten geheven kun nen worden. Hoe moet dan de begrooting sluitend gemaakt worden? De heer van Tongeren wil tegenover Ged. Staten een soepele houding aanne men en blijft voor uitstel. De heer T. Lod der acht dit beneden de waardigheid van den raad. De heer L. v. d Zwan wijst er op, dat de raad er een eigen meening op mag en moet nahouden. Het voorstel van B. en W. wordt met 124 st. verworpen. Voor de heeren Dubbeldam. Veltkamp, Kulk en B. v. d. Bent. Met alg, st. hand haaft de raad tegenover Ged. Staten het eerst ingenomen standpunt. De heer C. v. Tongeren dient hierop een motie ln, waarin de wenschelijkheld wordt uitgesproken, dat de raad door het col lege van Ged. Staten zal worden gehoord om de motieven nader toe te lichten. Ook deze motie wordt met alg. st. aan genomen. In de commissie die den raad zal vertegenwoordigen worden benoemd de heeren C. v. Tongeren, L. v. d. Zwan en D. F. E. Meerburg. Volgt het voorstel op het adres van J. V. d. Meij Inzake bebouwing van de Zuid straat. De heer J. v. d. Meij wenscht het pand Zuidstraat 14 te verbouwen en mo tiveert zijn verzoek op grond van het feit dat door de aanleg van de Varkevisser- straat het verkeer in de Zuidstraat voor een groot gedeelte wordt ontlast. Volgens B. en W. is deze opvatting niet juist. Het verkeer in de Zuidstraat ontleent zijn bij zonder karakter aan de in die straat ge vestigde bedrijven. Dit verkeer zal nog toenemen als de verbindingswegen met het Zuiderkwartier zullen zijn tot stand gekomen. Dit juist heeft het wenschelijk gemaakt dat regels worden vastgesteld voor de bebouwing der gronden langs die straat. Het verzoek is om meerdere rede nen niet voor Inwilliging vatbaar; stellen B. en W. mitsdien voor op het verzoek af wijzend te beschikken. Aldus besloten. Het voorstel tot verleenen van dispen satie op de Bouwverordening betreft de heer J. C. Ippel, Tramstraat die een hou ten schuur wil bouwen op zijn weiiand langs het Mallegat. Hiertegen bestaan bij B. en W. geen bezwaren en stellen zij dus voor aan dit verzoek te voldoen. Aldus be sloten. De heer A. Haasnoot te Katwijk aan Zee vraagt de gronden te koop, voorheen het z.g. „Witte Paard" gelegen Kerkstraat- Zeeweg te Katwijk a. d. Rijn, groot 755 vierk. M. B. en W. stellen voor de grond te verkoopen aan A Haasnoot voor den prijs van f. 3.30 per M2. Na bespreking aange nomen Aan de Diaconie der Ned. Herv. ge meente is over 1931 een bijdrage verleend van f. 650— en over 1932 van f. 350.— waarvoor volgens mededeellng van Ged. Staten alsnog raadsbesluiten genomen moesten worden. Deze bijdragen werden verleend in verband met het feit. dat de gemeentelijke steunregeling nog niet be stond en de Diaconie ondersteuning moest verleenen. Die besluiten zijn genomen en aan de geëischte formule was voldaan. Zij hebben echter geen goedkeuring van Ged. Staten kunnen verkrijgen. Aangezien art. 14 der Armenwet geen hooger beroep van het besluit van Ged. Staten toelaat, meenen B. en W. dat aan de Kroon op grond van art. 166 der Provinciale wet vernietiging van bedoelde beslissing moet worden gevraagd. Naar het oordeel van B. en W. zijn hiervoor voldoende termen aanwezig, weshalve zij den raad voorstel len in dien zin te besluiten. Z. h. st. aan genomen. Na rondvraag volgde sluiting der ver gadering met dankgebed. o KATWIJK AAN DEN RITN. Kerstconcert in de Ned.-Herv. Kerk. In de tamelijk beze'.te Ned. Herv. Kerk hoorden wij een orgelvoordracht van mej. Lena Bruijn. Het programma begon met Praeludium en Fuga e moll van Joh. Sab. Baeh. In deze beide orgelsfukken, die een eenheid vormen toont Bach zich als een sterk religieuzen geest. Een en ander ver- eischt een behoorlijke techniek waaraan mej. Lena Bruyn goed voldeed, terwijl zp tevens aan muzikale eischen voldeed. Van de beide koraalvoorspelen: „Es ist das Heil uns kommen her" en het innige „Jesu, meine Freude" trof ons vooral het laatste door zijn fijne registratie. Dan volgde het Largetto en het Allegro moderato uit het Concert in Bes van Handel, waarin aan de registratie hooge eischen wordt gesteld, maar dat niettemin mooi werd voorgedragen, vooral in het zachte register. Met 3 kleinere composities van Siegfried Karg. Elert werd besloten. De keuze van deze composities leek ons minder gewenscht voor dit „KersUmcert". De composities zijn te vaag tegenover de strak omlijnde werken van de groote klassieken Bach en Handel. Het orgelspel werd afgewisseld door zang van een dameskoortje (onder leiding van mej. Bruyn) dat enkele Kerstliederen zong. Het was vooral wat het orgelspel betreft een interessante avond! KATWIJK AAN ZEE. Ouderavond Herv. School VI. De achterzaal van Casa Cara was geheel gevuld met belangstellende vaders en moe ders, toen te half acht ds. Kalkman, de wijkpredikant van de „Noord", met schrift lezing en gebed den ouderavond opende van de Herv. School VI, hoofd de heer A. den Dikken. Allereerst gaf het hoofd met de leer lingen van luas V een proeve van een openbare zangles. Een twaalftal kinderen zegden verschillende in de school geleerde versjes op, waarvan dan één of meer coupletten op zeer verdienstelijke wijze tweestemmig werden gezongen. Ook wer den verschillende vragen gedaan, die de jongens en meisjes op vlotte wijze be antwoordden. Hierna was het woord aan de onder wijzeres mej. Plomp, die op vlotte wiize van den tekenden kinderschrijver W. O. v. d. Hulst, „De eene en de andere" voor droeg. Vervolgens zong een koortje uit het personeel een tweetal Vierstemmige liederen. Nu was het woord aan den heer Kalsbeek. die op de hem eigen humoristische wijze wist te boeien met de „Ervaringen van zijn 10-jarig onderwijzersschap". Het hoofd der school sprak op ernstige wijze over het mooie in den dagelijkschen schoolarbeid van den recht Christelijken onderwijzer. Ds. Kalkman was de tolk van aller ge voelen, toen hij in een pakkend slotwoord gewaagde van den rijken zeten, die op een avond als deze voor school en huis in de rechte onderlinge samenwerking map worden verwacht. Op verzoek van ds. Kalkman sloot de heer den Dikken, na gemeenschappelijk gezang, het samenzijn met dankzegging. Dreigend conflict. De aannemer van liet R.K. Rusthuis, de N.V. Erica te Noordwijk weigert de con- tractueele bepalingen, die Katwijk betref fen .betreffende het loon, na te leven. De hoofdbesturen van de samen werkende organisaties in het bouwbedrijf hebben aan de leden van de afdeeling van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond te Katwijk aan Zee geadviseerd, om als het conflict niet vóór Zaterdag opgelost is, het werk a.s. Maandag neer te leggen. C. v. D. uit de Jan Tooropstraat deed bij de politie aangifte van het feit, dat hij door een zekeren L. uit die straat is mishandeld. LISSE. Rijwieldiefstal. Bij den R.K. Volksbond is thans wederom een rijwiel ontvreemd. A.-R. Kiesver. „Nederland en Oranje". Voor bovengenoemde vereeniging trad gisteravond in de Geref. School als spreker op ds. C. v. d. Zaal uit Deventer geestelijk verzorger der tewerkgesteiden bij de Rijkswerkverschalfing. Na een kort openingswoord van den voorzitter dr. Ruys werd het woord ge geven aan ds. v. d. Zaal, sprekende over „De Crisis en de Werklooshe d". Spr. ving zijn rede aan met te wijzen op het feit, dat de crisis bestaat uit vele crises. Allereerst sprak hij over de politieke crisis. Herinnerd werd aan den wereld oorlog, de worsteling om den macht. Deze werd voortgezet na den vrede. Het is daarbij vooral Frankrijk's bedoeling geweest om Duitschland te onderdrukken. Betreffende de ontwapeningsconferentie merkte spr. op, dat inen na 10 maanden confereeren nog niets verder is dan bij het begin. De wereldbewapening kost meer dan 21/2 milliard mill'oen. Besproken werden Frankrijk, Amerika, Japan en Rusland. Vervolgens wees spr. op het gevaar dat dreigt in het Oosten en toonde aan. dat ten opzichte van de houding van Japan ook gevaar dreigt voor ons Ned. Oost- Indië. De houding van den Volkenbond is hierbij een bespotting. Aan het einae zijner rede wees spr. op de economische crisis en de crisis op godsdienstig terrein. In ons vaderland be draagt de werkloosheid 5 tot 7 pet. der bevolking. Over de geheele wereld worden 30 millioen werkloozen geteld. HEDEN: Evangl. Luth. Qem.: Samenkomst, 8 namiddag. Prediker: Kerstfeestviering. 8 uur. Stadszaal: Mij. tot Bev. der Toonk afd. Lelden. Generale repetitie Ver „Requiem". 7</i uur nam. Ka twij k Zee, Gemeentezaal: Bijbe zing. 8 uur. Vrijdag. Burchtzaal: Ledenvergadering Piaa lijk A.C.OP., 8 uur nam. Kagerstraat 1 (Chr. H B S.): Kersiwijdi 8 uur, nam. Stadszaal (groote zaal)Mij. tot Bev. Toonkunst. Requiem van Verdi, 8 uur BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoovewoerd. 8 uur n „Mannen buiten de Wet". Zondag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Citv-Theater Haarlemmp-st. 8 uur nm, „De Hygiene van het Huwelijk". Zaterdag n.m 2 uur. Zondag n m. 2 0 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nm „De Man zonder Naam". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur Zon dag nm. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. - T Breestraat. 8 uur nm. „De Heilige Vlam". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst de apotheken wordt van Maandag 19 tot 1 met Zondag 25 Deo. a.s. len Kerstdag waar genomen door apotheek: W. Pelle, Ko Ranenburg 12. Telefoon 594. Maandag 26 Dec. 2en Kerstdag neme waar de apotheken: G. H Blanken, H" gewoerd 171, Telef. 502 en D. J. Driesum, Mare 76, Telef. 406- De steunverleening in ons land beloo f. 300 millioen van "Rijk, Gemeente en g meenschap. Gesproken werd ten slotte nog over steunverleening en de gevaren bij de we; loosheid en toonde aan dat werkverruimiij en werkverschaffing noodzakelijk zijn r dat eveneens groote aandacht dienl worden geschonken aan de cultureele e geestelijke verzorging der werkloozen. Een gedachtenwisseling werd gehoude waarna deze leerzame avond met dank zegging gesloten werd. Een derde Krankzinnigengesticht Bij K. B. is aan de vereeniging van Broeders van Liefde te Venray, ver»unninj verleend, tot de oprichting van een krank zinnigen-gesticht alhier. Dit is dan het 3e krankzinnigen-! in de nabijheid van ons dorp. Het Retraite-Huis. In het jaar 1932 bedroeg het gemlMéi aantal deelnemers in het Retraite-huis, al hier, 51 per retraite, terwijl er steeds 55 kamers beschikbaar zijn. Over het algemea was het bezoek aan bovengenoemde in richting steeds zeer bevredigend. De betalingen gestaakt. Eén der grootste en meest betrouivbarc bloembollen-export firma's alhier, hffifi wegens tijdomstandigheden haar beiallngea gestaakt en zal haar schuldeischers accoord aanbieden. O Kerkelijke verkiezing. In de vergadering van het kiescollege der Ned.-Herv. Gemeente ls tot ouderling h«- kozen de heer W. Oudwater. In de komende vacature, ontstaan door de kerkelijke annexatie is ln de plaats van den heer A. E. v. d. Voet tot tóten gekozen de heer J. L. HameL Tegen een boom gereden. Op den hoogen Morschweg reed een zamdauto van H. C. alhier, bestuurd door den chauffeur v. d. P. door het verblin dend licht van een tegenkomende auto. tegen een boom waardoor de stuurinrich ting onklaar geraakte en het chassis werd verbogen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het a.s. jubileum van dr. H. G. Jonker. Alhier is een Eere- en een uitvoerend comité gevormd, teneinde dr H. G. Jon»®!' die op 15 Januari a.s. het feit herdenkt dat hij zich 25 jaar geleden hier als arts vestigde, te huldigen. o Beroepen. Door den Kerkeraad der Herv. Ke'h alhier is een beroep uitgebracht op den heer H. J. Langman, candidaat te Zaandam. Botsing. Op het kruispunt Gebr. Treubstraat- Leidscheweg heeft een botsing plaats ge had tusschen een auto van de firma u Bruyn uit Voorburg en de Blauwe Tran De auto werd gedeeltelijk vernield, terwu een mederijder, B. uit Voorburg, door botsing vrij ernstig werd verwon»,„„cn glasscherven. B. bekwam o.a. een w snijwond boven het oog, nabij de neu» aan één der handen. Een lid der E. O. brigade verleende de eerste hulp. na B. onder behandeling werd gestejo de doktoren M. v. d. Stoel en H. di5 gt. om vervolgens behandeld te worden w Anthonius Hove te Voorburg. buj- De oorzaak was te wijten aan nm ten werking zijn van een stops!ana»,reejs dat de bestuurder van de auto. m» jaren in deze gemeente bestelt, me zien of weten dat gevaar dreigde wee Men vraagt zich al waarom wei ye baj- palen langs de trambaan een boraj j.0?. ten dienst" en waarom niet op vat signaal? Zoo iets werkt als een ®u„UI1jien waarbij nog grootere ongelukkon gebeuren! i-l

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6