NIEUWJAARS-ADVERTENTIEN 1933 NIEUWJAARS-ADVERTENTIEN 73rte Jaarcan? DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 No. 22319 STADSNIEUWS. Zaterdag 31 December Nieuwjaarswenschen Tot Vrijdag 30 December a.s. Nieuwjaarswenschen LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CM. ner .-egel voor advertentlën uit Leiden en nlaafcen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor allé andere advertentlën 35 üts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend btj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts tl) een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van trieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. aarschuwing aan onze abonné's. Het is ons gebleken, dat in de laatste gen bij verschillende onzer abonné's -genaamde Nieuwjaarswenschen zijn ngeboden door personen, die niets met Blad uitstaande hebben. De wenschen zijn met paarse stempel lers gedrukt on een onooglijk vies rood niertie. waaroo staat vermeld „Leidsch sblad wenscht u gelukkig Nieuwjaar." Wij vestigen er met nadruk de aan- cht op, dat wij onze bezorgers slechts 'ns per jaar toestemming geven tot :t doen van wenschen en wel bij de jaar- Isseling. In ons Blad van Zaterdag a.s. zullen wij uwkeurig mededeelen hoe deze wen- hen eruit zullen zien en hoe ze gesteld 'n. Vóór dien tijd geve mpn in geen ge- 1. daar het geld dan in verkeerde handen mt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen 's- en natuurkunde F de heer J. J. B. k van Voorthuysen (Den Haag); Idem de heer A. Scheps (Den Haag) en idem mej. J. E. Ulrich (Rotterdam); voor het onom. doctoraal examen Indologie de eer L. I. Graf (Leiden)voor het candi- ats-examen Indisch recht de heer H. J. i Oven (Den Haag). N. Z. H.-NIEUWS. Naar wij vernemen zullen met ingang an 1 Januari a.s. de trams van den "dsdienst, komende uit de stad om de eurt rijden tot het tegenwoordige eind- lint, het Wilheimmaoark te Oegstgeest tot het zgn. „Oude dorp" nabij café roode leeuw". I NUT DER SOCIALE VERZEKERING 13 jaar Invaliditeitswet. Het hiervolger.d overzicht moge doen 'fu lot welken omvang het aantal en de 'dragen der krachtens de Invaliditeits- et uitgekeerde renten zijn geklommen, tu deze wet 13 jaar in werking is ge- eest. Volgens den stand op 1 December 1932 orden jaarlijks uitgekeerd in het gebied »n den Raad van Arbeid alhier: 194 Invaliditeitsrenten f. 177.453 110 Ouderdomsrenten 465.790 694 Weduwenrenten 116.832 436 Weezenrenten 72.232 Totaalf. 832.307 Voor alle Raden van Arbeid te zamen zijn die bedragen: 38.923 Invaliditeitsrenten f. 5.604.504 99.280 Ouderdomsrenten 14.919.140 22.384 Weduwenrenten3.696.880 13.422 Weezenrenten 2.155.107 Totaal f. 26.375.631 Bovendien werden tot 1 December 1932 44.93 8 personen voor rekening van het Invalidlteitsfonds geneeskundig behan deld of verpleegd, waarvan alleen in het gebied van den Raad van Arbeid te Leiden 1096 verzekerden. Uit deze gegevens valt voldoende af te leiden het groote nut der Sociale Verzeke ring en van hoe groot belang het is, dat regelmatige premiebetaling plaats heelt, met het oog op het verkrijgen van een rente. In deze tijden van malaise komt het helaas meermalen voor, dat de werkgever na beëindiging van den geldigheidsduur der rentekaarten niet in staat is de pre mie voor een vol jaar in eens te voldoen, waardoor niet alleen het belang van ver zekerden ernstig wordt geschaad, maar waardoor ook voor den werkgever groote moeilijkheden ontstaan. Met den meesten aandrang wordt er daarom bij de werkgevers op aangedron gen bij elke loonbetaling zegels te plak ken (hetgeen bovendien door de wet wordt leëischt) terwijl den verzekerden in hun eigen belang wordt geraden er op toe te zien, dat premiebetaling inderdaad gere geld plaats heeft. o LEIDSCH DILETTANTEN SYMPHONIE- ORKEST. „Ad Nostram Utilitatem". Het bestuur van bovengenoemde mu- ziekvereeniglng, ontstaan uit de onlangs ermelde iusie van het Leidsch Dilettan- Symphonic-Orkest en het Strijkorkest ~\d Nostram Utilitatem" is thans ais 5t vastgesteld: A. J. v. d. Wijngaard, jwrz.; mej. m. Blok, 2de voorz.; D. v. d. **'le.secr.; J. Hogervorst, 2de secr.; A. d. Kaay, penningm.; mei. A. Staay, 2de P®ningm.; I. j. Coster, bibliothecaris; W. "andmann, 2de bibliothecaris en G. «ka alg. secundus. net secretariaat is gevestigd; Weth. ^nzenvoordestraat 20 te Oegstgeest ".N Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1 tot 5 regels, elke regel meer 15 ct. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll des middags 12 uur kunnen deze advertentiën worden aangeboden. Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend llllllllill LEIDSCHE BLINDENBOND. Propaganda-filmavond. In de Concertzaal Concordia is gister avond door de Leidsche Blindenbond een propaganda-filmavond gehouden, waar voor zeer veel belangstelling bestond. De zaal was geheel gevuld. De voorzitter, de heer L. Rombaut, sprak een kort welkomstwoord speciaal tot vertegenwoordigers van corporaties en leden van den Leidschen gemeenteraad. Als inzet van het programma gaf daarna de heer J. Horree eenige accordeon-soli, die luidden bijval uitlokten. Vervolgens sprak de bondspropagandist, de heer Joh. v. d. Berg. ter inleiding van de film „Wat wij willen", een korte rede uit, waarin hij er op wees dat de blinden hun lot met opgeheven hoofd, fier en moedig willen dragen. Donkere wolken trekken aan hun leven voorbij, maar die wolken zijn omrand met het gouden licht van de sympathie, van de liefde, het ge luk en de levenslust. De blinden zijn vol waardige menschen. Ze zijn gehandicapt, omdat ze het licht van hun oogen missen moeten, maar geestelijk en economisch zijn ze aan hun medemensch gelijk. De blinden en de zienden kunnen elkander ontmoeten op het terrein van den arbeid, van den geest. Niet minder dan andere menschen bezitten de blinden een gevoel van eigenwaarde en van zelfrespect. Ten cpzichte van hen is er dan ook geen plaats voor liefdadigheid. De blinden hebben recht op een onafhankelijke plaats in het leven. Er ontbreekt nog zooveel aan de blindenzorg. Het blinde kind is niet leer plichtig. Dat is een treurige leemte in de wetgeving. Nederland maakt wat dit be treft een heel slecht figuur. In geheel Centraal en West Europa bestaat voor het blinde kind de leerplicht wel. Ook wat de sociale zorg betreft zijn de blinden ach tergesteld. Alle wettelijke sociale maat regelen hebben de blinden niets gebracht. De Invaliditeitswet blijft hermetisch voor hen gesloten. Als de blinden 65 jaar wor den hebben zij geen recht op ouderdoms pensioen. De blinden hebben een zwaren strijd te voeren. Hun stem kan niet tot het Binnenhof doordringen. Dertien jaar geleden bracht een regeerings-commissie rapport uit over het lot der blinden en over de vraag hoe de gemeenschap hen helpen kon. Dit rapport lgt er thans nog, onaangeroerd De afgetreden paden, van de liefdadigheid moeten verlaten worden De blinden kunnen hun brood zelfstandig verdienen. Gelukkig is de actie van den Blindenbond niet zonder resultaat geble ven. Ook in Leiden zijn successen te boe ken. Van harte hoopt spr., dat het ge meentebestuur van Leiden zijn blinden zorg nog zal uitbreiden. Spr roept allen op het streven der blinden moreel en daadwerkelijk te steunen. Daarna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de film „Wat wil wil len" Deze film geeft een uitnemend ge slaagd beeld van hetgeen er in de blmden- wereld omgaat. Zij handelt over onderwijs aan zeer jeugdige blinden en aan oudere blinden, vakopleiding in verschillende in richtingen van onderwijs, doet zien hoe de blinde rijwielhersteller, de blmde mas seur, de blinde schoenmaker, de blinde telefonist, de blinde marconist zijn arbeid verricht, hoe het kampleven der blinden is ingericht enz., enz. Vele van de opnamen zijn genomen in blindeninstituten te Huis ter Heide en Amsterdam De film Is uit een oogpunt van documentatie en propaganda van groote waarde. Behalve door de accordeon-soli van den heer Horree werd de avond voorts opge luisterd door zang van de mannenzang- vereeniging „Inter Nos". KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Laatste bijeenkomst in 1932. De afdeeling Leiden en Omstreken van bovengenoemde Mij. hield gisterenavond haar laatste bijeenkomst in 1932. Tc ruim half acht opende de heer J. G. Ballego deze goed bezochte vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en verzocht den secretaris om voorlezing der notulen van de voorgaande samenkomst. Deze werden zonder wijziging aangeno men. Bij de ingekomen stukken was van een der leden een schrijven ingekomen met verzoek de verloting van bloemen en gereedschappen weder als vroeger te doen plaats vinden, ten einde meer leden te werven. Aan de afd Amsterdam van den Bond van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen zal een subsidie van f, 5.- worden ge schonken ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdwaaraan tevens een tuinbouw-congres zal worden verbonden, waarbij vooraanstaande sprekers het woord zullen voeren. Hierna deelde de voorzitter mede dat de alg. secretaris der maatschappij in de Januari-vergadering de film der maat schappij zal vertoonen met. de daarbij ge paard gaande verklaring én dat uit het bestuur een voorstel zal komen een excur sie te houden naar „Groot Schovenhorst" te Putten, zoodat hij de leden nu reeds aanspoorde hiervoor propaganda te maken. Vervolgens had de bestuursverkiezing plaats: aftredend waren de heeren J. O. Balleeo als voorzitter en E. H. J. Cunaeus als lid Aangezien voor den aftredenden voorzitter geen candidaten waren gesteld, werd deze met alg. st. herbenoemd. In de plaats van den heer Cunaeus. die niet herkiesbaar was, zag de heer Joh Jonker zich met groote meerderheid aangewezen om zitting in het bestuur te nemen: èn de heer Ballego èn de heer Jonker stelden het vertrouwen der leden in hun persoon op zeer hooeen prijs en verklaarden steeds te zullen werken in het belang der Leid sche afdeeling en van den Tuinbouw. In de pauze beoordeelden de heeren W. Hoogwerff Kroon, A. N. Ballego en J. Beekman een vaas met prachtige Kerst sterren van den heer Jan Kriest Jzn., voor het puntensteisel ingezonden; genoemde jury achtte deze inzending 12 punten waardig. Dit was zeer zeker ten volle verdiend, want de infloricanties waren volmaakt ontwikkeld. Na de pauze kwam een drietal in de bus gevonden vragen in behandeling. Ten eerste gaf de heer Jan Kriest Jzn. een zaakkundige bespreking over de bestrij ding van Wolluis bij Hippeastrum, de cul tuur in potten of in den vollen grond (tablet) eener kas enz. Ten tweede gaf de heer J G. Ballego eeniee zeer duldeliike aanwijzingen over de cultuur van Sola- nums. zg. ..Christmas Peppers" en hoe zij zich in dc kamer gedragen, terwijl ten derde de heer A Galjaard vakkundige aanwijzineen gaf over het stekken van Anjers. Aubrietia's en dergelijke, en wan neer de beste tiid daartoe is Ieder inlei der had het genoegen in een zakelijk debat te mogen treden met vele der aan wezigen. Bij de rondvraag vroeg de heer W. van Sluis het verschil tusschen Croton en Co- diacum en waarom geen verslagen meer in het Tuinbouwblad verschenen. De heer E. Th Witte beantwoordde zijn eerste vraag, terwijl de tweede secretaris, de heer J. Mater hem nader inlichtte om trent de verslagen in het Tuinbouwblad. Na den leden een gelukkig uiteinde te hebben toegewenscht, sloot de voorzitter de vergadering. FRITZ HIRSCH OPERETTE Blumc von Hawai. Wir kommen zuruck! Fritz Hirsch be loofde het. toen hij ons land verliet en hij heeft woord gehouden Hij is teruggeko men met een onverzwakt integendeel ver sterkt gezelschap. Alle oude bekenden zijn er weer en tevens heeft Hirsch enkele nieuwe „vondsten" meegebracht. Het publiek is hem trouw gebleven: gis teravond w^s de schouwburg kostelijk be zet. Op de loges na bijkens uitverkocht! En toen Fritz Hirsch zijn „oolijke toet" vertoonde voor een kort woord-vooraf, kla terde het aDplaus! De stemming was er weer als bii tooverslag „Die Blume von Hawai" beschouwen wij niet als een der sterkste operettes, dat zei den wij reeds bij de vorige opvoering door de Wiener Operette, maar Hirsch heeft nu Fritz Hirsch als gouverneur van Hawai. BINNENLAND Dreigende ministercrisis in verband met dc behandeling in de Eerste Kamer van de verhooging der invoerrechten? (Pari. Over zicht 3e Blad). In 1934 wordt aangevangen met de in poldering van den Noord-Oost-poIder. (Bin nenland 3e Blad). Protest van den Ned. Slagershond tegen de werking der Varkcnscentraie. (Binnen land, 3e Blad) De provinciale begrooting van Zuid-Hol land aangenomen. (Binnenland 3e Blad). De vrachtverdeeling in dc binnenvaart; het oordeel der Tweede Kamer. (Binnen land. 3e Blad). Autobotsing bij Vught; één doode en één gewonde. (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND Een artikel van den Duitschcn minister von Neuratb over de rechtsgelijkheid. (Bulten!., Ie Blad). Dc Winterhulp in Duitschland. (Buiteml., Ie Blad). Fel Zuid-Slavisch protest tegen Musso lini's laatste rede. (Buttenl. Ie Blad). Dreigende crisis in Zuid-Afrika. (Tel., Ie Blad). eenmaal het recept om zelfs zwakke ope rettes nog tot een overweldigend succes te leiden. En zoo is het ook gisteravond ge weest. Was de vorige opvoering heusch niet slecht, thans hebben wij genoten van een zeldzaam goede vertooning vol spirit en geest. Tempo In het keurige spel deed hier alles naast een tot Ln de puntjes ver zorgde regie van den leider. Van de oude bekenden noemen vrij Hilde Harmat als prinses Laya Albert May als kapitein Stone Paul Harden als de secre taris van den gouverneur Frltz Gelger als Jim Boy en Fritz Hirsch zelf in de onder geschikte rol van gouverneur. Het was tlp-top ln orde met Paul Har den en Fritz Gelger bijzonder op dreef! Ook vocaal waren de rollen uitnemend bezet. En dan Walter Triebei en Herbert Weissbach in een paar kleinere rollen! Ko misch de laatste als kellner De groote verrassing van den avond was echter Claire Clairy speciaal door haar los zich bewegen en dans. Eerst doet haar stem ietwat vreemd aan maar als men daaraan gewend is en dat ts men heel spoedig! dan verovert zij het publiek stormenderhand. Het was keurig zooals zij de Bessie speelde, vol vuur en gloed En belde partners Paul Harden en Frltz Gel ger, werden door haar als 't ware gedreven tot een top-prestatie. Herhaaldelijk kregen zij applaus bij open doek en eenige scènes moesten gebisseerd worden, een zelfs tot tweemaal toe en toen had men er bijkans nog niet genoeg van! Voorts was een nieuweling Richard SaJ- laba. die den prins Ltlo-Taro vertolkte en zich in het geheel keurig aanpaste. Zijn zang moet zich nog wat forscher ontwik kelen. Tenslotte willen wij Gert! von Elmpt nog prijzen als de jeugdige Hawaterin Raka. Een uitnemend verzorgd decor, (een Hlrsch-spectaliteitl). een uitgebreid koor ln prachtige costumes, een goed orkest, het was weer de oude glans van altijd! Friedl Dotza en Jula Rillo mankeerden nog. maar zij komen een volgende maal. Het was een pracht-avond. Hirsch ont ving een fraaie krans als hulde en welkom. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN TEN BATE VAN HET MISDEELDE KIND. Nu velen met Kerstmis en Nieuwjaar hun vrienden gelukwenschen sturen, wil het Comité nogmaals de aandacht vestigen op de Weldadigheidspostzegels en Brief kaarten voor het misdeelde kind van alle gezindten. Wie zal niet gaarne zijn goede wenschen zenden op de aardige gekleurde kaarten, die voor f. 0.35 per zes stuks verkrijgbaar zijn 1 Voor wie is het een bezwaar, drie cent méér te offeren dan gevJonlijk, en er een weldadigheidsnostzegel ot> te plakken? De postzegels en briefkaarten zijn ver krijgbaar aan het tentje op het postkan toor, en ook bij de hulp-postkantoren. Helpt met een kleinigheid mede. de zorg voor het ongelukkige kind in dezen moei lijken tijd te dragen! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: C. P. Bik, v. Zonneveldstraat 16, Leiden. Handel in borstelwerk. DERDE VOLKSBIJEENKOMST. Het „Varia-Cabarct" en de „Roto Colour Players". In samenwerking met het van een vorig optreden reeds hier ter stede bekende „Varia-Cabaret" uit IJmuiden hebben do Roto Colour Players de derde Volks bijeenkomst tot een goed geslaagde ge maakt. Zoowel het spel der Leidsche jazz-band als de zang en dans der IJmui- denaren waren goed verzorgd. De levens liedjes gaven gelegenheid de ernstige zijde van het repertoire der Varia Caba- rettiers te ieeren kennen de ..Boerenjool" belichtte de humoristische wel zeer scherp. Walsen, fox-trotts. taneo's en steps brach ten de Roto Colour Players tot algeheele voldoening der zaal ten gehoore en zoo werd het een afwisselende, maar voor alles uitstekend geslaagde avond, de laatste ln 1932. RECTIFICATIE. recept inzake kerstkransen verdient volgende aanvulling: 1 ons suiker op 1 glas water al roerend oplossen. Eenmaal gebakken zijnde hier mede den krans bestrijken (heet); kersen en sucadesnippersgarneering aanbrengen na het bakken.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1