73ste Jaaroran? DINSDAG 20 DECEMBER 1932 No. 22317 FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO CM. ner regel voor advertentlen uit Leiden en Dlaatsen „aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle arriere advertentlen 35 Cts per regel Kleine AdvertenUën „ltslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts tl) een maximum aantal woorden van 30 ncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. 't nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. urgemeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis dat hen de beslissing op het verzoek van e Jong en H. Kruit om vergunning tot oprichten van een stoomwasseherij in perceel Rijn- en Schiekade No 101, astraal bekend Gemeente Leiden, Sec- M. No. 3685, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, iden, 20 December 1932. 2377 idsche mij. van weldadigheid TER VOORKOMING VAN VERVAL TOT ARMOEDE. De jaarvergadering. der voorzitterschap van mr. P. A. acker Hordijk werd gistermiddag in der bovenzalen van café-restaurant den Vergulden Turk" de jaarvergade- gehouden van bovengenoemde Maat- appij. "a een kort openingswoord van den rzitter werden de notulen der vorige gadering, door den secretaris, mr. H. Goudsmit, gelezen en onveranderd 'gekeurd. et verslag van de kascommissie, uit dacht door den heer ir. P. Fehmers, «1de gunstig, waarop de penningmeeste- se décharge verkreeg voor haar ge- den beheer, onder dank van den voor- -.r. aftredende bestuursleden, mej. D. bergh en de heeren mr. P. E. Briët en Koremans werden bij acclamatie her- oema "d het jaarverslag van den secretaris eenen we, dat het voor de Mij. een teilijk jaar was. Aan den eeneh kant J1 er een vermindering aan inkomsten ■constateeren en mindere inkomst aan Bite, terwijl aan den anderen kant de ^Ivragen veelvuldiger waren. Pan H. M. de Koningin en H. M. de bingin-Moeder werden weer de gebrui kte giften en gaven ontvangen, hetzij srid of in natura, zulks naar gelang het "'tuur dit wenschte. Leidsche Mij. van Weldadigheid 'ing aan contributie en giften J638.80 (vorig jaar f.1671). Dit bedrag volgend jaar aanzienlijk minder zijn, rom de secretaris gaarne opwekt om tribuant te worden it het Kuypersfonds werd een bedrag jn i. 3409.85 uitgekeerd aan „Pauvres teux". et verslag eindigt met een woord van ~k aan de Armenraad voor de inlichtin- n, die hij over de gezinnen door middel n schriftelijke rapporten verstrekte. .Vervolgens werd verslag uitgebracht 'a de Hulpbank der Mij. Hierin werd emoreerd het overlijden van den com- saris, den heer Egberts, die steeds het rk der Hulpbank met alle krachten unde. et netto provenu bedroeg m het afge- pen jaar f 1300.49. Het kapitaal, door Mij. beschikbaar gesteld, bedroeg op 31 c. 1931 f. 45.000 jaarverslagen werden onder danK gekeurd. -j rondvraag leverde geen stof tot be- rekingen op, waarna de vergadering 'rd gesloten. tra treinverbindingen voor de kerstdagen. Op Zaterdag 24 December zullen door de ed. Spoorwegen extra treinverbindingen ar Zeeland, Brabant Limburg en Gro- "gen ingelegd worden. Vertrek 13 53 Leiden, aankomst Roosen- al 15.47 (overstappen Rotterdam D.P. Roosendaal) aankomst Middelburg 17.02 "Kingen 17 12. Deze trein stopt te Ber- op Zoom en Goes; terug op Maandag Dec. Vertrek Vlissingen 18.42, Middel- "rg 18.52 Aankomst Leiden 22.05. Naar Eindhoven, Roermond en Heerlen. Vertrek Leiden 12.14 gewone trein, te /oerden overstappen. Vertrek Utrecht 14.11, Hertogenbosch aank. 14.54, ndhoven aank. 15.24. Roermond 16.21 en eerlen 17.17. Terug Maandag 26 Dec.: :frlen 18.50. Roermond 19.43. Eindhoven 30. 's Hertogenbosch 21.05, Utrecht C S. l48. vertrek Utrecht 22.38, Leiden aan- ®st 24.00. °P Zaterdag 24 Dec. a s. naar Gronin- eJ vertrek Leiden 13.40, aank. Utrecht •S 14 55. vertrek Utrecht C.S. 15.29. Gro- êen 18.36 (overstappen Amersfoort). de openingsrit op de lijn leiden—haarlem. 1)0 openingsrit op de lijn Leiden—Haar- vindt niet plaats op Donderdag 29, °P Vrijdag 30 December. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f portokosten. DE VIERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. „De eerlijke vinder" door „Het Schouwtooneel". Als vierde abonnements-voorstelling heeft „Het Schouwtooneel" gisteravond een opvoering gebracht van „De eerlijke vinder", een blijspel in drie bedrijven door Aladar Laszlo. 't Is het verhaal van den internationalen oplichter Ferry, die in de opera een gouden tasch te stelen weet en als de „eerlijke vinder" niet enkel zijn wat onrechtmatige belooning komt op- eischen, maar tevens van de gelegenheid gebruik maakt om het vertrouwen te oogsten der eigenares, mevr. Flora. Het geen niet zoo heel moeilijk is! Want Ferry is als het ware de ver-persoonlij king van het ideaal harer wenschen, van den wer- kelijken. echten man. die zich zonder scrupules in haar leven dringen zal en haar zal begeesteren door z'n energie, z'n resoluutheid, z'n nooit falende zelfver trouwenZoo wordt binnen enkele oogenblikken de vreemde gast gepromo veerd van misdadiger tot particulier secre taris, in het bezit van alle sleutels van kantoor en brandkast en geheime safe, en dat hij tenslotte met de hulp van zijn partner Lotte de geboden kans tot dief stal niet met beide handen aangrijpt, is een gevolg van een snel groeiende liefde tusschen hem en mevr. Flora, welke laat ste hem uiteindelijk uit de handen der politie te redden weet Er zijn verder een tweetal dwaze aan bidders van de mooie jonge weduwe en een stelende rentmeester, die Ferry in velerlei opzicht naar de kroon steekt, maar zij allen tegader kunnen aan dit blij spelletje toch een zekere leegheid niet ont houden, die voornamelijk in de eerste en laatste acte tot uiting komt, en zelfs door een Jan Musch, in de rol van Ferry, niet geheel kan worden geneutraliseerd! „De eerlijke vinder" geeft zonder twijfel goed en genoeg'lijk amusement en meer dan eens ging er gisteravond een schater lach door de natuurlijk stampvolle schouwburg, maar het geeft een acteur als Jan Musch toch eigenlijk te weinig gelegenheid zich uit te leven, zooals bij voorbeeld in een stuk als „Elias weet het beter", waarin hij onafgebroken in volle actie was en het tooneel volkomen te vul len vermocht. Overigens: welke een fijn- geteekende creatie wist hij ook nu van den oplichter Ferry te maken, van den in den strijd tegen de politie gescherpten geest, die heel zijn omgeving overtroeft door zijn gevatheid, z'n ironie, z'n zelfvertrouwen, z'n enorme kijk op menschen en zaken.. En het sterkst was hij zeker in die ont moeting met Lotte, wier wantrouwen en jalouzie hij op de hem eigen wijze wist te verdrijven, en in de scène met den leeg- hoofdigen politie-commissaris en den bridge-kampioen Charlie, welke laatste op weg is het geheim van den oplichter secretaris te doorvorschen! Hier dan zag men Jan Musch op volle kracht, gevat als steeds, vrijmoedig, spottend met alle ge varen, sluw zonder obscuur te zijn... sprekend in korte zinnetjes met dien be kenden schernen klank, die den lach kie telt en geeselt tot stormens toe....! Jetty van Dijk—Riecker was Lotte, de jonge misdadigster, en er was in heel haar wezen dat sluipende en hartstochtelijke van de vrouw, die opgaat in haar „vak", maar verteerd wordt door jalouzie. en die bereid is alles te offeren voor haar even tueele wraak Marie Holtrop vertolkte de rol van Flora zonder voldoende overtuiging om haar impulsieve handelingen en beslui ten en haar liefde voor Ferry geheel te verklaren. Van Staalduynen speelde den fatterigen, vluchtlgen en luchtigen aan bidder Hagen in voor tref felij ken stijl, Wil lem de Vries gaf sluwheid en leven aan rentmeester Schliemann en tenslotte heeft Hein Harms een juweeltje gemaakt van de bescheiden rol van politie-commissaris. Hij kreeg verdiend applaus bij open doek DE DRANKBESTRIJDING. De A.N.G O B. en J.G.O.B. afdeeling Lei den hebben 'n gecombineerde propaganda- feestavond -gehouden in de Concertzaal van 't Volksgebouw aan de Heerengracht. Omstreeks 8 uur opende voorzitter Grie- seveen voor een stampvolle zaal dezen avond met alle aanwezigen van harte wel kom te heeten. Hij zette in het kort uiteen wat de bedoeling was en waarvoor dezen avond belegd was. Daarna werd overgegaan tot het eigen lijke programma, waaraan als sprekers hun medewerking verleenden de heeren Henk Meelis voor den J. G O. B en voor den A N. G. O. B. de heer E. van Eijhern, terwijl de heer Krom als declamator op trad. Muzikale medewerking werd verleend door eenige leden van den NF A.S. Over het geheel genomen is deze avond goed geslaagd. handelsregister kamer van koophandel. Opheffing: Leidsche Conservenhandel C. Witte, Hoofdstraat 53, Leiden. Handel in vruch- tenconserven. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Consumptie Handelsonderneming Prakticus (filiaal), Pieterskerkgracht 8, Leiden. Hoofdzaak, v. Speykstraat 26, Rotterdam. Het filiaal is opgeheven. ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Propagandarede van den heer Sal. Tas. Op uitnoodiging van de afdeeling Lei den der Onafhankelijke Socialistische Partij hield gistermiddag in „Concordia" dc heer Sal. Tas uit Amsterdam, lid van het Partijbestuur, een propaganda-rede, waarin spr. in het bijzonder de door de O.S.P. aan den gemeenteraad gerichte adressen behandelde. De slechts matig bezochte vergadering werd geopend met een welkomstwoord van den afdeelingsvoorzitter, den heer C. H. Heemskerk, die daarop het woord ver leende aan den heer Tas. Deze zette uiteen, dat deze bijeenkomst niet alleen belegd is om te spreken over verstrekking van gas en electriciteit aan werkloozen met een minder inkomen dan f. 25 per week tegen kostprijs, doch vooral om op den vooravond van een winter, welke beslissend is voor de machtsposities der bourgeoisie en het proletariaat te wijzen op den weg naar een betere toe komst. Die weg zal niet gemakkelijk zijn en vereischt een groote saamhoorigheid. wil men het einddoel bereiken. Van de zijde der regeering en de bourgeoisie is geen verbetering van het lot der werkloozen te verwachten, evenmin als valt te hopen op herstel van het kapitalistische bedrijfsle ven. Juist omdat het kapitalisme momen teel zóó zwak staat, staan zijn vertegen woordigers zoo onwrikbaar hard tegenover het werklooze proletariaat. De verarming in deze kringen is over de geheele wereld geweldig groot, hetgeen sor. met verschillende cijfers, ontleend aan werkloosheids-statistieken in Amerika en Duitschland illustreerde. Duizenden en nog eens duizenden verwaarloosde kinderen zwerven door die beide landen en vereeni gen zich tot bandietenbenden, wanhonig als ze zijn geworden door totaal gebrek aan de geringste levensbehoeften. Wan neer het Nederlandsche volk niet terdege oooast, is dat ook ons toekomstbeeld. In 1930 was in een bekend arbeidersdistrict van ons land meer dan de helft van de kinderen niet voldoende gevoed en 12V*°/o bepaald onvoldoende gevoed. En momen teel is de toestand nog heel wat erger! Toenemende macht voor de bourgeoisie beteekent groeiende moedeloosheid onder het proletariaat, vermindering van strijd lust. De nederlagen der arbeiders leiden niet tot meerdere radicaliseering, tot ver sterking van de revolutionaire gedachte onder het proletariaat, zooals vaak wordt beweerd. Wanneer dat zoo ware. zou de crisis voor het oroletariaat een zegen zijn ge weest. Alleen een sterk organisatorisch verband kan ons verwijderd houden van den afgrond van desorganisatie en wille keur in de handen van het kap'talisme. Vervolgens behandelde spr. het adres van de O.S.P. inzake de verstrekking tegen kosterijs van gas en electriciteit aan werkloozen. Niemand zal dit een revolu tionaire elsch noemen: het is een eis^h van de geheele arbeidersklasse, doch die helaas niet door de breede massa wordt gedragen. Alleen wanneer de geheele arbeiders klasse een agitatie ontwikkelt zóó geweldig dat de bourgeoisie in deze gemeente er voor zwicht en bij de reactionaire regee ring aandringt od inwilliging der eischen van de werkloozen, is daarvan heil te ver wachten. Zulks is alleen mogelijk onder den druk van dp perspomp der buiten parlementaire actie. En dat is alleen bereikbaar, wanneer de m^ssa der werkloozen door haar geweldige activiteit het stadsbeeld karakteriseert. Elke concessie van het kaoitalfsme aan het oroletariaat beteekent voor de bour geoisie een teruggang, voor de arbieders een overwinning. Wie de stprkste machtsoositie inneemt, wint den strijd: de sterkste machtsoositie wordt bepaald door de inwendige organi satie. Sor. wekte tenslotte de aanwezigen op om hun plicht te begrijoen en zich in or ganisatorisch verband te verzetten tegen eikpn aanval oo de arbeidersklasse en den strijd te voeren met groote energie en oooerste krachtsontplooiing Het bestaan van het geheele proletariaat, van het sonialisme hangt er van af. Na een kort slotwoord van den heer Heemskerk werd deze vergadering, welke te»en het einde druk bezocht was. ge sloten. UIT HET ZIELELEVEN DER BLINDEN. Vrijdag 23 December 's middags te half drie houdt dr. Ludwig Cohn uit Breslau in de collegezaal van prof. van Calcar in het nieuwe Academisch ziekenhuis alhier een voordracht over „Die psycho-physi- schen Ersatzfunktionen und das Traum- leben bei Blinden", een lezing die handelt over het zieleleven der blinden, voor vele leeken even belangwekkend als onbekend. De spreker is op dit gebied een bij uit stek deskundig man. Zelf van zijn zevende levensjaar af blind, bezocht hij het gym nasium en studeerde aan de universiteiten te Leipzig. Berlijn en Breslau. waar hij resp. promoveerde ln letteren en rechts wetenschap. Hij is privaat-docent met onderwijsopdracht in aangelegenheden be treffende het blindenwezen aan de uni versiteit te Breslau en staat als adviseur voor het blindenwezen in dienst van de provincie Silezië, Naar wij vernemen is dr. Cohn. die in de Duitsch-sprekende landen veel spreekbeurten vervult een zeer boeiend spreker. Zijn lezing te Leiden k^nsstellenden Sr&tis toeganke- LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Laatste clubavond in 1932. De laatste clubavond in dit jaar werd verzorgd door de fa. Smith te Amsterdam, met een lezing over Westinghouse metaal- gelijkrichters. De heer Duurentijdt begon met een overzicht te geven van de middelen tot opwekking van electriciteit, de verschil lende methode's tot omvorming van wis selstroom in gelijkstroom en de voor- en nadeelen der verschillende gelykrichters, om dan tenslotte te belanden bij de Wes tinghouse metaalgelij krichters. Spreker wees hierbij in 't bijzonder op de sterke constructie, het hooge rendement en den onbepaalden levensduur. Aan de hand van lantaarnplaatjes en monsters werd een uitgebreid overzicht gegeven van de vele toepassingen der Westinghouse-producten. Het zou ons te ver voeren, ook maar en kele hiervan nader aan te geven. Tot slot had de heer Duurentijdt nog een verrassing in petto voor den radioliefheb ber, n.m. de mededeeling dat binnenkort een Westinghouse detector zal verschijnen, die vele voordeelen zal bieden boven den lamp-detector. Is dit de eerste stap naar een toestel zonder lampen? O CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Ledenvergadering van de Leidsche afd. Deze vergadering, welke gehouden werd in Café Centraal, was matig bezocht. De voorzitter de heer C. Schout opende op gebruikelijke wijze de vergadering en heette de aanwezigen welkom, inzonder heid Dr. C. Beekenkamp, die bereid was gevonden dezen avond een referaat te houden over Bedrijfsorganisatie en Be- drijfsradenwet. De Notulen der vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was o.a. ook een brochure omtrent het Hulst-systeem, bedoelende meer samenwerking te ver krijgen onder de middenstanders-winke liers. Het Bestuur zal dit eerst eens be spreken en later daarvan mededeeling doen. De overige stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd Dr. Beekenkamp gelegen heid gegeven zijn referaat te houden over bedrijfsorganisatie en bedrljfsradenwet. Spreker begon zijn rede met op te mer ken dat een streven naar bewustwording goed is. Wij kunnen wat bewustwording betreft, veel van onze politieke tegenstan ders leeren. Doch wij dienen in de eerste plaats bewuste Christenen te zijn en ver volgens eveneens op sociaal terrein, daar wij toch hiervoor uit zulke rijke bronnen kunnen putten. Doch helaas het materia lisme is overheerschend, ook bij vele Christen-Middenstanders. Indien het prin cipe direct „geen geld in het laadje brengt" voelt men er niet veel voor. Op staatkun dig terrein heeft de na-oorlogstijd ook veel ellende gebracht. Genève geeft misluk king en 1932 staat dan ook allerwegen met zwarte kool geteekend. Dit zijn gedachten die ons gedurig overheerschen. Wat kunnen wij hiertegen doen? Fata list zijn? Of een andere levensbeschou wing hebben en schelden op het kapita lisme? Voor een Christen-Middenstander, een werkelijk Christen, is het depressiege- voel niet overheerschend. Hij put uit Gods Woord waarin recepten zijn te vinden te gen de moeilijkheden. Letterlijk niet. doch de Bijbel geeft ons wel de richtlijnen aan. De menschen staan immers niet los van elkaar, doch vormen een geheel. De H. Schrift leert ons, dat de menschheid een groote verwantschap vormt. Het oude gildewezen was zoo geregeld, dat wij vergelijkingen kunnen maken met de bedrijfsorganisatie. Wij noemen: gilde- band (bedrijfsorganisatie) keurbevoegd- heid (autonomie ln het Bedrijfi eigen rechtspraak (arbitrage in het bedrijf). De samenstellende deelen van het be drijf zijn; werkgever en werknemer, of ka pitaal en arbeid. Vroeger bepaalde de werkgever alléén het loon. Hierop is later een reactie gevolgd, welk verzet kwam zoowel uit het Christelijke kamp als van socialistische zijde. Namen als Patrimo nium en Chr. Werkgeversbond kunnen hierbij genoemd worden. Het buitenland als Italië en Engeland kennen ook iets als Bedrijfsraden, Duitsch land de ondernemingsraden. Het voordeel van Bedrijfsraden is dat deze in eigen kring geschillen oplossen en zoo noodig bemiddelend optreden en den Rijksbemid delaar er buiten houden. Ten slotte kan deze laatste er nog altijd in geroepen worden. Desniettegenstaande wordt er van som mige zijden ook nog al eens tegen deze wet opgetreden. Op de vraag of de Midden stander nog iets aan deze wet heeft, kan volmondig ja gezegd worden, en dan zeer zeker onze Industrieele Middenstand De voorzitter dankte den heer C Bee kenkamp voor zijn referaat en stelde de vergadering in de gelegenheid den inlei der vragen te stellen. De heeren Ziegelaar Roodenburg, Wielinga en Wolters wissel den van gedachten met den inleider, welke vragen door dezen laatste beantwoord werden. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de aanleiding tot het adres, verzonden aan Z Exc. den Minister van Economische Zaken en Arbeid te 's-Gravenhage, in zake de toepassing der Winkelsluitings wet hier ter stede. De opmerking werd nog gemaakt, dat wij de Overheid ais Wet gever hebben te erkennen en indien deze wetten tegen onze belangen ingaan, daar tegen in den ordelijken weg hebben te protesteeren. Niemand meer het woord vragend sloot de voorzitter de vergadering en eindigde de heer C. Beekenkamp met dankgebed. BINNENLAND. De vergadering van Bloembollen-cultuur, algemeen saneeringsplan bij de regeering ingediend. (5e Blad). De regeering over de gewijzigde weelde- verteringsbelasting. (Binnenland, 5e Blad) Voorloopig geen contingentecring van textiel-goedercn in Ned.-Indië. (Bdiine-n- land. 5e Blad). Vergadering van den Alg. Ned. Zuïvel- bond: de resultaten der crisis-maatregelen. (Land- en Tuinbouw 6e Blad). De Amsterdamsche Bank veroordeeld tot betaling van dividend over 1931, (Finan ciën. 5e Blad). De Waterstaatsbcgrooting door de Twee de Kamer aangenomen. (Pari. Overzicht, 2e Blad). Voorstellen tot loonsverlaging in de textiel-industrie te Almelo, varicerende van 12 tot 15 pCt. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Nieuwe boodschap van Hoover aan het Amerik Congres. (Buitenl le Blad). Het program der Belgische regeering. (Buitenl., le Blad). Het Engelsch-Pcrzisch conflict en het conflict in het Verre Oosten tot later da tum verschoven. (Buitenl., le Blad). De nieuwe Duitsche noodverordening gepubliceerd. (Tel., le Blad.) nederlandsche vereeniging van chefs in het grafisch bedrijf. Boekbinden als tak van kunstnijverheid. In een der zalen van hotel „Centraal" heeft gisteravond de heer F. Fey voor het district Leiden van bovengenoemde veree- niglng een causerie gehouden over het onderwerp: „Boekbinden als tak van kunstnijverheid". Na een kort openings woord van den voorzitter wees spr. aller eerst op de verschillende mogelijkheden van het boekdrukkersvak ten onrechte vaak de asschepoetster der grafische vak ken genoemd jaren, soms vele jaren, van voorbereiding vergend alvorens van routine sprake kan zijn. Vooral de kleine groep van vervaardlgng van kostbare boe ken. de kunstbinders moeten verschil lende takken van kunst machtig zijn. Het boekbinden is dan ook wel de oudste aller grafische vakken, doch niettemin werd vroger gezegd „Een bakker is een stakker, maar een binder niet minder". In het kort releveerde spr. vervolgens de geschiedenis der boekbindkunst. Overeen komstig de andere takken van kunst kent de boekdrukkunst verschillende periodes niet alleen van bloei maar ook van ver val en evenals in de bouwkunst zijn de ornamenten kenmerkend voor de perioden. Toen dan ook in het einde der vorige eeuw aan de vervalperiode in allerlei tak ken van kunst een einde kwam door het streven van enkelen naar eigen ideeën bleef ook de boekbindkunst niet achter. Mannen als Loubert en Smits kwamen ln ons land en wel hier ter stede als voor vechters op en laatstgenoemde vond na jaren van miskenning ten slotte waardee ring en Is thans directeur van de drie kunstnijverheidsscholen te Amsterdam. Niet alle landen maakten deze periode van opbloei door en Frankrijk is geble ven in het oude spoor en thans is de Fran- sche boekbindkunst technisch niet te evenaren, doch kan als versierende kunst niet mede. Aan de hand van tal van ban den deels eigen ontwerp of uitvoering, deels van bekende landgenooten en buiten landers lichtte de heer Fey zijn cause rie nader toe, mede door de beantwoor ding van verschillende hem gestelde vra gen. Meer nog dan andere takken van nijverheid lijdt de kunstnijverheid het- zU leer- of ijzerbewerking, hetzij boek binden betreffend onder de huidige economische omstandigheden en meer dan ooit ziet het er naar uit, dat het hand werk heeft afgedaan en ln de toekomst ook hier de machine al het werk naar zich zal trekken. Elkaar aanvullend kunnen de vaklui de ambachtslui en de ar- tisten zich instellend op het doel en met begrip van de eischen. welke gesteld zul len worden, voor de boekbindkunst veel bereiken en zal een machinaal gebonden goed stevig en fraai boek onder Kt be reik der groote massa komen. Zoover ge- zullen f waarschijnlijk weer !n- thousiaste werkers worden aangetroffen T, V.Sen l«d de handbindkunst - xt R zullen beoefenen hog wees spr. op de nieuwe bewegingen boek e" het mlcr°griiflsche Een hartelijk applaus der aanwezigen onderstreepte de woorden van dank door den voorzitter tot den heer Fey "espro- sante avorfd vuTdïunneïwordeï Va" aV°nden

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1