m M r ID-f Vergadering van „Bloembollencultuur' /THERMOGÈNEx «r 19 ?eUe,tt Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 December 1932 Derde Blad No. 22316 BINNENLAND. den voor wegen en bruggen. RADIOPROGRAMMA. Ongunstige resultaten van onzen uitvoer. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Ho@si,Koude Rheumatiek Griep en Ste ken in de zij. «n veru, de lnvoj g. ,°P de hJ 'eentetoaT tóvorderi ler Commi ■zuim ia een boom. I het vJ t r' ,.va" D. 'ia GerritJ ïndaal. "ken stroj varing q over ichting chade «jj door 'agesl ilialenl i goejl pec/'a/e I 'or U/1 |50| srga ïrga 39 98] JIOBIE van antwoord inzake het wegenfonds. .schenen is de memorie van ant- j op het vooloopig verslag der Tweede L,er over het wetsontwerp tot vaststei- f van de begTooting van inkomsten en raven van het Wegenfonds voor 1933. jeraan is het volgende ontleend: ïde toelichting tot de ontwerp-begroo- voor 1932 heeft de minister aangege- i op welke wijze hij zich de financiering het Wegenfonds heeft gedacht. Als aum van de op te nemen gelden is aid f. 123 millioen, doch het laat zich J thans aanzien, dat het te ieenen be- in werkelijkheid belangrijk geringer fpjn. De jaarlijksche tekorten toch zijn oenlijk lager dan bij de in de ont- o-begrooting voor 1932 gegeven opzet I aangenomen. Als bewijs hiervoor p dienen, dat in den staat bij de toe- ïung tot de ontwerp-begrooting voor als tekort over 1931 was geraamd ,181.000, terwijl op grond van nadere levens in den staat bij de ontwerp- loting voor 1933 als vermoedelijk voor 1931 werd aangenomen [605.000. Kaast groote werken worden allerwegen [het land verbetermgswerken aan be lande wegen uitgevoerd en de minister Gaarne bereid te bevorderen, dat deze rken zooveel mogelijk dienstbaar zullen jden gemaakt aan bestrijding van Ekloosheid. Aan de hoofdingenieurs- ïteuren van den Rijkswaterstaat in de schillende directiën is bereids opgedra- j na te gaan, welke grondwerken voor [voering in handenarbeid in aanmerking Knen komen, ten einde hen in zoo groot [gelijke mate te doen bijdragen tot leni- van werkloosheid. kervanging van gelijkvloersche spoor- Ègovergangen, zooals die ten zuiden van senheim, ten noorden van Roermond, IVoensdrecht en bij 's-Heer Arends- rke, ligt in het voornemen. Wanneer op de constructie van primaire [uwe wegen noemenswaard werd bezui- <i, zouden zij niet meer kunnen voldoen de hooge eischen, die het snelverkeer fclt. let ligt in het voornemen bij den aan- van primaire wegen gelijkvloersche ngen met spoorwegen en met andere l, indien de intensitit en de aard van verkeer daartoe aanleiding geven, zoo- ïl mogelijk te vermijden. Het dichte net wegen in Nederland en de gesteldheid den bodem maken echter, dat gelijk- ■sche kruisingen met gewone wegen op ghillende plaatsen noodig blijven, wil :n geen onevenredig hooge kosten be lden. 'Of er plaats is voor aandrang op de pro- ïcièn tot het toekennen van meer steun onderhoudsplichtigen van tertiaire ;en dan thans wordt verleend, blijft de ter betwijfelen. het algemeen is aanleg van rijwiel- len langs wegen gewenscht, waarbij st worden bedacht, dat de wielrijders belangrijke mate bijdragen tot de bl usten van het Wegenfonds, lij de bepaling van den aard van het Edek wordt met verschillende omstan- Iheden rekening gehouden, waarvan de kosten genoemd moeten worden ondergrond, de aard en omvang van )t verkeer, de hinder, dien de aanleg or het verkeer medebrengt, de meerdere >f mindere stroefheid van het wegdek, de rd van de aanwezige verharding bij be ide wegen en de belangen der natio- le nijverheid. Uit een oogpunt van stroefheid van het "Idek en met het oog op de belangen i de nijverheid wordt op daarvoor in imerking komende wegen met niet te k verkeer klinkerverharding toegepast, meer deze niet te kostbaar is. Wat nu de kosten bij de keuze tusschen "nker- en asfaltverharding betreft, deelt minister de meening, dat uit dat oog- at bij de tegenwoordige prijzen in het Ifemeen asfalt de voorkeur zou verdie- en teven klinkers. Voor herziening van het plan van den "luwen weg Amsterdam's-Gravenhage dien zin, dat een smallere baan zal )rden aangelegd en dat het verkeer zal lorden geleid langs de oostzijde van Lei- in, acht de minister nog geen termen mwezlg. I De regeering wil de werkverruiming zoo- l'eel mogeiijk bevorderen door die werken Ito doen uitvoeren, welke zij economisch rerantwoord acht. Als zoodanig werd ge- ■öoemd verdere versnelling van den brug- Jouw over de groote rivieren. Zij heeft ■uierbij in het bijzonder op het oog de l'mggen te Moerdijk, Dordrecht en Rotter- löam voor de verbinding van Zuid-Holland Imet Noord-Brabant en Zeeland en de brug lover de Noord voor de verbinding aan het Ifroote wegennet van de Alblasserwaard. De regeering zoekt een oplossing, waar- I ci] voorloopig een kleiner beroep op het Wegenfonds wordt gedaan en waarbij de I te;te op de voor den bouw noodig groo- IJere bedragen wordt gevonden uit een I tolheffing. De minister heeft dit vraagstuk I to studie genomen en stelt zich voor om, I todien het hem gelukt deze gedachte in I oen voor het Rijk aannemelijken vorm tot I Uitdrukking te brengen, den uitslag van I studie binnen niet te langen tijd aan I °o Kamer voor te leggen. I De Min. is gaarne bereid aanbiedingen ®ot betrekking tot den wegenaanleg van Particulieren, die zich het renteverlies van I üet beschikbaar gestelde kapitaal voor den SSJjoegden wegenbouw geheel of «lijk willen getroosten, ernstig en met *e'wiiiendheid te onderzoeken. eerste kamer morgen bijeen. Opcenten-ontwerp aan de orde. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen morgenavond te halfnegen. r.Jr*1 de orde zal o.a. komen het wets- yotwerp tot tijdelijke heffing van opcen- °P sommige invoerrechten en op dc «SB2®11 op bier en suiker, alsmede her- jPjbg van het tarief en tot het aan- een of meer geldleeningen ten Jan het RJjk, o- zeppelin-dienst holland-indië. Wat Dr. Eckener ervan zegt- xt c°rresPondent van de „Cetem" te New-York meldt: In Amerika weten wij waarschijnlijk meer van den nieuwen Zeppelindienst op indie dan in Holland zelf. Onderstaand ,wiJ de laatste mededeelingen van Dr Eckener aan de Universal Service weer Het lijkt ons toe, dat deze verklaring in Holland wel het noodige opzien zal wek ken. Eckener zei met de hem eigen voor zichtigheid niet, wanneer de geregelde Zeppelinverbinding ingesteld zou kunnen worden, hij deed echter wel de volgende belangrijke mededeeling: Ik ben van plan om in Januari a.s. naar Java te gaan. zulks op verzoek van een Hollandsche maatschappij, teneinde een rapport uit te brengen over de mogelijk heden eener geregelde Zeppelinverbinding tusschen Holland en Nederlandsch-Indië. Om vanuit Holland naar Java te komen, heeft men thans minstens 21 dagen noo dig met de boot, terwijl de vliegtuigen van de K. L- M. er 9 dagen over doen. De vliegtuigen reizen echter alleen bij dag; waar de luchtschepen dag en nacht zou den doorvliegen, zouden deze den afstand afleggen in 5 of 6 dagen op zijn hoogst- Bovendien kunnen luchtschepen meer pas sagiers en vracht vervoeren dan vliegtui gen, terwijl den passagiers aan boord van een luchtschip oneindig meer comfort kan worden aangeboden dan in een vliegtuig, als het om zulke langdurige vluchten gaat. De regelmatigheid, waarmee de „Graf Zeppelin" tusschen Friederichshafen en Zuid-Amerika heen en weer is gevlogen, heeft op de betrokken Hollandsche Maat schappij zooveel indruk gemaakt, dat ik mij gedrongen voelde om haar verzoek in te willigen en een studie te maken over de route naar Java uit het oogpunt van haar geschiktheid voor het verkeer met lucht schepen. De route Holland-Indië zou ver moedelijk over Frankrijk loopen, door het Rhóne-dal naar Marseille en dan dwars over de Middellandsche Zee en een hoek van Egypte afsnijdend naar de Roode Zee, die gevolgd wordt tot aan de Somalikust, vanwaar in rechte lijn naar Batavia wordt gevlogen. Wij blijven ver ten zuiden van Ceylon en ook nog ten Zuiden van Su matra. Mijn studies hebben voornamelijk betrekking op de meteorologische toe standen, allereerst de richting en de kracht van de heerschende winden, ter wijl ik ook geschikte punten moet zoeken voor landingsmasten en noodlandings- punten. leger-inkrimping. Opheffing Normaalschietschool en Stormschool. In de eerstvolgende Legerorders wordt ter kennis gebracht, dat de normaalschiet school en de stormschool met ingang van 1 Januari 1933 worden opgeheven. De taak van de normaalschietschool wordt met in gang van dien datum overgenomen voor wat de proelfen betreft door de commissie van proefneming en voor het overige door het regiment Grenadiers. De vorming van officieren en onderof ficieren tot onderwijzers in het geweer- vechten. zoomede de beoefening van het werpen met scherpe granaten, zullen in den vervolge, naar nader te stellen rege len. plaats vinden bij het regiment Gre nadiers. MOEILIJKHEDEN IN DEN GRAANHANDEL. Pogingen tot opheffing te geraken. Het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam heeft in een vergadering met zijn leden, waar de moeilijkheden in den graanhandel werden besproken, besloten een comité van actie aan te wijzen, waar toe behalve het comité ook de Bond van Nederlandsche Graan- en Zaad-impor teurs en de Vereeniging van Tusschenper- sonen bij den Graanhandel zullen toe treden. Het doel van de te voeren actie, die overigens door het thans reeds in oprich ting zijnde comité, waartoe waarschijnlijk ook de Amsterdamsche Graanbeurs, de Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren en de Molenaarsbond zullen toetreden, nader zal worden bepaald, is, maatregelen te nemen dat importeurs, makelaars, commissionnairs en binnenlandsche han delaren wederom een bestaan in den graanhandel zullen kunnen vinden. Het ligt in de bedoeling overleg te plegen met exporteurs. WEDDEN DER LEDEN VAN HOOGE COLLEGES. Een verhoogde korting ingaande 1 Januari a.s. Ingediend is het reeds aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de bepa lingen betreffende de wedden en vergoe dingen van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rech terlijke macht. Dit ontwerp strekt om de inkomsten- vermindering, welke met ingang van 1 Januari a.s. voor de Rijksambtenaren zal worden toegepast met dien datum ook te doen gelden voor de ambtenaren, wier wedde bij de wet wordt geregeld. Ook de thans voorgestelde korting is tijdelijk en loopt met ingang van 1 Maart 1935 af. De toe te passen korting zal zijn een verdere tijdelijke verlaging van de wedden en vergoedingen met 4% voor hen, die ge huwd of gehuwd zijn geweest en van 5% voor hen. die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, een en ander boven de tijdelijke korting, die reeds op de salarissen wordt toegepast. GEEN STRIJD IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. De loonsverlaging te Enschedé aanvaard. Zaterdagmiddag vergaderde de drie organisaties, de textielarbeidersbonden Unitas, „St. Lambertus" en „De Een dracht." met de arbeiders der firma Van Heek en Co. te Enschedé, betreffende het op de conferentie van j.l. Donderdag ge dane voorstel der firma, waarbij het be sluit. de tweede verlaging van 5% op 1 Februari 1933 te doen ingaan, wordt ingetrokken, terwijl de eerste 5% op 19 December werd gehandhaafd. De arbei ders spraken teleurstelling uit over het feit, dat de firma Van Heek en Co. niet bereid is geweest de loonsverlaging op te schorten om over eenige maanden opnieuw onder het oog te zien. of het niet mogelijk is aan een verdere loonsverlaging te ont komen. Na bespreking werd zoowel op de vergadering van De Eendracht als die van St. Lambertus en Unitas op advies der hoofdbesturen besloten, zich tegen de 5°/o verlaging, ingaande op heden, niet daadwerkelijk te verzetten. Te Losser is het voorstel van den rijks- bemiddelaar aanvaard, nl. het instellen van het boekenondeszoek. arbitrage over de vraag of de financieele toestand der onderneming en de hoogte van de loonen in soortgelijke bedrijven waarbij reke ning wordt gehouden met de productie capaciteit en werktijd het mogelijk maken dat aan den wensch der arbeiders om de laatste twee maal vijf procent loonsverlaging terug te nemen, te voldoen, alsmede erkenning der organisaties. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 31 December a-s. hoopt luit.- generaal De Vlaming te Den Haag zijn 90s ten verjaardag te vieren. Per 1 Januari a.s. is benoemd tot burgemeester van de gemeente Giessen- dam L. Nyens, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Rozenburg. Utrecht's Raadskelder schijnt een fiasco te zijn. De Exploitatie blijft, ver onder de verwachtingen, zoodat B. en W. den raad een aanzienlijke verlaging van huur voorstellen. De R'damsche Lloyd Rapide in aan sluiting met het motorschip „Indrapoera" wordt Woensdag 21 December a.s. te 9.28 in den Haag verwacht. DE POSTVLUCHTEN Het vliegtuig de „Kwartel" is gisteren om 15.50 uur op Schiphol geland- Aan boord bevonden zich twee passagiers, waarvan een BataviaAmsterdam en een Rangoon—Londen. Het vliegtuig had 340 KLG. post aaij bOQrd, sim voor dinsdag 20 dec. 1932. Hilversum, 296 M. AVRO-Uitzending 5.306.00: VPRO 8.00: Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramo foonpl- 10.30: Concert S. Joosten (piano). J. Reindorp (zang) en Egb. Veen (begeleiding)) 11.00: Voordracht door A. de Hoog—Nooy 11.30: Vervolg con cert 12.00: AVRO-Kleinorkest o. 1. v. Treep en Gramofoonpl- 2.102.30: Causerie door E. G. Sehürmann 245: Gramofoonpl. 3.00:'Knipcursus 4.00: Viool-recital Egb. Veen Jr. Met medewer king van Egb- Veen Sr (piano) 4.30: Radio-Kinderkoorzang onder leiding van J. Hamel 5 00: AVRO-Kamer-orkest o. 1. v. L. Schmidt 5.30: Jeugdhalfuur v. d. VPRO 6.00: Vervolg concert 7.00: Gramofoonpl- 7.30: Engelsche les 800: Vaz Dias 8.05: Gramofoonpl. 9.00: Omroeporkest o. 1. v. N. Treep, met medewerking van een gem. vocaal kwar tet 10.00: „Een van ons" (II) van J. Galsworthy- Regie: Kommer Kleyn 10.45: Kovacs Lajos en zijn orkest. Ref reinzang: Bob Scholte 1100: Vaz Dias 11.0512.00: Vervolg Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen. 1875 M. KRO-uitzending 4.00—5.10: HIRO 8.00—9.15 en 1000: Gramofoonpl. 11.3012 00: Godsd. half uur 12.151.45: Orkestconcert 2.00: Vrouwenuurtje 300: Cursus 4.00: HIRO 5.10: Sextetconcert 6.30: Cur sus 6.50: Causerie 7.10 en 7-45: dito 8.00: Orkestconcert m. m. v. Vioolsolist 9.15: Vaz Dias 9.30: Viool-recital 940: Orkestconcert 10.3012.00: Gra mofoonpl- Daventry. 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10.50: Tijdsein, Berichten 11.05: Lezing 12.20: Orgelspel E. O'Henry 1.05: Commodore Grand-orkest o. 1. v. Muscant 2 20: M- Salisbury's orkest 3.20: Het Pini Tango orkest 4.05: Con cert G. Noon (viool) en B. Harrison (piano) 4.35: R. Tapponnier en zijn or kest 5.35: Kinderuur 6.20: Berichten 6.50: Mozart's kwintetten 7.10: Le zing 7-40: Gramofoonpl- 8.20: Vau deville 9.00: Layton en Johnstone 9.20: Berichten 9 40: BBC-orkest o. 1. v. HelyHutchinson 10.5512.20: Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 805: Gramofoonpl- 12.20: Concert door or kest Krettly 7.40: idem 8 20: Caba retprogramma o. 1. v. L. Boyer 9.05: Concert (viool, zang, piano, declamatie.) Kalundborg, 1153 M. 11.201.20: Con cert uit rest. „Wivex" 2 204.20: Mo- gens Hansen's orkest 7.20: Omroepor kest en solisten o. 1- v. L. Gröndahl 8.20 Kerstconcert 9.05: Kamermuziek door solisten 9.5010.20: Fransche ballet muziek door het Omroeporkest o. 1. v. L. Gröndahl. Langenbcrg, 473 M. 6.25: Gramofoon- platen 11-20: Concert o. 1. v. Kloss 12.20: Concert o. 1. v- Eysoldt 1.50: Gra- mofoonplaten 4.20: Concert o. 1. van Wolf, m. m. v. O- Wetzel (piano) 7.20: Gevarieerd programma 8 20: Werag- orkest o. 1. v. Buschkötter, m. m. v. viool en piano. Rome, 441 M- 7.50: Gevarieerd con cert. Na afloop berichten. Brussel. 508 en 338 M- 508 M.: 12.20: Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 1.30: Gramofoonpl. 5.20: Dansmuziek uit Sb Sauveur 6.35: Gramofoonpl. 8.20: Gramofoonpl. 8 35: .ie songe d'une nuit de Noël", hoorspel van Fleischmann Muziek van Quintet 9.20: Omroeporkest o. 1. v. André 10-3011.20: Gramofoon- platen 338 M.: 12.20: Gramofoonpl. I.30: Omroepkleinorkest o- 1. v. Leemans 5.20: Omroeporkest o- L v. André 6.50: Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 8.20: Concert door orkest en solisten o. I- v. H. Charlier 10.5011.20: Gramo- foonplaten. Zcesen, 1635 M. 7.20: Opera „Der flie- gende Hollander" van R. Wagner. Dirigent G- Szell 9.50: Berichten en hierna tot II.20: Populair concert uit Hamburg. DE UITBREIDING VAN DE TEELT TOT STAAN GEKOMEN. Te Haarlem vergaderde heden de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur onder lei ding van den heer Krelage die de vol gende openingsrede hield: Bij een beschouwing van den algemee- nen toestand, voor zoover die voor het bloembollenbedrijf van belang is, moet onderscheiden worden tusschen dien van het binnenland en dien van het buiten land. Van hoeveel beteekenis de binnenland sche algemeene toestand voor ons allen moge zijn, voor de beoordeeling der voor uitzichten van het bloembollenbedrijf als economisch geheel is de buitenlandsche toestand van veel grooter belang. Het be drijf valt of staat met de exportmogelijk heid naar en de koopkracht van het bui tenland. Alle andere factoren hebben daarnaast slechts bijkomstige beteekenis. Zoodra de economische wereldtoestand zich eenigermate zal hersteld hebben, zal het bloembollenbedrijf daarvan den gun- stigen invloed ondervinden. Bovendien oefenen politieke omstandigheden invloed ten goede of ten kwade. De geschiedenis heeft ons geleerd niet al te veel te verwachten van vervanging van een Republikeinsch door een Demo cratisch beheer in de Vereenigde Staten. Het blijkt praktisch meer neer te komen op een verwisseling van personen, dan op oen verandering van economisch-politiek inzicht- Strenger zullen de maatregelen op den invoer niet worden, maar of zij, en in welke mate, verzacht zullen worden, moet worden afgewacht. De conferentie van Ottawa, die een stelsel van voorkeurtarie ven tusschen de verschillende deelen van het Britsche Rijk zag ontstaan, had voor onze bloembollen een zeer sterk verhoogd invoerrecht in Canada tengevolge, dat den geregeld toenemenden invoer in Canada ernstig zal schaden- Mogelijk zal van den in Engeland sterk zich uitenden drang naar export gebruik kunnen worden ge maakt om betere voorwaarden voor den invoer in Canada voor ons artikel te be dingen. Ook Frankrijk legde onzen invoer nieuwe moeilijkheden in den weg. Twee organisa ties in dat land, waarin zich de uitvoer- belangen van zijde en andere producenten hebben vereenigd, beijveren zich om de contingenteeringen en andere handelsbe lemmeringen in hun eigen land te bestrij den. Zij zoeken daarbij samenwerking met mede-slachtoffers in andere landen en misschien zal langs dien weg eenige ver betering van het handelsverkeer tusschen Frankrijk en Nederland bereikt kunnen worden. Reeds meermalen mocht ik de aandacht vestigen op het gunstig verschijnsel, dat het buitenland, ondanks de reeds in het laatst van 1929 begonnen wereldcrisis, in de laatste drie jaren een hoeveelheid bloembollen is blijven invoeren, die zich niet alleen op het reeds zeer hooge peil van 1928 heeft weten te handhaven, maar dit zelfs nog heeft overtroffen, ondanks invoerbelemmeringen van allerlei aard. Het eindcijfer van den uitvoer van 1932 kan op grond van de gegevens over de eerste elf maanden geschat worden op 47.5 millioen K.G., tegen 46 millioen K.G. ill 1931 en rond 45,5 millioen K G. in 1930 Tengevolge van de abnormaal lage prij zen van het bijna verloopen jaar bedraagt het waardecijfer van den uitvoer echter slechts rond 19.000.000 gulden tegen rond 29 millioen in 1931 en rond 46 millioen in 1939 voor ongeveer dezelfde hoeveelheden. Dit cijfer wordt nog veel ongunstiger door der. voortdui enden val van het Engelsche Pond, daar de prijzen gebaseerd waren op een Pond van negen gulden. Het juiste verlies kan eerst becijferd worden als men de waarde van het Pond kent op het oogenblik der betaling. Men kan slechts hopen, dat het wat meevallen zal. Dit zelfde geldt voor de Noordelijke valuta. De ingenomenheid met het hooge uitvoercij- fer in gewicht wordt bovendien getemperd door de wetenschap, dat daaronder be langrijke hoeveelheden plantgoed schuilen voor Engeland en Duitschland. Men zal misschien trachten den verkoop van plantgoed naar het buitenland te vergoei- lijken door de bewering dat er van die bollenteelt buiten onze grenzen toch niet veel terecht komt. Dit moge vroeger waar schijnlijk zijn geweest, thans nu zoowel dc Engelsche als de Duitsche regeeringen geen moeite of kosten schromen om de genen, die ginds nationale culturen willen inrichten, te steunen en voor te lichten, zou de uitkomst wel eens anders kunnen zijn en zouden zij, die daartoe door de levering van plantgoed bezig zijn den weg te banen, het later wel eens kunnen be treuren, die niet te hebben nagelaten. Niet minder bedenkelijk is het ergerlijke verschijnsel dat op het eind van het sei zoen groote hoeveelheden bollen speciaal in Engeland op publieke veilingen uit Ne derland zijn aangevoerd, en tegen onzin nig lage prijzen zijn verkocht. Terecht zijn onze Engelsche klanten daarover ten hoogste verbolgen- Het is een dringende eisch tot zelfbehoud van ons bloembollen- vak dat daaraan onmiddellijk paal en perk worde gesteld. Wij behooren onzen bui- tenlandschen koopers volstrekte zekerheid tc verschaffen, dat deze ergerlijke dum ping zich niet zal herhalen. Dc uitbreiding van de teelt begint ge lukkig tot staan te komen. Onze Zuide lijkste afdeeling West Zeeuwsch Vlaande ren evenals de afdeeling Zwijndrecht heeft opgehouden te bestaan wegens de teleur stellingen, die de bollenteelt daar heeft opgeleverd. Ondanks onze sympathie voor de leden dezer afdeelingen, moet het feit der opheffing van deze afdeelingen wor den opgevat als een eerste teeken van den terugkeer tot een meer normale verhou ding tusschen productie en afzetmogelijk heid in het bloembollenbedrijf. Onze groep „De Hyacinth" slaagde erin, een vrijwillige onderlinge teeltbeperking door te zetten, nadat zich kweekers met meer dan 85"/» van de met Hyacinthen be- teelde oppervlakte met het voorstel ver eenigd hadden. Wanneer een dergelijke maatregel met welhaast algemeene In stemming van alle betrokkenen genomen wordt, mag verwacht worden, dat hij ook consequent en krachtig zal kunnen wor den doorgezet. Ofschoon In onze laatste buitengewone vergadering het voorstel der afdeeling Sassenheim in zake een steunregeling met inkrimpingsplan verworpen werd, is daar mede het laatste woord over de wijze waarop een verbetering van den tegen- woordigen toestand verkregen zou wor den, niet gesproken. Daar een en ander echter nauw verband houdt met de motie- Voorhout, zal ik er op 't oogenblik niet nader op ingaan. De aandacht der regeering wordt in deze dagen in hooge mate in beslag genomen door tallooze steunregelingen. De zorg voor de normale belangen mag daarbij echter niet in het gedrang komen- Meer dan ooit is ondanks de onvermijde lijke bezuiniging voorziening noodig ln het goed functioneeren der bestaande diensten, die geheel of gedeeltelijk ten be hoeve van het bloembollenvak werken. Het wetenschappelijk onderzoek, waarbij ik in de eerste plaats denk aan het Labo ratorium te Llsse, mag juist in dezen tijd, ter voorkoming van moeilijkheden bij den Invoer in het buitenland, niet verslappen- Evenwel zal het fonds, waaruit tot dus ver jaarlijks een bedrag van rond f. 25 000 ten behoeve van het laboratorium kon worden geput, dit jaar vermoedelijk slechts in staat zijn een gering bedrag be schikbaar te stellen, zoodat een beroep moet worden gedaan op de regeering om de noodige voorziening te treffen, dat de werkzaamheden van het laboratorium ongestoord kunnen worden voortgezet. Bij de onderhandelingen met andere landen worde door de regeering steeds re kening gehouden met de belangen van on zen export, niet alleen rechtstreeks door met alle beschikbare middelen opdrijving van buitenlandsche invoerrechten te voor komen en verlaging van exorbitante rech ten te verwerven, maar ook indirect door niet het buitenland door bovenmatige contingenteering van andere artikelen te prikkelen tot tegenmaatregelen ten koste van onze bloembollen. De regeering verlichte onze moeilijkhe den door bij de vaststelling van telefoon tarieven en dergelijke rekening te houden met de belangen van de bloembollen streek. De thans vastgestelde regeling la een stap in de goede richting, maar be hoort niet als tijdelijke te worden be schouwd en ook op grond van de wor dingsgeschiedenis van het streeknet-Llsse in de toekomst niet door een voor de bloembollenkweekers ongunstiger tarief vervangen te worden. PREDIKBEURTEN. valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Dinsdag nam. 7 uur (schoolrede), ds. J. L. de Vries van Bussum. ter aar. Ned. Herv. Kerk: Dinsdag nam. 7 uur, ós. J D. Kleyne van Wilige-Langerak. ned herv kerk. Bei-oepen: Te Heerlen-Kerkrade, J. Chr. Fritzsche, te Bergentheim. Aangenomen: Naar Voorthuizen, J. v. Amstel, te Groot-Ammers. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen: Naar Rotterdam (vac.- Dr. J. C. Fetter), W. J. Wegerif, te Utrecht. vreemde taal in achttien uur te leeren. Reuter meldt uit New York: Het „Teachers College" van de Colum bia Universiteit heeft een methode uit gevonden, volgens welke het mogelijk is iedere levende taal in 18 uur te leeren. Een ambtenaar van het departement van Onderwijs heeft verklaard, dat de methode RECLAME. Deze van ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes Ooozen van 45 en 75 cents. BIJ Apothekers en Orogistof^ 8227 gebaseerd is op het gebruik van een grondvocabulaire van slechts 300 woorden. Het onderwijs is zeer eenvoudig. De leerlingen moeten ieder woord negen a twaalfmaal schrijven en het 28 tot 30 maal uitspreken. Ofschoon 300 woorden voldoende geacht worden om een een voudig gesprek te voeren, kunnen de leerlingen, die dit wenschen, ook een lijst van 600 woorden krijgen. Deze bevat zelfs eenige populaire uitdrukkingen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9