KARSOTE De Ontwapeningsconferentie. N.V. LEIDSCH DAGBLAD ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 December 1932 Derde Blad No. 22313 BINNENLAND. VRAGENRUBRIEK. 0v staten van zuid-holland. Vergadering van gisteren. de middagzitting was aan de orde de erp-begrooting 1933, waarbij tevens en behandeld het voorstel inzake tij- Se korting op de salarissen enz. met mtrent ingekomen ardessen; het -dries van Ged. Staten omtrent het el-van Staal c.s. inzake werkloos- het adres van het H. B. van het jaal Genootschap voor kinderherstel- en vacantiekolonies inzake korting het subsidie voor kinderuitzending en roorstel-Van Baren cs. tot verlaging de presentiegelden en van de vergoe- voor reis- en verblijfkosten voor de der Prov. Staten, evr. Do VriesBruins (S.D.) heeft be- -r tegen vermindering van de subsi- roor tuberculosebestrijding. De ver- g van de subsidies voor krankzinni- rerpleging met f. 70.000 acht zij even- gewettigd. De bezuiniging op de sa il van het verplegend personeel kan tot verslechtering van de krank- genverpleging. Ook de bezuiniging je voeding der verpleegden acht zij niet er bedenking. zuinigd kan worden door meer ge- te maken van gezinsverpleging en een doelmatiger nazorg, eer overleg met andere provincies bij rerdeeling der plaatsingen zou even- gewenscht zijn. Thans komt het voor. een gesticht is overbelast, terwijl er in ander 100 leege plaatsen zijn. Voor de gestichtspatiënten zijn in ons land 31 'chten beschikbaar. preekster hoopt op deze wijze een re- -isatie van de krankzinnigenverple- te mogen zien tot stand komen, heer Ter Laan (S.D.) zegt, dat Gedep. ten een veel te sombere voorstelling n van den financieelen toestand onzer -cie. In beurskringen begint het ver wen al terug te keeren. r. oefent critiek uit op de financieele tiek van Ged. Staten, or. vraagt tenslotte bevordering van samenvoeging van gemeenten en hij nt dat Gedep. Staten daaromtrent in- llabel zijn. li aanzien van onze duingebieden acht het noodig. dat streekplannen tot i worden gebracht om te voorkomen, in de duingebieden allerlei onge- schte bebouwingen ontstaan en om de atieoorden zooveel mogelijk intact te gelen dienen te worden gesteld waar- het verkeer op de provinciale wegen rt te voldoen. •ral op Goeree en Overflakkee is ver van de verkeerstoestanden verwacht van Ged. Staten in het een een meer actief beheer van de eenschapsbelangen. heer Van Eesteren (C.-H.) is van mg, dat Ged. Staten in deze moei- tijden het roer krachtig in handen en. r. verdedigt de voorgestelde bezuini- en. Veeleer dan aan uitbreiding dient inkrimping van de taak van het pro- Maal bestuur te worden gedacht. heer De Kanter (Lib.) bestrijdt den rTer Laan. Wanneer het geldbeleggend llek meer vertrouwen toont, dan komt niet door vermindering van de crisis, r voor een belangrijk deel doordat de wende colleges zoo verstandig zijn om de verminderde inkomsten rekening ouden, door zich op een lageren le- "Mandaard in te stelien. Een vergelij- .met andere landen plaatst ons land seen gunstig licht, et worstel tot verlaging van de loonen (.'Irissen is onaangenaam. Spr. hoopt, Ged. Staten gelijk hebben, in hun op- dat de verlaging van de prijzen levensmiddelen e.d. die salarisvermin- 5 zal compenseeren. i bezuiniging in het algemeen valt te ontkomen. heer Gardenier (S. D.) klaagt over toestand, waarin verschillende veren bevinden. Met name de veren bij erstoi en bij Schoonhoven, rechtspositie en de arbeidsvoorwaar van het personeel laten nog veel te "~hen over. at de door Gedep. Staten voorge- de salorisverlaging en het verhaal de pensioenpremie met resp. 5 pet. en "t. betreft, zegt spr., dat het overleg naar behooren heeft plaats gehad, f vergadering wordt tegen half zes ver- Sd tot heden 11 uur. MAATREGELEN TEGEN HET SMOKKELEN VAN SUIKER. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. gediend is een wetsontwerp houdende alingen omtrent het vervoer en de erlagen van suiker. an de toelichting is ontleend: ttjkens bij het departement van den 'ster ingekomen berichten neemt de ritelarij in suiker aan de Zuidgrens ons land gestadig toe en wordt zij 'al met gebruikmaking van het mo- e vervoermiddel, de auto, uitgeoefend a smokkelarij is thans veel moeilijker L vroeger te bestrijden, daar de smok es over bekwame en koelbloedige Ufeurs beschikken. nel gebied waarvoor dekkingsbepalin- gelden, zal voor een behoorlijke be- "■ng van de suikerfraude moeten wor- ntgebreid, opdat de frauduleus in- j*Me ladingen beter dan tot heden "ld zu"en hunnen worden achter- ■J'Jbet regelen van deze aangelegen- 0 bij de wet niet de noodige elasticiteit la maatregelen zou geven, verdient aanbeveling de aanwijzing van het W*aa? Kroon over te laten. ,"»rts is een bepaling voorgesteld om 'siteeren van panden te bevorderen. W. TH. PHILIPSEN. t ^toniushove te Voorburg is gis- n 7 5en buderdom van 92 jaar over all wC' w- Th. Phillpsen, luitenant- k«ll '9ud-inspecteur van den ge- iltd»» dienst van de landmacht. De (rbuTj ^as vidder in de orde van den ,t- u nschen Leeuw. De begrafenis zal t'asr ,n Zaterdag a.s. op het R.K. u' te Voorburg. RECLAME. karsote stopt de verkoudheid als bij tooverslag. Inademen dat is alles. In korter tijd dan elk ander middel, zal Karsote U van Uw hooldverkoudheid be vrijden. Het maakt Uw neusgaten vrij en verwijdert vastzittend slijm uit neus en keel .Sprenkel slechts 10 a 15 druppels Karsote het nieuwe, wetenschappelijke inhalatie-middel op Uw zakdoek en adem diep de damp in. Deze verfrisschende, bacterie-doodende dampen verspreiden zich in Uw ademhalingsorganen en houden verdere ontsteking tegen. Uw verkoudheid is bijna onmiddellijk verdwenen. Uw neus is geopend, ge ademt gemakkelijk. Fig. 1 toont de bacteriën bij het begin van de aandoening. Fig. 2 toont de gewel dige toename der bacteriën na 24 uur. Fig. 3 hoe in minder dan 10 minuten de Karsote-damp alle bacteriën volkomen vernietigd heeft. 2028 is verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f.0.90 PER FLACON ZAKFORMAAT en f. 1.50 per flacon <2 x de kleine maat). CONTINGENTEERINGS- ONTWERPEN. Thans is ingediend het bekrachtigings- ontwerp betreffende het contingentee- ïingsbesluit ten aanzien van gloeilampen. De minister zegt ter toelichting o.m., dat in den aanvang van dit jaar door een aantal gloeilampenfabrieken hier te lande tot de regeering het verzoek is gedaan om over te gaan tot contlngenteering van gloeilamjaen als gevolg van den sterken invoer. Vooral de kleinere bedrijven kregen te lijden onder den dmk van dezen in voer. Voorshands werd echter afwijzend beschikt. In de laatste maanden is die invoer ech ter zoo gestegen, dat van overstrooming van de Nederlandsche markt sprake is. Vandaar, dat de regeering tot dezen maat regel is overgegaan. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van tarwebrood en deeg van tarwebloem of tarwemeel. Vele leden juichten het ontwerp toe al waren zij van oordeel, dat de beperking niet ver genoeg gaat. De toeneming van den invoer meenden zij te moeten toe schrijven aan den invloed der Tarwe wet. Gevraagd werd wat het effect van den onderhavigen maatregel zal zijn. Nadere preciseering van het voorstel werd ver zocht. Andere leden verklaarden den onder havigen maatregel slechts noode te kun nen aanvaarden. Ons brood is nu een maal duur en moet aan de grens tot in voer van Belgisch brood leiden. Eenige leden zouden gaarne een opgave ontvan gen van de invoercijfers per maand. Verscheidene leden zouden gaarne wor den ingelicht over de meening der orga nisaties. Aangedrongen werd op publicatie van het desbetreffende rapport. PERSPECTIEF VAN DE INDIE- VLUCHTEN. Een F 20 in bestelling. De heer Hans Martin, algemeen secre taris van de K. L. M., heeft in een lezing voor het departement Groningen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing gehouden, waarin hij verscheidene bijzonderheden met betrekking tot de route naar Indië heeft medegedeeld. Blijkens het verslag in de Prov. Gro ninger Courant heeft de heer Martin o.a. het volgende betoogd: Nu wordt de route nog in 9 dagen vol bracht in 1933 wil men het bekorten tot 8. in 1934 tot 6 en in 1936 tot 4 dagen. Dat is voorloopig het toekomstprogramma, dat tot dusver steeds stipt is uitgevoerd. Daar voor moet men echter eerst nog snellere vliegtuigen hebben. Reeds is er een, de F 20, in bestel bij Fokker, dat inplaats van gemiddeld 190 km., gemiddeld 225 km. kan doen terwijl men rekent dat de F 20 250 km. zal kunnen doen. Als de outillage van de vliegterreinen, die nu nog veel te wenschen overlaat, het toelaat, zal men later ook 's nachts gaan vliegen en als men weet, dat men ook nu eigenlijk maar 3'/* dag m het geheel vliegt en de rest van den tijd stilstaat, dan kan men begrijpen, dat men later de reis ge makkelijk in vier dagen zal kunnen doen. Verder heeft de heer Martin, blijkens hetzelfde verslag, nog gezegd: Men heeft er wel over gesproken, dat deze luchtpostdienst een millioen per jaar kost maar hiertegenover staan reeds flinke inkomsten en over eenige jaren zal men zijn, waar men wil wezen. Tenslotte deelde de heer Martin, spre kend over de luchtpost, mede. dat de ta rieven spoedig weer verlaagd zullen wor den. CONFLICT BIJ PALTHE TE ALMELO. De conferentie mislukt. Ten gemeentehuize te Hengelo kwamen gisteren de partijen bijeen betrokken bij het dreigende conflict bij de firma Palthe te Almelo. Behalve vertegenwoordigers der drie werknemersorganisaties waren er ook twee bestuursleden aanwezig van de politiek onafhankelijke vereeniging van textiel arbeiders te Almelo Van de firma Palthe, die aangesloten is bij de Algemeene Werk geversvereniging waren een tweetal ver tegenwoordigers benevens mr. Mobach en mr. de Graaf aanwezig. Rijksbemiddelaar was mr. Josephus Jitta. Na langdurige besprekingen is men zon der resultaat uiteengegaan. Wordt geen oplossing gevonden, dan zal Maandag de staking ingaan. DE PSYCHOPATEN-WETTEN. De minister verdedigt de wijzigingen. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot tijdelijke voor ziening met betrekking tot het ter be schikking van de regeering stellen van personen bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikke ling of ziekelijke storing der geestelijke vermogens bestond, wordt ontleend dat het voor den minister van Justitie een teleurstelling was dat het oordeel van de vaste commissie voor privaat- en straf recht niet gunstig kon zijn. De minister bestrijdt daartoe in de eerste plaats de principieele bezwaren der commissie. Hij \rijst er op, dat het ont werp een stap kan zijn om het beginsel der psychopatenwetten met het oog op de toepassing, welke deze wetten in de prac- tijk blijken te vinden, beter tot zijn recht te doen komen. De minister verklaart dat- het ontwerp allerminst in strijd is met het beginsel der psychopatenwetten. Ver volgens bestrijdt de minister de practische bedenkingen door de vaste commissie geuit. De minister wijst er op dat bij de keuze der uit te sluiten delicten een lei dend beginsel niet heeft ontbroken. Nadee- lige gevolgen voor de reclasseering der psychopaten en als terugslag nadeel voor de maatschappij verwacht de minister in tegenstelling met de commissie van de voorgestelde regeling niet of nauwelijks. Voor zoover het om psychopaten in engeren zin gaat, zal krankzinnigenver pleging al dadelijk geheel zijn uitgesloten. Meent de minister dus dat de principieele en practische bezwaren tegen het ont werp aangevoerd, alleszins voor bestrij ding vatbaar zijn, hij wenscht in de derde plaats den vollen nadruk te doen vallen op het feit dat het ontwerp zijn naaste aanleiding en grond vindt in de dringend noodige bezuiniging en dan ook de be zwaren allereerst in het licht, daarvan moeten worden beschouwd De regeling van het ontwerp zal ook gelden in hooger beroep. DIRECTEUREN VAN VEEMARKT DIENSTEN. Ontwrichting der varkensmarkten door de Varkens-Centrale. Naar men ons meldt, heeft gisteren te Utrecht op instignatie van de Vereeniging van Hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland een buitengewone vergade ring plaats gehad van directeuren van vee marktdiensten. Aan de uitnoodiging om deze vergadering te komen bijtonen, had den gevolg gegeven eenige Wethouders van gemeenten, waar belangrijke varkens- markten worden gehouden, o.w. wethouder Goslinga uit Leiden, de rechtskundige ad viseur mr. G. H. E. Nord Thomson met eenige bestuursleden van den Bond van Varkenshouders de voo.rzitter en secretaris van den Nederlandschen Bond van Vee handelaren. de heer Vaandrager van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, een vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Meppel, vertegenwoordigers van den Bond van VaWenshandelaren, als mede eenige collega's niet-leden van bovenvermelde Vereeniging. In deze vergadering is gesproken over de toenemende ontwrichting van de var kensmarkten in ons land, als gevolg van de regelingen door de Crisis-Varkens- Centrale achtereenvolgens getroffen, waardoor vele gemeenten in verschillend opzicht in meerdere of mindere mate schade lijden Het doel was plannen te beramen, welker uitvoering de bedoelde ontwrichting mogelijk kan terugdringen. De bijeenkomst werd gepresideerd dooi den Voorzitter der Vereeniging. ir. C. H. Claassen, directeur van het Marktwezen te Amsterdam, die, alvorens de beraadsla gingen te openen, den secretaris, den heer L. A. Mennes, directeur van den markt- en Havendienst te Leiden, gelegenheid gaf tot het houden van een inleiding, waarin deze de revue liet oasseeren alles wat van dé oprichting der Varkens-Centrale af tot op dit oogenblik door dit crisislichaam was geregeld. Tijdens het debat, dat hierna gevoerd werd, bleek wel heel duidelijk, dat men over het algemeen met de diverse maat regelen niet accoord gaat en dat inzon derheid de handel en de markten betee- kenende schade lijden door de bemoeiin gen der Centrale. Tevens kwam aan den dag, dat men verre van gerust is voor de naaste toekomst en wel als gevolg van de groote onzekerheid van het heden en ge let op de sombere geruchten die er loopen. Na een breedvoerige bespreking werd una niem besloten, den betrokken gemeente besturen dringend te raden, gemeen schappelijk stappen te doen ter verbete ring van den tegenwoordigen stand van zaken en vanwege de Vereeniging contact te zoeken met de handels- en landbouw organisaties en besorekingen te voeren met de onderscheidene autoriteiten der Varkens-Centrale. In een daarop gevolgde vergadering van de leden alleen zijn met het oog op voor noemd besluit werkcommissies benoemd en is hetgeen in dit verband moet worden gedaan nader uitgestiopeld. De Vereeniging heeft zich voorgenomen het verder noodige te doen ter wegneming van de schade die de gemeenten en alle bij den varkenshandel betrokken catego rieën van belanghebbenden ondervinden door uitschakeling van de varkensmarkten door de z.g. crisismaatregelen. ONTWERP-REGELING VAN BROOD EN MEEL. Bezwaren van Kamerleden. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van tarwebrood en dee£ van tarwebloem of tarwemeel wordt het door vele leden toegejuicht, dat de minis ter is overgegaan tot beperking van den overmatigen invoer van Belgisch brood, al waren zij van oordeel dat die beperking niet ver genoeg ging. De hoeveelheid welke zal worden toegelaten is nog veel te groot vooral als men bedenkt dat dit brood al leen in het grensgebied wordt gebruikt Zit achten een lager contigenteeringspercen- tage gewenscht. Men meende dat de toe passing van dezen maatregel ten eenen- male onvoldoende is. Andere leden ver klaarden dezen maatregel slechte noode te Duitschland's terugkeer! - Het succes der Conferentie van Vijf - Mac Donald triomfator! - Het Amerikaansche wanhoopsplan - De beteekenis der „gemeenschappelijke verklaring" van 11 December. GENEVE. 12 December 1932. Een angstig-spannende week ligt achter ons. Zij deed ons denken aan de groote dagen van Locarno in 1925 en van de Haagsche herstel-conferentie van 1929 toen ook de vraag of Frankrijk en Duitsch land tot overeenstemming zouden kunnen komen, allen met bezorgdheid vervulde. De afgeloopen week begon heel slecht. Men was hier vrij optimistisch geweest dat. wanneer Herriot en von Neurath maar weer eens tezamen overleg zouden plegen een schikking wel zou tot stand komen. De bekende bemiddelende gaven van MacDo- nald beloofden het beste en van belde staatslieden was 't trouwens bekend, dat zij gaarne een uitweg uit de tegenwoor dige crisis der Ontwapeningsconferentie door Duitschland's vertrek ontstaan, zou den vinden. Toen het daarom een week vroeger tijdens de zitting van den Volken bondsraad bekend werd dat aan het Fransch-Duitsche verstoppertje-spelen een einde zou komen, was men in vele kringen hoopvol gestemd nver den afloop der Con ferentie van Vijf. Het optimisme kreeg echter een beden kelijke inzinking, toen hier bekend werd wat de Amerikaansche gedelegeerde Nor man Davis eigenlijk op zijn geheimzinnige reizen naar Londen, Parijs en Rome be sproken had. Het bleek namelijk, dat deze Amerikaan de hoop op een goed normaal verloop der Ontwapeningsconferentie ge heel had opgegeven en in de bovenge noemde steden bepleit had. dat men nu maar spoedig een eind aan het gezeur moest maken een noodconventie moest sluiten, waarin die punten opgenomen zou den worden, waarover overeenstemming reeds verkregen was (veel is het nog niet!) en een nieuwe permanente ontwapenings commissie moest benoemen, die de groote strijdvragen van rechtsgelijkheid en veilig heid in alle rust zou bestudeeren en dan in 1936 een tweede Ontwapeningsconferen tie organiseeren zou! De regeeringen van Engeland. Frankrijk en Italië hadden eigenlijk geen van allen ooren voor dit Amerikaansche voorste! of schoon een rustpauze van drie jaren hun toch wel aantrekkelijk scheen Zij aarzel den dus allen Niemand wilde het eerst de toestemming tot het uitstel geven, maar .ais de anderen wilden dan zouden zii zich niet beslist verzetten" klonk het uit Parijs. Rome en Londen. Op Sinterklaasavond toen vermoedelijk duizenden Hollandsche ontwapeningsvrien den in een opgewekte stemming aan heel wat anders dachten als aan den mogelij ken doodstrijd der Ontwapeningsconferen- tie. hing het leven der conferentie aan een zijden draadje. In het hoofdkwartier dor Engelschen te Genève in het hotel Beau-Rivage. de klassieke nlaats voor Duitsch-Fransche onderhandelingen onder Britsche leiding te Genève had MacDo- nald zijn collega's ten eten genoodigd. Daar pol-te men den juist aangekomen von Neurath over het Amerikaansche plan En als de Duitsche minister toen ..ja" ge zegd had dan zouden wij thans aan de smadelijke en droeviee liquidatie der op 2 Februari 1932 onder zoo croote belangstel ling der volkeren betonnen Ontwapenings conferentie bezig zijn! Gelukkig was von Neurath heel terughou dend. Hij verklaarde niets anders dan dat hij zijn regeering wilde raadplegen En den volgenden dag kwam het ..onaannemelijk" uit Berlijn. De Duitsche regeerine wilde niet nog minstens drie jare" aan de een zijdige ontwapenince"oorer,,-':ften va- het verdrag van Versailles gebonden blijven, terwijl de andere staten vrijwel in het ge heel ndet hun bewapeningen zouden ver minderen! Het Duitsche .Neen!" zuiverde de lucht. Het Amerikaansche gevaar was daardoor verdwenen. De beraadslagingen konden nu over datgene loopen. waarvoor de Confe rentie van Vijf was bijeengeroepen: het mogelijk te maken, dat Dultschland naar de Ontwapeningsconferentie zou terug- keeren. Het zwartste pessimisme, dat Dindag- ochtend. in afwachting van het Duitsche antwoord op het wanhoopsvoorstel van Norman Davis, nog bestond, had Dinsdag avond reeds weder voor een vrij groot op timisme plaats gemaakt. Woensdag en Donderdag zakte de goede stemming ech ter weder wat in. het pessimisme kwam terug. Vrijdagavond was de hoop weder verlevendigd en ondanks een terugslag op Zaterdagochtend ging het van nu af cres cendo totdat Zondagmiddag het heuglijke nieuws bekend werd: Dultschland zal we der aan de Ontwapeningsconferentie deel nemen! Het bovenstaande koersverloop der stem mingen in de internationale kringen van Genève is leerrijk als een nieuwe aandui ding van den grooten invloed van één machtvolle persoonlijkheid op het verloop van internationale besprekingen Want het was juist op de dagen dat MacDonald Genève had moeten verlaten en voor schul denbesprekingen te Parijs was. dat de stemming weder zonk Nauwelijks was hij Vrijdag weder te Genève terug of nieuwe hoop herleefde! Toch was MacDonald's plaatsvervanger Sir John Simon, minstens even intelligent als Engeiand's Eerste Mi nister. In het weerleggen van argumenten zijn er weinig staatslieden die zich met den handigen advocaat Sir John Simon vergelijken kunnen. Doch MacDonald weet aan de argumenten nog iets uit het ge moed komend toe te voegen dat juist het onderscheid maakt tusschen een Interes sant pleitbezorger en 'n bezielenden staats man! Meer dan ooit heeft MacDonald in deze week van de Conferentie van Vijf den eeretitel Triomfator verdiend! Het eerste en onmiddellijke gevolg van het succes der Conferentie van Vijf is na tuurlijk de verwezenlijking van het hoofd doel: Duitschland's terugkeer Preclese con crete ontwapeningskwesties zijn door de „gemeenschappelijke verklaring" nog niet opgelost. Het beginsel der rechtsgelijkheid is thans ook door Frankrijk erkend doch over de praktische uitwerking van dit be ginsel zal op de Ontwapeningsconferentie zelf nog heel wat moeten gestreden wor den! Bovendien is de toestemming der andere groote mogendheden tot de toepas sing van het rechtsgelijkhetdsbeglnsel af hankelijk gesteld van het verkrijgen van overeenstemming eveneens over een .sy steem, dat allen staten gelijke veiligheid verzekert." Men ziet, dat de Conferentie van Vijf dus nog genoeg groote moeilijk heden aan de Ontwapeningsconferentie heeft overgelaten. De hoofdzaak is echter, dat men thans weder gemeenschappelijk naar een oplossing zoeken gaat die volgens de gemeenschappelijke verklaring tot dit doel zal moeten leiden: .rechtsgelijkheid en verzekerde veiligheid voor allen." In twee opzichten geeft de .gemeen schappelijke verklaring" van 11 December reeds duidelijk te kennen wat zal moeten gebeuren. Met het inwerkingtreden der Ontwapeningsconventie zuilen de eenzij dige ontwapeningsbepalingen van Versail les en andere vredesverdragen komen te vervallen En alle Europeesche staten zul len 'n plechtige verklaring onderteekenen, dat zij niet slechts elkander niet den oor log zullen aandoen (wat reeds door 't Pact van Kellogg verboden is) doch tegen el kander eeeneriei vorm van geweld zullen bezigen, om een oplossing van een geschil te verkrijgen. De praktijken van Japan tegen China hebben geleerd, dat een der gelijke aanvulling van het Kellogg-Pact niet overbodig is. kunnen aanvaarden Men is aan die toe standen gewend aan de grens en er wordt over en weer gewinkeld. Sociale maatrege len en vooral de Tarwewet maken het brood nu eenmaal duur. wordt gezegd. Deze duurte moet aan de grens tot invoer van goedkooper buitenlandsch brood leiden, hetgeen de overheid wel zal kunnen ver bieden maar niet beletten. Verschelden leden stelden de vraag of omtrent deze contlngenteering de organisaties van be langhebbenden gehoord zijn. o DE POSTVLUCHTEN. De .Kwartel" is gisteren te Bagdad aan gekomen. De .Rijsl voge'" (heenreis) is gisteren te Calcutta geland. UIT NED. OOST-INDIE. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen zal nu de con ferentie van Madrid de desbetreffende golfband heeft vrügegeven Luxemburg in Januari a.s. op 1191 M gaan werken Deze maand hebben er nog op dezelfde golflengte proefuitzendingen plaats (Hbld.) Gisteren is de nieuwe Rijksweg van Moordrecht (station) naar Nieuwerkerk aan den IJssel voor het verkeer openge steld. Bij ministerieele beschikking Ls be paald, dat dienstplichtigen, te wier aan zien na opkomst in werkeijken dienst con trole noodig wordt geacht, omdat bij de keuring voor den militairen dienst eenig vermoeden omtrent het bestaan van tu berculose of van een hart- of geestesziekte is gewekt, bij voorkeur ingedeeld worden bij korpsen, gelegerd in een garnizoens plaats, waar een officier van gezondheid is gevestigd. Deze garnizoensplaatsen zijn: Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Breda. Ede, 's-Graven- hage, Harderwijk, Den Helder 's-Herto- genbosch, Kampen, Leiden, Nijmegen, Utrecht Venlo en Vlissingen. VOORZITTER ONDERNEMERSBOND. BATAVIA, 14 December. (Aneta) De „Java-Bode" meldt, dat de voorzitter van het Algemeen Landbouw-Syndicaat, de heer mr. Hart, officieel door het bestuur van den Ondernemersbond voor Nederl. Indie is aangezocht om den aftredenden voorzitter van die organisatie, den heer Slaargaard. als zoodanig op te volgen. De heer mr. Hart heeft nog enkele kwesties tc regelen, doch overeenstemming is nagenoeg zeker te verwachten. W. B., te L. Inderdaad kan op een vijfde gedeelte van het loon beslag worden gelegd. Als geen andere oplossing moge lijk is, kan getracht worden uit de op brengst van de goederen de schuld te voldoen. H. v. B te K. Natuurlijk geldt een foto-vergunning voor alle landen. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 5- 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9