ISCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 15 December 1932 WEEKBERICHT. Burgerlijke Stand v. Lelden Prov. Staten v. Zuid-Holland VISSCHERIJBERICHTEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. Barometerstand. htermiddag 3 uur: 766. denmiddag 3 uur: 769. ItELEGRAFISCH weerbericht. tdegedeeld door Het Koninklijk Ned. Meteorol. Inst. De Bildt). igste stand 777.3 te Boedapest, lagste stand 728.2 te Reikjavik. fmaehting tot den avond van 16 Dec.: rakke later weer toenemende Zuide- I tot Zuid-Westlyken wind. Nevelig tot feitelijk bewolkt. Weinig of geen neer- j, Weinig verandering in temperatuur. iiitenlandsch weerbericht. Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt i diepe depressie op den Oceaan, die Jet overzicht van gisteren werd ge ïnd naderde gisteravond IJsland en ligt ten Westen van dit eiland. De druk in het Oosten nam toe, die [het Westen breidde zich uit tot de van Biscaye. Een vlakke depressie lover het Westelijk Middeilandsche Zee- tsschen de belde depressies in het Jrden en Zuiden ligt over Frankrijk ■de Alpen een langgerekt zadelgebied I den luchtdruk met windstilte en mist. 1 mistgebied omvat ook ons land en it.Duitschland. Boven den mist blijft ■temperatuur bij voortduring zoinersch lui en zeer droog. Het vorstgebied in lOosten is nog steeds aanwezig, doch fit eiken dag meer af. Ook in het IrtOosten nam de vorst af. heel Jdinavië is te warm. De beide de- Ires gaven zware regens in Ierland t Zuid-Frankrijk. .1 is te verwachten, dat de toestand stil en zacht weer met mist nevel voorloopig nog zal aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. [uur voorm.: 4 gr. C. (39 gr. F.) luur 'smidd.: 5 gr. C. (41 gr. F.) I uur nam.: 5 gr. C. (41 gr. F.). pglvatertijden te katwijk zee. Voor Zaterdag. »rm. te 4 u. 33 m.; nam, te 4 u. 50 m. I LICHT op voor fietsers e.a. pderdag: 4.18 nam. tot 7.34 voorm. i mmns- op- en ondergang. 5 Dec. onder 10 u 53; op 18 u. 53. [üEGEERINGSVORIUING in pruisen RLIJN, 15 Dec. (V.-D) De voor- gr der Duitsch Nationale fractie in den Jsischen Landdag, Dr. von Winterfeldt, |'t den Landdagpresident Kerrl, die in wacht van Hitler met de Duitsch- jtonalen onderhandelde over deelne- Ijig aan de Pruisische regeering, mede- leeld dat de Duitsch Nationale Land- pfractie uit principieele overwegingen vaenteel niet bereid is aan het vormen n Pruisische regeering mede te doen. 'er de mogelijkheid om met het Gen- el1.. waarmee nog niet onderhandeld is. Pen te werken, behoeft niet gesproken Iworden, want de Duitsch-Nationalen pen reeds daarom samenwerking met [Nationaal-Soclalisten afwijzen, aange- p door de principieele oppositie der na- paal-socialistische partij tegen het tskabinet geen waarborg wordt gege- I dat door de vorming van de voorge len Pruisische regeering geen nieuwe Mistelling tusschen het Rijk en Pruisen ontstaan. beieren en de amnestie. [tUENCHEN, 15 Dec. (V.-D.) In de [Mwetcommissle van den Beierschen KaB werd een nationaal-socialistisch "stel om de Belersche regeering te ver- Wen de in den Rijksraad gerezen be sten tegen het amnestiebesluit van den Kaag in te trekken, aangenomen met stemmen van natlonaal-soclalisten, «aal-democraten en communisten, in dc commissie dat Beieren nestie zal verleenen voor politieke mis- J5 "narbij geen menschenlevens ge- J„_)vareh en voor misdaden die uit "pmtschen nood zyn geschied. Indien mjksamnestie niet tot stand komt- DE SPAANSCHE ONLUSTEN. ^'ERIA, 15 Dec. (Reuter). Te Beni- nebben ernstige onlusten plaats ge- ermoedelijk veroorzaakt aoor cotn- !"sten. "en ^«soon werd gedood, drie ernstig oediof naBere bijzonderheden omtrent de fe no an'usten te Castellar, waarbij norsonen werden vermoord, blijkt, dat iho _,IT1i;t:sciie elementen op barbaarsche Een 0PSetreden. i- .oer slachtoffers, die secretaris is VI Plaatselijke socialistische partij, i (»»r oen schot in het been getroffen leent onverlaten uit ziin huls ge- Ctbonra vond 'ater z'in "l1* «titnfi or 20 kogels. De twee ande e P««ni werden eveneens uit liun huls Pheht 'n boelen bloede om het leven 1? verzoek van den districts- krkt "r is de plaatselijke politie ver- aar men nieuwe onlusten vreest. GEBOREN: „„H®™anus Gerardus Maria. d. v. H. J. T O ,e? c- M Klenjet - Adriana. d. Kriek en A. v. Klaveren Tomas t Airtoon Maria, z v. J. P. v. Dam en r- .- V' Laan Hendrik Jan. z. v. H. P. wolvekamp en A. H. M. Tieland - Jan SS?1, 2,.v' F- F- Muthert en S Kruize. Theresia Maria, dochter van F. de Gunst on Dhr, v. Rossen Maria, dochter van o. Jansen en C. Montanje Rudolph Ja - 00 „fj„aoon van J- Arkeveld en A. Nestier ™"ly Jacobl, dochter van J- R Mulder en W. A. v. Peer Hendrik Jacobus, zoon van H. Beekman en J. Leemans Maria, dochter van O. Kokkedee en G. Thiel Cornelia Elisabeth, dochter van J- v. d. Klugt en C. A. M. Hendriks Willem, zoon van P. Siera en J. O. Brandt. OVERLEDEN: H. J, C. v. d. Mark. z. 2 w. J. F. L. Hermans, M., 59 jaar- GEHUWD: N. A. c. van Beeck Jm, en H. Th. M. Pino Post jd. A- p. Hanselaar, jm. en M. J. Abspoel, jd. J. Bodyn, jm. en S- v. d. Linden jd. ONDERTROUWD: W. F. Louwrier, jm. 25 jaar en H. Nie- boer, jd. 28 jaar C- Ch. Corver, jm. 20 Jaar en S. M- Lancel, jd. 17 jaar. GEVESTIGD: M. Blahe. dienstbode, Oegstgeesterl. 11 M. A. de Bok, L. St. Agnietenstr. 9 P. J. Bremmer en fam., logementhouder. Steenstr. 34 C. B. de Bruin, kok K.N.SM Morschweg 150a J. Butyn, Koningsstr. 8 C. Buurman, kinderjuff., Plantsoen 105 M. J. E. Fischer, Donkersteeg 19 K. J. A. P. Glerum, Turfmarkt 2 G. C. J de Haas, G. Doustr. 8 W. A. C. Hazer- kamp en fam., accountant J. v. Goyen- kade 29 H. C. Heyerman en fam., ma- ohinezetter, O. Varkenmarkt 17 J. P. van der Hoeven, Nieuwsteeg 31 J. de Goede-Hommels en fam., Bethlehemsh. 7 wijk 5 G. M. Bekooy-Van der Hoogt, Dlefsteeg, 3 P. v. d. Hoogt, fabr.arb., Diefsteeg 3a A. M. Keupe. ged. verpl., Zoeterw.-Singel 99 H. H. M. Baljet- Koetsier en fam., H.-Rijndijk 99b H. Korenhof, koopman, Pelikaanstr. 24 F. Kotorzina, keukenmeid, Stationsweg 2 C. Lut en fam., handelsreiziger. Merelstr. 12 H. Matzinger, Morschweg 44 G. Meel, dienstbode, Wasstr. 27 A. Mets, dienstbode, Doezastr. 34 A. G. A. Meyer, verpl., Rijnsb.weg 10 J. Nagtegaal, dienst bode, Uiterstegr. 2 H. Nleboer. onder- wijzeres, Rijn- en Scliiekade 89 G. Nop pen, dienstbode, J. Vossensteeg 47 A. Nubbemeijer, zendelinge. Lokhorststr. 21a H. J. Pels. teciui. ambt. P.T.T., Kernsth 19 S. M. Reykers, diensbode, Ringkade 6 J. J. Slingerland, fabr.arb., Oude-Sm- gel 190 P. Smits, Voldersgr. 15 J. G. van der Son, 1.1. verpl. Gasstr. 8 M. Steinhoff, dienstbode, Hoogl. Kerkgr. 29 E. G. Tettero, hulp in de huish., Alexander straat 38a A. J. van der Voorn, Konin- ginnelaan 48 J. W. Vreeburg, scheepma ker. De Genestetstraat 37 J. A. War- molts, Zoeterw.-Singel 103 H. A. Wijr- deman, kantoorbediende. Heerengracht 72~a W. Zee, koopman, Pioenstr. 6 T. J. M. Zekveld, keukenmeisje. Rapenburg 81. VERTROKKEN. C B. van Ark, Zaandam, Alb. Hahn- plaritsoen 33 A. P. van der Blom, Am sterdam, Oetewalerstr. 3 B. R. Canne- man. Den Haag, Burnierstr. 35 G. A. Canneman, Den Haag, Burnerstr. 35 A. A. W. Clercx, Gouda, Boelekade 31 Chr. L. Gentlle-v. Daalen Oeestgeest, De Kempenaerstraat 64 W. Dirkzwager, Zwammerdam, Schoolstr. 50a A. van Doorn, Utrecht, Hoogstr. 11 J. Dormaar en fam., Batavia M H. Graff, Vaals, Wolfhaag 39 H. A. E. van Griethuijsen, Noordgouwe, A 2 T. v. Stralen-De Heer, Amsterdam, Ternatestr. 43II M. v. d. Heijden. Heinenoord C. 81 C. Hufer- mann, Bochum, Bebelstr. 14 J. v. Iter- son. Deventer. Bergstr. 48 A. E. C. M. Keulen, Den Haag, Frankenslag 110 S. Koeleman, Rotterdam, Korenbloemstr. 43 H M. v. d. Laan, Aalsmeer, Heerenweg 15 M. Meyne, Rotterdam, Watergeus- str. 9a C. Damsté—Over en fam., N.-O. indië D. Over. N.-O. Indië A. W J. Perquin, Veur, Veenestr. 24 V. A. Reijs en fam., Zoeterwoude, H. Ryndyk F 30 A. Richter, Oegstgeest, Julianalaan 7 Th W. Rodyk en fam., Amsterdam, Prin sengracht 478II A. Groos, Alphen a. d. Ryn, Dorpsstr. 64 J. Sicking, Wasse naar, Kerkdam L. Siregar, Den Haag, Pletterijkade 31 E. Sliggers, Amster dam, Amstel 51 H. Smits, Den Haag, J. Blankenstr. 64 J C. 8tafleu. Noord- wijk J, Tensen, Den Haag. Nunspeet- laan 53 J. Toering, Den Haag, Bazar- laan 40 B. Vis, Oegstgeest, Endegeester- straatweg 9 A. Waardenburg en fam., Den Haag, Newtonstr. 288 H. Werkman, Batavia C. N. J Witte en fam.. Assen Vaart 42 J. C.' Zaalberg, Oegstgeest, Emmalaan 15. HAAGSCHE RECHTBANK. De Rechtbank bevestigde heden het vonnis van den Leidschen Kantonrechter, waarby N. v. R., wegens overtreding der Leerplichtwet is veroordeeld tot f. 10.- boete, subs. 10 d. In den laten avond van Zondag 2 Octo ber heeft op de Hoofdstraat te Alphen a.d. R. een aanrijding plaats gehad, waar van de agent van politie Verseput het slachtoffer is geworden. Deze werd n.l. door den 22-jarlgen slager P. W. Mulder uit Alphen, die ter plaatse een motor rijwiel bereed, aangereden, met het ge volg dat hij eenige verwondingen aan het hoofd en kneuzingen bekwam, waardoor hy gedurende 6 weken verpleegd ls ge worden Verdachte beriep zich op de groote duisternis ter plaatse. De agent V., als getuige gehoord, zeide dat de verlichting wel voldoende was. Deze getuige diende ook een civiele vordering van f. 29.60 in, doch trok deze weder in. toen de president hem mededeelde, dat de rechtbank deze niet kon toewijzen. Het O.M.. waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wyck, meende de gebrek kige verlichting wel als verzachtende omstandigheid te mogen aannemen, doch achtte verdachte niet vrij te pleiten van ro°ke!oosheid. Eisch f 200 subs. 100 d. en een voor- waardeliike hechtenis van 1 maand. Vonnis 22 Dec. b.s. STADSNIEUWS. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig candl- daats-examen Indologie, de heer J. Ott (Leiden) en voor het taalkundig doctoraal examen Indologie de heer J. F. Stutter- heim (Breda). DE TRAMLIJN LEIDEN—HAARLEM. Naar aanleiding van vragen, welke ons van verschillende kanten worden gesteld, kunnen wy thans met betrekking tot de geëlectrlficeerde tramiyn LeldenHaarlem vice versa mededeelen dat op het traject LeidenHaarlem een halfuur-dienst, op het traject HillegomHaarlem een kwar- tlerdienst en op het gedeelte Lelden Oegstgeest Kerkbuurt een tlenmlnuten- dienst wordt onderhouden. De duur van den rit ls nog niet defini tief vastgesteld en hangt af van de re sultaten der proefritten. Ook de tarieven zijn nog niet bepaald. Vast staat echter, dat ze hooger zullen zijn dan by de stoom tram. De Leidsche Bllndenbond organl- neert de volgende week Woensdag ln „Concordia" een propaganda-filmavond, waarop vertoond zal worden de film: „Wat wy willen", welke een beeld geeft van alles wat er in de blindenwereld omgaat. BINNENLAND. OUDSTE INWOONSTER VAN NIJMEGEN OVERLEDEN. Te Nymegen is overleden de oudste in woonster der stad, de weduwe W. Jansen Bouwmeester, die dezen zomer onder veel belangstelling haar lOOsten verjaardag heeft gevierd. o JACHTAVONTUUR. De Hof jager S. te A[>eldoorn beleefde dezer dagen een jachtavontuur, dat hem wel eenige benauwde oogenblikken zal hebben bezorgd. Eei.ige heeren waren des middags in de Wiesselsche bosschen ter jacht geweest op grof wild en by het einde der jacht moest in een I osehgedeelte zich nog een aangeschoten wild zwyn bevin den. De Hofjager ging met den bosch wachter R. op zoek; beiden hadden hun geladen geweer aan den riem over den schouder hangen. Plotseling werd 3. door het gewonde wild zwyn aangevallen en voor hij zyn geweer kon grijpen, lag hij op den grond en reet het gevaariyke dier hem de schoenen en broekspyp stuk- Gelukkig behield S. zyn tegenwoordigheid van geest en kon hij nog -juist bijtijds zyn geweer los krijgen om. dén ruigen gast boven ziin Fchaam een door den koo te jagen. R. durfde, door de gevaariyke positie, waarin hij tegenovar zijn kameraad stond, niet te schieten. 3. bracht het er overigens goed af en liep slechts een klein schaafwondje aan zyn bean op Eenzelfde geval deed zich eenige jaren geleden voor. toen wylen de heer Tutein Nolthenius, opperhoutvester in de Spaan- sche kappen door een aangeschoten wild zwijn werd aangevallen Deze werden niet alleen zijn kleeren opengereten, doch ook het been van enkel tot knie. Stellig zou deze er hpt. hachie by in hebben geschoten, als niet ZK.H. Prins Hendrik op herhaald geroep van „Hoogheid schiet", met vaste hand het dier boven het hoofd van den opperhoutvester met een welgericht schot had gedood. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 5.30 uur fs de „Ijsvogel" naar Indië vertrokken. Aan boord bevindt zich een passagier voor Marseille. Het toestel neemt 360,173 K.G. briefpost, 1,900 K.G. pakketpost en 27,860 K.G. vracht mee. De bemanning bestaat uit de heeren F. van Dijk, J. A. van Balkom, Th. J. Hoogeveen en P. J. Oolgaard, resp. eerste bestuurder, tweede bestuurder, werktuig kundige en radiotelegraflst. DE ONTPLOFFINGEN TE OLDEBROEK. In den vroegen ochtend hebben ondei de gemeente Oldebroek de proefnemingen plaats gehad met de ontploffingen ter bestudeering van de voortplanting van het geluid tot Tn zeer hooge lagen der atmospheer. Er hadden vier ontploffingen plaats, telkens van 300 K.G ontploffings middel. Het geluid der ontploffingen was te Oldebroek niet byzonder sterk; men had den indruk, dat er kanonschoten werden gelost. Te Wezep was het geluid krachti ger en werd het als gedreun waargenomen. Omtrent de wetenschappelyke resul taten konden wij nog geen inlichtingen verkrijgen. EERVOL ONTSLAG AAN BUITENGEWONE GEZANTEN. Wegens verandering in de inrichting van het dienstvak waarby zy werkzaam zyn. is, ider dankbetuiging voor de aan H.M. dc Koningin en den Lande bewezen diensten eervol ontslag verleend uit den diplomatleken dienst aan de heeren: C. D. Schuller tot Peursum, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Athene; mr. J. E. H Baron van Nagell, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Mexico; F. E. M. H. Baron Michicls van Verduynen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Wee- nen: W. B. Engeibrecht. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te War schau: mr. J. D. van Ketwich Verschuur, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Angora: O. H W. M. Ridder Huyssen van Kattendyke, buitengewoon gezant -en gevolmachtigd minister te Lis sabon. Vergadering van heden. De heer A. Pelleboer is benoemd tot directeur van de „Indische Post" en ver trekt dezer dagen naar Indië. De winterzitting van de Prov. Staten v. Zuid-Holland werd hedenochtend 11.15 u. onder voorzitterschap varj Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek voortgezet. De heer Gardenier (S.-D.j vervolgt zyn rede en betoogt, dat aan de ambtenaren der provincie onrecht wordt aangedaan door het voorstel van Ged. Staten om 3 van den pensioensgrondslag te verhalen van de vóór 1 Juli 1923 aangestelde amb tenaren als bydragc voor eigen pensioen, welke categorie van ambtenaren tot dus verre daarvan waren vrygesteld. Immers in Juli 1932 ls het ambtenarenreglement nog zoodanig vastgesteld, dat de vóór l Juli 1923 benoemde ambtenaren ran zoo danig premleverhaal verschoond bleven; thans wenschen Ged. Saten dat besluit op- zij te zetten. De ambtenaren hebben ln den loop der jaren al menige vermindering moeten ondergaan; spr. geeft daarvan eenige voorbeelden. Spr. waarschuwt tegen een zich verder begeven op het hellend vlak der salaris verlagingen. De omstandigheid dat in het vrye be drijf en ook by Ryk en Gemeenten loon- en salarisverlagingen hebben plaats ge had. behoeft voor deze provincie geen reden te zyn om dergelyke voorbeelden te volgen. De belastingen van Zuid-Holland zijn. op die van de provincie Utrecht na, de laagste van alle provinciale belastin gen; uit dien hoofde is dus de korting niet noodig. Evenmin heeft men vroeger, in een periode van oploopende loonen en sala rissen elders, dat voorbeeld maar dadeiyk gevolgd. In 1922 heeft men hier de sala rissen eenlgermate op peil gebracht, doch van weelde was nog geen sprake. In 1923 is men by de toenmalige crisis er alweer op teruggekomen. Ook met een beroep op de indexcyfers kan men de voorgestelde 3% (en de 5"/» loonkortingi niet verdedi gen; de huren zyn geenszins gedaald. (De heer De Kok: Dat komt nog). Spr. meent, dat het verkeerd is, de amb tenarensalarissen en de loonen der pro vinciale arbeiders als sluitpost te beschou wen. Wanneer men op de begrooting een tekort heeft, dan behooren andere midde len tot dekking, byv. door belastingverhoo- glng, te worden gevonden. De heer Van Eek (S.D.) wil nogmaals opkomen voor steunverleenlng van provln- ciewege aan de workverschafflng. Hij ont veinst zich daarby niet, dat de flnancteele omstandigheden ook voor de provincie thans ongunstiger zyn dan vorige jaren, toen hy voor een dergelyke steunverle ning opkwam. De parlementaire democratie heeft den laatsten tijd wel ernstige aanvallen te ver duren gehad zoowel van uiterst links als van uiterst rechts, terwUl men tn liberalen kring fascistische denkbeelden begint te huldigen. Een van de voornaamste zorgen is thans, dat er gewerkt kan worden. Voor den bouw van arbeiderswoningen zyn arbeiders en materialen ruimschoots aanwezig doch het kaoitalisme verbiedt, daarvan gebruik te maken Volkswoningbouw is een prachtig obiect voor werkverruiming. Voorts kunnen meer wegen worden aan gelegd en bruggen gebouwd, rioleeringen verbeterd. Op groote schaal heerscht in verschil lende gemeenten met name by de scheeps werven e.d. in de provincie werkloosheid en daar wordt gebrek geleden. Met dankbaarheid erkent spr.. dat de provincie voor 10 mlllioen gulden voor 1933 op de begrooting heeft geplaatst, doch er is nog meer noodig. Spr. meent dat voor hulp aan gemeente besturen voor werkverschaffing met nog f. 200.000 dient te worden begonnen. HIJ weet dat dit een willekeurig bedrag ls. De heer Van Staal (O.SJP.t: Jullie weten allang, dat 2 ton niet voldoende is. De heer Van Eek: de heer Van Staal wil er een mlllioen voor uittrekken. Men kan evengoed 2 of 3 millioen verlangen, maar het komt spr. voor, dat we practlsch moeten zijn. En daarom kan met twee ton worden begonnen. Biykt het dan on voldoende, dan kunnen Ged. Staten ln de zomerzlttlng een nieuw crediet voor dat doel verkrijgen. Spr. hoopt, dat de Staten zijn voorstel, dat hy by dezen In dient. nl om f. 200.000 ter beschikking te stellen van gemeentebestuur voor plaatseiyke werkverschaffing, zullen aan vaarden. Na enkele oomerkingen van den heer Van Staal (O.S.P.) wordt gepau zeerd. IJMUIDEN, 15 December. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.50—1.35; Griet per kist van 50 KG. f.33—15; Tongen per KG. f.1200.60; Groote Schol per kist van 50 KG. f.1917; Middelschol per kist van 50 KG. f. 25—22; Zetschol per kist van 50 KG. f.2522.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.2712; Schar per kist van 50 KG. f. 13-2.20; Roggen per 20 stuks f.20—13 50; Vleeten per stuk f. 2.50—1 55: Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f.8— 8: Groote Schelvlsch per kist van 50 KG. f. 27.5019; Middel Schelvlsch per kist van 50 KG. f. 28-18.50: Kleinmiddel Schel vlsch per kist van 50 KG. f. 25—13; Kleine Schelvlsch pier kist van 50 KG. f 16 50— 4.60: Kabeljauw per kist van 125 KG. f.32 —24; Gullen per kist van 50 KG. f. 13.50— 1.85; Lengen per stuk f. 1.75—1.45; Heilbot per KG. f. 0 60; Wijting per kist van 50 KG- f. 3.60—1.15; Koolvisch per stuk f. 1.40 0.23: Makreel per kist van 50 KG f. 12 50 f. 9.50. Aangevoerd 408 manden versche haring. Prijzen van f. 7 55—7.10 p. m. Aangekomen 8 stoomtrawlers: RO 9 met f.3105; IJM. 48 met f.1994; IJM 19 met f.3385; IJM 21 met f.1957; IJM 161 met f 1855; IJM. 42 met f.1513; en 5 log gers KW. 28 met f.421; KW. 62 met f 463; KW. 43 met f.670: IJM. 288 met f 4">0; IJM 283 met f 561: 2 kotters: E. 45 met f.916: S 56 met f 882: 2 drifters: LT 235 met f.1236 en LT. 57 met f.1443 voor versche haring. AMSTERDAM, 15 December. De stemming was heden veel beter. De handel was veel grooter dan de laatste dagen het geval was, terwyi de tendenz bepaald vast was te noemen. Het verloop van New-York was veel gunstiger dan kon worden verwacht, terwyi de berichten uit Washington de meening doen postvatten, dat ook dit probleem spoedig uit den weg zal zyn geruimd. De bultenlandsche beurzen waren even eens goed gedisponeerd, zoodat er zekere redenen waren voor een grooter opti-- misme. De verlaging van den aankoop prijs van ruwe olie door de Texas Corpo ration werd voor kennisgeving aange nomen. Amerik. Petroleumwaarden waren prijshoudend. Aku's flauw, in verband met ongunstige berichten omtrent den gang van zaken van het concern. De eerste noteering was geforceerd lager, zoodat een gedeelteiyk herstel Intrad. Unilevers aan den vasten kant met overigens galmen handel. Suikerwaarden goed gedisponeerd. H.V, A.'s liepen 2 oct. nt> Tabakken en Rub bers ontmoetten eenige vraag, waardoor de koersen zich iets konder verbeteren. Scheepvaarten en Mijnen sloten zich bU de a'cc me ene stemming aan Amerik fondsen, vast. zelfs voor Anaconda's, Duttsche obli gaties konden zich verder verbeteren. Op de N" Jcrlandsche obligatiemacht was oude' schuld lui. wregvj.Knt-ngf:» Engeland 8.21; Duitschland 69.22: Frankrijk 9.70; België 34.46; Zwitserland 47.85; Denemarken 42 55: Zweden 44.80: .Noorwegen 42.30; New York 2.48 7/8. Prolongatie 1%. LEIDEN, 14 December. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruls- en Bloe- menvelllng-vereen. „Lelden en Omstre ken". Andyvle per 100 Stuks f. 0.502; Bloem kool I f. 10.5016.50; Roode kool f. 3.50—0; Savoye kool f. 1.50—6.50; Groene kool f. 1.90—4.70; Pieterselie f. 1.10—2; Prei f 1.102.40; Kropsalade f. 0.70—2.90: Sel derie f 12 40; Knolseldcrie f. 1.504; Kroten jjer 100 kilo f. 1.502; Kroten gek. f.4—6; Witloof f.18—22; Boeren kool f.5 tot f.8; Spinazie f. 15—20; Uien f.35.50; Wortelen f.26; Spruiten I f.76; Sprui ten II f. 1—5. Melkvelllng „Lelden", 14 December. Verkocht om gedurende de week van 1926 December a.s. per dag te leveren 33.272 liter melk. Hoogste prijs f. 6.10; laagste prys f. 5.20. BARNEVELD, 15 December. Eieren- markt. Aangevoerd 425.000 eieren. Prys f 4 50f. 6 per 100 stuks. Handel vlug. BENTHUIZEN, 14 December. Aanvoer 1084 kippeneieren, prijs f. 4.456; Uien 3—7 ets. per kilo; Kaas 2526 ets. p. pond. GOUDA, 15 Dec. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1685 stuks, waarvan 157 slacht- varkens. Vette van 13 tot 14 ct. p. p. lev. met 2% kort.; Londensche van 11 tot 12 ct. p. p., lev. met 2% kort.; 438 magere varkens. Prijzen van f.816 p. st.; 939 biggen f. 37 p. st.; 5 runderen f. 150200 p. st.; 28 nuchtere kalveren f. 58; 9 scha pen f.57 p. st.; 9 bokken en gel ten f.2 7 p. st. Handel matig. Algemeene markt. 240 partyen kaas. Ie kw. met r.m. van 30—32, 2e kw. met r.m. van 27—29 ct., zware 33 '/t ct. Handel stug. 607 ponden Boter. Goeboter van 80—90 per pond. Welboter van 65—75 per pond. Handel vlug. 52500 eieren. Kifieieren van 56.50. Een deneieren van 3.604.per 100 stuks. Handel flauw. Coöp. Zuld-Hollandsche Eierveiling te Gouda. Aanvoer 62200 kipeieren. Pryzen 56/68 K.G. f. 4.40^1.60; 58/60 K.G, f4.90— 5.40; 60—62 K.G. f. 5.40—5.60; 62 K.G. f. 5.605 90; Bruine f. 4.60—6.20; kleine eieren f. 3.504.30 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeieren f. 3.50—3.60 p. 100 stuks. VEUR, 13 December. Eierenveiling café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd 12.964 stuks; 12.536 kippen eieren van f. 3.85—6.75; 420 eendeneieren f. 3.503.65; 10 ganzen f.7 per stuk; 342 kippen f.0 40—1.25; 72 eenden f. 0.85— 1.10; 114 konynen f. 0.40—3; 28 dulëen f.0 15—0 20 VOORSCHOTEN, 14 December. Kippen eieren f.5 506.40 per 100; Kuikeneieren f. 4.905.40, Hanen f. 0.551.20 per stuk; Kippen f. 0.75—1.05; Eenden f. 0.50—0.85; Konijnen f.0 30—2.20; Duiven f.0.12. WADDINXVEEN, 14 December. Aanvoer 1983 eieren. Prys kippeneieren f.55.70; kuikencleren f. 3.504.50; eendeneieren f. 4.10 per 100 stuks. Handel vlug. WESTLAND, mlddelprijs van de West- landsche veilingen op 14 December. Druiven 2664 ct.; witlof 20—27 ct.; stoofappelen 12—16 ct.; tafelappelen 12— 15 ct.; stoofperen 1214 ct.; tafelperen 1922 ct. per k.g.; hero f. 0.951.70 per 100 k.g.; andyvle 1951 ct.; rammenas 18—40 ct.; spruiten f.0 65—1.85; boere- kool 11—42 ct. per bak; sla f. 3.104 60; eieren f. 4.756.50 per 100; kelen f. 1.30 2.20; peterselie f.0.552.75; prei f. 0.45 2.25: radys f.2 50. seldery f.0.70—2.10; bleekseldery f. 10 per 100 bos. Mlddelprijs Westlandsche bloemenvei lingen van 14 December. Rozen f. 9.10—9.20; anjers f.8—12.80; Calla f.1519; Louis Germ f.10—14; Sax Export f.11—15; Polypheme f.9—12 per 100; Allard Pierson f. 1.90; W. Copland f. 1.102.20; Proserpine 4446 ct.; Pa- jrernithe 26 ct, per dzn.; Plumosa 2230 ct.; Sprengery 20—32 ct.; Freesia 29—38 ct.; Heroo 1831 ct.; Snow Queen 10—14 ct.; Biandel 12—25 ct.; Wilcox 12—18 ct.; Louis Germ, tros 24—38 ct.; Sax Export 2028 ct.; Pres. de Lange 25—32 cent per bos. Geboren: 2389a J0BAN Zoon van G. KAAY en T. KAAY- VAN DER MEER. Wassenaar, 17 December 1932. Van Zuylen v. Nijevoltetr. 236. 3-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3