LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 15 December 14 DUITSCHLAND. Kabinetsbesluiten - Rede ran minister Warmbold - De Pruisische Landdag. De kabinetszitting van gisteren heeft als belangrijkste resultaat opgeleverd het be sluit der Rijksregeermg de verordening van 5 September Inzake de loonen in te trek ken. Hierbij is rekening gehouden met de wenschen van den Rijksdag. Met betrek king tot de belastingbons zijn geenerlel maatregelen door de Rljksregeerlng voor genomen. De kwestie van de winterhulp werd uitvoerig behandeld, maar de beraad slagingen zijn nog niet ten einde. De be voegde Instanties zullen voor de volgende, Zaterdag te houden, kabinetszitting een verordening uitwerken, welke dan vermoe delijk direct van kracht zal worden. Voorts werd kennis genomen van het rapport dat de minister van Buitenland- sche Zaken heeft uitgebracht over de on derhandelingen te Genève. De organisatie der werkverschaffing werd uitvoerig besproken. De taak van den Rijkscommissaris voor de Werkverschaffing werd nauwkeurig bepaald. De Invoering van het werkjaar voor stu denten per 1 April 1933 werd afgewezen, daar de technische voorwaarden daarvoor nog niet aanwezig zijn. Men wil trachten de studenten zoo mogelijk onder te bren gen bij den vrijwilllgen arbeidsdienst. De verordening tot opheffing van die van 5 Sept. zegt: 1. De verordening tot vergrooting en handhaving van de werkgelegenheid van 5 September treedt voor zoover het 't eerste gedeelte betreft op 31 December 1932 bui ten werking, voor het overige op 31 Ja nuari 1933. 2. Indien een werkgever op den dag dat deze verordening wordt afgekondigd ge bruik heeft gemaakt van het eerste deel van de verordening van 5 September en opdrachten heeft aanvaard welke hem bij het vervallen van de tariefsvermindering aanzienlijke schade zou berokkenen dan kan op zijn verzoek de bemiddelaar voor het bedrijf of gedeelte van bedrijf bindend bepalen, dat het recht op of de machtiging tot het laten werken beneden het tarief- loon tot 31 Januari 1933 blijft bestaan. Er zal geen rekening worden gehouden met aanvragen welke na 31 December bii den Rijksbemiddelaar zullen binnen komen, Op de bijeenkomst van het Rijksverbond der Dultsche Industrie, heeft minister Warmbold een rede gehouden, waarin hij o m. verklaarde dat men verschil moet ma ken tusschen werkelijk economische feiten en factoren welke de stemming beïnvloe den. Deze psychologische elementen zijn van zeer groot belang. Na de beklagens waardige verontrusting door de politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd mo gen wij hopen thans een werkelijke kalmte te z|jn Ingetreden. De aanwijzingen voor een economischen opbloei ter wereld, wel ke wij sinds het midden van dezen zomer meenen te moven opmerken, hebben aan leiding gegeven tot groote verwachtingen met het oog op het tempo waarin de crisis zal kunnen worden overwonnen. Even groote verwachtingen koesterde men, naar het schijnt van het economische program der Rijksregeerlng van 4 September. Op deze stemming is een reactie gevolgd, wel ke mU eveneens te sterk voorkomt Het was duidelijk dat 1 3/4 milltoen werkloozen on mogelijk In twee a drie maanden aan werk zouden kunnen worden geholpen. Voorts moet er rekening mede worden gehouden dat bijv. de belastingbons en de premies op in dienstneming van personeel pas na vier ot vijf maanden zouden worden uitge keerd. BIJ het economische program zou het er slechts om kunnen gaan het tevo ren ononderbroken deflatieproces tot stil stand te brengen en voorbereidingen te treffen opdat wij in leder geval tijdig aan deel kunnen nemen ln een eventueele con- junctuurswlssellng. Het economische pro gram van 4 September bestaat uit drie be langrijke gedeelten: 1. de verstrekking van belastingbons aan de nijveraars:; 2. het toekennen van premies op tewerk stellingen. eveneens ln den vorm van be lastingbons en 3. werkverschaffing tot een bedrag van iets meer dan drie kwart milliard R. M. Aan deze drie maatregelen zal de nieuwe Rljksregeerlng vasthouden. Alle drie moe ten evenwel grootendeels nog in practljk worden gebracht Dat aan het einde van dit kwartaal zal te overzien zijn in welke mate de belastingbons op te werkstellingen zijn uitgegeven De tewerkstelling verelscht natuurlijk een zekeren tijd. Daarom ls het ook niet te verwonderen dat thans drie maanden na de afkondiging van het eco nomische program de werkverschaffing ln verschillende bedrijven merkbaar wordt. Men heeft het economische program een een-jaar-plan genoemd. Men moet zich hiervan bewust blijven dat van dit laar practisch nog slechts S'/i maand ls ver streken. De Rijksminister besprak vervol gens den economischen toestand waarbij hij er op wees dat het onderhavige werk verschaffingsplan pas in de toekomst eco nomische bedrijvigheid met zich zal bren gen en dat dit program door aanvullende bepalingen zal worden uitgebreid. Slechts die werkzaamheden zullen mogen worden bevorderd, welke voor het volksbedrijfsle ven van nut zijn en door opbrengsten in de toekomst gedekt zullen kunnen worden. Werkverschaffing mag slechts een nood maatregel z|1n welke in geen gevaar de valuta in gevaar mag brengen. De communisten hebben een voorstel ingediend om den Rijksdag 19 dezer bijeen te roepen, doch dit hoeft geen schijn van kans. Inzake oplossing van de crisis in Prui sen zijn nu door Hitier ook de Duitsch- natlonalen betrokken. Alle besprekingen dragen echter een vertrouwelijk karakter. Thans schijnt er van nationaal socialis tische zijde op gewezen te zijn, dat de in het Rijkskabinet op te nemen Pruisische minister niet juist de premier behoeft te zijn. De kwestie van de persoon ls overi gens. naar vernomen wordt, bij de onder handelingen niet aan de orde geweest. Ook is nog niet duidelijk gebleken of de Natio naal socialisten een zuivere coalitieregee- rlng in Pruisen nastreven. De Duitsch- Nationalen zouden bier waarschijnlijk te- I gen zijn. Het Centrum zoekt, zooals bekend I is. naar een oplossing, welke de verant- I woordelijke medewerking der nationaal socialisten niet alleen ln Pruisen, maar ook ln het Rijk garandeert. In den Pruislschen Landdag is gister middag bij de stemming over het soc.-dem. voorstel alle verordeningen van den Rijks commissaris ongeldig te verklaren, geble ken, dat het Huls geen bevoegdheid had tot het nemen van besluiten. Er waren slechts 165 kaarten afgegeven. Voor het voorstel hebben gestemd de sociaal-democraten en de communisten. De president kondigde voor direct een nieuwe zitting aan. Tevoren was met de stemmen der natio- naal-soclalisten. sociaal democraten en communisten een nationaal-sociallxtlsch voorstel aangenomen strekkende tot direc te Invrijheidstelling van alle gevangenen welke onder de af te kondigen Rijks-am nestiewet zullen vallen. Voorts werd met 148 tegen 27 stemmen, bij 53 onthoudingen, een soc. dem. voorstel aangenomen waarbij de directe benoeming van het staatsministerie Braun wordt ge- elscht. met toekenning aan dit ministerie van alle rechten, welke noodig zijn om de taak als vertegenwoordiger van het Pruisi sche Volk ten uitvoer te leggen. Voorts werd geëlscht dat de verordeningen van 20 Juli en 18 November direct zullen worden ingetrokken. Vóór het voorstel stemden de sociaal democraten, het Centrum, en de Staatspartij, tegen stemden de Duitsch Nalionalen. terwijl de communisten zich van stemming onthielden. De Nationaal- soclallsten hebben aan deze stemming niet deelgenomen. De Beiersche staatsregeering heeft be sloten, zich ln den rijksraad te verzetten tegen het door den Rijksdag aangenomen amnestie-ontwerp. FRANKRIJK. De crisis. De president van de republiek heeft zijn besprekingen tot oplossing der regeerings- crisis voortgezet. Hij heeft o.a. den voor zitter der radicale senaatsfractie, Bien- venu-Martln, die voorstander ls van de voortzetting der tot nog toe gevoerde po litiek, den voorzitter der links-radicale kamerfractie, Laurent Eynac en Leon Blum op het Elysée ontvangen. De .Paris Soir" neemt -,an. dat de pre sident der republiek zich weder tot Herriot zal wenden met het verzoek, een kabinet samen te stellen. Als deze weigert, zal hU een beroep doen op Paul Boncour, die dan zal trachten, een ministerie op de zelfde politieke grondslagen als het ge vallene te formuleeren. Als ook deze poging mislukt, zal Daladier tot kabinetsformateur worden benoemd, die dan den socialisten deelneming aan de regeering zal aanbieden. Al deze vermoedens dienen echter met het noodige voorbehoud te worden ont vangen. In de pers wordt stemming gemaakt voor een regeering van nationale concen tratie en hiervoor komen slechts twee persoonlijkheden in aanmerking: de vroe gere president der republiek. Doumergue, of senator Laval, Leon Blum verklaarde bij het verlaten van het Elysée aan de pers. dat z.l. een oplossing van de crisis slechts mogelijk ls. in samenwerking met die partijen, welke tot nu toe de meerderheid in de kamer vormden. De socialisten staan afwijzend tegenover iedere concentratie. Ook Tardieu geloofde niet aan een con centratiekabinet, De tijd daarvoor is nog niet gekomen. Overigens verklaarde Tar dieu, dat de kwestie der schulden aan Amerika hem veel minder interesseert dan de onderhandelingen te Genève. Juist daarmede moet men bil de vorming van het nieuwe kabinet het meest rekening houden. ENGELAND. Debat over de schulden in het Lagerhuis. Onder enorme belangstelling opende Neville Chamberlain gisteren in het La gerhuis het aangekondigd debat over het schuldenprobleem In een rede. welke een uur duurde, zette de minister de gansche geschiedenis van de oorlogsschulden en de herstelbetalingen uiteen, daarbij wijzend op de herhaalde pogingen der successieve regeeringen van Engeland, om tot een algemeene annulee ring én der oorlogsschulden èn der her stelbetalingen te geraken, pogingen, welke steeds afstuitten op den tegenzin van andere naties, welke echter thans, zij het noodgedwongen, het Britsche standpunt aanvaarden. Spr memoreerde vervolgens de nota wisseling ln verband met den vervaldag van 15 December. Hij verklaarde, dat Engeland een in gebreke blijven niet ln overweging had kunnen nemen. Met na druk citeerde de minister echter den pas sus van de Britsche nota aan Amerika, waarin gezegd wordt, dat de betaling van dezen December-termljn niet moet worden uitgelegd ais een bewijs, dat Engeland aldus terugkeert naar het systeem van betalingen, dat bestond voor, op Hoovers verzoek, een algemeen moratorium werd verleend. De Federal Reserve Bank zal het ver- eischte bedrag ter beschikking stellen, en de Bank van Engeland zal tegelijkertijd te Londen voor rekening der Federal Reserve Bank een overeenkomstig bedrag beschikbaar stellen. Het goud zal later door de Bank van Engeland naar Amerika worden geëxpedieerd. De betaling zal een deficit van 29,5 mil- liocn pond sterling met zich brengen, hetwelk gedekt zal worden deels door een lageren Interest van de schatkistbons, deels door bedragen, welke voor het amor tisatiefonds zijn voorzien, doch, in ver band met de stijging der staatspapieren, statutair niet langer noodig zijn. Het is wel niet noodig, te zeggen, aldus Neville Chamberlain, dat dit een maat regel is, die niet voor herhaling vatbaar is; verdere betalingen zullen dan ook uit de loopende inkomsten gedekt moeten worden. Aan het slot van zijn rede welke door het geheele huis met de grootste belang stelling en welwillendheid werd gevolgd, verklaarde Chamberlain: WIJ wenschen in allen ernst een defini tieve en bevredigende regeling met de Vereenigde Staten te treffen, een regeling, welke, naar men hopen mag, niet enkel aan beide landen, maar de gansche wereld tot nut zal zijn. Van het grootste belang is, dat al het mogelijke worden gedaan, om de te Lau sanne bereikte regeling te redden. Van de handhaving dier regeling toch moet de voortzetting der samenwerking der Euro- peesche mogendheden afhangen en even zoo. voor een groot deel, de stabiliteit en de zekerheid van den financieelen toe stand in een groot deel van Europa. I Zou echter het accoord van Lausanne niet worden geratificeerd, dan zou de wettelijke toestand herleven, die bestond voor het moratorium. Komen wij tot een accoord met Ame rika, waarbij ons vermindering der nog te betalen bedragen wordt verleend, dan zullen onze debiteuren met ons overleg moeten plegen over de betalingsvoor waarden of eventueele vermindering der bedragen, welke zij ons schuldig zijn. Stafford Cripps, Labour, zeide dat het verdrag van Versailles een der ernstigste fouten ls geweest, hetgeen leidde tot protesten van Lloyd George, die er op wees. dat het verdrag van Versailles geen getallen noemde voor de herstelbetalingen Hierop hield Churchill een lange redevoe ring, waarin hij de regeering verweet, dat zij de geheele aangelegenheid volkomen verkeerd had aangepakt. Zijn vocabula rium was niet voldoende om al de ernstige fouten te karakteriseeren die in deze ern stige aangelegenheid gemaakt zijn. Het accoord van Lausanne ls in het geheel geen regeling, aangezien het afhankelijk is van een bevredigende regeling met Amerika. Sir Robert Horma oefende ernstige cri- tlek uit op de voornemens van den kan selier van de schatkist inzake de dekking van de begrooting van de aan Amerika te verrichten betaling en op zijn valuta- en dlscontopolitlek. welke voor velen niet be vredigend was- Een betaling zonder reser ves zou beter geweest zijn. Lloyd George viel het accoord van Bald win aan aangezien het voorbarig geweest is en aangezien het zou hebben kunnen streven naar een algemeene regeling met Amerika inzake de schulden en in verband daarmede ook inzake de herstelbetalingen Spr. klaagde over het feit, dat men de moeder van alle parlementen het recht onthoudt haar stem uit te brengen over de schuldovereenkomsten. De Franschen heb ben den werkelijken toestand veel eerder begrepen, toen zij den Amerikanen zeiden eerst eens te willen onderhandelen alvo rens zij betaalden. Lloyd Qeorge betreurde het, dat de Engelsche kanselier van de schatkist niet voor de betaling met Ame rika heeft onderhandeld- Zoo noodig zou hij hebben moeten wachten tot de ambst- aanvaarding door Roosevelt. De kanselier van de schatkist had de betaling alleen, mogen verrichten onder uitdrukkelijk voorbehoud van de resultaten van latere besprekingen. Zijn fout heeft het land rond 30 rntllioen pond sterling gekost. Duitschland heeft 2 milliard pond be taald en volgens sprekers meening zou 't onbillijk ziln, wanneer men zou verlangen, dat het ook nog maar één pennv betalen zou. Doordat Amerika de handteekening van Wilson niet heeft erkend is het voor een deel mede verantwoordelük voor den tegenwoordlgen toestand. Wanneer dit anders geweest zou ziin, zouden vele zaken zich anders hebben ontwikkeld. Ten slotte verklaarde Llovd George, dat hil streed voor de bevrildine van den schuldenlast- Lansburv verklaarde, dat de labouroartv voor betahne van den termijn van 15 Dec. is doch dit beteekent niet. dat wii ervoor ziin onder de bedreiging van die betaling te blijven. Lansbury gaf in overweging onverwijld een Internationaal tribunaal te vormen, dat zich zal bezighouden met de kwestie van de internationale schulden in het sl"emeen. Het debat besluitend, zette Neville Chamberlain uiteen, dat het goud voor de betaling op heden genomen zal worden uit de goudvoorraad van de Bank of Eng land. aan wejke de regeering schatkist biljetten in betaling zal geven naar den geldenden goudprijs Wat betreft een aansluiting bij Frank rijk legde Chamberlain er den nadruk op, dat van het begin af duidelijk was over eengekomen. dat de he'de rederingen niet zouden trachten gezamenlijke vertoooen tot de Vereenigde Staten te richten en dat elk van belde volkomen vrij zou staan regelingen te treffen met de Vereen'gde Staten, welk» wenschelljk en uitvoerbaar we-den geacht. Het debat eindigde zonder stemming. ITAi IE. Mussolini over Dalmatië. In den Senaat vond gistermiddag de met spanning verwachte zitting plaats, waarin de drie interpellaties zouden wor den beantwoord, die betrekking hebben op de gewelddaden der Serven in Prau. Het Huls was geheel gevuld. Op de banken der regeering zaten Mussolini en alle minbters. Senator Ricci sprak uit naam van alle lnterpellanten en legde er den nadruk op. dat de leeuwen van St. Mar cus in de Dalmatische steden niet slechts getuigden van het Italiaansche wezen van Dalmatië en waardevolle Venetlaansche kunstwerken vormden, maar ook symbolen van trouw jegens Italië De symbolen heeft men kunnen verwoesten, maar niet de trouw. De Oostenrijkers hebben te allen tijde de Italiaansche kunstwerken geres pecteerd De Serven echter hebben zich gedragen als vijanden od vreemden grond. Hiervan moet acte worden genomen. Enthousiast toegejuicht nam Mussolini voor de regeering het woord. H|t wees er op dat de Italiaansche gezant ln Belgrado opdracht gekregen heeft een protest in te dienen. Daarenboven echter toonde de uitbarsting der studeerende jeugd en de demonstraties van het Italiaansche Volk evenzeer als de verontwaardigde stemmen uit het buitenland hoe de gebeurtenissen ln Dalmatië worden ODgeuomep, Mussolini ging verder nog in op de Servische moord aanslagen ln Dalmatië op Italianen ge pleegd. waarbij hij met nadruk zeide dat hier niet afzonderlijke groepen de ver antwoordelijkheid droegen voor deze ge beurtenissen. maar dat het teekenen wa ren van een vijandig systeem. Klaarblijke lijk zinspelende op de artikelen van Steed zeide Mussolini tenslotte nog, dat ook zekere elementen in de Europeesche pers mede verantwoordelltk waren. Na de rede van Mussolini, die met groote bijvalsbetuigingen op alle banken werd ontvangen, werd de zitting gesloten als uiting van de verontwaardiging over de gebeurtenissen ln Dalmatië. DE FRANSCOE KABINETSCRISIS. PARIJS, 15 Dec. (V. D.) Men schijnt de hoop te moeten opgeven dat Herriot zich opnieuw met de kabinetsformatie zal be lasten, aangezien zijn reeds voor den val van zijn kabinet afgelegde verklaring dat hij niet bereid is een schuldenpolitlek te voeren die Indruischt tegen zijn Innerlijke overtuiging, ernstiger genoemd blijkt te zijn, dan men toen aannam. In politieke en parlementaire kringen veronderstelt men, dat president Lebrun vandaag in de eerste plaats zal trachten den afgetreden minister-president te over reden van zijn genomen besluit af te zien. Indien hem dit echter niet gelukt, ver wacht men dat hij den minister van oor log in het démissionnaire kabinet Paul Boncour met de vorming van een nieuwe regeering zal belasten. Paul Boncour schijnt de meest aange wezen man te zijn, aangezien men in de meeste kringen het tijdstip niet rijp acht voor een concentratie en men ln Dala dier niet den geschikten man ziet om een kabinet te vormen, dat ook op de mede werking van de gematigde rechterzijde kan rekenen Ook de naam van den voorzitter der financieele Senaatscommissie Caillaux wordt als candidaat voor de functie van minister-president genoemd en men ge looft, dat ook hij goede kans heeft om een levensvatbaar kabinet te vormen. Cail laux schijnt er echter weinig voor te voe len zijn plaats in de financieele commls- sip te V6rl&ti6n Tenslotte wordt nog de naam van den démlssionnairen minister van blnnenland- sche zaken Chautemps genoemd, doch al gemeen is men van meening, dat Paul Boncour de beste kans maakt. REORGANISATIE DER NATIONAAL- SOCIALISTISCHE PARTIJ. MUNCHEN, 15 Dec. (V.D.i Gisteren zijn de nieuwe instructies over de politieke re organisatie der nationaal-socialistische partij „tot herstel van een verhoogde slag vaardigheid der beweging" aan de plaat selijke en districtsleiders verzonden. De reorganisatie houdt o.a. in, dat de afdeeling voor volksopvoeding die tot nog toe deel uitmaakte van hoofdafdeeling III der P.O. (Politieke Organisatie), wordt toe gevoegd aan de Rijkspropaganda-afdeeling. De afdeeling voor blnnenlandsche politiek, tot nog toe ondergebracht in hoofdafdee ling n der P. O., komt thans bij de juri dische afdeeling van de Rijkspartijleiding. Het apparaat voor de landbouw-politiek en de daarbij behoorendc afdeelingen van de Rijksleiding komen thans direct onder de leiding zelf, waarmee belast is Walter Darre. Alle overige nationaal-socialistische landbouw-organisaties zullen met ingang van heden ontbonden verklaard zijn. In dien zij niet opnieuw door Darre worden bevestigd. De geheele agrarische pers der nationaal-socialistische partij en de agra rische bijlagen van de overige partijpers komen met ingang van heden onder lei ding van Darre. De Rijksinspecties I en II worden met ingang van heden ln hun bestaande vorm ontbonden en de Landsinspecteur voor het Oosten. Helmuth Brueckner wordt be noemd tot commissaris voor het Oosten en gouwleider voor SUezië. Ook de inspec teur voor Saksen en Thiiringen. Martin Hut-schmann en de inspecteur voor het Noorden Heinrich Lohse, resp. gouwleiders in Saksen en in Sleeswijk-Holstein, hou den de leiding van hun gouw en worden benoemd tot commissarissen. Ook de mees te andere inspecteurs en gouwleiders krij gen de functie van commissaris De com missarissen krijgen hun instructies van Hit Ier zelf of van de hoogste leiding der P.O. Het politieke bureau der partli komt on der leiding te staan van dr. Ley. FINLAND. Dc crisis opgelost! Er ls een burgerlijke regeeringscoalitle tot stand gekomen. Minister-president is Kivimaekki van de progressieve partij. Minister van buitenlandsche zaken Hack- selie van de concentratiepartij. Drie mi nisters maken deel tilt van de progres sieve partij, vier van de concentratiepartij, twee zijn lid van den Landbond en één van de Zweedsche Volkspartij. BULGARIJE. Hulp van den Volkenbond. De financieele Volkenbondsdeskundige Charron, die te Sofia onderhandelingen gevoerd heeft met het oog op het ver- leenen van financieelen steun aan Bul garije door den Volkenbond, ls naar Ge nève teruggekeerd. Naar gemeld wordt, heeft hij bij zijn onderhandelingen met den Bulgaarschen premier Mushanoff overeenstemming be reikt en is een plan opgesteld voor ver scheidene financieele hervormingen welke Bulgarije in samenwerking met den Vol kenbond zal uitvoeren. VEREENIGDE STATEN. De Philippijnen binnen 8 jaar onafhankelijk. De Amerikaansche Senaat heeft met 40 tegen 38 stemmen besloten den Philippij nen binnen 8 jaar onafhankelijkheid te geven. Uit Sacramento ln den staat Californië wordt gemeld, dat Woensdag a.s. de staats- prohibltle-wet voor Californië zal worden Ingetrokken. Bij deze gelegenheid zullen de ongeveer 200 dranksmokkelaars die in de Califomlsche gevangenissen zitten in vrijheid gesteld worden. De gouverneur James Rolph van Califor nië, bekend als .Sunny Jim" heeft beslo ten den smokkelaars niet alleen gratie te verleenen doch hun bovendien als souve nir een dipjloma uit te reiken met het gouden» «taatoegel. DE SCHULDENKWESTIE lal WASHINGTON. 15 Dec. (Reuter) ingelichte kringen vermoedt men in gebreke blijven van Frankrijk Rwt! Polen, invloed zal hebben op de'as i schap van Hoover aan het Congres De persoonlijke aanvragen van de denaar-staten tot herziening van 't 1 denvraagstuk. worden binnen veertio gen hier verwacht. Vermoedelijk zullen de vragen vai landen, welke thans betalen, eerder t deld worden dan van die landen i gebreke blijven. LONDEN, 15 Dec. (V.D.). hoofdartikel over den val van Herrurt de „Times" toe, dat ln de houdln Fransche Kamer een zekere loei. wapneer men bedenkt, dat het kaansche Congres den president niet toegestaan eenlge tegemoetkome tegenover de schuldenaars te bel Het Engelsche parlement heeft geen reden om dit te vergelijken nti Fransche Kamer of het Amerikaai Congres. De Beaverbrook-pers. die voortdi heeft geijverd tegen betaling van December-termijn, verklaart dat de schen realiteitszin hebben getoond e„ niet door valsche hoop hebben laten leiden, terwijl de Engelsche politie! weer door de gebeurtenissen heeft meedrijven en daardoor wel weer op! in moeilijkheden zal geraken. „Financial News" schrijft, dat mei, in City-kringen erover verheugt, Frankrijk niet zal betalen, aangezien hoopt, dat de houding van Frat Amerika eindelijk er toe zal brengt, situatie te zien zooals zij werkelijk ïs nooit sedert den Wapenstilstand Is F rijk in de Citv zoo populair geweei thans. Tegeliikertljd beziet men echt, de Citv de nolitieke situatie te Parijs een zek»re bezorgdheid. Een lange a van politieke onzekerheid of een regi met een sterk socialistischen Invloe een groote afvloeiing van Fransch taal kunnen veroorzaken. De socialistische „Daily Herald" scl dat Amerika uit den val van Herriot 1 Hik de noodzakelijke leering zal trel dat de voornaamste schuldenaarsl hetzelfde standpunt innemen wat 1 de dringende noorizakeliikheid van dige onderhandelingen tot regeling de schuldenkwestie. IERSCH DREIGEMENT. DUBLIN, 15 Dec. (V.D.). In den Ierd Senaat legde de minister van ha] Lemass tijdens een debat over de t ten van Ottawa een verklaring af ovJ betrekkingen tusschen den Ierschen 7 staat en Engeland, waarin hij zelde| indien de omstandigheden dit noodzal zouden maken de Iersche Vrijstaat! van het Britsche Rijk zou afscheiden. J omstandigheid zou in de naaste toeko kunnen intreden. Het zou dan niet 1 noodig zijn deel te nemen aan sympi betuigingen voor den Engelschen zooals te Ottawa was geschied. De 1 met het Britsche Rijk is sleohts gers vaardigd indien het Iersche volk voordeelen bij heeft. Op het oom bestaan deze voordeelen niet. De i regeering heeft tot nog toe niet lal stappen in deze richting te doen. öl is zeker dat het volk een spoedige is king van de banden met Engeland I wenschen indien de verbintenis meil Britsche Wereldrijk geen voordeelen! levert. Tenslotte verklaarde Lemass dat de! sche regeering spoedig met andere I: in onderhandeling zal treden voor j] sluiten van handelsverdragen. IERSCH-CANADEESCH HANDELSVERDRAG. DUBLIN, 15 Dec. (Reuter). De t van den Ierschen Vrijstaat heeft de l delsovereenkomst met Canada, Ottawa goedgekeurd. MEXICO UIT DEN VOLKENBOND.| GENEVE, 15 Dec. (V. D.). De Mexkl sche regeering heeft den secretaris-p raai van den Volkenbond telegrafisch 5 degedeeld, dat zij zich tengevolge den financieelen noodtoestand van 1 land gedwongen ziet overeenkomstiy bepaling van een reglementairen opr gingstermijn van twee jaar, mededee te doen van haar uittreden uit den kenbond. Z|i hoont dat over twee jastl financieele toestand van het land zwj verbeterd is, dat Mexico aan het KJ aangekondigde voornemen geen gevolg y hoeft te geven. Mexico is in September 1931 tot Volkenbond toegetreden en heeft in 1 tember j.l. een Raadszetel toegewezen j kregen voor den tijd van drie jaw. wèlingel'chte kringen te Genève Is van meening dat de opzegging van I lidmaatschap verband houdt met om geerings- en presldentswlsseling in van korten tijd geleden. MEXICO CITY. 15 Dec. (Reuter) cieel wordt tesengesporken dat Citv om finantieele redenen uit den kenbond treedt. 0 SCHULTHESS ZWITSEKSCH BONDSPRESIDENT. BERN, 15 Dec. (V. D.). De Vereen'! vice-P'j Bondsvergadering heelt hedenrnorg nieuwen bondsnresident voor hetj gekozen. Met 165 van de 174 gel" men werd gekozen de huidige .- dent bondsraad Schulthess, hooto departement voor economische z» vice-president werd gekozen "Ma Pilet-Goblaz. hoofd van het dep van posterijen en spoorwegen- vi{( Schulthess wordt thans voor maal tot president van den Bondsstaat gekozen. Zwitsers» AMY JOHNSON'- ORAN, 15 Dec. (Reuter' D^jeoj a»~., **>.iUcnn 70 dl weer werd Amy Mollison n te landen, 450 K-M,eD Benl Ounif 1 van Oran. ,f ^i si] ®J| Zoodra het weer opklaart. i tocht vervolgen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2