Jaar^an? DONDERDAG 15 DECEMBER 1932 No. 22313 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: ICM. ner regel voor advertentlën alt Leiden en Diaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zl)n Voor alle fore advertentlen 35 Cts per regel Kleine Advertentlën ltsiultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts j een maximum aantal woorden van 30 lasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van fieveo 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35: per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. I LEERSTOEL GEREFORMEERDE GODLEERDHEID. Kon. Besluit is de Gereformeerde I tot voorbereiding en verdediging e waarheid in de Nederlandsch Her- jide (Gereformeerde) Kerk aangewe- Jals bevoegdom bij de faculteit der leleerdheid aan de Rijksuniversiteit r een bijzondere leerstoel in de Gere- eerde godgeleerdheid te vestigen. ÜINIGINGEN OP ONDERWIJS. Voor de Leidsche universiteit. i de Memorie van Antwoord op de .erwijsbegrooting voor 1933 geeft de jster thans uitvoerig aan welke maat- fen zullen worden getroffen aan de ^universiteit alhier, aldus lezen wij in Fvolk". fee bezuinigingen zullen worden ge len in: bezuiniging op de buiten- jne hoogleraarschappen in de Griek- taal en Letterkunde van den Oud- jstelijken, den Byzantijnschen en den pieren tijd en in de kunstgeschiedenis phet lectoraat in de Soendaneesche f in opheffing van de onderwijs- At in de tandheelkunde en bespa- i een onderwijs-opdracht in de ïrkunde, voorts in de opheffing van fee betrekkingen van conservator, ob- ptor, hoofdassistent en assistent en bedienend personeel in de omzetting eenige hoofd-assistentschappen in tentschappen, verder in besparing op iosten van den huishoudelijken dienst [ten slotte in eenige besparingen op billende materiaal-credieten en op ^le subsidies. fe bezuiniging op het personeel van het Ènhuis wordt bereikt door het aantal Jonen te verminderen, werkzaam in de ken van hoofdverpleegster, verpleeg- I huishoudelijk- en hulppersoneel. DSCHE CHR. HARMON IE VEREEN. Een geslaagde uitvoering. fcteravond heeft de Leidsche Chr. riomevereeniging, opgericht 1 Febr. J, In de concertzaal „Concordia" haar pe groote uitvoering gegeven, welke ietwijfeld als alleszins geslaagd mag pen aangemerkt. [et wakkere korps heeft onder leiding den heer H- van der Veld opnieuw lezen, dat de prestaties van een orkest pijk niet afhankelijk zijn van een ke bezetting, maar van goed afgewogen ■rtimentale verhoudingen en bovenal.. 4 degelijke en toegewijde voorbereiding. I de L. C. H- V. behoeven we aan geen i beide factoren te twijfelen. De klank uiterst bescnafd en de heer van der A houdt er blijkbaar niet van om on voldoende beslagen op het ijs te ver fijnen, zoodat glijpartijen niet voorko- U en een enkele misstap tot de hooge fonderingen behoort. In dezen geest Inwerkend voorspellen wij zonder voor- Joud, dat het korps nog menige medaille Ivoegen bij de vele, welke thans reeds Thet vaandel prijken. Ifet gedeelte voor de pauze bestond uit r drietal gewijde nummers, nl. het [go van Handel, „Het Onze Vader" en jxmrri van Kerstliederen de laat- I L'/ee, arrangementen van den dirigent ■welke vol wijding werden gespeeld. fa de pauze bewees de L. C- H. V. ook ■bet luchtiger genre tot goede prestaties staat te zijn; de Lustspiel-ouverture P Keler Bela en de potpourri uit de opera wbadour genoten een correcte vertol- 'g. waarbij het korps met groote nauw- .Mgheid acht sloeg op de intenties van Nirigent- ry voorzitter, de heer J. de Neef heette, pat hij in gebed was voorgegaan en ge- ■snschappelijk gezongen was Psalm 98 i, aiie aanwezigen en in het bijzonder donateurs, donatrices en kunstlievende hartelijk welkom. Met name be- l^tte spr. de afgevaardigden van de injevereeniging „Koninginnedag", het Drankweercomité, den Leidschen 1(* van Harmonie- en Fanfarekorpsen, 'hvenuto" uit Voorschoten, Warmond s 'tbre en „Excelsior" uit Noordwij k. Spr. [Jbt verder dank aan den heer Bree kt voor diens gewaardeerde adviezen I de keuze der fraaie uniformpetten en I ,de linna Nolet voor de wijze, waarop :e bestelling heeft uitgevoerd en sprak Rn bioop uit. dat binnen afzien- tijd ook tot aanschaffing van uni- Ito ^an worden overgegaan. De heer Meel eindigde met een beroep op alle om in deze moeilijke tijden IRpt?uur en de vereeniging te steunen. J£-1. thstrumentale gedeelte werd afge- Tql h^et voordrachten van den heer MPaanderman, die met zijn grapjes en ii.-""cuuan, die met zijn grapjes s> aan de piano begeleid door den - van Wel, veel en welverdiend succes R ii 2rJ?s a^"met-al voor de L- C. H- V. av(Sin V°0r aanwezigen een pret- OPENBARE LES TOONKUNST. Spel vol toewijding. Is het eigenlijk nog wel noodig te wijzen op de groote cultureele beteekenis van onze Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst, welker verdiensten voor het Leidsche muziekleven wij reeds zoo dik werf schetsten? Ongetwijfeld: vooral in dezen tijd, waarin de zin naar 't hoogere bij velen hopeloos zoek is. Steeds opnieuw dient de aandacht gevestigd op de groote waarden, die hier den jongeren worden bijeengebracht, zóó zelfs dat menigeen de school verlaten kon met een diploma, dat getuigenis aflegde van een respectabele dosis practische zoowel als theoretische muzikale kunde en kennis. Wij weten wel, dat voor den bezitter van zulk een diploma de zwaarste leerschool eerst na het ver werven daarvan begint, doch de basis om eenmaal iets werkelijk „grootsch" te be reiken is gelegd en men kan daar op voortbouwen, dank zij de lessen, die door alleszins goede leeraren werden mede gegeven. Vooral ook. nu zulk een serieus en muzikaal man als de heer Richard Boer die mede dank zij een jarenlange buiten- landsche ervaring hooge verwachtingen doet koesteren, de leiding in handen heeft, kunnen de leerlingen hun muzikale ont wikkeling met groote gerustheid aan deze school toevertrouwen Een fraai verzorgd programma sprak ook ditmaal van de toewijding van de leeraren, leeraressen en leerlingen, welke laatsten op dezen avond aardige prestaties ten beste gaven en wier vooruitgang men van jaar tot jaar kan volgen. Zulk een openbare les is een prachtige proefsteen: deze kan genadeloos zijn voor de uitvoe renden, maar hun anderszijds ook een heerlijke aansporing zijn, om op den een maal ingeslagen weg manmoedig voort te gaan, wanneer zij hooren, dat het beter was, dan een vorig maal. Zoo ergens, dan heeft juist de jonge musicus, wanneer hij een eind op weg is, een opwekkend woord noodig, want eenigszins gevorderd, voelt hij juist dikwijls zélf zoo uiterst scherp, hoeveel er nog aan zijn vertolking ont breekt! Gelukkig kunnen wij hier over het algemeen getuigen van een gestage ont wikkeling van de tallooze leerlingen, waar van er 's middags niet minder dan onge veer 30 het podium betraden. Het is on doenlijk van al hun vertolkingen verslag uit te brengen: bepalen wij ons tot eenige nummers, die wij in het avonduur hoor den, terwijl orkestklasse en het dames- Koor, beide onder leiding van den heer Richard Boer mede den indruk van dit mooie programma verhoogden. Vergevor derde leerlingen, wier namen reeds meer dere malen in onze overzichten werden neergeschreven, toonden zich van een zijde, die schoone beloften voor de toe komst inhoudt. Allereerst noemen wij de twee gediplomeerden, die uit de handen van den voorzitter, notaris Vijgh, het diploma van de school in ontvangst moch ten nemen, n.l. mej. M. Bik en de heer H. Welbooren, beiden veelbelovende leer lingen van den heer Geirnaert, die hen noode zal zien vertrekken. De eerste gaf van Brahms' Scherzo in Ès mineur een schwungvolle, technisch kundige en mu zikale vertolking, terwijl de laatste met orkestbegeleiding het eerste en tweede ge deelte van Mendolssohn's Concert in G- moll vertolkte. Dit prachtige en dankbare werk werd reeds veelzins beheerscht en in een mooie opvatting voorgedragen: de heer Welbooren toonde in het afgeloopen jaar weer buitengewoon veel geleerd te hebben. Aandacht zal hij evenwel nog moeten wijden aan zijn pedaalgebruik. Beide executanten verdienen het diploma ten volle: het werd hun onder applaus en onder de mededeeling, dat zij de laat sten zijn aan wien het geschonken wordt, overhandigd. Sinds 1895 zijn 28 schooldiploma's uitgereikt: voortaan leidt de school uitsluitend oo voor de toelatingsexamens der conservatoria en het examen Kon. Ned. Toonkunstenaars- vereeniging, dat naar wij hopen, de twee geslaagden ook spoedig mogen verwerven! Met groot genoegen beluisterden wij de mooi geschoolde en klankrijke bas van den heer Hulzebos in Wolfram's Lied an den Abendstern uit Wagner's Tannhaüser. wiens opmerkelijk materiaal onmiddellijk onze aandacht trok. Mej. Snoep beschikt, evenals de twee hierboven genoemde pianisten over een uitstekende techniek, hetgeen in 't eerste deel van Grieg melodius pianoconcert op. 16 wel bijzonder tot uiting kwam: gese- cundeerd door haren leeraar den heer Franco Mendes, gaf zij er een uiterst ef fectvolle vertolking van. hoewel over het algemeen een teederder aanslag ge- wenscht is. Wij bepalen ons tot deze namen: een volgend maal komen weer eens anderen aan de beurt! Ons verslag zou wel zeer onvolledig zijn, indien hier niet gewaagd werd van de onvermoeide werkzaamheid van de orkest- klasse. die onder leiding van den directeur afzonderlijk of in talrijke accompagne- menten bewijzen aflegde van groote en veelzijdige kunde! Op zulk een goed ge schoold dilettantenorkest kan onze stad zeker trotsch zijn: aan den heer Boer onze hulde voor hetgeen hij zijn leerlingen in korten tijd heeft bijgebracht! Ook het dameskoor, waarin helaas nog enkele sopranen niet geheel met het overigens dankbare materiaal harmonjeerden, be toonde eenige wonderlijk schfoone zanden van Palestrina en Schütz de voortreffe lijke lessen uitstekend op te volgen en heeft ons, zoowel zangtechnisch als mu zikaal genotvolle momenten gebracht! Summa summarum: een avond, die het bestaansrecht van de Toonkunstschool weer ten volle bewezen heeft! CHR. GEREF. ZANGVEREENIGING „PHILOMELA". Gisteravond heeft de Chr. Geref. Zang- vereeniging „Philomela" in het gebouw „Pniël" een zanguitvoering gegeven. Velen hadden zich opgemaakt om dit eerste optreden naar buiten van deze ver eeniging bij te wonen. En wij moeten het direct zeggen, de eerste kennismaking heeft ons volkomen bevredigd. Er werd met veel toewijding en ambitie gezongen. De directeur, de heer W. Verver heeft het koor volkomen in zijn macht, wat dui delijk bleek bij de vele moeilijke passages. De samenkomst werd met gebed en een kort openingswoord door ds. Joh. Jansen, Chr. Gerei. pred. alhier geopend. Het koor, dat gisteravond a capella zong heeft verschillende stichtelijke liederen, vooral die, welke betrekking hadden op het naderende Kerstfeest op voortreffe lijke wijze ten gehoore gebracht. Muzikale medewerking verleenden dezen avond de heer W. Buurman, die op het orgel o.a. een Kerstsuite ten gehoore bracht en de heeren W. Verver, viool en H. van Hooidonk, piano. De avond werd besloten met de vertol king van Psalm 23. Het was een avond van goeden zang en schoone muziek, waarop uitvoerenden en belangstellenden met groot genoegen kun nen terug zien. Wij hopen het koor bij een volgende gelegenheid, en als het kan wat versterkt, gaarne nog eens te hooren. Ds. Joh. Jansen sprak een kort slot woord, waarin hij erop wees, dat het bij de vereeniging niet alleen crescendo maar ook de-crescendo moet gaan. BERUCHT INBREKER GEARRESTEERD. Een goede vangst van de Leidsche politie. Door de activiteit van een Leidschen politieagent is in den afgeloopen nacht een ernstige poging tot inbraak verijdeld en een berucht Haagsch inbreker gear resteerd. Tusschen halfeen en kwart voor een werd de aandacht van ien politieagent, die met een leerling in de Haarlemmer straat surveilleerde, getrokken door een tweetal personen, die zich op verdachte wijze in de Goegerritsteeg ophielden. Een van hen stond n.l. met zijn rug plat tegen den muur gedrukt, terwijl de ander met gespreide beenen dwars in de steeg stond. Toen de politie de zaak eens van naderbij wilde bekijken, zette het tweetal het op een loopen in de richting van den Stille Rijn. De politie zette de kerels direct achterna en wist een van hen, de 32-jarige N. de G. uit Den Haag te arresteeren. De man simuleerde bii zijn aanhouding dron kenschap. doch dit mocht niet baten. Inmiddels was er nog een derde persoon bijgekomen, die zich op het moment van de ontdekking vermoedelijk op een plat dak in de omgeving had bevonden. Deze had blijkbaar gehoord, dat de zaak niet in orde was en liep zoo hard hij kon over de Haarlemmerstraat in de richting van de Donkersteeg, welke hij insloeg. Een derde politieagent, die het nogal vreemd vond, dat iemand midden in den nacht zoo'n haast maakte, doch die overigens van het geheele geval niets afwist, pro beerde hem nog te achterhalen, doch tevergeefs. In een hoek bij de stoep van den Bur gerlijken Stand op den Stille Rijn vond de politie een city-bag, inhoudende een volledig stel spiksplinternieuwe en zeer moderne inbrekerswerktuigen, welke een der inbrekers bij ziin vlucht daar had neergegooid. Even later vond een recher cheur in de vensterbank van een in aan bouw zijnd huis in de omgeving nog een revolver, geladen met zes scheme patro nen. Hooestwaarschiinliik was de aanval van de inbrekers trpmunt op het kantoor van het Crisiscomité. De G. werd naar het politiebureau over gebracht waar bleek, dat hii bij de Haag- scbe nolitie bekend staat als een berucht inbreker, die r^ds meerdere malen tot gevangenisstraf is veroordeeld. Hij ontkent natuurliik nertinent iets met den inbraak of de gevonden voorwerr>pn te maken te h°bbpn. Ie at staan. dat. hü de namen van ziin hand'an^ers zou noemen. Het politie-onderzoek duurt voort. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie geeft den ingezetenen in overweging om niet op in- teekenlijsten te teekenen of gelden in col lecte-bussen te storten alvorens zich goed overtuigd te hebben, dat die lijsten zijn voorzien van het stempel van den Burge meester, het Gemeentebestuur of den Commissaris van Politie en de collecte bussen voorzien zijn van een aanduiding waarop duidelijk leesbaar de naam van de collecteerende Instelling is vermeld. Deze aanduiding kan ook door de collectanten worden gedragen b.v. om den arm. z Desverlangd moeten de collectanten zich kunnen legitimeeren en de vereisclite ver gunning tot het houden der collecte toonen. Deze waarschuwing is noodig gebleken aangezien verscheidene ingezetenen giste ren hebben geteekend op een inteekenlijst van een vereeniging voor blindenzorg- Deze vereeniging had geenerlei toestem ming voor die geldinzameling en bij on derzoek bleek, dat die vereeniging niet als bonafide bekend staat. AANRIJDING. Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen heeft op de Utrechtsche brug een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door J. W. L. uit Zoeterwoude en een fiets, waarop de 10-jarige J. N. was gezeten, terwijl op den bagage-drager' zijn 8-jarig broertje was gezeten. Vermoe delijk heeft de jongen de auto, welke kwam uit de richting Hooge woerd, terwijl hij zelf van den Zoeterwoudsche Singel kwam, niet zien aankomen en heeft de auto in de flank aangereden. Beide jongens werden op den grond geslingerd: de oudste brak het rechterbeen, de jongste bekwam een bloeduitstorting en schaafwonden. Beiden werden door den E H. D. ver bonden en naar het Academisch Zieken huis overgebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: C. Lewerenz, Maredijk 157, Leiden. Vleeschwarenfabriek. Eigenaar: C. R. A. Lewerenz, Leiden. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Vereenigde Bloembollenculturen v.h. Gebr. de Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co.. Schie- straat 18, Noordwijk. Uittredend Procura tiehouder: J. Hoekstra. Nieuwe Procuratie houder: C. Aten. Noordwijk a. Zee en J. W. Midderham, Noordwijk (Beperkende Be palingen). ARBEIDERS VEREEN. VOOR LIJKVERBRANDING. Na een korte inleiding door den heer A. de Roza uit Amsterdam werd gister avond in de „Harmonie" een afdeeling der Arbeiders Vereeniging voor Lijkver branding opgericht met aanvankelijk 25 leden. Tot bestuurders werden gekozen dr. H. Zwanenburg, voorzitter; J. van der Ploeg, secretaris-penningmeester; K. Visser, J. Meyers, en mevr. van Leeuwen, bestuurs leden. Het secretariaat is gevestigd Schelpen kade 59a, waar men zich tevens als lid kan opgeven. Als verdacht van oplichting van goe deren is door de politie aangehouden J. M. W. alhier. De jJ. Donderdag door het Leidsche Studententooneel ten bate van de vereeni ging „Tot Steun" te Dordrecht gegeven tooneeluitvoering heeft netto ongeveer f. 600.opgebracht. De dienstplichtigen van oudere lich tingen dan van 1933, niet bestemd voor de kaderopleiding bij de infanterie en voor- geoefend, die behooren tot het 4e regiment infanterie, aan wie uititel van opkomst in werkelijken dienst is verleend tot het tijdstip van 1—10 Februari 1933, komen 19 Juli d- av- onder de wapenen. Vrijdagavond a.s. hoopt de Leidsche Chr. Jeugd-Centrale een Wijdingsavond te houden in de Waalsche kerk (naast de Stadsgehoorzaal) Als spreker zal optreden ds. G. J. Streder uit Leiderdorp. De avond zal verder gevuld worden met zang en declamatie. DE ALGEMEENE TOESTAND. Schulden en Ontwapening Japan blijft weigeren. In een telegrafische instructie aan den Franschen gezant te Washington wordt dezen bevolen Stlmson mede te deelen, dat de Fransche regeering geen bevoegdheid meer heeft over de schulden te onderhan delen. De Fransche weigering te betalen heeft in Congres-kringen in de Amerik. pers veel kwaad bloed gezet, doch officieel zwijgt men nog geheel. De Itaüaansche regeering heeft gisteren het heden vervallende gedeelte van de oorlogsschuld aan Amerika zijnde 1.245.437 dollar betaald. Engeland, Tsjecho-Slowakije, Estland, Lithauen en Finland volgen heden. Het debat In het Engelsche Lagerhuis bracht geen verrassingen. De debatten bevredigden de regeering geheel, aangezien hieruit bleek, dat vrij wel de geheele volksvertegenwoordiging zich met de regeering vereenigde. Allen waren van oordeel, dat Engeland de oorlogsschulden-last niet langer kan dragen en dat de termijn van 15 Dec. de laatste moet zijn. Het debat in de algemeene commissie der Ontwapeningsconferentie eindigde met aanneming van volgende resolutie: „De algemeene commissie Juicht de ver klaring toe waarbij de vijf mogendheden besloten hebben, op de OntwaDeningscon- ■ferentie met de overige daar vertegen woordigde mogendheden samen te werken om zoo snel mogelijk te komen tot een BINNENLAND. Geen steun aan het visscherijbedrijf te IJmuiden. (Parlementair Overzicht, 3e BI.) Vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Ontwrichting van de markten door de Varkenscentrale; vergadering van direc teuren van veemarkten. (Binnenland, 3e Blad). Het perspectief der Indië-vluchten. (Binnenland, 3e Blad). Dc minister over de verhooging van den leerplichtigen leeftijd. (Kerk en School, 3e Blad). Dc inspectie van het lager onderwijs; nieuwe voorschriften vastgesteld. (Kerk en School, 3e Blad). Na de noodlanding van een Duitsche ballon te Wateringen; het slachtoffer overleden. (Gemengd, 3e Blad), BUITENLAND Heden werden diverse schulden aan Amerika betaald. (Buitenl. en Tel. le BI.). Groot schulden-debat in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl. le Blad). De Fransche crisis. (Buitenl. en Tel., le Blad). Zitting van het Duitsche kabinet. Econo mische maatregelen. (Buitenl. le Blad). Nog steeds de tegenstelling Pruisenhet Rijk. (Buitenl. le Blad). De onafhankelijkheid der Philippijnen. (Buitenl. le Blad). Rede van Mussolini over de verhouding tot Zuid-SIavie. (Buitenl. le Blad). Mexico uit den Volkenbond. (Tel., le BI.) Reorganisatie van de nationaal-socialis- tischc partij in Duitschland. (Tel. le Blad) ontwapeningsovereenkomst, die een wezen lijke vermindering en beperkingen der bewapeningen alsmede bepalingen voor een herziening in den zin van verdere ver mindering inhoudt". Het presidium der Ontwapeningsconfe rentie komt op 23 Januari a.s. bijeen. Het Engelsch-Perzlsch petroleumconflict neemt meer algemeene vormen aan. In het Lagerhuis ls door een vertegen woordiger van de regeering verklaard, dat men het voorstel het Engelsch-Perzische geschil voor te leggen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag heeft laten varen en in plaats daarvan bij den Raad van den Volken bond een beroep zal doen op artikel 15 van het Statuutè De Engelsche regeering heeft in over eenstemming daarmee in een, door den minister van Bultenlandsche Zaken, Sir John Simon, persoonlijk onderteekende nota aan den secretaris-generaal van den Volkenbond voorgesteld het geschil tus schen Engeland en Perzië naar aanleiding van het Intrekken der concessie van de Anglo-Persian Oil Cy. door de Perzische regeering ter behandeling voor te leggen aan den Volkenbondsraad. De Engelsche regeering eiseht dat deze buitengewoon belangrijke kwestie onverwijld op de agenda van deze Raadszitting zal worden geplaatst en in behandeling zal worden genomen. Te Londen verwacht men, dat sir John Simon, die gisteravond uit Genève naar Londen is vertrokken, spoedig weer naar Genève zal terugkeeren In verband met dit beroep oo den Volkenbondsraad. Ver moedelijk zal deze kwestie volgende week reeds aan de orde komen. De voorstellen van de Britsche regeering te Tokio, hebben geen gevolg gehad. Na een kabinetsraad heeft de Japansche regeering aan haar vertegenwoordigers te Genève opdracht gegeven, te weigeren deel te nemen aan een verzoeningscom missie. De Japansche bezwaren, de oplossing van het conflict te onderwerpen aan de commissie van negentien, strekken zich, naar men zegt. ook uit tot de commissie, waaraan de Ver. Staten en Sovjet-Rusland deelnemen, aa, ezien deze conferentie slechts een uitbreiding van de commissie van negentien zou zijn. Naar verluidt, hebben de Vereenigde Staten en China een voorloopig verdrag onderteekend, volgens hetwelk China een leening zal verkriieen van vijftien millioen ^^.oritaqnephe dollar. Als „waarborg" staat China den bouw toe van Amerikaaosche luchthavens aan de Oostkust van de Hainan-eilanden en aan de monding van de Heiho.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1