LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Donderdag 15 December UIT DE OMSTREKEN. HAARLEMMERMEER. VERGADERING HOOFDINGELANDEN. Begrooting 1933 Wcgverbetering Haarlem mcrmcerlijnen. Te Hoofddorp kwamen Hoofd ingelanden van den Haarlemmermeerpolder jn het Polderhuis in openbare vergadering bijeen onder leiding van den Dijkgraaf den heer van Dorsten. Goedgekeurd werd een voorstel om de volgende vergaderingen op een vroeger uur ie houden, teneinde het nieuwe ge deelte van de bcmalingsinrichting ..de Lceghwater" in bedrijf te kunnen bezoeken. Vastgesteld werden enkele wijzigingen in de keur van den polder Besloten werd bij de Groot Noord-Hol- landsche een geldleening aan te gaan voor nadere werken voortvloeiende uit de ver betering van de Leeghwater. Goedgekeurd werd een suppletoire be grooting, waarin vervat een bedrag van f. 3000, voor verbetering van den Ooste lijken Hoofdweg van af den Kruisweg tot den spoorwegovergang en het maken van een aanlegsteiger, alsmede het plan tot aanleg van een tegelpad voor wielrijders langs den Venneperweg. Hierna kwam aan de orde de behandeling van de Polder- begrooting voor 1933. De financieelc com missie stelde aan het dagel. bestuur voor de loopende en noodige werken nu zoo spoedig mogelijk uit te voeren en meende dat ten aanzien van den bouw van Nieuwe bruggen, op de constructie wel meer kon worden bezuinigd. Tevens wilde de commissie er bij de Ned. Spoorwegen op aandringen de Haar lemmermeerlijnen op te heffen, aangezien de hiervoor benoodigde subsidie op den Polder te zwaar drukt. Zij bracht een woord van dank aan het Dag. bestuur voor het toe te juichen voorstel om dc polder- lasten te verlagen en te brengen van f. 18 op f. 17 per H.A. De heer Blom merkte bij den jaarwed- denpost van de ambtenaren op. dat de opschuiving van personeel, die er plaats heeft doordat de le ambtenaar den dienst met pensioen gaat verlaten, gepaard gaat met een meerdere uitgaaf van f. 250, het geen spr. een bezwaar vindt. De heer Geertzema sloot zich daarbij aan. De heer v. Lennep deelde mede dat de 2e ambtenaar tot aller voldoening op het Polderhuis werkt en vond het zeer logisch, dat de waarde van dezen ambte naar uitgedrukt wordt in rangverhooging en salarisverhooglng. Na verwerping van nog enkele voorstellen, waarbij verschil lende bedragen werden genoemd, werd het voorstel van het dagel. bestuur aan genomen en het salaris bepaald op f. 2750. De heer Kranenburg meent dat het Zuidelijk gedeelte van den Haarlemmer- meerpolder wat wegverbetering betreft wel wat verwaarloosd wordt. De Lisserweg, die toch ook een weg voor doorgaand verkeerd is, verkeert in deplo- rabelen toestand. Op de begrooting werd geen post daarvoor aangetroffen. Het Dag. bestuur deed toezegging deze zaak onder de oogen te zullen zien en te zullen over wegen of misschien een gedeelte van den Lisserweg in de plaats van b.v. den IJ weg zou kunnen komen. Dc heer van Loon zou eens een ver keerstelling willen houden om de belang rijkheid van de verschillende wegen te kunnen nagaan. De voorzitter antwoordde: ,,dit gaat moeilijk, dan zouden we 365 dagen moeten tellen". Ten aanzien van de Haarlemmermeer lijnen merkte de heer v. Lennep op, dat deze voor vele ingezetenen nog wei be langrijk zullen zijn, maar dat de Polder toch den grondslag wel zal leggen om aan dc N.S. te verzoeken de lijn Hoofd dorpNieuw Vennep en verder op te heffen. De lijn Aalsmeer—Haarlem zal wel moeten blijven bestaan. De heer Geertzema achtte den post f. 80.000 voor bruggenbouw te hoog. Het dag. bestuur zal daaraan tegemoet komen. Bij den post „Pensioenfonds" werd een voorstel van O. de Vries om 5 pet. in plaats van 8V2 pet. pensioenstorting te verhalen, verworpen. De begrooting werd hierna goedgekeurd. Afscheid van den heer P. Klok. In verband met het aan den heer P. Klok als ambtenaar ter secretarie van den Haarlemmermeerpolder wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd met ingang van 1 Januari 1933 verleend eervol ontslag werd hij in de laatste van dit jaar ten Polderhuize gehoüden vergadering van het Dagelijksch bestuur, hartelijk toegesproken door den Dijkgraaf den heer van Dorsten, die in loffelijke en waardeerende bewoordingen de groote verdiensten van den heer Klok schetste en hem als blijk van waardeering een couvert met inhoud overhandigde. Met Stcrt. 110. 242 is opgenomen de acte van oprichting der N.V. Expeditie bedrijf v.h. Gebr. den Boo te Hoofddorp. KATWTTK AAN DEN RITN Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur. De afd. Katwijk aan den Rijn der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur vergaderde in ,,de Roskam" onder leiding van de voorzitter den heer Nic. Bos. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de slechte uitkomsten van het bedrijf in het afgeloopen seizoen, v.n. door slechte gewassen en lage prijzen. Gehoopt wordt op betere tijden De notulen gelezen door den secretaris, den heer T Noort. werden goedgekeurd. Ingekomen1* waren enkele stukken betrekking hebbend op de candidaten voor het hoofdbestuur. Voor de aftredende heeren Jac. W. Bijvoet, Chr Eggink en A. Warnaar werden resp. candidaat gesteld de heeren C H. Kramer te Bloemendaal, P. Bakker, Enkhuizen en Ant. Bergman, Sassenheim. Dan kwam in behandeling beschrijvingsbrief voor de Al gemeene vergadering. Bij punt 7 „Tentoon stelling 1935" werd besloten, dat de afd. Katwijk aan deze tentoonstelling door een inzending zal deelnemen. Bij het punt contributieregeling bleek de afdeeling voor het 7-deelig voorstel het meest te gevoelen. Besloten werd om hiervoor te stemmen. Ten opzichte van het 2 cent per R.R.-fond zal het voorstel om een jaar geen con tributie te innen, gesteund worden. Tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering werden gekozen de heeren Nic. Bos en C. van der Lubbe, secundi T. Noort en F. van der Valk. De begrooting voor 1933 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag kwam ter sprake de moeilijke positie der kleine kweekers. Ook werd gevraagd in overweging te nemen een vollegrond-ten- toonstelling te organiseeren. Genoemd werden enkele gunstig gelegen tuinen van kweekers en de tuin van het St Willi- brordusMissiecollege-. Een en ander zal dc volle aandacht van het bestuur hebben. Hierna sluiting dezer geanimeerde ver gadering Een mooie Zendingsavond. Op initiatief van de zeudingscommissie der Geref. Kerk werd een zendingsavond belegd in de zaal achter de Geref. Kerk. De zaal was tot in alle hoeken gevuld, toen ds. H. Meijering de vergadering opende door te laten zingen Ps. 87 vs. 2 en 3. waarna hij voorging in gebed. Gelezen werd een gedeelte van Joh 10. In zijn openingswoord sprak de voor zitter zijn blijdschap uit over dc goede opkomst. Daaruit blijkt de groote belang stelling, die er bestaat voor het werk der zending. Gewezen werd op het groote voorrecht, dat wij bezitten in de kennis van God's Woords cn den weg der zaligheid. Onze roeping is het. dat Evangelie uit te dragen in de Heiden-landen. Hierna werden door een dames-zangkoor eenige zendingsliederen ten gehoore ge bracht, die met groote aandacht werden beluisterd Naar aanleiding van een rede. gehouden door ds. P. H. van Eijk te Solo, thans met verlof in Holland, gehouden voor loden \an zendingscominiss es, sprak ds. H Meijering. Het zending Uerrein. waarop de Geref. Kerken van Zuid-Holland (Noor delijk gedeelte) werken te Soerakart^. Vooral het Zuidelijk gedeelte van So.ra- karta. Wonogiri genaamd, is een terrein, waar, door den aard der bevolking, de zending een vruchtbaar arbeidsterrein vindt. Do moeilijke levensomstandigheden werk n daartoe mee. I11 dit gebied zijn nog zejr weinig sciiolen Dit is het gevolg van de houding van den Indischen Vorst. In de laatste maanden is hierin eenige verande ring ten goede gekomen. Dc hoofdzetel van de zending is Solo. waar drie zelfstandige gemeenten zijn, waarvan één 'n eigen Javaanschen predi kant heeft De drie missionaire dienaren des Woords hebben het werk onder zich verdeeld Ds. van Andel heeft het toezicht op de scho'en en verzorgt de geheeïe administratie Ds. Bavinck leidt het jeugdwerk, terwijl ds. van Eïjck de geestelijke leiding der ge meenten op zich heeft genomen en tevens het colpor'.a ewerk leidt Van het werk der Zendingshospitalen gaat groote kracht uit. Treffende ervaringen van zegen door dit werk werden medegedeeld Ook het col- portagewerk is een machtig middel ter verbreiding van het Evangelie. Nadat het zangkoor zich nogmaals had laten hooren, verkreeg de heer W van Veen liet woord, die aan de hand van de zendingsknart sprak over ..Na 20 jaa-". Na eenige inle dende 'opmerkingen over de grootte van het zendingsterrein, be handelde spr. den toestand op het zendings terrein vóór 20 jaar. Pas in 1910 werd ons terrein voor de zending geopend. Voor dien tijd werkte dr. Scheurer daar in medischen dienst, hoewel hij aanvankelijk daar gekomen was voor talenstudie. In 1912 werd met de medische zending begonnen en opende dr. Vogelenzang het Med. Hospitaal. Hierna behandelde spr. den arbeid ge durende 20 jaar verricht. In 1923 werd het terrein van de kerk van Amsterdam, door d? kerken van Z-H- Noord overgenomen. Het we.k der zen ding werd buitengewoon gezegend en sterk uitgebreid. Doch ook de vijandschao werd daardoor dikwijls opgewekt Ten slotte wekte spr. op. tot meerder meeleven met de zending, opdat de liefde voor dit heerlijke werk moge vermeerderen. De voorzitter dankte den heer Van Veen voor zijn leerzaam en opwekkend woord. Hierna volgde eenige meded e ingen \an de commissie, wat betreft den stand der financiën. Over het loopende jaar dreigt een tekort. Een nieuw systeem om gaven voor de zending te verzamelen zal worden inge voerd. Besloten werd om de Zendingstentoon stelling ook hier te laten komen. Nadat nog gezongen was Ps. 68 .10 werd deze goedgeslaagde zendingsavond met dankgebed gesloten. Goed afgeloopen! Een vrachtauto, geladen met zand kwam bij Rooversbrug aangereden, juist toen de hekken voor een doorgaand schip ge- I sloten waren, en de brug dus open stond. De auto stopte doch de chauffeur liet waarschijnlijk de wagen in de versnelling staan, want op een gegeven oogenblik schoot de auto vooruit en ging het ge sloten hek door. wat vernield werd. Nog juist op den rand van de geopende brug bracht de bestuurder den wagen tot stil stand. De voorwielen hingen over het water. Met een staaldraad van een daar- j liggend schip is de wagen opgetrokken. Het liep dus wonderlijk best af De politie stelde een onderzoek in. strand De kinderen werden daarbij gul onthaald; ieder kreeg ten slotte nog van den heer van Beelen een yo-yo cadeau. Verheugd gingen allen om zes uur huis waarts. Het 10-jarig bestaan der Modevakschool. Het is 10 jaar geleden, dat mej. J. F. Rooy de mode-vakschool voor dames en meisjes oprichtte. Onder haar leiding is deze school in dien tijd tot grooten bloei gekomen. Het leerlingenaantal is de laat ste jaren tot boven de zestig gestegen. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een tweedaagsche tentoonstelling, van het werk, vervaardigd door de leerlingen in het gebouw in Duinoord gehouden; de op brengst komt ten bate van het plaatse lijk crisis-comité. Ruim 120 personen heb ben haar den eersten dag bezocht. De lokaliteiten zagen er feestelijk uit met een twintigtal bloemstukken. Door een mandoline-clubje van vier jongedames, nl. B. Verlint. J. Bonefaas, C. Gouw en R. v. d. Horst, waarvan de drie eerstgenoemde leerlingen der school zijn, werd ter opluistering van het bezoek vroolijke muziek ten gehoore gebracht; mej. Gouw bespeelde tevens de piano. De tentoonstelling is zeker een bezoek waard! De school van mej. Rooy voorziet in een bestaande behoefte. KATWITK AAN ZEE. De leerlingen der Zangschool-Katwijk bijeen. Ieder jaar heeft de heer Nic. van Beelen de gewoonte om den leerlingen van zijn zangschool „Katwijk", waarvan hij de directeur is. tusschen St. Nicolaas en Kerstmis een genoeglijken namiddag te bezorgen Zoo waren zijn 175 leerlingen, jongens en meisjes van half twee des middags tot zes uur bijeengekomen in de zaal voor Prot Belangen. De heer Nic. van Beelen verstaat de kunst om met het jonge volkje aardig om te gaan! Daarom blijft zijn zangschool, na 27 jaar. zich nog steeds in de stijgende belangstelling der ouders verheugen Ook zijn er tegenwoordig leerlingen uit de naaste omgeving. Met spelletjes, voordrachten en kleine looneelstukjes werd de middag gepasseerd. Ook werden er een paar films gedraaid, o.a. van het uitstapje van den directeur met zijn school in de duinen en naar het WASSENAAR GEMEENTERAAD. Geldleening - Behandeling der begrooting. De Raad kwam in vergadering bijeen. Na ingekomen stukken kwam aan de orde het voorstel van B en W. tot aan gaan van een geldleening groot f. 250.000 tegen pari-koers en een rente van 41/» °/o per jaar. af te lossen binnen veertig jaar. Hiertoe werd besloten. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde de behandeling der begrooting voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer v. Ley en horst wees op de grief tegen het bonnenstelsel. De heer Boender zou het beter achten als de villa-bewoners zich meer tot de Wassenaarsche winkeliers wenden Hij doet de toezegging, dat de grieven van de vak organisaties eventueel welwillend zullen worden aangehoord. Na langdurige discus sie's over Maatschappelijk Hulpbetoon wordt de begrooting daarvan vastgesteld, zooals zij is aangeboden. Vervolgens zijn aan de orde de begroo tingen der bedrijven. Deze worden zonder op- of aanmerking vastgesteld, waarna wordt overgegaan tot behandeling der ge- meentebegrooting. De voorzitter wijst er op. dat de begrooting is aangeboden met een prae-advies van B. en W. Daarop is door de heeren Idenburg es. een amende ment ingediend en dezen morgen is bij hem nog ingekomen een voorstel van de R -K. Raadsfractie om: lo te doen vervallen de heffing van opcenten op de grondbelas ting; 2o. ter dekking van het tekort aan te wijzen het onverdeeld saldo van het Electrisch bedrijf over 1930 ad f. 31.500 en 3o. het resteerend bedrag te vinden uit de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting. B. en W. hadden voorgesteld het begrootings-tekort ad f. 197.423.97 te dek ken door uit de reserve te nemen f 48407 31 te beschikken over het ingestelde crisis fonds ad f. 65.000: verdubbeling van het aantal opcenten op de hoofdsom der grond belasting, hetgeen een bedrag van f. 30.150 zou opleveren en hst restant te vinden uit de heffing van 8 opcenten op de hoofd som der gemeentefonds-belasting waar door een bedrag van f. 53866.66 in de ge meentekas zou vloeien. De heer Idenburg stelt namens de leden Schalekamp. v. d. Stoel en Verloop het navolgende amende ment voor ter dekking van het begroo- tings-tekort: lo te doen vervallen het voor stel inzake: a. de heffing van 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen; b. de heffing van 8 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting; 2d het bedrag, dat na gebruik van de extra-bate uit het re servefonds en van het crisisfonds nog on gedekt blijft te ontleenen aan de winst 1930 en 1932 van het Electriciteitsbedrijf en 1932 van het Gasbedrijf; 3o. een stel selmatig onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van beperking der ge meentelijke uitgaven. De heer Idenburg zegt. dat zijn fractie met eenige aarzeling tot haar voorstel is gekomen. Het liefst wil zij de leiding van de financiën der gemeente in handen laten van B. en W. Spr. zegt verder dat de fractie het met in het belang achtte opcenten te heffen op de gemeentefonds-belasting en op de on gebouwde eigendommen Hij meent dat ae noodzakelijkheid daarvoor niet is aange toond In de toelichting op hun amende ment is dit met cijfers geïllustreerd. Het benoodigde kan worden gevonden door te beschikken over de extra baten van het reservefonds, hei crisis-fonds de onver deelde winst van het electrisch bedrijf 1930 de te verwachten winst van het electrisch bedrijf over 1932 ad f. 100.000 en de te verwachten winst van het gasbedrijf over 1932 ad f.36000. Geschiedt zulks dan kun nen vervallen de heffingen van de opcen ten op hét gemeentefonds en op dé grond belasting voor de ongebouwde eigendom men Vervolgens licht spr. o.a. toe waarom zijn fractie wenscht dat stelselmatig wordt nagegaan of bêzuiglng mogelijk is. De heer Kimman meent te mogen con- stateeren, dat Wassenaar is gekomen op een keerpunt in zijn geschiedenis. Drie redenen zijn voor het begrootingstekort aan te geven. lo. de uitgaven voor open bare werken; 2o die voor onderwijs en 3o. de crisis-uitgaven. De begrooting biedt een somber beeld. Er is een tekort van f.197 000 maar dit is feitelijk f. 350.000, want f. 150.000 is al ge nomen uit de reserve. De R.K. fractie kan zich vereenigen met het eerste punt van het voorstel van B. en W. Wat het tweede deel betreft meent zij. dat het niet juist is, dat de winst van de bedrijven als sluit post van de begrooting wordt aangewend, daardoor wordt een indirecte belasting aan de ingezetenen opgelegd. Waar evenwel het voorstel geldt tot dekking van crisis uitgaven kan de fractie er mede accoord gaan. Het derde deel van het voorstel, de verhooging van de opcenten der grondbe lasting acht zij onjuist. Zij meent, dat de vestiging daardoor zal worden tegen ge gaan en dat de belasting onbillijk drukt op de gebruikers. Zij acht het juister opcen ten te heffen op de gemeentefonds-belas ting, omdat deze belasting drukt op hen, die nog inkomen hebben. Zy kan er zich I mede vereenigen, dat de onverdeelde winst I van het Electrisch bedrijf over 1930 ter dekking van het tekort wordt aangewezen, omdat deze winst al enkele jaren geleden is gemaakt en geen bestemming heeft. Mr. Wildt Meyboom zegt dat de tegenvallers j zijn genoemd, maar geen tastbare gegevens voor bezuiniging. De meerderheid van spr. fractie schaart zich wat de dekking van het tekort betreft aan de zijde van den heer Kimman. Hij stelt voor, de opcenten op de grondbelasting ongewijzigd te laten. een bedrag van f. 31.000 uit de winst te 1 nemen van het electrisch bedrijf, vervol gens de opbrengst van de personeele be- lasting hooger te ramen en tenslotte over te gaan tot de heffing van enkele opcenten op de gemeentefonds-belasting. De inge- 1 zetenen zullen dan ongeveer evenveel be- 1 lasting betalen als voorheen en het cachet dat de gemeente Wassenaar heeft als ge meente met lage belastingen wordt niet aangetast. Jhr. von Weiier onderstreept de woorden van den vorigen spreker. Mr. Kie- wiet de Jonge zegt het te betreuren, dat B. en W. niet hebben medegedeeld, dat de 1 opbrengst van de personeele belasting hoo ger geraamd kan worden. Hij meent dat de belasting-verhooging naar billijkheid moet geschieden; daarom dient men te letten hoe de belasting geheven wordt. Door den heer Idenburg is gewezen op het verband tusschen de lasten der gemeente- en haar opnervlakte. Spr. vermoedt, dat B. en W. dit verband ook hebben gelegd en daarom wil hij gaarne de argumenten vernemen, welke tot het voorstel hebben geleid. Hij meent, dat de Raad voor een moeilijk pro bleem is gesteld, omdat de leden geen vol doende gegevens hebben. Hij vindt, dat de voorstellen van de heeren Idenburg en Kimman princioieel niet veel verschillen, alleen is er een gradueel verschil. Spr. meent, dat het voorstel van den heer Idenburg niet in aanmerking kan komen als er gevaar zou dreigen voor de exploi tatie van de bedrijven. Heft de gemeente geen oocenten dan is dit zeer aanlokkelijk maar komt men met iets meer of dit nu 5 of 8 is, dan staat de zaak anders. Tenslotte vraagt spreker of het onderzoek naar de mogelijkheid van bezuiniging niet wenschelijk wordt geacht. Hij meent, dat dit het beste zou kunnen worden opgedragen aan een bezuinigings commissie. De heer Boender kan niet instemmen met het voorstel van den heer Mr. Wildt Meyboom om de opcenten op de grondbe lasting te laten vervallen. In Wassenaar zijn aan den grond schatten verdiend en daarom vindt hij het niet vreeselijk dat de eigenaars van gronden nu bijdragen in de lasten. Ook kan hij zich niet vereenigen de heffing van opcenten op de gemeente fonds-belasting te laten vervallen. Dit is een rechtvaardige belasting en hier wonen nog menschen met groote inkomens, die nog wel iets kunnen bijdragen. Spr. ein digt met het voorstel Kimman te onder steunen. Nadat nog eenige sprekers hun meening hebben weergegeven zegt de voorzitter dat de voorstellen na breede overweging zijn tot stand gekomen. Daarna is overleg ge pleegd met de begrootings-commissie en het gevolg is geweest het amendement van de heeren Idenburg c.s. Sinds deze vergadering zijn er twee feiten van betee- kenis naar voren gekomen. Eerstens het misverstand omtrent de bestemming van de winst van het electrisch bedrijf. Aan vankelijk toch verkeerde men in de mee ning, dat de winst was aangewend voor extra reserven. Tweedens het eerst gisteren door B. en W. gerealiseerde feit, is dat de opbrengst van de personeele belasting door den Inspecteur f. 20.000 hooger wordt ge raamd. Deze twee belangrijke feiten heb ben verandering gebracht in de meening van het college. De meerderheid van het college van B. en W. heeft zich kunnen vereenigen met het voorstel van den heer Kimman, hetwelk ook wordt ondersteund door den heer Wildt Meyboom. Voor spr. wordt het thans moeilijk om deze voorstel len te verdedigen. Hij acht zich gerech tigd en verplicht zijn eigen meening naar voren te brengen. Spr. is hier door H.M. de Kon. tot Burgemeester benoemd en hoopt dit nog lang te blijven (applaus). Ook hoopt hij de wethouders en de leden van den Raad nog lang om zich heen te zien, toch zal zijn aanwezigheid hier wel wat langer duren wellicht dan die der leden en daarom acht hij de te nemen beslissing voor hem van zoo groot belang. Spr. meent dat wanneer wij de heffing van opcenten kunnen voorkomen wij dit ook moeten doen. Men moet letten op het speciaal karakter van deze gemeente en overwegen dat Wassenaar maar met enkele andere gemeenten is te vergelijken. Spreker vindt het een sterk argument, dat andere gemeenten hebben getracht de heffing van opcenten tegen te houden. Hij acht dit ook voor Wassenaar van belang. Wat de opcenten op de grondbelasting be- treft is hij het eens met hetgeen de heer Idenburg heeft gezegd. Hij gaat echter niet mede met diens betoog om de opcenten op de onbebouwde eigendommen te laten ver vallen. Spr. vindt het niet juist om uit den weg te gaan voor psychologische overwe gingen. Spr. vindt het gevaarlijk om nu al te beschikken over de winst van de bedrij ven over 1932. Hij wijst er op, dat uit de heffing van opcenten een bedrag van ruim f. 53.000 zou komen. Hij meent, dat dit be drag ook kan worden gevonden in de on verdeelde winst van het electrisch bedrijf en de meerdere opbrengst van de perso neele belasting. De eventueele winst van 1932 kan dan buiten beschouwing blijven en men heft geen opcenten van de ge meentefonds-belasting. Spreker acht dit de beste oplossing. Wat de bezuiniging be treft wil hij er op wijzen, dat B. en W. deze steeds betrachten. De begrooting vertoont een groote accres op de uitgaven, maar dit is een gevolg van de genomen besluiten, die geld kosten. Hij meent, dat bezuiniging nooit effect zal sorteeren tenzij de menta liteit van den Raad wordt gewijzigd. Tegen een bezuinigings-commissie bestaan bij B. en W. geen bezwaren, alleen verwachten zij er geen profijt van. Spr. meent dat het hier nog niet zoover is gekomen, dat ge wichtige belangen moeten worden opge schort. Hierna werd gepauzeerd. De voorzitter, deelt mede dat de heer Idenburg zijn voorste1 eewhz^d had Hö stelt voor he* bedra?dat uit de opcenten gevonden zou worden te vinden door te be schikken over het saldo van het electrisch bedrijf over 1930 ad f 31.500 en de meer der geraamde opbrengst der personeele be lasting ad f. 20.000 en in te voorstel tot het doen vervallen centen op de grondbelasting voor bouwde eigendommen. De heer Kiewiet de Jonge neerkomt op het voorstel door zitter ontwikkeld en wil het als behandeld zien. De heer Wildt Meyboom trek zijn fractie de voorgestelde amen in. De heer Klimman doet hetze De heer Kiewiet de Jonge tevredenheid over het feit dat stemming is getroffen. De heer Boichel laat een wa- woord hooren door te gaan bes openbare werken. Daarmede wo laise verlengd. Na discussie worden de gewij- stellen van B. en W. aangenomen De alg. beschouwingen worden sloten, en de begrooting blad" bladzijde behandeld. De heer Boender verzet zich post kosten van de Burgerwacht e verzekering van de leden der reddingsbrigade. De heer Van Leijenhorst heeft veel sympathie voor den post de Burgerwacht. Hij beschouwt h tuut als een rem der sociale voo Om principieele redenen zal hij 1 stemmen. De heer Von Weiier be verzekering van de leden der reddingsbrigade, en zegt dat de B. zijn meenir.g noodig is voor de han van de rust en orde. De heer Van Leeuwen zegt. standpunt van de R.-K. is, dat zij t tijde moeten opkomen voor het w zag. De heer Van der Stoel heeft opgemerkt groot f. 3000. voor baö en vraagt of dit werk zal worden steed of in werkverschaffing zal uitgevoerd. De voorzitter antwoo mogelijk in werkverschaffing. De heer Von Weiier zegt. dat h kleuterscholen zijn bijzondere sy hebben, de post subsidie voor deze te vrij hoog is. Hij wil deze veria heer Verloop begrijpt deze houding Na discussie trekt de heer Von zijn voorstel in. De heer Van Leeuwen is bang geraamde posten voor Maatsc* Hulpbetoon niet toereikend zullen vreest dat ook nog voor andere ca van ingezetenen zal mbeten wor zorgd dan alleen voor de arbeid" heeft op het oog de boeren, de tui den kleinen middenstand. Ook bepleitte hij de zorg voor d looze jeugd. Spr. heeft een plan v verschaffing, maar zou graag wille of de Raad zich daarmede kan ve~ Bij hem is het plan gerijpt om ee stichten voor ouden van dagen en te doen uitvoeren met werklooze a en daarbij tevens vakopleiding in ten. De heer Boender vraagt om werkloozen een vroolijk Kerstfeest zorgen. De heer Van Leeuwen an dat hiertoe reeds is besloten. Onü door den heer Van Leeuwen idee verklaren meerdere leden zie" kunnen uitspreken. De voorzitter wijst er op. dat langs is gesticht een vereeniging hartiging van de belangen van d kweekers Een studie-commissie steld en hij raadt aan het rap commissie af te wachten. De overige posten van de vragen geen bespreking. De wordt hierna zonder stemming va De gewone dienst wijst aan i" komsten en uitgaven f. 1.385.294.43, pitaaldienst de inkomsten f. 1.590.3 uitgaven f. 1.558.954,85. Aan B. en W. wordt nog machtig leend om in het eerste kwartaal 19 geldleeningen op te nemen tot ten f. 250.000. en een rente van 4%. Hierna wordt de vergadering g~ Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Hennanus P* van H. J. A. Engels en L. P- C. Hendrik Karei, z. van A. H. Kra P. M. de Regt; Johanna Elisabeth d. van A. T. van der Kooij en der Poel; Jacoba Cornelia, d. van Wit en M. E. Bakker; Cornelis, P. de Roode en A. Lipschits; E Johanna, d. van J. Breaerode en Rooijakkers; Nicolaas Jacobus, z. v. Paardekooper en A. M. Braband Dingeeman Frans. z. v. F. Burgers e de Laater. Wilhelmus Theodor C. T. van den IJssel en A. C. Rem Corrie Marie Johanna, d. v. H. T. v Velde en A. Koppers. Ondertrouwd: J. Hollander en Hasselt. A. B. Baai jen en S. C. Terbutz; A. Wilde en W. van Duyvenbode. Getrouwd: J. F. Gussekloo en Lconardus van der Ham, 94 jaar- Overleden: Samuel Josephus1 3 j Theodorus van der Ham, 88 j. van M. van Steijn. Sjoerdje H 24 j.. ongeh. Eveline Rietra, 25 j., Leonardus van der Ham. 94 j.. 0IJ J. L. Voorham en A. W. Naujock ZOETERWOUDE Lustrum van „Ik leer nog Alhier vergaderde in café „Ik |s a. d. Rijndijk het bestuur met de 1 Pluimveevereeniging „Ik leer no=, einde het eerste lustrum feestelU* denken. Voor die bijeenkomst waren ook present de dames der leden en genoodigden. De zaal was dan oo lang voor den aanvang stampvol, gangen en paden voor zitplaatóen baar moest worden gesteld. Om o zoo gezellig mogelijk te maken ëngageerd de cabaretiers Kees A. Flora uit Rotterdam. Te ru i opende de voorziter de heer ri. tog de bijeenkomst. Nu kwamen K'.aare en Flora ten tooiieele wonderbaarlijke wijze zeel in stemming in wisten te brenger het publiek zoodanig te boei» één uur 's nachts werd eer n Nog eenigen tijd vermaak met een dansje Een woord va nog door den voorzitter S mej. de wed. Pijnacker voor n nfst.an.ri der zaal. terwijl he1 - afstaan der zaal. terwijl werd gebracht voor het s dezen uiterst gezelligen a

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 12