DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP SCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 15 December 1932 K- EN SCHOOLNIEUWS. INGEZONDEN. FAILLISSEMENTEN. RADIOPROGRAMMA. PREDIKBEURTEN. benthuizen. Herv. Kerk: Vrljdagnam 7 uur, de g KraaU, cand. te Utrecht. nieuwe- wetering. School: Nam. halfacht, dr. G. p. ficrson van Den Haag. ned herv kerk. pen: Te Pingjum en Zürich (F.) tra, cand. te Sneek. kt: Voor Balk, D. Bouman, te gerei1 kerken. pen: Te Uithoorn, P. J. O. de te Vrouwepolder. nomen: Naar Kolhorn, H. van der cand. te Leens. geref gem. pen: Te Paterson (N. Am.) M. Hei- te utrecht. doopsgez. broederschap. i: Te Amsterdam (vac.-C. Nijdam) ran Brakel, te Koog a. d. Zaan; F. ate te Sappemeer; J. D. Dozy, te arden; T. O. M. H. Hylkema, te foort; F. Kuiper, te Alkmaar en B. P. es. te Balk. kn?tioilSClükbaar gesteld, bestemd tot be kostiging eener vakbibliotheek. V!; bibliotheek staat ten dienste ,e:b- die tot het Rijksschooltoezicht „t lager en het bewaarschoolonderwlls «n-lS01!" en van de leden van den Onder wijsraad. 3. De verantwoording dier som ge- scmedt op de wijze, door Onzen Minister t Deze stelt ook het reglement op het gebruik en het beheer der biblio theek vast- Artikel 62 Uiterlijk tot 1 Mei 1933 dm. atn den inspecteur in de inspectie «otterdam een tweede bureau-ambtenaar worden toegevoegd. Dit komt er op neer dat twee hoofd inspecties worden opgeheven Noord-Hol land en Utrecht en Gelderland en Over ijssel. Van de bestaande Inspecties verval- »,n te VeShe'. te Sittard. te Nijkerk, te Almelo, te Enschede, te Neuzen, te Franc- ,eli en 'e Uorgcr; nieuwe worden Inge steld te Boxmeer en te Hengelo. DE inspectie van het lager onderwijs Twee hoofdinspecties en zes inspectoraten vervallen- Staatscourant bevat een Kon. Be- vaaibij nieuwe voorschrliten zijn betrefiende de verdeehng der mneüen tusschen de hooldlnspec- van het lager onderwijs, de lnspec- en de scnoolopzieners, alsmede de j van het Rijk in hoofdinspectiën jectiën. Aan aeze voorschrilten, die uan a.s. in werking treden, ontlee- ehet volgende: jtlke 1 1 1. Het toezicht over het lager onderwijs, het vervolgonder- 'bet mtgebreid lager onderwijs, net schoolonderwijs en het onderwijs inrichtingen rot opleicün„ van be- oolpersoneel wordt uitgeoefend drie hoofd-inspecteurs, twee en inspecteurs en veertien schoolop- ct toezicht over het buitengewoon onderwijs wordt uitgeoefend door pecteur. et toezicht over het onderwijs aan ichtingen tot opleiding van onder en onderwijzeressen wordt uitee- behalve door de in het eerste lid Je hoofdinspecteurs, door één in- llf. et verstrekken van adviezen om- den bouw en verbouw van scholen onuerwijs, ae inlichting aezer o en de inrichting der terreinen let onderwijs in lichamelijke oefe- i de lagere scholen geschiedt door necteur, die nevens de in de vorige ïitmelde ambtenaren in algemeenen SprWoom (c Hel 2 l'. Het Rijk is voor het bedoeld in het eerste en derde lid Viel 1, verdeeld in drie hoofdin- eerste hoofdinspectie omvat de r«ën Noord-Brabant, Gelderland en p; iffleede hoofdinspectie omvat de pro- Zuid-Holland, Noord-Holland, en Utrecht; derde hoofdinspectie omvat de pro- Friesland, Overijssel, Groningen nte. et toezicht, bedoeld ln het tweede het derde lid van artikel 1, omvat eheele Rijk. ne werkzaamheden, bedoeld in het lid van artikel 1, strekken zich uit het gcheele Rijk- tlkel 3 1. Het Rijk is voor het t op het gewoon lager onderwijs, 'ervolgonderwijs en het uitgebreid onderwijs, verdeeld in twee en inspectiën. be eerste hoofdinspectie omdat de "tiën Boxmeer, Breda, Eindhoven, °dd, 's-Hertogenbosch, Roosendaal, Apeldoorn, Arnhem, Doetinchem, en, Tiel, Zutphen, Heerlen, Maas- J- Roermond en Venlo. °e tweede hoofdinspectie omvat de hen Brielle, Delft, Dordrecht, Go oi, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden, am, Schiedam, Alkmaar, Amster- Haarlem, Den Helder, Hilversum, Zaandam, Goes, Middelburg, ioort, Breukelen en Utrecht, derde hoofdinspectie omvat de in- "d Dokkum, Heerenveen, Leeuwar- «neekDeventer, Hengelo, Ommen, Applngedam, Groningen, Win- Zuidhorn, Assen en Emmen. 'ikel 4 Aan de inspecteurs in Jpectiën 's-Gravenhage, Rotterdam "«sterdam worden schoolopzieners tn?d en weI resP- twee, drie en vier- ''hel 5 Voor het toezicht over ^"schoolonderwijs en over het v?S ïan de inrichtingen tot oplei- J» bewaarschoolonderwijs en over derwijs aan de inrichtingen tot op- 6 van bewaarschoolpersoneel wor- ~d leder der hoofdinspecteurs in de ed tweede hoofdinspectie twee en J3" den hoofdinspecteur in de doofdlnspectie één schoolopziener ti - 52 1. Aan ieder der hoofd- "rs- aan den inspecteur van het -J°°n lager onderwijs, aan den ij". van de onderwijzersopleiding bouwkundig inspecteur en aan inspecteurs ln de inspectiën en Rotterdam wordt één wibtenaar toegevoegd. den inspecteur in de inspectie jjj® v®orden twee bureau-ambte- t»e56 De ambtenaar behoeft t» °arivaarden van een nevenbe- rw'°°r het verrichten van ne- ikibii?1 deo de toestemming van htl i, .Pecteur of inspecteur, aan e gevoegd. 58 1. Jaarlijks wordt een o i de verhooging van den leerplichtigen leeftijd. De minister ziet verschillende voordeelen. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De bezwaren door sommige leden aange voerd tegen het K. B van 23 Juni 1932 kan de minister niet deelen. Hij kan niet toegeven dat genoemd wetsartikel aan de Kroon niet de bevoegdheid zal geven om welke reden dan ook in den eenmaal be paalden toelatingsleeftijd om reden van bezuiniging en onderwijs dien leeftijd hoo- ger te stellen. Dat aan een aantal leer krachten ontslag zou moeten worden ge geven is juist. De minister wijst er op dat het z.i. uit paedagogisch oogpunt in den regel geen nadeel is dat een kind wat later naar de lagere school gaat. De gaping tusschen het tijdstip aan het einde der leerverplichting en den leeftijd van 14 jaar, beneden wel ken volgens de Arbeidswet-1919 geen ar beid mag worden verricht, wordt wat klei ner. Bij de afdeeling Hooger Onderwijs merkt de minister od dat juist de groote ontwikkeling in de laatste Jaren met de relatief hooge kosten daaraan verbonden ten gevolge heeft dat de maatregelen, die thans ter bezuiniging werden getroffen, een daling van de geraamde uitgaven ten gevolge hadden, die relatief grooter schijnt dan die voor de andere takken van onder wijs. Van een teveel aan hoogleeraren is naar mijn meening in het algemeen geen sprake. Een voorstel tot subsidieering van het bijzonder hooger onderwijs is van den minister niet te wachten. De minister vertrouwt dat binnenkort de benoeming van een hoogleeraar in de kin dergeneeskunde te Utrecht zal kunnen plaats vinden. Bij het voorbereidend hoo ger en middelbaar onderwijs wijst de mi nister er op dat de meening, als zouden in 1925 de leeraarssalarissen met 10 tot 40°/» zijn verlaagd, op een misverstand moet berusten. Kunnen dus de in het Voorloopig Verslag genoemde verminderingspercenta ges bezwaarlijk juist zijn, er zal bovendien geen aanleiding zijn om ten aanzien van de salarissen der leeraren aan de Rijks- H. B. S.'en thans een vermindering achter wege te laten, die voor alle andere rijks ambtenaren wel wordt toegepast. De op merking dat van de verschillende takken van onderwijs het nijverheidsonderwijs door de bezuiniging naar verhouding het zwaarst wordt getroffen is naar de mee ning van den minister niet overeenkomstig de feiten. De door de commissie-Weltèr voor dit onderwijs berekende bezuiniglngs- cijfers zijn dan ook bij lange na niet be reikt. De werkelijke bezuinigingen in 1933 zullen globaal geraamd bij het nijverheids onderwijs slechts ongeveer f. 400.000 bedra gen, terwijl de commissie-Weiter tot een bedrag kwam van f. 1.837.000. De minister houdt zich ernstig bezig met het brengen van meer systeem in de on derscheiden groepen van het nijverheids onderwijs. De plannen voor een gemeente lijke lagere textieldagschool te Enschede, waarvoor rijkssubsidie was toegezegd, zijn door het gemeentebestuur voorloopig op gegeven. Het algemeen terugbrengen van bestaande 3-jarige tot 2-jarige ambachts scholen, ligt niet in 's ministers bedoeling. Het voorstel van het bestuur der vrouwen- arbeidsscholen te Roterdam om ten be hoeve van zijn eerste school betere lokali teiten te verkrijgen, ontmoet bij den minister in beginsel geen bezwaar. Nu het bestuur er in geslaagd is de benoodigde gelden te leenen, zal de uitvoering der plannen spoedig voortgang hebben. Bij het lager onderwijs merkt de minister op, dat hij niet alles kan onderschrijven wat in het adres van prof. Colenbrander c.s. be treffende de mogelijkheid van bezuiniging op de kosten van het lager onderwijs door concentratie van scholen wordt aange voerd. Het nu reeds bestaande overschot van onderwijzers en onderwijzeressen, het in vele gemeenten ontslaan van niet- wettelijk verplichte leerkrachten en de sterke inkrimping van het benoodigde aan tal leerkrachten ten gevolge van de aan hangige wetswijziging, zijn redenen om tot vermindering van het aantal kweekscholen te besluiten. Van den minister is stopzetting der mo numentenrestauratie niet te verwachten, zooals hij bij de afdeeling Kunsten en Wetenschappen opmerkt. Er zit bijv. aan voortgaan in deze ernstige tijden met de rijksbemoeienis met monumentenrestaura tie ook een practisch-economische kant. Aangezien bij restauraties meer dan de helft der kosten arbeidsloon is, zouden vele honderden bouwvakarbeiders, en juist de bekwaamste, door stopzetting werkloos worden. Voorstellen tot een wettelijke re geling ter bescherming van natuurschoon, worden tot betere tiiden aangehouden. De restauratie van den St. Laurenstoren te Rotterdam is een van de gebouwen van mnnumentenberstel. die. hoe belangrhk ook op zichzelf, althans voorshands met voor subsidieering uit 's rijks kas in aan merking komen. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven L. Enfhoven, aannemer, Abbenes gem. Haarlemmermeer. R.-c. Jhr. rar. E. J. Strlck van Llnschoten, cur. mr. W Briet, Haarlem. „kerk en vrede". Zeer Geachte Redactie. Mag ik U beleefd eenige plaatsruimte in Uw blad verzoeken, naar aanleiding van het „Ingezonden" van den heer P. C. Labrijn d.d. 10 December J.I.? Bij voorbaat mijn dank. Het is bekend, dat wanneer „Kerk en Vrede" of een andere vredesorganisatie haar mooie idealen onder de menschheid willen uitdragen, de heer P. C. Labrijn paraat Is, en op die uiting afvliegt als een zeker gesikt en gehoornd huisdier op de bewaarplaats van een geliefde graansoort. Dit op zichzelf zou prijzenswaardig zijn, wanneer de heer L. dan telkens frissche en nieuwe ideeën of Inzichten ontwikkelde tegen de door de vredesorganisaties ge poneerde stellingen. Helaas, moeten wij lederen keer, en ook nu weer, vaststellen, dat het alsmaar dezelfde bejaarde en let- wat-meer-dan-overrijpe argumenten zijn, die de heer L. als „versche waar" de goe gemeente tracht on te dringen. Reeds zoo veel malen zijn die argumenten duidelijk en afdoende weerlegd, dat het werkelijk nutteloos zou zijn er nog één woord aan te verspillen, ware het met. dat toch even gewezen dient te worden tot welke conse quenties de redeneeringen van den heer L. c.s. leiden. Het eenige verbazingwekkende nieuwe namelijk, waarvan wil ln zijn laatste „In gezonden" kennis nemen, ls het conceot- antwoord, dat de Kerken Christus zullen moeten eeven bii D'ens wederkomst op aarde. Wij meenden, dat ons. als arme on volmaakte schepselen ten minste een dee moedig afwachten en zwijgen zou passen. Niet echter alzoo de heer L. Deze zal zich dan fier op de borst slaan, een Napoleon- achtiee houding aannemen, en de merk waardige woorden snreken. waarvan ons nu reeds het voorrecht werd gegund ken nis te nemen. Wij kunnen het ons voor ge zegd houden; de heer L. zal met de lang ademige li'anie uit het ..Leldsch Dagblad" van 13 dezer de grootste zonden der menschhe'd. de oorlogsgruwel en diens voorbereiding, goednraten. Ja. ware de zaak inderdaad niet zoo in- tragisch, men zou in de verleldhig komen, het betoog nog verder te ridicuüseeren Maar liever dit niet gedaan. Want he laas. hoe velen met den heer L. hebben in de laatste tientallen laren nog steeds niets gezien, niets gehoord en niets geleerd!! Hoe weinigen ziin het toch nog. die de harte-kloo van den tijd aanvoelen, die ee- looven aan de nieuwe en betere toekomst die komen gaat voor het menschenge- slacht, ondanks a'les en alles!! Hoe weinigen die de inn'ge overtuiging zijn toegedaan, dat het de plicht van alle Christelijke kerken ts, de menschheid róór te gaan. Vóór te gaan. als een lichtend symbool, aanwijzend den weg naar den opgang, brandmerkend de paden, die voe ren naar de afgronden van verderf oorlog en ondergang. Te lang reeds heeft de kerk achter den vooruitgang aangeloopen als een onwillig kind; te veel en te groot reeds zijn de verliezen, die zit heeft geleden, om dat anderen haar taak moesten opnemen, die zij verwaarloosde of tegenwerkte. Wie zijn schuldig aan de Godsdienst loosheid in Rusland? De Sovjet-regeertng? Niet in hoofdzaak. De hoofdschuldige ts de officieele Russische Kerk die naliet het verdrukte Russische Volk op te voeren in den opgang der tijden; die oorlog en oor logstoerusting sanctionneerde, omdat de Staat dit voorschreef. Is het den nieuwen Russen euvel te duiden dat zij, na hun helle-lijden vóór en gedurende den grooten oorlog, de grove fout begingen, om den Dienst van God te vereenzelvigen met de officieele kerk? En dat zij mét de Kerk ook den Godsdienst overboord wierpen? Zeker, diep te betreuren blijft dit. al hebben wij hierin tot troost de gelukkige zekerheid, dat Rusland wel God kan lpslaten, doch dat God dit Rusland nimmer zal doen Maar niettemin, laat het gebeurde in Rus land voor onze Christelijke^ Kerken zijn: „De Groote Waarschuwing". Laten onze kerken met alle kracht voorkomen, dat ook hier mét haar de dienst van God ten onder gaat. Daarom ls hier op zijn plaats een openlijk woord van waardeering aan die voorgangers in alle Christelijke Kerken, die wél een open oog hebben voor de dreigende gevaren, en die bovendien den grooten zedelijken moed bezitten om hun kerk trouw blijvend, voortdurend en bij her haling te wijzen op de feilen dier Kerk met de daaraan verbonden gevaren. Nog is de macht der Kerken, en' haar Invloed op de massa Internationaal groot; m.i. zóó groot, dat Indien door haar, zelfs vlak vóór de dreigende en steeds nader en nader komende volgende wereld- 14 December 1932. o catastrophe, gezamentlijk en eendrachtig het Godswoord „Laat af van Ongerechtig heid" gesproken zou worden, die oorlog onmogelijk gemaakt zal zijn. Dat het zóó gaan moge; nog liever, dat het zoo ver nooit moge komen! Laat daarom alle wei denkenden reeds nu, ln eigen kerk, ln eigen kring en daarbuiten, werken om ver ouderde en ondeugdelijk gebleken leuzen opzij te zetten, en om de geesten tc door dringen van de eeuwige waarheid, dat al leen de Christelijke liefde richtsnoer kan en mag zijn op den weg, dien de mensch heid gaan moet. Hoogachtend. C. J. COSTER. Oegstgeest, DE ZAAL VOOR CHR. PROT. BELANGEN TE KATWIJK-AAN-ZEE. In Uw blad van Zaterdag 10 Dec. kwam een bericht voor van de Reddingsbrigade, dat deze brigade een propaganda-bljeen- komst zal houden met filmen, tooneel- stukken en vermakelijkheden in de zaal voor Prot. Belangen. In hoeverre hier sprake is van een protestantsch belang, laten we gaarne ter beoordeeling van Kat- wijk's gemeentenaren. Ook: of door een dergelijke bijeenkomst, waar filmen, too- neelstukken en vermakelijkheden de hoofd schotel vormen, aan het doel der stichting van deze zaal voor Chr. Prot. Belangen beantwoordt. Maar intusschen is het bevreemdend, mijnh- de Red., dat aan een andere Ver- eeniging in onze plaats, die wil arbeiden aan het welzijn van de Herv. Kerk ln het algemeen, en aan den bloei daarvan ln het bijzonder in onze eigen gemeente, het gebouw wordt geweigerd. Temeer is dat onbegrijpelijk, omdat in Art. 2 van de Statuten der Vereen, tot stichting en in- standh. eener zaal v. Chr. Prot. Belangen binnen de Herv. Gemeente te Katwijk/Zee luidt: „De Vereeniging stelt zich ten doel op den grondslag van het eeuwig onver anderlijk Woord van God de Christ. Prot. belangen te Katwijk aan Zee te behartigen door het oprichten en instandhouden van een zaal, waar gelegenheid wordt gegeven om alles te bevorderen, wat den Chr. Prot. geest ademt". Nu meent onderget. in zijn eenvoudig heid. dat op grond van art. 2 der Statuten, het Bestuur der zaal. het reeds meer dan eenmaal gedane verzoek van bovenge noemde Vereeniging, niet mag afwijzen. Immers toch, deze vereeniging wil ernstig rekening houden met de belangen van onze Herv. Kerk in onze plaats, en om een geestelijk gezond kerkelijk leven te bevor deren ,laat zij predikanten optreden, die de Herv. Kerk dienen en liefhebben en die het goede voor haar zoeken. Haar arbeid valt dus binnen het kader van art. 2 der Statuten - Zaalstichting. Minstens heeft de Vereeniging, waarvan onderget. lid Is, toch evenveel recht op de zaal als de Kat- wtjksche Reddingsbrigade e.a. Mijnh. de Red. moge dit ingezonden er toe bijdragen dat ook de arbeid onzer Vereeniging. die zich noemt: „Geref. Bond, afd. atwijk/Zee" een wettige olaats vin den in het midden van „kerkelijk Kat wijk". Een plaats, die haar rechtens toe komt, waar zeker twee-derde deel van de lidmaten der Herv. Gemeente in onze plaats, den arbeid van onze Vereeniging liefhebben, dezen steunen en van harte voorstaan. U, Mijnh. de Red., nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijft hij met ware hoogachting, H. V. V. d. MAREL. Jan Tooropstraat 23d. Katwijk/Zee. de schoolpetten-mode. Geachte Heer Redacteur. Naar aanleiding van het bericht, onder bovenstaand hoofd, voorkomende in Uwe editie van gisteren, eerste blad, zij 't mij vergund, het volgende onder uwe welwil lende aandacht te brengen. De Schoolpetten-Mode (door .de Tele graaf" genoemd „Petten-ziekte") is niets nieuws, Ja zelfs oud. spreekwoordelijk ge zegd zoo oud als de weg naar Kralingen. Toen ik 55 jaar geleden, de H.B.S. te Goes bezocht, was dit gebruik al in zwang wij droegen toen blauwe petten met een rooden band, waarop met zilveren letters aangebracht H.B.S. Deze drie letters in spireerden den Goesenaars en speciaal de straatjeugd tot diverse explicatiën daar van en de mooiste die mij steeds ls bij gebleven, was wel „Honderd Boeren Schooiers", wat wij nog al eens dikwijls ln ontvangst moesten nemen. U ziet ook in deze is er niets nieuws onder de zon en het doel van dit schrij ven is dan ook alleen, uwen lezers in 't ai- gemeen en den pettendragers in 't bizon der niet de meening te laten dat hier iets origineels is gelanceerd. Met vriendelljken dank voor de plaat sing. Hoogachtend, A. J. DEN HOLLANDER. VOOR VRIJDAG 16 DECEMBER 1932. Hilversum (298 M.) 8.00: VARA. 10.00: VPRO. 10,15: VARA, 12.00: AVRO. 4.00: VARA. 8.00: VPRO. 11.00: VARA. 8.00: Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding. 10.15: Gramo foonpl. 11.10: Kookpraatje. 11.40: Declamatie J. v. Oogen. 12.00: Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v. B. Scholte (refreinzang) en Gramofoonpl. 2.00: Gramofoonmuziek. 3.00: Concert uit hotel „Atlanta" te Rotterdam door Mar cello Lanfredi en zijn ensemble. 4.00: VARA-Klelnorkest o. L V P. Duchant. 4 50: Voor de jeugd. 5.30: Orgelspel J. Jong. 6.00: Gramofoonpl. 6.15: VARA-Orkest o. 1. v. H. de Groot. 7.00: Causerie over Sovjet-Rusland. 7.20: „Do Flierefluiters" o. 1. v. H. de Groot, m.m.v. A. de Booy (zang). 8.00: Uitzending Propaganda-avond VPRO te Enschedé o. 1 v. Ds. E. D. Spelberg. 10.15: Vrljz. Gods. Persbureau. 1020: Vaz Dlas. 1030: Gramofoonpl. 11.0012.00: Gra mofoonpl. Huizen (1875 M.) Algemeen programma, verzorgd door de KRO 8 009.15 en 1000: Gramofoonpl. - 11.3012.00: Godsd. halfuurtje. 12.151.45: Sextetconcert. 2.00: Gramofoonpl. 3.00: Kamer muziek. 4.00: Pianorecital door Kapt. W. F. Meyer. 4 20Gramofoonpl. 4.45: Vervolg pianorecital. 5.05: Liede- renvoordracht. 5.30: Orkest- en solis tenconcert. 6.15: lezing. 6.45: Or kestconcert. 7.10: Lezing. 7.45: Schla- germuziek. 8 30: Uitzending v. d. A N. W. B. 8 45 Vervolg concert. 9 15: Vaz Dias. 9.25: Hoorspel. 9.50: Or kestconcert. 10.30: Hoórsnel. 10.45— 11.15: Orkestconcert. 11.15—12.00: Gra mofoonpl. Daventry (1554 M.). 10.35: Morgen wijding. 10.50: Tijdsein, berichten. 11.0511 20: Lezing. 12.20: Orgelconcert door Walter Vale. 1.05: Shepherd's Bush Paviljoenorkest o. 1. v. H. Fryer. - 2.20: Voor de scholen. 3.20: Concert voor de scholen o. 1. v. Hely Hutchinson. 4 05: Vrijdagmiddagvertelling. 4 20: Northern Studio-orkest o. 1. v. J. Bridge. 5 05: BBC-Dansorkest o. 1. v. H. HalL 5.35: Kinderuur. 6.20: Berichten. 6.50: Beethoven's planosonates door D. Moegridge. 7.10, 7.25 en 7.50: Lezingen. 8 20: Werken van Sullivan, Offenbach en Strauss, door solisten, koor en orkest o. I. v. S. Robinson. 9.20: Berichten en I lezing. 10.20: BBC-orkest o. 1. v. W. Braithwaite m. m. v. H. Janssen (bariton). 11.2012.20: Dansmuziek door Geral- do's Gauche-orkest en de Savoy Hotel Oroheans. Parijs, „Radio Paris" <1724 M.). 8.05: Gramofoonpl. 12.50: Krettly-orkest. 7.40: dito. 8.20: Gramofoonpl. 8.501 Radiotooneel (Cyrano de Bergerac). Kalundborg (1153 M.). 12 051.20: Concert u. h. Bellevue-Strandhotel. 2.204.20: C. Rydalh's orkest. 7.20: Kerstconcert onder ausDieiën van het Dagblad „Berlingske Tidende". 8 05: Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. 8 25: Radiotooneel. 8.45: Zweedsehe liederen door Vera Nielsen. M. m. v. F. Jensen (niano). 900: Radiotooneel. 940: Moderne Deensche comoosities door bet Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. 10.10 10.30: Finsche pianomuziek door Kosti Vehanen. Langenberg (473 M.). 6.257.20: Gra mofoonpl. 11.20: Concert uit München. Orkest en solisten o. 1. v. E. Kloss. 12 20: Concert Wolf. 1.502.50: Gramofoonpl. 4.205.35: Concert o. 1. v. Eysoldt, m. m. v. Helene Guermanova (alt). 7.20: „Grain Mariza", operette van Kal man. Dirigent: Kiihn. 10.00—11.20: Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. Rome (441 M.I. 8.05: Vioolrecital door A. Serato. 10.15: Berichten. Brussel (508 en 338 M.). 508 M.: 12.20: Omroeokleinorkest o. 1. v. Leemans. 1.30: Gramofoonpl. 3.20: Omroeoklein orkest o. 1. v. F André. 6.35: Gramo foonpl. 8,20: Masscnetconcert o. 1. v. J. Kumos m. m. v. Mej. de Troch (sopraan). 10.3011.20: Gramofonnl. 338 M. 12.20: Gramofoonpl. 1.30: Omroeokleinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20: OmroeDorkest. o. 1. v. Kumos. 6.20: Gramofoonol. 6.50: Omroeokleinorkest o. 1. v. Leemans. 8 20: Omroenorkest o. 1. v. F. André. 9.20: ..Anti-Radio- Bond", schets van Van RomoayeDe Lannoy. 1030—11.20: Gramofoonpl. Zcesen (1635 M.). 7.20: Gevarieerd muz'kaal programma uit Breslau o 1. v. Dr. E. Nick m. m. v. orkest en solisten. 830: .JSensenleute Ziehen dureh Deutsch- land", hoorspel, van W. Wevraueh. 9>0: Berichten en hierna tot 11 20 Popu lair concert door werklooze musici uit Stettin o. 1. v. Karl Matzat. 57. Waar wilde Jaap met de inktflesch naar toe? Wel, hij ging hem zoo dicht mogelijk bij het wespendorp leg gen. Toen maakte hij met sierlijke letters een bordje en zette dat bij de flesch. En zie, binnen enkele minuten had een juffertje de flesch al in de gaten. Ze las het bord en ging voor de opening staan.... 58. En in dien tijd heerschte er ln het palels van de koningin der wespen groote bedrijvigheid. De koningin was dien dag jarig en haar trouwe bedienden wachtten haar op om te fellciteeren. Ze mochten de hand van de koningin kussen en voerden een mooie dans voor haar uit. En tegen den middag kwamen al de mevrouwen uit het wespendorp bij de koningin.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11