r lflSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 14 December 1932 NAGEKOMEN BERICHTEN. RADIONIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. Nooriandt vond het geld dat Ejppen wordt besteed als verloren, [schrama steunde den heer Noor dak moet er af de deuren er t blijft er dan over? j'ÏV. verklaarden echter niet voor te zijn en zullen in nader over- m met de schoonheidscommissie, het punt opcenten Gemeentc- istlng. ,ote werkloosheid in de bloenr- ijven en ln de bouwvakken en voortvloeiende abnormaal uigaven der gemeente ter bestrij en de werkloosheid, maken het blijk ook over het belastingjaar Cl opcenten op de hoofdsom der fiefondsbelasting ln de gemeente te Joni eene sluitende begrooting der |le voor het dienstjaar 1933 te ver ten wel tot een bedrag van 75. [pbrengst der Gemeentefondsbelas- ,rer het belastingjaar 1933/1934 lor den Inspecteur der Directe n te Leiden geraamd op f 116000. heffing van 75 opcenten ten Lr gemeente wordt derhalve een [tan f.87000 verkregen. bedrag komt 2/3 ten bate van tr.stjaar 1933 of f.58000. enomen. :j de opcenten Vermogensbelasting jende: opbrengst der Vermogensbelasting het belastingjaar 1933/1934 wordt in inspecteur der Directe Belastin- Leiden geraamd op f. 18800. >ene heffing van 50 opcenten ten der gemeente wordt derhalve een van f.9400 verkregen, dit bedrag komt 85°/o ten bate van mstjaar 1933 of f. 7990. Ire de voorgestelde belasting wor- heven: icenten op de hoofdsom der grond- op de gebouwde eigendommen; xenten op de hoofdsom der grond- op de ongebouwde eigendom- icenten op de hoofdsom der perso- belasting; pcenten op de hoofdsom der G?- eiondsbelasting (voorstel). jenomen op werd de rekening 1931 vastge- nét de volgende cijfers: de ontvang en den gewonen dienst f. 446 676.73; en van den gew. dienst f. 419.039.02. van den gew. dienst f. 27.646.71, Igsten van den kapitaaldienst Kl 24: uitgaven van den kapitaal - f. 120 620.47. Batig slot kapitaal - f. 15.300.77. :en korte rondvraag 'werd de zitting si. Een aantal belangstellende werk- woonden deze vergadering bij. o OEGSTGEEST- plooi concert in de Pauluskerlr. eravond is in de Pauluskerk aan den [onderweg het aan de Vereenigmg Kerkbouw aangeboden Kerkconcert door de Chr. Zangvereeniging a" en den heer Aart Smink (orgel), keurig samengestelde programma aan met „Ciaconna" van Johann el voor orgel, gespeeld door den Smink. Is dit werk op zich zelf bijzonder mooi, de heer" Smink heeft Pin schitterend spel met deze inzet n bijzonde» cachet aan het concert ie geven. Prachtig ook klonk bet „Praeludiurn en Fuga" in E i Joh. Sob. Bach, bnsluiting daarop zong het koor na tien begeleiding van het orgel het i hebster Jesu, wir sind hier" van Bach in Hollandsche vertaling. gaf in dit eerste zangnummer Nis van ernstige zangbeoefening. 1MJ kwam dit tot uiting in het koraal Himmel hoch, da koinin ich her" "h. Seb. Bach. Krachtig van inzet, toch beschaafd en met gevoel ge- Wat de prestaties op het orgel be- men kon genieten van het Concert ?r. t. van G. F. Handel evenais van jjntasie" in C gr, t. van Cesar Franck. Halleluja" is altijd een dankbaar en 1 gehoord gedeelte uit de Messias, teker niet gemakkelijk uitvoerbaar. tot haar recht te komen moet krzang krachtig zijn. Hooge eischen bi aan de uitvoering van een zoo- werk gesteld, en dit is niet gemak je te bereiken met het ledental van °ra". Het koor en de directeur heb- echter getracht deze moeilijkheid te ™nen, hetgeen dan ook gedeeltelijk In he' laatste zangnummer „Jezus, h c!e Uwe" van Martin Kuike heeft ra zonder accompagnement ons doen n waartoe het in staat is. De heer heeft hiermede duidelijk bewezen hjn koor een krachtige leiding te ,;even. a prachtig slot vormde de op het gestreelde „Toccate en Fuga" in D 1 °r' van Max Neger l'zal voor den heer Smink en zijn fen teleurstelling zijn geweest dat "Wilg luisteraars waren opgekomen. «Ti ,adden «en volle kerk verwacht Erin ,ce volmaking van het lofwaar- e'. Wij zijn echter overtuigd dat de Schte5 oprecl1'' genoten hebben en teker pchten een volgende gelegenheid «en grooter opkomst! o RITNSBURG. gemeenteraad. memoriam dc heer Den Haan De Verlagingen De werkverschaffing ft vï? ?ezer gemeente kwam in open- Kr jf^ienng bijeen, ridmk vacature, door het overlijden lain er J- den Haan; alle overige le- i, jn tegenwoordig. ,er»r, de burgemeester, opende 1 io£!;r?.rin8 me^ het uitspreken van iS^er-gebed. Pteniï?3 w°eg de voorzitter den le- epsenblikken te wijden aan de nuf",18 van den heer J. den Haan. fcluk rt?.. 'edi8 Is gebleven. Na het irC.'°at„ dezen voor ongeveer 5 weken Wie ,et zUn toestand zich direct 't® - maar na eenige dagen Ipps hoop. Na 5 weken in hoop Utcde reeld te hebben en niettegen- a torgen door de doktoren aan tSenrmX 1ls de tieer den Haan echter N w? van gezin en werkkring, "t de h= er 1923 lid va" den Raad fep hii„er den Haan trouw de vergade- "laev""—en mede geholpen, de scheSnir»!?gen 8enieten die God alleen kan voor hof endat alle leden bereid zijn, I' dat eens voor allen zal slaan, rio i2?„, gedachteniswoorden werden door aangehoord ande 6n on^cr d'epe stilte noiulen van de vorige vergadering, or den voorzitter voorgelezen. op8ew'jzlgd vastgesteld, oiod j r ingekomen stukken bevond jrpflde mededeeling van Ged. Staten, dat door hen besloten is, met Ingang van 1 i,, ?rl pp de jaarwedden van Burge meester, Wethouders, Ontvanger en amb- ïf,paren van den Burgerlijken Stand een tijdelijke korting toe te passen van 5 pet. De heer v. d. Gugten uitte zijn ontevre denheid over het feit dat deze korting slechte 5 pet. bedraagt, terwijl op het loon van den nachtwaker een korting van 7 pet. is toegepast. Spr. wil hierover zijn ongenoegen te kennen geven. De voorzitter merkte op dat de korting voor den nachtwaker door den Raad, Ls bepaald. Deze had ook b.v. 3 pet. kunnen zijn. De hier genoemde wedden worden echter van hoogerhand geregeld. Van B. en W. van Katwijk is bericht in gekomen dat op de jaarwedden van dc ambtenaren bij den Vleeschkeuringsdienst een tijdelijke korting zal worden toegepast van 5 pet. voor de eerste f. 1.000 en van 8 pet. voor het meerdere. Van den heer G. v. d. Perk een verzoek om 50 pet. reductie op de door hem te be talen precario-rechten te verleenen. Op voorstel van B. en W. werd besloten, dit adres in handen te stellen, tot uitbren- ging van advies. Van de Commissie van Toezicht op het L. O. is bericht ingekomen, dat de heer C. H. A. Collee 1 Januari a.s. aan de beurt van periodieke aftreding is. Waar de heer Collee de eenige vertegenwoordiger van het L. O. ter plaatse is, kan de commissie alleen hem op de voordracht plaatsen en nemen B. en W. die voordracht over. De heer Collee werd herkozen (1 stem blanco). In behandeling kwam een voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordenin gen tot heffing en invordering van leges ter secretarie. Besloten werd deze verordeningen, die ter visie van de leden hebben gelegen, niet voor te lezen. Een voorstel van den heer v. d. Gugten om deze vergoeding te bepalen op f. 5 werd gesteund door de heeren K. van Delft en D. Knijff, en door B. en W. overgenomen. De verordeningen werden hierna z. h. s. goedgekeurd. B. en W. stellen voor vaststelling van de verordeningen tot heffing en invorder- rlng van de precario-rechten, met ingang van 1 Januari a.s., welke blijkens mede deeling van B. en W. een verlenging zijn van de bestaande verordeningen. Naar aanleiding van vragen van den heer E. van Delft merkte wethouder v. d. Vijver op, dat het ongewenscht is wijzi ging in de bedragen te brengen, alvorens prae-advies is uitgebracht door B. en W. op het hedenavond voorgelezen adres van den heer v. d. Perk. Do verordeningen werden hierna z. h. s. aangenomen. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement van orde voor de vergadering van den Raad. Van- de commissie, bestaande uit de heeren dr. H. G, Jonker, W. L. v. d. Gug ten en G. van Duijn is bericht ingekomen, dat bij haar tegen de voorgestelde wijzi gingen geen bezwaar bestaat. Na discussie werd de wijziging aange nomen. Vervolgens stelden B. en W. voor, de werkverschaffing met ingang van 15 Dee. a.s. stop te zetten en hen te machtigen, daarmede weer aan te vangen, als hun dit gewenscht voorkomt, in overleg met de commissie voor werkverschaffing. Dr. Jon ker vroeg naar de motieven hiervoor. De voorzitter antwoordde, dat écn motief er van de weersgesteldheid is- Veel ander werk dan het uitdempen van de Vliet is er niet, en dit is dikwijls gedurende da gen onmogelijk, terwijl andere werkob- jecten naar wensch niet te vinden zijn. De heer G, van Duijn vroeg of er geen beter werk is dan baggeren, b v. demping van de Langevaart, wat spr. een stink sloot noemt. Zijn de kosten daarvan zoo groot? De voorz. antwoordde, dat de kos ten hiervan geraamd zijn op f. 16000 waarvan hoogstens f 4000.arbeidsloon. De heer Kralt merkte op, dat dit nog is zonder verharding De heer Oudshcorn achtte de hooge kosten, bij weinig arbeids loon, een overwegend bezwaar. Wethouder v. d. Vijver merkte op, dat demping van de Langevaart een van de zes werkobjecten is die onder de oogen zijn gezien, maar dat geen vrijmoedigheid is gevonden, dit voor te stellen, als zijnde niet in het be lang van de gemeente. De heer van Duijn zegt te weten, dat hier wel weer politiek achter staat, en als de werkverschaffing weer begint, dit wel zal zijn tegen ver laagde loonen. De voorz- antwoordde, dat als er verlagingen zijn toegepast, deze niet van B en W. kwamen, maar deze hen van hoogerhand zijn opgelegd. Overigens is B. en W. van hetgeen de heer van Duijn be weert! niets bekend. De heer G- v. Delft merkte op, dat de heer van Duijn er vaak maar iets ondoordacht uitflapt, wat hij beter voor zich kon houden. Ta begrijpen is dat B. en W. niet gaarne dezen weg opgaan, want wie nu nog een afschuw heeft van baggeren, krijgt thans vrij mandaat- De heer van Duijn vroeg feiten te noemen, wat de heer v. Delft niet wil, hoewel hem dat wel mogelijk zou zijn. De heer Oudshoorn neemt zijn medelid van Duijn diens woorden kwalijk omdat zij een ongemotiveerde verdachtmaking in houden. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte z. h. s- aangenomen. B. en W. stellen voor aan georgani seerde werkeloozen op hun uitkeering van den bond een toeslag te verleenen ten be drage van 30 cent per week voor een ge zin met 2 kinderen, f. 105 met 3 kinderen, f 1 80 met 4 kinderen f. 2.55 met 5 kin deren en f. 3.30 met 6 of meer kinderen- Weth. Schoneveld licht het voorstel nader toe De uitkeeringen aan georganiseerden en ongeorganiseerden verschillen weinig, ia soms zijn zelfs de laatsten nog beter af. B. en W. achten dit ongewenscht, vandaar dit voorstel. De heer T. Kralt acht het wenschelijk mee te deelen, wie dit betalen moet. Wethouder v. d. Vijver deelt mede, dat door dezen bijslag de ge- organiseerden ongeveer f 1.50 a f. 2.— in betere conditie komen Gevraagd is in den Haag hierop een subsidie ad 50"/o. als voor de werkverschaffing te verleenen, maar vruchteloos- Op een vraag van den heer van Duijn deelde de voorzitter mede, dat er thans zijn 42 georganiseerde cn 40 ongeorgani seerde gehuwde werkelooze arbeiders. STADSNIEUWS. WIJtEN DE HEER J. TJALSMA HERDACHT. Overdracht van een grafsteen. Hedenmiddag te halfdrie had op het kerkhof van het Groene Kerkje te Oegst- geest een korte doch aangrijpende plech tigheid plaats. Op initiatief van enkele vrienden van den dezen zomer zoo plotse ling nog overleden paedagoog J. Tjalsma werden door de verschillende vereenigin- gen waarvan de overledene deel uitmaakte gelden verzameld teneinde den overleden makker te herdenken door het aanbren gen van een eenvoudige steen op zijn laatste rustplaats. Bij monde van den heer Schol uit Was senaar werd deze steen den datum van geboorte 29 Augustus 1878 en overlijden 4 Juni 1932 vermeldend met als opschrift aan het voeteneinde „Aan onzen trouwen makker" aan de familie overgedragen in tegenwoordigheid van vele vrienden uit de sociaal-democratische, onderwijs- en vakvereenigingskringen hier ter stede. De heer Chr. Waldkötter memoreerde da groote trouw van den overledene niet alleen in het groote, maar tevens in het kleine, niet alleen tegenover de leerlingen, maar ook tegenover hun ouders en hoe dc heer TjaLsma tijdens zijn leven er naar streefde èn leerlingen èn ouders te bren gen op een hooger levenspeil, het levens peil van liefde en vrede. De heer Constandse uit Den Haag wees er vervolgens op hoe nauwelijks met den overledene in contact oogenblikkelijk een sfeer van wederzijdsch begrijpen en waar- deeren ontstond Is het waar, dat alles te rugkeert tot den oorsprong, dan is het ook waar, dat Tjalsma's geest thans deze plechtigheid bijwoont, aldus spr. en dan zal hij aangenaam worden aangedaan door de vele stralen van sympathie, welke door deze schare zijner "vrienden worden Uitgezonden. Ook zal de overledene thans weer de wegbereider en voorganger zijner vrienden in het Hiernamaals zijn Namens de weduwe en verdere familie dankte tenslotte de heer J- M. Vos Jzn voor deze posthume hulde. BUITENLAND. BERTRAM KEERT TERUG. SOERABAYA. 14 Dec. (Reuter). - De Duitsche vlieger Bertram, wiens vliegtuig gisteren bij het starten beschadigd werd, is voornemens naar Australië terug te keeren, om nogmaals een poging te wagen in 7 dagen van Australië naar Engeland te vliegen. De heer van Duijn merkt op. dat waar beide aantallen ongeveer gelijk zijn, eerst- genoemden maar f. 10 a f. 11 per week aan de gemeente kosten, daarentegen de ongeorganiseerden tot liet geheele bedrag van de uitkeering. Eerfteenoemden be taalden van hun karig", weekloon pl.m. f. 4000.— aan contributie en doen voorts nog f. 10.000 van den Bond naar Rijns- burg komen- Spr. acht de eersten feite lijk achtergesteld en meent dat hun meer toeslag verleent moet worden Is de bij slag van f. 1— voor brandstol voor hen niet mogelijk? Wethouder v. d. Vijver zegt, dat B. en W. dit gewild hebben, maar een verzoek daartoe door den Minister ls afgewezen. De heer v Duijn deelde mede, dat volgens een door hem voorgelezen be cijfering een huisgezin per week minstens kost f. 20.05. en dringt er op aan. dat alle pogingen in het werk gesteld zullen wor den, om verhooging van den steun te krijgen- De heer Kralt merkte op. dat als B en W. overtuigd zijn, alles gedaan te hebben wat zij konden, een dergelijk verzoek wei nig kans van slagen heeft- Misschien ligt het dan meer op den weg van de organi saties bij den betrokken Minister pogingen aan te wenden De voorzitter gaf den heer van Duijn in overweging een verzoek tot verhooging in te dienen, dan kan dit in de vergadering van B. en W. met de commis sie voor werkverschaffing behandeld wor den. Het voorstel van B. en W. werd ver volgens z. h. s. aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt vervol gens z- h- st. besloten, de vergoeding voor de administratie der werkverschaffing over 1 Juli—31 December 1932 te bepalen op f. 25.— per maand. Een voorstel van B. en W. om de zeker heid voor de administrateur van de bedrij ven, voor het water-, gas- en electrici- teitsbedrijf te bepalen op f. 3000.— werd eveneens z. h. s. aangenomen. Bij de rondvraag verzocht de heer van Dijn nadere mededeelingen omtrent het door hem genoemde geval, waarbij wegens niet betalen van water, niet alleen dc wa termeter, maar ook de gas- cn electrici- teitsmeter weggehaald zijn De voorz ant- woordd, dat naar zijne meening daarin thans niet is voorzien, maar in overleg met de commissie voor de bedrijven voor gesteld zal worden, om voortaan dezen regel toe te passen Tevens is besloten op het genoemde geval niet terug te komen, maar dit zoo to laten. De heer v. Duyn achtte dit niet billijk, omdat, wanneer de betrokkenen dit vooruit geweten hadden, zij misschien nog wel tot betalen bereid zouden zijn gebleken. De heer Kralt merkte op. dat dit juist de kracht van het voorstel is In den particulieren handel zal het toch ook niet voorkomen, dat alleen voor niet betaalde artikelen verdere leve ring geweigerd wordt, maar deze voor an dere zaken gewoon doorgaat. De heer v. Duyn merkte on. dat het hier een ander geval betreft. Er bestond verschil van meemng over de verbruikte hoeveelheid water wat meer voorkomt en velen ge noopt te leeren. zelf hun meters het ver bruik na te gaan. De heer G. v. Delft merkte op, dat de betrokkenen een kraan open hebben laten staan, wat de heer v. Duyn. die blijkbaar goed op de hoogte is, diende te weten Waar moet het heen, als men dan maar weigert te .betalen! Be trokkenen zijn bovendien -nbg eerst voor de keus gesteld te betalen, maar gaven aan wegvoering der meters de voorkeur. De heer v. d. Gugten vroeg vervolgens onmiddellijk verbetering aan te brengen aan de be'de voetbruggen over de viiet, wat naar zijn meening eeen langer uitstel kon leiden. De openbare vergadering werd hierop geschorst, waarna de Raad in geheime zitting ging. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LUZERN. LUZERN, 14 Dec. (V.D.). Het oprui- mingswerk in den Gütsch-tunnel is den geheelen nacht ononderbroken voortgezet. De lijken van de belde machinisten en van den hoofdconducteur van den trein uit Luzern. konden geborgen worden. Het gisteravond te Luzern en Zurich verspreide gerucht, dat drie gewonden waren over leden, is niet juist. De districtsdirectie te Luzern van de Bondsspoorwegen deelt mede. dat zich onder de resten der ver nielde treinen geen vermisten meer be vinden. Het aantal dooden bedraagt zes, het aantal zwaargewonden dertien. Van alle geworden, die nsar het Kantonnale Ziekenhuis te Luzern zijn overgebracht, is dc toestand verbeterd. COMMUNISTISCHE „AFWEERORGANISATIE" ONTDEKT. MUNCHEN, 14 Dec. (V.D.). De politie te Munchen heeft dezer dagen een ln Zuid-Beieren opereerende z.g. Communis tische „afweerorganisatie" ontdekt, die in wezen een afdeeling bleek te zijn van den verbonden Rooden-Front-Strljders-Bond. Naar verluidt zou deze groep zich ten doel hebben gesteld, het plegen van Inbraken bij welgestelde lieden, niet met de bedoe ling zich persoonlijk voordeel te verschaf fen, doch teneinde onrust onder de be volking te brengen en den illegalen Rooden Front Strijders Bond te Munchen de middelen te verschaffen om zich te voorzien van de noodlge wapenen. Tot nog toe zijn te Munchen en omgeving 31 per sonen gearresteerd. NA DEN VAL VAN HERRIOT. PARIJS, 14 Dec. (V.D.). Na een korte pauze had de stemming plaats over da resolutie van de commissie voor finan ciën en Buitenlandsche Zaken, waarin van de regeering verlangd wordt de betaling van den op 15 December vervallenden termijn aan Amerika in afwachting van nieuwe algemeene onderhandelingen over het schuldenvraagstuk uit te stellen. Het voorstel werd met 380 tegen 57 stem men en vele blanco-stemmen van radicaal- socialistische afgevaardigden aangenomen. PARIJS, 14 Dec. (V. D.) Minister-pre sident Herriot en de andere ministers hebben zich naar het Elysee begeven om president Lebrun het ontslag van t kabinet aan te bieden. Het ontslag werd door Lebrun aanvaard met het verzoek aan het demissionaire kabinet om zich met de afwikkeling der loopende zaken te belasten. Reeds vroeg in den ochtend heeft Lebrun de voorzitters van Kamel en Senaat ontvangen als inleiding tot zijn besprekingen met de leiders der po litieke partyen. EEN VREEMD GEVAL IN HET AMERIK. CONGRES. WASHINGTON. 14 Dec. (Reuter). Op ae publieke tribune van het Huis van Afge vaardigden stond plotseling een onbe kende op die met een revolver zwaaide, het wapen richtte op de afgevaardigden en riep: Ik vraag eenige minuten het woord. De publieke tribune liep onmiddellijk leeg en verscheidene afgevaardigden snelden haastig naar de uitgangen. De Kamerbewaarder onder de tribune gelastte den onbekende de revolver weg te werpen. Deze gaf er gevolg aan, de be waarder ving de revolver op die geladen en overgehaald was De politie maakte zich van den onbekende meester. ROTSBLOK NEERGESTORT. MADRID, 14 Dec. (Reuter). - Bij het dorp Alcala del Jucar is gisteren een reus achtig rotsblok losgescheurd van den berg aan den voet waarvan het dorp ligt. Het gesteente rolde door het dorp en verplet terde drie huizen. Onder de puinhoopen moeten elf menschen begraven liggen. DE IERSCHE KRACHTZENDER WERKT- De luisteraars die 's avonds afstemmen op ongeveer 400 Meter, zullen verrast wor den door de schitterende proefuitzendln- gen van het nieuwe Iersche station dat gebouwd is in Athlone De energie bedraagt 50 K.W. en de golflengte precies 413 M. Dit ls de oude golflengte van Dublin Dc proefuitzendingen zullen nog eenigen tijd voortduren. TURKIJE KRIJGT EEN KRACHTZENDER Het zendstation in Constantinopel is slechts met de grootste moeite in ons land hoorbaar. Ook dit zal binnenkort anders worden. Er is thans een 75 K.W. zender in aanbouw welke geplaatst zal worden vlak bij de beroemde Moskee van St. Sofia. De minarets worden gebruikt voor een tijde lijke antenne- Indien de proefuitzendingen succes hebben wordt een nieuwe antenne gebouwd, opgehangen aan ijzeren con structie-masten. o RADIO-BELASTING IN FRANKRIJK. Het schijnt helaas zeker te zijn, dat de Fransche luisteraars radiobelasting moe ten betalen- De bezitters van kristal-ont vangers worden belast met een bedrag van 15 Frcs. per jaar terwijl de lamptoestellen aangeslagen worden voor 50 frcs. per jaar Tegen deze laatste belasting is geprotes teerd omdat iedere luisteraar reeds be lasting betaalt bij aankoop van radio lampen. Deze laatste groep zou dus dub bel belast worden. naar de 6 millioenste. Van 1 November tot 1 December 1932, meldden zich in Engeland 10.000 nieuwe luisteraars aan, zoodat er thans 5.010.000 luisteraars zijn. Een jaar daarvoor bedroeg dit 4.100 000. De stijging gaat dus nog steeds in hetzelfde tempo voort. ALPHEN. Aanbesteding. De uitslag van den door bouwkundige G. W. Vis, gehouden aanbesteding van: het afbreken van de perceelen Hooitstraat nos. 78 en 80 en hef bouwen van een woon- en winkelhuis, alsmede de verande ring van twee woonhuisjes tot bergplaats alhier, luidt als volgt: Laagste inschrijvers: Perceel 1 Graaf-, Beton- en Metselwerk. L. van der Leek f. 1647. Perceel 2. Timmer- en Smidswerken J. van Wieringcn f. 139-. Perceel 3. (is 1 en 2 tezamen). J. Vonk f.3490. Perceel 4. Lood-, Zinkwerk, enz. Th. van Oosterom f.343. Perceel 5. Glas- Verf- en Behangwerk H. Bons Jr. f.410. Massa. W. van der Helm f. 3767. Allen alhier. o BOSKOOP EEN ROSARIUM TE BOSKOOP. Een schitterende aanwinst. Tot de nieuwe aantrekkelijkheden, die Boskoop binnenkort rijk zal zijn, behoort o.a. een tamelijk uitgebreide Rozentuin, die met het oog op de belangrijkheid van den rozencultuur zeker niet misplaatst ls. Niet alleen voor de leeken en vreemdelin gen zal deze tuin een plaats van genot en studie kunnen zijn, doch ook voor vele kweekers, die nog weinig gelegenheid ge had hebben den groei en de verdere ont wikkeling hunner producten gade te slaan nadat deze hun kweekerljen hebben ver laten, en hun feitelijke bestemming, de versiering van een stukje wereld hebben bereikt. Dit geldt vooral voor die rozen, die niet ln de kweekerlj hun toppunt van schoon heid bereiken, doch die in hoofdzaak op het oude hout bloeien, zooals b.v. Klim rozen. De rozentuin zal gunstig gelegen zijn, aan den spoorweg, ln de nabijheid van het station. Het terrein is flink opgehoogd met grond, die vrijgekomen is bij de spoorwegwerken. Waar de rozenperken ontworpen zijn, zal deze grond worden uit gegraven, en door voedzame aarde, ge schikt voor rozen worden vervangen. Volgens de 'teekening, die is ontworpen door den heer Doorenbos, directeur der plantsoenen in Den Haag, komt ln het midden een groot langwerpig grasperk, waarlangs aan den rand een reeks rozen perken ligt, afgewisseld met stamrozen, aan de buitenzijde komt, tegen een hulsthaag eveneens een reeks rozenper ken onderbroken door z.g. kooien, be groeid met klimrozen. De achtergrond wordt gevormd door een grootte pergola van Klimrozen, waarmede ook de toegan gen worden afgemaakt. Voor de keuze der variëteiten, alsmede voor de grondbewerking en het verdere onderhoud is de medewerking gevraagd en verkregen van de afdeeling rozencommls- sie der vereeniging „Boom- en planten- beurs" welke hiervoor als commissie van advies officieel ten gemeentehuize door den burgemeester werd geïnstalleerd. Deze Commissie heeft zich bij de keuze der te planten soorten niet in de eerste plaats laten leiden door den wensch om vooral het nieuwste en het mooiste, maar, om naar haar oordeel en ondervinding het beste voor de beplanting te kiezen. Rondom het rosarium ls nug een strook gTonds gelegen, welke als park zal worden beplant. Waar de ontworpen teekening voor het rosarium geen gelegenheid biedt om bepaalde groepen van variëteiten en botanische soorten tot hun recht te laten komen, daar deze zich niet voor opsluiting in een perk leenen, is op verzoek der com missie door den hetrokken wethouder toe gestaan, dat aan zulke rozen in het om ringende park een plaats wordt ingeruimd. Behalve sommige bekende soorten en va riëteiten zullen hier een aantal oude en weinig bekende, niettemin zeer mooie soor ten een plaats vinden, waaronder er zlin, die reeds eeuwen geleden werden gekweekt. Onder de z.g. botanische soorten zijn do meesten niet alleen belangwekkend tijdens den bloei, maar vooral ook in den herfst, wanneer ze getooid zijn met prachtige bot tels ,in allerlei vorm en kleur. Wanneer de opzet mag slagen zal Bos koop hiermede een prachtig oord van verpoozing rijk zijn! Gevonden voorwerpen. Aan liet politie bureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent onderstaande gevonden vooi wer pen: Horloge, vulpotlood, portemonnaie m. inhoud, res. autowiel met band. 2 rliwiel- belastingmerken. siawl, 2 lederen riemen, sleutels en mondstuk van een blaasinstru ment. LEIMIJTDEN. Oprichting van een Crisis-Comité. In de Raadzaal had een bijeenkomst plaats van een 14-tal gemeentenaren on der voorzitterschap van den burgemeester dezer gemeente den heer J. A. Bakhuizen om de wensehelljkheid van de oprichting van een plaatselijk Cislscomlté te bespre ken. De voorzitter ging in het kort na om welke redenen het Nationaal Crisiscomité werd opgericht. Nu ook de nood in onze gemeente stijgt. er staan n.l. bijna 100 werkloozen bij het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling ingeschreven wordt het noodlg tijd dat ter plaatse een crisis- comité wordt opgericht. Niet alleen de ar beiders hebben gebrek ook onder de kleine tuinders is nijpende nood. Spr. ging de werkwijze van het crisis comité na. Wordt een comité opgericht, dan zal zich dit moeten splitsen ln een comité A en in een comité B. Het eene comité bemoeit zich met de nooden der niet werkloozen en het andere met die der werkloozen. Aan de werkloozen mag alleen schoeisel en kleeding worden verstrekt Algemeen was men van de noodzakelijk heid van de oprichting van een crlsisco- mite overtuigd Alle aanwezigen namen in het comité zitting. Tot leden van het da gelijks bestuur werden benoemd de heeren J. A. Bakhuizen, voorzitter ds. R. van der Weert secretaris, ds. E. Jongens pastoor Buhrs, dr. D Stapensea en A Angenant leden. Bepaald werd dat iedere week een buscollecte langs de hulzen zal worden ge houden, Een aantal dames zal voor het ■collecteeren worden aane»zocht Wij hopen dat de burgerij veel zal bijdragen om te voorzien in de nooden der arbeiders en kleine tuinders! 3-a

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7