HET FRANSCHE KABIN HERRIOT GEVALLEN. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 14 December VISSCHERIJBERICHTEN. MUZIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. De kamer weigert, zij het onder voorwaarden, Amerika te betalen. NED. CHR. REISVER. AFD. LEIDEN. Eerste ledenvergadering ln dit seizoen. De Ned, Chr. Relsvereenlglng. afd. Lei den, heeft gisteren ln ..Oud-Hortuszlcht", haar eerste ledenvergadering ln dit seizoen gehouden. Deze vergadering, welke zeer goed bezet was, werd om acht uur met ge bed geopend, waarna de voorz., de heer Joh. Vooys. een kort welkomstwoord tot de aanwezigen richtte. Hü zag daarin terug op de zomeroam- pagne en sprak zijn vreugde uit over het groot aantal leden die deelgenomen had den aan de gehouden excursies, hetgeen voor het bestuur een spoorslag was om op den Ingeslagen weg voort te gaan. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onder dank zegging onveranderd goedgekeurd. Nadat tot afgevaardigden naar de Alge- meene Vergadering te Amsterdam, de hee- ren G. J. Visser en Joh. Vooys waren ge kozen, werd de beschrijvingsbrief voor bo vengenoemde vergadering, in behandeling genomen. De besprekingen der verschillende pun ten van dezen brief, gaven meermalen aanleiding tot een levendige discussie. Na rondvraag en pauze werd nog eenige tijd aan de gezelligheid gewijd. Ten slotte werd deze bijeenkomst, welke een geanimeerd karakter droeg en waarin door de leden blijk was gegeven van zeer veel medeleven, op de gehruikeüjke wijze gesloten. o KOOKDEMONSTRATIE IN DE LICHTFABRIEKEN. Ideale avonden voor de huisvrouw. Gisteravond waren wij getuige van een der interessante kookdemonstraties welke gratis gehouden worden in den Toonwin- kel der Lichtfabrieken Hooigracht 14. Deze worden ten behoeve der gasverbruikers georganiseerd en laten op zeer aanschou welijke Wijze zien hoe men het beste en voordeellgste op gas kan koken, braden, enz., terwijl tevens de werking van ver schillende huishoudelijke verbrulkstoestel- len wordt uitgelegd De belangstelling voor deze demonstraties is zeer groot: gister avond bijv. kwam men haast ruimte te kort. Deze avonden dragen een echt ge moedelijk. huishoudelijk karakter en lijkt ons zeer leerzaam toe Een gansche maal tijd wordt door den heer en mevrouw Meuwesen klaar gemaakt, waarbij duide lijk tot uiting komt met welk een geringe hoeveelheid gas men toe kan Ook interes sante kookproeven, als 't koken van visch zonder water, vleesch zonder vet of boter worden door de instructeurs onder een leerzame en geestige causerie gedemon streerd. Ir, Fehmers. adj -directeur der Licht fabrieken heette de aanwezigen hartelijk welkom en zette het doel van deze de monstraties uiteen. Spr. releveerde o.a. de doelbewuste propaganda, die gevoerd wordt voor de vastrechttarieven van gas en electrlciteit (woonhuistarief), teneinde tot prijsverlaging van den stroom te ko men. Voorts memoreerde hij de samen werking met de installateurs. De prijzen der apparaten zijn overal gelijk, terwijl zij over 't algemeen beneden de landelijke prijzen liggen en, als 't eenigszins kan. lager gehouden worden, dan in andere plaatsen. De apparaten zijn nog niet over al gekeurd, doch spr. verklaard, dat in 't algemeen prima toestellen verkocht wor den. De hier gehouden cursussen beslaan 3 avonden en verklaren ook de geheimen van het electrisch koken. Het parool luidt: „leert zuinig koken" onder het motto „Woorden wekken, voorbeelden strekken". Wij woonden nog eenigen tijd de diverse kookproeven bij. die ons voor elke huis vrouw zeer practisch toelijken. Onze stadgenoot, de heer W. F. H. Plas. administratief ambtenaar bij 't Bin- nenlandsch Bestuur is bestemd voor uit zending naar Ned.-Indië, Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de inspecteur van politie D. W. van der Wal. benoemd tot inspecteur 1ste klasse en de adjunct-inspecteur B. Ch. Bueninck tot inspecteur. Maandagavond 19 Dec. 8,15 uur, zal prof. Huib Luns een voordracht komen houden in het Leidsche Volkshuis over: ..De Kunst als levende schoonheid in het menschenleven." Wie den naam van prof. Huib Luns heeft hooren noemen en dit zijn er zonder twijfel zeer velen zullen beseffen dat hier een avond gegeven wordt die men niet moet verzuimen. Huib Luns is een groot kunstkenner en een uitnemend spreker. Voor toegang zie advertentie. De politie alhier, heeft als verdacht van oplichting aangehouden zekeren J K. alhier. De oudercommissie der voormalige Meisjesschool Boommarkt heeft het over schot van het Schoolfonds zegge: f. 26.64. geschonken aan Schoolkindervoeding. IJMUIDEN 14 Dec. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.60—1.15. Griét per kist van 50 K,G. f. 32—20, Tongen per K.G. f. 1.20—0.60, Groote Schol per kist van 50 K G. f.21—18, Middelschol f. 22.50 —22, Zetschol f. 2523, Kleine Schol f. 24— 8.50, Schar f. 16—2.70, Roggen per 20 stuks f. 25—15, Vleeten per stuk f. 7.50— 1.05. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 74.50, Groote Schelvisch f. 32 23 50. Middel Schelvisch f. 22-17.50, Klein- middel Schelvisch f. IS 50—11, Kleine S hel- visch f. 12—4.40, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 45—19, Gullen per kist van 50 K.G. f. 8.50—5.50, Lenge nper stuk f. 1.70— 0.83. Heilbot per K.G. f. 1.10—0.50. YViiting per kist van 50 KG. f. 3.90—1.50, Kool- visch per stuk f. 0.75—0,16. Makreel per kist van 50 KG. f. 17—8. Aangevoerd 1065 manden versche haring. Prijzen f. 5.60—5.40 per mand. Aangekomen 13 Stoomtrawlers: R.O. 16 met f.1600. RO. 15 met f.1400, IJM. 38 met f.4000, IJM. 417 met f.2900 IJM. 491 met f.2300. IJM. 91 met f. 16U0 IJM. 154 met f.1400. IJM. 80 met f.1400 IJM 16 met f. 3890. IJM. 39 met f.4300. IJM 31 met f.3900. IJM. 41 met f.2200 IJM 115 met f.2200: 2 kotters: E. 270 met f.490, IJM. 17 met f.405; 1 logger: KAV. 51 met f.940; SCH. 353 met f.115, L.T. 53 met f.1303 voor versche haring. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Brahms-herdenking. Hebben we. juist een week geleden, naar aanleiding van den eersten avond der Brahms-herdenking, getracht een wezenskenmerk der muziek van Brahms te bepalen door een vergelijking te trek ken met de kunst van Bach, zoo moge thans met een enkel woord worden inge gaan op de voor de hand liggende vraag: hoe verhoudt zich Brahms tot zijn on- middeliijken voorganger Beethoven? Beethoven is ln de eerste plaats denker en dichter, de muzikale verschijningsvorm van een Kant, van een Schiller. In de tweede plaats is hij toonkunstenaar. Bij Beethoven gaat de idee boven den klank. Geheel zijn artistieke productie wordt beheerscht door den strijd tusschen idee en klankmaterie, welke laatste door aan houdende zuivering en verfijning tot hoo- ger uitdrukkingsvermogen te brengen, doel en streven is van deze toondichter, wiens opgave het zou zijn het probleem der vrijheid in politiek-cultureelen, in persoonlijken, in religieusen, in ethischen zin tot in zijn hoogste ontwikkelings mogelijkheid in klank te vervolgen- Den ken we aan de laatste pianosonaten, aan de laatste kwartetten, dan heeft Beet hoven de grens van het mogelijke in deze richting zeker bereikt, misschien wel over schreden Hoe verder? De loop der dingen schaft raad, gelijk de natuur haar uit weg vindt. Toen Beethoven zijn laatste kwartetten dichtte, ontstonden Schuberts liederen, Webers opera's en even na zijn dood schreef Mendelssohn de Sommer- nachtstraumouverture en Berlioz zijn Symphonie fantastique. Het woord werd aan den toon verbonden. Njet alleen in het lied en verdere vocale composities maar evenzeer in de instrumentale mu ziek, welke laatste in den grond als een transpositie van de eerste kan worden be schouwd. De abstractie van Beethovens ideeënwereld maakt plaats voor de con- cretle der Romantiek. Anders gezegd: de geestelijkheid van Beethovens klanktaal verkeert in zinnelijkheid of menschelijk- heid in de werken uit het romantische tijdsbestek, waarvan Brahms een der sterkste figuren is. Tegenover Beethovens ideeënmuziek stellen we Brahms' affect- muziek Ook hierin schuilt een waarde bepaling, die de muziek der menscheltjke gevoelens op een lager plan plaatst. Maar ook hier worde die waarheid niet uitge breid tot het uiterste. Want ook aan Beet hovens oeuvre is menschelijke liefde niet geheel vreemd en ook in Brahms' muziek leeft nog wel het een en ander dat zijn wijsgeerigen grond vindt in de ethica van Kant, En het is juist dit, dat Brahms in zijn klanktaal niet tot de lichtende open baring heeft kunnen brengen als Beet hoven dat vermocht in zijn ideëelste so naten en kwartetten. Daarvoor is Brahms' taal niet voldoende verfijnd, niet helder genoeg, te weinig gedifferentieerd- Maar wat wel het gebied is, dat hij beheerscht, is dat der liefde van het aardsche leven, zooals Brahms die heeft ondergaan en zich gedacht in al haar innigheid en al haar hevigheid- Elk zijner liederen getuigt het en ln zijn instrumentale werken zijn de bewijzen voor het grijpen. Daar waar de lyriek van Brahms in haar oneindige teederheid of in haar felste aangrijpende momenten in zijn liederen en in zijn ka mermuziek is uitgestort, daar is ons de meester het liefst, daar voelen we de macht van het levensbeginsel in den schoonst denkbaren vorm. Daarin is Brahnrs groot zonder eenige restrictie. Het programma dat het Haagsch Strijk kwartet, met Frenkel als vijfde man .gis teravond in de goed bezette kleine zaal uitvoerde, eigent zich ongemeen om de hierboven gegeven karakteristiek aan te verduidelijken. Het c-moll strijkkwartet is algemeen gesproken, een brok philosophic; de A-dur sonate is lyriek met enkele uit den toon vallende bespiegelende momen ten: het pianokwintet is zuivere lyriek. Hoe de muzikaal geïnitieerde toehoorder zijn sympathieën plaatst ten opzichte van de drie programmanummers, is in de bloote opsomming, die een gradatie be doelt, gegeven. Was dan de uitvoering van liet c-moll kwartet in deze omgeving ge motiveerd? Ongetwijfeld. Omdat het per slot van rekening een werk is van Brahms dat zijn plaats inneemt in het belangrijke oeuvre van den meester en dat men, om verklaarbare redenen welke executant is ongevoelig voor het succes van de zaal? weinig of niet speelt. Het Haagsche Strijkkwartet heeft zich daar nu eens bo ven geplaatst Wat den artist pur sang tot eer strekt. Ernstig en consciëntieus was de voordracht, zoo ernstig als Brahms zijn compositie heeft bedoeld De viool-sonate is met allen gloed der volkomen overgave door dc beide voortreffelijke meesters van het klavier en van de viool gespeeld. En dat dezelfde conscienteusheid en artistieke overgave tot voor ons gevoel iets onbe schrijflijk schoons bracht in de verklan king van het kwintet behoeft nauwelijks gezegd te worden Wat het vijftal kunste naars ons in de beide avonden heeft doen genieten heeft zijn hoogtepunt bereikt in het slotnummer: Brahms onvolprezen planokwintet, dat prachtig stuk fel bewo gen muzikale lyriek in de allerpersoon lijkste zeggenswijze der onsterfelijke meesters. De voorzitter der Maatschappij voor Toonkunst, notaris Vijgh. heeft in een hartelijke toespraak en met overreiking van een fraaien krans den dank der Maatschappij en der aanwezigen vertolkt, waarmee deze laatsten door enthousiaste toejuiching hun groote instemming be tuigden Frenkel bespeelde een Steinway-vleugel van Bender. De navolgende schepen zijn morgen in radiotelegrafische verbinding met het daarachter vermelde kuststation: Scheve- ningen Radio. Barentsz, Chr. Huygens, Colombia, Flan- drla, Indrapoera Joh. de Wit, Joh. van Oldenbarnevelt, Kota Agoeng, Kota No- pan, Kota Pinang. M. v. St. Aldegonde, Orania, Poelau Tello, Poekau Laut. Siba- jag. Van Spilbergen, Statendam, Tasman, Poelau Roebiah, Sabang Radio. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verwarring allerwege geschapen. De Fransche Kamer heeft het vonnis over het kabinet Herriot voltrokken: de betaling aan Amerika is geweigerd! In de eerste plaats is door dit feit de toch reeds zoo precaire verhouding met de Vereenigde Staten natuurlijk verslechterd en moeilijk is nog te overzien, waartoe een en ander zal leiden. Bovendien is Frankrijk thans van de groote Europeesche mogendheden geïso leerd. daar immers zoowel Engeland als Italië zal betalen. Frankrijk heeft in zijn gevolg slechts België an Polen. Dit isole ment maakt de positie van Frankrijk nog slechter! Dit afgezien van het feit, dat de nauwe samenwerking met Engeland door het niet-betallngsbesluit hopeloos is verbroken. Het allerergste lijkt ons echter de in wendige situatie, die in Frankrijk zelf is geschapen. De Kamer is links georiënteerd en het kabinet Herriot gaf op bijzonder gunstige wijze uitdrukking aan dit cachet. Nu mag de Kamer wel van meening zijn, dat Herriot niet getroffen is door het ge vallen votum, maar Herriot is het daar mede niet eens en gaf reeds te kennen, geen nieuw kabinet te willen formeeren, daar hij vasthoudt aan de betalings-we<n- schelijkheid. Herriot is derhalve van de baan. Maar wat dan? Een ander links ka binet kan niet zonder steun van Herriot! Uit die minderheid tegen Herriot is geen kabinet te formeeren, daarvoor is zij te heterogeen. Voor de zooveelste maal gaat Frankrijk een periode 'tegemoet van groote onzeker heid. Als a.s. premier wordt genoemd de radi caal Daladier in combinatie met Auriol, doch zoo'n kabinet zou in de binnenland- sche politiek geen levensvatbaarheid heb ben. 't Wordt een zonderlinge verwarring. Ook in de algemeene politiek BELGIE. Kabinetscrisis. Nadat reeds eenige dagen geregeld had verluid, dat het kabinet de Broqueville zou aftreden, is dit gisteren inderdaad geschied, doch opnieuw is de Broqueville belast met de kabinetsformatie. Doel schijnt te zijn een nationaal kabinet. De liberale leider Devèze heeft aan Vander Velde, den leider der socialisten, een brief gericht met het voorstel daartoe. De Broqueville heeft zich eens verklaard met de démarche van Devèze. DUITSCHLAND. De opheffing van noodverordeningen. De begrootingscommissie van den Rijks dag heeft aan het slot van haar zitting van gisteren met 24 stemmen, -die der na- tionaal-sociaJisten, sociaal-democraten en communisten, een voorstel der sociaal-de mocraten aangenomen, volgens hetwelk de noodverordening van 14 Juni 1932 tot handhaving der werkloozenhulp en sociale verzekering buiten werking moet worden gesteld. Alle andere partijen onthielden zich van stemming. Verder werd met stemonthouding van het Centrum en de Beiersche volkspartij een voorstel der Duitsch-nationalen aan genomen. volgens hetwelk ook de sociale hardheden der noodverordening van 8 De cember 1931, buiten werking zullen worden gesteld. Hierbij dient bedacht, dat de besluiten van de begrootingscommissie geen binden de kracht hebben en dat dus van een op heffing der noodverordeningen op grond van deze besluiten nog geen sprake is. ITALIË. Demonstraties tegen Zuid-Slavië. Naar verwacht wordt, zal Mussolini heden in den Senaat een verklaring af leggen in verband met de spanning met Zuid-Slavië, die in de afgeloopen week erger is geworden. Carabiniers, cavallerie en infanterie, tezamen ongeveer 1000 man, worden gereed gehouden, ingeval het tot ongeregeldheden mocht komen ln de om geving van het Joegoslavische gezant schapsgebouw. Aangezien de publieke opinie van oordeel is, dat Frankrijk achter Zuid-Slavië staat, en de gemoederen der halve ook jegens Frankrijk eenigszins ver hit zijn, wordt ook het Fransche legatie gebouw bewaakt. Gisteravond marcheerden optochten studenten naar de woning van Mussolini, banieren meedragende met opschriften als „Dood of Dalmatie" en „Dood aan Joego slavië". De Duce richtte het woord tot de stu denten. zeggende, dat hij hun verontwaar diging begreep. Een vandalistische daad kan voor een oogenblik de beschaving kwetsen, maar de geschiedenis kan niet worden uitgewist." RUSLAND. Politieke zuivering. De bladen bespreken uitvoerig de jong ste zuiveringsmaatregelen van de commu nistische partij, welke algemeen worden goedgekeurd. De Prawda verklaart, dat de zuivering der partij krachtig en zonder pardon moet worden uitgevoerd, zoodat alleen die genen die de partijbelangen boven alles stellen, lid der communistische partij mogen blijven. Dit is de derde zuivering waartoe het Centraal Comité der Sovjet-Unie besloten h=eft De eerste heeft plaats gehad in 1921 na invoering van de Nieuwe Econo mische Politiek (NEP) en de tweede in 1925 bij het invoeren van het vijfjarenplan. Hetgeen gisteren reeds onafwendbaar scheen, is gebeurdhet kabinet Herriot is ten val gebracht. Herriot. Over den gang van zaken het volgende: De nota der regeering. De regeering Herriot had volgende nota gereed gemaakt om naar Washington te zenden 1. De Fransche regeering neemt akte van het antwoord van staatssecretaris Stimson van 8 December, waarin de re geering der Vereenigde Staten de mogelijk heid aanneemt van een onderzoek van alle elementen, die den Franschen eisch tot herziening en zijn behandeling door het Congres en 't Amerikaansche volk betref fen. 2. De Fransche regeering verlangt der halve de onverwijlde opening van onder handelingen ter herziening van een regime dat voortaan in strijd is met de feitelijke en juridische situatie, die een gevolg is van het op verlangen van president Hoover verleende moratorium en van de maat regelen, die uit het moratorium voort vloeiden, ten gevolge waarvan de betalin gen gestaakt zijn. 3. De Fransche regeering zal op 15 De cember 19.261.432.50 dollar betalen. Zij zal vragen, dat deze betaling in re kening wordt gebracht op de nieuwe over eenkomst, welke gesloten zal worden. 4. De Fransche regeering stelt de re geering der Vereenigde Staten er van in kennis, dat Frankrijk, zoolang de door het moratorium geschapen toestand zal voortduren, en waneer niet een nieuwe algemeene regeling der internationale schulden wordt gevonden, gerechtvaardigd zou kunnen worden door de schrapping der herstelbetalingen. Deze nota kwam eerst in beide Kamer commissies die reeds weigerden. Verzet der Kamercommissies. Herriot verscheen zelf voor de ver eenigde Kamercommissies van financiën en van buitenlandsche zaken, om daar den tekst van de in de kabinetszitting ontwor pen nota aan de Vereenigde Staten voor te lezen. De commissies verklaarden zich echter met 24 tegen 9 stemmen tegen betaling van den December-termijn aan Amerika, met het door de regeering voorgestelde voor behoud. Trouwens in de meeste fracties, welke 's morgens zitting hielden, kwam sterk verzet tot uiting tegen een betaling, die slechts van een unilateraal voorbehoud zou vergezeld gaan. Zelfs bij de radicalen deed zich een krachtige oppositie tegen dit voorstel gel den, zóó zelfs dat een groot deel der frac tie van plan scheen, bij aldien bij de stemming fractiedwang zou worden opge legd, uit de fractie te treden. De commissie heeft drie paragrafen van den tekst der Fransche antwoord-nota aan Amerika goedgekeurd, doch de vierde, in houdende de verklaring dat Frankrijk 19 millioen dollar betalen zal verworpen. In plaats daarvan stelden de commis sies een anderen tekst, waarin de regee ring wordt uitgenoodigd, de betaling van den vervaldag uit te stellen. Deze werd met 20 tegen 13 stemmen aangenomen. De commissies beroeoen zich in de des betreffende motie op het Hoovermorato- ï'lum. het rapport van de deskundigen van Bazel en de overeenkomst van Lausanne. Verder wordt er op gewezen, dat het voorbehoud, dat de regeering aan de be taling wilde verbinden, ten gevolee van de afwijzende houding der Amerikaansche regeering ten opzichte van het Engelsche voorbehoud geen nut zou hebben. Echec in de Kamer. In de Kamer waren regeering en afge vaardigden voltallig aanwezig, de tribunes waren dicht bezet; een sterke politiemacht zorgde voor de orde rond het parlements gebouw. Reeds toen de voorzitter de zitting opende en afgevaardigde Marin het woord verleende, heerschte er in de kamer een bijna voelbare spanning. Louis Marin vond aldus een geschikte atmoseer voor z'n scherpe aanvallen op de regeering en de Vereenigde Staten. Marin crltiseerde fel Herriot's exposé „dat vol Innerlijke tegenspraak was" en eischte. dat thans de consequenties zou den worden getrokken uit Hoover's mora torium-initiatief. Niemand in Frankrijk wilde het eens gegeven woord breken, slechts Hoover had het verdrag geschon den. Zijn initiatief ontheft Frankrijk van iedere verplichting. Hoover heeft beJ dat het door hem bepleite morata Dultschland's toestand zou verbetera, tegendeel is het geval geweest ent Europa is in de misère meegesleept I Het rapport der deskundigen vanf geeft Frankrijk wapens in de hand van men geen gebruik meer kan m als men Amerika betaalt. Het eenlej met het moratorium bereikt ls ijl thans in Duitschland een militaire rj ring aan het bewind ls. Marin wees er in dit verband nol dat het Fransch-Duitsch handelsvej voor Frankrijk noodlottig ls en soml reeks teleurstellingen op, die Frai den laatsten tijd beleefd heeft. Men moet thans een duidelijke l sing nemen en deze moet luiden-1 weigeren te betalen!" Dat is ook tactisch gewenscht. oj een aannemelijke overeenkomst Amerika te geraken en aldus het act. van Lausanne te kunnen handhavej Marin kwam op tegen het plan, od affaire aan arbitrage te onderiyf Dreiging van Amerika met een daiii oorlog heeft Frankrijk niet af te scU ken, de Amerikaansche douane-tarfl zijn zonder dien oorlog al hoofe ged Na Marin's rede werd de zitting otif broken, om den Kamercommissies gelei held te geven haar rapport op te sta Dit rapport in bovenvermelden i werd door de geheele Kamer stormai toegejuicht. Minister-president Herriot gaf da_ scherpe bewoordingen uiting aan zijn"! wondering, dat de commissies niet f gewag gemaakt hadden van het vool der regeering. De voorzitter van de commissie financiën antwoordde daarop, datl commissie alle paragrafen van het rel ringsvoorstel had goedgekeurd, behalveT omtrent de betaling. De meeste sprekers zagen af van woord teneinde een onmiddellijke bel sing mogelijk te maken. Ook de Kamervoorzitter stelde voor debatten te sluiten, hiertegen protestH echter afgevaardigde Bergery. Deze hield daarop een langdurig beid waarna de algemeene debatten werd beëindigd en besloten werd tot de artikfl gewijze behandeling der voorstellen t te gaan Na dit besluit werd, tegen 8 uur, del ting onderbroken. Een misplaatste grap had nog plai Tijdens de zitting werd Herriot plotse! aan de telefoon geroepen, daar Macl nald hem wilde spreken. Door de teli deelde toen een man hem mede, dat >4 particuliere secretaris was van Macl nald en dat hij de opdracht had geba Herriot mede te deelen, dat de Brit) regeering haar voornemen veranderd t en niet betalen zou. Als maatregel voorzichtigheid werd onmiddellijk departement van buitenlandsche zakenj Londen aangevraagd, waarop bleek, iemand, men weet niet wie, een „grap" uitgehaald. In verschillende kringen Parijs is men van meening, dat de royal ten hier de hand in hebben. Bij de verdere discussie na de hervattij betreurde Fergeot het, dat de regeeri niet gedacht had aan arbitrage. Hen mengde zich hier in het debat, om verklaren, dat hij voor de toekomst, na d conservatoire bepaling, de kracht eenf arbitrage-procedure had willen reservs ren, die een doeltreffende procedure I maar zeer gewichtige dirdomatieke ondq handelingen noodig maakt, die te satwj gesteld zijn aan den vooravond van vervaltermijn. Rede van Hen i Voor de stemming hield Herriot een rel waarin hij verklaarde, dat de regeert de kwestie van vertrouwen zou stellen bezwoer de Kamer zich rekenschap geven van de gevolgen indien zij de betaling stemde: de samenwerking™ Engeland zou verloren kunnen gaan, well samenwerking meer dan 480 millioen frar waard is. Herriot begrijpt de opwinding van bevolking doch hij verdedigt wat hl) "i belang van het land acht. Hij hooDt, dat het land met hem a zijn. die de eer van Frankrijks handtei kening verdedigt. De regeering versland Hedenochtend om zes uur werd de at ting beëindigd met de stemming over ra regeerings-voorstel. dat met 402 tegen i« stemmen werd verworpen. Deze Kamerzitting heeft volle 15 geduurd. Naar uit de wandelgangen wordt vr nomen is de stemming niet bedoeld een motie van wantrouwen tegen de geering. k De Kamer wenschte alleen Zijn rend oordeel uit te spreken over de sci denbetaling aan Amerika, „mni Deze bedoeling kwam duidelijk'®' j, toen Herriot en de andere minister» zittingzaal verlieten en luide werden gejuicht. de De meerderheid, welke zich «p „een schuldenbetaling verklaarde, oiedi waarborg voor een nieuwe regFl™'och- de wandelgangen werd echter neo „a- tend Daladier genoemd als de komen binetsformateur. afban-, Herriot zal de loopende zeken aan delen en het besluit van de Kan Washington berichten. iIlCiden- Tijdens de Kamerdebatten zijn n9jB| ten vooreevallen vermoedelijk ver.j door leden der Action Franca ^ffenl schillende betoogers werden In n gjj met de politie zoo zwaar gewono^ naar het ziekenhuis moesten voerd. „.«-den "r"| Circa duizend arrestaties »e.tff£rd«#J richt. Na vaststelling der ldentiw allen weer in vrijheid gesteld- j-I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2