DEMONSTRATIE E.H.B.O. Kite Jaarcanp WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 No. 22312 Iiiommer bestaat uit DRIE Blade* EERSTE BLAD. (ficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Iets. ner regel voor advertentlën uit Leiden en nlaatser. iar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle ïlere advertentlen 35 Cts per regel Kleine Advertentlën kuitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts reen maximum aantal woorden van 30 itssso volgens postrecht Voor eventueele opzending van ïteven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week X. 0.1* Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. VERGADERING VAN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op I MAANDAG 19 DECEMBER 1932, des namiddags te 2 uur, |tt gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). te behandelen: 1962 icadvies op het verzoek van J. Broeze. frvol ontslag als hoofd der school aan sdusastraat B. (273) Jcoeming van een hoofd dier school (de Medusastraat B. (274) HINDERWET. bgemeester en Wethouders van Leiden ten ter algemeene kennis, dat door pergunning is verleend .'an: a. W. Th. Vrgèrs en rechtverkrijgenden tot het fehten van een inrichting voor het be ien van vleeschwaren met rookerij en brij in het perceel Pieter de la Court- L: No. 24, kadastraal bekend. Sectie Mo. 4306 (ged.l; b. de N.V. Leidsche fpkalkbranderij „Trio" en rechtver- fcnden tot het oprichten van een kalk- iderij op het perceel Zoeterwoudsche- Ino. 25, kadastraal bekend Sectie O. Il72 en 175; c. J. A. Meyers en recht- pijgenden tot het oprichten van een «rplaats voor petroleum in het per- iMichielstraat No. 18. kadastraal be- JiSectie H. No. 3369; d. de N.V. Leidsche (ufacturenhandel van Vroom en Drees- en rechtverkrijgenden tot het op- kten van een confectie-atelier en een [feerderij in een complex perceelen. pgen aan de Aalmarkt Nis. 22—28. irsmanssteeg No. 7. Breestraat No. 82 Wanden makers steeg Nis. 2. 4 en 6, ka- bekend Sectie G. Nis. 1644, 1723. 134, 1752, 137, 138, 136, 131, 1288 (1332 2010 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris, ba, 14 December 1932. ®STE LEIDSCHE E.H.B.O.-BRIGADE. I Welgeslaagde demonstraties van een nuttig instituut. onlangs hier ter stede Eerste Leid- fe E.H.B.O.-Brigade trad gisteravond f' het eerst naar buiten op door het pen van demonstraties op „Den Burcht", pet verloop is voor de organisatoren een Jledig succes geweest, want niet alleen, it de belangstelling, ook van de zijde dei- rariteiten zeer bevredigendwas, maar ook i demonstraties slaagden naar wensch I het geheel vestigde den indruk, dat hier ptig-willende en goed gedisciplineerde ►nnen en vrouwen aan het werk waren, e voorzitter, dr. E. Renaud heette van te ta de vele belangstellenden in de Oanbeurs van harte welkom, in het tonder dr. M. D. Horst, directeur 1 den Gem. Geneeskundigen Dienst, pi hij dankte voor zijn verleende mede- ■Ndng en degelijke adviezen; den hoofd acteur van politie, den heer Eskens (de lemeester was evenals de commis saris van politie verhinderd), den heerA. M. de Blauw, dir. van Gem, Werken, den brandweer-commandant Verhoog en den onder-commandant van Lith, de leden der R.K. Gymnastiekver. ,De Bataaf", ir. G. L. van Klinkenberg, directeur en ir. J. Stokhuizen, hoofdingenieur der Sted. Lichtfabrieken, den heer J. A. C. A, Erke- Iens, die zich bereid verklaarde de demon stratie met het zuurstofapparaat te geven, de heeren van den Veiligheidsdienst der Lichtfabrieken dr. Stuurman, directeui van het Openbaar Slachthuis, die anato mische preparaten voor de demonstraties beschikbaar stelde, den commandant van de militairepolitie, de leden der zuster- brigade uit Voorschoten, de bestuursleden van de Zijl, de Leidsche Zwemclub en last not least van de Leidsche Reddings brigade uit wier midden het initiatief tot het vormen van een E.H B.O.-brigade is ontstaan en deze gedachte aanvankelijk heeft uitgewerkt. Totdat de groei zoo'n vlucht nam, dat de brigade zich als zelfstandige verceni- ging afscheidde. Dr. Renaud gaf vervolgens een over zicht van doel en wezen der Brigade, wier leden thans allen één jaar les hebben ge had. Het uiteindelijk doel is een brigade te formeeren van uitsluitend gediplomeer de krachten, die bereid zijn bij dag en nacht eerste hulp bij ongelukken te ver- leenen. De Leidsche brigade is finantieel geheel op zich zelf aangewezen en tot in onder deden georganiseerd volgens de coöpera tieve gedachte. Er zijn momenteel acht groepen elk van vier personen, die op hun beurt een groepleider hebben doch die een voor een in staat zijn deze zoo noodig te vervangen. Opdrachten worden door den chefleider uitsluitend via den souschef-leider en groepleider tot de leden verstrekt; ver zoeken van de leden bereiken hem in om gekeerde volgorde. Teneinde in geval van nood zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen verleenen, is een tot in de puntjes uitgewerkt alarmsysteem ontworpen, waarbij de stad in vijfrayons wordt verdeeld en elk lid (verreweg de meeste zijn telefonisch bereikbaar!) precies weet, wat hij doen moet Bij de aanneming van nieuwe leden worden aan de moreele opvattingen en gedragingen van de candidaten hooge eischen gesteld. Spr. stelde vervolgens aan de acht groepleiders een gesloten envelloppe ter hand en vestigde er daarbij de aandacht op, dat de samenstelling der opdrachten den leden totaal onbekend is, zoodat de demonstratie het karakter draagt van een volkomen onvoorbereide oefening. Daarna begaf het gezelschap, geiscor- Daarna begaf het gezelschap, geëscor- bovenop „Den Burcht" waar e leden korten tijd gelegenheid kregen hun opdrachten te bestudeeren en de werkzaamheden te verdeelen. Korten tijd later waren ijverige handen druk in de weer om het achttal gewonden wier kwetsuren over het algemeen uiterst gecompliceerd waren, te verbinden. Stil en rustig ging ieder zijn gang: de groepleider fluisterde zacht zijn bevelen; hoofden werden verbonden; beenen en armen gespalkt; kunstmatige ademhaling en toediening van zuurstof toegepast, iedereen wist precies wat hij of zij doen of laten moest. Kortom, vér binnen het vastgestelde maximum van 10 minuten was elk slachtoffer transport-klaar. Na afloop werden de brancards met de verbonden slachtoffers onder het flikke rend schijnsel der flambouwen naar be neden gedragen. De lucht in de zaal scheen hen goed te doen. want nauwelijks be neden, stonden de zwaarstgewonden plot seling op en staken een sigaret op! Dr Renaud heeft tenslotte allen be dankt, waarna dr. Horst nogmaals zijn groote ingenomenheid met het tot stand komen dezer brigade uitsprak en bij voort during zijn volledige medewerking toe zegde. KL Foto H. Jonker. DE WILLEM VAN ORANJE-HERDENKING Het verloop der plechtigheid. De plechtige herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje welke H. M. de Koningin en de leden van het Konink lijk Huis met hun tegenwoordigheid wil len yereeren. is nader bepaald op 6 Ja nuari a.s. te halfdrie in het Groot Audito rium. Het programma is als volgt: 1. Opening door den Rector-Magnificus. 2 Zang (oud Vaderlandsche liederen) door een dubbel-kwartet van studenten, onder leiding van den heer R. Boer. 3. Historische rede van den hoogleeraar in de Vaderlandsche geschiedenis prof. dr. H. T. Colenbrander. 4. Zang. 5. Slotwoord van den Rector-Magnificus. ONTSLAG VAN DEN HEER J. BROEZE. Als hoofd der O. L. School Medusastraat B. B. en W, stellen voor op verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer J. Broeze. als hoofd der O. L. school aan de Medusastraat B. Tevens bieden B. en W. volgende voor dracht aan voor opvolger: lo. J. Hokkeling. hoofd eener bijzondere lagere school te Boskoop; 2o. J. van der Walle, hoofd eener openbare lagere school te Noordwolde; 3o. D. Janssen, hoofd eener openbare lagere school te Zalt-Bommel. MILITAIRE MUTATIES. De reserve-tweede-luitenants J. v Kessel, C. Lourens. M. Pont J. Frangois. F de Stoppelaar en P J L Bodaert. allen van het 4de regiment infanterie alhier en C C. van Hensbereen P. O F M. Cremers L. V. Ledeboer ,B. J. A. Herweyer H. van 't Hof en N J. Braadbaart. allen van het 6de reg. veld.-art. alhier zijn met ingang van 1 Januari as. benoemd tot reserve-eerste - luitenants bij hun tegenwoordig korps. j rx wurrht" bii fakkellicht 'n demonstratie van eerste hulp- toont hoe een der ^achtoffers" on- belangstelling woedt verbonden. N. Z. H. T. M. Driemaandelijksche conferentie van directie en vakorganisaties. Gistermiddag had in het Hoofdkantoor der N. Z. H. T. M. aan de Leidschevaart, te Haarlem de gebruikelijke driemaandelijk sche conferentie plaats van de Directie met de drie Vakvereenigingen van het personeel. In de eerste plaats kwam ter sprake de vraag, gesteld van de zijde van het per soneel: voor welke functies zal het perso neel ter standplaats Hillegom. dat thans dienst doet op de stoomtramlijn Leiden- Haarlem en dat na electrificatie van die lijn in aanmerking komt voor eene over plaatsing naar een der standplaatsen Voorburg, Leiden en Haarlem, aangewezen worden, alsmede welke plaatsen zal het innemen op de desbetreffende anciemü- teitslijsten? De directeur zette uitvoerig uiteen, welke voornemens. behoudens eventueel alsnog aan te brengen correc ties van geringen aard. te dien opzichte bestonden, waarmede de personeelverte- genwoordigers hunne instemming betuig den. Vervolgens kwam ter sprake de oplei ding tot „chauffeur" in verband met de binnenkort te verwachten wijziging van de- 4 Haarlemsche tramlijnen in autobus- lijnen. De directeur deelde mede, dat de chauffeursplaatsen zooveel doenlijk zou den worden ingenomen door de tengevolge van de vorenbedoelde wijziging vrijko mende personeelleden, waarbij zoo moge lijk rekening gehouden zal worden met eventueele verzoeken van andere perso neelleden, die hetzij voorkeur blijken te geven aan die functie, hetzij bereids be kwaam zijn in het besturen van autobus sen. Het voornemen bestaat, om de af richting door eigen personeel te doen ge schieden, mogelijk na eenig psychotech nisch onderzoek. De bedoeling is om de vervanging der tramlijnen geleidelijk te doen geschieden en dienovereenkomstig eveneens de africhting. Wederom kwam ter sprake de positie van het z.gm. hulppersoneel, ten opzichte van wie de maatschappij een voorstel met betrekking tot het eventueel oproepen voor het verrichten van werkzaamheden aan de vakvereenigingen had gedaan, deze laatste verklaarden zich in hoofdzaak met het voorstel te kunnen vereenigen. De Directie deelde op een desbetref fend verzoek mede. geen wijziging te kun nen brengen in de korting op de bezoldi ging van het personeel, waartoe in Juni 1932 na overleg met de Vakvereenigingen was overgegaan. Langs informatorischen weg werd ge vraagd, hoe de Directie stond tegenover een eventueele vervroeging van den da tum van ouderdomspensionneering. Daar over werd uitvoerig van gedachten gewis seld. waarbij op den voorgrond trad, dat er eigenlijk geen gegronde aanleiding voor een aergelijken maatregel aanwezig is. Eveneens werd overeengekomen, om vooralsnog geen wijziging te brengen in het bestaande z.g.n. groot en klein over leg met de Vakvereenigingen, nadat de Directie te dezer zake een tweetal toezeg gingen had gedaan; deze besprekingen hadden plaats naar aanleiding van het gedane verzoek om over te gaan tot de instelling van een Personeelraad, Tenslotte werden door de Directie nog uitvoerige inlichtingen gegeven omtrent verscheidene indlvidueele aangelegenhe den betreffende het overgenomen en nlet- overgenomen personeel der 2e Noord- Holl. Tramweg Mij. in Waterland en had de gebruikelijke rondvraag plaats, waarbij alsnog overleg werd gepleegd omtrent onderwerpen van minder belangrijken aard. RIJNSBURG, DORP EN ABDIJ. Lezing van mevr. EerdbeekClaasen, Voor de Vereeniging „Oud-Lelden" trad gisteravond in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" mevrouw M. L. H. Eerdbeek Claasen op met een lezing: Rijnsburg, dorp en abdij. Spr. behandel de chronologisch de verschillende tijd perken en gebeurtenissen uit de geschie denis van het dorp. Het dorp in zijn vroegsten tijd be grensd door den Ouden Vliet en den Rijn, zou wel van Romeinschen oorsprong kun nen zijn, doch om hierover tot zekerheid te komen, zijn de gegevens onvoldoende. Maar stellig kan gesproken worden over een, Saksische bewoning van omstreeks 500 na Chrwelke in de eerste helft der 6de eeuw door een Frankische nederzet ting is overvleugeld. In de bekende lijst der goederen van de Utrechtsche Domkerk wordt verwezen naar het gebied van Rijnsburg. Zij ver meldt tusschen de jaren 800 en 850 13 hoeven, elk van 30 morgen, gelegen ten noorden van den Vliet, welke toebehoord hadden aan een zekeren Rodolf, naar wlen het dorp: Rodolfsheim zou genoemd zijn en wiens woonhuis gelegen zou heb ben ten Zuiden van den Ouden Vliet, ter plaatse van het latere Hof van Rijnsburg. Merkwaardig Is, dat graaf Dirk n in 974 In het gebied van het latere Rijns burg deze naam komt in bescheiden niet eerder dan in 1040 voor een kapel stichtte ter plaatse, waar de Friezen door hem verslagen werden, welke stichting eenlge dorpsontwikkeling veronderstelt. Tot meer belangrijke beteekenis zal het dorp gekomen zijn in den jare 1183, toen het een afzonderlijke parochie ging vor men. afgescheiden van de parochie Oegstgeest, welke toen der tijd Kerkwerve heette. Ook bestond toen reeds de Abdij, gesticht door gravin Petronella op hare bezittmgen te Rijnsburg voor de zielsrust van haar overleden man, graaf Floris II, en gewijd den 16den September 1133 door den Utrechtsche bisschop Andries van Kuyk. Mevrouw Eerdbeek beschreef nu in breede trekken deze Abdij, ingericht voor adellijke Jonkvrouwen naar de regels van de orde van sint Benedictus en behandelde haar eerste bewoonsters uit het klooster Lutteriingeberg ln Saksen met haar abdis Cuniza, de gebouwen, de levenswijze der mannen, de kloostertucht, de opvolgende abdissen, de voorrechten en de vele schen kingen, door haar ontvangen. De abdij werd een stichting van groote beteekenis voor het godsdienstig leven en stond in hoog aanzien bij de grafelijkheid, hetwelk bleek uit het besluit van graaf Dirk VI, die ook het bestuur van het dorp in han den van de abdis stelde. Een rampjaar voor de Abdij was 1183, toen zij door brand geteisterd werd tegelijk met de parochiekerk, welke in datzelfde jaar gewijd was. Twee jaar later was de Abdij weer opgebouwd en kon haar gods dienstig werk voortzetten tot den jare 1574 toen de verwoesting door de Leidenaars voor goed een einde maakte aan haar roemrijk bestaan. Aangestipt werd nu de oprichting in 1327 van het „Heilige Geestesgild" door de Rijnsburgers, een broederschap ter onder steuning van armen, zieken en ouden van dagen, alsmede de oude verdeeling van het dorp in vier vierendeelen, in wier centrum een brug lag, dienende voor be kendmakingen en rechtspraak. De hervorming had uit den aard der zaak tengevolge de inrichting eener gere formeerde kerk en wel ter plaatse van de parochiekerk, welke in 1574 verwoest was. Met den bouw dezer nieuwe kerk werd den 6den Augustus 1578 begonnen met ge bruikmaking van den ouden toren, welke de ramp had overleefd en van 1183 da teert. Vervolgens behandelde spr. de geschie denis der Collegianten, in het bijzonder van de familie Van der Kodde en Oudaen. Hun eerste vergadering werd circa 1620 te Rijnsburg gehouden, de bijeenkomsten hadden regelmatig plaats tot het jaar 1787. Ook is aan Rijnsburg verbonden de naam van Spinoza, die aldaar circa 1660 woonde aan de Lange Vaart en wiens huis als her innering in stand wordt gehouden In 1663 vertrok hij naar Voorburg. Minder be kend is de wijsgeer-theoloog Petrus Poiret, die. geboortig van Metz, van 16881719 te Rijnsburg leefde Tenslotte wees spr. op den achteruit gang van het dorp in de eerste helft der 18de eeuw en op de partijschappen in den Patriottentijd, waarbij Rijnsburg zich met terdaad als prinsgezind heeft laten ken nen. Deze achteruitgang werd niet ver holpen door het graven van het Oegst- geesterkanaal in 1840, maar wel strekte ten gunste van meerdere welvaart van het dorp, de teelt van aardappelen en het in maken van bloemkool, vooral in lateren tijd de teelt van bloembollen en bloemen. Met een wensch, dat de tegenwoordige druk spoedig moge worden opgeheven, werd de lezing besloten. De voorzitter, prof. dr. L. Knappert, dankte de spreekster voor den leerzamen avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (letter F) de heer G. Henneman (Oegstgeest); voor het doctoraal-examen wis- en natuurkunde (hoofdvak dierkunde) mej. E. J. Schuur man (Den Haag). BINNENLAND. De uitvoering der Zuiderzee-werkenf memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Op wachtgeld-stelling van zestig jongere locomotiefbeambten bij de spoorwegen (Binnenland, 3e Blad). De indringer o'p huize Doom is een gevaarlijk misdadiger. (Gemengd, 3e BI.). Ons parlementzir overzicht. (2e Blad). BUITENLAND De Fransche Kamer weigert betaling aan Amerika. Het kabinet Herriot afge treden. iBuiten), en Tel., Ie Blad). Ook België zal niet betalen. (Bultenl., Ie Blad). Rondom de opheffing der sociale nood verordeningen in Duitschland (Bultenl., Ie Blad). Pcrzië handhaaft zijn standpunt inzake de Anglo-Persian Oil Co. (Tel., Ie Blad). Ernstig spoorwegongeluk in een tunnel in Zwitserland. Vele dooden en gewonden (Bultenl. Gemengd, 3e BI. en Tel., Ie BI.) Het kabinet de Broqueville in België afgetreden. Opnieuw is de afgetreden premier aangezocht. (Buitenl., Ie Blad). Verzet der Kleine Mogendheden tegen de vijf-mogendhedcn-conferentic. (Tel., Ie Blad). BAKKERIJ UITGEBRAND. Hedenmorgen te ongeveer 5 uur is brand uitgebroken in de bakkerij van den heer C. H., gelegen achter het perceel Groe- nesteeg 40. De eigenaar had om 5 uur den oven aan gestoken en was vervolgens de woonkamer ingeloopen om zijn vrouw te wekken en een kopjt thee te drinken Plotseling ging het electrische licht uit, terwijl de vrouw tegelijkertijd iets ln de bakkerij hoorde vallen Toen H. achter kwam stond de bakkerij in brand, vermoedelijk doordat een vonk uit den oven Is gevallen ln een zak met zaagsel, welke in de onmiddellijke nabijheid tegen een houten schutting stond. De brandweer onder leiding van den onder-commandant, den heer van Llth, wist het vuur tot de bakkerij te beperken, doch kon niet verhinderen, dat deze vrij wel geheel uitbrandde. De Inboedel en de opstallen waren verzekerd. NED. REIS VEREENIGING. De heer Hardeweg over zijn reiservaringen in Afrika. De afd. Leiden van de Ned. Reisvereeni- ging hield gisteravond in de Burchtzaal een Afrikaanschen avond, daar de voor zitter, de heer J. F. Hardeweg, kwam ver tellen van zijn ervaringen op de reis naar en van Afrika. De vice-voorzitter. de heer Vanl der Horst leidde den spreker in. Van het begin tot het einde van zijn voordracht heeft de heer Hardeweg zijn gehoor weten te boelen door zijn interessant reisverhaal, ln de eerste plaats, maar niet minder door den juisten verhaaltrant, waarin allerlei humoristisch getinte fragmenten het wel licht anders dorre reisverhaal afwis selden. De heer Hardeweg ging vorig jaar 1 Oc tober op reis en kwam 30 April terug. In korte trekken ook maar eenig idee te geven van een reisverhaal van zeven maanden is natuurlijk iets onmogelijks. Men neme dus genoegen met de vermel ding van enkele plaatsen, die wellicht oude herinneringen aan schooljaren wakker roepen. De heer Hardeweg en zijn echtgenoote, die met hem de reis meemaakte, voerde ons naar Kaapstad, het Kaapsche Schier eiland. George, Steüenbosch (de stad der wetenschap), Johannisburg. Pretoria, Kru- gers-Wildpark, Bulaways, Graf Rhodes, MattoDpo-Hils, de Khami-ruïnes, de be roemde Victoria-falls, naar dc goudmijnen van Kimberley en verschillende Oostkust havens. Een en ander werd verduidelijkt door een keurige serie lichtbeelden, ter beschikking gesteld door de Ned. Zuid- Afrikeansche Vereeniging. De heer Hardeweg toonde zich behalve een bereisd man ook een aangenaam causeur, die door zijn raoheid van tong, zijn kwinkslagen, zijn talenkennis (de heer Hardeweg is thans bezig aan het leeren van de achtse taal!), aller aandacht op zich wist te concentreeren. Het was reeds halftwaalf. toen de heer v. d Forst den voorzitter dankzegde voor het eebodene en hem als aandenken een actetasch aanbood voor ,ijn bereidwillig heid dezen avond te willen spreken.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1