'THERMOGÈNÈ^ LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 13 December 1 LAND- EN TUINBOUW. Hoest,Koude Rheumatiek Griep en Ste ken in de zij. SPREEKCEL. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Buitengewone algemecnc vergadering. In ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar werd gisteren de 134ste buitengewone alge- meene vergadering gehouden van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, als voortzetting van de op 21 November te Den Haag gehouden crisisvergadering. Vertegenwoordigd waren 69 afdeellngen. De voorzitter, dr. H. J. Lovlnk, deelde in zijn openingswoord mede, dat de Mi nister van Landbouw tot zijn leedwezen verhinderd was en vertegenwoordigd is door den waarnemend directeur-generaal voor den landbouw, den heer Mansholt, Het H.B lid de heer E. Govers Dzn. hield een inleiding over de schapenhouderij, waaraan wij het volgende ontleenen: Op de schapenhouderij is veel verloren, alleen de beperkte export naar Frankrijk gaf bevredigende prijzen. Daar de inkoop op de Nederlandsche markt als regel tegen de gewone zeer lage marktwaarde ge schiedt, waarvoor ook ln het binnenland, België enz. afzet ls te vinden, is de winst op den Franschen export niet aan de schapenhouders ten goede gekomen. De regeering heeft op dezen export een heffing toegepast, om zooveel mogelijk de te groote winstmarge aan de exporteurs te ontnemen. Deze heffingen zijn gestort in een fonds, dat bestemd ls voor de Neder landsche schapenhouderij. Nog steeds is niets beslist over de wijze, waarop dit fonds voor dit doel kan worden aange wend. Van steun aan den wolprijs door de C.O. voorgesteld, ls tot heden niets ge komen." Op een vraag van een der aanwezigen antwoordde de inleider, dat het fonds op 1 Januari 350.000 gulden zal bedragen. Hierna hield het HB.-lid de heer A. de Haas van Dorsser een inleiding over de aardappelprijzen Hij zeide, dat de cata- strophale aardappelprijzen, welke ln de aardappelverbouwende streken tot een ramp lelden, aanleiding gegeven hebben tot bespreking in de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, de zusterorgani saties en in het K.N.L.C. over de moge lijkheid deze ramp af te wenden. Hierbij stuit men echter op groote moeilijkheden, welke o.m. voortvloeien uit de grootte van het overschot in ons land en de ons om ringende landen, de moeilijkheid van nauwkeurige taxatie der voorraden op boerderijen en elders en de moeilijkheden der controle op het vervoer. Na eenlge discussie over deze inleiding werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin den Minister van Economische Zaken gevraagd wordt gel den beschikbaar te stellen om aardappe len uit de markt te nemen met de be stemming voor veevoeder. Vervolgens hield het H B.-lid de heer P. Stapel een inleiding over het onderwerp „Crediet", waaraan wij de drie volgende belangrijkste punten ontleenen: 1. Ieder belemmering van executie of faillissement, iedere verstrekking van cre diet zal zonder uitwerking blijven, indien de bedrijven verlies blijven geven. Loonende prijzen zijn daarom noodzake lijk. 2. Executies van hypotheekboeren en in het bijzonder het gedwongen verlaten van de bedrijven door de boerengezinnen, die door de crisis ten onder gegaan zijn. moe ten zooveel mogelijk worden beperkt. 3. Aan de Boerenleenbanken moet door staatsgarantie gelegenheid worden gege ven met de verstrekking van bedrijfscre- diet verder te gaan, dan thans moge lijk ls." De heer Arkenbout (Putte) besprak daarop den onhoudbaren toestand, waarin sommige pachtboeren gekomen zijn door de harde uitspraken van de pachtcommis- sies hier en daar en vraagt het H.B. bij de regeering op hulp voor de hypotheek- boeren aan te dringen. De heer Koomnan (Wognum) vroeg of niet de mogelijkheid bestaat om de rente voor hypotheek te verlagen tot 4'Vo. Het is een ingrijpende maatregel, maar een bil lijke eisch en het middel om velen van den ondergang te redden. Na eenige discussies werd de vergade ring geschorst tot des middags. In de middagvergadering merkten wij op de Tweede Kamerleden Ch. v d. Bilt en G. W. Kampschoer. De voorzitter dr. H. J. Lovink hield een inleiding over „Het heden en de toekomst van den tuinbouw". Spr. begon met er op te wijzen, hoe de export van land- en tuinbouwproducten de laatste 50 jaar door verschillende omstan digheden ls toegenomen. De laatste jaren is echter in dezen toestand, die voor de welvaart van ons land van groote betee- kenls was. een groote verandering geko men. De landen, waarheen wij onze pro ducten ondanks een sterke toename kon den afzetten, zijn onder den invloed van de wereldcrisis, die zich nagenoeg overal door overproductie en een sterke prijs daling kenmerkt, er geleidelijk toe over gegaan, zoowel door hooge rechten ge- heele of gedeeltelijke afsluiting van hun grenzen als anderszins dien afzet van ons product zooveel mogelijk te belemmeren, waardoor een geheele ommekeer is ont staan in onzen land- en tuinbouw. Het eerste gevolg van dien ommekeer was, dat van Nederlandsche zijde getracht werd, de nadeelen der elders genomen maatregelen af te weren, teneinde het ergste te voorkomen. Zoo ontstonden verschillende wetten, als de Tarwewet, de Zuilvelwet, de Var- kenswet terwijl voorts nog door beperking van den Invoer aan verschillende bedrij ven steun werd verleend, en aan de vlas cultuur en aan den tuinbouw rechtstreek- schen steun werd verleend en naarmate de gevolgen van de crisis verder om zich lieengrljpen, werden die maatregelen ook tot andere bedrijven uitgebreid. Al deze maatregelen, de Tarwewet uit gezonderd. kunnen eigenlijk niets anders beteekenen. dan tijdelijk eenige verlichting te geven, vooropgesteld, dat wijzigende omstandigheden zich telkens kunnen aan passen aan de gewijzigde omstandigheden. Volledige bevrediging kunnen zij echter niet geven, met name niet t. a. v. die pro ducten, die geëxporteerd worden. Voor den tuinbouw, die zich ln ons land en bijzonder in deze provincie zeer sterk heeft uitgebreid, waren de laatste Jaren dan ook zoo hachelijk, dat de regeering een bedrag heeft aangevraagd, om tijde- lijken steun te verleenen. Toch zal die steun, hoe noodzakelijk en welkom ook geen oplossing kunnen brengen. Lettende op de pogingen, welke in Duitschland en ook in andere landen ge daan worden, zullen wij er rekening mee moeten houden, dat onze afzet zal worden ingekrompen. Volgens gegevens blijkt, dat de opper vlakte van met groenten en vruchten be- teelde gronden voortdurend uitgebreid wordt. In 1927 bedroeg die oppervlakte 126.000 H.A.; thans 139.000 H A. Het aantal veillng-vereenigingen is gestegen tot 312. De uitbreiding van de groententeelt in kassen steeg van 242 H.A. ln 1927 tot ruim 400 H.A. ln 1931. Aangezien Nederland voor ongeveer 51 pet. voorziet in den uitvoer van tuin bouwproducten naar Duitschland en dit land voorloopig nog niet in eigen behoef ten zal kunnen voorzien, ligt het voor de hand, dat Nederland met alle kracht er naar moet streven de bevoorrechte plaats te behouden, die het op het oogenbllk op de Duitsche markt heeft. Het schijnt spr. in hooge mate gewenscht toe, dar een grondig technisch onderzoek wordt ingesteld naar de ontwikkelings mogelijkheden welke de tuinbouw onder de huidige omstandigheden in de toekomst biedt. Eerst daarna kan overwogen wor den, in hoeverre hier te lande nog wijzi ging en/of verbetering in het tuinbouw bedrijf ware aan te brengen. In afwachting van dit rapport ware inmiddels te overwegen, in hoeverre door afvloeiing van een gedeelte van tuinbou wers naar den Wieringermeer ware ter hand te nemen. Blijkens de Staats- begrooting voor 1933 heeft de regeering l'lt millloen ter beschikking gesteld om landbouwers in de gelegenheid te stellen op de daarvoor geschikte gronden een bedrijf te stichten. Worden voorschotten b.v. 8 of 10 jaren geheel renteloos gegeven en de bedrijven niet te groot gemaakt, b.v. 812 H.A., dan leidt het geen twijfel, of er zullen tal van personen gevonden worden, die zich op gunstige voorwaarden in De Meer willen vestigen ter vorming van een zelfstandig gemengd bedrijf. Tal van personen zouden dan een bestaan vinden en de benarde tuinbouw zou verlicht worden. Aangezien het uitgesloten moet worden geacht, dat zich gewezen tuinbouwers, die vroeger ook gedeeltelijk landbouwer waren, op eigen risico in De Meer zullen vestigen, omdat het benoodigde kapitaal absoluut ont breekt, durfde spr. dit denkbeeld met groot vertrouwen aan de desbetreffende autoriteiten aanbevelen. De heer Y. Kaan (Noordscharwoude) zag in immigratie naar den Wieringer- meerpolder geen oplossing, eerder nog een toename der productie. De heer A. Kostelijk (Helloo) zag hier ook geen heil in. De door de regeering te verleeenen steun van f. 5.000.000 acht spr. lang niet genoeg. De heer Kennedy (Beemster) achtte het verkeerd, dat slechts enkelen aan het productie-proces werkzaam kunnen zijn. De regeeringssteun aan den tuinbouw acht spr. veel te gering. Spr. gaf een pro gram van steun aan. zooals dat door het z.g. Boeren-Comité wordt gepropageerd. De heer Vlug vroeg of een verdere steun regeling te verwachten is, waarop de heer Lovink antwoordde, dat onder de tegen woordige omstandigheden meerdere steun van de regeering te verwachten is. Spr. heeft vertrouwen in de Commissie-Valstar. Op een vraag van den heer Vlug, wat de regeering tegenover het buitenland zal doen, wees de heer Lovink er op, dat ei geen regeering van een klein land zoo krachtdadig tegenover Duitschland gehan deld heeft als onze regeering (applaus). Spr. hoopte dat onze regeering met de nieuwe Duitsche regeering betere resul taten behaalt De voorstelling van den heer Kennedy over de nationale rijkdommen kan spr. niet deelen. Spr. ziet vooral hulp in een krachtig de handen uit de mouwen ste ken door eiken land- en tuinbouwer. Het is spr's bedoeling niet tuinbouw in den Wieringermeer te brengen. Spr. wees op de zandgronden waar de z.g. staatsboerde rijen zich zelf kunnen redden. Jammer vindt spr. het, dat nog voor 37 millioen tarwe en 56 millioen gulden maïs van het buitenland betrokken wordt. Er ligt op dit terrein dus nog wel een taak voor onze Hollandsche landbouwers. De vice-voorzitter. de heer K. Kuyper, dankte den heer Lovink voor zijn rede. Een motie van de afdeeling Bodegraven, waarin verschillende wenschen naar voren kwamen, zal op de eerstvolgende H.B -ver gadering behandeld worden, waarna het H.B. inj het Bondsorgaan zijn meening zal publiceeren. RECLAME. Deze «an ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes: Doozen van 45 en 75 cents. GIJ Apothekers en Drogisten y 8227 DE EXTRA-BRANDSTOFFEN- UITKEERING. Een crisisslachtoffer oppert de wensche- lijkheid om inplaats van IV: HL,, of 2 Hi. parelcokes te geven 1 Hl. geklopte en V: Hi. parel of 1 Hi. geklopte en 1 Hi. parel of allemaal geklopte cokes te ver strekken. Ook zou hij graag zien, dat de trekkende werkloozen, welke van hun or ganisatie geen cokesbon krijgen, deze van gemeentewege ontvangen. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comitéi AALSMEER. Verwarmingstechniek. Ter gelegenheid van de eerste lezing op verwarmingsgebied, welke werd ge houden in „De Oude Veiling" door den heer Van Nunen, technisch ambtenaar bi> het Rijks Instituut van Brandstoffen-econo mie, is hierbij het woord gevoerd door den heer C. J. Augustijn, chef van den Plantenziektenkundigen Dienst alhier. Tegenwoordig waren daarbij meerdere vertegenwoordigers van het bestuur der afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en andere orga nisaties op het gebied van tuinbouw en bloemisterij. Voor deze eerste lezing bleek groote belangstelling te bestaan, daar on geveer een 50 tal kweekers zich onder het gehoor van Van Nunen bevonden. IJsclub „Aalsmeer". De IJsclub „Aalsmeer" heeft haar jaar vergadering gehouden in hotel „De III Kolommen onder voorzitterschap van den heer J. P. Berghoef. Deze opende met woorden van welkom en dankte voor de flinke belangstelling. Door den secretaris den heer G. W. Comello, werden notulen cn jaarverslag gelezen. De voorzitter bracht hem daarvoor woorden van dank. De penningmeester, de heer Joh. Jong kind, bracht verslag uit over zijn beheer. De ontvangsten over het vereenigingsjaar waren f. 1502.82, de uitgaven f. 1101.85. zoodat een saldo in kas was van f. 400.97. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren: J. P. Berghoef, A. van Leeuwen en D. Maarse Azn. Aan het slot van den avond werd een gratis verloting onder de leden gehouden, welke een zeer ge animeerd verloop had. Daarna volgde slui ting der vergadering. Bestuurverandering Centrale Veiling. In het bestuur der Coöp. Vereeniging „Centrale Aalsmeersche Veiling" is ver andering gekomen- De heer Jb. Alderden Dzn. n.l-, reeds vele jaren voorzitter, heeft als zoodanig zijn functie neergelegd. Thans is de heer W. Maarse Jbzn., die vice-voor zitter was, als voorzitter benoemd, terwijl de heer Jb. Alderden de functie van den heer Maarse heeft bezet. In een onder houd, dat wij naar aanleiding van deze bestuursverandering met den heer Alder den hadden, verklaarde hij ons, dat de omstandigheden hem te zwaar werden, om nog langer de leiding op zich te kunnen houden. Alderden toch heeft in meerdere organisaties op tuinbouwgebied leidende functies, en de tijdsomstandigheden bren gen zooveel moeiten en zorgen, niet het minst in een college als dat van de veiling, dat hij nu den tijd gekomen acht zijn functie als leider aan een jongeren kracht af te staan. Aan den grond. Gistermiddag geraakte een diep geladen tjalkschip in de nabijheid van de Ring- vaartsbrug aan den grond. Na veel moeite gelukte het met een sleepboot het schip weer vlot en in dieper water te brengen, waarna het zijn reis kon vervolgen- Bij den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier kwam bericht in van den heer K, Stork, dat hij naar aanleiding van de besprekingen in do ver gadering van 6 Deoember zijn be danken als ouderling wenscht in te trekken. A.s. Zondagmiddag zal het Kerstfeest voor de jongste kinderen der Zondagsschool (van 5—8 jaar), georganiseerd worden in de Doopsgezinde Kerk. Op Tweeden Kerst- middag voor de oudere kinderen, eveneens in voornoemde kerk. o HAARLEMMERMEER. Brand. Bij den landbouwer C. d. O. aan den Hoofdweg nabij Hoofddorp brak gister avond brand uit in een achter de woning staande schelf erwtenstroo. Wijl het huis gevaar liep door het vuur te worden aan getast, werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd, die er in slaagde het woon huis te behouden en den brand tot de schelf te beperken. De oorzaak moet wor den toegeschreven aan het spelen met lucifers door kinderen in een op het erf liggenden hoop kaf, die langzamerhand aan 't smeulen is geraakt en in de rich ting van den schelf een vonkenregen ver oorzaakte. Gevonden voorwerpen. Ten Raadhuize te Hoofddorp werd aan gifte gedaan dat in Haarlemmermeer zijn gevonden: een doos met kinderspeelgoed, een pak linnengoed en een heerenrijwiel, terwijl een tweetal bewoners 's morgens op hun erf werd verrast door de aanwezigheid van een bruin veulen en een paard. Eindiging bietencampagne. Verwacht wordt, dat einde dezer week de bietencampagne aan de suikerfabriek te Halfweg haar beslag zal krijgen. Over het verloop van de campagne, die onge veer II weken duurde, heeft men niet te klagen gehad. Een bescheiden dief! In een achter de woning van den arbei der G. aan den IJweg staande schuur is 's avonds laat of 's nachts ingebroken. De dief had zijn slag kunnen slaan door een 6-tal groote konijnen uit een hok weg te nemen, doch vond het blijkbaar wel wat al te onbescheiden om het hok heelemaal leeg te halen en stelde zich met één exem plaar van pl.m. 8 pond tevreden. Tot ambtenaar ter secretarie van den Haarlemmermeerpolder werd in de plaats van den heer P. Klok, benoemd de heer C. Meeuwig te Hoofddorp. HILLEGOM. Rede van prof. dr. Van Holk. Gisteravond heeft prof. dr. L. J. van Holk uit Leiden voor de afdeeling Hillegom van den Nederl. Protestanten Bond een rede gehouden over „Eenzaamheid en Volksgemeenschap" bijzonderlijk geïllu streerd aan het Jodendom, en naar aan leiding van een boek van den Amerikaan dr. Levison. Van dit boek heeft prof. van Holk niet zoo veel gezegd, des te meer echter van hetgeen onder eenzaamheid is te verstaan en hoe de nieuwe volksgemeenschap be hoort te zijn, voornamelijk naar de op vatting van de jongeren. Spr. beweegt zich veel onder de vrijzinnige jongeren en neemt het secretariaat waar van het in ternationale jeugdwerk. Het was een boelende rede, veelzijdig en niet zonder humor. No. 241 der Staatscourant bevat de afdrukken van de akten betreffende de N.V. A. W. Nieberdlng alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Vrijdag 16 December a.s. des namiddag om 7 uur, hoopt in de Gemeentezaal voor do afd. van den Geref. Bond op te treden Ds. POT, Herv. Predik, te Rotterdam. 1939 KATWITK AAN DEN RITN. Ijsvermaak. t Op de zanderij vaart hebben jeugdige liefhebbers van de ijssport .zich reeds ge oefend op de gladde ijzers. De sterkte van het ijs liet nog wel iets te wenschen over. Een der schaatsenrijders moest met een nat pak huiswaarts keeren. KATWITK AAN ZEE. DE VERTOONING DER HARINGVISSCHERIJFILM. Een interessant overzicht van het bedrijf. Zeer groote belangstelling bestond er voor de vertooning van de Haringvisscherii- film. Bij de drie voorstellingen welke ge geven werden was de groote zaal voor Prol. Belangen tot in het achterste ge deelte bezet. De oommissie van de winkel week had de toegangsbewijzen met kwis tige hand beschikbaar gesteld. De heeren H. P. Bloot en C. Varkevisser hebben de voldoening gesmaakt, dat er zooveel be langstelling bestond voor de film, die opgenomen is aan boord van den motor- logger „Borneo" K.W. 127 van de reederij Jon. Parlevliet, schipper Jac. Groen. Die groote belangstelling is wel te begrijpen, daar met de goede of slechte uitkomsten van het visscherijbedrijf, en voornamelijk de haringteelt, het wel en wee van onze visscherijplaats afhangt. Veel zeelui, zoowel ouden als jongen volgden met aandacht de beelden. Er waren er onder, die reeds van af hun 9de en sommigen zelfs vanaf hun 7de jaar, hun leven grootendeels op de zoute baren hebben doorgebracht. De meesten, die het bedrijf van slechts hooren zeggen kenden en daarover van kinds been af hoorden spreken, waren brandend nieuwsgierig om nu de werkelijkheid op het witte doek te zien. Voor de voorstelling van kwart voor 9 uur waren eenige autoriteiten uitgenoo- digd. Daaraan hadden gehoor gegeven de burgemeester mr. W. J. Wolder in gh van der Hoop; de gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven; de beide wethouders J. Dub beldam en C. A. Veltkamp, van de Kamer van Koophandel van Rijnland waren over gekomen de heeren Ten Cate Brouwer, voorzitter; dr. Knibbe, secretaris; en de beide ondervoorzitters P. Boot Sr. en G. Molkenboer. Ook was aanwezig het geheele bestuur van de Winkelweek-commissie en schipper Jacobus Groen van den logger KW. 127, waarop in den afgeloopen zomer de film genomen is. De voorzitter van den Middenstands- vereeniging, de heer C. van Tongeren sprak een kort openingswoord, waarin hij boven genoemde personen verwelkomde. De heer C. Varkevisser, directeur van de visscherij- school alhier, gaf een beknopt overzicht van de te vertoonen film, waarna de heer Bloot zelf de film afdraaide. Eerst werd vertoond de film van een 12 tal zaken van winkeliers, die aan de winkelweek deelnemen. Een aardige ver rassing was toen de film van de opening van het Nieuwe Raadhuis voornamelijk voor de zeelui, die niet in staat warén geweest daarvan ooggetuigen te zijn. Daarna kwam de hoofdfilm van de haringvisscherij. Deze ving aan te Vlaar- dingen, waar de bagage uit een motorschip op den logger werd overgeladen. We zagen de filmoperateurs Bloot en Varke visser stappen aan boord. Na een prachtig riviergezicht op den Nieuwen Waterweg, zien wij den logger op de Noordzee. Prachtig wordt dan het uitzetten der netten weergegeven, waarna volgt het bin nenhalen van de vleet, waar de zilver- geschubde vischjes uit de netten geschud worden. Dan volgt een aanschouwelijke voorstelling van het kaken, inzouten en wegbergen van de volgepakte tonnen. Enkele loggers worden gepraaid, de politie- kruiser Nautilus doemt uit de verte op. komt naderbij om inlichtingen omtrent de vangst in te winnen. Een Engelsche loods boot verschijnt eveneens op het doek, evenals het gezicht van enkele Engelsche kustplaatsen. De logger valt weer te Vlaardingen binnen, waar alles gelost wordt Tot slot zien we het boeten van de netten in de Katwijksche duinen. Deze leerzame film heeft groot sucoes gehad. De heeren Bloot en Varkevisser zullen een volgend jaar een nieuwe film maken van de haringvisscherij, die als het ware een verbeterde herdruk zal worden omdat dan gerekend zal worden met de ervaringen, die men nu heeft opgedaan. Ook hebben zij het plan een opname te maken van het uitoefenen der trawlvisscherij. De organisatoren van de Winkelweek zijn de heeren Bloot en Varkevisser dankbaar dat zij als een der attractie's van de Winkelweek, deze film welwillend hebben afgestaan. De Winkelweekbonnen. Daar er bij verscheidenen hier ontstemming was ontstaan over de bepaling, dat hij, die de meeste bonnen in bezit had, den eersten prijs zou bekomen, deelt de com missie van de winkelweek mede, dat zü een regeling getroffen heeft waarbij ook kleine Koopers een flinken prijs kunnen bekomen. Er zijn 3 ontwerpen ingediend; een dezer dagen zal de commissie beslissen welk daarvan zal aanvaard worden. Die beslissing zal nader worden bekend gemaakt. Dinsdag. Jeruël, Groenesteeg: Samenkoms' i nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 591] menkomst te 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Mij. voorn, kunst. Brahms herdenking. Het Ned 1 8 uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk): Chr- Zangvereen. „Debora" 8 uur n«j Woensdag. Jeruël: Samenkomsten te 5 en sl nam. V. C. T. Huis (Gerecht 10): Ned Bond afd. Lelden. Spr. mej. dr. N. A 1 nlng van Den Haag; 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Openbare Lessen I ziekschool der Maatschappij voor kunst. 1 uur en 7 3/4 uur nam. Volksgebouw: Openb. verg. Spr I Koeleman en G. J. Seller; 8 uur nam! BIOSCOPEN. Casino-BioscooD Hoogewoerd. 8 uur 1 ..Toonfilmparade". Zondag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uui Oity-Theater Haarlemmerstr 8 uur J „De geheimzinnige Radio-bende." Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag nm. 2| 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur 1 „Ein tolles Madel". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur I dag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. -T^eqfer Brepctraat, 8 uur I „De onbekende gast". Woensdag en Zaterdag n.m 2 uur. dag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Geul kunde: Consultatiebureau voor moelj kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve neeskunde Consultatiebureau voor holisten. 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst I apotheken wordt van Maandag 12 ton met Zondag 18 Dec. a.s. waargenol door de apotheken: G. F. Reijst, Sta straat 35, telef. 136 en A. J. Do| Doezastraat 31, telef. 1313. RECLAME. ti/V 0 O. wind cm Van. 20-90<i Onze vroegere plaatsgenoot de 1 A. v. d. Weijden, toen werkzaam aan M.U.L.O.-school alhier, is te Amsterdam] slaagd voor het examen Nederlandsch Tot kerkvoogden in den Herv. is hedenavond herkozen de heer C. Duik. In de vacature van wijlen den 1 P. Meerburg is als kerkvoogd gekozen] heer A. Verloop Johz. LISSE. Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Lisse. In de Geref. Kerk alhier werd een op( bare vergadering gehouden door den 1 Chr. Vrouwenbond, afd. Lisse. Als spreekster was uitgenoodigd Natalie Grustenkova. De opkomst goed. Door den heer J. Dekker werd i samenzijn op de gebruikelijke wijze l opend. Gezongen werd Psalm 65 1 eI Na het gebed sprak de heer Dekker i mens de afd. Lisse een woord van well Een bijzonder woord richtte spr. spreekster mej. Grushenkova. Allereerst werd het woord gegeven i de tolk van de spreekster, welke het gende mededeelde. Mej. Grushensova geboortig uit Rusland en heeft daar voor enkele jaren gewoond en was Doce aan de Universiteiten aldaar. Tol tooiing harer studie vertoefde zu em jaren in Engeland, waar zij in sa:nraj kwam met het Christendom. Zij ge»0? toen de behoefte om opgeleid te wot als evangeliste en bij haar tcru&l!®Hn Russische volk het Evangelie te verso gen. Tot haar diep leedwezen weraen grenzen van haar vaderland haar gesloten. Thans is zij werkzaani het Russisch Zendingsgenootschap en daar met zegen arbeiden. Medeaee e werden gedaan over het werk va Russisch Zendingsgenootschap. gens hield mej. Grushenkova haar r de Engelsche taal welke in het Hou werd vertolkt door mej. Ubbmk, resse van de Ned. afdeeling van -?ruSne sisch Zendingsgenootschap .Mej.oJ kova deed ontroerende mededeeunfeJa(i de tragische toestanden in haar Christe® doormaf land. Zij deed uitkomen dat de daar ontzaggelijk veel moeten au ffor( en dat door hen veel leed éoorlee Zij merkte o.m. op dat de oP° groot zijn om contact met eixai' bovenal ziele-contact met Chris' gen smaken, hetgeen ons aanspo om God meer en meer te gaa nu ons nog de gelegenheid daar per wordt. Zij sprak echter ook van jst{0( lijk getuigen der Russische ^eprt zelfs in de grootste smarten vingen. Deze rede werd door een gehoor gevolgd. .aeidfi' Door den heer J .Dekker w» jjgi slotwoord deze vergadering

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6