Onze Deken-Aanbieding LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 13 December BINNENLAND. BUITENLAND. DE LAKENHAL. In het stedelijk museum „De Lakenhal" zijn tijdelijk tentoongesteld acht water- vcrf-teekenlngen door P. C. La Fargue, voorstellende de acht poorten van Lelden. zooals deze aanwezig waren ln de 18de eeuw, benevens een teekening ln Oost- Indische Inkt „Gezicht op het Rapen burg" van dezelfde hand. Deze teekenln- gen zijn onlangs aangekocht door het Gemeente-Archief voor de daar bewaarde prentverzameling. Ter aanvulling van het werk van La Fargue zijn nog eenlge van zijn teekenin- gen geëxposeerd, eveneens uit de verzame ling van het Archief afkomstig en voor stellende verschillende gezichten in en om Lelden. DE GESCHIEDENIS DER LEIDSCHE LAKENINDUSTRIE. In 1908 is bij den uitgever Mart. Nijhoff te Den Haag het eerste deel verschenen van: „De geschiedenis van de Leidsche Lakenindustrie door dr. N. W. Posthumus". Dit eerste deel behandelde de mlddel- eeuwep (14de18de eeuw) en zou worden gevolgd door een of meer deelen, die de geschiedenis van deze belangrijk Neder- landsche Industrie en aanverwante tak ken zouden voortzetten tot het einde van de achttiende eeuw. Door vele andere werkzaamheden, o.a. die verbonden aan de uitgave van de „Bronnen tot de Ge schiedenis van de Leidsche Textielnijver heid (1333—1705)" (Rijks Geschiedk. Publ- Groote Serie 6 dln. gr. 8vo.) is van het voltooien van het werk ln lange Jaren niets gekomen, maar nu is de schrijver er toch in geslaagd de laatste hand er aan te kunnen leggen, zoodat het in den loop van 1933 geheel gereed komt en in dat jaar en 1934 zal kunnen verschijnen. De omvang van dit nieuwe gedeelte wordt geraamd op circa 1100 bladzliden druks, waarbij nog komen een 200-tal bladzijden met statistische tabellen en on geveer 25 grafieken. Het zal dus uit twee deelen elk van ongeveer 600 a 700 blz gr. 8vo. bestaan. De stof is op dezelfde wijze behandeld als in het eerste deel. Het is, in dezen tijd, niet gemakkelijk te overzien ln hoever een historisch werk als boven genoemd, dat ten allen tijde slechts een beperkt aantal koopers trekt kans heeft op een eenigszins bevredi gende belangstelling, waardoor het gelde lijk risico voor een gedeelte kan worden beoerkt Wordt een voldoend aantal bereid ge vonden deze uitgave te steunen, dan zal met het drukken in 1933 aangevangen worden. Het betreft hier een belangrijk boek, waaraan de schrijver vele jaren heeft ge werkt, een boek dat voor de geschiedenis van een der oudste industrieën van de stad Lelden van de hoogste beteekenis ts en waarbij in geen enkel opzicht commercieel belang betrokken ls. INST. v. ARB. ONTWIKKELING AFD. LEIDEN. AANBESTEDINGEN. Gistermiddag is door den architect den heer Jan Stlgter, ln café-restaurant „Den Burcht" aanbesteed: het bouwen van een slachthuis, annex worst- en vleeschwaren- fabriek, op een terrein aan den Rijndijk te Hazerswoude. een en ander voor reke ning van de firma I. Zandvoort's Slage rijen. Oude-Vest 55 te Lelden. ingeschreven was als volgt: N V Zuid-Nederlandsche Beton- ljzerbouw, 's-Hertogenbosch f. 39 950 J. Vonk. Alphen a. d. Rijn38 960 Alg. Haagsche Aannemlngs-Mij. N.V., Den Haag „38.185 J. Wamaar. Lelden „38117 C. H. Deerenberg, Alphen a d. Rijn 36.979 D. Kaay, Zonen, Oegstgeest36.500 Wed. Akerboom. Langeraar 36.400 Gebrs. G en J. Broertjes, Bloe- mendaal 36.250 P. Kort en C. van der Wiel. Rijns- burg-Noordwiik 36 000 N. v. Diggele, Koudekerk 35.920 J Dubbeldam, Voorburg 35 653 Engelvaart en Pusters. Den Haag 35,000 Gebr. H. I. en J. de Vries. Schev., 34.800 N.V. Berntsen en Braam, Nijmegen 34 495 D Leenheer. Koudekerk ad. Rijn „34 360 L. Gelen, Den Haag „34 300 Gesman, Turkenhurg en Oudenes. Alnhen a d. Rijn „33 923 M. Kool. Warmond 33 733 C. van Vliet, Den Haag „33 700 Jac. van Riet, Lelden „33 383 Joh. A. Hhgersom, Den Haag „33 890 Ph. de Gelder, Hazerswoude„32.600 Fa. Helmond en Moermond, Was senaar 31 425 Gesman en Zoetemeyer, Alphen aan den Rijn „31.390 Kuypers en Koppers, Kethel 31 100 Jb. v. Santé Zaandam „30 890 Van Duvn en Vink. Noordwijk „30.700 J. v. Rijn en Zonen, Delft „30.600 J. v. der Wal en Co.. Amsterdam 30 548 L. Raavmakers, Wouw (N.-Br.) „29.745 R A Meyer en D. Donker, Kou dekerk 29 700 Adr den Ouden, Gouda 29 690 Gebr.A en J den Ouden. Alph Riin 29 553 A. Voordouw, Zoeterwoude, H. R. „29 300 W. Hennlpman, Leiderdorp 28 999 Voovs en Verdoes, Katwijk a. Zee „28.760 J. de Witt, Leiderdorp 28 500 A.G, v.Osnabrugee en Zn. Leiderd. 28.500 Gebr. Ouwehand. Katwijk a. Zee „28.380 Aannemersbedr. Jansen en Moens Haarlem 26.987 Gebr. Ransdorp. Lisse, Haarl.meer 22 475 De gunning werd aangehouden. De be grooting bedroeg f. 29.195.44. Hedenmorgen is door den directeur van Gemeentewerken namens Burgemeester en Wethouders aanbesteed: het aanleggen van de Spleghelstraat c.a. on een terrein ten Oosten van den Lagen Morschweg. Er was als volgt Ingeschreven: Koning,, Voorschoten f 8400 Heemskerk, Leiden 7247 W, C. Vollebregt, Oegstgeest „7200 N V Bouw- en Betonmlj. „Hooge Morsch". Oegstgeest 7175 Timmer, Lelden 6884 Bunschoten, Hlllegersberg 6593 C. Korver, Leiden 6556 A. en J. Schouls, Lelden 6495 P Korver, Leiden 6448 De Winter en Van Weeren6400 N.V. v/h. Visser en Zn.. Wassenaar 5970 Bax en Steenkist, Haarlem5900 Snoeker en Co 5397 v. d. Geer en Stuifzand, Leiden 4988 De gunning werd aangehouden. Lezing van dr. P. H. v. d. Hoog. Op uitnoodiging van het Inst. v. Arb. Ontwikkeling hield gisteravond in het Volksgebouw onze stadgenoot dr. P. H. v. d. Hoog een lezing over „Oud worden en jong blijven". Na een kort inleidend woord van den afdeelingsvoorzitter, den heer H. van Woudenberg, verkreeg dr. v. d. Hoog het woord. Een van de lastigste dingen voor een spreker, aldus dr. v. d. H., is, precies te weten, waarin zijn toehoorders het meeste belang stellen. Spr. gelooft wel, dat het onderwerp van hedenavond voor zeer velen interesse heeft. Cicero heeft eens gezegd, dat ouder dom een soort ziekte is, doch dit is niet geheel juist. De ouderdom is de laatste van de drie leeftijden, die het menschelijk individu doormaakt. De ouderdom ls zelfs, uit physiologisch en anatomisch oogpunt beschouwd, een geheel normale levensperiode met eigen bijzonderheden en eigen ziekten. De organen van een grijsaard functloneeren anders en hebben een andere structuur dan van volwassen personen Binnen die grenzen berust een en ander op een nieuw verkregen even wicht. De grijsaard koestere echter geen overdreven verlangens, die niet bij zijn leeftijd passen. Ofschoon er natuurlijk uitzonderingen bestaan, is een zeer schoone ouderdom zonder ziekten of gebreken alleen voor diegenen weggelegd, die steeds sober ge leefd hebben. Op 69-jarigen leeftijd be gint de ouderdom, zoo wordt ln den regel aangenomen. Maar een oud mensch is de optelsom van de partieele ouderdommen van zijn diverse organen. Deze zijn op zeer verschillende leeftijden begonnen met oud te worden en de invloed, welke zij op den algemeenen lichaamstoestand hebben gehad, is ook zeer verschillend. Zoo kunnen de haren b.v. grijs worden en uitvallen zonder dat dit eenlgen terug slag op het geheel uitoefent. Op de nor male ouderdomsverschljnselen kunnen dis positie en erfelijkheid een grooten invloed uitoefenen. Wanneer op betrekkelijk jeug digen leeftijd ouderdomsverschljnselen op treden, moeten dergelijke personen af stand doen van alcohol en tabak, een geregeld leven leiden, wandelen en 's och tends lichaamsoefeningen doen. Ook de voeding ls van groot belang. Een sober en matig leven is voor oudere menschen. die gezond willen blijven een gebiedende eisch. Spr. wijst daarna op de blzondere be zwaren, welke de overgang van de eene levensperiode ln de andere voor de vrouw kan opleveren. Het komt echter ook voor, dat vrouwen na de „menopauze" bevrijd worden van bezwaren als b.v. migraine. Volkomen begrijpelijk is het, dat vrou wen de uiterlijke veranderingen veroor zaakt door den overgangsleeftijd dieper gevoelen dan de mannen. De mannen beschouwen hun lichaam dikwijls als een oude domme Rossinante, waarop de geest als een dolle Don Quichotte rondrijdt om tenslotte tegen windmolens te pletter te loopen. Zoodra echter de vrouw bemerkt, dat de ouderdomsverschljnselen optreden, begint ze er bang voor te worden en dit is fataal. Want niets maakt sneller oud, dan de voortdurende gedachte aan 't feit, dat men ouder wordt. Spr. voegt er echter bi], dat 't een merkwaardig verschijnsel is, dat „de oude jongejuffrouw" niet meer voorkomt, dank zij lippenstift en poeder en door deze hulpmiddelen in staat ge steld, huppelt ze mee in de reidansen der Jeugd. Typisch is, dat bij vele mannen de ouderdomsverschljnselen niet optreden, zoolang zij midden ln den strijd staan, doch juist wanneer zij hun levensdoel bereikt hebben, wat zij jarenlang nage streefd hebben. Geen oogenblik is het bepaalde doel uit de gedachten geweest, men heeft er voor gevochten, ontberingen geleden, men heeft anderen, die minder krachtige schouders hadden, opzij gedrongen. Niet altijd zijn de handen rein gebleven en op den avond van zoo'n dag overziet men het resultaat van zijn werken. Men bekijkt de niet ge heel vlekkelooze handen en men vraagt zich af. of dit alles de prijs wel waard is. Komt daarbij dan het gevoel, dat de vitaliteit verminderd is. dat de levens curve daalt, dan ontwikkelt zich een min derwaardigheidsgevoel en op die wijze ontstaan ernstige zielsconflicten. Daarna behandelt spr. de verschillende onderzoekingen op het gebied van de ver jongingsmethoden en releveert de ver dienste van Stelnach en anderen De z.g. Steinachsche operatie is reeds bij vele duizenden personen uitgevoerd en in 80 der gevallen met gunstige resultaten, die verscheidene Jaren duurden. Spr. besluit zijn interessante voordracht met een geval uit zijn eigen practijk aan te halen, waaruit blijkt, dat vaak veel leed te verhelpen zou zijn. indien wij slechts de oorzaken van dat leed kenden. Na een korte gedachtenwisseling en een woord van dank aan spreker en toehoor ders, sluit de voorzitter daarna de uit nemend geslaagde bijeenkomst. STOPLIJN STATIONSPLEIN. De commissaris van politie vestigt er nogmaals de aandacht op, dat alle rijver- keer, komende van de zijde overweg gaan de in de richting naar de stad stoppen moet vóór de stoplijn. welke op den Sta tionsweg voor den ingang Stationsplein is aangebracht, wanneer de aldaar geposteer de agent het stopteeken geeft of het ver keer aldaar in de aangegeven richting is gestremd en dat het overschrijden van de stoplijn en het doorrijden alleen ls toege staan na het teeken daartoe van dien ver keersagent te hebben ontvangen. Vele wiel rijders zijn blijkbaar nog van meening. dat de stoplijn en de stop- en doorrljteekens niet voor hen gelden. Men ziet hen meer malen ondanks het gegeven stopteeken de lijn overschrüden en achter de tram of ander voertuig omgllooen voordat het doorTljteeken is vereven Dit ts ln strijd met de verordenlne en werkt een goed en veilige verkeersregeling niet tn de hand. BEGRAFENIS JHR. MR. H. M. v. d. WIJCK Oud-minister van Marine. Op het kerkhof te Rosendael had gister middag de teraardebestelling plaats van willen jhr. mr. H. M. v. d. Wijck, oud minister van Marine. Een krans van witte lelies van H.M. de Koningin-Moeder, tijdens wier regentschap de overledene minister is geweest, dekte de baar. Nadat de kist in het graf was neergelaten, bedankte Jhr. mr. H. C. v. d. Wijck uit den Haag als oudste familielid H. M. de Koningin-Moeder voor haar blijk van belangstelling. Hij wees er verder op dat hier een man ten grave daalde van een edel karakter, sober in woorden maar een man van de daad en dankte voor de belangstelling. Onder de vele belangstellenden merk ten wij o.m. op Mr. S. Baron van Heemstra, commissaris van de Koningin in de pro vincie Gelderland, baron K. W. van Pal- landt van het Nijenhuis en verscheidene andere leden van de familie Pallandt. Voorts den heer W. Th. C. Zimmerman, burgemeester van Rheden en verder de heer F. Loudon. DE POSTVLUCHTEN. Gezagvoerder Both ziek te Allahabad achtergebleven. De K.L.M. deelt ons het volgende mede: Van het gistermiddag uit Batavia thuis gekomen K.L M.-vliegtuig „Oehoe" moest de gezagvoerder Both in Allahabad achter blijven wegens een aanval van malaria. De tweede bestuurder Bax heeft het vliegtuig van Allahabad naar Mersama- truh gevlogen. Hier wachtte gezagvoerder Frijns die per „Rijstvogel" Donderdag daarheen vertrokken was. Onder com mando van Frijns, met Bax als tweede bestuurder, ls daarop de „Oehoe" in twee dagen van Egypte naar Amsterdam ge vlogen. De heer Frijns heeft dus tusschen Donderdag en Maandag een heen- en weerreis naar Egypte gemaakt. DE SCHOOLPETTEN-MODE. Het schijnt, dat de schoolpetten. waar aan de leerlingen der verschillende onder wijsinrichtingen kenbaar zijn, en welke in het buitenland en eerst sinds kort ook in ons land in gebruik zijn gekomen, thans ook hun intrede in de Sleutelstad hebben gedaan, In Duitschland is deze dracht al gemeen in zwang; wie daar een jongen op straat ziet loopen, kan aan de kleur en vorm van zijn pet onmiddellijk zien. welke school hij bezoekt en in welke klasse hij zit. De Hollander heette tot voor kort te nuchter voor dergelijke „dwaasheden" zoo als men dat noemde! Maar ziedaar: diverse modemagazijnen hier ter stede exposeeren momenteel niet alleen schoolpetten, doch geven aan deze modegril uitbreiding door er ook de meis jes ln te betrekken. Hetgeen ons uit zakelijk oogpunt niet Elecht bekeken lijkt! LEIDSCHE RADIO-VEREENIG ING. Voor den gisteravond in „Oud-Hortus- zicht" gehouden clubavond stond op het programma: de behandeling van enkele der nieuwste schema's. Helaas moest door omstandigheden hiervan worden afgezien. In de plaats daarvan werd een causerie- avond gehouden De voorzitter heette allen hartelijk wel kom en memoreerde in het bijzonder een schenking van de N.V. Tungsram, zijnde een complete serie radio-lampen voor het vereenlgings-toestel. Daarna was 't woord aan de leden voor het stellen van vragen en het uitwisselen van gedachten. Er werd een druk gebruik van gemaakt, zoo dat het ongemerkt laat was geworden, toen de voorzitter dezen avond sloot met de opwekking tot de introducé's, lid te worden dezer Voreenlging. Enkele nieuwe leden gaven zich op. Door uitsteaigheid is wethouder Goslinga verhinderd morgen spreekuur te houden. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de opzichter van weg en werken der Ne derlandsche Spoorwegen, de heer H. van Duin overgeplaatst van Zaandam naar hier. Onze stadgenoot, de heer H. Verhoef is te Utrecht geslaagd voor het examen van de eerste Ned. Slagersschool te Utrecht en verwierf het diploma voor het bereiden van fijne worstsoorten en vleeschwaren. Men verzoekt ons mede te deelen dat de overdracht van den gedenksteen op het graf van den heer Jac Tjalsma morgen middag niet zal plaats vinden op de be graafplaats Rhijnhof, doch bij het Groene Kerkje, RECLAME. CREDIET VOOR DE HARINGVISSCHERIJ Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer werden tegen het wetsont werp inzake credletverleening aan de haringdrijfnetvisscheril geen bezwaren te berde gebracht. Eenlge leden gaven uiting aan hun vol doening, dat steun zal worden gegeven ln den vorm van een rentedragend voor schot, aangezien zij daaraan de voorkeur gaven boven directen geldelljken steun, die ln de plaats van versterkend ook ver zwakkend kan werken. Enkele andere leden hadden in de stuk ken geen rentepercentage der voorschotten zien genoemd Zij zouden het op prijs stellen de voornemens der Regeering daaromtrent te mogen vernemen. Somlge leden juichten zeer toe, dat aan het crediet zal worden verbonden een prijsregelend optreden door een commis sie, bestaande uit reeders en handelaren. Zij maakten voor deze gelegenheid ge bruik de wenschelijkheid uit te spreken, dat ditzelfde ook zou geschieden bij den te verleenen steun inzake den verbouw van veenkoloniale fabrieksaardappelen. Thans kunt U zich voor weinig geld. beschutten tegen het gure koude jaargetijde. wordt door niets geëvenaard. Niet aUéén de prijzen doch vooral onae kwaliteiten doen bet 'm 1931 Ziet onze Speciale Deken-Etalage. Haarlemmerstr. h. Donkersteeg 2-4-6 EXTRA AANBIEDING Wollen Skisokjes met mooie moderne randen. SLOBKOUSEN VOOR DAMES. De beste winterdracht 1 "71/ per paar 25, 2 Uitslag Raadselwedstrijd door de enorme deelname kan de uitslag eerst tegen het einde dezer week bekend worden gemaakt M. F. VAN HEFFEN f Te 'sGravenhage is onverwachts over leden de heer M. F. van Heffen, oud directeur van de Strafgevangenis te Sche- veningen. De heer van Heffen was aanvankelijk in administratieve betrekkingen werkzaam en werd in 1902 benoemd tot adjunct-direc teur der strafgevangenissen. In 1912 werd de heer v. Heffen benoemd tot directeur van het Haagsche Huis van Bewaring. Drie jaar later, in 1915, volgde zijne benoeming tot directeur der Amsterdamsche strafge vangenis en 18 October 1919 kwam hij weer naar Den Haag als directeur der ge vangenissen te Scheveningen. In deze functie was hij werkzaam tot 1927, toen hij op zijn verzoek eervol ont slag uit 's Lands dienst verkreeg. HET NEDERL. WEGENCONGRES. De vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres'' heeft onder het voorzitter schap van ir. J. J. Stieltjes haar jaar lij ksche vergadering in de .zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage gehouden. Blijkens het jaarverslag van den secre taris-penningmeester, den heer H. W. O. de Bruyn, is het ledental door crisis-om standigheden in 1932 teruggeloopen met 70 gewone en 13 buitengewone leden; het bedraagt thans in totaal 600. De rekening sluit met een batig saldo van bijna f. 3000. Luitenant-kolonel P. W. Scharzoo bracht hulde aan het bestuur voor het gevoerde beleid, daarbij ln het bijzonder den secr.- pennlngmeester en redacteur van het tijd schrift „Wegen", den heer De Bruyn, noe mend, door diens goede zorgen de leden zooveel nuttig studie-materiaal en gege vens ontvangen. De voorzitter herdacht in gevoelvolle bewoordingen het overleden lid ir. Swaab, die in vele opzichten belangrijk werk voor de wegenverbetering heeft tot stand ge bracht. De heer H. W. O. de Brun leidde daar na het onderwerp: „De financiering van de wegenverbetering in Nederland in ver band met de voorstellen van de commlssie- Welter" in. Na de pauze werd medegedeeld, dat blij kens de gehouden schriftelijke stemming zijn gekozen tot bestuursleden: ir. P. Bak ker Schut, directeur Stadsontwikkeling en volkshuisvesting te 's Gravenhage, ir. H. A. H. de Ronde .hoofdingenieur Prov. Water staat in Limburg, ir. E. L. C. Schiff. voor zitter K.N.A.C. Den Haag en C. Bakker, commissaris van politie, chef afd. verkeers wezen te Amsterdam. ONTPLOFFINGEN TE OLDEBROEK IN DEN MORGEN VAN 15 DECEMBER. Het Persbureau Vaz Dias verneemt van het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut te De Bilt het volgende: In den vroegen ochtend van 15 Decem ber (Donderdag) zullen te Oldebroek een viertal ontploffingen worden teweeg gebracht. telkens met 300 K.G. ontplof fingsmiddel. ter bestudeering van de voortplanting van het geluid tot in zeer hooge lager, der atmosfeer. Waarnemingen met instrumenten zullen verricht worden te Leiden, Waalsdorp en Vlissingen. De ontploffingen vinden plaats in twee groepen van twee. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 16, 23 en 30 December niet plaats hebben. Na een ziekte van eenige dagen is gistermiddag 57 jaar oud te Groningen overleden dr. J. W. Beekman, directeur van I de R. H. B S. te Groningen Steunt, bi} gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE ALGEMEENE TOEST* De Ontwapening Het conflict i Verre Oosten. Nu beslist is, dat Duitschland z«i nemen aan den verderen ontwa™ arbeid te Genève, heeft de DultS, zant Nadolny zijn verlof onderbrol de te Berlijn vertoevende ledJ Duitsche ontwapeningsdelegatie vergadering bijeengeroepen. In verdere vergaderingen zal hel sche werkprogramma worden vasU Begin Januari zal de delegatie haar geheel naar Genève begeveiH loopig wordt Nadolny daar vertegei digd door Weisaecker. Van bevoegde Duitsche zijde wori perspectieven, welke zich na de orj komst van Zondag te Genève vo verderen gang van de ontwapening!— rentie openen, als volgt beoordeeld J De eisch, welke Duitschland in geloopen zomer, door zich van de oL peningsconferentie terug te trekken1 doorzetten, is voor honderd procent'! wllligd. Daarmede heeft Duitschland langrijken stap vooruit gedaan. De j partij heeft erkend, dat zonder land geen ontwapeningsonderhandel met succes kunnen gevoerd worden) Toch blijft de afloop van het on] ningsdebat nog problematisch. In Dij kringen koestert men dan ook die] gaande geen illusies. Het doel van Duitschland is niet pening, doch de ontwapening, aan een wedloop in bewapening"! reeds om financieele redenen ni] kunnen meedoen. Door ontwapening de bewapenini verschillende mogendheden te nivelli is dus de taak, waarmede de Du| delegatie in Januari van het volgendi weder naar de conferentie zal Dat op die conferentie nog oogenblikken zich zullen vooil spreekt, gezien de heerschende tegel lingen, vanzelf. Duitschland zal i evenals het in Juli deed, zijn con ties trekken, indien de inhoud, v] conventie, welke bij een vlot verloos onderhandelingen wellicht in het T jaar zal tot stand komen, niet met| eischen overeenstemt. De Duitsch-nationalen zijn natul fel tegen den terugkeer van Duit; Volgens een bericht uit Genève zulli vijf mogendheden op 16 Januari tel den besprekingen houden, waaraan f derson in zijn kwaliteit van voorzittd ontwapeningsconferentie zal dcelnt) Op die conferentie zullen verschil! punten worden geregeld, die samen) gen met de vijf-mogendhedenverk] betreffende rechtsgelijkheid, velllgheï verdere ontwapening. De commissie van negentien va Volkenbondsvergadering heeft giste dag beraadslaagd over de voorstellen de regeling van het Chlneesch-Japi conflict. Over de grondslagen van del dere verzoeningsproeedure ls men hetf niet eens geworden. Een redactie-corcl sie, bestaande uit vertegenwoordiger) Engeland, Frankrijk, Spanje, Zwits en Tsjecho-Slowakije zal thans naai geschikte formule zoeken. De commissie was het slechts ovei punt eens, dat namelijk de resolutie n| Volkenbondsvergadering van 11 Maat betreffende de niet-erkenning van I met schending der internationale veij gen geschapen toestand, richting moet zijn. Over de toetreding van Rusland en) Vereenigde Staten tot de commissie nog geen besluiten genomen. Tusschen Litwinoff, die weer te Gel is teruggekeerd, en den Chineeschen s) legeerde dr. Yen heeft een notawiss plaats gehad, waarvan de slotsom is, de normale diplomatieke en consulaire trekkingen tusschen sovjet-Rusland China worden hersteld. V- 9 Het werkprogram van de komende nomische wereldconferentie zal Januari door een deskundigencomm worden vastgesteld. In de Januarizitting van den Volk bondsraad zal dan de definitieve da voor de bijeenkomst der conferentie den bepaald. Men rekent erop, dat eind April of M Mei de economische conferentie vooi eerst zal bijeenkomen. ENGELAND. Vast Gandhi of niet? Gandhi heeft aan de paria-klassen brief geschreven, waarin hij verklaart hij wellicht zal besluiten zijn vasten onbepaalden tijd op te schorten. Bil voornemens met vasten op Nieuwjaars te beginnen, indien het referendum on de kaste der Hindoes in een straal van mijl van den Goeravajoertempel meerderheid tegen opening van dent pel voor onaanraakbaren tot ultxoi heeft. ITALIË. Nieuw fascistisch partij-directorium. Mussolini heeft gisteren directorium der Fascistische rt, L stalleerd. Nieuwe leden van het dire rium zijn de afgevaardigde Serenaeu provinciale secretarissen FerottlT»" Spizzi, Martignone en Deffenu. De secretaris Starace, alsmede de vice-» tarissen en de organisatie-secretaris ven in functie. De Groote Fascistische Raad nee resolutie aangenomen, waarin het de wordt verklaard: lo. De tot dusver gevolgde lanen» litiek zal worden voortgezet. rw 2o. Het internationale han jondi moet bevorderd worden, evenwei de nationale belangen te benadeel 3o. De douanetarieven moeten p- a den aangepast aan de nationale oe a 4iO. Bij het sluiten van handelsjo^jdi' moet gelet worden op wedersef"- bepallngen. interna»! 5o. De ontwikkeling van den u> ce< nalen handel moet nauwkeurig w volgd opdat geen schade kan w1^, i gebracht aan het economisch Italië.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2