Jaarcan? DINSDAG 13 DECEMBER 1932 No. 22311 ICIEELE KENNISGEVING SCHEEPSVERBINDINGEN. STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: ■ets. ner regel tooi advertentlën uit Leiden eD ntaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zhn Voor alle ■ere advertentlën 35 ets per regel Kleine Advertentlën bultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts [ied maximum aantal woorden van 30 lasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van [ren 10 Cts porto te betalen. - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35: per week i 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. mmer bestaat uit DRIE Bladaa EERSTE BLAD. vergadering van gemeenteraad van leiden op AANDAG 19 DECEMBER 1932, des namiddags te 2 uur, I gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). I vergadering zal, zoo noodig, des i worden voortgezet. 1907 lehind'elen onderwerpen leaoeming van 5 leden der Commis- •doeld in art. 2. Ie lid, sub 3o. der lening, houdende Reglement voor de slën van Advies betreffende de ar- en dienstvoorwaarden van het per- I in dienst van de gemeente Lelden, de Hfl. F. Eikerbout, J. Wil- IY. Kuipers, Th. M. W. Bergers en R. >de). JBenoeming van 5 plaatsvervangende pier Commissie, (vaoatures: de H.H. 1. Beekenkamp. J. A. van der Reijden, iVallentgoed, C. J. van Tol en J. M. lenoeming van een lid der Gem een- Commissie voor Maatschappelijk (259) Benoeming van een tijdelijke leerares J Nederlandsch aan het Gymnasium I Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (260) IPraeadvies op het verzoek van F. J. |dder. om eervol ontslag als Technisch naar bij den Gemeentelijken Reini- - en Ontsmettingsdienst. (261) |Balans en Verlies- en Winstrekening. 1931. van den Keuringsdienst van in het district Leiden. (262) Rekening, dienst 1931, vam de Ge- ke-dscommissie. (262) |Voorstel tot goedkeuring van de Ba- i Verlies- en Winstrekening dienst |<tn de Vereeniging tot Bevordering Bouw van Werkmanswoningen en aistelling van den desbetreffende Wngsstaat. (263) [Rekening van de ontvangsten en uit- gemeente over 't jaar 1931. (210) Voorstel in zake de tijdelijke beleg- |tan kasgelden. (264) Praeadvies op het verzoek van de Itódsche Duinwater Maatschappij om peuring tot het wijzigen van drie der bestaande filterbakken volgens het iersysteem „Paterson". (265) p. Voorstel in zake de verkrijgbaarstel- vau vuilnisemmers van den Reinigings Ist tegen den prijs van f2.— per stuk. (266) Voorstel in zake de verhooging van lubsidle over 1932 aan de Vereeniging Schoolkindervoeding en Schoolkin- fleeding en de verstrekking van voe- s'n de a.s. Kerstvacantie. (267) Voorstel tot het doen rooien en ver van boomen. (272) j°- Voorstel tot beschikbaarstelling van ten voor de verbetering van den Hoo- Morschweg en den Zoeterwoudschen- (268) [o Voorstel tot beschikbaarstelling van ten ten behoeve van de oprichting van jussen voor jeugdige werkloozen in het terseizoen 1932—1933. (269) 'o Voorstel tot opheffing van het hulp- Mor aan de Langestraat van de Ge melijke Bank van Leening. (270) Voortzetting van de behandeling a'de verordening, regelende het open baar bewaarschoolonderwijs in de gemeente Leiden; u de verordening, regelende de voor waarden. waaronder ten behoeve van bijzondere bewaarscholen subsidie uit de gemeentekas wordt verleend: c. de verordening, regelende de hef- uug van schoolgeld op de openbare bewaarscholen te Leiden; de verordening regelende de invor dering van schoolgeld op de open bare bewaarscholen te Leiden. (241 en 271) irart^ bavolgende schepen zijn morgen tet ".k'egrafische verbinding met het Bar.. Schevenlngen-Radio 'mm Cftri Huygens, Crijnssen, "ma, Indrapoera. Joh. de Witt, Joh. oidenbarnevelt, Kota Agoeng. Kota «i St a Pinang. Kota Tjandi, Marnix *lau d Ide?onde' 0rania, Poelau Tello, r®bdt®biah' sibaiak. Springfontein, CRISIS-COMITE. Subcomm. Ontwikkeling en Ontspanning. De Engelsche cursus. Met groot en blijvend succes is door de Subcommissie Ontwikkeling en Ontspan ning voor Werkloozen eenige maanden ge leden ingericht een cursus in de Engelsche taal. Aangespoord door de prettige belang stelling der cursisten en de bereidwillige belanglooze toezegging van den kundigen leer aar is de commissie nu voornemens bij voldoende deelname naast dein looDenden cursus nog een tweede in te richten en zoo noodig een derde. De bedoeling is. dat deze cursussen opleiden voor het behalen van het diploma Mercurius. De duur wordt berekend op ongeveer twee jaar Eenige voorkennis van het Engelsch wordt niet verlangd. Wel is vereischte een redelijke kennis van het Nederlandsch. Kosten zijn voor de deelnemers aan deze cursussen niet verbonden Het handboek wordt gratis in bruikleen gegeven. Opgave voor deelname kan tot 24 Decem ber geschieden zoowel mondeling als schrif telijk bij de commissie-leden de heeren W. F. van den Broek. Trompstraat 32 en Y. Kuipers, Parkstraat 5a. Voor werklooze schippers van de Bin nenvaart zal worden ingericht een cursus in explosie-motoren De bedoeling is deze cursus begin JanuaTi te doen aanvangen. Reeds heeft zich een groep vam twintig werklooze schippers gezamenlijk opgegeven Anderen dan deze gegadigden kunnen zich tot 24 December a.s. schriftelijk aanmel den bij den Secretaris van de sub-commis sie Ontwikkeling en Ontspanning. Stille Rijn 3. o SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO- TRAIECTINA. 85ste bijeenkomst. De Societas Philologica Lugduno-Traiec- tina heeft haar 85ste bijeenkomst gehou den te Utrecht onder voorzitterschap van prof. dr. C. W. Vollgraff. Mej. -dr. Rees hield een voordracht, ge titeld: „De Syrische zonnearend". De voorstellingen van de apotheose der Romeinsche keizers, waarbij deze, door arend gedragen, ten hemel varen, zijn niet Romeinsch van oorsprong, maar over genomen uit het Grieksche Oosten, met name Syrië. De vraag rijst, of deze zonne- adelaar uit Syrië al of niet in verband moet worden gebracht met soortgelijke voorstellingen in Perzië. Op grond van be paalde overwegingen meent spreekster deze vraag toestemmend te moeten beant woorden, en wel in dien zin, dat Perzië de prioriteit bezit; immers reeds in de proto- Elamitische kunst zijn identieke voorstel lingen te vinden Prof. dr. Wagenvoort sprak vervolgens over: De zoogenaamde maaiersvaas van Hagia Trijada. Een uit voerige en nauwkeurige beschrijving van de op de vaas aangebrachte reliëf-voor stelling, ging vooraf, waarbij eenige tot dusver onopgeloste details, bij voorbeeld de slijpsteen in foudraal en de daarbij behoorende oliekruik werden opgehelderd. Het lange werktuig, dat de voorgestelde personen op den schouder dragen, is de zoogenaamde merga. zooals de Romeinen zeggen. Het is dus wel terdege een oo- tocht van maaiers, die afgebeeld is. De aanwezigheid bij dien optocht van een priester met sistrum en een drietal zin gende vrouwen, wettigt, mede in verband met andere verschijnselen van syncreti- schen aard in het Minoïsche Creta. de veronderstelling, dat de Egyptische cultus ook hierin haar invloed heeft doen gelden. Prof. dr. C. W. Vollgraff deed een mede- deeling betreffende een albasten schaal uit Zuid-Italië, waarop voorgesteld is de gemeente van een slangengod. Dionysos, Phanes of Helios genaamd. Eenige vers gedeelten zijn aan de buitenzijde van de schaal geschreven. Het geheel vormt een belangwekkend nieuw document voor den Orphischen godsdienst. sint elisabeths-ziekenhuis. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van het Sint Elisabeths-Ziekenhuis alhier heeft hedenmorgen deken Homulle geassisteerd door de kapelaans Nieveen v. Dijkum en Hessing in de kapel een plech tige Heilige Mis opgedragen. Hierbij waren behalve de zusters, vele geestelijken en doctoren aanwezig, alsmede het bestuur van de Elisabethpennmg. enz. Na afloop was er een gemeenschappelijk ontbijt, terwijl vanmiddag van 24 uur het bestuur een receptie hield. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. J. Laman. Trompstraat 2a Leiden. Kruidenieds- en grutterswaren Vestiging filiaal Geerengracht 30 „De Sperwer" Leiden. Nieuwe inschrijving: Ingenieurs-Bureau H. A. Maas Wijngaardenlaan 38 Voor schoten Technische vertegenwoordigingen van buitenl. fabrieken Eigenaar: H. A Maas Voorschoten (Huwelijkse^ Voor waarden). HET BELEG VAN DE CITADEL VAN ANTWERPEN. Herdenkingsrede van overste V. G. H. J. Gijsbertï Hodenpijl. Voor de officieren onderofficieren en manschappen van het geheele garnizoen heeft gistermiddag de luitenant-kolonel titulair der Jagers V. G. H. J. Gijsberti Hodenpijl in de groote zaal van „Zomer - lust" een voordracht gehouden ter herin nering van het beleg van de Citadel van Antwerpen van 30 November tot 23 Decem ber 1832. De spreker werd ingeleid door den gar nizoenscommandant, overste Rooseboom, waarna overste Gijsberti een overzicht gaf van den internationalen politieken toe stand van een eeuw geleden en vooral de verhouding tusschen Noord- en Zuid- Nederland in het licht stelde. Spr. wees verder op de besluiten van de Londensche conferentie, welke door Koning Willem I werden aanvaard, doch waarop de Zuid- Nederlanders reageerden door Leopold van Saksen Coburg Gotha tot koning uit te roepen. Een en ander gaf aanleiding tot den Tiendaagschen Veldtocht (212 Augustus 1831), welke eindigde met den slag bij Leu ven en den terugtocht onzer troepen in verband met de oprukkende Fransche ver sterking. Alleen Maastricht en Antwerpen bleven onder Nederlandsche bezetting; laatstge noemde stad onder commando van gene raal Chassé, van wiens vroegere wapen feiten spr. een uitvoerig overzicht gaf. In den breede stond de spreker vervolgens stil bij de inrichting toerusting en bezetting van de Citadel, welke bestond uit 166 offi cieren en circa 4500 manschappen, om daarna de moeilijkheden te schetsen, welke de bezetting moest overwinnen als gevolg van de eigenaardige situatie (een soort van gewapenden vrede) en de.inmiddels inge treden vorstDeriode. Eerst den 30sten No vember werd vanuit de Citadel op de Fransche belegeraars het eerste schot ge lost. Spr. gaf vervolgens een opsomming van de voornaamste episoden uit dezen tiid, vertelde van de zeer inspannende diensten; van de vernielingen, welke het vijandelijk kanonvuur aanrichtte; van het gebrek aan ruimte en goed drinkwater en ten slotte van de onderhandelineen, welke generaal Chasse met maarschalk Gérard inleidde en tot een goed einde bracht. Den 23sten December 1832 gaf Chassé de Citadel over en handelde daarmede overeenkomstig 's konings ondracht om de vesting te verdedigen totdat de eer des vaderlands zou zijn gered. De bezetting werd als krijgsgevangenen naar Frankrijk overgebracht en keerde het volgend jaar naar Nederland terug. In de jaren 1871'74 werden de stoffelijke resten der bijna 100 slachtoffers naar Ginneken overgebracht, waar een eenvoudig gedenkteeken heden ten dag nog getuigt van den heldenmoed onzer vaderen. Overste Rooseboom sloot hierna de bij eenkomst met dank aan den soreker en den wensch. dat. wanneer het moet, de Nederlandsche weermacht, zich nog even paraat zal toonen als in 1832. MR. A. A. DE VEER. t Hij was lid van de Eerste Kamer. Mr. A. A. de Veer. Te Middelburg is gisteravond, 61 jaar oud, na een korte ongesteldheid overleden de heer mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer, die juist dezer dagen tot burge meester van Middelburg was benoemd. De heer De Veer, die 12 October 1871 te Hagestein is geboren, kwam al zeer jong op Walcheren, waar zijn vader eerst pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te St. Laurens en daarna jaren te Middelburg is geweest. Hij doorliep te Middelburg de lagere school en het gymnasium en na vol brachte studie vestigde hij zich in 1896 als advocaat aldaar. Later werd hij directeur van de Zeeuwsche Hypotheekbank, wat hij steeds gebleven is. Ook bekleedde hij de functie van rechter-plaatsvervanger bij de rechtbank te Middelburg. In Juni 1908, dus op 36-jarigen leeftijd, werd hij lid der Provinciale Staten van Zeeland, wat hij bleef tot 1922, toen hij moest aftreden wegens zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer. Hij was verder wethouder van Middel burg. „KERK EN VREDE." Men schrijft ons: Vrijdag 16 December as. zal, in verband met het naderende Kerstfeest, in de groote Nutszaal een openbare samenkomst ge houden worden, waarin achtereenvolgens hopen te spreken prof. dr. Hermann Hoff man (R.-K. Priester te Breslau) over: ..Het Evangelie en de Vrede" en prof. dr. G. J. Heering (Rem. hoogleeraar te Leiden) over: ..Om de Eere Gods". Prof. Hoffmann is lid van den Inter nationalen Raad van de Broederschap der Verzoening (Fellowship of Reconciliation) en lid van een Duitsche zustervereemging van ..Kerk en Vrede"; prof Heering. in onze stad geen onbekende, de voorzitter van het hoofdbestuur van .Kerk en Vrede" Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie m dit Blad. DE IJSBAAN ALWEER GESLOTEN Uit is al 't alweer met de pret! Gisteren middag reden wij nog zoo vroolijk over de baan vol verwachtingen voor de komende dagen, maar vanmorgen was de dooi reeds ingevallen en we begrepen dat 't einde van de ijspret gekomen was. Zij, die profiteer den zullen dankbaar geweest zijn, zoo snel de ijzers ondergebonden te hebben, dege nen, die het nog niet deden kunnen zich troosten met het „het was toch haast niet de moeite waard geweest!" Een ijsperiode van heel korten duur is afgesloten, tot teleurstelling, maar ook tot vreugd van velen! Maar er kan nog heel wat ijs komen, dus nog maar niet voor goed de schaatsen in 't vet gezet! DE IJZEL EN DE NED. SPOORWEGEN. Van de ijzel heeft de Nederland sche Spoorwegen niet veel hinder gehad, doordat ze dit jaar geen vat had op de voedingsdraden en de Electrische treinen er dus geen vertraging door ondervonden Het was op de stations tusschen Haar lem en Leiden en Woerden-Leiden veel drukker dan anders daar verschillende autobussen door de gladheid van den weg niet verder konden Ook verschillende auto mobilisten stalden hun auto onderweg en legden verder de reis per trein af. SEMPRE CRESCENDO. Het vermaarde Studenten-Muziekgezel schap gaf gisteravond zijn eerste concert in de tweede eeuw van zijn roemrijk be staan. Maar het is niet louter de plicht tot zelfbestendiging door een eerbiedwaardige traditie opgelegd, die de bindende factor is van het Leidsche studentenorkest- Veel eer het besef, dat het actief musiceeren in orkestvorm, waartoe de studentenmaat schappij de mogelijkheid opent, een voor recht is voor hem, die in staat is er aan deel te nemen, met en benevens de weten schap dat een ernstig muziekbedrijf waar deering vindt bij hen, die belang stellen in het doen en laten onzer studeerende jongelingschap. Belangstelling, waarin ge meentelijke en academische overheid voor gingen, was er ruimschoots, niettegen staande het bestuur door het achterwege laten van het gebruikelijke bal en souper, matiging had betracht in de annexe fees telijkheid. En dat het genot van het actief musiceeren door al die min of meer ver dienstelijke dilettant-musici levendig wordt gevoeld, daarvan legden de pres taties van gisteravond een sprekend getui genis af Daar is onmiskenbaar met veel toewijding aan de voorbereiding van dit concert deelgenomen en de uitvoering prikkelde tot ontplooiing van alle beschik bare technische en artistieke krachten Dat dit bereikt te hebben den directeur van Sempre, den heer Walther Boer, tot eer strekt, is met zoovele woorden door den praeses, zeker niet pro forma, erkend. Onder zijn levendige en puntige directie is er ambitieus en frisch gemusiceerd. Mag in dit midden elk technisch te-kort nu eenmaal geen recht tot klagen geven, de muzikale bedoeling wege hier niet minder zwaai' dan elders. En deze is steeds op zeer lofwaardige wijze aan den dag getreden. Het orkest heeft zich zelfstandig doen hooren in een drietal composities: voor eerst in een symphonia van Bach's jong- sten zoon Johann Christian ook wel Jo- hann Christoph genoemd, de eenige uit het roemruchte geslacht, die de grens van zijn land over trok, wiens oogenblikkelijke en te gemakkelijk behaalde beroemdheid er toe bijdroeg den grooten vader tot een vergeten man te maken. Deze muziek heeft de aantrekkelijkheid van den vlot-ge- schreven Italiaanschen concertanten stijl van Padre Martini en zijn tijdgenooten, zonder daarboven uit te komen. Het tweede orkestnummer bestond uit de suite van Paul Graener „die Flöte von Sanssouci", die hier onlangs uitgevoerd is door het Residentie-Orkest. Knappe muziek, in den goeden zin van het woord, in den stijl van het lichtelijk gemoderniseerde con trapunt waarin Max Reger ons zooveel voortreffelijks heeft nagelaten. Graeners werk, dat hooge eischen stelt, is zeer lof waardig, in behoorlijken staat van pre cisie, uitgevoerd Een woord van bijzonde ren lof komt daarbij toe aan den fluit- solist, den heer F. Kranenburg, lid van Sempre Crescendo, die behalve achtens waardige vaardigheid ook een mooien BINNENLAND. Dc begrooting van financiën; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (3e Blad). Mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer, op 61-jarigcn leeftijd te Middelburg over leden. (Binnenland. Ie Blad). De steun aan de haringvisscherij; voor- loopig verslag der Eerste Kamer. (Binnen land, le Blad). Het rijkstoezicht op het lager onderwijs; aantal inspecties wordt gebracht van 58 op 52. (Kerk en School. 3e Blad). Buitengewone algemeene vergadering der Hol!. Maatschappij voor Landbouw. (Land en Tuinbouw, 2e Blad). Een indringer op Huize „Doorn"; plan nen voor een aanslag? (Gemengd, 3e Blad) en Laatste Berichten, le Blad.) 20.000 gulden gestolen uit een postzak van het postkantoor te Winschoten. (Ge mengd, 3e Blad). Te 's-Gravenhage is een 25-jarige vrouw vermoord; de dader is onbekend. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Het Fransche kabinet-Herriot in groot gevaar. (Buitenl. en Tel., le Blad). Nu dc Ontwapeningsconferentie weer voortgang kan vinden. (Buitenl. en Tel., le Blad). Hervatting der diplomatieke betrekkin gen tusschen China en de sovjets. (Bui tenland, le Blad. toon blies. Jammer dat de stemming van zijn instrument niet vlekkeloos accor deerde- Het glansnummer was voor het slot van het programma gereserveerd: een. stukje moderne Spaansche balletmuziek uit de Falla's El Amor Brujo (de too ver liefde) dat natuurlijk zonder het scenische beeld niet tot zijn recht kan komen, doch als concertstuk reeds een hoogen dunk geeft van het rake uitbeeldingsvermogen van den Spaanschen Ravel. De gepassion- neerde „danse rituelle du feu" is inder daad in een zekere atmospheer geplaatst, in den bedwelmenden geur, waarin we ons het gebarenspel aan het Spaansche zi geunerleven ontleend, kunnen voorstellen. Fernando Zepparonl. De solist van den avond was de violist Fernando Zepparoni die den uitnemenden indruk, dien hij hier onlangs heeft ge maakt op een concert van het Kamer orkest onder Glastra van Loon, is komen bevestigen. Met mooien toon, rustig en be- heerscht, heeft hij een Vivaldi-concert voorgedragen en bovendien Mozarts D dur concert, met alle fijnheid, die dit prach tige speelstuk eigen is: den zang met niet overdreven gevoeligheid, het figurenwerk in mooi doorzichtig passagespel, de ca- denzen in virtuozen zwier. De toehoorders hebben telkens gul ge applaudisseerd voor dirigent Walther Boer voor den fluitist Kranenburg en voor den violist Zepparoni. aan wie allen prachtige kransen werden aangeboden. Aan het slot had de gebruikelijke hulde betuiging plaats, die de praeses voor het „Muziekgezelschap" in ontvangst nam. van Collegium. Vereeniging van Vrouwelijke Studenten en zusterverenigingen alles onder het uitspreken van een woord van pas en met overreiking van kransen, ware kunststukken van bloemistenwerk.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1