h DAGBLAD - Tweede Blad eveilde perceelen. uit de omstreken. Maandag 12 December 1932 BULGARIJE. politieke moorden. i, .pester Lloyd" uit Sofia ver- ui Philippopel, de particuliere \an dsn aldaar wonenden mil- goetogloe, een aanhanger der riie radicale groep „Protogerow" -fdstraat der stad voor het Fran- at door verscheidene personen non en neergeschoten. r daders kon worden gearresteerd aarde, dat hij het vonnis van leden der .Protogerow" vijandig jjad voltrokken. Het vonnis was -tig dagen geleden medegedeeld, gevangenis te Sofia is een tot ds -togerow behoorende Marcedoniër band met een twee weken gele den Macedonischen afgevaardigde gepleegden aanslag in hechtenis omen, door een anderen tot de Michailof behoorenden Macedo- gestoken. De moordenaar heeft In opdracht van een revolution- anlsatie te hebben gehandeld. PERZIE. De Anglo-Persian Oil Cy. n schoolde een groote menigte rond de kantoren van de Anglo- 011 Company te Abadan. Deze nam een zoo dreigende houding t troepen te hulp moesten worden teneinde het personeel te be- n, aldus berichten in Arabische n. Volgens berichten uit dezelfde zouden te Masjab Soeleiman olie zijn overvallen en beschadigd, e arbeiders huiswaarts waren ge- JAPAN. belasting der oorlogsindustrie. dagblad „Hochi Shimboen" meldt, Japansche oorlogsindustrie over- met werk en niet meer in staat is, ers van het Japansche ministerie log en van het Ministerie van Ma- 'dig uit te voeren. Men overweegt de oprichting van een nieuwe staatstndustrie. De nieuwe ij ven zullen alle chemische oor delen produceeren en zullen zoo orden ingericht, dat in geval van k munitie en niet chemisch oor- riaal in de nieuwe fabrieken ge- d kunnen worden. CHINA. ehrimc fascisten-organisatie. bestaan va neen geheime fascisti- rganisatie in China, de „blauw- wordt thans algemeen erkend, s de tegenspraken van officieele organisatie heeft zich ten teld et vormen van een geheime poli- ij met 10.000 actieve leden in alle van China, gesteund door 300,000 rapende leden- t verkrijgen van een tweederde heid in de commissie, die de Koeo- rartü controleert, welke op haar -jicht uitoefent op de nationale cl toepassen van wetten en ver dingen nog strenger dan dit in I geschiedt. en der partij moeten afstand doen 'e persoonlijke gemakken en rijk- "n. nemende invloed van deze fascis- Partij is een gevolg van de geweld- van Janan en de houding van de ng van Kanton. China noodig heeft, aldus een me- dnm, is leiders met den moed van "ndhi en een partij-organisatie, nog gediscinlineerd dan de communistl- artij in Rusland- memorandum stelt verder voor een it bedrag vast te stellen als parti- oezit en alles wat daarboven gaat "tisch aan de schatkist der partij te omen. onroerende goederen der leden ingeschreven worden bij de partij opbrengst daarvan moet gedepo- worden bij de Centrale Bank van -t lid, dat zijn bezit onjuist opgeeft, aar gestraft worden en zonder toe- bi? van het bestuur zal men niet Partij mogen treden, naam „blauwhemden" is gekozen, de kleuren van de Koeomintang en wit zijn en omdat blauwe klee- 'n China bii eeremonieele plechtig- a"orden gedragen. PJf'bn moeten alie leden in China bi? e. heeren dragen om de natio- Pdustrie te bevorderen. ouden verkooping in het Notarishuis -n op Vrijdag 9 December 1932, ten 0 yvan: J. van Hamel en mr. H. M. A. Coe- iwtarissen te Leiden. 1 300?' 123, kooper p- de Jon8h> li' IJssteeg 2, J. Zitman, q.q. voor w Rijn 118, S. P. de Haan, q.q. voor j«JWacht 15, P, Meiman voor f720. vr^Sraclït en Doelensteeg 17 en 15, I. voor f.2290. Wnhlnksteag 3, 5, 7, 7a, 7b, H. Wa- ïf'ftq. voor f.8721. flinks teeg 4, 6, 8, 10 12, J. J. de tth I001 f-5631. «nstraat 40 en Bikpoort, fa de jn Meyers voor f. 1955. (crsgracht 16, C. F. de Kier, q.q. voor ffcsracht 165, W. M. A. Oppelaar Middelweg 33 en 29 waren uit S h„- ocht. 1 s Middelstegracht 34 is niet ge- notaris te Leiden: df- K (indijk 212, F. J. van Thiel voor benthuizen. Prijsuitreiking Burgerwacht. hbt veilinggebouw verzamelden zich ae leden der Burgerwacht om hun be- ,?„aJ ...?ri!aen van den gehouden schiet- w pifvangst te nemen. Na een inleidend woord van den eere voorzitter burgemeester A. Verheul, die non geluk wenschte werden de prijzen door dezen uitgereikt. Hierop sprak do Hop man de heer M. H. v. de Vreede het slotwoord. Op verzoek van den voorzitter il» f Vermeulen, werden 2 cou pletten van het Wilhelmus gezongen, waar na sluiting der bijeenkomst volgde. o haarlemmermeer. Gegund. Aan de firma P. Bakker en Zn. te Nieuw- vennep is voor de som van f. 24.643 gegund het bouwen van een RJC. Vereenlgings- gebouw te Duivendrecht voor rekening van den R.K. Volksbond aldaar. 25-Jarig bestaan. In dit winterseizoen zal het 25 jaren ge leden zijn, dat de Chr. Jongelingsvereeni- ging ,,'t Mosterdzaadje" te Rijk werd op gericht. In verband met dit feit heeft de heer J. Schouten .uit Rotterdam reeds een feest rede uitgesproken onder den titel van „De beteekenis van het gedenken." Het ligt in de bedoeling het 25-jarig be staan van deze vereeniging binnenkort verder nog in intiemen kring in een daar toe te organiseeren, eenigszins feestelijke bijeenkomst te herdenken. Openbare verkooping. Ten overstaan van notaris Heinsius werd in de Beurs te Hoofddorp ln het openbaar verkocht een boerenhofstede met bouwland, gelegen aan den Hoofdweg nabij den Bennebroekerweg alhier, groot 9.84.60 H.A.. alsmede perceelen bouw- en weiland, samen groot 5.45.90 H.A., gelegen aan den Hoofdweg nabij den Geniedijk. Een en ander werd in combinatie ge kocht door den heer C. J. L. Rietdijk te Haarlemmermeer, voor de som van f. 22.469. Een flinke daad. Het bestuur van de thans ontbonden organisatie van gaswelhouders in Haar lemmermeer heeft besloten het kassaldo van bijna f. 80 af te dragen aan het crisis comité alhier. Voorwaar een flinke daad, die waardeering verdient. Afscheidspredikatie Ds. Willemse. Gisteravond hield ds. N. Willemse, die het beroep naar Chariois (Rotterdam i heeft aangenomen, in de Gereform. Kerk te Hoofddorp zijn afscheidspredikatie, in tegenwoordigheid van een groote schare belangstellenden, w.o. de burgemeester en andere vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en eenige predikanten uit den Ring. Tot tekst had spr. gekozen Hebr. 13: 8. Ds. Willemse bracht een woord van dank aan den Kerkeraad voor de prettige sa menwerking en de vele bewijzen van vriendschap, die hij steeds heeft mogen ondervinden. Den scheidenden leeraar werd toegezon gen Psalm 121. o htllegom. De Arbeidsbeurs. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden inge schreven: 6 fabrieksarbeiders; 1 snelpers drukker; 1 drukker; 1 betonwerker: 3 grondwerkers; 7 metselaars; 14 opperlie den; 22 timmerlieden; 7 schilders; 2 half was timmerlieden; 4 mach. houtbewerkers, 1 stucadoor; 1 loodgieter zinkwerker; 1 steenhouwer; 3 mandenmakers; 1 kisten maker; 1 vloerlegger; 1 waschknecht; 2 electriclens; 1 scheepmaker; 1 verw. mon teur; 2 smeden: 2 wagenmakers; 1 bank werker; 1 boekbinder; 2 broodbakkers; 24 bloemistarbeiders; 329 landarbeiders; 10 tuinarbeiders; 4 boerenarbeiders; 2 plant soenarbeiders; 5 jeugdige landarbeiders; 2 jeugdige bloemistarbeiders; 1 tuinarbei- der- 1 winkelbediende; 2 handelsreizigers; 3 schippers; 1 halfwas-schipper; 1 voer man- 4 chauffeurs-monteurs; 1 expeditie knecht; 1 dekknecht; 1 wegwerker; 7 kantoorbedienden; 1 idem vr. beneden de 18 jaar: 2 handlangers; 1 controleur; 41 losse arbeiders. Aanvragen werkgevers 3, voldaan. Plaat singen 5. Teruggetrokken 2. Vervallen 14 werkzoekenden „werkend" 15; werkzoe kenden „werkloos" 518; gedeeltelijk werk- loosl. Het Badhuis. Volgens het overzicht van het gemeen telijk badhuis zijn in de maand November genomen 261 kuipboden, 1160 doucheba- den, 144 douches (kinderen): volksbaden kuipbaden 5. douchebaden 43: douche- baden (kinderen) 19. katwttk aan den ritn. St- Nicolaasfeest. Ook de Patronaatsleden mochten het ge- noegen smaken door St. Nieolaas te worden bedacht Hiervoor was een feestelijke bii- eenkomst georganiseerd, waar vefschil.enae spelen werden uitgevoerd, speeches afge stoken, tractaties verstrekt, enz. Het was voor de jeugd een mooie avond in het Parochiehuis. Men was dankbaar en voldaan en hoopte, dat de Sint ook volgend jaar om de Patronaatsleden zal denKen. Bouwfonds Geref. Kerk. De maandelijksche collecte voor het bouwfonds der Geref. Kerk heeft opge bracht de som van f. 47.65. katwitk aan zee. Kerkelijke verkiezingen. Herkozen zijn als ouderlingen van de Herv. Kerk de heeren G. van Rijn, r. Siderius en C. Zwaan: als diakenen de heeren A. de Best, C. Kuyt en lx. Schaddee van Doorn. In de vacature G. van Duyn is als diaken gekozen de heer W. van Rijn Wzn. De stand der werkloosheid- Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 852 werkzoekenden, waarvan 703 gehuwd zijn de: 4 stucadoors. 26 opperlieden. 1 houtbe werker. 31 timmerlieden 20 schilders. 22 metselaars. 170 landarbeiders, 164 losse ar beiders. 2 boerenarbeiders. 3 tuinlieden. 4 bloemisten. 233 visschers. 1 straatmaker. 1 machine-bankwerker 4 monteurs. 1 smid 5 fabrieksarbeiders. 1 autogeen-lasscher 1 pottenbakker, 18 kuipers. 11 varensgezellen. 2 chauffeurs. 1 scheepmaker. 2 manden makers. 6 stokers. 7 binnenschippers 2 loodgieters. 95 grondwerkers. 1 kok 1 mon teur-chauffeur 1 machinist-bankwerker. 1 behanger-stoffeerder. Beneden 18 jaar: 1 timmerman en 3 losse arbeiders. Geplaatst werden 7 personen. Tijdelijke verplaatsing van het bureau der arbeidsbemiddeling. Wegens de buitengewone drukte Za terdagmorgen moesten zelfs de kaarten op straat uitgereikt worden en ook in ver band met de vorst, wordt het bureau tij delijk deze week overgebracht van de Bur- gerediikst^aat naar de Gemeentezaal in de Voorstraat, waar des morgens van 9—12 uur gelegenheid zal zijn voor stempelen en des namiddags vanaf 2 uur voor inschrij ven. Lyst van deelnemers aan de Winkelweek. Om het gemakkelijker te maken de let ters te vinden van het vierregelig versje, volgen hier de namen der deelnemers, waar de letters voor de étalages te vinden zijn. M. C. Morel, J. C. v. d. Berg, M. den Hollander, Gebr. de Jong (Tokio), Jac. Haasnoot, Kr. Haasnoot, J. A. Susan, W. Haasnoot, J. Arnoldus, D. J. Somsen, H. de Wit, B. van Beelen, P. C. de Does. L. N. Baalbergen, B. J. Dijkdrenth. J. R. van Duyn, J. H. Verlint, G. Hoek, M. C. v. d. Lec, W. Wouda, C, Minnes, J. M. A. Waterreus, I. van Engel, D. Gesink, L. van Paridon, Th. Pauw, allen Voorstraat: I. den Duik, .C van Schie uit Duinoord: Gebr. Bloot, H. v. d. Voet, A. Burggraaff, .W L. Gelderblom, M. Bonefaas, J. Vooijs, C. Lugthart, allen Badstraat; H. J. Planje, P. Oudshoorn, G. Poot allen Noordeinde: H. P. Bloot, Nieuwsteeg; L. Jongeneel, Gebr. Gesink, Havenstraat; Wed. P. Schaap, 2e W. Taatstraat: Foto Vooijs, NIc. van Beelen, Boulevard: Bonekamp, Vuurtorenstraat: C. Bergman, J. Grundstra, E. A. Borgerstraat; C. Timmers, Blommersstraat; I. Coom, Th. B. Kerkheide, Dwarsstraat; Jacobson, D. Elstgeest, J. Houwaard, D. Parlevliet, C. Pluimgraaff, Joh. Zwaan, allen Zuid straat; Jac. Zuijderduiin, R. v. Limburg straat; Joh. de Best, H. Haasnoot: J. Bedeker. IJ. Verdoes, Waaigat: Heemskerk, Gez. Guyt, K. Hoek, Burgersdijkstraat; M. v. d. Boon, P. A. Struyk, Tramstraat; C. van Tongeren, J. Buis; B. de Jong; B. G. Zuurendonk, G. Eugster, allen Sluis- weg; Wed. G. van Duijn, Kanaalstraat; M. van Rijn; 4e Kanaalstraat; A. Brouwer* W. A. Gouw, J. Souverein, Jan Toorop- straat: P. Plug, Hessenstraat; Th. de Bruin, Prinsenstraat; Varkevis er. Hoogstraat; Rijsdam, Sluisweg: Joh. Pronk Donker Curtiusstraat; M- v. ^1. Berg, Ten Brittenstraat; fa. H. van Tongeren, Noord straat; J. v. Egmond, Duinstraat: L. v. d. Plas; M. van Rijn, H. van Rhijn, J. van Beelen, Jer. den Hollander, L. v. d. Zwan, allen Varkevisserstraat; W. van Eijk, Tramstraat. De strekking van het versje is „Koopt in Katwijk". De oplossing hiervan is verre van eenvoudig! Daarom heeft* het comité besloten het eerste woord van eiken regel te publiceeren. Deze eerste woorden zijn: Koop WatIsKoopt Ook hiervoor zijn reeds vele prijzen be schikbaar gesteld Van de goot gevallen. Zaterdagmorgen tegen 12 uur was H. v. d. R uit de Tramstraat bij een paar in aanbouw zijnde huizen in de Sw. de Landas Wyborgstraat in de goot aan het werk, toen hij van daaruit op den steiger gleed en op den grond viel. Dr. Cleveringa die de eerste geneeskundige hulp ver leende, constateerde inwendige kn?u-ingen. Na eerst in het woonhuis van den burge meester te zijn binnengedragen, werd v. d. P. later met de ziekenauto naar zijn eigen woning vervoerd. Ger. Jongelingsver. „Rijnsburg en Omstreken". De Ring „Rijnsburg en Omstreken" van Jon gel i n gs ver. op Geref. grondslag hield in het gebouw „Irene" in de Voorstraat de eerste ringvergadering. De voorzitter, de heer W. Star uit Rijnsburg liet zingen Ps. 119 5, las Matth. 28 en ging voor in gebed. Na een kort openingswoord, werden de notulen gelezen, waarna do heer C. Passchier van Noordwijk Binnen het onderwerp behan delde: „De Kerk en de Jeugd". De be werking der jeugd door de kerk geschiedt allereerst door de prediking, vervolgens ook door huisbezoek. Opgewekt moet worden tot bestudeering van ae beginselen. De vergadering werd na de pauze her opend met het zingen van een couplet van het Bondslied. Een der leden van de J. V. „Pro Rege" te Rijnsburg leidde nu het onderwerp in: „Wat is principieele studie?" In de eerste plaats zal er moeten zijn een bestudeeren van Gods Woord. Bii de bestudeering van andere vakken moet dat Woord de toetssteen zijn. Niet steeds direct alle brochures van andersdenkenden, die uitkomen, lezen. Eerst moet er ziin grondige bestudeering van eigen beginselen. De bijeenkomst werd met dankgebed gesloten. De extra-collecte voor de Prinses Jnliana-bewaarschool in de Herv. Kerk ge houden heeft opgebracht de som van f. 147.48. Het totaalbedrag van de collecte in de Novemberweek voor de zending ge houden is bij een tweede telling gestegen tot het bedrag van f. 1786.69. C. v. d. M. uit de Ten Brittenstraat gaf de politic kennis van ontvreemding van een bord, dat hij aan zijn woning had gespijkerd. LISSE. Onder stroom gezet. De aandacht wordt er op gevestigd dat de draden voor de electrische tram onder stroom zijn gezet en aanraking daarvan levensgevaarlijk is. Door B. en W. der gemeente worden werkloozen in de gelegenheid gesteld tot gratis deelname aan een cursus voor ver volgonderwijs. De raad dezer gemeente vergadert a.s. Dinsdagmiddag te half 3 uur. NOORDWITK AAN ZEE. Vergadering van Patrimonium- De afdeeling van het Ned. Werklieden Verbond Patrimonium hield in het Ver- eenigingsgebouw een openbare vergade ring waarbij als spreker optrad dc heer Vermeer, wethouder te Hillegom. die art. 1 der statuten behandelde. De heer M. Hoek, die wegens onge steldheid van den voorzitter de leiding op zich genomen had, verzocht te zingen vers 17 van Ps 119, las daarna uit Luk. 18 van vers 1 tot 10 en ging voor in geebd. In zijn openingswoord herinnerde nij aan het verleden, toen er wel andere strijdvragen aan de orde waren, maar toch ook 'n ieder een antwoord meende te kunnen geven en een oplossing voor de problemen van den tijd. De heer Vermeer het woord verkrijgende begon met op te merken, dat er in dezen verwarden tiid niet één gToep gevonden wordt, die te vreden is. Hierover, aldus spr. is men het roerend eer»:-, dat zooals het nu is, het niet goed ii. Zoo gauw als wij gaan peilen naar de oorzaken, loopen de meeningen uiteen en worden ze tegenstellingen. De christen echter heeft een antwoord en zegt „Op den bodem aller vragen ligt des were Id's zondeschuld". Maar bij 't aan geven van de richting, welke wij gaan zullen, wordt ontkennend door de socia listische en l'bera'e organisatie geantwoord. Spr. wees er op d.i. het scheiden van de stoffelijke en geestelijke dingen juist in onzen tijd niet mogelijk is; hetgeen grondslag en doelstelling behoort te zijn om te bereiken wat mogelijk is. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkelen gebruik gemaakt. Spr. eindigde op verzoek met dankgebed. RITNSBURG. Raadsagcnda. De raad dezer gemeente vergadert hedenavond te 7.30 uur over onderstaande punten. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling verordeningen heffing en invordering leges ter secretarie. 3. Vaststelling verordeningen heffing en invordering precario-rechten. 4. Wijziging reglement van orde voor de vergadering van den raad. 5. Voorstel B. en W. stopzetting werk verschaffing. 6. Belooning voor administratie der werk verschaffing en steunvorleening. SASSENHEIM. Naar wij vernemen is op de Gemeente vergadering der Geref. Kerk besloten te onderzoeken of het instituut Hulpprediker voor deze gemeente gewenscht is. Dc heer A. Eikelenboom alhier be haalde op de Pluimveetentoonstelling te Hillegom een eere-prijs voor het hoogst aantal op één na behaalde punten. VEUR—LEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Verschillende zaken vastgesteld. Onder leiding van burgemeester Keijzer kwam de raad in openbare zitting bijeen. Afwezig met kennisgeving de heeren Borst en Koerts en wegens ziekte weth. v. Heijningen. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken zeide de heer Raaphorst, begrepen te hebben, dat 't salaris van den burge meester thans hooger is (f.3700). De voorzitter merkt op dat dat niet juist is, het ls slechts de helft n.l. f. 1850, al- zoo nog ruim f. 400 minder dan voorheen. Verder was ingekomen een mededeeling van den minister van Binnenl. Zaken, dat in de week van 1824 Dec. 25°/o toeslag mag worden verleend op de werkloozen - steun, waarin het Rijk zal bijdragen, ook de vakbonden mogen deze toeslag geven echter zonder subsidie van het Rijk. De heer Raaphorst zou gaarne zien dat alle armlastigen deze toeslag kregen. De voorzitter merkte op, dat dit een zaak is van het B. A.; deze zal in die richting wel wat doen. Hierna werden alle ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Z. h. st. worden vastgesteld het kohier straatbelasting 1932 en een wijziging in zake heffing dezer belasting. Voorstel betreffende aanbieding grond door de heeren Burgemeijer en Kuitems te Voorburg. De heer Schrader wil deze menschen tegemoet komen, mede in verband met den toestand daar ter plaatse. De voorzitter merkt op. dat die sloot niet gedempt mag worden; daarover is al zooveel gesproken. De heer Kranenburg merkt op dat dit laatste uit de stukken niet blijkt; de ge meente-opzichter heeft slechts het ver moeden. De voorzitter kan hierop alleen zeggen, dat de betrokkenen zelfs deze zaak moe ten afdoen. Het voorstel wordt hierna aangenomen; de heer Schrader stemde tegen. Voorstel opheffing zekerheidsstelling van den oud-ontvanger Vos de Wael goedge keurd. Voorstel aanvullingssubsidie a f. 1000 Burgerlijk Armbestuui goedgekeurd. Afwijzend Draeadvies op het adres van de plaatselijke afdeellng van Volksonder wijs. gesteund door de oudercommissie van de O.L.S.. om verstrekking van schoeisel aan die kinderen, welke door gemis daar van de school niet kunnen bezoeken. De heer Raaphorst wil hiervoor i.ICO op de begrooting brengen, gezien do tijds omstandigheden. Na bestrijding door den voorzitter, welke verwijdt naar het B A., wordt het of wijzend praeadvies z h. st. aangenomen Z. h. st wordt aangenomen een voorstel tot ontheffing Art. 1 sub 2 der bouwver ordening en het aangaan van een privaat rechterlijke overeenkomst inzake riolee- ring en bestrating bouwplan Veursche straatweg met J. M. Willemsen te Hille- gersberg. Hierna volgde sluiting. Propaganda-avond „Volksonderwijs". Dc afd. Stompwijk-Veur van Volksonder-» wijs had in hotel „de Zwaan" een pro- paganda-feestavond georgan seerd, welko goed is geslaagd. Aanwezig waren ruim 200 personen, o.m. de heeren van Varik secretaris van Volksonderwijs afd. Voor burg, Kool, hoofd der O.L.S. a. d. West- vlietweg, Balt voorzitter van do Ouder commissie O.L.S. Westvlietweg, Mul er, voorzitter ouderconimissie O.L.S. te Veur. De voorzitter de heer Timmers onende inet een hartelijk welkom; het doel van den avond was tweeledig n.l. versterking van het ledental en van de financiën. Hierop volgde een tweetal muzieknum mers van het Ensemble van Veen, welko een hartelijk applaus konden incasseeren. Daarna was 't woord aan de feest redenaar de heer v. Gaasbeek uit Utrecht, lid van het Hoofdbestuur van Volksonder wijs. De lelangstelling voor het onderwijs, aldus spr. neemt toe; de lagere school is de gemeenschapsschool, 't Is vreemd dat er sedert jaren een strijdvraag bestaat over de richting van het onderwijs. De politiek, de kiezersvangst spelen daarin een rol, daartegen gaat echter onze grief. Er is verzet gekweekt tegen het samen- brengen van alle kinderen in één school. Wij kunnen ons indenken dat er menschen ziin die bijzonder gekleurd onderwijs wen- schen; de fout is echter dat zij daarbii het kind uit t' oog verliezen. Zij, die 't kind in de politiek hebben betrokken, vochten dapper, z.g. voor 't kind bil can- didaatstelling voor kamer en Staten. De leuze „wie het kind heeft, heeft de toekomst" Is fout; het kind is slechts een groeiend mensch. In ons land is men bezig 't kind te belasten met dat waarin 't geen belang stelt. Laat men aantoonen dat allo zaken die geleerd worden op de uit den grond gestampte bijzondere scholen, voor 't kind geschikt zijn, dit kan men niet. Het latere leven geeft den doorslag bij het kiezen van een richting, doch laten wij onzen naaste liefhebben, gelijk ons zelve. Dit leert juist de openbare school, welke maatschappelijke deugden kweekt, doch de Splitsing brengt verdeeldheid en wan trouwen. Wijlen dr. Knijper en dr. Schaep- man vonden elkaar niet om 't belang van het kind, maar om via dus het poli tieke doel te bereiken. Men vocht niet voor verbetering van 't onderwijs, school* voeding, kleeding etc. Dr. de Visser heeft in 1920 getracht gelijkstelling te krijgen op eerlijke wijze. Elke Bijz. School wordt evenals de sala rissen niet betaald door hen zelf, doch door de genrcenschap. Het fatale is, dat we na 1920 steeda meer bergafwaarts gaan. Nu weer inet het wetsontwerp Terpstra, dat grootere klassen brengt en werklooze onderwijzers. Na dezen tijd komt de nieuwe tijd; we moeten niet stilstaan, doch vooruit. Waarom zet men dc versplintering n et stop, nu het gaat om bezuiniging? Men heeft R.K. jongens- en meisjesscholen, Herv. en Geref. scholen enz. Spr. wekte ten slotte op het doel van Volksonderwijs te steunen. Na declamatie en zang van „Morgenrood" dir. de heer D. Visser, welke laatste zeer teleurstellend was, nogmaa's succesvol op treden van Veen's ensemble, volgde sluiting dezer bijeenkomst. Gedurende November j.l. vermeerderde het ledental van de Onderl. Ver. voor Ziekenhuisverpleging met 73; het bedraagt thans 5424. Over Nov. j.l. is in de Ned. Herv, Kerk voor de diaconie gecollecteerd f. 66.361/2. VOORSCHOTEN. Bijeenkomst van de Chr. Hist. Jongerengr. De Chr. Hist. Jongerengroep alhier heeft een bijeenkomst gehouden in het Gebouw voor Chr. Belangen. De voorzitter mr. N. Vernède opende met gebed en heette allen hartelijk welkom. Spr. voor dezen avond was de heer HQner, zoorzitter van de Chr. Hist. Kiesvcreeniging te Leiden, die een reefraat hield over het „Fascisme"# Allereerst besprak spr den toestand in Italië toen het Fascisme begon op te komen en hoe het zich ontwikkelde onder zijn leider Mussolini, die ln 1922 het be wind in handen kreeg. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting van het doel van het Fascisme en de structuur van de Fascis tische staat, waarbij hij de corporatieve staat en de klasse staat behandelde. Tot slot gaf spr een beschouwing over de Nederland che Fas isten-or anisa ie's en bracht de groote ver:chilpun en naar voren van het Chr Hist, programma van be ginselen en dat van het Fascistische. Na de pauze volgde levendige discussie's. De heer HOner sloot met dankgebed. Vooraf werd nog staande het Wilhelmus gezongen. WARMOND. Geslaagd voor het theoretisch ge deelte diploma C. machinisten-examen H- A. Saher alhier. WASSENAAR. De Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal Dinsdag, 13 December a.s. vergadering. ZEVENHOVEN. Verhooging der opcenten. In plaats van 10 opcenten op de fonds belasting voor 1933—1934 zal voortaan 80 opcenten geheven worden. De bietencampagne is zoo goed ab geëindigd. Wat het gehalte betreft, deze laat niets te wenschen over.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7