GEZONDHEID BOVENAL- EISCH DAAROM CHIEF WHIP DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID De Ontwapeningsconferentie LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 10 December BUITENLAND. Een teleurstellend rapport over den chemischen oorlog. GENEVE, 6 December 1932. Pessimisme en optimisme wisselden el kander in de laatste dagen weder af met den gewonen rhytmus van veranderlijke .stemmingen, die In oogenblikken van crisis op een internationale conferentie gebrul- kelllk zijn. Vanavond ls het somberste pes simisme. dat gisteren en vandaag hier heerschte, weder door een veel blijmoe diger stemming vervangen. Laat ons üopen dat ik in mijn volgenden brief een tevre denstellend overzicht over het verloop der ministersbesprekingen zal kunnen schrijven. Op het oogenbllk ziet het in derdaad ernaar uit, alsof Herriot en von Neurath eindelijk bereid zijn geworden tot een oplossing van de moeilijkheden Inzake den Duitschen elsch van rechts gelijkheid ln een zin, dien het gezond verstand reeds lang heeft aangeraden: de aanvaarding door Frankrijk van den Duit schen wensch naar rechtsgelijkheid, onder de door Duitschland aanvaarde Fransche voorwaarde dat de Ontwapeningsconventie tevens een bevredigende regeling van het veiligheidsvraagstuk zal brengen! In dezen brief wil ik de nog niet tot een eind gebrachte minLsterbespreklngen (en vooral 't dwaze, den toestand zooveel ver warder gemaakt hebbende Amerlkaansche voorstel van 'n haastige Kerstmisconventie en daarna uitstel der Ontwapeningscon ferentie tot 1936) laten rusten, om iets te zeggen over een nieuwe teleurstelling, die de heeren „deskundigen" den ontwape ningsvrienden weder berokkend hebben. Ik doel hier op het raoport der commissie van chemische en milita're deskundigen over de mogelijkheden van een doeltref fend toezicht op de naleving van een in de Ontwapeningsconventie op te nemen verbod van de voorbereiding ln vredestijd van den chemischen oorlog. Zooals ik in een mijner vorige brieven vertelde, heeft het Bureau der Ontwape ningsconferentie in de zoo goed geslaagde zitting van November in beginsel besloten, dat niet slechts de chemische en bacte riologische oorlog volstrekt zou worden verboden, doch dat ook iedere voorberei ding hiertoe in vredestijd onder de ver bodsbepaling zou komen te vallen. Intus- schen bleek het tijdens de discussies noo- dlg, dat een deskundigencommissie nog eens zou nagaan, of het praktisch moge lijk zou zijn een nauwkeurig toezicht op de naleving van het verbod van voorbe reidingen tot den chemischen oorlog in vredestijd uit te oefenen. Indien dit mo gelijk zou blijken, zouden de regeeringen waarschllnlljk ook hun toestemming ge geven hebben tot het verbieden van de vnnrberpirt'ne van afweermaatregelen te gen chemische oorlogsmethoden, zooals oefeningen der soldaten en der bevolking in het gebruiken van gasmaskers, inrich ting van gemeenschaDpelijke vluchtver- blliven. enz., hetgeen niet slechts veel be zuinigingen zou hebben mogelijk ge maakt, doch ook een heilzame uitwerking op de geestesgesteldheid der bevolkingen zon hebben gehad. Ook voor het vraag stuk van de sancties teeen den staat die in oorlogstijd het verbod van 't gebruiken van chem'sche oorlogsmethoden schenden zou, werd het van belang geacht te weten, of men dank zit een goede organlsat'e van toezicht of anderszins on een strikte na leving van het verbod van voorbereidingen in vredestijd tot den chemischen oorlog zou kunnen rekenen. Het thans uitgebrachte rapport der tech nische commissie die uit chem'sche en militaire deskundigen bestond. Is in dit ooz'cht zoo ontmoedigend mo"ell)k. De deskundigen verklaren, dat zij tot hun leedwezen geen doeltreffend m'ddel tot verzekering van de naleving van de ver bodsbepaling aan de hand kunnen doen. ZIJ gaan zelfs nog verder en verklaren, dat niet alleen wegens de onmoeelllkheid van het uitoefenen van eenle betrouwbaar toe zicht on de eerbiediging van zulk een verbodsbepaling, doch ook nog uit andere overwegingen geeocrlei prakt'sche betee- kenis aan een verbod van voorbereldlneen in vredestijd tot den chemischen oorlog te hechten zou zijn. Wij hebben hier dus een nieuw voorbeeld, dat deskundigen een vooruitstrevend besluit van de staats lieden van hun landen trachten ongedaan te maken! De deskundigen wijzen in de eerste plaats er op, dat er geen speciale instru menten voor het voeren van den chemi schen oorlog bestaan. De chemische oorlog wordt gevoerd met de gewone kanonnen, de gewone vliegtuigen, de gewone kogels. Van een verbieden van de vervaardiging of van het bezitten van de instrumenten, die tot den chemischen oorlog dienen, kan onder deze omstandigheden dus geen sprake zijn, tenzij men al het gewone oor logsmateriaal zou willen afschaffen. In de tweede plaats ontkennen de che mische en militaire deskundigen het prak tische nut van een verbodsbepaling, die tegen het vervaardigen van chemische stoffen, die in den chemischen oorlog zouden kunnen gebruikt worden, gericht zou zijn. Er bestaan slechts heel weinig chemische middelen, die uitsluitend voor oorlogsdoeleinden kunnen dienen. De groote meerderheid der chemische stoffen kan zoowel In den oorlog als op zuiver vreedzame wijze worden aangewend. Bo vendien kunnen deze chemische stoffen, zoowel die van de eerste als van de tweede soort, zoo gemakkelijk en zoo snel door landen, waar een chemische Industrie be staat, worden vervaardigd, dat het ont breken van zoodanige middelen op het oogenblik van het uitbreken van den oor log slechts een kleine vertraging van het aanwenden van de chemische oorlogs methoden zou veroorzaken, Indien een staat-aanvaller ook het chemische-oor- logsverbod zou willen overtreden. De mogelijkheid, snel en gemakkelijk groote hoeveelheden chemische-oorlogs- m ddelen te vervaardigen is volgens de deskundigen op zichzelf reeds een grond, om van voorschriften tegen het in voor raad aanwezig houden van dergelijke che mische middelen maar af te zien. Boven dien zou echter een internationaal toe zicht op de aanwezige voorraden tot een schending van fabrieksgeheimen kunnen leiden. Ook hierom zijn de deskundigen dus tegen het in het leven roepen van een toch onnut internationaal toezicht, dat ten doel zou hebben te verzekeren, dat in een land geen grootere voorraden che mische stoffen, die ook voor den chemi schen oorlog zouden kunnen dienen, opge stapeld worden dan voor strikt vreedzame doeleinden noodzakelijk is. Op grond van de praktische onbedui dendheid van een verbod van voorberei ding in vredestijd van den chemischen oorlog voegen de deskundigen aan deze be schouwingen de aanbeveling toe. dat de staten niet zullen nalaten hun soldaten en de geheele bevolking in afweermaat regelen tegen den chemischen oorlog te oefenen, opdat een ongeoefendheid in den afweer de verleiding voor en misdadige re geering niet grooter zal maken, om het verbod van den chemischen oorlog te schend en- Wij mogen natuurlijk den deskundigen geen verwijt ervan maken, dat de chemi sche stoffen, die voor den chemischen oor log kunnen dienen, ook voor vreedzame doeleinden geschikt zijn! Evenmin als het hun schuld is, dat de chemische middelen zoo snel kunnen vervaardigd worden, dat zelfs een strikte naleving van het verbod van voorbereiding tot den chemischen oor log nog geen werkelijke waarborgen daar tegen brengen zou! Doch pijnlijk doet het aan. dat de deskundigen in hun technisch rapport het bureau trachten te beïnvloe den dat het van een verbod van voorbe reiding ln vredestijd tot den chemischen oorlog zal afzien. Zelfs indien een derge lijk verbod geen groote praktische betee- kenis zou hebben zou het toch een mo- reele waarde hebben, indien de staten de beteekenls van een verbod van den che mischen oorlog niet reeds in vredestijd ondermijnen door desniettemin voorberei dingen tot dien verboden oorlog te treffen! DE ALGEMEENE TOESTAND. Schulden, Ontwapening, Conflict in het Verre Oosten cn Duitsch-Poolsch mindcrhcdcndcbat. De Amerikaansche antwoord-nota aan Frankrijk is nu ook gepubliceerd. Zij is ln iiooiu-aak gelijkluidend met het ant woord aan Engeland. In het tweede deel zegt de nota echter zeer duidelijk, dat vol gens de meening der Amerikaansche re geering. de betaling van den termijn van 15 December geen ongunstlgcn Invloed zal hebben, noch op het economisch herstel van Frankrijk, noch op de Fransche va luta Frankrijk heeft overvloedige voorra den goud en voor de transferkwestie is 't onverschillig of zij zich in openbaar of particulier bezit bevinden. De overdracht levert in ieder geval geen moeilijkheden op- De nota eindigt met de ernstige waar schuwing, dat de betaling van 15 Dec- be langrijk is, wanneer men den weg wil ef fenen voor een latere bespreking van het vraagstuk der schulden. De inhoud der nota, evenals de toon, waarin de nota gesteld is, weerspiegelen de ernstige ontstemming, welke de Fransche houding in de ontwapenings- en schul denkwestie ln het Amerikaansche Congres en de pers te voorschijn geroepen heeft. Herriot en Germain Martin hebben gis teren beide Kamercommissies ingelicht. De Kamercommissie voor Financleele aangelegenheden heeft met 25 stemmen voor en 9 onthoudingen zich uitgesproken tegen den op 15 December vervallenden betalingstermijn en zich tegen een scheids gerecht verklaard. De Commissie van Bultenlandsche Za ken daarentegen heeft met 21 tegen drie stemmen de betaling goedgekeurd, even wel op voorwaarden, welke de regeering der Vereenigde Staten wel niet zal aan nemen. Van iedere commissie worden vijf leden aangewezen om gemeenschappelijk een ontwerp resolutie aan te nemen. Voor de Senaatscommissie heeft Herriot o.m. me degedeeld, dat zoowel de Fransche als de Engelsche regeering een derde nota aan ae Vereenigde Staten hebben gezonden, mits de den 15 December te verrichten be taling zou worden berekend als een ge deelte van het definitieve schuldenbedrag dat op een nader te houden schuldencon ferentie zou worden vastgesteld. Maandag wordt antwoord verwacht op deze derde nota. De Fransche premier heeft de leden der Senaatscommissie er voorts opmerkzaam op gemaakt, dat een weigering tot betaling nadeellge gevolgen zou kunnen hebben. Het gaat in de richting, dat ook Frank rijk zal betalen De correspondent te Washington van de „Times" weet mede te deelen, dat Hoover zich op grond van zijn laatste nota bereid heeft verklaard den geheelen economischen toestand ln samenwerking met Engeland door een daartoe geschikte commissie te doen onderzoeken. Deze commissie ls de internationale economi sche conferentie Hoover zou den wensch koesteren zoo spoedig mogelijk een Ame rikaansche delegatie te benoemen die voornamelijk zal bestaan uit vooraan staande democraten. Het zou daarbij de bedoeling zijn de kwestie der bultenland sche schulden te behandelen ln verband met tegenprestatie ten gunste der Ame rikaansche waren, zooals dit wordt ver meld in de Amerikaansche nota. Hoover zal er grooten prijs op stellen, dat de conferentie zoo spoedig mogelijk bijeen komt Hij zal daarom niet eerst met Roosevelt in verbinding treden, doch in verband met den ernstigen toestand alleen met het Congres onderhandelen. Hoewel de Engelsche regeering tegen een debat over het schuldenvraagstuk ln het Lagerhuis op 15 December was, wordt nu verwacht dat de regeering aan den wensch van de arbeiderspartij tegemoet zal komen en op 13 December daartoe ge legenheid zal geven. Algemeen wordt in goedlngellchte krin RECLAME. gen bevestigd, dat de regeering, na een bespreking tusschen de ministers, die gis teren plaats had, besloten heeft op 15 De cember ln goud te betalen. Men heeft van dit bericht nog geen officieele bevestiging ontvangen, maar dat kan ook niet gebeu ren, nu het kabinet begin volgende week bijeen komt. De vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden zijn gisteren in nachtzitting te Genève bijeengekomen. De staatslieden, die het hotel haastig verlieten hebben zich er toe bepaald mede te deelen. dat een redactiecommissie is sa mengesteld welke voor de op heden te houden zitting een formule zal uitwerken op de basis der in de zitting afgelegde ver klaringen. De bijeenkomst heeft uitsluitend de bespreking gegolden van de Duitsche pariteltselschen. De Fransche regeering heeft niet haar definitief standpunt uit eengezet nopens de beide door Von Neu rath aan de orde gestelde kwesties. Men heeft evenwel den indruk, dat Paul Boncour eentge malen per telefoon neeft gesproken met Herriot en daarna het Fran sche standpunt ln groote lijnen heeft uit eengezet. Volgens mededeeüngen uit Amerikaan sche bron is in de nachtzitting geen be slissing gevallen. In Engelsche en Amerikaansche kringen wordt er op gewezen, dat de besprekingen zekere hoop geren dat de onderhandelin gen zullen kunnen worden voortgezet. Von Neurath heeft zijn vertrek naar Berlijn thans voorloopig vastgesteld op morgen. De buitengewone Assemblée heeft een door het presidium uitgewerkte resolutie aangenomen, waarin besloten wordt de verdere behandeling van het Japansch- Chmeesche conflict voorloopig over te dra gen aan de commissie van negentien, waar in Japan en China niet vertegenwoordigd zijn. De commissie van negentien zal zoo spoedig mogelijk samenkomen onder voor zitterschap van den Belgischen minister van Bultenlandsche Zaken. Hijmans. De Asemblée blijft voorloopig gesloten, doch officieel zonder zittingen verder „vergade ren", ten einde zoo noodft weder te kun nen bijeenkomen om zich uit te spreken over de voorstellen van de commissie van negentien. Daarop ging de vergadering tot 't tweede en laatste onderwerp harer agenda over: de bekrachtiging van het besluit van den Volkenbondsraad tot benoeming van Ave nol tot secretaris-generaal van den Volken bond. Met 42 van de 44 stemmen werd de benoeming van Avenol goedgekeurd. Een delegatie stemde tegen en een heeft zich van stemming onthouden Daar het een geheime stemming was is niet bekend wel ke 2 delegaties hun stem aan de benoe ming van Avenol niet hebben gegeven. Voorzitter Hymans prees hierop de vele goede hoedanigheden van den aftredenden secretaris-generaal sir Eric Drummond en den nieuw benoemden secretaris generaal Avenol, die eerst op 1 Juli in functie zal treden. Op voorstel van verschillende delegaties nam de Volkenbondsvergadering hierop bij acclamatie een resolutie aan, dank inhou dend aan Sir Eric Drummond voor de on schatbare diensten die hij aan den Vol kenbond heeft bewezen. Vervolgens werd de benoeming van von Trendelenburg en Pllotti tot onderstaats secretarissen-generaal bekrachtigd. Zooals men weet zal Pilotti ook plaatsvervangend secretaris-generaal worden. De benoeming van een tweede plaatsvervangend secre taris-generaal waarvoor volgens den wil der Volkenbondsvergadering een burger van een der kleine mogendheden zal moe ten worden benoemd, is nog tot later aan gehouden De Japansche minister president Salto heeft namens de Japansche regeering den plaatsvervangenden staatssecretaris voor Bultenlandsche Zaken te Washington ver zocht mede te deelen of de regeering der Vereenigde Staten bereid ls toe te treden tot de arbitrale commissie tot bijlegging van het Chineesche conflict. Reeds na enkele uren werd telegrafisch antwoord uit Washington ontvangen. Medegedeeld werd dat de regeering der Vereenigde Staten in net belang van den vrede bereid is zitting te nemen in een dergelijke commissie op voorwaarde, dat de commissie niet organisch verbonden is met den Volkenbond en dat de regeerin gen van China en Japan de Vereenigde staten tot deze onderhandelingen uitnoo- digen. De raad van den Volkenbond behandel de gisteren een Duitsch-Poolsch geschil over de behandeling van de Duitsche min derheden in Polen. De Duitsche regeering nad er over geklaagd, dat de Duitschors door de agrarische hervormingen in Polen in veel grooter mate benadeeld worden dan de Polen zelf. Een raadscommissie van drie leden, be staande uit de vertegenwoordigers van Ja pan, Engeland en Italië, had de Poolsche regeering er toe weten te bewegen, toe te zeggen, dat ln de volgende jaren de agra rische wet op geen lid der Duitsche min derheden zal worden toegepast, totdat het verbroken evenwicht, tusschen de daar door getroffen Dultschers en Polen her steld zou zijn. Von Neurath weigerde echter het rap port goed te keuren en verlangde, dat het onrecht aan een aantal Duitschers indivi dueel in het verleden gedaan zou worden goedgemaakt. De Poolsche vertegenwoordiger nam acte van von Neurath's weigering om het rap port goed te keuren en meende te kunnen vaststellen, dat thans de door Polen ge dane toezeggingen vervallen zijn en alles bij het oude zou blijven. De Japansche raadsrapporteur maakte echter duidelijk, dat dit niet de bedoeling was en dat de raadscommissie van drie thans een nieuwe poging zal doen om een schikking tusschen Duitschland en Polen tot stand te brengen. De vergadering werd hierop verdaagd. De discussie maakte een pijnlijken in druk door den scherpen toon. die nauwe lijks beleefd meer te noemen was, waarop de gedelegeerden van Duitschland en Po len tegen elkaar gesproken hebben. DUITSCHLAND. De RijUsdagzittlng verdaagd - De paleis revolutie bij de Nazis. Na een debat van verscheidene uren heeft de Rijksdag de amnestiewet, in hoofdzaak in den door de commissie uit- gewerkten vorm, in derde lezing aange nomen. Uit een nieuw eentrumvoorstel is slechts overgenomen, dat het z.g. hoogverraad door celvorming van de amnestie wordt uitgezonderd De wet is aangenomen met 395 tegen 144 stemmen. Vóór stemden nat. =oc., soc.-dem. en communisten, tegen cen trum, Belersche volkspartij, Duitsch-na- tionalen. Duitsche volkspartij en volks- dienst. De voor een verandering van de grondwet vereischt meerderheid van twee derden is daarmede bereikt. Volgens het ontwerp in zijn huidlgen vorm, zal voor strafbare handelingen, welke om politieke redenen of in verband met economische conflicten zijn gepleegd, amnestie worden verleend, in dier voege, dat straffen van vijf jaar en minder wor den kwijtgescholden. Van langere straffen zal vijf jaar wor den afgetrokken, waarna zij gehalveerd worden. Tuchthuisstraf zal vervangen wor den door gevangenisstraf. Voorts wordt amnestie verleend voor handelingen, gepleegd uit economischen nood, wanneer de dader voorheen hoog stens drie maanden gevangenisstraf heeft gehad en wanneer de straf niet meer dan zes maanden bedraagt Geen amnestie wordt' verleend voor mis daden tegen het leven, krachtens art. 1 der anti-terreursverordenlng van 9 Aug. J.I., wanneer een mensch gedood of ge wond is; voorts gevaarlijke misdaden, welke den dood van het slachtoffer tenge volge hebben, ernstige berooving, landver raad en verraad van militaire geheimen, wanneer dit geschied is ten eigen bate, alsmede vergrijpen tegen de wet op de ontploffingsmiddelen. Voor hoogverraad en landverraad zal dus wel amnestie worden verleend, wan neer de daad niet ten eigen bate is ge pleegd. Het moet nog worden afgewacht, of dit ontwerp, dat op belangrijke punten van het door den minister van justitie voor gelegde ontwerp afwijkt, door de regee ring zal worden aanvaard. Aangenomen werd voorts het ontwerp van het centrum, volgens hetwelk het so ciaal-politieke deel der noodverordening van 4 Sept. moet worden opgeheven, met alle stemmen, tegen die der Dultsch-na- tionalen en der Duitsche volkspartij. Staatssecretaris Planck heeft vervolgens namens de RiJksregeering verklaard: „De regeering heeft besloten, maatrege len te treffen tot een buitengewone win terhulp, voorzoover de toestand der finan ciën dat zal toelaten. Zij zal er naar stre ven, in de commissie tot overeenstemming met de partijen te komen inzake deze hulp." Vice-president Esser stelde daarna voor, den president te machtigen, om in samen werking met het seniorenconvent de vol gende Rijksdagzitting te bepalen. Loebe (soc.-dem.) en Torgler (comm.) verklaar den, dat de verklaring van de regeering hun te vaag was en verlangden een zit ting op as Maandag. Hun voorstellen werden verworpen. De gevraagde machtiging werd den pre sident verleend De volgende Rijksdag zitting zal waarschijnlijk half Januari plaats vinden. De regeering von Schleicher is dus voor loopig safe! Het „geval Strasser" wordt natuurlijk haarlijn nagegaan. Gregor Strasser is door vele voort van den laatsten tijd tot de overtuj gekomen, dat hij niet oprecht kan r werken aan de leiding der nat.-soc p In verband daarmede heeft hij Dondtil een brief aan Hitier gericht, waarinl wijst op verschillende toestanden, dief gens hem misstanden rijn. Onder 1 verklaarde hij, dat het onjuist is tel weren, dat het marxisme met rus weid moet worden bestreden, daar c de kringen der Duitsche marxisten waardevolle elementen zijn, die gewen moeten worden voor het Duitsche lisme zooals hij dat nastreeft. StraJ was het ook niet eens met de groote j tieke lijn, die de partij schijnt te voij 'n.l. het eerst toelaten, dat DuiUchr tot een chaos wordt, om daarna den i soc. wederopbouw te beginnen. In i brief heeft Strasser al zijn functies r gelegd en ook zijn Rijksdagmandaal] beschikking geoteld. Hitier heeft Strasser geen ontslag! zijn functie verleend, maar hem raeda deeld, dat hij voo.loopig een verlof drie weken kreeg en dat daarna noga over de kwestie zou worden gesproken. Feder heeft de volgende verklaring publiceerd Tegenover de in de openbare meer in omloop zijnde mededeelingen end juiste opvattingen over mijn verhoud) tot de N.S.D.A.P., en haar leider j Hitler, leg ik de verklaring af, dat ikj mijn eer en geweten, in trouw en oner bare toewijding achter mijn leider r De chef van den staf der N5D.1| Roehm, deelt in een oproep aan de S en S.S.-leden mede, dat, genoodzaakt het verlof van Strasser, Hitier een n) veranderingen zal aanbrengen ln de b ting der functies en in de organisatj partij. S.A. en fa.S. worden echter M dezen maatregel niet getroffen Als la groep van de beweging staan zij ge-a achter den leider. Na afloop der Rijksdag-itting is eenJ ting der nat.-soc. fractie gehouden. D4 waaraan Hitler deelgenomen heeft, is q indrukwekkende betooging geworden r de trouw der geheele fractie jegens 1 leider. Nadat de voorzitter Frick de bewerk van een zekere pers, volgens welke hij! andere leden der fractie aan den lel* de gehoorzaamheid zouden hebben opj zegd, als een gemeene leugen ge'orstj merkt had .herhaalde hij namens de heele fractie de belofte van onwanke'ti) trouw tegenover den leider en schep! der beweging. Adolf Hitler. De leider hield vervolgens 'n toespj die samengevat kan worden in de ste'W dat de kracht van de N.S.D.A.P. in eerste plaats gelegen ls in de trouw, het samengaan ln leven en dood. waar alle aanvallen te pletter moeten loopen.1 Goering verklaarde dan onder algemeer toejuichingen, dat in dit uur niet alM de leider en afgevaardigden der NS.Di^ maar de geheele beweging zich ook f teliifc achter haar leider schaart. Daarop omringde de geheele fracuj spontaan den leider en bracht hem stormj achtige ovaties. Elk lid van de fracuj voelde behoefte om den leider nog soonlijk door een handdruk de belofte tm trouw af te leggen. Bovendien legde geheele Rijksdag nog de verklaring a'. "H zij aaneengesloten achter haar ieidCf Adolf Hitler, staat. ENGELAND. Geen zes-urige arbeidsdag. Het Lagerhuis heeft het wetsontwei) waarbij de arbeidsdag op zes uur wordt paald en een boete op overtreding wore gesteld, met 137 tegen 40 stemmen verwoq pen. o GRIEKENLAND. Het einde der stakingen. Het trampersoneel te Athene, dat wf?^ loonsgeschillen in staking was f° heeft den arbeid hervat. „„„del Slechts 40 man weigerden het werk o.va gestelde voorwaarden te aanvaarde» werden ontslagen. Ook de bakkersgezellen zijn weer aa» werk gegaan en men verwacht dj» personeel van de gas- en electric»" drijven dit voorbeeld zal volgen. SPANJE. Onteigening van groot grondM»1' Zooals men weet, heeft Cortes een wet aangenomen, waai™ l-K&l bepaald, dat de eigendommen grootgrondbezitters, die in de beweging van Augustus j.l. een rolt van nuguobua J.l. -to- I gespeeld, zullen worden ontelgeno !(J,i hoeve van de agrarische hervo' or)^ u Naar thans blijkt, betreft het tile" „jjreWl eigening van 3 582 landhuizen, over 156 personen. j-J

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2