ficieele kennisgeving We Jaargang ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 No. 22309 STADSNIEUWS. ILEIDSCH STUDENTENTOONEEL. Het voornaamste Nieuws van heden. Burgerlijke Stand v. Leiden VISSCHERIJBERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: L ner i-egel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen oeentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle KL. advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën I ..(tend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Kn maximum aantal woorden van 30 Ie," volgens postrecht Voor eventueele opzending van n 10 cts P°rt0 betalen - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTa Voor Leiden per 3 maanden (.2.35; per week (.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post (.2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. HINDERWET. Jrgemeester en Wethouders van Lei- (brengen ter algemeene kennis, dal op gemeentesecretarie ter inzage zijn ne- E'.esd de stukken betrekking hebbende Je door het Departement van Onderwijs hen en Wetenschappen voorgenomen Biting van een electrisch pompgemaal ■en PesthuisDolder oo het Derceel ka- raal bekend Gemeente Leiden, Sectie 1253. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris, iden. 10 December 1932. 1854 Opvoering van „Dr. Smith" te Dordrecht. IltL. S. T. heeft thans ook te Dordrecht bate van de vereeniging „Tot Steun" Liefdadigheidsvoorsteling gegeven van blijspel „Good morning. Bill", in het irlandsch vertaald als „Dr. Smith", ij lezen daarover in het „Dordrechtsch tsblad": 1 is ons een voorrecht te mogen ge- dat de drie dames en vier heeren, l geval moesten behandelen, een zeer hardige vertolking van dit blijspel ben gegeven. Men bewoog zich gemak- Ik, natuurlijk, ongedwongen. Er ging me uit van het persoonlijk en gecom- |erd spel. Men was, wat men moest ptellen. actie en dictie benaderde men het te beroepstooneel. Er werd soepel, cor- beschaafd gespeeld, fnder de anderen maar eenigszins te te doen in haar of hun prestatie, Ben we toch wel „het" succes van den Jid op rekening zetten van de creatie iden heer Schuit, die in Lord Tidmouth (fijn komisch talent heeft doen schit- t is een avond geworden van fijn pilt tooneelgenot, dat zich vaak open- (fe in daverend handgeklao: een ltd. die ook in financieel oozicht ge- IH mag heeten, want de zaal was op prangen goed gevuld. Itechen het eerste en tweede bedrijf ft ie heer Schuit ten bate van „Tot P" op allerleukste manier en volgens Emkaansch systeem een bloemstuk in verkocht, dat telkens met één of meer lens inleg het ten slotte wist te brengen f.103. de medesoelende dames werden fen aangeboden. DE .ALMANAK 1933 DER V.V.S.L. pe almanak 1933 der Ver. van Vrouwe- (e Studenten, welke gisteravond aan de jeu Is uitgereikt, maakt naar vorm en pud een weiverzorgden indruk. Foor het eerste zij hulde gebracht aan I uitgeefster, de N.V. Boek- en Steen- hkkerij Eduard IJdo, voor het tweede 1 de kranige almanak-redactie, die kn twaalfden jaargang tot een der raigste uit de serie maakte. Den iicht- Ibwen band openslaande worden we ai jtct prettig verrast door de origineele ge. waarop de in iederen almanak on eerlijke kalender is verwerkt, door Msting van de data met foto-frag- "ten, betrekking hebbende op het Kgetijde. Volgen de gebruikelijke post- «legraaftarieven en de lijst van cura- hoogleeraren, lectoren en privaat- Jenten, waarbij de geestige teeke- ■Eetjes, welke de namen van de docen- i in beeld brengen, bijzondere vermel- verdienen. De jaarverslagen der sub- jbnigingen namen vele pagina's in be- '«rwijl aan het Mengelwerk slechts bescheiden plaats is ingeruimd, «n serie „Mixed Pickles", college-im- ~sies in beeld en de naam- en adres- jen van alle Leidsche studenten com- ren dit aantrekkelijke boekwerk, 'voor ieder lid der V.V.S.L. in latere een schat van herinneringen uit den "'Jken studententijd inhoudt. 'E n-Z.H.T.M. overweegt tariefs verlaging. Een onderzoek ingesteld. k directie van de N.Z.H.T.M. overweegt, 'aanleiding van de tariefsverlaging kL Spoorwegen, ook de tram- 'e herzien. Hiermede zal echter *ei eenigen tijd gemoeid zijn, omdat ae nieuwe lijn in exploitatie moet n een besluit werd trouwens nog ia omen. want san uitgebreid onder- let Cü uit den aard der zaak no" beëindigd is - zal moeten uitmaken 2j,®' de verlaging kan zijn. De Sv«. ls er rich. d't staat intusschen E. van bewust, dat de eene verla- hja,. andere tot gevolg hebben moet. net er met dit onderzoek alleen °tt gaat hoe groot de verlaging zal „O.H.C." MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN WOORDKUNST. Voordracht Albert Vogel. Over het algemeen is de belangstelling voor de klassieken tanend. Zelfs in die kringen, waar men het door een gymna siale opleiding anders zou verwachten. Ten zeerste is dat te betreuren, want de klas sieken bergen altijd nog in zich een schat van schoonheid. Wie nog twijfelt, zou gis teravond in de Kleine Stadszaal zich hebben kunnen overtuigen, toen voor de afd. Leiden van bovengenoemde Maat schappij onze groote voordrachtskunste naar Albert Vogel voordroeg Sophocles' „Koning Oedipus", een van die werken der oudheid, die dragen het stempel der eeuwigheid. Albert Vogel. Dit noodlots-drama, dat in groote be klemming voert naar het welbekende, door de goden voorbeschikte einde dateerend uit de 5de eeuw voor Christus blijft, al mag het dan door behandeling van de vragen van tijd en ruimte en door ge noemde voorbeschiktheid .waardoor aan toevalligheden een te groote rol wordt toe bedeeld, niet precies meer passen in het kader van het hedendgagsch tooneel, forsch van bouw en opzet, machtig van taal en styleering, een juweel van woord kunst en als dan een zoo geweldig woord kunstenaar de diverse figuren tot volle leven brengt, dan is het beluisteren ervan één groot genot. Vogel's stem blijft trots het klimmen der jaren zijn volle klankschoonheid be houden. Hoe vele jaren is het al niet ge leden, dat wij hem hoorden in dezelfde tragedieen gisteravond overweldigde hij ons opnieuw in onverminderde mate. Een van de factoren, die de Sophocles- tragedies blijvende schoonheid verleenen. is ongetwijfeld het d'en-menschelijke dat deze oud-Grieksche auteur zijn hoofd figuur de overige figuren dienen slechts om deze hoofdfiguur scherper te belich ten meegeeft trots zijn gebondenheid aan het mythologisch verhaal, dat den kern-inhoud vormt. Dat in-menscheliike is als het ware een directe vergoeding voor den zwaren nood- lotsdruk. waaraan rret is te ontkomen en Sophocles past zijn figuren daaraan aan: in Oedious door een ongebreidelde harts tocht, d'e hem tot de hoogste macht en tot den diensten val voert. Vogel beeldt alle Dersonen uit in vol komen gave mentaliteit, zooals SoDhocles ze heeft meegegeven. Het is dezelfde stem, maar hoe fijn genuanceerd! De Oedipus-fieuur wordt een echt menschelijk toonbeeld van ..Sturm und Drang" tot aan hem het noodlot is vol trokken: dat hij blijkt te ziin den moor denaar zijns vaders, de echtgenoot ziiner moeder zooals het orakel van DelDhi had voorspeld dat gebeuren zou. En dan de blinde ziener Teiresias, de beklagenswaar dige vrouw en moeder Jokaste hoe fijn geteekend, deze vrouwenfiguur! de Kreon. Allen worden door Vogel gemaakt tot levende scheoselen. trots hun onzicht baarheid Sluit de ooeen, ze staan voor u in gedachten in levende lijve. Welk een kracht in Oedinus' wanhooDS- scene, en welk een ge'at°n"e'd aan het slot, als hij. die zich heeft blind gemaakt, inwendig ziende is geworden! Het was in één woord: schitterend. De Kleine Stadszaal was, helaas, slechts matig bezet. De afwezigen hadden on gelijk! Aan het slot was de voorzitter der afd. Leiden, mr. G. H E. Nord Thomson onee- twijfeld aller tolk toen hii in de warmste bewoordingen den voorzitter van de ver eeniging dank bracht voor zijn prachtige voordracht. Tevens wekte hij od als lid toe te treden, welke onwekking niet zonder remitaat is gebleven. Fen krans en bloemen waren tastbare huldeblijken voor den kunstenaar. EEN mooi GESCHENK. Door de firma Vroom en Dreesmann zijn 400 bonnen, ter waarde van f. 2.50, ter beschikking van het Leidsch Crlsls- comlté gestold. DE TRAMLIJN LEIDEN—HAARLEM. 30 December vindt de officieele opening plaats. Naar wij vernemen is de officieele ope ning van de electrische tramlijn Leiden— Haarlem vastgesteld op Vrijdag 30 dezer. De laatste tram van dien dag zal op fees telijke wijze naar Hillegom worden over gebracht, terwijl den volgenden dag met uitsluitend electrische tractie wordt ge reden. academische examens. Geslaagd voor het candidaats-examen Nederl. Letteren mej. a. H. Mulder (Den Haag); candidaats-examen klassieke let teren mej. C. C. Roggeveen (Hillegers- berg)doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. R. Spier (Den Haag) en de heer A. E. van Eerde (Amsterdam); candidaats examen rechtsgeleerdheid de beer J. J. Risseeuw (Den Haag). filmliga, afd. leiden. Wereldpremière „Synfonie der Jahreszeilen." De voorstellingen van de Filmliga, afd. Leiden verheugen zich 'n steeds groeiende belangstelling. De activiteit van het be stuur werd ditmaal bewezen door het bren gen van Oleg Woinof's „Synfonie der Oahreszeiten", welke eerst zeer kort gele den gereed gekomen is. Deze voorsleiüng beteekende dus een wereldpremierevoor onze stad stellig een gebeurtenis! Woinof's schepping werd ingeleid dooi den voorzitter der Nederlandsche Filmliga Mr. Johan Huyts, wiens rede achterin de zaal moeilijk te volgen was, doch die zich o.i. hoofdzakelijk bepaalde tot een uiteen zetting omtrent de bedoeling der Filmliga- Allereerst dan de „Synfonie der Jahres- zeiten", een kaleidoscoop van het enorm veelzijdige leven der menschheld, van de aarde en de dierenwereld gedurende de vier jaargetijden In een machtige hoe veelheid fotografisch buitengewoon ge slaagde beelden, waaraan een zeer opmer kelijk observatievermogen van den ont werper ten grondslag ligt, trekt dit leven aan ons voorbij. Van veel, waaraan wij gewoon zijn geraakt en waarvan wij de schoonheid in de jacht van dezen tijd nauwelijks meer opmerken weet hij een schilderij te maken, dat tevens van een hooge artistieke visie getuigt. Een kunste naar is hier ongetwijfeld aan het werk, wiens subtiel gevoel voor de waarden der natuur, wiens juiste blik op de wisseling der maanden en haar typische verschijn selen evident zijft. Hij schijnt als bezeten van de aardsche bekoring, doch weel daarnaast ook als schrijnende tegenstel ling, ellende uit te beelden. Indrukwek kend is zeker het steeds weerkeerende mo tief van den arbeid, de steeds terugko mende beelden van de verstarde werkers bij hun machines, aan wie het rijkgescha keerde leven voorbijgaat: niets van alles wat het leven biedt kan in een eentonig bestaan door hen opgemerkt worden. Het wisselen der opnamen geschiedt gelukkig niet zoo snel en flitsend als bijv- bij „De man met de camera", die een ver- moeienden indruk schonk: de toeschou wer heeft hier over 't algemeen gelegen heid een en ander voldoende in zich op te nemen. Jammer dat Woinof geen climax in zijn opnamen, waarin hij zich meer 'n voortreffelijk fotograaf dan cineast be toont, heeft kunnen brengen, zoodat het slot dan ook na vele hoogstaande momen ten geen volledige bevrediging brengt. De melodieuse, niet diepgaande muziek van Hans Sieber, past zich veelvuldig op ge lukkige wijze bij de beelden aan, met als hoogtepunt de schildering van de machi nale productie, die in dezen tijd tot stil stand Is gekomen- Helaas was de geluids weergave nog lang niet feilloos! Dit fotografisch document verdient in breede kringen groote aandacht- Vooraf zagen wij zeer geslaagde frag menten uit de film .Fakkelgang" van de filmgroep Visie, waarin de strijd tegen het drankmisbruik op overtuigende wijze wordt uitgebeeld. In een kort bestek bren gen de vervaardigers hier een serie cine matografisch mooie vondsten, die een groote belofte voor de toekomst inhouden. Zeer juist is de aan drank verslaafde weergegeven op zijn toch naar het café en de invloed, die de alcohol op heel zijn wezen uitoefent. Als bij iedere tendenz- film ook hier weer het gebrek van de over drevenheid. Doch daaraan is moeilijk te ontkomen! „INTER NOS." Het dubbelmannenkwartet „Inter Nos" heeft gisteravond een goed geslaagd con cert gegeven voor de verpleegden van het gesticht Endegeest. Uit de dankbaarheid van de aanwezigen bleek, dat het gebodene op hoogen prijs werd gesteld. De directeur, dr. Stuurman, sprekende namens de patiënten dankte den heer Kok en zijn kwartet voor hetgeen zi] ten gehoore hadden gebracht en hoopte hen nog eens terug te mogen zien. de bioscopen. Trianon-Theater. Zoowel Szöke Sza- kall als Hermann Thimig behooren tot de populaire filmsterren en als beiden dan aan één programma zij het ook in an dere films medewerken, dan is een avond van vlotte, vluchtige en vrooiijke filmkunst te verwachten ..Mijn vriend de millionair" de film van Hermann Thimig, welke voor de pauze draait, toont de aan bidding van het gouden kalf in een kleine Duitsche badplaats. Hier doorheen werden een kleine Ilefdesaffaire enkele erappige situaties en een beetje detective-film ge mengd en het resultaat werd een amusan te film! Natuurlijk brengt het happy-end de partijen bij elkaar tot volkomen tevre denheid dan van de voor de liefdeskwesties van haar dochter angstvallig wakende moeder mitsgaders den schoonzoon het compagnonschap van de bank. waaraan hij voorheen als ondergeschikte bediende, me dewerkte. „De onbekende gast" is hoewel ook hier fabelachtige rijkdom, weliswaar in eenigszins andere opvatting, een groote rol stjeelt van geheel afwijkenden inhoud. Hoe prettig moet het zijn. als klein dorps winkeliertje in Berlijn een rijk-getrouwde dochter te hebben en derwaarts te trek ken! Szöke Szakall dacht evenzoo. Liet zijn winkel alleen en stortte zich zonder het evenwel te weten in een wesoennest. Zijn dochter bleek niet de mevrouw maar het kamermeisje en de echtgenoote van den chauffeur, in de eerste functie afwe zig, doch in de echte kwaliteit w:' thuis! De winkelier vindt zich omgetooverd in „Kommerzlenrat" en millionair. Enkele misstanden in het hulsgezin de verhou ding van den vermeenden schoonzoon tot een andere vrouw dan de zijne de behan deling door het personeel enz. zullen door schoonrtaoa even in orde worden gebracht! Vanzelfsprekend is een reeks dolle avon turen er het gevolg van Niet alleen ls de familie van den schoonzoon lichtelijk in de war met den vreemden gast deze vindt zich zelf weer een vreemde gast in een nachtclub, als hij uitgenoodied door en kele dames champagne met haar dringt en toch moet betalen! Alles komt ook hier weer in orde en voldaan trekt de winkelier met een bruid naar zijn eenvoudig dorpje terug. Luxor-Theater. „Ein tolles Madel" is één van de weinige kluchten, waarin een vrouwelijke filmster de hoofdrol vervult. Itnusschen is Anny Ondra volkomen te gen haar moeilijke taak opgewassen, al is deze film dan ook lang niet altijd geestig en ontaardt zij meer dan eens in een soort gooi- en smijtpartij, van het gehalte, zoo als Fritz Schulz. e a„ die in zoo grooten getale hebben gebracht. Hoe dan ook: er is veel geestig spel van Anny Ondra in dit kluchtige verhaal van een levenslustige jongedame en een antieken vader, die bei den na vele moeilijkheden tevreden zijn met het huwelijk met een schatrijken jongen circus-directeur! „Ein tolles Ma- del" behoort niet tot de kwalitatief hoog staande films der nieuwe Ufa-serie. maar zij brengt niettemin luchtig amusement en geeft veelvuldig aanleiding tot vrooiijke oogenblikken! Spannend en somwijlen wat geheimzin nig was „De Bende van de Transatlantic", een strijd tusschen recht en misdaad, aan boord van een oceaanstoomer. Edmund Lowe en Lois Moran geven een vlotte creatie van de voornaamste figuren. Het City-theater brengt deze week de ontknooping van de sensationeel-spannen- de serie-film „De geheimzinnige radio bende", waarvan slechts weinigen de goede oplossing zullen hebben geraden. Ook wij willen den sluier der geheimzinnigheid niet oplichten teneinde de spanning niet weg te nemen. Wie van mysterieuze films houdt, kan deze week in het theater in de Haarlemmerstraat zijn hart ophalen! Het voorprogramma brengt een dol komische twee-acter van Charlie Chaplin en het gebruikelijke City-nieuws, dat o.m. den eindstrijd van den Amsterdamschen Zesdaagsche en den brand in de P C. Hooft in beeld brengt. Casino-theater. Aan de „Toonfilm- parade" hebben nagenoeg alle Duitsche filmstars, uitgezonderd natuurlijk degene, die een vast contract bij de U.F.A. en andere maatschappijen hebben, medewer king verleend en dit zijn er heel wat. Het programma spreekt van een veertigtal en we zullen dit gaarne aannemen. In deze film loopt zelfs, in tegenstelling met an dere soortgelijke producten, nog eenigszins een draad, waarvoor Camilla Horn zorg draagt, die als figurante bij „de film" komt en daarna alle ontmoetingen en ervaringen van een tot star gepromoveerde actrice meemaakt. Het zou ons te ver voeren, alle individueele prestaties afzonderlijk te ver melden. Zü slechts genoemd de step-dans- improvisatie van Ernst Verebes, benevens 't guitige spel van Paul Kemp, den „kwa jongen" van 't witte doek. Anny Ondra, 't beweeglijke en kwieke meiske, wier spel alleen reeds voldoende is, om een succes te waarborgen, viert triom fen in „De eerste kus", een amusant blij spelletje. De man, wien ze haar eerste kus zal geven, zal met haar mogen trouwen. Het is vanzelfsprekend, dat er een flink aantal mededingers is. Beide films zijn dus zeer zeker het aan kijken waard. BINNENLAND. Een pleidooi voor steun aan de blom- bollenkweekers. (4e Blad). De Waterstaatsbegrooting; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (Binnen land, 3e Blad). Prof. Veraart uit de R.K. Staatspartij getreden. (Binnenland, 3e Blad). Dr. Eckcncr naar Indië, in verband met de plannen inzake een luchtschip-verbin ding. (Binnenland, 3e Blad). De opening der Katwijkschc Winkelweek (3e Blad). BUITENLAND Nog geen definitieve beslissing in dé Schulden- en Ontwapeningskwesties. (Bul- tenl., Ie Blad). De Duitsche Rijksdag is verdaagd tot Januari. (Buitenl., Ie Blad). De paleis-revolutie bij de Nazis. (Bui tenland, le Blad). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent is geslaagd mej. C. H. P. P. M. Kortmann te Oegstgeest. De heer N. Kwestroo bericht ons, dat hem met ingang van heden de vertegen woordiging voor Leiden en omstreken ls toevertrouwd van de bekende Morris automobielen. waarvan thans in zijn showroom Hoogewoerd 131 een aantal modellen 1933 is tentoongesteld. Op de 35e Int. Pluimveetentoonstel ling van „Ornithophilla" te Utrecht be haalden twee stadgenooten, leden der Leidsche Pluimvee-Vereen, veel succes. De heer P. de Wolf verwierf 6 eerste en 5 eere-prijzen met Japansche krielhoenders, nl. voor den besten haan en hen zwart witstaart, den besten haan zwartbont en de beste hen zwart. Tevens de clubprljs voor de fraaiste Jap. kriel van de Dwerg hoenders-Vereen. De heer F. v. d. Mark Jr. verwierf 4 eerste en 4 eereprljzen met Hollandsche krielen nl. voor de beste hen zilver Duck- win, de beste hen wit, de beste haan zwart en de clubprijs der Ned. Hoender club voor de fraaiste Holl. kriel. De N.V. Electrische Handelsdrukkerij C. de Bink en Zoon alhier, die in den aan vang van dit jaar een keurige Jubileum kalender rondzond, heeft nu haar clien tele aangenaam verrast met een aardig en tot in de puntjes verzorgd schrijfmapje. geboren: Ibeltje, D. van A. de Koning en J. de Graaf Helena Maria, D. van J. Vink en M. J. van Kesteren Maria Elisabeth Geertrulda, Z. van E. H v Halderen en A. M. H. Koeleman Pieter, Z. van W. Nieuwenburg en J. Huijser Willem August Johan. Z. van J. F P. H. Secrève en A. P. R Boekestein Catharlna D. van G. Herreur en A. Blansjaar Willem, Z. van J. H. v. Leeuwen en A. Rol Her- manus, Z. van J. W Benning en N de Roode 'Adrlanus Nlcolaas, Z. van B. J. v. Egmond en J. Dool. OVERLEDEN. C. v. SteinVan Rhljn, Vr. 67 j. J. C. MarkDe Tombe. Wede. 93 j. IJMUIDEN 10 Deo. VISCHPk.aj^EN. Tarbot per KG. f. 1.70, Tongen per K.G. f. 1.65—1.25, Ze^schol per kist van 50 KG. f. 28.50, Kleine Sc.ioi f. 21—7.5J, Sc»,ar 1.J20 1.10, Middel Sche.visth 1.37—33, K.ein- middel Sciie.vlsch t.26—l.o50, K.dne S hel- visch f. 17—9.50. Wijting f. 5—4. Aangevoerd 200 kisten ve scher haring. Prijzen f. 8.10—7.10 per kist. Aangekomen 1 logger: KW. 70 met f.220 voor gedoel.elijke lading; K W. 30 met f.640 voor pekelharing; 1 Engelsche driiter: L.T. 750 met f. 1521 voor versche haring. EEN AVOND VAN DEN LACH. Louis Davinds onderneemt met zijn kameraden een uitgebreide tournée door ons land. Zijn programma bestaat inede uit het dezen zomer zoo populair geworden Kleinkunst-ensemble van het Kurhaus- cabaret te Scheveningen. Natuurlijk zullen Louis Davids' vrooiijke liedjes en praatjes domineeren. Morgenavond treedt hij op in den Leid. schen Schouwburg

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1