EMAILLE HUIS Kachels.. Haardkachels tegen verlaagde prijzen L.VAN PARIDON LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 10 December Koopt tijdens de Winkelweek Noordeinde 7, Katwijk a. Zee Crematie en Auto-Transport BINNENLAND. IN HET O Wij hebben een groote sorteering Ook ruim gesorteerd in Huishoude lijke Artikelen, Emaille, Glas- en Aardewerk. BELEEFD AANBELEVEND: 1831 P. OUDSHOORN Jr. MELKINRICHTING „DE HOOP" Katwijk a.d. Rijn - Kerkstraat 16 - Tel. 107 Filiaal: Katwijk a. Z., Voorstr. 54 - Te). 134 Gerechtigd tot het voeren van het Rijksbotermerk. Is cn blijft steeds je adres voor le kwaliteit ZUIVELPRODUCTEN. Dagelijks VERSCHE EIEREN uit eigen hoenderpark. Europa, ja in de gansche wereld, dan zien we overal een desorganisatie van de pro ductie. waaruit voortvloeit een desorgani satie van den wereldhandel en het ver keer tusschen de volkeren waaruit is voort gekomen het zich graag of niet, opsluiten binnen eigen grenzen, een proces, dat zoo ver dreigt door te gaan dat waar eerst muren werden opgericht tusschen wereld- deelen daarna tusschen rijken, en zelfs binnen de grenzen ja tusschen de gemeen ten muren werden opgericht, om het wei nige werk dat er in een gemeente is. toch maar voor eigen Inwoners te sparen. Toestanden zijn er zich aan het ontwik kelen, die wij na de middeleeuwen niet meer mogelijk hadden geacht, toen men om van de eene plaats naar de andere te komen met handel zeker tien maal tol moest betalen: maar thans is het moeilij ker om van het eene land naar het andere te handelen want zelfs met tol betalen komt men er niet eenvoudig wordt door Invoerbeperkingen en invoerverboden de handel onmogelijk gemaakt. Het is dan ook geen wonder, dat wij in de plaats onzer inwoning waar een der voornaamste middelen van bestaan geheel is aangewezen oo den bultenlandschen handel, met meer dan gewone belangstel ling den gang van zaken tusschen de ver schillende landen gadeslaan en uitzien naar het reddende woord waardoor de ta riefmuren om ons heen als eens de muren van Jericho zullen wegvallen. Maar begrijpelijk is het tevens dat waar hier zoo goed de druk van buiten af ge voeld wordt, er een vruchtbare bodem aan wezig moet zijn voor oroDaganda en voor het gevoel dat men blnnenlandsch fabri kaat in deze moeilijke dagen bijzonder moet steunen Het is een Nederlandsche eigenschap dat wil veel crltischer staan tegenover oroducten van elven bodem dan die in het buitenland gemaakt zijn ook al een voortvloeisel uit het gevoel dat men eigen fouten beter kent dan die van an deren. Wij moeten het dan ook toejuichen dat de Vereen, voor Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand zich door de tijdsomstandigheden niet heeft laten ont moedigen. maar integendeel gemeend heeft, dat juist de moeilijke tijden moes ten zijn een prikkel tot energie en tevens tot tentoonstelling en propaganda dat men ook alles kan krijgen te Katwijk en tegen dezelfde Drljzen a's waarvoor ze el ders verkrijgbaar zijn- Want laten we toch vooral niet vergeten, dat Katwijk goede verbindingen heeft met Lelden en Den Haae goede verbindingen die onmisbaar ztin voor onze olaats a's_ badplaats maar die het ook talloos velen in deze tijden mogelijk maken hun inkoooen elders te doen in de eroote magazitnen die het koo- pen zoo gemakkelijk maken die door hun massaverkooo op andere lasten zitten, maar daardoor een zware concurrentie aandoen aan den plaatselijken midden stand. Zullen wil het dan niet prijzen dat de middenstand te Katwijk door een daad als deze winkelweek toeroeot aan de ingeze tenen wat Neder! Fabrikaat doet voor het Hollandsche product ziet wij heb ben wat eit elders zoekt in deze'fde kwa liteiten en onder dezelfde condities voor u! In den moeilijken strijd om het bestaan is het een logische daad te orobeeren de Inwoners te overtuigen dat zii in Katwijk terecht kunnen voor alles wat zii eiders willen koooen. tenzli het gaan winketen elders maar een voorwendsel is om te ge nieten van de attractie's der groote steden. Ik ma» dan ook wel hip- verklaren dat het gemeentebestuur van Katwlik het ge meenschappelijk streven van de vereenl- ginven Nederl Fabrikaat en Chr. Handel drijvende en Industr. Middenstand met symoathie begroet en haar hartelltk een groot succes toewenscht zoodat deze week geheel brenet hetgeen men er van hoont. More zii bvidra»en tot een n'aatseliike opleving een onleving die noodlg is voor een goeden gang van zaken in de geheeie gemeente. Hiermede, dames en heeren verklaar ik deze winkelweek voor geopend. Rede Dr. van Dorp. Namens de Kamer van Koophandel van Rijnland voerde vervolgens dr. Van Dorn het woord. Als vertegenwoordiger van dat lichaam bracht spr. de gelukwenschen over en feliciteerde het bestuur met het nemen van het besluit om een winkelweek te organlseeren. Spr hoopte dat deze suc ces zal hebben en dat het koopen van Ned Fabrikaat er doof bevorderd zal worden De plaatsgenooten zullen zien dat hier te Katwijk evengoed alles te verkrijgen is als elders. Dit moet zóó verstaan worden dat alles bij gelijke kwaliteit en gelijke prijzon hier verkrijgbaar is. In dat geval is het ge- wenscht dat men zich tot zijn naaste be paalt. Spr. eindigde met de opmerking dat men geen goed wereldburger is. ais men geen goed vaderlander is. En om een goed vaderlander te zijn, moet men liefde heb ben voor de plaats waar men woont. Een mooie inzet! Na het uitspreken van de drie redevoe ringen dl.e men met grooten bijval be groette. werd de thee rondgediend- Door het bestuur met de reeds genoemde autoriteiten en afgevaardigden werd daar na in drie auto's een rondrit door het dorp gemaakt, om de winkels van de deelnemers in oogenschouw te nemen. Om 7 uur spoedden zich velen naar de Buitensluisstraat waar een ooenluchtfllm- voorstelling plaats had. uitgaande van Hille's beschuitfabriek te Zaandam. De dicht saamgeoakte menigte volgde met aandacht de reclamebeelden, de teekenfilm en komische film. opgeluisterd door gra- mofoonmuziek Tegelijkertijd maakte de Harmonie U.N.I., directeur P. C Lang- muur. voorafgegaan door twee politieagen ten te Daard. omstuwd door een zeer groote menigte een rondgang door de gemeente Tiidens dezen tocht werd door de firma Tokio in de Voorstraat den leden van U N I. een koo koffie en een sieaar aan»eboden; voorwaar een aardige attentie! Aangeko men op den Boulevard werd bii de muziek tent. na een vroolijke melodie, de stoet ontbonden. Winkelweek! Drukte, vertier, reclames, verlichte étalages koopen en verkoooen! De winkeliers honen: ze zijn in de weer geweest met de voorbereidingen: ze hebben er alles on gezet om er iets bitzonders van te maken, anders dan anders. Ze zetten hun netten u!t om de menschen te van»en en wachten. De menschen komen vipden het een gezellige d-ukte we'feien hier be wonderen daar. „Zeg. heb je dit gezien?" „Weet je dat d'e étalage zoo aard-'» is?" Ze oaradeeren. praten laken en prijzen De toneen zün losser dan gewoonlijk het be drit te lilken on den .goeden ouwen tiid". E'ndeiük eaan zii koooen al wat goed b'l- lük, nood'» is maar dat zii anders voorbij liepen. Zii doen vondsten en wie is er niet in ziin schik met een vond'i? De kooper en d» verkoooer küken vroo'iik! Daar is het vertier, de ooievin»! Katwlik. ontdek uw winkels! Katwijk, glunder! Katwijk vooruit! RECLAME. .Begrafenisonderneming G. M. SEUGLING Kosterij Evang, Luth Gem. Middelweg 36 Tel. 3101 Leiden 2451 Overzicht onzer belangrijkste V eemarkten. Alhoewel de aanvoer van kaas momen teel zeer beperkt is, loopt het met dezen handel erg llauw en waren ook in de afgeloopen week de prijzen ternauwer nood te handha' en. De exporteurs oefenen door hun weinige kooplust vooral een druk op de markt uit. Zoo gaat het ook met den boterhandel zelfs bij een kleine productie die er thans ongetwijfeld is, doch er is in de koelhuizen nogal wat voorradig, zoodat men geen kans krijgt de prijzen op een wat hooger niveau te brengen terwijl het nu toch de tijd is. Nadeeltg werkt hierbij vooral de onstandvastige Engel- sche valuta, zoodat het gevaar voor ver liezen des te grooter is. Melk staat even eens in voor den winter ongunstige waarde. We zagen op de groote veemarkten van gisteren gehouden de gebruiksveeaidee- llngen erg schaarach bezet en ofschoon er te Leeuwarder nogal wat vraag naar jong kaifsvee bestond, was de handel toch sleepend, met geen betere prijzen Hier ter plaatse was de markt uiterst stroef. Er was weinig goede kwaliteit melkvee aangevoerd en alzoo stond de noteering wel wat lager. Varekoeien waren ruim schoots aangeboden. In vele gevallen nog op te ruimen wegens gebrek aan contan ten als straks de landhuur moet worden betaald. Men kree» echter moeilijk een behoorlijk bod. zoodat ook voor deze soorten de handel zoowel als de prijzen ze°r flauw genoemd kunnen worden. In verhouding ging het oo de siachtvee- afdeelingen wel iets beter. De eriizen maakten wel niet zoo'n ..vlucht", doch men kon verkoot>en tot ruim prijshou dende noteerin» van vorige week en dat zegt al heel wat. Voor de a s. feestdagen valt misschien voor een best kwaliteit vet b»estie nog wel een goeden nriis te maken. Wil zagen gistpren hopeden voor de aller beste kwaliteit f. 0.85—f. 0.88 oer K.G. geslacht. Verder van f0.45f. 0 62 p KG. Door is het slachtvee dus nog niet. Vette, ruchtere en graska'veren werden over het glToirioori fllnlr VP7"Vto vkf? olH Het wolvee trok wederom een slechte be^anqrrt.olllnp bit de koooer*. Er ?lne:en vovcpv» jtfothe kooitjes van de hand voor f 7. f. 8 f. 9 Der rtuk. Alleen voor de aller zoet* coorten kwamen de prijzen boven de f. i0. Ofschoon men in Den Haag aan de Var- ke™^-Centrale a^es bedenkt om den han del te beween 15 cent voor d»1 varens te doen best°d°n is er voor den boar weinig kans dezen nrijs te maken. 14 o°nt, was het gemiddelde. VAN DER S. DE KATHOLIEKEN EN DE DEMOCRATIE Prof. dr. Veraart treedt uit de R. K. Staatspartij. Over het onderwerp „De beslissing der Katholieke democraten", sprak gister avond prol. dr. J. A. Veraart voor de De mocratische Studieclub van de R.K. Kles- vereeniging Rijkskieskring 's Gravenhage, in openbare vergadering. Spr herinnerde aan de krachtige po gingen in het geheeie land voor een krachtige democratische politiek van de R.K. Staatspartij. In het bijzonder had men zijn aandacht gewijd aan de crisis- politiek, die in het lot der driehonderd duizend werkloozen verbetering moest brengen door het geven van arbeid, waar bij de geheel bijzondere economische po sitie van Nederland volop moest worden gebruikt en de geesel der deflatie be streden. In de practlsche politiek van deze re geering is van een vervulling dezer kern gezonde gedachten, door spr. reeds sinds het begin der depressie uitvoerig verde digd en nadien door een groot aantal eco nomisten evenzeer, niets terecht gekomen. Hoe kon ook de samenstelling dezer re geering dat doen verwachten? Met meer hoop werd een beroep gedaan op de R.K. Staatspartij en aangedrongen op volko men herziening van het zoo slap ontwerp- program. Men kon meenen, dat een zoo sterke beweging de oogen voor de begane fouten zou openen, dat men-alles zou heb ben gedaan om nog ten slotte een forsch crisis-program op te bouwen, waarmee onze lijdende broeders geholpen zouden worden. Het verloop is thans voldoende bekend. De vergadering van den R.K. Partijraad te Haarlem heeft het elnd-antwoord ge geven. Zonder uitzondering zijn zoowel de staatkundig- als economisch-demo- cratische amendementen om zeep ge bracht. Het reeds zoo lang bekende con junctuurplan-Evers was niet eens door de leiding bestudeerd. Men heeft o.a gezegd, dat het niet aanging zulke groote nieuwe lasten op het volk te leggen. Wie zoo iets zegt, kent nog niet het a.b.c. van de vraag stukken der conjunctuurpolitiek, die het er juist op aanlegt meer evenwicht tus schen laag- en hoog-conjunctuur te bren gen en de bij laag-conjunctuur onvermij delijke deflatie te bestrijden. Voor spr. is het thans genoeg. Van het begin af der campagne, waarvoor men hem heeft opgeroepen, heeft hij zijn vrienden niet in het onzekere gelaten, wat hij doen zou als de pogingen tot volslagen democratiseering der politiek van de R.K. Staatspartij niet slaagde. Hii erkent, dat zii volkomen mislukt zijn. Sinds veertien jaren geleden spr. zijn arbeid voor die democratiseering begon, heeft hij den toe stand steeds slechter zien worden. De ver jonging der fractie in leeftitd heeft niet alleen niet geleid tot vooruitgang in de politiek voor het maatschappelijk zwakke, het is daarmee steeds meer bergaf ge gaan. De jongeren in de politiek laten de democratische politiek geheel in den steek. Na deze vergadering treedt spr. dus uit de partij Hii dringt ér bij n'emand op aan ziin voorbeeld te volgen. Of spr. bereid is elders zijn pogingen voort te zetten om tot het ideaal te geraken, dat alle katho lieken van Nederland zich laten leiden door de concrete staatkundige daden, die het katholiek-staatkundig beginsel thans van hen eischt? Zeker is hij daartoe be reid. maar op voorwaarde, dat hij een beweging ontmoet, die door een behoor lijken diepgang, groote geestdrift en offer vaardigheid. discioline en zelfverlooche ning de waarborgen biedt, dat eindeü'k wordt oogebouwd. wat in de Staatsnartij onmogelük bleek De naaste toekomst za! leeren, of er zulk een beweging bestaat. ZEPPELIN-VERBINDING MET NED.-INDIË? Meteorologische onderzoekingen van dr. Eckcner. Naar wij vernemen zal dr. Eckener op 30 December as. met het mailschip Ba- loeran" van de Rotterdamsche Lloyd van Marseille naar Nederlandsch-Indië ver trekken. Dr. Eckener zal de reis tot Suez meemaken en één week in Egynte blijven. Vervolgens zal dr. Eckener met 't motor- vrachtschio „Talisse" van de Maatschaopij „Nederland", dat in ballast vaart, de rei» naar Nederlandsch-Indië voortzetten. Dr. Eckener heeft besloten om met, het laatstgenoemde schin de reis te vervolgen, om zoodoende in de gelegenheid te ziin lanes de biizondere route, welke 't schip neemt, de meteorologische toestanden te bestudeeren, in het bijzonder die van den equator. De aankomst van dr. Eckenei- in Neder landsch-Indië zal vermoedelijk eind Jan. plaats hebben. Dr. Eckener is voornemens twee a drie weken in Nederlandsch-Ind'ë te verblijven. Hii zal vergezeld worden dooi den heer J. E. van Tiien die als vertegen woordiger van het „Syndicaat voor LueM- scheDenverkeer met Nederiandsch-Indiè" de reis zal meemaken. VERLAGING BUSRECHT'. Het recht voor het hebben van een post bus zal met ingang van 1 Januari a.s. voor de kantoren, waar dit tot nu toe f2.50 per kwartaal bedroeg, verlaagd worden tot f. 2 per kwartaal en voor de grootste kantoren van f. 5 op f. 3.75. CREDIET VOOR DEN MIDDENSTAND. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van den directeur, namens het alg. bestuur van den Kon. Ned. Middenstands bond te 's-Gravenhage, houdende verzoek, le bevorderen dat een algemeene regeling worde in het leven geroepen ter voorzie ning in de crcdletbehoeften van levens vatbare mldd°nstandsbedrijven, welke door de crisis ziin getroffen en thans dopr de middenstandsbanken niet kunnen wor den geholpen. o DE PHOHI-UITZENDINGEN. Naar wij vernemen zullen de Phohi- uitzendingen naar Indié nog niet op 15 dezer gelijk aangekondigd is aan vangen. doch op een nader vast te stellen datum tusschen den 15en en Kerstmis as. Hbld. DE WATERSTAATS-BEGROOTING. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer In de Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende dé Waterstaats begrooting deelt minister Reymer mede, dat hij een wetsontwerp neeft doen opstel len tot wijziging van de Wet op de Open bare Vervoermiddelen, waaraan bij het ver schijnen van het Voorloopig Verslag de laatste hand werd gelegd. Dit ontwerp be doelt voor autobussen eenlge in de prac- tijk aan het licht getreden leemten weg te nemen, voor vrachtautodiensten een ver gunningstelsel in te voeren en voor beide vervoermiddelen, wat de z.g.n. wilde ritten betreft te komen tot tempering van de thans al te weinig gebreidelde concurren tie. Nadat adviezen van de daarvoor m aanmerking komende autoriteiten en be langhebbenden zullen zijn ingewonnen, hoopt de Minister indiening te kunnen be spoedigen. Tusschen de directie der Nederl. Spoor wegen en de gemeente Rotterdam is om trent het spoorwegvraagstuk in beginsel overeenstemming bereikt. Nader oveneg zal verder over de uitwerking worden gepleegd, hlerbij zal ook het vraagstuk van een nieuw station Rotterdam-Zuid met toelei- dende wegen in behandeling komen. De electrificatie van den spoorweg Rot terdam—Dordrecht is geen uitvloeisel van deze plannen. Intusschen schijnt de moge lijkheid niet uitgesloten, dat als gevolg daarvan de behoefte aan een groot station Zuid zal verminderen en dat met een een voudiger oplossing kan^ worden volstaan. Inzake de reorganisatie van den water staatsdienst wordt gemeld dat het aantal bureelen en kantoren van 135 tot 65 zal worden teruggebracht. De plannen voor den bouw van de bru0 over het Hollandsch Diep zijn nog niet ge reed en het onderzoek omtrent de juiste plaats van de brug nabij- Moerdijk is nog niet geëindigd. Intusschen wordt erop ge rekend, dat in 1933 met de uitvoering van de werken zal kunnen worden aangevan gen. Aan Moerdijk als plaats voor de brug blijft de minister verre de voorkeur geven boven Willemstad. De binnenlandsche luchtverbindingen hebben de aandacht van de regeering. doch met financieelen steun daarvan moet alleen reeds wegens de thans dringend ge boden zuinigheid groote voorzichtigheid in acht worden genomen. Voor steun ten aan zien van het aanleggen van luchtvaartter reinen ziet de minister vooralsnog geen noodzaak. PROVINCIALE BEGROOTING VAN ZUID-HOLLAND. Verslag der Commissie van Rapporteurs. In het verslag van de commissie van rapporteurs omtrent het onderzoek van de begvooting van Zuid-Holland voor 1933 in de afdeelingen der Prov. Staten, wordt dank gebracht aan Gedep. Staten voor het gevoerde beleid bijzonderlijk voor zoover zich dit toonde in het aanbieden van een sluitende begrooting, niettegenstaande de moeilijke financieele omstandigheden. Tegen de voorgestelde belastingverhoo- ging bestond naar het oordeel van ver schillende leden niet het minste bezwaar. Van andere zijde werd evenwel opge merkt, dat deze verhooging ook opgebracht moet worden door de bewoners van het platteland, waar de toestand zeer hache lijk is; naar de meening van deze leden is de voorgestelde belastingverhooging reeds te zwaar en zal nog veel verder moe ten worden gegaan met de bezuinigingen, Verschillende leden verklaarden zich tegen salariskorting en verhaal van de pensioenoremie: andere leden achtten dezen maatregel onvermijdelijk Vele leden vroegen of Ged Staten be reid zijn, regelingen te ontwerpen, die be oogen steun te verleenen aan tuinders, boeren en kweekers, in samenwerking met Rijk en gemeenten. In hun antwoord zeggen Ged. Staten van oordeel te zijn. dat, gezien de vele andere bezuinigingsmaatregelen, welke in het financieel belang der provincie geno men moeten worden, aan een verminde ring van de salarissen niet te ontkomen is. Afgezien hiervan maken ook andere factoren, gelijk in de desbetreffende voor dracht is uiteengezet, deze vermindering onvermijdelijk. Nu de moeilijkheden in land- en tuin bouw tengevolge van de heerschende eco nomische crisis, een algemeen karakter voor het geheeie land hebben aangenomen en in verband daarmede, van rijkswege reeds verschillende steunmaatregelen in het belang van die takken van bedrijf ziin getroffen heeft de Droviucie, naar de mee ning van Ged Staten, te dezen geen taak meer te vervullen. WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIEL BESCHIKKING. De nummerborden. De Minister van Waterstaat heelt de Motor- en Rijwielbeschikking gewijzigd in dier voege, dat art. 3 wordt gelezen als volgt: „1. Het nummer met letter mag niet an ders worden aangebracht dan in witte onuitwlschbare teekens op donkerb'auwen achtergrond, geheel overeenkomstig de modellen, vervat in billage III. 2. De letter ma» niet anders worden ge plaatst dan hetzii midden boven, hetzij vóór het nummer: in het iaatete geval daarvan te halver hoogte, gescheiden door een horizontale streep, een en ander geheel overeenkomstig de voorbeelden, gegeven in de in het vorige lid genoemde bijlage. 3. Op het blauwe vlak. aangegeven in de voorbeelden, in het tweede lid bedoeld, mag niets anders dan het nummer met letter worden aangebracht. Indien echter de verlichting van nummer en letter door middel van een transoarant geschiedt en de letter overeenkomstig het tweede lid boven het nummer is genlaatst mogen het achterlicht en het stonilcht worden aan gebracht in den linker- en den rechter bovenhoek van het blauwe vlak met d'en verstande, dat de afstand tusschen beide lichten niet meer dan 30 c M. mag bedra gen, het achterlicht zich het dichtst bij de linkerzijde van t motorrijtuig moei be vinden en aan de wettelijke voorschriften betreffende de lichten moet worden vol daan". GETUIGENISSAMENKOMST KERK EN VREDE. Gisteravond werd te 's-Graven' initiatief van het hoofdbestuur vm en Vrede" een groote openbare gei samenkomst gehouden in de grog van den Dierentuin, welke voor het van het land was belegd en door ve den en belangstellenden uit naburige sen. waaronder uit Leiden, werd Na het zingen van het 7e vers v- Z3ing 229 hield dr. A. K. Kuiper L zlnd predikant, zijn openingsrede „Kerstmis en Oorlog." Prof. dr. C. G. van Riel (oud-Kat spreekt over: „Wat verwachten wd Genève?" Dr. J. A. Riemens (Nederlandsch vormd predikant te Lelden spreek over: „Evangelie en Oorlog". Evang oorlog staan in onverzoenlijk c° Want Evangelie en gezindheid tot behooren bijeen. We kunnen hier grootere cirkels trekken: in hart en in kring en in gemeenschap, voor „J- Grlek". voor de natiën in hun ver denheid van structuur- Het is den c onmogelijk halt te houden bij de kunde en voor den vijand te bidde gens christelijke, en tevens hem op Hjke wijze te dooden wegens staatk motieven. Een compromis met de toestanden In het gebrekkige gehee! in wij leven als gebrekkige menscht het christelijk geloof alleen dan sl wanneer er toch een gerechtigheid.;!: Iets schuilt: b.v. politiemaatregelen nen uit noodweer. Maar in den oorl in de moderne oorlogstoerusting om die kern. Daarom kunnen wij niet doen. En zijn tegen alle romantiek r oorlog. En wagen het met het met de Overwinning van onzen Christus. Na het gemeenschappelijk ringen Psalm 89 8 neemt ds. J. J. Busk (Gereformeerd in Hersteld Verband) woord sprekend over: „In diens Christus". Ds. Buskes gaat uit van bet dr. Riemens gegeven getuigenis: oorl Evangelie vormen een onverzoenlijk genstelling. Spreker laat zien wat deze belij voor de eerste christenen tegenover Romeinschen Keizer beteekend heelt, het woord van Christus zeil: „Nie kan twee heeren dienen". In onzen tij teekent deze belijdenis: het weigere den dienst aan Mars Geen korrel wi mag op zijn altaar geofferd worde Prof dr. G. J. Heering .(Remons uit Lelden, voorzitter der vereeniglng slotte het woord verkrijgend spreekt „De Kerk die Kerstmis viert" Aan de Kerk, aldus spreker, dank' het beste dat we hebben. Zij houd Evangelie levend zij roeDt tot Kets en herinnert aan Advent. Alleen de kerk liefheeft en dient, heeft het haar te crltiseeren. Maar die feri noodig. De kerk leeft uit de traditie is haar kracht en haar eevaar. De dezer eeuw" heerschen in de kerk en gen haar om ook het ergste te san neeren: den oorlog en zijn voorbereid Daartegen staat een deel der ker „Kerk en Vrede". En in andere 1 haar geestverwanten. Wanneer Christus deze maand spreker, in levenden lijve wederk aan Zijn kerk zou vragen: „wat is ui bezig te prepareeren onder uwe g" ring, waarin worden de longe manne oefend onder uwe goedkeuring?" de kerk. die zegt Christus te verw het durven toonen? Spr. weigert dit looven. De kerk, die zich opmaakt om Ke te vieren, heeft te zien op de ,.h* die Christus volgden. Zij leefden en den in de Groote Verwachting van Toekomst: „Uw Koninkrijk kome! christenen hebben in de wereld te als de geloovigen, die het Rijk verwac eerst het Gericht en dan het Rijk. Als christenen staan wij tevens in gen Dienst, in den Dienst van Hem Vredevorst, die Zijn zegenende hani strekt over alle volken en die het Vader" ons od de linpen legt. Daarop ging spreker voor in gebed het zingen van Gezang 50 vers 4 en uitspreken van de zegenbede, gine de. menkomst die door orgelspel van den Secrève was opgeluisterd, uiteen BEGRAFENIS J. BOTERENBROO Onder groote deelnemende belan ling is gistermiddag op de Nieuwe Oo begraafplaats te Amsterdam ter aarde steld het stoffelijk overschot van architect J. Boterenbrood. Aan de groeve is gesproken door heeren Blauw. ir. de Bie Leuveling T] Wieger Bruin en Jan de Meijer. MOHAMAD HATTA CANDIDA^ DER O.S.P. Een Aneta-telegram uit Batavia m dat de Onafhankelijke Socialistische r telegrafisch aan den heer Mon Hatta vroeg, of deze bereid was een didatuur voor, de Tweede Kamer te vaarden, waarop de heer Mohamad b bevestigend heeft geantwoord. DE CRISIS. De glasfabriek van A. J- Nieuw-Buinen zal met ingang van cember haar dicht- en halfdicht-oven ven. waardoor 250 man zullen woroen slagen. De heer A. J. Bakker heeft tezamen andere glasfabrieken in ons lajn durend, doch tevergeefs in Den Haas gedrongen op contingenteering- o ACTIE BIJ DE FIRMA PALT01 Inzake de actie bij de firma P0"1,.' Almelo is door de organisaties e matum gesteld met de volgende a. de vrijwillige loonsverlaging j, wordt onverwijld teruggenomen. wordt ten spoedigste een co!lec"„ en o aan een bespreking onderwon*"' g eengekomen; c. met inachtn» onder a. en b. genoemde eisen j^ een alleszins bevredigende om de werktljd'rkrimoing bewerk jrC - Indien intusschen geen opw gekregen zal het personeel op in staking gaan.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10