Jachtrit te Zeist - De eerste kas-tulpen - Een paarlen-koning Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. üodr den ned. hengelaarsbond werd in den Amstel onder Ouder kerk met den zegen gevischt. De gevangen visch wordt overgebracht naar door den bond gepacht vischwater. n d1bubg8che geerlinken -tim m erl1 eden jn hun schilderachtige dracht, waarin zij het land doortrekken. de EERSTE KAS-TULPEN werden gistermiddag op de veiling te Honse- lersdijk geveild. Een Honselersdijksche schoone legt beslag op de eerste zending. JAPAN'S PAARLEN KONING - •Mihimoto, liet om den prijs te doen stijgen, 720.000 paarlen verbranden. dat alles wel eens vertellen, lieve man, en ik geloof, dat we er dan gelukkiger door kunnen worden, dan we vroeger ooit ge weest zijn Nu draaf je toch zeker door', glim lachte hij, een beetje onnoozel. Neen", zei ze ferm. ,.Een mensch in de wereld moet daar verstand van heb ben; en hoe meer hij in dit opzicht zn waarnemingsvermogen en zijn bewustzijn, zijn bewustzijn omtrent leugen en waar heid, heeft verhelderd, hoe beter hij in alle opzichten leven zal." Henri glimlachte niet meer, en schudde niet meer het hoofd. Maar het begrijpen deed hij ook niet. Zou ik nog eens heelemaal beter worden?" vroeg hij hulpeloos. Zeker", zei ze. ,,Ik weet zeker, dat je op den goeden weg bent! En denk er nu maar niet te veel over". Ze gaf hem een aai over zijn naai. VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Vooruitgang. Het verhaal van een ziekte een „ziektegeschiedenis" noemen de medici dat kan heel interessant zijn; tot de crisis goed-en-wel voorbij ia. De beter schap is soms langdurig, soms gaat ze snel, maar interessant, dramatisch inte ressant. zooals de historie voor dien tijd. is ze zelden. Het is zeer de vraag of de Bêschiedems der ziekte van Henri van Hoghen Lugt m eenig stadium interessant ls geweest. Maar de geschiedenis van zijn beter-worden op den voet te volgen, zou ongetwijfeld zeer vervelend wezen; bijna zoo vervelend als een temperatuurlijst. Ja, er waren heuge lijke momenten bij; voor Clara, voor de vrienden, voor Dr. Marelman! Hoe heerlijk was het bijvoorbeeld, toen hij voor het eerst uit eigen beweging zij het dan, nadat het hem bij andere gelegenheden vele malen was voorgedaan; maar toch: uit eigen beweging van zijn zoon Nico constateerde: „Hij liegt!" Toevallig waren al de vier genoemde personen op dit be langrijk moment tegenwoordig; en ze hadden, in hun verrukte verteedering Nico wel willen omhelzen, die, door zijn herhaald, zijn onbeschaamd en heerlijk evident onwaarheid-spreken, zijn vader, hoe hardleersch die te-dezen ook was, tot deze heuglijke constateering als het ware gedwongen had! Dat was inderdaad een gTootsch oogenbllk; een mijlpaal op den weg naar het maatschappelijk leven. Maar er waren meer mijlen en meer pa len! Die met een eenparig versnelde be weging werden afgelegd en bereikt. Want de patiënt werkte prachtig mee; men had hem duidelijk gemaakt, dat dit leugens- contateeren voor hem de weg ter genezing was; en inderdaad, men kan veel tot zijn eigen genezing bijbrengen; dat bleek ook nu weer. De vraag, door Kees Bender bij zijn eerste onderhoud, toen ze „de theorie van het geval" bespraken, den dokter voorgelegd: „Is het liegen een gevolg van het bestaan van een zeker gedeelte van de hersenen, of ontstaat dat hersendeel door het liegen?" werd wel niet principieel en volkomen onbetwijfelbaar opgelost; maar het scheen toch wel, dat die hersen- vezelen te ontwikkelen waren zoo goed als de spierballen van een bokser door gestadige oefening; in casu: van den leu genzin. De vergelijking is niet onjuist; want het leugens-constateeren werd een sport, een hartstochtelijk beoefende sport, voor Henri. En de vrienden werkten mee. Ze hadden hem tot-nog-toe door eenzijdig te redeneeren. doör eigen persoonlijke in spanning op weg geholpen, nu konden ze hem naar verschillende leerscholen-van- den-leugen zenden; zooals een kind, na zijn eerste stukje opvoeding thuis te heb ben gekregen, naar school wordt gestuurd, om daar meer speciaal voor het leven-in- de-wereld te worden voorbereid. „Waar wordt dezer dagen waarschijnlijk extra veel gelogen?" vroegen ze zich af, en be raadslaagden met elkaar, waar men, van dit standpunt gezien. Henri 't best eenige uren kon laten doorbrengen. Zoo zat hij veel op de tribune van den Gemeente raad; en op die van de Tweede Kamer; „het is doodjammer, dat de tijd van de algemeene-beschouwingen voor de begroo ting voorbij is", constateerde Eugenius Haas, „maar, nu ja, er is daar altijd wel genoeg voor hem op te merken". En dat bleek ook het geval te zijn; wel-is-waar was aanvankelijk het percentage der door Henri opgemerkte onwaarheden gering in verhouding tot het aantal dat was gedebi teerd; maar zijn wil was goed, en telkens kwam hij met meer leugen-constateerin gen thuis. Ook bij de rechtbank werd hij een habitué; soms zat hij tusschen „de linke jongens" op de publieke tribune, die daar. óók ijverig studeerende, hun vak kennis vermeerderen; en zich zacht spie gelen; zich splgelende aan de fouten hun ner erin-gevlogen collega's; soms ook, ge bruik makende van de positie als oud journalist, vlijde hij zich tusschen de pers mannen, die hem, na zijn sensationeele kanonnen- en vivisectie-reportage waar deerden; en las dan 's avonds hun ver slagen; zooals hij ook de verslagen las in bladen van verschillende richting van de politieke vergaderingen, die hij had bijgewoond. Maar het duurde nog wel eenige weken vóór hij aan het opmerken van de verfijnde onwaarheden toe was, die daarin te constateeren waren! Intusschen, zoo was hij er nog niet. Met medisch ongeduld wachtte dr. Marelman met vriendschappelijk ongeduld wachtten Haas en Bender; met liefdevol ongeduld wachtte Clara op een symptoom, dat wel als een jubileum-mijlpaaltje zou mogen worden aangemerkt; op de eerste leugen, door Henri zelf uitgesproken. Ja, als hij zelf eens loog! Dat was de droom, dat was het ideaal voor allen die belang in hem stelden! Dat was bij de ups-and-downs op de Rutschbaan der langzaam voortgaande, telkens, na een vermoeienis, weer even dalende genezing, de groote boog-omhoog; als je dien over was, stevende je met volle kracht naar het eindpunt! (Wordt vervolgd). CHTRIT VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JACHTVER- mging in de omgeving van Zeist. Het jachtgezelschap achter de meute. dochter van den vroegeren engelschen gezant in ons land nüss Yvonne Marling, is te Londen in het huwelijk getreden met den zoon van den vroegeren Engelschen gezant in Rome. de demping van de LOOSDlinSC11E vaart bij de Engelenburgstraat in den Haag. De jeugd heeft hier een nieuwe speelplaats gevonden. Gr VÓÓR DE RIJKSDAGOPENING. - In den Ber- Dom vond een kerkdienst plaats in verband met de opening van den Rijksdag. Rijkspresident von Hindenburg verlaat de kerk. knikte hij van ja,Ik her- meheel, heel vaag wat dat is. dat is gek't Is, of ik dat nog niet heelemaal omvatten een oogenbllk diep-zinnend uit staren. Toen, terwijl er een in zijn oogen op-flikkerde, zei hij haar recht aankeek: «t- is ook weer het tegenover ren „liegen?" b: .waarheid spreken". En, luis- ens even goed, Henri" er was dringen in haar stem geko- «Luister nu eens héél goed verschil goed begrijpt, dat ver benen waarheid en leugen; als je 21 n van vat. dan ben je gene genezen". Mi hij vragend. „Is dat zangrijk?" Hij glimlachte onge- zijn toch zeker belangrijker °P de wereld?" ^udde het hoofd. „Dat heb ik H* wel eens gedacht", zei ze. „Of 0aar heb ik vroeger heel weinig Maar nu weet ik. iioe veel de wereld is. Dat heb jij me nekte bijgebracht. Later zal ik je

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5