LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 7 Decemler VRAGENRUBRIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN, De Volkenbondsraad heeft voor de tweede maal het conflict tusschen Bolivia en Paraguay behandeld. Op voorstel van den raadsvoorzitter De Valera, werd besloten zoo spoedig mogelijk een onpartijdige commissie met uitgebrei de volmachten tot onderzoek van het con flict ter plaatse te benoemen. Na een langdurig debat bleek, dat beide betrokken landen in principe met het sturen van zulk een commissie accoord gaan. De vertegenwoordiger van Bolivia ver klaarde een onmiddellijk ingaande, on voorwaardelijke wapenstilstand te willen aanvaarden terwijl de gedelegeerde van Paraguay deed uitkomen, dat zijn land wederrechtelijk overvallen is en dienten gevolge niet zoo maar een wapenstilstand kon aanvaarden, doch veiligheid moest elschen tegen een latere hervatting der vijandelijkheden. DU1TSCHLAND. De openingszitting van den Rijksdag. BIJ de opening van den Rijksdag waren alle tnounes stampvol; ook de diploma tenloge was tot op de laatste plaats bezet. tnsele minuten voor drie uur versche nen de Hltierianen aaneengesloten en in hun parlij-uniiormen ln de zaal. De banken der regeering bleven leeg. Die van oen Rijksraad weiden bezet door de vertegenwoordigers der landen. Toen het oudste rjjksdaglid ln jaren, generaal von Lltzmann (nationaal-socla- listi, die in deze zitting het presidium bekleedde, binnenkwam, werd hy met luider stem door de nat. soc. leden be groet. De communisten riepen: ,,Wcg met den generaal van het verslagen leger." Von Lltzmann sprak een lange rede uit, welke herhaaldelijk door bijvalskreten der nazi's, of gelach en afkeuringen der com munisten werd onderbroken. Generaal von Litzmann begon met te constateeren dat hij voldeed aan de offi- cieele verelschten voor ouderdomspresi- dent (hij is 82 Jaar) en opende daarna de vergadering. De kern van zijn rede was een pleidooi voor Hitler .den man, die", zooals v. Litz mann zelde „door mlllloenen Dpitschers als de grootste en beste man wordt be schouwd die sedert Jaren en Jaren aan het probleem gewerkt heeft hoe Dultschland te redden. Dezelfde rijkspresident die een Hermann Muller een Brünlng en een von Papen zijn volle vertrouwen heeft gegeven, gaf zijn vertrouwen niet aan dezen man" Stormachtige bijval bij de nat-soc. en gelach en gejouw bij de communisten. De nood van het Duitsche volk ls gren zeloos. In October van dit Jaar hebben in Berlijn 193 menschen zelfmoord gepleegd- De communisten roepen: „Maar geen ge- pensionneerde officieren!" In het vervolg van zijn rede legde gene raal Lltzmann den nadruk erop. dat de zorg voor het welzijn van het volk het eenlge richtsnoer moet zijn van aller den ken en handelen. Het voordeel of de wensch van het individu of van een be paald gedeelte van het volk of van een po litieke partij of zelfs van een buitenland- sche mogendheid mogen daarbij ln het ge heel geen rol spelen. (Stormachtige bijval bij de nazi's; lawaai bil de communisten en geroep van: denkt aan de reis naar Rome: aan Zuld-Tirol! Waartegen ln de nat.-soc riepen: Jullie bent beesten, geen menschen!) Onverschillig of de Rijksdag bijeen blijft, dan wel door een bespottelijke aanwending van art. I van de grondwet: „Het staatsge zag gaat uit van het volk" spoedig weer ontbonden wordt de Rijksdag moet in de eerste plaats aan het vaderland denken! (levendige toejuichingen bil de nat.-soc.; wederom geschreeuw bij de communisten: jullie hebt Zuld-Tirol verraden!) Daarop worden de namen van de afge vaardigden afgeroepen om vast te stellen of de Rliksdag besluiten kan nemen. Er waren 506 van de 584 Rijksdagleden aan wezig. Nadat door eenige afgevaardigden voor stellen waren Ingediend welke echter niet in behandeling werden genomen ging de Rijksdag over tot verkiezing van een pre sident. De nat.-soc stellen Herman Goring den voorzitter van den vorlgen Rijksdag eandldaat. de sociaal-democraten Paul Löbe oud-voorzitter van den Rijksdag, de D.-Nationaien Graf en de communisten Torcler. Göring werd bij eerste stemming tot voorzitter gekozen, met 279 stemmen. Deze hield daarop een rede, waarin hij den ouderdoms-presldent, generaal Lltz mann. bedankte voor de goede vervulling van zijn plicht. Daarna sprak Goring over de autoritaire regeering, waarbij hij meer malen werd onderbroken door gelach en geroep. Hij zelde zoo ongeveer: Wij hebben een autoritaire regeering noodig, niet om koehandel te voeren, maar ook niet om met de bajonetten te regee- ren. Het spijt ons dat door de benoeming van den Rljksweermlnlster tot rijkskan selier, de rtjksweer in den strijd van de partijen betrokken wordt. Nooit echter mag de rijksweer de rol van de politie ln het binnenland vervullen (bijvalsgeroep). De regeering mag ook niet alleen met art. 48 van de grondwet regeeren. met ver onachtzaming van het parlement, want juist dat ls ln strijd met diezelfde grondwet. Na een korte zinspeling op het recht van Adolf Hitler om de hoogste macht in den staat te verkrijgen, waardoor onrust ontstond op de banken van de communis ten. eindigde Göring zijn dikwijls toege juichte rede met de woorden: „Ik neem mijn functie aan in dienst van het Duitsche volk." Lobe, de verslagen sociaal-democrati sche candidaat voor het rijksdagpresidium, plaatste nog een hatelijkheid aan het adres van Göring, in verband met diens rede, waarna de stemming begon over de vice-presidenten. Candldaten voor den post van eersten vice-president waren Esser (Centrum) en Torgler (communist). Esser kreeg 445 stemmen en was dus gekozen. Als tweede vice-president werd Rauch, van de Beiersche Volkspartij, gekozen, na een herstemming tegen Löbe. Voor den post van derden vice-presi dent stelde Löbe zich opnieuw candidaat tegen den nationaal-soclallst Hugo Belden kregen twee keer achtereen hetzelfde aan tal stemmen, waarna het lot beslissen moest. Onder algemeen gelach deelde Es ser. die het lot trok, mede, dat Hugo aan gewezen was. Later bleek echter dat de stemmentel- lers zich vergist hadden: Löbe had één stem meer dan Hugo en werd dus tot derde vice-president van den Rijksdag aangewezen. Daarna wees de rijksdag de leden aan voor de commissie voor bultenlandsche zaken en voor de plaatsvervanging en toen volgde de stemming over een voorstel om drie communistische rijksdagafgevaardig den en twee natlonaal-sociallstlsche afge vaardigden, die ln hechtenis zaten, vrij te laten. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de natlonaal-socla- llsten en communisten voor en alle andere stemmen tegen. Daarmede was de arbeid voor deze eer ste. constitueerende vergadering van den Dultschen rijksdag afgeloopen. De vice- president Esser stelde voor de volgende vergadering heden te twee uur te houden. Op de agenda zouden dan geplaatst wor den: het natlonaal-sociallstlsche voorstel betreffende de plaatsvervanging van den rijkspresident, de voorstellen tot ver andering van de noodverordening van 4 September, voorstellen voor amnestie- verleening en voor hulp en steun ln den komenden winter aan hulpbehoevenden en steuntrekkenden. Löbe stelde voor ook op de agenda te plaatsen: de regeerlngsverklaring en de stemming over voorstellen betreffende op heffing van de bijzondere rechtbanken. De communist Torgler merkte als een volgens hem, interessant feit op, dat de nationaal-socialisten nog geen maatrege len hadden beraamd om de regeerlng- von Schleicher ten val te brengen. De communisten verlangden dat reeds heden de stemming zou plaats hebben over de moties van wantrouwen tegen de regeering. De sociaal-democratische afgevaardigde Breitscheld zelde. dat de regeering eerst de gelegenheid moest hebben haar regee rlngsverklaring voor te lezen, voordat de Rijksdag stemmen ging over moties van wantrouwen. Ereltscheld zelde voorts, dat de benoeming van dr. Bracht tot minister van blnnenlandsche zaken bij de sociaal democraten in het geheel niet in goede aarde was gevallen. Daarna ontspon zich een vinnig debat tusschen de communisten en de sociaal democraten, waarna het communistische voorstel om reeds heden te stemmen over de moties van wantrouwen tegen de regee ring, verworpen werd met alleen de stem men van de communisten voor. De com munisten riepen daarop: „Redders van von Schleicher!" De agenda blijft dus zooals Esser die voorstelde. Na afloop der zitting vergaderde het Seniorenconvent. Morgen zal de Rijksdag niet bijeenkomen in verband met den Katholieken feestdag (Maria Onbevlekte Ontvangenis), Vrijdag zullen drie lezingen van de op bet programma staande wets- I ontwerpen plaats hebben. Aan het einde van de zitting van Vrijdag zal worden beslist over een mogelijke langere verdaging. Van de zijde der regeering werd mede gedeeld. dat zij zelf reeds besproken heeft, wat zou kunnen geschieden in de kwestie der amnestie en van de winterhulp. De Rijksregeering is voornemens in deze beide kwesties voorstellen in te dienen. Het is mogelijk dat de winterhulp bij Noodver ordening zal worden geregeld. Dat de af handeling van het wetsontwerp Inzake amnestie niet zal kunnen geschieden zon der de medewerking van den Rijksdag, heeft de vertegenwoordiger van de Rijks regeering erkend. FRANKRIJK. De nationale outillage. D-3 Kamer heeft het ontwerp inzake de nationale outillage behandeld. De Breton c e afgevaa digde Cher d ong er op aan werk te verschalden aan Fransche werklieden met Fransch materiaal. De afgevaardigde Sel ier critiseerde de uitgaven, welke gedaan worden om de werkloosheid te verminderen, terwijl aan I den anderen kant groote Ainerikaansche machines worden aangesch'ifw Ike d or drie man bediend kunnen worden en bv. het werk doen van honderd grondwerkers. Spr acht het noodzakel'ik der elijke dinren tegen te gaan en spreekt de wenscheli.ikh:id uit den werktijd te verminderen tot zes uur per dag. Het regeeringsontwerp zal waarschijnlijk met groote meerderheid worden aange nomen. o GRIEKENLAND. De stakingsbeweging. De stakingsbeweging van de transport arbeiders heeft zich over de grootste s'eden van Griekenland uitgebreid en verschillende andere groepen, zooa'.s de bakkers cn de textielarbeiders, hebben zich erbij aan gesloten. VEREEN1GDE STATEN. Hoover's boodschap. Gisteren heeft president Hoover in liet Congres de gebruikelijke jaarlijksche Bood schap voorgelezen. Hij verklaarde, dat de tot nu toe ge nomen maatregelen en de credieten van de Finance Reconstruction Corporation de behoeftige bevolking in den komenden winter voor honger en koude zullen be waren. De were.ddepreisie zonder weerga beeft gedurende het geheele jaar aange houden en in den laatsten winter en vooral in den herfst tengevolge van den toestand in Europa verrche'dene zeer ernsti <e er ses veroorzaakt De re r f ei ncodma t eg Ion hebben echter Amerika behoed voor een economische instorting en sedert Juli is een zekere verbetering in den economischer) toestand getreden. Voor het weder op gang brengen van het economische leven zijn noodig: 1. Een drastische bezuiniging op de kosten van staa sbeheer. 2. Een geheel nieuwe organisatie van het Amerikaansche bankstelsel, welks te kort schieten door de economische crisis belangrijk is verergerd. 3. Een uitdrukkelijke, oprechte samen werking met de andere naties ten einde te komen tot stabiliseering van de priizen der grondstoffen door en tot herstel van het algemeen vertrouwen. Hoover kondigde dan een bezuiniging op de begronting van 580 millioen dollar aan en beval het handhaven van het dit jaar ingevoerde sys'eem aan, volgens het welk de regeerlngsambtenaren verplicht zijn, onbetaalde verlofdagen te nemen, het geen practisch overeenkomt met een viif- daagsche werkweek. Hij beval dit stelsel ook bij de particuliere bedrijven aan, om te geraken tot een betere arbeidsverdeeling. Verder stelde hij voor een nieuwe salaiis- verlaging tot 14.8 pet. en de afschaffing van onnoodige uitkeeringen aan oorlogs deelnemers. De opbrengst van de in Juli Ingevoerde belastingen is teleurstellend ge weest, weshalve er reden is voor de in dustrie van levensmiddelen en van goed koop© kleeding niet zal bezwaren. Hoover verdedigde eveneens het samenvoegen van verschillende regeeringsmstanties. Wat betreft de ontwapening verklaarde Hoover, dat de regeering der Vereenigde Staten er naar streeft, dat de sterkte van de verdedigingswapenen der andere mogendheden wordt verhoogd, de sterkte der aanvalswapenen daarentegen vermin derd. Daardoor zou de stabiliteit in het wereldgebeuren worden bevorderd, evenals de algemeene welvaart. Hoover behandelde ook de schulden kwestie en maakte daarbij in het kort melding van de Engelsche en Fransche nota's, alsmede van het antwoord van de Amerikaansche regeering. Hij verklaarde, dat hij aan de debiteuren heeft medege deeld, dat hij het Congres wegen zal aan bevelen, waarlangs desnoods tijdelijke transfermoeilijkheden in verband met de Decemberbetaiingen zouden kunnen worden opgeheven. In dit verband kondigde Hoover een speciale boodschap aan, die de kwestie der oorlogsschulden uitvoerig zal be handelen. Voor wat betreft het Haagsche Hof van Arbitrage, de anti-trustwet en de talrijke binnenlandsche hervormingen verwees Hoover naar zijn vroegere boodschappen. De details van het economisch pro gramma worden tegemoetgezlen in een speciale Boodschap, die men eerstdaags verwacht. Naar verluidt, heeft Senator Borah met voldoening verklaard, dat de openbare meening in Amerka meer en meer neigt naar een erkennen van Sovjet-Rusland. Het volgende Congres, aldus Borah, zal tot de erkenning besluiten. Overzicht onzer belangrijkste V eemarkten. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Behandeling in den Volkenbond. De buitengewone assemtlée van den Volkenbond, ter behandeling van net Chi- neesch-Japansche conflict is gisteren onder voorzitterschap van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken Hij- mans geopend, gelijk reeds kort gemeld. De zittingszaal was tot den nok gevuld met afgevaardigd°r. en belangstellenden. Aar. de zitting werd deelgenomen door Herriot, Paul Boneour, von Neurath en Baron Aloisi. Norman Davis woonde de vergadering in ae diplomatenloge bij. De bespreki: gen werden geopend met een zeer scherpe en uitvoerige verklaring van den Chineeschen vertegenwoordiger Yen, die Japan volledig, verantwoordelijk stelde voor den oorlogstoestand in het Verre Oosten en die verklaarde dat er geen twijfel mogelijk was omtrent het feit, dat Japan de aanvaller was. Aan het einde van zijn rede stelde dr. Yen de volgende eischen: De Volkenbonds-assemblée moet con stateeren dat Japan het Volkenbondspact. het Kelloggpact en het negen-mogend- heden-verdrag van Washington heeft geschonden. Van Japan wordt geeischt, dat het zijn troepen onverwijld binnen de spoorwegzone terugtrekt. De Mandsjoerij- sche regeering wordt ontbonden. De Volkenbondsvergadering erkent tot aan de ontbinding van den Mandsjoekwo ln geen enkel opzicht en wijst alle be trekkingen met de Mandsjoerijsche regee ring af. Binnen een vast te stellen periode wordt een rapport uitgebracht over de definlleve regeling van het Jaoansch-Chlneesche conflict op de basis van art. 15 van het Volkenbonds-pact. De Chineesche regeering is bereid, op deze voorwaarden een laatste poging te doen om tot een vergelijk te komen. De Japansche vertegenwoordiger. Mat- soeoko las in antwoord op de verklaring van Yen een op schrift staande verklaring voor, waarin hij de actie van Japan en de erkenning van Mandsjoekwo door de Japansche regeering motiveerde met de volslagen machteloosheid der tegenwoor dige Chineesche regeering tegen de dreigende bolsjewiseering van China. De Volkenbond moet thans aan de anarchistische toestanden in China een einde maken. Daarop werden verklaringen afgelegd door de vertegenwoordigers van Tsjecho Slowakije. Zweden. Noorwegen en Ierland, die het standpunt der kleinere mogend heden u'teenzetfer en zich krachtig kantten tegen de Japansche poliiek in China en de nlet-erkennlng van den nieuwen Mandsjoerllsche staat door alle Volkenbondsleden eischten. De Zweedsche gedelegeerde wees er ln het bijzonder op. dat de Volkenbondsver gadering-overeenkomst het rapport-Lytton moet constateeren. dat de militaire opera ties in Mandsjoerlje een schending der territora'e onaantastbaarheid van een Vol kenbondsstaat beteekenen. BenesJ verklaarde dat de stichting van een nieuwen -font r>o het eehled van een andere mogendheid een voorbeeld is dat juist erg gevaarlijk is voor de kleine Eurooeesche mogenheden. Benesi eischte de strikte in acht neming van het Volken bondsstatuut en van alle internationale verdragen. De vt£r woordvoerders der kleine mogendheden stelden vervolgens voor een kleine commissie te benoemen, bestaande ook uit vertegenwoordigers van niet tot den Volkenbond behoorende staten, die niettemin belang hebben bij het geschil zooals de Vereenigde Staten en Sovjet Rusland. Heden zullen de algemeene beschouwin gen worden voortgezet. W F. v. d. R. te L. De Nederlandsche Kruidenier Weekblad. Ultg. N.V. Ned. Drukkerij, Joh. Mulder te Gouda. In tegenstelling met de geringere aan voeren op de slachtvee-afdeelingen was het aanbod van mager afgemolken ot ge- brutksvee begin dezer week over het alge meen weer vrij groot te noemen. Op den handel en ook op de prijzen van slacht koeien had dit klelnvee-aanbod wel een gunstlgen invloed. In het bijzonder was op de Rotterdamsche markt sprake van een wat hoogere noteering. Voor de aller beste kwaliteiten werd van f. 0.65 tot f 0.70 lier KG. besteed. 2de kwaliteit f.0.55— f. 0.60 en 3de kwaliteit f. 0.45—f. 0.50 per K G. geslacht gewicht. Ook ln het Noorden des lands Pur- merend en Groningen vertoonden de prijzen van het slachtvee een wat stij gende lijn Voor melk- cn varekoeien was de han del nog onveranderd kalm, doch de vorige weeksche prijzen konden blijven gehand haafd. Voor Belgische rekening was gisteren een zeer beteekenende kooplust en wel ln het bijzonder naar kalfkoeien en 1ste kalfsvaarzen en ook guste vaarzen. Hierdoor kon men een aanzienlijk kwantum jong fokvee, wat hier de laatste weken zoo goed als niet te verkoopen was, voor wat betere prijzen kwiteeren. De Belgen besteedden voor extra beste kalf koeien (hoogdrachtig) f. 200225 en voor matige soorten f. 170f. 180 per stuk. Voor vaarzen werd van f. 80 tot f. 125 besteed. Tevens werd voor het Belgenland wat fokeraskalveren aangekocht voor f j)5f. 45 per stuk. Dit alles gaf Inder daad een fhnken steun aan den handel gisteren op de Rotterdamsche markt. Vette kalveren, waarvan de kwantitei- ten.ook niet zoo belangrijk waren, konden alle goed prijshoudend worden verhandeld or. de beste soorten gingen van 32 tot 38 cent, sommiee nog 12 cent hooger aan den slager. 2de en 3de kwaliteit 20 tot 30 cent per pond levend gewicht. Nuchtere kalveren waarvoor men ook voor België een bijzondere interesse had. maakten hcogete priizen f.69 voor de slachters en f 12—16 voor de fokkers. Voor schapen was de kooplust nog on geanimeerd Er wordt in verhouding wat men voor export op de consenten kan verzenden te veel aangevoerd en het binnenland kan, alhoewel het gebruik van schanenvleesch hier te lande wel 100"/» grooter is als vorig jaar het surplus niet absorbeeren. Alzoo blijven de priizen zeer laag. Lammeren gingen meerendeels van f 8- f.11, soms nog lager en oudere schapen f. 10—f. 14. 't Zijn dus nog ongekende lage priizen. Van de varkensmarkten weinig nieuws te melden. Nu de Centrale ook deze week niets uit de markt liet koopen en de aan voeren wat grooter waren, konden we toch een kleine teruggang bij vorige week constateeren al maakt het op de notee- ring van 14—15 cent nog slechts een ge ring verschil. Oo het geb'ed van export van zware varkens is er eenige verruiming van afzet mogeliik geworden, door commissies van verschillende kwantum* van naar we vernemen ongeveer inoo stuks zware var kens per week alle door de v.C. te leveren. VAN DER S. De navolgende schepen zijn morgen in radiotelegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen Radio: Chr. Huygens, Costa Rica Cottica, Crijnssen, Dempo, Indrapoera, Joh. de Wit, Kota Nopan, Kota Tjandi, Orania, Poelau Roebiah, Van Rensselaar, Sibajak, Veendam, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Schevenlngenradlo bedragen de totale kosten 44 centen per woord, 461e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Woensdag 7 December 1932 2c klasse 3o lijst HOOGE PRIJZEN Nos. 1831 en 18648 elk f 1500.—. Nos. 9809 en 16096 elk f 1000.—. No. 103x6 f 400.—. Nos. 12382 13351 en 14015 elk f 200 Nos 2443 4542 5143 5927 10286 12578 en 20778 elk f 100.—. 19 31 102 104 131 140 183 314 358 393 423 430 574 580 618 G9U 774 797 833 952 953 1044 1065 1148 1163 11G4 1301 1307 1337 1352 1353 1391 1463 1467 1482 1618 1666 1669 1766 1857 1867 1926 1928 1992 2039 2117 2167 2194 2220 2297 2335 2345 2353 2362 2397 2399 2405 24C8 2573 2536 2607 2610 2651 2660 2701 2707 2789 2839 2348 2853 2870 2905 2948 2976 3004 3029 3048 3060 3122 3189 3274 3392 3487 3576 3587 3636 3694 3755 3767 3802 3363 3998 4031 4035 4036 4049 4062 4124 4177 4181 4192 4233 4264 4303 4328 4341 4345 4401 4405 4443 4504 4505 4G03 4643 4738 4748 4750 4956 4980 4898 5028 5137 5159 5236 5352 5353 5413 5420 5432 5445 5506 6550 5555 6593 5650 5089 5693 5724 5764 5785 5822 5937 6048 6129 6199 6230 C276 6302 6319 G392 6492 9513 6534 6556 6562 6587 6644 6673 6731 6842 6909 7082 7108 7146 7169 7196 7231 7280 7336 7341 7355 7397 7478 7496 7513 7578 7739 7757 7803 7970 7977 7980 7935 ^013 8059 8143 8147 8173 8286 8376 8397 8457 8J95 8519 8572 8587 8611 8616 8753 8785 8826 8847 8871 8899 8940 8946 9033 90.-2 9075 9038 9282 9409 9434 9503 9523 053 7 9545 9563 9631 9633 9652 9S94 9767 9810 9825 9846 0859 0922 9999 10014 10032 100o7 10107 10258 10265 10289 10350 10364 10382 50411 10442 10463 10503 10522 10545 10580 10615 10696 10743 10789 10824 10845 10886 10925 10945 10966 11011 11020 11071 1114T 11150 11230 11292 '14*3 11458 11472 11514 11558 11645 11646 11767 11768 11830 11851 11S53 11891 11930 11961 12004 12025 11037 12099 12133 12332 12316 12365 12386 124*1 12437 12450 12490 12496 '2610 12671 12781 12829 12895 12965 12967 12969 13072 13084 13158 13185 13233 13266 13286 13466 13543 13551 13604 13057 13668 13678 13752 13770 13772 13810 13836 13911 13917 13926 13945 13936 1400* 14052 14174 14206 14217 14230 14264 14329 14386 14405 14493 14552 14556 14580 14624 14716 14721 14739 14794 14817 14850 14860 14172 14891 16018 16082 15045 15049 15069 16094 15112 15176 15226 15249 15279 15208 15435 15474 15562 15566 15687 15711 15735 15759 15788 15808 15826 15829 16852 15856 15857 15883 15895 15906 15932 15994 16010 16050 16054 16125 16127 16207 16234 16246 16405 16428 16503 16619 16594 16601 16618 16631 16782 16785 16796 16829 16839 16861 16804 16907 16946 17002 17113 17151 17217 17242 17416 17471 17524 17525 17563 17598 17600 17615 17706 17831 17958 17978 18161 18224 18368 18373 18388 18470 18525 18531 18567 18612 18657 18691 18712 18764 18776 18790 18865 18877 18887 18891 18939 18964 19014 19184 1920S 19252 19271 19315 19462 19465 19468 19489 10520 10525 10531 10627 19634 19677 19742 19749 19834 iOOiO 20071 20087 20110 20133 2017' 20209 20225 20267 20271 20317 20335 20424 20425 20489 20490 20560 20636 20722 20800 20807 20844 20856 20888 VetbeterlDRen: 2e Klas, 2e lyst. 1420 m.z, 1486, 10957 ontbreekt. DE ONTWAPENING. GENEVE. 7 Dec. (V.D.) In hotuL Rivage" zijn hedenmorgen de bespt(^^L> voortgezet tusschen de 5 zonder de Fransche en Engelsche presidenten- In bespreking deelte van het Amerikaansche dL zich bezig houdt met de tot no» L, reikte resultaten van de ontwant! conferentie. Von Neurath was bil 33 soreklng niet aanwezig, aangezien land reeds eisteren had verklaard belang te hebben bil het Amerika. plan. Hoewel de 5 mogendheden-!^ a king officieel-voortduurt zullen de de onderhandelingen waarschijnlijk den gevoerd in den vorm van besprekingen. AMNESTIE IN PORTUGAL. LISSABON, 7 Dec. (Reuter). Des, courant bericht, dat een amnestle-d^, is uitgevaardigd voor allen, die jongste onlusten veroordeeld zijn, igHgec geen openbaar ambt bekleeden. M DE ONRUST IN SPANJE. MADRID, 7 Dec. (Reuter). De sl beweging breidt zich over geheel uit. Naar gemeld wordt zijn verschi vakvereenigingen van de spoorweg naren voornemens voor Kerstmis de] meene staking af te kondigen in regeering weigert de sedert 1930 gi loonsverhooglng toe te staan. Gisteravond heeft de politie voorzorgsmaatregelen genomen als teren, ter bescherming van mom ten enz. Te Sevilla is gisteren een bom waarbij een aantal huizen werdi schadigd. De aanslag was gericht tegen de van den president van de Kamei Landbouw. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o SCHIP VERGAAN. lijk Ivor ST. JEAN (New Foundl.nd), 7 (Reuter). De New-Yo-ksche slei Sandbeach. die op zoek was i.aa wrak van de Brioche kruiser Raleigl ust van Labradoi is naar men in den storm -'a-. Vrijd Kavond vet De uit 19 leden bestaande bemani waarsch'inlijk omgekomen; twee zijn reeds aangespoeld. VERKEEi.D GEWORPEN BRANDBOMMEN. MEXICO, 7 Dec. (Reuter). Bj noeuvres hebben Amerikaansche vliegtuigen de Moxicaarsche grens schreden en brandbommen geworje het plaatsje Ria Juana (beneden fornië), waardoor een aantal hulzen den beschadigd. De Mexicaansche minister van bi landsche zaken heeft te Washingti protesteerd. o POSTBEAMBTEN OVERVALLEN] CHICAGO. 7 Dec. (Reuter). - G| avond hebben een vijftal bandieten e postbeambten, die aangeteekende stal bij zich droegei overvallen en ha stukken met geldswaardiger! inhoud J rukt. Het juiste bedrag van het gest kon nog niet worden vastgesteld, dw elk geval bedraagt dit verscheidene zenden dollars. POLITIEKE KLOPPARTIJ. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). Tijdensl vergadering waar het woord gevoerd! door Sir Oswald Mos'ey, den lelderj Britsche Unie van Fascisten, is een r personen gewond, waaronder een Stukken hout en flesschen war< voorwerpen waarmede de twistende tijen elkander bestookten. DE SPAANSCHE TELEFOON. MADRID, 7 Dec. (Reuter). In de Kal stelde de eerste minister de kwestie I vertrouwen tegenover een voorstel vanj radicaal socialist sch afgevaa-di de, waf gevraagd werd dat het parlement onj wijld zou overgaan tot de bespreking kwestie van de telefoonmaatschappij- Het radicaal-socialistisch voorstel verworpen met 181 tegen II stemmen. I STAKINGSNIEUWS. BUENOS AIRES, 7 Dec. (Reuter)J havenwerkers en de taxi-chauffeurs ben een 24-uur-staking afgekondigd. De stakers wierpen een bom naar j met passagiers bezette autobus, waar j 12 personen gewond werden. De autobus werd vernield. ATHENE, 7 Dec. (Reuter). Niett staande de door de regeering vastgej termijn verloopen is, hebben de si j het werk niet hervat en zijn de v gevers begonnen met een nieuw pers in dienst te nemen. h.iieiL Ook in de provincie hebben v'e[!c^ ajl vakvereenigingen besloten de stakin0 m kondigen. o DE AARDVERSCHUIVINGEN BIJ Lï0] LYON, 7 Dec. (Reuter). Op dez(f'fl waar reeds vroeger een aardster™* n plaats gehad, dreigt thans opnieu dergelijk gevaar. Een honderdtal werklieden 'riLm! den spoorweg te beschermen, JJ vens een tweede spoorlijn wordt aar|{J aangezien de aardmassa per uur 0 - 20 c.M. vooruit komt. OM HET GOUD- MOSKOU, 7 Dec. (Reuter)- Siberië ls een academie voor pw s door de sovjet regeering geooen ten doel heeft vakmenschen voor het winnen van goud en aDU metalen. 2—J|

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2