ficieele kennisgeving stadsnieuws. w Jaarcran? WOENSDAG 7 DECEMBER 1932 No. 22306 Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEN ■■U.l.i.UUJ.IJllM.U.1 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 0 CW- fier regel voor advertentlën uit Leiden en Dlaatsen lit agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle fiere advertentlen 35 Cts per regel Kleine Advertentlën sluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cis een maximum aantal woorden van 30 frnlrroTSe rrnetronht \Tr\r\v nnnnf ..e.i. tcasso UIUAIIIIUUI aanval wuuiuau vau OU volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week I 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. lommer bestaat uit DRIE Btadea EERSTE BLAD. ■gemeester en Wethouders van Leiden te weten dat door den Raad dier ■ente ln zijn vergadering van den j" juli 1932, Is vastgesteld de volgende Jdening. VERORDENING, nde wijziging van dv. verordening 18 Januari 1917 (Gemeenteblad 5) op Vergunnings- en Verlofs- I localiteiten en Logementen, laat- stelijk gewijzigd bij verordening van 21 Januari 1924 (Ge meenteblad No. 6). Eenig artikel- t artikelen IA, 1B IC en ID van bo- knoemde verordening vervallen, zoodra Jerking zal zijn getreden de veroroe- krachtens artikel 43 lid 1, in verband artikel 9, lid 2 van de Drankwet lilsblad 1931 No. 476). (gesteld door den Gemeenteraad van in zijn ooenbare vergadering van Hen Juli 1932. De Burgemeester. J. SPLINTER Gzn,, Weth. lo.-Burgr. De Secretaris, VAN STRLTEN. [nde deze verordening aan de Gedepu- Staten van Zuid-Holland, volgens 21 November bericht van den 1932, 1 December 9890/95 (2e Afd.) G. S. No. 158, in kift medegedeeld. b is hiervan afkondiging geschied waar behoort, den 7en December 1932. Burgemeester en Wethouders voorn., A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRLTEN Secretaris. godden doctoraat. .g 9 dezer zal het 50 jaar geleden I dat mr. I. Mortier Hijmans, thans fctde te Den Haag, aan de Leidsche ffisiteit promoveerde tot doctor in de bijwetenschap. |de betrekkingen tusschen i nederland en engeland in praehistor1schen tijd. Lezing van dr. F. c. Bursch. de gisteravond in het Rijksmuseum Oudheden gehouden bijeenkomst t dr. F. c. Bursch gesproken over: De 'ekkingen tusschen Nederland en [eland in praehistorischen tijd. eenige inleidende woorden over 'ijze en doel der praehistorische we- khap begon spr. met erop te wijzen, de plaats, die Engeland in de wereld lemt, bepaald wordt door zijn ligging 'opzichte van het overige Europa. Zijn dagen isolatie stond steeds tegenover '[rooien bloei van zijn handel met het 'telegen vasteland. 0 Praehistorischen tijd was de rol van geland al niet anders. BB de hand van lichtbeelden werd dui dt gemaakt, dat het zgn. Klokbeker- welks cultuur we hier te lande door hiel opgravingen zoo goed hebben lee- kennen, van ons land uit naar Enge- J overstak en daar dezelfde cultuur ■breidde. oudere kern der bevolking in beide »»e?iwerd gevormd door het Hunnebed- "'olk; er is groote overeenstemming koen de Nederlandsche en de Engel- steengraven te bespeuren. Uit de menging van beide culturen, het Klok- «tvolk en het Hunnebeddenvolk, groei- Mn beide landen overeenkomstige grat iën. Zoo js beroemde monument, "ad onder den naam van Stonehenge "W graafschap Wiltshire, een copie in J™ van de houten grafpalisaden, zooals pok ln Nederland veelvuldig voorko- dl die streken .waar het Klokbeker- ea het Hunnebeddenvolk zich Jgden. f [jet verspreiden van de eerste kennis net metaal door het eerstgenoemde werd Engeland spoedig de leverancier °rons voor groote deelen van Europa, zUn natuurlijke rijkdom aan tin en êeexploiteerd werd. Zijn handel in j*ond oorspronkelijk een rijk afzet- *n Denemarken en aangrenzende wd» i«' en de handelsweg tusschen beide 1 JJLJffP toen blijkbaar over Nederland, en a tewezen door eenige bronsvond- '•nonze kuststreek. Als ruilartlkel °e barnsteen uit de Oostzee. Ook n goud vond in dien tijd veel aftrek. ^hijnt de Engelsche brons- inkrn, haar producten meer naar a KJ? af zetten, wat de toeneming U t ansvondsten aan de Fransche N.W. ^genover het bijkans volkomen ont- fL* brons in deze streken bewijst, puimen, die onze urnenvelden heb- r nr}8wlegd- staken dan vele eeuwen j ihun beurt naar Engeland over, eroand daarmede nemen de brons- vondsten uit dien tijd in ons land weer be langrijk in aantal toe. Ook onze urnen typen komen in Engeland voor, terwijl andererzijdsch typisch Engelsche vormen van vaatwerk in ons land als vreemde in dringers uit dien tijd zijn op te vatten. Een opgraving, in den afgeloopen zomer te Soesterberg verricht, heeft dit duidelijk aangetoond. De La Tène-cultuur, gedragen door Kel- i stammen, mijdt bijna geheel ons land, doch heeft een enormen invloed ge oefend op het Britsche Rijk. Ondanks de Romeinsche overheersching van Engeland blijft zij in de niet direct onder het Im perium Romanum staande gebieden een rol spelen, tot zij in de Middeleeuwsche miniaturen een tweeden bloeitijd beleeft. Intusschen is Engeland eerst onder de Romeinsche macht gekomen en daarna dopr de Saksers veroverd, die in de nabij heid van ons land zee gestoken hadden en ook in deze streken een rol speelden. Met de verovering van Engeland door de Nor- mandiërs betreden we geheel het gebied der historie. almanak u.s.l.b. De derde jaargang van de Almanak der Unitas Studiosorum Lugduno Batava, gedrukt bij de drukkerij „Luctor et Emergo" is om redenen van practischen aard een maand vroeger dan gewoonlijk verschenen. De inhoud daarentegen verschilt weinig van dien van vorige jaren en bestaat uit een opsomming van curatoren, faculteits besturen. hoogleeraren en docenten, uni versitaire musea en andere wetenschappe lijke instellingen, sub-vereenigingen. jaar verslagen, diverse litteraire ontboezemin gen van leden en ten slotte een lijst van alle Leidsche studenten. De illustraties van Soeriamihardja en O F. M zijn bij zonder geslaagd. Jammer alleen, dat nog steeds adver tenties tusschen den tekst zijn opge nomen. almanak l. s. c. Vandaag heeft de almanak-redactie van het Leidsche Studentencorps op de ge bruikelijke wijze den almanak 1933 uit gereikt. Als steeds werd "deze uitgave ver zorgd door de firma S. C. van Doesburgh. De inhoud wordt gevormd door datgene, wat een 119-jarige ervaring voor de stu denten als onmisbaar c.q. wenschelijk, heeft leeren kennen: post- en telegraaf- tarieven, een lijst van hoogleeraren, fa culteitsbesturen, universitaire instellingen corpsvereenigingen, jaarverslagen, bijdra gen van leden en een serie „mixed pickles" welke uit den aard van hun wezen alleen door ingewijden op de juiste waarde kun nen v/orden geschat. Bijzondere vermel ding verdienen verder de korte geschie denis van het Leidsche Stadhuis, de be schrijvingen van Leiden's voornaamste bezienswaardigheden, de opsomming van diverse studentikooze attracties en de tallooze geestige illustraties veelal van de hand van den heer Th. P- Galestin. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Nederlandsche Electrolasch Maat schappij, Zoeterwoudscheweg. Leiden. Nieuwe directeur A. Prinsen, Bloemendaal. Met een enkel woord maakten wij reeds melding van het jubileum van de firma C. de Bink alhier. Het personeel van deze firma heeft ge meend. den dag van heden, niet onge merkt voorbij te mogen laten gaan, en heeft een Jubileumschotel aangeboden, ontworpen en uitgevoerd door Willem C. Brouwer „Vredelust" Leiderdorp De schotel meet 40 c.M. diameter en de bodem ervan wordt in beslag genomen door een groote Romeinsche letter L. het geen 50 beteekent. Deze L wordt gekroond, terwijl links en rechts de jaartallen 1882 1932 werden geplaatst. Zoo vinden wij eveneens links en rechts van de L, een „raam", waarin het zetsel wordt vastge steld, alvorens het in de drukpers wordt gelegd, terwijl hieronder in spiegelschrift de naam van de firma staat. Onder de let ter L, nog enkele anders drukkers-instru menten. als bijv. een corrigeertangetje Dit alles is gevat in een cirkelvullmg, welke omsloten wordt, door de woorden: „De vrucht eensr halve eeuw ervaring. De schotel, welke een klank heeft als metaal, heeft een warm-roodbruinen of bruinig-oranje kleur. Op de achterzijde staan eenige namen ingegrift van de schenkers, alsmede de datum 7 Dec. 1882—1932. Het gezelschap Dick van Peursen uit het theater Carré te Amsterdam geeft a.s. Zondagmiddag in het concertgebouw Concordia een voorstelling van Micky Mousé, spel voor jong en oud m i oe- Dit gezelschap heeft als inzet van de Octoberfeesten op 28 September JLI. tw®e voorstellingen gegeven in de stadsgehoor zaal van „Twee dagen en een nacht uit het leven van een schooljongen. Zondagavond geeft dit ^ezelschap een voorstelling van „Alleen op de Wereld tooneelspel in 6 bedrijven naar het be roemde boek van Hector Malot. Voor toegang zie advertentie in dit Blad. maatschappij voor toonkunst. Brahms-herdenking. Het Nederlandsch Trio- Dezer dagen hebben we in een nabe trachting van een Bach-avond een tegen stelling gemaakt: persoonlijke en onper soonlijke muziek; een onderscheiding voorgesteld tusschen muziek, die in 's le vens roerselen haar voedingsbodem heeft en die, welke in de gelouterde gedachte geboren, zich richt tot de boven het leven uitgaande idee- Zuiverst voorbeeld dezer laatste zou zijn Bach. Tot de eerste zou Brahms behooren- In deze karakterstieke tegenstelling ligt van nature een waar debepaling, die in haar consequentie leidt tot appreciaties, die even fundamenteel tegenover elkaar staan tot instemming en tot afkeer. Maar nu is voorzichtigheid ge boden. Weten we, als het er op aan komt. niet eens wat muziek is, dat wondere iets, dat het midden houdt tusschen geest en verschijning, dan mag de in dat gebied getrokken tegenstelling niet absoluut worden opgevat zooals de wiskundige tegenstelling minus en plus, die elkaar uitsluiten. Het gaat bij den mensch, in het leven en in de kunst, veeleer om een meer of minder, die elke onderscheiding tot een benadering maakt. Zelfs Bach is niet geheel idee en Brahms is niet enkel leven. De Idee heeft haar lichtenden gloed aan Brahms stellig niet onthouden, zoo min als wien ook, die tot de besten van het menschdom moet worden gere kend. We mogen Brahms daarom, eerder dan Bach, tot de onzen tellen. Hij staat dicht bij ons. Wij zien in Branms ons- zelven zooals we zijn. Naar Bach streven we- Dat gaat voor den muzikalen mensch inderdaad op. En onder de hoogst be gaafden, de scheppende geesten, kan ge voegelijk een maatstaf van beoordeeling worden aangelegd naar hun verhouding tot het groote licht: Bach- Brahms be hoorde tot de betrekkelijk weinigen, die in de vorige eeuw Bach verstonden.. In Weenen heeft Brahms de eerste Bacil cantate gebracht. En bekend is het, dat de Weensche meester geen arbeid ter hand kon hebben genomen, die hij niet onmiddellijk liet rusten zoodra een nieuwe Bachpublicatie werd binnen ge bracht. Iets nieuws van Handel daaren tegen werd weggelegd om er te gelege ner tijd kennis van te nemen. Ook het volgende heeft meer dan anecdotische be teekenis: Brahms noemde als de twee groote momenten in de geschiedenis van zijn land gedurende de 19e eeuw: de stichting van het Duitsche keizerrijk en de oprichting der Bachgesellschaft. Dit raakt het beruchte „Deutschtum" van Brahms, al te vaak opgevat in een niet uitsluitend muzikale beteekenis. Dat Brahms, de Duitscher, Duitsche muziek schreef, is juist. Maar dit oordeel houdt niet anders in dan een brevet van echt heid. Precies hetzelfde geldt voor De bussy, die Fransche muziek schreef en zich gaarne noemde „musicien francais." Alle goede muziek is nationaal gekleurd- Wie Brahms daarbij enghartigheid aan wrijft behoeft, naar ons voorkomt, slechts de tweeledigheid der historische bekente nis goed te verstaan om op een dwaling te worden gewezen. Brahms heeft een zeer geprononceerden eigen stijl, maar niet minder, eigen ge dachten en gevoelens, die ons steeds als diep gevoeld sentiment uit zijn muziek tegemoet treden- Ze bevat elementen, die wijzen op 's meesters geboorteplaats Ham burg, op het noordelijke Duitschland der Duitsche wijsgeerigheid. ook elementen, die duidelijk verraden hoe innig Brahms verknocht is geweest aan zijn tweede vaderstad Weenen, met zijn zin voor ge moedelijkheid en vroolijkheid en practi- sche levenswijsheid zonder wijsgeerigheid. Dat een en dat ander is tot een gelukkige verbinding geworden in het oeuvre. Van het eene niet te veel, van het andere niet te weinig: het beeld van den mensch in de wereld, Brahm's kamermuziek spreekt dat alles wel zeer duidelijk uit. Waarin zou een geest als Brahms zich ook vollediger en treffen der kunnen uiten dan in het genre der in tieme muziek? Waardoor om hiermede tot den avond van gisteren te komen, zou het eeuwfeest van Brahms' geboorte beter kun nen worden gevierd dan door een toege wijde vertolking van eenige kamermuziek werken? Het .Nederlandsch Trio" (Fren- kel, Swaap, van Isterdael) heeft twee pianotrios uitgevoerd (B gr. t. en C gr. t) en met medewerking van den altist Devert, het pianokwartet in A gr. t. Brahms' ka mermuziek met piano accentueert op bij zondere wijze 's componisten streven om sehoone gedachten te steken in een schoon gewaad. Wat niet al zorg besteedde Brahms aan den vorm. Het trio in B. het eerste programma-nummer, draagt het opustal 8; een jeugdwerk dus. Maar in welke verfij ning van vorm is de poëtisch-muzikale ge dachte van het aanvangsthema tot een compleet kunstwerk uitgegroeid? Dat zou ook niet zoo zijn geweest als Brahms niet, vijf iaren voor zijn dood het werk geheel had herzien De vormverfijning waarvan hier sprake is wortelt in het principe de piano eenerzijds en de strijkers anderszijds als twee tegeneestelde dialogiseerende klanklichamen te beschouwen en als zoo danig in de compositie te behandelen. Dat vooral eeeft ons hier het compacte het krachtige het teedere Dat geeft ons den tvnischen Brahmssatz. Door een toegewijde vertolking Brahm6 te berdenken, zeide we. Wat we gister- DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Schulden De vijl-mogendheden-conferentie te Genève heeft de Amerikaansche gedele geerde het Amerik.-plan toegelicht. Hij deed eerst zijn voorstel inzake, een voor- loopige overeenkomst, welke de eerste ontwapeningsmaatregelen zou bevatten, waarover men het tot het einde van het jaar eens zou kunnen worden. Een per manente commissie zou opdracht krijgen de werkzaamheden van de conferentie voort te zetten en ln het bijzonder om een oplossing van de politieke eischen in de kwesties der rechtgelljkheid en veiligheid te zoeken. Als basis voor zijn uiteenzettingen heeft Norman Davis aan von Neurath een op somming overnandlgd, waarin eerst offi cieus de onderscheiden verminderingen afzonderlijk zijn vermeld, die in de bewa peningen te land te water en ln de lucht zouden kunnen worden uitgevoerd. Bij de voortzetting der conferentie, gistermiddag heeft Herriot namens de Fransche regeering de volgende verklaring afgelegd nopens de kwestie der rechtge- lijkheid: .Frankrijk erkent, dat een der doelstel lingen van de Ontwapeningsconferentie ls Dultschland en de overige bij de vredes verdragen ontwapende mogendheden de .rechtsgelijkheid te verleenen binnen het kader van een regiem, dat voor alle mogendheden, derhalve ook voor Frankrijk de veiligheid inhoudt". Deze verklaring werd den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken voor gelegd als grondslag voor den terugkeer van Duitschland ter Ontwapeningsconfe rentie en door de overige mogendheden als een buitengewone tegemoetkoming jegens Duitschland uitgelegd. Men betoogde dat de verklaring den directen terugkeer van Duitschland ter Ontwapeningsconferentie mogelijk zou moeten maken. Op een desbetreffende vraag wees de Duitsche minister de ver klaring van Herriot echter als onvoldoen de van de hand, doch hij behield zich voor een definitief standpunt in te nemen. Von Neurath legden den mogendheden een plan voor, volgens hetwelk de huidige besprekingen zouden worden afgesloten met het aannemen van een geformuleerde verklaring, terwijl besloten zou worden tot een benoeming van een commissie van toonaangevende gevolmachtigde deskun digen van de vijf mogendheden, die tot ten laatste einde Januari de algemeene richt lijnen voor de definitieve regeling van de gelijkgerechtigdheidskwestie en de uit de erkenning van de Duitsche gelijkgerech tigdheid voortvloeiende materieeie gevol gen moet uitwerken. Deze richtlitnen moeten dan de erkenning van de gelijk gerechtigdheden de vervanging van deel 5 van het Verdrag van Versailles door de toekomstige ontwapeningsovereenkomst vastleggen. Op de basis van deze richtlij nen moeten dan de vijf mogendheden aan het einde van Januari opnieuw bijeenkomen, om een definitief besluit te nemen over de erkenning van de formeele en materieeie gelijkgerechtigdheid, waar door Duitschland's terugkeer naar de Ontwapeningsconferentie een feit zou zijn. Dit Duitsche voorstel werd door Mac. j Donald als al te ver gaand niet in be handeling gebracht, daar hij vreesde, dat het op zeer grooten weerstand van I Fransche zijde zou stuiten. De onderhandelingen der volgende dagen zullen thans plaats hebben op de basis, zoowel van het Amerikaansche als van het Duitsche voorstel. Herriot opperde zekere bedenkingen tegen het Amerikaansche plan en eischte avond uit een oogpunt van uitvoering mochten ervaren, behoort tot het schoonst denkbare. De in het leven en in de kunst gerijpte artisten hebben den grooten mees ter doen leven, zooals we hem geïdeali seerd denken. In hun spel klopte de hart slag van den lang gestorven meester en die zal blijven kloppen zoolang er artisten bestaan die dat zóó kunnen uitvoeren en toehoorders, dit dat zóó kunnen navoelen als gisteravond in de gehoorzaal het geval was In één opzicht heeft het Bestuur van Toonkunst en hebben de artisten niet de voldoening genoten, waarop ze aanspraak konden maken. Muzikaal Leiden dat toch nog zelfrespect bezit, had deze gelegenheid moeten aangrijpen om te toonen wat het is: een gemeenschap die geestelijke waar den hoog wil houden in deze wereld van verwildering en afbrokkeling. Waarom liet men de meeste stoelen onbezet? Toch niet om Brahms. Wellicht omdat de artisten niet van ver weg kwamen? Laat ons hen, die zoo mochten hebben gedacht dit op het hart binden: zinrijker poëtischer ver tolking is niet denkbaar door welke ult- heemsche combinatie ook! We zouden elk woord ln deze verzekering met nadruk wil len uitspreken. Elke achterstelling dezer landzenooten bit vreemden is volmaakt on gegrond, onbillijk tegenover onze nationale kunstbeoefening. In dezen tijd vooral ls ze verwerpelijk ln hooge mate ia misdadig. De uitgelezen schare van toehoorders heeft in volkomen contact met de spelers, dezen gehuldigd op een wijze als pleegt te geschieden wanneer aan de grootste kun stenaars den tol der dan'-baarheid wordt gebracht. Laat ons honen en vertrouwen, dat de thuisblijvers van gisteravond de volgende week Dinsdag present zullen zijn. BINNENLAND. Dp aardbevingen in Noord-Brabant; op merkingen van het Kon. Ned. Met- Insti tuut. (3e Blad). Mr. Harm Smeenge over den afsluitdijk (3e Blad.) Nieuwe voorschriften jegens burgemees ters. (Binnenland, 3e Blad). De heffing van opcenten op gemeente fonds- en vermogensbelasting; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Bin nenland, 3e Blad). Te Amsterdam zijn drie personen door gasverstikking om het leven eekomen. (Ge mengd. 3e Blad). Lagere reizigerstarievcn der spoorwegen, ingaande een nader te bepalen datum. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND De besprekingen ter vijf-mogendheden- conferentie. (Buitenl. en Tel., le Blad). Herriot en Mc Donald te Tory's (Buitenl., en Tel.. le Blad). Het Japansch-Chineesch conflict voor den Volkenbond. (Buitenl, lc Blad). De openingszitting van den Duitschen Rijksdag. (Buitenl.. le Blad). Boodschap van Hoover aan het Ameri kaansche Congres. (Buitenl.. le Blad). Ernstige fabrieksontploffing in Branden burg. Vele dooden en gewonden. (Tel., Le Blad). RECLAME. Dubbel passen asfaltwegen In het kader van den tijd; Zég daar nu maar eens wat tegen; 't Is GENOT en ZUINIGHEID. 1589 dat eerst het groote Fransche veiligheids- en ontwapeningsplan met alle daarin vervatte veiligheidsgaranties zou worden behandeld. Norman Davis daarentegen eischte de directe behandeling van zijn eigen plan. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken verklaarde vervolgens dat hij geen belang heeft bij het Amerikaansche plan. doch bereid is de onderhandelingen betreffende dit plan aan te hooren. De vertegenwoordigers van Engeland en Italië namen geen definitief standpunt nopens het Amerikaansche plan ln. Het viel evenwel op dat de Italiaansche ver tegenwoordiger zeer gereserveerd was. De verklaring van Herriot inzake de rechtsgelijkheid wordt in de vooraan staande Duitsche kringen wel is waar als een zekeren vooruitgang beschouwd, doch geenszins voldoende geacht om een terug keer van Duitschland ter Ontwapenings conferentie mogelijk te maken. Men wijst er op dat deze verklaring buitengewoon vaag is en slechts In algemeene lijnen is gehouden, zoodat daardoor op geen enkele wijze duidelijk blijkt welke houding Frankriik in de toekomst met betrekking tot de kwestie der bewapening zal aan nemen. De Duitsche minister von Neurath, is, naar thans verluidt, voornemens a.s. Zaterdag naar Berlijn terug te keeren. Ramsay Mac Donald ls gisteravond uit Genève naar Parijs vertrokken, met den zelfden trein als Herriot. Heden zal hij den Brltschen minister van Financiën, Neville Chamberlain, te Parits ontmoeten. Cham berlain is gisteravond uit Londen vertrok ken. De Britsche ministers zullen met Herriot en Germain Martin den status van de overeenkomst van Lausanne bespreken voor het geval de Vereenlgde Staten bij hun weigering zouden blijven uitstel te verleenen van betaling der op 15 December vervallende termijnen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de Engelsch—Fransche besprekingen in geen geval beoogen, een gemeenschappelijk ..schuldenfront" te vormen tegen de Vereenigde Staten. Herriot en Mac Donald hebben mede gedeeld, dat zij Zaterdag weder te Genève zullen terugkeeren Gedurende hun af wezigheid worden de besprekingen echter voortgezet. België heeft nu ook een tweede nota naar Washington gezonden. In deze nota worden de motieven uit de eerste nota herhaald, terwijl speciaal de nadruk wordt gelegd op de bijzondere po sitie die België het recht heeft in te nemen uit hoofde van de gebrachte offers.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1