it-Nicolaas in de Sleutelstad IPRESBURO EEN GOUDEN BRUILOFT. Jaarcan? DINSDAG 6 DECEMBER 1932 No. 22305 hCIEELE KENNISGEVING Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. ÉmE Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: t;. ner regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle re advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën tïuitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. i een maximum aantal woorden van 30 tssso volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Lommer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Jgemeester en Wethouders van Leiden fcen ter algemeene kennis, dat door le beslissing op het verzoek van J. jraaff om vergunning tot het op- ,'n van een modelmakerij in het per- Jvolmolengracht No. 21, kad. bekend B. No. 961 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. |den, 6 December 1932. 1585 POSTGIRO No- 188690. j ontvingen heden: rsoneel G. W. f.3.20. 'T 5 DECEMBER IS ZINGEN WIJ, DAN SPRINGEN WIJ. Een heerlijke middag voor de Leidsche schooljeugd. interklaas is nóg fijner dan een ver- g" verzekerde ons gistermiddag een van nauwelijks zes jaar oud., die opwinding tintelende oogen en hoogroode wangen het vuur vrij de keien van den Oude-Singel in brandend verlangen naar de |st van den Heiligen Nicolaas uit (ïje. inderdaad, wanneer het bezoek van vromen grijsaard zóó wordt geënsce- 1 als dit jaar door een aantal onder- faiensehen is gedaan, dan gelooven wij pwaardelijk, dat de 5de December de jeugd het feest der feesten |kent. ft is een loffelijke poging geweest om '.kinderleven, dat door de nuchtere heid van de gansche wereld, veel dan vroeger een einde schijnt te En, een stukje poëzie terug te brengen; -oude sprookje van Sint Nicolaas fijn zwarte knecht te doen herleven, pentallen en nog eens tientallen jaren den hebben onze voorouders met stil- I eerbied opgekeken naar den rood- ibberden heilige en met nauwverholen pt naar zijn roetzwarten begeleider en hopen van ganscher harte, dat vele geslachten na ons het nóg zullen doen. Want Sint Nicolaas is een feest van het kind van alle tijden en de feestelijke in tocht. welke bijna 900 Leidsche school kinderen van de 1ste, 2de en 3de klassen hem gisteren hebben bereid, was een wel dadige tegenstelling met het onverkwik kelijke schouwspel van eenige jaren ge leden, toen alle mogelijke reclame-Sinter klazen de stad onveilig maakten en er niet weinig toe hebben bijgedragen om dat heerlijke kindergeli^f in den Spaanschen kindervriend met één slag te vernietigen. Misschien is er onder de honderden kinderen, die gistermiddag tegen tweeën op den Oude-Singel dromden, een enkel geweest, wiens geloof en vertrouwen in het bestaan van den goeden Sint niet heelemaal ongerept was gebleven. Het is door het gedurig contact met ouderen trouwens ook erg moeilijk te bewaren, maar toen omstreeks kwart over twee vanuit de richting de Haven een stoom boot zichtbaar werd en het bericht van rij tot rij vloog, dat aan boord daarvan zich Sint Nicolaas bevond, toen nam toch ook bij de twijfelaars het geloof weer vastere vormen aan. „Nietwaar, een ón-echte Sinterklaas kwam toch zeker niet met een heusche stoomboot en voor hèm zou .meester" toch zeker niet z'n hoed afnemen? En Zwarte Piet zag er ook uit precies als in de boeken. In z'n linkerhand een roe en over z'n rechterschouder een groote zak. Jongens, toch maar een beetje achteraf blijven. Als 't nou es wèl echt was en Piet greep je, dan was je meteen de sigaar! Zou die man met zijn vriendelijk gezicht en langen witten baard nou werkelijk alles weten? Toch wel een beetje eng! Stel je voor, dat ie weet, van dat blauwe oog, dat ik laatst Jan heb geslagen of van dat huiswerk, waar „juf" zoo woedend om was! O jé, en nou kijkt ie nog mijn kant uit ook Zóó zal gistermiddag menige bengel ge dacht hebben en meer dan één belhamel, die aanvankelijk in het voorste gelid stond, schoof voorzichtig een beetje naar achteren of zocht bescherming achter meesters dikken winterjas. En het was of de Sinterklaas-liedjes welke daarvoor met begeleiding van het muziekkorps van het 6de regiment veld uit volle borst waren meegezongen, plot seling minder luid klonken. De jubelende kinderzang weerkaatste niet langer tegen de grijze gevels van den Oude Singel en voor menigeen was het een heele opluch ting toen het tweetal, geëscorteerd door drie hoornblazers, goed en wel voorbij was. Eindelijk zat de Sint op z'n prachti- gen schimmel en toen ging het met muziek voorop door een dichte haag toe schouwers en onder veel gewuif en dag- vader-en-dag-moeder-geroep langs den kortsten weg naar het Trianon-theater. Het rij verkeer op de Breestraat werd ei- even door gestremd, maar inplaats van ongeduldig te worden, zaten de automobi listen glimlachend achter het stuur en dachten terug aan hun jeugd En de trambestuurders bekommerden zich er ditmaal niet om, dat ze vijf minuten te Foto Bleuzé. laat aan de eerstvolgende halte zouden komen, maar leunden belangstellend uit het raam van hun „bestuursloge" en rekenden uit hoeveel jaren geleden ook zij nog in' den Heiligen Sint geloofden. Een kwartier later was de groote bioscoopzaal vol met het gesnap van hon derden kinderstemmen. De Sinterklaas liedjes beukten de zaalwanden en de heer Van Schalk, die even later allen en in het bijzonder wethouder Tepe verwel komde, had moeite zich verstaanbaar te maken. Als we 't goed begrepen hebben, heeft hij dank gebracht aan allen, die aan de voorbereiding en uitvoering van dit feest hebben medegewerkt Met name aan den burgemeester, wethouder van onderwijs, inspecteur van het L.Ocommissaris van politie, secretaris der Commissie voor de Volksbijeenkomsten. commandant 6de R V.A., die manschappen in de gelegen heid stelde voor St. Nicolaas. enz. te figu- reeren, benevens de navolgende schenkers en schenksters: fa. v. d. Kloot en directie van de „Landbouw", die beiden chocolade melk beschikbaar stelden, den heer Kooi- stra, voorzitter der Coop. ..Vooruit", die het een en ander uit de bakkerij schonk; de directie der Leidsche Broodfabriek: de directeur der Manége, die gratis paarden beschikbaar stelde: den directeur der Pontschool, die veel werk gratis heeft laten typen, den voorzitter van de Mid denstandscentrale, aan het muziekkorps van 6 R.VA. en last not least aan de directie van het Trianon-theater, die ge heel belangloos een filmprogramma aan bood. Daarna hield Sint-Nicolaas in hoogst eigen persoon een toespraak tot de kin derschaar en vervolgens wer een alleraar digst programma vertoond, waarover de jeugd zich terecht uittermate enthousiast betoonde. Na afloop der voorsveling ontving ieder kind een tractatie en daarmede behoorde dit. zéér geslaagde kinderfeest tot het ver teden. Wij wenschen den heeren van Schaik, van Doorn c.s. het volgend jaar hetzelfde succes, maar nóg grootere deelname !i Want een dergelijk Sinterklaasfeest is een belang van het Leidsche kind ST. NICOLAAS OP DE SCHOOL VAN HAANSTRA. Ook hier volop pret en jool. Het was gisterochtend een heele drukte in de school van Haanstra. verbonden aan de Kweekschool voor Bewaarschoolonder wijzeressen, Rapenburg 131. Sint Nicolaas had nl. aan het onder wijzend personeel dier school verzocht een kermis in de klassen in te richten. De onderwijzeressen bijgestaan door de kwee- kelingen hadden het verzoek van den goeden Sint ingewilligd en zij waren in hun werk uitstekend geslaagd. Sint Nico laas en zijn knecht, die vóór den aan vang van de eigenlijke „kermisdrukte" even kwamen kijken, zullen dan ook be paald wel tevreden zijn geweest. Toen de ouders de school binnentraden om één en ander te bezichtigen, kwam hen al een heerlijke poffertjesgeur tegemoet. In één der lokalen was nl. een heele poffertjes kraam ingericht en daar waren bezige handen reeds druk in de weer met beslag pot en poffertjespan. In een hoekje wachtte een tafel met stoeltjes al op de jeugdige gasten. Ging men verder door de versierde gangen, dan kwam men eerst in de hoogere klassen. In elke klas waren verschillende tafels opgesteld, waaraan de kinderen zich konden vermaken; zoo vond men er o.a. een rad van avontuur, waar mee men wat pepernoten of borstplaatjes kon winnen, verder verschillende spel letjes als ballen werpen, kleuren etc. Het genoegen hiervan werd nog aanmerkelijk verhoogd, doordat elk kind er een prijsje mee kon verdienen. Iedere deelnemer kreeg bij elk spelletje een prijsje, dus teleurgestelden waren er niet. Al ae ge schenkjes. als speelgoedauto's, paarden- leidels. mutsen, poppen, waren door de meisjes der Kweekschool zelf vervaardigd. Tot slot van de feestelijkheid werd er nog een poppenkast vertoond. De school van Haanstra heeft ook door dit feest weer bewezen, dat haar onderwijzend per soneel geen moeite te veel is. om aan de kleintjes, voor zoover dat op haar terrein ligt. een prettige jeugd te verschaffen! I SINTERKLAAS IN JERUËL. St. Nicolaas met Zwarte Piet hebben gisteren de kinderen, die verpleegd wor den in Jeruël. Middelstegracht 3, een welkom bezoek gebracht en hedenmorgen vroeg waren zij de gasten bij de kinder voeding. Speelgoed, suikerwerk, enz. was er gekomen en met wat aanvulling, was l et den leiders gelukt het zoover te brengen, dat ieder der kleinen, die in de vroegte hun ontbijt komen gebruiken, een pakje mee naar huis kon nemen. 't Was een goed oogenblik voor de kleine kleuters, die wellicht bij het ont waken gedacht hadden, dat de goede Sint hun schamele woning ontweken had, terwijl zij bij het binnentreden in de eetzaal van Jeruël hem toch nog ontmoet ten met een groot aantal verrassingen. Al was het nog zoo bescheiden, 't bieek alweer, hoe spoedig een kinderhand ge- INTREDE VAN DS. H. FABER TE IJMUIDEN. Een indrukwekkende plechtigheid. De Vereeniging van Vrijz. Hervormden te IJmuiden-Oost en Velsen heeft Zond&g haar eersten voorganger gekregen, drs. H. Faber, eandidaat hier ter stede. Onder de aanwezigen merkten wij o a. op de wethouders de heeren J. C. Dunne bier en P Bosman, prof. ds. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Ned. Herv. predikant te Santpoort, ds. F. F. Milatz, predikant der Doopsgezinde gemeente te LJmuiden, ds. Meyer, Ned. Herv. predikant te Velsen, ds. A. A. Wildschut, Ned. Herv. predikant te IJmuiden-Oost. alsmede familieleden van den nieuwen leeraar. De vader van den nieuwen voorganger ds. D. Faber ging voor in gebed, waarna het koor zich liet hooren. Gezamenlijk zongen de aanwezigen Ps. 89. 7. Ds. Faber. die zijn zoon tot het dienst werk inleidde, hield een predicatie naar aanleiding van 1 Cor. 9; 16 „Meer dan brood hebben we noodlg den God van het Evangelie". Niet de mensch is heer en meester, er is een macht boven ons, welke macht wij noemen God. In den mensch leeft onuitroeibaar de aanleg tot het gods dienstige en tot dien aanleg knoopt het Evangelie zich aan. Na zijn predicatie sprak ds. Faber een kort en persoonlijk woord tot de leden der vereeniging. Spreker wenschte hen geluk met hun besluit tot het verkiezen van een eigen voorganger. Nu gij een eigen voor ganger hebt, zult gij een eigen middelpunt hebben. Moge het een voortreffelijke keus zijn die gij gedaan hebt. Al zijt gij dan geen „kerk" in den gewonen zin des woords, thans scheelt dat niet zoo veel. Al wat er gedaan moet worden zal geschie den onder de hulp en de leiding van uw voorganger. De nieuwe voorganger is mij niet vreemd, aldus spreker, en vol gerust heid kunt gij de toekomst tegemoet zien. Moge hij het Evangelie brengen op een wijze, die u voert naar omhoog en in de diepte. Daarna richtte spreker zich tot zijn zoon, die. zeide spreker, zich thans ver bindt, tot zijn eerste werkzaamheid. Op verschillend terrein zijt gij al practisch werkzaam geweest en gij hebt getoond, wat gij weet en wat gij kunt. Spreker wenschte zijn zoon Gods besten zegen op zijn verder levenspad toe. Tenslotte richtte spreker zich tot de echtgenoote van den nieuwen voorganger. Na deze woorden, die op allen een die pen indruk maakten, zongen de aanwezi gen gezamenlijk van Gez. 249 het 3e vers. Ds. H. Faber hield daarna zijn intree rede, waarin hij zich refereerde aan de woorden: „Uw volk is mijn volk. Uw God is mijn God" Deze woorden, gesproken door Ruth, beschouwde spreker als het ideaal waarnaar spreker met de gemeente heeft te leven. Spreker wees op de groote beteekenis van de kerk in het leven. De godsdienstige gemeenschap moet meewer ken aan den opbouw van de cultuur. Hierna volgde nog orgelmuziek en koor- zang. De voorzitter der vereeniging dr. A. J. van Leusen sprak een slotwoord, waarin hij de aanwezigen hartelijk dank zegde voor hunne belangstelling, inzonderheid de vertegenwoordigers van het gemeente bestuur en de predikanten ds. Meyer en ds. Wildschut. Zich tot den nieuwen voor ganger richtende, zei spreker namens alle leden der vereeniging, dat zij zullen trach ten in hem re zien hun voorganger en te zullen zijn volgelingen. Het is een daad van vertrouwen en van moed. dat gij het ambt hebt willen aanvaarden. Op verzoek van dr. van Leusen zongen BINNENLAND. De heer Dellaert over zijn reis naar Indic (Binnenland, 3de Blad). Twee nieuwe vice-admiraals benoemd (Binnenland, 3de Blad). Auto tegen trein gebotst; drie gewonden, van wie één zwaar (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND Vijf-mogendheden-besprekingen te Ge neve. Pessimisme ovcrheerscht (Buitenl., en Tel., 1ste Blad). Mc Donald onverwachts naar Parijs (Tel., 1ste Blad). De besluiten der fracties uit den Duit- schen Rijksdag (Buitenland, 1ste Blad). Het Amerikaanschc congres bijeen (Bui tenland, 1ste Blad). Is er wat gaande in Spanje? (Tel., 1ste Blad). Dreigend conflict tusschen Amerika en Spanje (Tel., 1ste Blad). RECLAME. GA NAAR DQ.NKERSTEEG, LEIDEN, TEL 1322 7?PAAR STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDEN! 8770 de aanwezigen daarna Gez. 237, 4e vers, waarbij allen zich van hun zetels ver hieven. Ds. Faber dankte dr. van Leusen voor de tot hem gesproken woorden. Met gebed en na zingen van Gez. 99: 3 en 4 werd de plechtigheid besloten. Na afloop van de plechtigheid maakten velen gebruik van de gelegenheid met den jongen predikant en diens vrouw kennis te maken. (H. Dagbl.). ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Oveir ge boortebeperking mede in verband met de theorie Ogino-Knaus". de heer D, M. Levy, geboren te Zutphen. I tan ir®iddaS brachten Sint Nicolaas en Zwarte Piet een bezoek aan 900 leerlingen vuld is, en hoe oemakkelyk net gaat, om te L^llJsclle openbare scholen. Hierboven staat de heilige man op het punt aan wal in het vaak zoo sombere gelaat dat ^ppen en zich aan het hoofd van den stoet te stellen om daarna zijn triumftocht schoone licht te tooveren van glundere naar het Trianon-theater te beginnen. kinderoogen. Morgen heeft onze stad weer een gou den echtpaar in haar midden. Het echt paar Abraham Kruyt en Jacoba van Po- lanen, wonende Waardgracht 77, viert dien dag zijn 50-jarig huwelijksfeest. Hoewel de oudjes hij is 73 en zij 72 jaar in alle stilte dit heuglijk feit wenschen te vieren, gelooven we toch, dat het hun dezen dag niet aan belangstelling zal ontbreken. Ongetwijfeld zullen hun negen kinderen ervoor zorgen, dat hun ouders zich dezen dag nog lang zullen herinneren. Ook hun 25 klein- en 7 achterkleinkinderen zullen zich zeer zeker bij dit heuglijk feest van hun grootouders niet onbetuigd laten. B„ide oudjes genieten nog een flinke gezondheid, alleen de bruidegom, heeft eenige last van doofheid.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1