DE VROUW DRAAGT DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP De mode in vroegere tijden. "««•'-Abdijsiroop Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 December 1932 Derde Blad No. 22303 VOOR DE HUISVROUW. fclJ EEN KRANTENSTALLETJE u op een drukke straathoek wel op elegante vrouwen gelet, hebt u hoeveel belang zij stellen in een lalde étalage, In de bedrijvigheid van (skeer, in de kleeding van voorbijgang- i en u hebt toch ook wel eens sti-lge- i bij een stand van alleTlei nieuwsbla- en tijdsschriften, waarbij u toch hebt zien hoe volkomen overgegeven vrouw zich gedurende enkele seconden verdiepen in een nieuw uitgekomen |eblad. een juist verschenen magazine, i bebt u wel eens geprobeerd, de nieu- de om zoo te zeggen „op straat" te (ideeren. moet hierom niet lachen, het zijn sch niet alleen de modehuizen die ons Ire ideeën geven, maar ook de „drukte I straat", is een school voor dé mode, lis men zich geen betere zou kunnen buien. faleidoskopisch en bont is de mozaïek straatmode, vol nieuwe invallen en ba verwarrend door de vele en verschil- He ideeën. Gelooft u me. dames, op de pen der straten zien we heel veel. dat moeite wel waard is. fat is het toch, dat de mode zoo erg pjarhlek maakt? Zijn het de kleuren, het de stoffen, zijn het de eigenaar- details? Men kan zich daarvan geen (faichap geven, maar het heeft er wel X van dat door de ongedwongenheid en purlijkheid en als gevolg hiervan de telfsprekende elegance der nieuwe mo- deze een ongekend succes zullen V: We zien geen „geforceerde" din- die eigenlijk alleen maar bestemd (voor het geduldige teekenpapier, doch praktijk bewezen hebben, absoluut [Mhikt te zijn. t het oogenblik is het anders. Door de F en origineele kleurencombinaties, die i niet te bizar mogen zijn, staat eigen- alies. En dit schijnt het mysterie van succes te zijn. kl u maar eens op een paar dames, die hiddags door de stad wandelen. U zult toegeven, dat ze zich hun elegance I bewust zijn en ook dat ze hun toilet- 1 niet alleen met gratie, doch met over stag dragen. liet alleen de jurken zelf zijn apart en aasTOl. maar de talrijke details, die thivjk het geheel completeeren, getui- i evenzeer van een goed gecultiveerden aak. 'tadt u het b.v. niet vreeseüjk aardig, tij de nieuwe met een klein bont- iritjs (persianer of breitschwanz l ge meerde mantels, een mofje gedragen t'-t. dat aan beide kanten met den stof den mantel afgewerkt is? Dergelijke se dingen blijven natuurlijk niet zon- r uitwerking en op een wandeling door de stad, zult u die leuke mofjes hoe lan ger hoe meer zien. Een leuk contrast vormen ook de don kere stoffen, die met licht bont gegarneerd worden. Denkt u b.v. eens aan een wijn rood fluweelen costuum met een elegante eenzijdige bontgarneering, zooais rechts op de schets is afgebeeld en daarbij lichtgrijze hanschoenen met bontkappen van hetzelf de soort bont als de garneering. Korte bontjasjes weten we. zijn al een tijd in de mode en dat hierbij graag een leuke wollen jurk of een gezellige rok en blouse gedragen wordt, weten we ook- Hierbij gaat het om kraag en mouwen (afb. 2). Natuurlijk zijn er ook veel opzettelijk „zakelijk" gehouden modellen, die echter niét uitsluitend (zooals men misschien ten onrechte zou kunnen vermoeden) voor sportieve doeleinden bestemd zijn, doch ook op de wandeling door de stad gedra gen worden. We hebben hierbij in de eer ste plaats op 't oog de eenvoudige costuums van een fantasiestof gemaakt (vaak diagonaal gestreept) en die gegar neerd zijn met een langharigen bontkraag en z.g. „kogel-manchetten" (met wattine- onderlaag). Dergelijke modellen zien we niet alleen in neutrale stoffen, maar ook in verschillende doorelkaar geweven scha keeringen, zooals b.v. beige-groen, grijs- rood. of blauw-zandk'.eur. waardoor aller aardigste effecten verkregen worden. WILLY UNGAR. GELAKTE HOUTEN HOEDENSTANDAARDS verschijnen in fantastische vormen aan^ het firmament en het is werkelijk een ge noegen dergelijke leuke dingen in je klee- renkast te hebben, waarnaar je dus tel kens weer kijken moet. We zien ze, die mooi uitgesneden en bont-gelakte bloemen vertoonen dan weer hebben ze het model van een of andere figuur uitloopend in een soort bal, die dan als eigenlijke stan daard dienst doet. Daarnaast verschijnen voor dót doel eigenaardig-gestileerde. houten dierpiastie- ken, b.v. -het „treurige vogeltje met de hangende vleugeltjes (zie middelste afb.) HET KAPMANTELTJE 37 Maar aan de pret van Jaap kon wel eens 'n eind ^men!De wespen zaten hem van alle kanten al achterna. Hij moest het op een loopen zetten en keek rteeds achter zich of ze hem niets zouden doen. Zoo doende kwam ie plotseling midden in een hoop stuifmeel '«echt. Hij probeerde nog net te doen of er niets gebeurd 'as. maar de wespen hadden het al lang gezien, en 3'echts met de grootste haast kon Jaap zich uit de v°etcn maken. 38. Toen Jaap eindelijk doodmoe stilstond, zag ie een beeldenwinkeltje. Hij had altijd zoo opgeschept, dat ie zoo'n verstand van beelden had en heel brutaal ging ie den winkel binnen. De baas was zeker niet thuis, want Jaap zag niemand en heel deftig liep ie langs de beelden en las de onderschriften. Maar daar hoorde ie ineens een paar stemmen. Jaap wist niet zoo gauw waarheen te vluchten en ging op een voetstuk staan, dat voor een of ander beeld diende. Daar naderden de stappen reeds. Jaap had alle moeite in zoo'n mooien stand te blijven en hield zijn oogen zoo stil als knikkers. moeten we niet uitsluitend als een luxe beschouwen. Wanneer het koud is. kan het inplaats van een ander ochtendjasje ge dragen worden De ervaring heeft geleerd, dat het een nachthemd omtoovert in een keurige huisjapon en daarom zal iedereen graag zoo'n jakje bezitten Alhoewel men misschien den indruk heeft, dat een dergelijk kapmanteltje heel duur is. kunnen we het toch met verba zend weinig kosten maken. Evenals het moderne nachthemd, kan het heel ge schikt van zijdemilanese gemaakt worden daar dit weefsel goedkoop is en toch leuk staat en zich daarbij, hetgeen misschien wel de hoofdzaak is. uitstekend laat was- schen. Wanneer deze stof in een mooie pastelkleur, met soliede kant gecombineerd wordt, kunnen we werkelijk de mooiste ef fecten krijgen Allerliefst zijn b.v. de met kant afge zette bolerojasjes van milanese. met de eveneens met kant afgezette, cape-achtigc schouderstukjes (midden). Niet minder chic zijn de rechte kinomojakjes, die een van voren geknoopt kanten stuk hebben Dan noemen we nog het jakje, dat hier rechts afgebeeld is en om zoo te zeggen in een omlijsting van kant verschijnt. Dit made] heeft kelkvormige halve menwtjes. Zij. die een dergelijk jakje van zijdetri cot onderhanden neemt, zal niet alleen plezier hebben van het maken zelf, maar ook en niet minder van het verkregen re sultaat. WILLY UNGAR. Een dame wil vóór Kerstmis nog een degelijke, eenvoudige jumper breien. Hier voor heeft u 2 stel breinaalden noodig: één paar no. 3'/! en één paar no. 2' - Het patroon, dat ik u beschrijf, is van den schouder tot onderaan 71 cM. lang; de mouwen met omgeslagen manchet zijn 66 c.M-; de wijdte van den jumper is 99 c.M. Er komt ongeveer 12V, steek op de 5 c.M. recht breiwerk en ongeveer 15 toe ren op de 5 c.M- in de lengte. Begin van voren onderaan en zet met de naalden no 2V, 120 steken op. Brei dan 5 c-M. het ribbetje. 1 recht, 1 averecht Ga vervolgens door met de naalden no. 3'/»: recht heen en averecht terug over een lengte van 10 c.M. Brei daarna de zakken. Met den rechter kant van het werk naar u toe moet u de eerste 14 steken recht breien en de volgende 25 steken 1 recht, 1 averrecht; de middelste 42 st. recht; de volgende 25 weer het ribbetje: 1 recht, 1 averecht, dan de overige 14 steken weer recht Volgende toer: de eerste 14 steken averecht; de volgende 25 steken 1 recht, 1 averecht: de 42 middelste steken ave recht; de volgende 25 steken 1 recht, 1 averecht en de overige 14 steken averecht. Herhaal de laatste toeren nog tweemaal. De volgende toer: de eerste 14 steken recht; de volgende 25 steken af kanten; de middelste 42 steken recht; de volgende 25 st. afkanten de overige 14 recht. De volgende toer: de eerste 14 steken ave recht, 25 steken opzetten ter vervanging van de 25 af gekante in den vorigen toer; de middelste 42 averecht: 25 steken op zetten en de overige 14 averecht tot het eind van den toer- Nu doorgaan: recht No. JLVII 1891. Ziehier even een kijkje op de mode van 't jaar 1891. Een baltoilet van rose tafieras- zijde met groene veeren gegarneerd; in 't corsage geincrusteerde punten van echte Engelsche kant. Een klein toefje bloemen tegen den linkerschouder en in 't haar waren vereischte „accessoires" uit dat jaar. G. V. heen, averecht terug tot het werk 48 c-M. lang is, gemeten van af het begin. Dan is u aan het armsgat. Kant aan het begin van de volgende 2 toeren 5 steken af; dan 1 steek minderen aan beide einden van het werk, om den anderen toer, 10 maal, zoo het aantal ste ken op 90 brengende. Ga op deze steken door over een lengte van 10 cM; brei dan met den rechter kant van het werk naar u toe, 33 recht, de volgende 24 af kanten en de overige 33 recht tot het einde van den toer. Met de 33 schoudersteken doorgaan, om den anderen toer 1 steek minderende aan de halszijde van het werk 4 maal. Daarna 10 toeren zonder minde ren. Nu aan de halszijde van het werk om den anderen toer 1 steek meerderen; 4 maal Hiermee is de rechter schouder af. Breek de wol af en hecht deze vast aan de andere 33 steken aan de halszij de- Daarna wordt de linkerschouder op de zelfde manier als de rechter gebreid Wan neer u heeft gewerkt tot de halszijde in den linkerschouder, zet daar dan 24 ste ken op voor den achterkant van den hals en ga door over den rechterschouder. Als u zoo ver is, moeten alle steken: dus 90 in het geheel op één naald staan. Ga op deze steken door over een lengte van 10 c-M.; daarna om den anderen toer aan beide einden van het werk 1 steek meer deren, 10 maal. Nu aan het begin van de volgende twee toeren 5 steken opzetten; dan hebt u weer 120 steken. Ga op deze steken door over een lengte van 43 c.M. en brei daarna verder met de naalden no 21/; over een lengte van 5 c-M. het ribbetje: 1 recht, 1 averecht. Kant ten slotte losjes af. De mouwen begint u bovenaan te breien. Zet met de naalden no- 3Vc: 26 steken op. Brei recht heen. averecht te rug. Den eersten toer moet u recht breien en dan aan het begin van eiken toer 2 steken opzetten, tot er 86 steken op de naald staan. Nu 6 toeren zonder meerde ren breien; dan 1 steek minderen aan beide einden van het werk in eiken 6den toer, tot het aantal steken teruggebracht is tot 54. Ga op deze steken door tot de mouw 50V2 c.M- lang is of in ieder geval de voor uw maat vereischte lengte heeft. Dan doorgaan met de naalden no. 2'/= en over een lengte van 15 c-M. het ribbetje 1 recht, 1 averecht breien; kant daarna losjes af en brei precies nog zoo'n mouw. Vervolgens het kraagje. Met uw 4 brei naalden no. 2Ve neemt u de steken rond den hals op voor dit kraagje. Begin in het midden van de 'voorzijde; neem 33 steken op de eerste naald, 34 op de tweede en 33 op de derde naald. Ga op deze ste ken door, heen en terug breiend (dus niet in het rond!) het ribbetje: 1 recht, 1 averecht, 1 steek meerderend aan het begin van eiken toer, door eerst den ach terkant en daarna den voorkant van den eersten steek te breien; let er vooral op dat uw ribbetje correct en recht blijft zonder onregelmatigheden. U gaat hier mee door tot er 136 steken zijn en het kraagje ongeveer lOVs c.M. breed is. Dan kant u het losjes af- Voor de afwerking naait u de mouwen in de armsgaten; de naden der mouv/en en de zijnaden naait u dicht. Vervolgens moet u, om de zakken te maken, met de naalden no. 31/*: 25 steken opnemen van het opzetrandje der zakopening en 10 c.M. recht heen en averecht terug breien- Dan afkanten en het zakje onzichtbaar aan den averechten kant van den jumper vastnaaien. Herhaal dit natuurlijk precies zoo voor den tweeden zak. Pers ten slotte RECLAME. Van benauwdheid kon hij bijna géén nacht slapen "Meer dan 40 jaar lijdende tc zijn, is iets dat met geen pen tc beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind in bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam gemaakt op Abdijsiroop. Nadat ik 1 flcsch van deze byzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los cn na 4 flesschen gebruikt te hebben, voel ik mij weer beter dan ooit." (Origineel ter Inzage) J, de L, te Sch. BijHoes! - Griep - Bronchitis - Asthma ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Thans FM.-. Fl. 1 50. Fl.2.75 1 Gebruik buitenshuis Abdljslroop-Bontons f per doos 35 ct, per dubbele doos 60 et f A8D1JSIR00P B0NC0H5 (Gcatoldc Abdijsiroop) 1448 de jumpers aan den averechten kant even op. Iemand wilde slaapsokkcn breien; doe dit In 2 kleuren b.v. wit of crème en zalm- tint, of rose en licht blauw; of grijs en lichtblauw. Neem dubbeldraadswol van dc hoofdkleur en zet 40 steken op. U moet los breien; de 1ste toer gaat afwisselend, omslaan, 1 steek afhalen, 1 steek recht de 2de en de daarop volgende toeren: den omslag en den afgehaalden steek samen- breien, daarna omslaan, 1 steek afhalen enz. Het is de z.g- Patentsteek Op deze manier breit u 100 toeren, af wisselend 2 toeren van de dubbeldraad- schc hoofdkleur en 2 toeren van de enkel- draadsche 2de kleur. Na die 100 toeren moet die reep 18 c.M. lang en 20 c.M breed zijn geworden, dan vouwt u hem over de lengte dubbel en naait de opzet- steken aan elkaar. Vervolgens wordt de laatste toer met een enkelen draad dicht getrokken en afgehecht. Nu het werk van de punt af tot het midden van de ranri- steken dichtnaaien. Uit de overige rand steken neemt u 44 steken op en breit 16 toeren den patentsteek in de dubbeldraad sche hoofdkleur. Kant daarna af. Nv gaat u haken met een dubbeldraad var, de hoofdkleur en een enkele van de 2de kleur: in lederen randsteek 1 vaste- Ma iedere steek legt u den draad om een 2 cM. breed latje; hierdoor ontstaat een ruche van lussen, die dc sokjes aardig afmaakt. Rijg daarna door den bovenrano der sokjes een 54 c.M. lang koord van lossen, gehaakt van 2 draden 1ste en l draad 2de kleur en maak kwastjes aan de uiteinden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9