CHIEF WHI Maar dat's 'n reuzenu LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 3 December Dit jaar geven wij zoo'n mooie d formaat doos van 50 CHIEF WHl Laat 's zien—jouw broers, oom KcJ enfin iedereen! 'n Meer welkom geschenk is denkbaar, temeer omdat iedereen dat 't de beste sigaret voor gezondheid is! VIRGINIA BUITENLAND. Steunt, bij gelijken prijs en De Nederltmdscbe Industrie' Hiermede dient gij Uw En bestrijdt gij de me HET BEWAARSCHOOLONDER WIJS. Amendementen van den beer Donder*. De heer Donders stelt voor: I. In de verordening regelende het open baar bewaarschoolonderwijs hl de ge meente Lelden a) ln artikel 3 de woorden „Commissie van toezicht op de bewaarscholen" te ver anderen in ..Plaatselijke Schoolcommissie" b) artikel 4 geheel te laten vervallen; c) in artikel 8 te schrappen de zinsnede: „dat waar in die verordening sprake is van .Plaatselijke Schoolcommissie" wordt gelezen „Commissie van toezicht op de be waarscholen" en d) ln artikel 16 eerste lid de woorden „Commissie van toezicht" te veranderen ln „Plaatselijke Schoolcommissie". n. In de verordening regelende de voor waarden. waaronder ten behoeve van bij zondere bewaarscholen subsidie uit de ge meentekas wordt verleend a) ln artikel 18 de woorden „Commissie van toezicht od de bewaarscholen" te ver anderen ln „Plaatselijke Schoolcommissie" b) ln artikel 19 eerste lid de woorden „Commissie van toezicht op de bewaar scholen" te veranderen in „Plaatselijke Schoolcommissie". TOONEEL IN HET RIJKS AS YL VOOR PSYSOPATHEN. De Tooneelvereeniglng .Adolf Kolping" uit Voorhout, gaf gisteravond, in de Turn zaal van het Rijksasyl voqr Psychopathen een uitvoering voor de patllënten. Opge voerd werden twee één-acters: „De Kleer maken en z'n knecht" en De Doodenrit", waarin de rollen goed en vlot werden ver vuld door de heeren Th. van der Hulst, Piet Hoek. A. en W. Heuzen, J. van Nouw- land en J. Vlasveld. Het kapwerk was goed verzorgd door de firma Van der Pijl. De heer Poelstra dankte na afloop, putte uit een der kluchten nog even een levensles voor de toehoorders en riep de spelers een „tot weerziens" toe. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. „De weg naar Rio" toons ons den weg, dien argeiooze meisjes afleggen naar Zuid-Amerika en de manier waarop. Als koopwaar behandeld en ver handeld, gaan de meisjes haar verschrik kelijk ongeluk tegemoet. Maria Solveg speelt de noofdrol in deze film, die reeds voor de tweede maal in deze stad draait, sterk aangevoeld en ontroerend. In de bij rollen trekken Senta Soneland en Kurt Gerron sterk de aandacht; vooral laatst genoemde, als sluw handelaar, weet de Juiste sfeer te scheppen. „Het vroolijke Klaverblad" is een luch tige film, vol grappigheden en voortreffe lijk gespeeld. De geestigheden en verwisse lingen van diverse personen zullen we niet één voor één neerschrijven. Dat heeft geen zin en is bovendien onmogelijk. Laten we volstaan met te vermelden, dat er naar hartelust gelachen ls. Hierin had een groot aandeel Ernst Verebes. een komiek van de beste soort, vlot, kwiek en geestig. Zijn tegenspeelster Truus van Aalten speelde haar rol eveneens met veel élan en van de overigen stippen we even Georg Alexander en Wllly Forst aan. Een film met een star-bezetting dus. Dit goede pro gramma wordt voorafgegaan door een goed Journaal en een aardig teekenfilmpje. Trianon-theater. De film „Madchen in Uniform" ls wellicht de beste, die wij sinds vele maanden hebben gezien en het lijdt geen twijfel of ook deze tweede ver tooning (zij werd hier voor 't eerst einde Mei gebracht), zal de volle belangstelling hebben van het bioscoop-minnend publiek. Deze rolprent ls zoowel naar Inhoud, als naar spel en regie origineel, sterk en boeiend, en terecht verwierf zij indertijd in Duitschland een groote stemmenmeer- derheid, toen daar een enquête was inge steld naar de meening van het publiek omtrent de beste films, die gedurende het laatste Jaar aan de markt waren gebracht. Het vóór-programma biedt o.m een zeer geestig blijspelletje, getiteld „Het Mlllloe- nen-testament", met de bekende Duitsche artlsten Johannes Riemann, Charlotte Ander en Julius Falkensteln in de voor naamste rollen. Luxor-theater. Voor de pauze draait de Metro Goldwyn Mayer-film „Op Dwaal wegen" met als hoofdvertolkster Joan Crawford. Dc film doet ons op Ameri- kaansche wijze kennis maken met Ame- rlkaansche zeden en gewoonten sr. Ame- rikaansche mogelijkheden. Welk een verschil met „Vier van de Bob" een U.F A.-sportfilm, spelend rondom een bobsleigh-baan! Alles natuurlijk en onge kunsteld. maar vooral met vaart in spel en opnamen! De fraaie natuuropnamen ver- hoogen de waarde van de film niet weinig en maken het geheel tot een interessante rolprent. De kleine trekjes detective-film doen de film nog aan spanning winnen. Het City-theater brengt deze week een uiterst spannend programma. In het Journaal aardige opnamen van de Zes- daagsche met de huldiging van het win nende koppel Van Kempen en Pijnenburg Merkwaardig is het komische filmpje „Charley Chaplin twintig jaar geleden", een echte Chaplin-klucht uit diens eersten glorietijd, waarom, ondanks de zwakke fotografie welk een verschil met tegen woordig! hartelijk gelachen wordt. Vooral uit cinematografisch-geschiedkun- dig oogpunt is dit filmpje interessant. De verdere avond wordt gevuld met het eerste deel van „De geheimzinnige Radiobende", een sensationeele geschiede nis, waaraan voor de bezoekers een prijs vraag is verbonden. Wie de stem van den geheimzlnnigen bendeleider raadt, wordt beloond. Ongetwijfeld zal hiervoor groote belangstelling best-a an Op Donderdag 8 en 15 December 3 1/4 uur zal prof. mr. M. J. v. Bemmelen in het Leidsche Volkshuis spreken over „Maat regelen ter bestrijding van de klndercriml- naliteil". Lichtbeelden zullen de voor dracht nader toelichten. Zeker zal het belangwekkend zijn kennis te nemen van de nieuwe wegen die worden en zullen worden ingeslagen om de mis dadigheid van de jeugd te beperken. (Zie advertentie). RECLAME. Ook met kurk mondstuk DE ALGEMEENE TOESTAND. Schulden en Ontwapening. Over het algemeen wordt het Duitsche kabinet-von Schleicher vrij goed ontvan gen in het buitenland, al meent een deel der Fransche pers, dat bijzondere waak zaamheid geboden is. nu alle macht in Duitschland ln handen van den rijksweer- mlnlster is vereenigd. Men verwacht ove rigens ln de Duitsche buiteni. politiek geen wijziging en terecht. Herrlot is gisteravond naar Genève ver trokken en heeft tevoren nog den Duit- schen ambassadeur Koster en den Engel- schen ambassadeur Lord Tyrrell aan de Quai d'Orsay ontvangen, Herriot zal heden met MacDonald en Norman Davis den toestand bespreken, welke zou kunnen ontstaan uit de nieuwe afwijzing van de Fransche en Engelsche verzoeken om betalingsultstel voor de den 15 December aan Amerika vervallende ter mijnen. Herriot zal te Genève persoonlijk tegen over Mac Donald op de noodzakelijkheid wijzen voor Frankrijk om in het geval van een afwijzende houding d'r Vereenigde Staten het plan Young weer in werking te doen stellen. Deze gedachtenwisseling tus- schen beide politici heeft des te meer be- teekenis. aangezien Mac Donald direct na zijn aankomst te Genève heeft verklaard dat het hem onmogelijk voorkomt het plan Young weer van kracht te doen worden. Op Amerika behoeft men niet te hopen, het congres weigert opnieuw, dat staat reeds vast. Zelfs als wij aannemen, dat de schulden een der voornaamste oorzaken vormen van de economische moeilijkheden ter we reld. heeft senator Borah gezegd, zijn zij toch in ieder geval maar een der oorzaken en het Amerlkaansche volk heeft het recht een programma te eischen. dat strekt tot het wegnemen van al deze oorzaken, het openen van de afzetgebieden over de ge- heele wereld en het verheffen van den handel. Een eenvoudige verlaging of schrapping van de schulden kan dat niet teweeg brengen. MacDor.ald heeft gistermiddag geheime persoonlijke besprekingen gevoerd met Paul Boncour en ook met den algemeenen rapporteur der Ontwapeningsconferentie, Benesj. MacDonald is voornemens acht a tien dagen te Genève te blijven. In welingelichte kringen bestaat de in druk. dat bij de besprekingen van Herriot en Norman Davis voorstellen zoowel be treffende de regeling der rechtsgelijkheid als de ontwanenlngskwestie uitgewerkt zijn. Volgens deze voorstellen zou in geval van een positief resultaat met betrekking tot de kwestie der rechtsgelijkheid de ontwape ningsconferentie ln Januari onder deelne- Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames P. F. Baert (Vlissingen)E. K. Bakker (Loosduinen), A. M. H. de Bruyn (Den Haag), en M. H. Meyer (Breda). Aan de firma Zwanenburg en Van der Bent te Kawijk-aan-Zee is opge dragen de bouw van een 20-tal woningen in de wijk Staalwljk alhier De directie van café-restaurant „Zomerlust aan den Stationsweg heeft op veelvuldig verzoek besloten het Russische Balalaika-orkest onder leiding van Iwan Schiistow, dat reeds eerder in die inrich ting optrad en den luistervinken wel bekend is van de geslaagde uitzendingen voor de A.V.R.O.-microfoon, ook gedu rende de maand December weer te enga- geeren. Het lijdt geen twijfel of vele bezoekers zullen het op prijs stellen in de gelegen heid te zijn de eerder aangeknoopte ken nismaking thans voort te zetten. De politie heeft een Duitsch meisje over de grens gezet, dat hier zonder mid delen van bestaan rondzwierf. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent twee onbeheerd aange troffen koeien. Men verzoekt ons mede te deelen. dat het H W overkomen ongeval op de Blauw- poortsbruv waarbii hij een knle=chljf brak niet werd veroorzaakt door het slippen van diens riiwiel, doch het gevolg was van een aanrijding. ming van Duitschland haar werkzaamhe den in vollen omvang hervatten. Men wil dan zoo spoedig mogelijk een ontwerp-verdrag uitwerken, dat enkele punten van het algemeene ontwapenings- vraagstuk omvat en een nieuw organisme scheppen, dat naar bulten de ontwape ningswerkzaamheden in een langzaam tempo op langen termijl zal afdoen. De Ontwapeningsconferentie als zooda nig zou intusschen niet verder werken. Practlsch zou een dergelijke regeling, naar verklaard wordt, slechts een verkapten vorm van volkomen mislukking beteeke- nen. DUITSCHLAND. De ontvangst van von Schleicher. De benoeming van generaal von Schlei cher heeft in politieke kringen algemeen een gevoel van ontspanning gewekt, na de lange en bange crisis-dagen, vol som bere geruchten en voorspellingen. Typeerend is de indruk in centrums- kringen, waar verklaard wordt, dat de partij de verdere samenstelling en hef program van het nieuwe kabinet afwacht, alvorens zich uit te spreken, echter reeds nu de benoeming van den generaal 'als vooruitgang waardeert. Het gaat in hoofdzaak om drie vragen- complexen. 1. De basis van een eensgezinde econo mische politiek en de overeenkomstige bezetting der drie economische ministeries. Het staat blijkbaar ln verband met dit probleem, dat Von Schleicher de leiders der Christelijke en der vrije vakbonden Bernhard Otte en Theodor Leipart ont vangen heeft. In dezelfde lijn liggen de besprekingen met dr. Warmbold en baron von Braun. In de pers zijn reeds de namen van den president der Pommersche Kamer van Landbouw Flemming en van den presi dent van het Laudbouwgenootschap van Pommeren, von Knebel-Doeberitz ge noemd. Het schijnt echter, dat von Flem ming, wegens het besluit door een hem nastaande landbouworganisatie genomen, reeds te kennen heeft gegeven, de leiding van het ministerie van volksvoeding niet te kunnen overnemen. In dit opzicht staat nog mets vast. Het blijkt echter reeds, dat de veelomstreden contingenteeringskwestle door de tegen woordige handelspolitieke ontwikkeling vrij doelloos wordt. Overigens zal de kwestie van de drie economische ministeries ook onder beslis sende deelneming van den president der Rijksbank dr. Luther behandeld worden. Hij zal op zijn vroegst echter vanavond in Berlijn kunnen zijn. Een oplossing van dit probleem is dus niet vóór Zondag te wach ten. Ondertusschen zal Schleicher echter wel het vraagstuk der bezetting van het ministerie van Arbeid behandelen. 2. Moet de toekomstige behandeling der Pruisische kwestie opgehelderd worden. Hier bevinden zich de voornaamste moei lijkheden Von Schleicher ls geenszins voor het herstel van het dualisme Pruisen- Rijk. Anderzijds spelen hier de mogelijk heden van een accoord met de nationaal- soctalisten een rol. Onder deze omstandigheden verwacht men niet meer, dat de nieuwe Rijks minister van binnenlandsche zaken, Bracht, tevens Pruisisch premier zou kun nen worden. Men heeft veeleer den indruk, dat bin nen afzienbaren tijd een tot de grootste partij van den Pruisischen Landdag be- hoorende persoonlijkheid als Pruisisch minister-president gekozen zal worden. Van Pruisen uit bestaat er dus reeds een zeker verband met de 3e taak en de onderhandelingen van ge neraal von Schleicher, n.l. die om een con flict met den Rijksdag te trachten te voor komen. De besprekingen hiertoe, die in de eerste plaats met den Rijksdagpresident Goerlng gevoerd moeten worden zullen eerst begin nen wanneer over de eigenlijke kabinets vorming eenige klaarheid bestaat. Het doel van dit overleg laat het karak ter der nieuwe regeering reeds duidelijk doorschemeren: het gaat niet om een strijd- maar om een verzoenineskabinet. Daarvoor pleit overigens het feit dat de grondwetsproblemen en de andere binnen landsche politieke strijdvragen zooveel mo gelijk naar den achtergrond en de econo mische en sociale problemen op den voor grond gebracht zullen worden. Van de zijde der Nazis is de houding onveranderd- Gemeld wordt, dat de na- tionaal-soclalisten elke tolereering van een kabinet-Von Schleicher beslist en on dubbelzinnig afwijzen. De nationaal-so- cialistische partij beroept zich daarbij op haar duidelijk omlijnd voorstel tot oplos sing van de regeeringscrisis, dat zij den rijkspresident heeft voorgelegd en dat den eenig mogelijken weg aangeeft, om een regeering van een nationale concentratie door den volkswil te doen steunen. Het oordeel der Duitsche pers luidt al dus: De „Deutsche Allgem. Ztg" ziet in het ministerie-Schleicher slechts een over gangskabinet, waarvan het einde zal zijn, tenminste moeten zijn, de Inschakeling van de nationaal-socialistische beweging in het staatsbestuur. De kanselier-rijks- weermlnister zal zich er niet mede tevre den mogen stellen, de gevaren te bezwe ren, welke van alle kanten dreigen te be zweren, welke van alle kanten dreigen, hij zal van meet af aan zijn kabinet moeten africhten op het groote doel: verzoening van Hindenburg met Hitier. De „Tempo" ziet in de benoeming van von Schleicher een totale vernieuwing der Duitsche politiek- Voor het eerst is de lei ding van alle politieke werkzaamheden en de verantwoordelijkheid voor heel de rijks politiek in een allernauwst formeel en innerlijk verband met de rijksweer ge bracht. In strijd met eenige andere bladen ver wacht de „Lokal Anzeiger" niet, dat het kabinet-Schleicher op het gebied der eco nomie andere wegen zal kunnen en willen gaan dan von Papen, met wiens econo misch program Hindenburg zich volkomen accoord verklaarde. De „Boersen Kurier" zegt, dat de rijks- president noodgedwongen tot deze benoe ming is overgegaan. Met Schleicher ls een presidentieel kabinet aan het bewind ge komen, dat den rijksdag, ln diens eigen belang, een kans zal geven. De „Nacht Angriff" wenscht af te wach ten. wat von Schleicher er van maken zal en hoe hij het bij de verschillende politieke groepen zal aanleggen, om geduld te wor den. Hoe b.v. von Schleicher een conflict met den rijksdag zal kunnen vermijden, is het blad een raadsel- Het „Berl. Tagebl." schrijft: Een kabi net-Schleicher kan, gezien de onzekere verhoudingen in den rijksdag, slechts wor den beschouwd als eeh noodoplossing, als een poging, om voor een nieuwe combina tie het vertrouwen terug te winnen, dat von Papen zoo grondig verspeeld had- De „Rhelnisch-Westfalische Ztg", ver wacht, dat dit kabinet het land politieke rust zal brengen. Maar dan moet de nieuwe kanselier er zich van bewust zijn, meent het blad, dat verandering van de I economische politiek even onmogelijk is, als een terugkeer tot het parlementarisme. De „Vorwarts" voorspelt dit kabinet een zelfde wantrouwen in den lande als von Papen vervolgd heeft. „De regeeringscrisis kan voorloopig geëindigd zijn, de staats- crisis, haar vulkanische bodem, dreigt nog even onheilspellend De „Frankfurter Ztg." ziet een keer punt in Duitschlands geschiedenis. Een kloek beleid, een zorgvuldige keuze zijner medewerkers, een scherpe begrenzing van het regeerings-program moeten het von Schleicher mogelijk maken, de dreigende botsing tusschèn regeering en rijksdag te vermijden. Tegenover een man, die het noodzakelijke doet en het op de juiste wijze doet. zullen de partijen zwak staan. De ontvangst van von Schleicher is niet slecht! o ITALIË. Kruiseraanbouw. Mussolini heeft den minister van ma rine opdracht gegeven twee kruisers van het Condottiere-type (7000 ton) en twee torpedobooten te doen bouwen. Het betreft hier het reeds voor het be lastingjaar 1932/33 opgestelde bouwpro gramma, dat ongeveer 30.000 ton aan oorlogsschepen zal doen bouwen. De financieele middelen voor deze nieuwe schepen zijn opgenomen in de gewone begrooting. ROEMENIE. Genoegdoening voor Hongarije. In verband met de betooging van Roe- meensche nationalisten tegen het Hon- gaarsche Consulaat te Klausenburg in Zevenburgen heeft de Roemeensche regee ring een offieieele verklaring gepubliceerd. Hierin wordt gezegd, dat de Roemeensche regeering de gebeurtenissen in Zevenbur gen nadrukkelijk veroordeelt. Zij spreekt haar opracht leedwezen er over uit en zal strenge maatregelen tegen de schuldigen treffen. De verklaring sluit met de verze kering. dat de Incidenten zoowel in tegen spraak tot den wil der regeering, als tot dien der publieke meening ln Roe menië zijn. DE FRANSCHE NOTA| AAN AMERIKA. NOG EENS EEN DRINGEND PLH De nieuwe Fransche nota aai Amerikaanschen president, waariol verzoek om uitstel van betaling derl sche schulden uitvoerig wordt toegeli) gisteravond gepubliceerd. De Fransche regeering constateerl voldoening dat president Hoover ziel reid heeft verklaard, het congres da eenlgde Staten te adviseeren, het vraagstuk opnieuw onder de oogen ti len zien. Met voldoening heeft zij er| nis van genomen, dat de regeerio Vereenigde Staten zich kan vera met de motieven, die deze nieuwe 1 deering van den toestand wenst maken, n.l. de vermindering der Dol herstelbetalingen, de verhooging var schuldenlast door de algemeene ecoi sche crisis en de moeilijkheid om bi| landsche deviezen te verkrijgen. De Fransche regeering heeft noc juridische rechtvaardigheid bestreda verschillende verplichtingen, del grondslag voor de oarlogsschuldenj men. Een verzoek om uitstel beta niets anders dan een verschuiving,] niets verandert aan het recht der pal Duitschland heeft behalve een ging van zijn herstelbetalingen mei een moratorium voor drie jaar gekr Deze regeling had opgenomen moete in het kader van een algemeene regj wat reeds hieruit blijkt, dat de Eurf sche crediteuren-mogendheden 14 afgezien van de betaling der hun I mende gelden totdat een algemeenej ling tot stand zou zijn gekomen, volgen van het weer aan het wi brengen der te Lausanne bereikte i taten. zouden onafzienbaar zijn. De Fransche regeering wijst er i op dat het Fransche parlement hetj ver-moratorium, slechts rekening hooi met het bovenstaande, heeft aanil Bovendien heeft de deskundigencon(| tie te Bazel eenstemmig het ovenr van deviezen zonder tegenprestatie, dat bij de betaling der oorlogsscïl het geval ls. veroordeeld als een bei™ ring voor herstel van een gezonden e mischen toestand in de wereld. Men mag ook niet vergeten, dat dei mindering der schulden, toegestaanl het eene land. er toe leidt dat de e op een ander land worden afgesd» dat eveneens schuldenaar is en dau I zijn verplichtingen niet kan nakomt Een nieuwe regeling van alle tus de staten onderling bestaande scm welke regeling aangepast wordt M tegenwoordige wereldsituatie, ls de e op den duur doeltreffende maatregel het vertrouwen kan herstellen. Uiig' van deze. overweging heeft de Fra regeering de overeenkomst van Lauss aanvaard. Zij heeft zich neergelegd tui zware offer in de overtuiging, dat oi de bestaande verdragen vastgestelde lingen ernstige financieele en econonu gevolgen zouden hebben. Het in Frankrijk samengevloeide behoort niet aan den Franschen staa is voor Frankrijk geen bron van ra» De geringe verbetering, die na oe ferentie van Lausanne is ingetreden, bij de volken de hoop gewekt op een meene oplossing. De opleving. 016 waar te nemen, kan niet voortduren neer de volgende termijn der."v, lieerde schulden wordt onceeKcbt Fransche regeering kan niet geioovr het' Amerlkaansche volk belang hee de verwezenlijking van een overeen*^ die in de gehpele wereld chaos w veroorzaakt. Uit deze overweging zij nogmaals om egn doordacht an op haar verzoek. „mil Zij is zich de rol, die Frankru» Europa heeft te spelen, ten volki Zij weet echter niet hoe zij de n gedragen taak zou moeten ver, Jj ti neer zij tegen elke verwachting 0 J en medewerking van Amerika zaï ea ontberen, waarop zij met stelligne kend had.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2