parlementair overzicht gemengd nieuws. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 December 1932 Vierde Blad No. 22303 litenl. Weekoverzicht i is tweede kamer. eerste kamer. buitenlandsch gemengd. ais GRIEP $Ï1 Burgerlijke Stand v. Leiden 4, contra Europa. - Weer een pppe in de Duitsche crisis. l, Washington een beslist weige- btKOord gaf op de verzoeken om Yin betaling der op 15 dezer ver- termijnen der oorlogsschiilden of hebben Engeland en Frankrijk j5 hun verzoek herhaald. Beiden ftjns in een uitvoerige nota uiting - meening betreffende de schul- Kjngen en de Engelsche nota, die hekend is in tegensteling met de Ie die nog slechts in hoofdlijn is Kpeld, mag zeker een krachtig be- Efljen genoemd, dat indruk moet I door logica als anderszins. Ltalingen, die 15 dezer zouden moe- „ts hebben, bedragen: aan rente 65,5 millioen dollars. Frankrijk ffiioen, Italië 1,2 millioen, Tsjecho- jie 1,6 millioen, België 2,2 millioen, IJ millioen. Engeland moet boven den dag 30 millioen betalen aan 1 voor aflossing, Polen 1,3 millioen E;»en niets. Met royaal gebaar heeft Tpd destijds zijn vorderingen op jjk en de vroegere geallieerden [tschonken, althans grootendeels en jdt het zelf door Amerika lastig ge- in een periode, dat het pond in Jen en Parijs schijnen, gelet op hun [nota, nog hoop te hebben op een L ten goede in de houding van de ■«de Staten, maar wij voor ons ge- fniet, dat er voorloopig kans is op van die zijde. De presidentswisse- wel een geduchte handicap in de t omstandigheden! Het Amerikaan- |ongres is onverbiddellijk en hand- schulden onverkort, al wil het er raten in het komende jaar. Betalen f ie boodschap zijn of de schul- 1 zullen in gebreke worden gesteld f feitelijk voor een faillieten boedel [Engeland heeft reeds de noodige tot betaling gedaan, zoo van de Jde niet op het laatste nippertje nog I toegegeven. Iland dreigde in zijn tweede nota Intingenteering van Amerikaansche |en als tegenmaatregel en tot onder- j van het pond, dat door betaling eer wordt bedreigd. Dat kan mooi 1 tusschen beide groote Angel-Sak- Moederstaten! frankrijk? Daar verkeert Herriot in nood door dezen ongedachten 1 zaken. In het parlement zal geen Jerheid zijn te vinden voor betaling, liet uitdrukkelijk wordt vastgelegd, Jptschland op zijn beurt zal betalen. |Duitschland denkt daaraan niet ach beroepend op het verdrag van me. Zal Frankrijk dan in gebreke hetgeen in Engeland zeer veel bloed zou zetten? Italië betaalt, idelijk België ook, van beide over- 1de landen is weinig bekend, fika zet Europa voor groote moei- |en: het besef, dat dit een directen togen terugslag op eigen huishou- hoet hebben, onafwendbaar, schijnt overzijde van den haringvijver, he- liet erg diep te zijn geworteld een deel is Europa, we hebben dat er gezegd, daaraan zelf schuld door (sing van zooveel goed geld aan oor- Iteriaal, dus onproductieve goede- polang Europa zich in dit opzicht ktert, zal de publieke meening in ra niet overstag gaan. En verbete- schijnt voorloopig nog uitgesloten, [uit Genève zelfs niet sombere ge- over een verdaging onder nkenden, dekmantel van de Ont- pgsconferentie? Geheel uit de lucht 1 zijn die geruchten niet, daarvoor laj uit te verschillende kokers en lie hardnekkig. Misschien, dat vol- reek echter een ommekeer mogelijk (ken, wanneer tenslotte Mc Donald .nan Davis, de eerste Amerikaan- Melegeerde, er in slagen een vijf- Hieden-bespreking voor elkaar te m.a.w. Herriot en v. Neurath aan iel te brengen in regelrechte on- ïdeling over den Duitschen gelijk- tigdheidseisch, die de situatie geheel scht en dan tevens een formule te ontdekken die beide partijen kan 'Een. Zal dat lukken.... Generaal v. Schleicher Rumm fs ei tenminste: von Neurath alkcnK weer met vol gezag naar lefJc^bdsstad kunnen komen, door- jiF Goelijk weldra de Duitsche crisis h jj>®e'ost Het heeft heel wat voe- aarde gehad om zoover te ko- u waarschijnlijk heeft Duitsch- ;t?u'genavond reeds een nieuw 'b "n't8 Perso°hlijk schijnt werkelijk ter. bij., tobben gezet om von Papen Öler ,.„n' doch de afgetreden Rijks- Izelf'rtgelukkig voor het Duitsche Puin do onmoSeliikheid daarvan in. Qe politieke wereld weinig min- ALLERLEI WETSONTWERPEN. ko'omrtfo TeJ' wat we noemen, uitver- Immefs- Ien zeggen: wasch-dag. riebat^f^oh?^6 werd het begrootings- v n en een lange waschlijst Wh Jerpe,n aan de orde Besteld. 1 de volgende: no..' Wet^Pntwerp Naturalisatie van W. J. uss en 19 anderen. Wetsontwerp Naturalisatie van E B F Bongers en 20 anderen. 3. Wetsontwerp Naturalisatie van F. J. Brookman en 19 anderen. 4 Wetsontwerp Naturalisatie van S J. Birker en 19 anderen. 0. Wetsontwerp Naturalisatie van Ch. J. H. Beihl en 20 anderen. 6. wetsontwerp Goedkeuring van het be- siult van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië tot nadere whzi,Tinrr en aanvulling van de Afdeeling III van de 1932°° Van NederIandsch-Indië voor 7. Wetsontwerpen Goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Nederlandseh-Indië tot nadere wijzi ging en aanvulling van de Afdeelinger, ni en VI der begrooting van Nederlandsch- Indie voor 1932. 8. Wetsontwerp Bestendiging voor het jaai 1933 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch-Indië. 9. Wetsontwerp Voorziening in de be hoefte aan kasgeld voor den Curacao- scnen dienst hier te lande gedurende de jaren 1933 en 1934. 10. Wetsontwerp Begrooting van het 1907 V001" de uitvoering van de Tiendwet 11. Wetsontwerp Begrooting van het Leenmgfonds 1914 voor 1933. 12. Wetsontwerp Begrooting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor 1933. 13. Wetsontwerp Begrooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1933. 14. Wetsontwerp Wijziging van de be grooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1931 (Verschillende onderwerpen). 15. Wetsontwerp Aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk. 16. Wetsontwerp Wijziging der Invalidi teitswet en der Ouderdomswet 1919 en nadere vaststelling van de middelen voor de dekking van uit te keeren renten. 17. Wetsontwerp Toelating van bezitters van het diploma, bedoeld in 't Koninklijk besluit van 21 December 1923, No. 16. tot. de examens in de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte. 18. Wetsontwem Wijziging van het nide hoofdstuk der Riiksbegrooting voor 1931 (Verschillende onderwerpen). 19. Wetsontwerp Naasting van de spoor wegen Utrechts-Zwolle. ZwolleKampen en Den Dolder—Baarn. 20. Wetsontwem Regeling van den in voer van versch of gekoeld rund- en kalfs- vleesch en van bevroren rund-- en kalfs- vleesch. 21. Wetsontwem Wijziging en verhoo ging van het achtste hoofdstuk der Rijks- begrootine voor 1932 GM keeringen aan de z.g. mobilisatie-slachtoffers). 22. Wetsontwerp Begrooting van het Staatsbedriif der Algemeene Landsdruk kerij voor 1933. 23. Wetsontwerp Verlenging van den geldigheidsduur van tiidelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. Reeds aanstonds werden de wetsontwer pen 1 tot en met 7 zonder stemming goed gekeurd; bij ontwero No. 7 had de heer Cramer enkele inlichtingen gevraagd. Bii ontwem No 8 hebhen de heeren Cramer en Wijnkoop hun bezwaren teren deze opcenten doen kennen, maar de Mi nister van Koloniën zette de noodzakelijk heid ervan uiteen. Met 59-24 stemmen werd het wetsontwem aangenomen. De ontwerpen 9 tot en met 15 werden vervolgens eveneens goedgekeurd. Bij ontwerp 10 (in hoofdzaak bedoelend een vermindering van de Staatsbi.idraee in de fondsen voor invaliditeit en ouderdom en een verhooging van 3 tot ten hoogste 8"/« van de pensioenpremie door het rijks personeel te storten) ontstond dehat De heer Suring. de eerste spreker, verklaarde in principe er geen bezwaar tegen te heb ben, om aan de Regeering bevoegdheid te geven de pensioenstorting te verhnogui. doch hii nam daarbii aan, dat van die be voegdheid slechts gebruik wordt gemaakt wanneer het georganiseerd overleg zaï ziin afgeloopen. Wèl had deze afgevaar digde bezwaar om genoemde bevoegdheid ook aan de lagere besturen te geven en daarom vroeg hii wüzieine van het ont werp op dit punt. Daarentegen wilde de heer J. ter Laan van de heele vchnoging der pensioenpremie mets weten: hii hie'd er een uitvoerige rede tegen en diende aan het- eind daarvan een motie in. waarin werd uitgesproken, dat tot verlaging van de inkomsten van het rijkspersoneel niet moet worden overgegaan. In striid hier mede heeft de heer Schouten ook züner- zijds de noodwendigheid van den maat regel in het licht gesteld' er is. volgens hem. in de tegenwoordige omstandig heden niet aan te ontkomen. Tegen de der dan een orkaan hebben veroorzaakt en niet ten onrechte. Het wederom ten tpo- neele voeren van een persoon, waartegen zooveel oppositie bestaat, zou een regel rechte uittarting zijn geweest en niet te dulden. De toch reeds geladen politieke hartstochten zouden zijn losgebarsten op ongekende wijze! Met tegenzin heeft de grijze maar schalk zijn vertrouwde laten gaan en heeft hij den man achter de schermen eindelijk in het volle licht doen treden: de rijksweerminister Von Schleicher heeft opdracht ontvangen een kabinet in elkaar te zetten en het heet dat dit reeds zoo goed als gereed is. Gelet op den gang van zaken, is dat waarschijnlijk de beste keuze, daar von Schleicher althans bij de diverse partijen niet zoo gehaat is als von Papen, integendeel vertrouwen heeft bij diverse richtingen; zelfs bij de socialisten, al behooren zij tot zijn tegenstanders. Heeft een .Presideal-kabinet" in Duitsch- land een kans, dan zeker een ministerie onder von Schleicher! Toch mag niet verwacht worden, dat von Schleicher het lang zal maken, waar Hitier zich feitelijk aan oppositie heeft vastgelegd en dientengevolge een parle mentaire meerderheid voor den nieuwen rijkskanselier onbereikbaar is, terwijl toch met den Rijksdag samen zal moeten wor den gewerkt, wil men ontkomen aan een regelrechte dictatuur. Hitier blijft de toe komstige leider.... DE AANSLAG OP 'N WASSENAARSCHEN JACHTOPZIENER. De hond hield een strooper vast. Omtrent den moordaanslag, in de dui nen onder Wassenaar gepleegd op den 35- jarigen jachtopziener Evert Klaster. wo nende Duinvoetlaan 32. door een bekend strooper. die naar gisteren onder Laatste Berichten reeds gemeld is. werd aangehou den, meldt de .Avondpost": Deze brutale aanslag speelde zich in slechts enkele minuten af, in dat deel van de duinen, dat behoort tot de terreinen der Duinwaterleiding, bekend onder den naam de „Bierlap", dat als jachtgrond is gepacht door den heer R. A. F. Prins uit Wassenaar. Omstreeks 11 uur Donderdagochtend, zwierf de jachtopziener Klaster, vergezeld van zijn hond. door de voor het publiek verboden terreinen, toen hij zich plotseling tegenover twee clubjes stroopers bevond, de eene groep bestaande uit twee, de an dere uit drie personen. Onmiddellijk riep hij de mannen aan, die bij het zien van den jachtopziener het op een loopen zet ten. Bij de achtervolging werd een van de stroopers door den hond van den Jacht opziener gegrepen. Ziende, dat een van zijn makkers was gegrepen, en in afwachting van de komst van zijn baah door den hond werd vast gehouden, draaide één van de vluchtende stroopers zich om en loste een schot op den hond en vervolgens een tweede op den jachtopziener, die evenals het dier, niet werd geraakt. Onmiddellijk hierna zette de dader het op een loopen, terwijl Klaster den door den hond niet losgelaten strooper arresteerde. De man, zekere K., uit Den Haag. werd naar het politiebureau aan de Van Zuylen van Nyeveltstraat te Wasse naar overgebracht, waar hij onmiddellijk door inspecteur W. M. Walpoott aan een verhoor werd onderworpen. Waar de jachtopziener in den strooper, die op hem en zijn hond geschoten had, positief den in die streken welbekenden 26-jarigen C. N had herkend, werd onver wijld den hoofdcommissaris van politie te Den Haag diens aanhouding verzocht. N is toen nog Donderdagmiddag 3 uur in zijn woning aan de Spaarnestraat gearresteerd en vervolgens naar Wassenaar overge bracht. waar hij eveneens door inspecteur Wallpoott, die het onderzoek in deze zaak leidt, is verhoord. N. werd in voorloopige bewaring gesteld in afwachting van zijn ter beschikking stelling van den officier van justitie. De gearresteerde K. is, na verhoor, vrij gelaten. Hij was weliswaar in gezelschap van Ndoch tegen hem kon slechts pro ces-verbaal worden opgemaakt, ter zake van het feit, dat hij zich op verboden ter rein bevond. vermindering van de storting in het In- validiteitsfonds heeft in het bijzonder de heer Kupers bezwaren ontwikkeld, maar de heer Kersten had daartegen niet alleen geen bezwaar, maar was van oordeel dat de vermindering hooger moest zijn. Deze afgevaardigde, hield weer eens een pleidooi tegen de sociale verzekering, hij zou haar willen afschaffen en de be staande fondsen onder de noodlijdenden verdeelen. Echter: De Regeering ging op dit Sinterklaas advies heelemaal niet in. De ministers De Geer en Verschuur hebben nogmaals de noodzakelijkheid van het voorgestelde betoogd: laatstgenoemde zette uiteen, dat een aantasting van de reserve de verzekering zelf niet bedreigt, want er blijven voldoende waarborgen ever. En eerstgenoemde achtte het billijk, dat ook de ambtenaren eenlge vermin dering van inkomsten hebben, nu vrijwel alle burgers achteruitgaan. De Kamer dacht er net zoo over, want de motie-Ter Laan, welke zich tegen de verhooging der pensioenbijdrage uitsprak, werd met 64-23 stemmen verworpen; alleen de socialisten en de communisten stemden ervoor. Op initiatief van den heer Suring werd in het ontwerp nog deze wijziging ge bracht, dat de lagere bestuursorganen geen bevoegdheid krijgen tot verhaal der premie en, aldus veranderd, ging de be paling inzake de pensioenkorting er met 60 tegen 27 en het wetsontwerp zelf er met 60 tegen 24 stemmen door. Tegen het ontwerp stemden alleen de sociaal-demo craten en de heere Floris Vos en Wijn koop. Van het wetsontwerp inzake naasting van spoorwegen in Overijsel (Zwolle Blokzijl) waartegen nogal wat bezwaren werden vernomen, werd, op verzoek van minister Reymer, de behandeling ge schorst. De ontwerpen 17 en 18 werden nog goed gekeurd. Dinsdag voortzetting. RECHTERLIJKE WETSONTWERPEN. De Senaat heeft hetgeen hier zoo vaak gebeurt gekeuveld over eenigc wetsontwerpen, die tenslotte met alge meene stemmen werden aangenomen. Ditmaal gold het eenige wetsvoorstellen van minister Donner: de mogelijkheid, om voortaan ook voor de berechting van burgerlijke en handels-zaken de enkelvou dige kamer (de rechter-alléén) in te voe ren: de vaststelling van een leeftijdsgrens voor rechterlijke ambtenaren en de ver eenvoudiging der voorschriften betref fende het Openbaar Ministerie in burger lijke zaken. Bij eerstvolgend ontwerp heeft de Mi nister na opmerkingen van de heeren Michiels van Kessenich, Smeenge Mendels en Janssen nog eens verklaard, dat bet inderdaad de bedoeling is, de eenvoudige Kamer zooveel mogelijk in te voeren; hoe groot de bezuiniging zal zijn. valt nog niet met zekerheid te zeggen. Bij het tweede ontwerp door den heer Mendels toege juicht verklaarde de Minister, dat er geen onrechtvaardigheid uit zal voort vloeien ten aanzien van het pensioen en hij achtte het voorstel van beteekenis. ook al zou de vermindering van het aantal rechtbanken en kantongerechten niet doorgaan. Alle wetsontwerpen werden gelijk ge zegd - zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Toen: huistoe. HAGENAAR. WEER EEN INBRAAK TE HAARLEM. f. 500.- uit een geldkistje gestolen. In den vorigen nacht is ingebroken in het perceel Koudenhorn 32 te Haarlem, waar de firma S. Reinalda een grossier- derij heeft. De brandkast in het kantoor is opengebroken. Uit een geldkistje is een bedrag van ongeveer vijfhonderd gulden gestolen. De daders zijn door de groote poort aan het Krom binnengekomen en kwamen daardoor op een binnenplaats, waar de deuren van de magazijnen en kantoorlokalen op uit komen. De deur van het kantoor is waarschijnlijk met een val- schen sleutel geopend. Men vond ten minste een afgebroken sleutel in het slot. Daar het kantoor van buiten met luiken afgesloten is. konden de inbrekers met licht op werken zonder dat zij van bulten gezien werden. Debrandkast van oud model heeft blijk baar weinig tegenstand geboden. Met een beitel heeft men het slot er uit gesneden, waarna de inbrekers met een tang, die op het gereedschappenbord aan den muur hing, de grendels aan de binnenzijde van de deur hebben verschoven. De ijzeren binnendeur van de brandkast leverde al evenmin moeilijkheden op. Ook daarvan is het slot geheel uitgesneden. Het geld kistje is waarschijnlijk met een valschen sleutel geopend. De zich daarin bevin dende papieren zijn doorzocht en lagen vanmorgen over den vloer verspreid, doch vijfhonderd gulden was uit het kistje ver- awenen. De inbraak is vanmorgen half acht door een der bedienden ontdekt. Deze waarschuwde de firmanten en politie, die onmiddellilk een onderzoek instelde Tot dusver ontbreekt elk spoor van de daders. VADER OVERRIJDT ZIJN KIND. Vreeselijk ongeval bij N.-Borgvliet. Omstreeks kwart over tien gistermorgen was de voerman Snepvangers te Bergen op Zoom bezig zand te rijden met paard en wagen, welk zand hij van een perceel grond nabij Nieuw-Borgvllet afhaalde om dit vervolgens te brengen naar een in aan bouw zijnd gebouw. Zijn vierjarig zoontje Piet vergezelde zijn vader onder het heen en weer rijden. Het knaapje is daarbij op een gegeven oogenblik. dat het achter zijn vader liep, nabij het voorwiel van den wagen gevallen en hieronder terechtgeko men. De man hoorde plotseling een vree- selijken gil en omkijkend zag hij zijn zoontje doodelijk gewond in het spoor van den wagen liggen. Het ventje werd in het dichtstnabijzijnde huis binnengedragen; ofschoon geneeskundige hulp spoedig ter plaatse verscheen mocht het niet gelukken den knaap in het leven te behouden. Een kwartier na het ongeval gaf het den geest. (Tel.) DRAMA TE ROTTERDAM. Gisteren heeft de politie in een huis aan de Ziondwarsstraat te Rotterdam een ouden man aangetroffen, die daar ster vende op zijn bed lag en daar waarschijn lijk acht dagen onverzorgd had gelegen. Eenige uren na deze vreeseliike ontdekking is de man overleden. De 66-jarige man woonde, sinds den dood van zijn vrouw alleen en schijnt acht dagen geleden door een beroerte te zijn getroffen. (Tel.) OPLICHTING. Te Oosterbeek is door de politie aan gehouden een zwervende man, J. J. H. genaamd, in gezelschap van een vrouw M. K Eerstgenoemde woont te Utrecht en laatstgenoemde te Den Dolder. De man, die eenigen tijd geleden bij het Neder- landsche Leger des Heils werkzaam was geweest, bleek zelf collectelijsten te heb ben vervaardigd en geteekend als officier van het Leger des Heils. Daar hij echter niet over een uniform beschikte, wist hij zich de medewerking te verschaffen van een vrouw, die in het bezit was van een hoed. Met haar medewerking werd de aanvrage geloofwaardig gemaakt. Het paar wist een vrij belangrijk bedrag in te zamelen, hetgeen reeds gedeeltelijk ten eigen bate is gebruikt. De gearresteerden hebben een bekentenis afgelegd en zijn overgebracht naar het huis van bewaring te Arnhem. MOTORFIETSDIEF AANGEHOUDEN. Uit de werkplaats van den rijwielrepara teur den heer Biemolt, aan den Paterwold- schenweg te Groningen werd eenige weken geleden een motorfiets gestolen. Gisteren geschiedde dat voor den tweeden keer. Dezen keer werd de dief gesnapt. Het spoor leidde naar Loppersum. Het bleek, dat de inbreker met dit motorrijwiel een ernstig ongeluk had gekregen en bij zijn ouders met een hersenschudding was thuis gebracht en te bed lag. Hij bekende den diefstal. De eerste motorfiets had hij reeds van de hand gedaan. „N.R.Crt." TREINROOF. Naar de directie der rijksspoorwegen te Regensburg mededeelt, is in de nabijheid van Kehlheim een gemaskerd bandiet in den postwagen van een trein op de zijlijn Kehlheim-Saal aan de Donau gedrongen, waar hij zich meester maakte van een cas sette met ruim 11000 Rijksmark postgel den- De postbeambte werd met een revol ver bedreigd. De dader Is uit den rijdenden trein gesprongen en ontkomen. VRACHTWAGEN VERONGELUKT. Tengevolge van het weigeren der rem men. is bij Aue in het Ertsgebergte een gesloten vrachtauto, waarin een muziekkapel van 24 man van de S. S. vervoerd werd tegen een boom gebotst en de vrij hooge weghelling afgestort De wa gen werd volkomen vernield. 14 inzitten den werden gewond. 6 zwaar. Twee gewon den verkeeren in levensgevaar. DE ONTDEKKING DER PASSENVERVALSCHERS- WERKPLAATS Het Éerlij nsche politie-presidium deelt mede, dat de dezer dagen gedane ontdek king van de passenvervalscherswerkplaats in de Kaiserallee meer en meer blijkt een belangrijk wapen tegen de comm. partij te zijn, aangezien zij het bewijs levert van de illegale actie der K. P. D. Dit is de vijfde ontdekking van dien aard, waarvan tot nog toe de belangrijkste was die van October 1924 te Neuköln. De thans ontdekte affaire staat echter minstens hiermee gelijk, indien zij al niet belangrijker materaal oplevert, wat door het politie-presidium zeer waarschijnlijk wordt geacht. Toen de beambten der politieke politie om geheel andere redenen een huiszoe king deden in een woning aan de Kai serallee 48a, ontdekten zij twee jongelui die bezig waren met het vervaardigen van valsche paspoorten. Dadelijk was het den beambten duidelijk dat zij hier de reeds lang gezochte werk plaats hadden ontdekt. In een geopende lade lagen o a. twee revolvers. Een der ver- valschers is een 28-jarig metaalbewerker uit Berlijn, terwijl de tweede afkomstig is uit Pankow. Beide personen staan onge twijfeld in verbinding met de communis tische partij, want er werden communis tische geschriften en insignes bij hen ge vonden. De 28-jarige metaalbewerker, Wihn. is waarschijnlijk leider van de een- t>I*£Ll& ^GWBGSt Heronderzoek van het in beslag geno men materiaal heeft tal van bijzonder heden aan het licht gebracht. In totaal vond men 2000 valsche stempels van auto riteiten, facsimile's en perferators, bin nen- en bultenlandsche pasformulieren, buitenlandsche paspoortzegels en tal van gebruikte paspoorten die door de verval- schers voor andere doeleinden gebruikt konden worden of opnieuw vervalscht konden worden. MOORD OP EEN VAKVEREENIGINGS- SECRETARIS. Bij Kirchen in de nabijheid van Siegen werd, naar de politie mededeelt, het lijk van den sedert eenige weken vermisten vakvereenigings-secretaris Alfons Jung ge borgen. Daar het lijk een ernstige ver wonding aan het voorhoofd vertoonde, ver moedde de politie, dat het hier een politieke misdaad betreft, daar Jung een politiek sterk omstreden persoonlijkheid is. De sectie op het lijk bracht niets naders aan het licht TWEE ARBEIDSVRIJWILLIGERS GEDOOD. Twee leden van den vrijwilligen arbeids dienst zijn bij werkzaamheden aan een straatweg in het Badensche district Balin gen bedolven en gedood. De jongelui werk ten In een tunnel, waarvan de wand on verwacht bezweek. VAN WOESTIJN TOT WEILAND? In Italiaansche officieele kringen bestu deert men thans de mogelijkheid een dor stuk woestijn te veranderen in rijke wei develden. welke voldoende zullen zijn, om 20.000 kameelen en tallooze schapen te voeden- De Italiaansche autoriteiten zijn deze mogelijkheid gaan overwegen na de ont dekking van dr. Frobenlus, den beroemden Duitschen onderzoeker van Afrika. Dr. Frobenius heeft in de woestijn van Ita- llaansch Tripolitanië in Noord-Oost-Afrika water verborgen gevonden. De bodem in deze streken is chemisch uiterst vruchtbaar, doch tot nog toe is het land geheel ongecultiveerd gebleven door gebrek aan water. Een streek, welke groote beloften in houdt, is. naar de Daily Telegraph" meldt, die van Berjuch tusschen Moerzoek en Gat. waar de loop van een onderaardsche rivier over een lengte, voldoende om 160 vierkante mijlen land te bewateren, is on- gespoord Het Italiaansche ministerie van kolonie heeft langdurige besprekingen met dr. Fro benius gevoerd en Mussolini heeft verzocht dat hem een speciaal rapport zal worden uitgebracht. RECLAME. A zuivert Siroop Famol Uw luchtwegen, doet hoest bedaren, maakt het slijm los! Prijs n.2.50 p. flacon. Vraag het oordeel van Uw dokter! Agent: Fa. B. Mein- dersma - Den Haag. ti 9571 GEBOREN: Paulus, Z. van P. van Berkel en C Ver hoeven Hester, D. van P. Ciere en C II van Duijl Willem Frederik Z van A Beu en G. Nieuwenburg - Wilhelmus Jo hannes, Z. van M. J. Sprengers en J. Ruig- rok Hermanus, Z. van H. Heus en P. Peet Pieter, Z. van P. Kouwenoord en C Groeneveld - Hendrik, Z. van H. van Vliet en C. Hofman - Telea. D. van C J Duivenvoorden en C. E Wolters - Jan netje Catharma, D. van C. W. Verkade en K. Troost. o ONDERTROUWD: ,AF',Hanselaar jm' 23 3' en M- J- Abspoel JQ' 23 j.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13