Jaargang WOENSDAG 30 NOVEMBER 1932 No. 22300 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN licieele Kennisgevingen. eitlscli Crisis-Comité. 'SSCHERIJBERICHTEN. STADSNIEUWS. MUZIEK. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN ner regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen '"agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle "advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën Ji'trnil bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30 iso volgens postrecht Voor eventueele opzending van ten 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT a Voor Leiden per 3 maanden t. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Igmmer bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. meester en Wethouders van Leiden weten, dat door den Raad dier ge- I in zijne vergadering van den 28en Ier 1932, is vastgesteld de volgende ling: VERORDENING, Ipassing van artikel 9, lid 3, der Tsluitingswct (Staatsblad 1939, No. op Zondag 4 December 1932. EENIG ARTIKEL- jover ingevolge de winkelsluilings- [aatsblad 1930, No- 460) een slui- j voor den Zondag geldt, wordt dit puur voor Zondag 4 December 1932 j op 8 uur des namiddags. Eesteld door den Gemeenteraad van fin zijne openbare vergadering van pn November 1932. De Burgemeester, |A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, De Secretaris, IVAN STRIJEN. Ke deze verordening aan de Gede kt Staten van Zuid-Holland, in af- medegedeeld. hiervan, krachtens het Raadsbe- November 1932 tot het doen igen van deze verordening onmid- I nadat zij is Vastgesteld, afkondi- Jschled, waar het behoort, den 30en (bei 1932. meester en Wethouders voornoemd, f A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. riKEL 75, le LID DER LAGER ONDERWIJSWET 1920. meester en Wethouders van Leiden i ter openbare kennis, dat de Raad meente in zijne op 28 dezer gehou- rgadering besloten heelt: bewerking te verleenen aan: bestuur van de Gereiormeerde (ereeniging aldaar tot de aanschal- i leermiddelen ten behoeve van de Ivoor u. 1- o. aan de Hooglandsche pcht, in verband met ^e toeneming ft aantal leerlingen dier school; kt bestuur van de Vereeniging voor [lijk Onderwijs aldaar tot den ver- fan de school voor gewoon 1. o. aan [delstegracht 119: ft vaststelling van twee begrootings- model D„ groot resp. f. 1000.— en teneinde hun College in staat te de voor de sub 1 en II bedoelde iden benoodigde gelden te zijner tijd betrokken schoolbesturen te kun- 'dragen- ten dertig vrije dagen, te rekenen [den af, kan ieder ingezetene en elk bestuur, voorzooveel het daarbij be- 1 is, van deze besluiten bij Gedepu- Staten dezer provincie in beroep 1238 a. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. van STRIJEN, Secretaris. 30 November 1932. Giro No 188690. *a"8en per kas van N. N- f. 2.50. IJMUIDEN, 30 Nov. V1SCHF! ZEN Kan 'S.r KG- f- 0.80-0.60, Griet per Kl'5-n?-G- f'30~22' TonSen "€r Kr Grocte Schol per kist lol J-2®-25, Middeischol f.31—23, 11 in '—26 Kleine Schol 1.23—11, li, Tongschar f 35-30, R.g er p.r Pp.: '0 19, V.eaten per stuk f. 5.50 to ,1an e" Poontjes per kist van •18 ki 310, Middel Schelvisch M;,nmiddzl Sc e vi ch f 31.50—19, tan i«sc.h 23-5 50, Kabe au.v per v| 3 K.G. f.61—40, Gullen per ?A I. C UK-G. f. 26—9, Lengen per stuk ü'npr .lbot Pcr K.G.' f. 0.70-0.60, Jch n kist van50 K.G. f. 7.50-3.20 Pist vPe\ stuk f -1.30-0.43, Makreel flevo- A K-G- f. 17.50-13. l',-5.eoiic ma den ver-Che ha.ing. -15 per mand. «omen 8 Stoomtrawlers: |'J IHPI •Jvu'uiiiirdwierb. I!l mo H378' IJM- -14 met f.2081, I». ,rl f3145, IJM. 39 met f.3755. l" mot 1 164°' UW- 77 met f. 1972, i Ensou': 154°, I 'M. 91 met f 1108 L UH tr"0 drifters: IJ.H. 63 met BUh' f.1744, IJ.H. 875 met |lTmet f.1734, L.T. 90 met J met f.852, versche haring. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak natuur kunde) de heeren J. W. L. Kohier, den Haag; H. H. Kraak, Haarlem en H. Brui ning, Leiden; voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde letter L, mej. M. Ken- tie, Hillegersberg, idem letter E de heer W. Romeijn, Rotterdam, candidaatsexamen Indisch recht de heer F. R. A. Walraven, den Haag. WAARSCHUWING TEGEN DEN „SPAANSCHEN SCHATGRAVER". Naai* ons blijkt, is de z.g. „Spaansche schatgraver" weer aan het werk. Inwo ners onzer gemeente ontvangen evenals die uit andere plaatsen een brief z.g. uit Spanje, waarin men hen om geldelijke of andere hulp verzoekt, teneinde uit de gevangenschap bevrijd te geraken. Als onderpand wordt gewezen op een koffer met een millioenbedrag in francs, die in Frankrijk in depot staat, doch welke men zonder de gevraagde hulp niet kan losmaken. Als belooning voor de te verstrekken hulp wordt dan een derde van dit mil- lioenenbedrag toegezegd. Wij waarschuwen dringend tegen derge lijke brieven, die, hoe doorzichtig ook, toch aanleiding kunnen zijn, dat argelooze per sonen er de dupe van worden. AUTOBOTSING. Gisteravond omstreeks halfacht is op den Rijnsburgerweg ter hoogte van per ceel 43 een auto, bestuurd door den heer K. W., uit Oegstgeest. door een uit de tegenovergestelde richting komende auto, waarvan de bestuurder J. W. S. uit War mond, onder den invloed van sterk°n drank verkeerde, met een snelheid van 60 K.M. aan de linkervoorzijde aangereden, waardoor mevrouw W., die naast haar man zat, haar rechterenkel brak. Dr. Varekamp bracht haar met zijn auto naar haar woning. De auto's waren zóó zwaar beschadigd, dat beide moesten worden weggesleept. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels portomonnaie met inhoud, aloacca beursje, handschoenen, dames ceintuurs, yo-yo-spel, alpini muts kinder- taschje met inhoud, damestasc'nje met Inhoud, padvinclersriem, bijbeltje van S. P. de Roes. studieboek leesboekje, rijwielbe- lastingplaatje in étui. portefeuille van J. Gol, rol paoier, wollen das, rozenkrans, zilveren rozenkrans in étui, bril, eenige zakken groente, winterias, portefeuille van J. Arnoldus. eenig geld in panier geoakt, R.-K. kerkboekie, zilveren vuloen. fu7k, étui met schrijfbehoeften, dop van een patentas, paar beige dameskousen, auto- step, vulpotlood, overal, s'earenkoker van A. Cramer, tegel, autonummerplaat H. 91756 paar gymnastiekschoenen, elec- trische rijwiellantaarn. doublé halsketting met aanhanger, overal met schildersge reedschap, eenige borduurlaooen en strengen zijde, 50-gramgewicht, ste thoscoop, zwart lak klnderscboentie. bood- schapnentasch, gouden ring, vacht van een kinderwagen, panieren oortotou'He van G. Burger hondenketting. H B S.- aeenda, horloee met ketting, paar man chetten. actentosch inh. zeep enz., wind- kan van een rijwiel, zilveren heeren-arm- bandhorloee. kist glaswerk, tasch m«t boeken, autoband met velg. vuloen in étui, broche (graftombe), een iep knotten wol en laooen stof. nadvinde^smes étui met paoipren. R-K. beeldie in koperen étui. gouden ring met inscriptie, étui met potloodjes, roode sok. Gevonden in de Electrische Tram (Stads- liin) Paranluie, paar handschoenen, nakie inhoudende voetbalschoenen, me- terstok, nortemonnaie met inhoud, rieten tasch ie met inhoud. Gevonden in een autobus van Staüs- ve'keer: Paranluie. ceintuur handschoen. Terug te bekomen en inlicbbncen to verkrijgen ten pobfie-bureple alhi°i* eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur nam Prof. di*. F. Muller Jzn verzocht ons nog mede te deelen dat het secretariaat van het 15de Ned Philolovencorigres dat in Aoril 1933 hier ter stede wordt gehou den, is gevestigd: dr. H de Groot De Lai- ressestraat 139 Amsterdam-Zuid. Bij Kon. besluit is de heer J. C. Bloos adsoirant landmeter van het kadaster al hier met ingang van 1 December a.s. be noemd tot landmeter van het kadaster te 's-Hertogenbosch. Op de voorstelling der Filmliga werd gistermiddag in de plaats van „Der Mann der sein Gedachtnis verlor" de van meer dere iaren geleden dateerende en reeds in ons land vertoonde film Tien daven die de wereld deden wankelen" van den Rus- sischen ctoéa^t F^etistefn eedraa'd De voorzitter dr. Van Stioriaan Luïcius deel de mede. dat on de eei*«tv«io,or"1° voortel ling een wereid-nrom*ère" te verwachten is. n.l. .Deutsche Svmnhonie der Jahres- zeiten" welk werk juist dezer dagen ge reed gekomen is. LIEDEREN- EN KLAVIER-AVOND. AGATHE RENGERS DOROTHY GERSTEL. Op het zelfde podium, waarop kort gele den de zanger Panzéra en de pianist Horo witz stonden, zagen we gisteravond de zangeres Agathe Rengers en de pianiste Dorothy Gerstel. Verder dan deze overeen komst constateeren gaan we niet. Verdere vergelijkingen zouden even zoovele onbil lijkheden beteekenen. Want het artlsten- dom begint niet bij grootheden als de belde eerstgenoemden het eindigt er veeleer mee. En de beide dames die deze regelen druks hebben uitgelokt zitn bezig haar eerste schreden te zetten op een pad dat niet dan over vele obstakelen leidt tot zelfs het eerste punt, dat een loonend verge zicht biedt. De overigens voor de hand lig gende vTaag of de dames DOdlumrijp moe ten worden geacht transponeeren we tot deze, van iets milder strekking: zijn krach ten aanwezig zijn vaardigheden verwor ven die kunnen doen vertrouwen, dat ze haai' bezitsters over moeilijkheden heen kunnen helpen, voor uitglijden zullen be hoeden. Mej. Rengers heeft een stem van zeer goede hoedanigheid waarmee ze al heel wat bereikt heeft en aan welker verede ling verder te werken een dankbare taak zal blijken Het is een mooie donkerge kleurde altstem, die behoorlijke draag kracht bezit. Goede ademtechniek geeft egaliteit aan het geluid dat vrij is van elk ongewild en hinderlijk vibrato. Hoogte en midden zijn haar beste gebieden. De laag te mist nog de noodige kracht- Vocaal- en vooral consonantverzorging verdienen alle lof; woord en zin krijgen vollen eisch. Mu zikaal is ze van huis uit: ze intoneert zui ver. Van haar muzikale intelligentie trekt ze behoorlijk profijt: daar is voordracht bloei en leven in haar lied al heeft deze nog niet de gevoelsdiepte gepeild van de prachtige Schubert- en Wolfliederen die ze ons veelszins fraai en boeiend heeft voorgezongen. Ook ln de keus harer liede ren heeft ze muzikaliteit getoond (naast een drietal oude Italianen de stemmings volle Nachtliedjes uit Ellen" van Jan Brandts Buys, van Schubert: ..An die Leier". ..Rastlose Liebe" en .Gruppe aus dem Tartarus" van Wolf: ..Herr, was tragt der Boden hier". .Wo find' ich Trost" en „der Freund"). Mej. Gerstel bezit een respectabele vin gervaardigheid die haar in staat stelt een c moll etude van Chopin er elegant uit te gooien en het hoofd te bieden aan de moei lijkheden van een volhandige ..Seguidillas" van Alb9nlz. Haar toucher Is van dien aard dat ze kleur vermag te geven aan een „Cathédrale engloutie". Maar haar pianis- tiek is nog niet volgroeid Haar toon is niet altijd even fraai van volumen. Bege leidingsfiguren der linker hand drukken vaak de melodie der rechter dood. Haar pianissimo kan subtieler zijn. de dynami sche tusschentinten rijker geschakeerd Pe- daaigebruik elscht grooter aandacht dan ze er aan besteedt. Dan zij haar aanbevo len meer rust in haar speelmanier te be trachten; daar is alles mee gediend zoowel de fijnheid in de technische afwerking als de innerlijke bewogenheid en niet minder het optische beeld. We meenen dat dit niet uitsluitend op rekening van een lich telijk ongewoon oubliek ontreden mag wor den gesteld. Maar met dat al heeft mej. Gerstel muzikaliteit en specifiek pianisti sche aanleg. Behalve een achttal solenum mers heeft ze met smaak en volgzaamheid de begeleidingen gesDeeld. De heer Bram Hemerik heeft met eenige solonummers voor violoncel afwisseling ge bracht die zeer op prijs moet worden ge steld. Zijn toon is niet groot (kan aan het instrument liggen) maar van goeden huize. Hij bezit een ontwikkelde linkerhandtech niek; zijn stokvoerine kan losser en reso luter worden. Dan zullen ook de figuren in hooge duimDositie nu amoer hoorbaar in klank winnen. Het ongewone der situatie reageerde oo den jeugdigen cellist door een zekere strakheid, die bijna koelheid was. die de voordracht niet gunstig beïnvloedde. Er was veel hartelijk applaus en een schat van bloemen beloonde de jonge ar- tisten voor hun verdienstelijke prestaties. De belangstelling was zeer bevredigend. De pianiste bespeelde een Steinway- vleugel van Bender. Hedenmorgen hield de firma Sikkens verffabrikanten te Groningen, een demon stratie voor de leerlingen schilders en meubelmakers der Ambachtsschool. Na 'n korte inleiding van den heer Duiker ver tegenwoordiger van de firma Sikkens over de verschillende toepassingen van cellu lose verf werden verschillende voorwer pen besnoten als ook eikenhouten meu belen met vernis bespoten ter vervanging van beits enz. Met zeer veel belangstelling werd het een en ander door leeraren en leerlingen gevolgd. Gistermiddag circa halftwee is de 21- jarige J. G. L., wonende in de Magdalena Moonsstraat. bij het verrichten van werk zaamheden aan een in aanbouw zijnd perceel ln de Bloem"'' nlaan, door het kantelen van een bint np een lager ge lezen bintlaag gevallen waardoor hij een bekken fractuur bekwam en door den Eerste Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Schulden en Ontwapening. Naar verluidt, houdt men zich te Wash ington bezig met ernstige overwegingen, hoe men rekening kan houden met den Engelschen flnancieelen nood. zonder de eigen belangen al te veel te schaden. In zekere kringen verwacht men zelfs, dat koning George het voorbeeld van Rijks president von Hindenburg ln Juni 1931 volgen en een persoonlijk beroep op Hoo ver zal doen dat deze dan zooa's indert'id het beroep van den Rijkspresident aan de leden der commissies van financiën van beide Hulzen, vertrouwelijk zou mede- deelen. Het staat In elk geval vast. dat men noch aan Frankrijk, noch aan Poien noch aan Tsjecho-Siowakije concessies doen wil; het is echter ook zeker, dat men tegen over Engeland evenmin een ..groot gebaar" wil toonen, ofschoon men bereid is toe te geven in de kwestie van de overdracht, in dien Engeland ertoe besluit om er om te verzoeken en door statistisch materiaal zijn toestand bloot te leggen inplaats van. zooals dat in de eerste nota het geval was een herziening te vragen oo grond van eenige zeer vage gemeenplaatsen In den loop van een debat over ontwa pening in het Engeische Hoogerhuls kon digde Hailsham aan dat er ten gevolge van Simon's stappen in de jongste weken, eenige reden bestaat om te hopen dat er over eenige dagen niet-officieele bespre kingen zullen kunnen worden gehouden waaraan Duitschland deelnemen zou met Engeland Frankrijk Italië en de V. S. Het is onmogelijk te zeggen of men daarbij een basis zal kunnen vinden, waarop Duitschland weer aan de ontwapenings conferentie zou deelnemen. Spr. wees er op, dat de Britsche regee ring alles zal doen om een beperking van de tonnage der oorlogsschepen te verkrij gen. Hij bepleitte voorts verbod van het ge bruik van het luchtwapen in den oorlog en een doeltreffende overeenkomst ter be scherming van allé naties voor een lucht oorlog Hij ging daarop verder: „Wij hebben Duitschland rechtsgelijkheid toegezegd. Wij moeten derhalve den dienstplicht toestaan of naar afschaffing van den dienstplicht in andere landen streven. Wij hebben dit laatste voorgesteld, maar als wij op de afschaffing van den dienst plicht hadden moeten wachten om Duitschland rechtsgelijkheid te verschaf fen, en het daarmee tot wederdeelneming aan de ontwapeningsconferentie te bewe gen hadden wij alle hoop op ontwape ning binnen afzienbaren tijd moeten laten varen. Alles wat wij konden doen, was den dienstplicht een zoodanigen vorm te geven, dat een of andere uitbreiding der bewapening of versterking van Duitsch land zooveel mogelijk is uitgesloten. Sir Simon komt morgen in Genéve terug. Misschien gaat Mc Donald mede Te Cherbourg is gisteren juist weer een onderzeëer te water gelaten, heetende „Glorieux", hebbende een waterverplaat sing van 1400 ton boven water en van 2000 ton onder water de lengte bedraagt 22 M. de breedte 8.16 M. Het schip is uit gerust met 2 Dieselmotoren van ieder 3500 P.K en twee electromotoren van ieder 1000 P.K. Het is bewapend met een 10 c.M. geschut en zes torpedolanceerbuizen. De bemanning bestaat uit 54 man. De .Glo rieux" is van het type „Promethee" en „Persée", doch kan grooter snelheid ont wikkelen. In de Itaüaansche bladen wordt met groote afkeuring gesproken over de Fran- sche beslissing inzake het op stapel zet ten van de ..Dunkerque", daar hierin een gevaar wordt gezien voor iedere werke lijke beperking der bewapeningen. De „Dunkerque", aldus wordt opgemerkt, zal een belangrijke aanvulling zijn van het meest offensieve type der Fransche mari tieme eenheden, waaruit de conclusie wordt getrokken, dat het bouwen van dit schip noodzakelijk er toe zal moeten lei den, dat andere landen eveneens derge lijke schepen op stapel zuilen moeten zet ten om redenen van evenwicht in de vei- ligheidskwestie. Het feit, dat er in seml-officieel Fransch commentaar op gewezen wordt, dat er geen neiging bestaat den onderzeeër als wapen af te schaffen wordt als een ver dere reden beschouwd voor ongerustheid, vooral, wanneer men dit beschouwd in verband met de verklaring, dat de Brit sche vloot niet als een mogelijke tegen stander wordt beschouwd. De Japansche vice-admiraal Osami Nagano heeft een overzicht gegeven van de Japansche maritieme ontwapenings plannen. Japan is voornemens voor te stellen aan de ontwapeningsconferentie de volledige afschaffing van de vliegtuig moederschepen, een drastische beperking van de afmetingen van onderzeeërs, zekere beperkingen in bewapening van kruisers. Geen slagschip zal in de toekomst groo ter mogen zijn dan 25000 ton, bewapend met kanonnen, die beperkt zullen moeten worden tot het 14-lnch-kallber. Nagano, die een van de drie belangrijk ste Japansche gedelegeerden is ter ontwa peningsconferentie zeide: „Wij hebben onze voorstellen lang overwogen. Als eiland-mogendheid kunnen wij niet afzien van de afschaffing der onderzeeërs, maar wij zijn van meening, dat zij veel kleiner moeten zijn en ontworpen meer voor BINNENLAND. Het nationaal crisis-comité een jaar in werking. (Binnenland, 3e Blad.) Resolutie spoorwegpersoneel tegen de voortdurende verslechteringen in de positie van het personeel. (Binnenland, 3e Blad.) Economische voorlichting; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnen land, 3e Blad.) Ons parlementair overzicht (2e Blad.) Ononderbroken voortgezette inpoldering der voormalige Zuiderzee gevraagd. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND Spoedig nieuwe '•tappen inzake de Ont wapening te verwachten. (Buitenl- en Tel-, le Blad.) Gevaar voor Herriot in de Fransche Kamer. (Buitenland, le Blad.) De Belgische Senaatsverkiezing. (Bui tenland, le Blad.) Dc Russische sovjet-leider Zinovjef is niet overleden. (Buitenl., le Blad.) defensieve dan voor offensieve doeleinden, zooveel mogelijk althans. Alle andere oor logsschepen moeten van afmeting worden beperkt, of dit nu kruisers, torpedojagers of anderen zijn. BELGIE. De Senaatsverkiezing. Het voorlooplg resultaat der Senaatsver kiezingen luidt: Katholieken twee zetels gewonnen. Socialisten twee zetels gewonnen. Liberalen twee zetels verloren. Vlaamsch-Nationalisten twee zetels ver loren. De Senaat bestaat uit 153 leden, waarvan 93 Zondag zijn gekozen. De provinciale ra den kiezen hier nog 40 bij, terwijl de beide groepen, dus bestaande uit 133 senatoren, nog 20 senatoren coöpteeren. DUITSCHLAND. De Crisis. Gisteravond verluidde, dat Hitier op weg was naar Berlijn, waar hij een be spreking zou hebben met von Schleicher. Naar de Voelklsche Beobachter meldt, is Adolf Hitler echter niet naar Berlijn vertrokken, doch bevindt hij zich te Weimar, waar thans de verkiezings-cam- pagne voor de gemeenteraads-verkiezin- gen plaats heeft. Ook dr. Goebbels bevindt zich in Thuringen. Goering en dr. Frick hebben zich even eens hierheen begeven, teneinde rapport uit te brengen over den politieken toe stand te Berlijn. Men tast derhalve weer volledig in het onzekere en alle gevolgtrekkingen, getrok ken naar aanleiding van de bespreking SchleicherHitler, falen ZWEDEN. De drankwet-regeling. In Zweden bestaat ten aanzien van de beperking van het drankverbruik het zgn. stelsel van dr. Bratt, waarbij degeen die alcoholische dranken (wijn niet in begrepen) verkoopt, een contróleboek, een „motboek" moet bezitten, om het recht te hebben aankoopen te doen in de winkels van het alcoholmonopolie tot zake maximum per maand. Volgens „Nya Dagligt Aliehanda" is de regeering voornemens bij den rijksdag een wetsontwerp in te dienen tot afschaffing van het stelsel-Bratt. en tot invoering van een stelsel van bevordering der matigheid door een hoogere belasting op alcohol. De staat hoopt zich op deze wijze de benoo digde middelen te verschaffen voor de invoering van een werkloosheidsverzeke ring. VEREENIGDE STATEN. Voor een 30-urige werkweek. De voorzitter van de Amerikaansche la- bourfederatie verklaarde zich in een ver gadering te Cincinnati voorstander van de 30-urige werkweek, welke hij zoo noodig met kracht zal doordrijven. Op de vraag, wat hij met kracht be doelde. antwoordde hij economische kracht doch weigerde dit onderwerp verder uit te werkea.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1