Uit den Leidschen Raad LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 29 November Om het geval Bekooy - De winkelsluitingsverordening - Bewaarschoolonderwijs blijven steken. In het Na een debat van circa 5 kwartier werd tenslotte overgegaan tot benoeming van een schoolhoofd. Benoemd wordt de heer F J. Riks uit Hollandsche Veld met 20 stemmen tegen 1 op den heer J. Hokkellng. uit Boskoop, 1 op den heer J. v. d. Walle. uit Noord- wolde en 12 blanco. REKENINGEN EN BEGROOTINGEN. 3o. Rekening, dienst 1931, van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. (244) Goedgekeurd. 4o. Rekening, dienst 1931, van de Stede lijke Werkinrichting. (244) Goedgekeurd. 5o. Rekening, dienst 1931, van den Ar menraad. (244) Goedgekeurd. 6o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1931, van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. (244) Goedgekeurd. 7o. Rekening, dienst 1931, van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders- (244) Goedgekeurd. 8o- Begrooting, dienst 1933, van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. (244) Goedgekeurd. 9o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1931, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuls. (244) Goedgekeurd. 10. Rekening, dienst 1931, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuls. (244) Goedgekeurd. llo. Begrooting, dienst 1933, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuls. (244) Goedgekeurd. 12o. Begrooting, dienst 1933, van het Geref- Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuls. (244) Goedgekeurd. 13o. Suppletoire begrooting, dienst 1931, van de Stedelijke Fabrieken van Gas- en Electrlciteit. (245) Goedgekeurd. 14o. Balansen en Verlies- en Winstreke ningen, dienst 1931, van de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit. (245) Goedgekeurd. 15o. Suppletoire begrooting, dienst 1931, van het Openbaar Slachthuis. (245) Goedgekeurd. 16o. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1931, van het Openbaar Slachthuis. (245) Goedgekeurd. 17o. Suppletoire begrooting, dienst 1931, van het Grondbedrijf. (245) Goedgekeurd. 18o. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1931, van het Grondbedrijf. (245) Goedgekeurd. 19o- Suppletoire begrootingen, dienst 1931, van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst. (245) Goedgekeurd. 20o. Balansen en Verlies- en Winstre keningen, dienst 1931, van den Gemeen telijken Reinigtngs- en Ontsmettings dienst. (245) Goedgekeurd. 21o. Suppletoire begrooting, dienst 1931, van de Gemeentelijke Bank van Leening. (245) Goedgekeurd. 22o. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1931, van de Gemeentelijke Bank van Leening. (245) Goedgekeurd. 23o. Rekening, dienst 1931, van het Ge meentelijk Waschbureau. (245) Goedgekeurd. 24o. Balans en Verlies- en Winstreke ning. dienst 1931, van het Gemeentelijk Radio-Distributie-Bedrijf. (245) Goedgekeurd. 25o. Voorstel tot het treffen van voor zieningen met betrekking tot het afschrij- vings- en vernieuwingsfonds van de ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en ..RhlJngeest'. tot goedkeuring van een sup pletoire begrooting. dienst 1931, van die gestichten en tot voorloopige vaststelling van de balans en verlies- en winstrekening over 1931 van die gestichten- (246) De heer BOSMAN heeft met ontzetting van dit voorstel kennis genomen. Hier is een uitstekend beheerd bedrijf en nu gaat men uit de reserve 2 ton peuteren, goed gepraat met allerlei drogredenen. Daarom zal spr. sterk zijn stem hiertegen verhef fen. Het bedrijf mag niet ondergraven worden. Wethouder ROMIJN zegt. dat de heer Bosman meer In dit voorstel ziet dan het in wezen is. Er is geen sprake van een aantasten van de gestichten, alleen het brengen van de exploitatierekening In juis ton staat, hetgeen urgent is geworden, mede door den druk van Ged. Staten. Fou ten die er in de rekening waren, worden thans verbeterd, doch dit prejuchceert al lerminst het voortaan te volgen beleid. Van deskundige zijde is bovendien een on derzoek ingesteld dat uitviel voor B. en W. Wethouder GOSLINGA wijst er op. hoe de baten zelfs minder zullen worden, en zet uiteen hoe het alleen gaat om de re kening zuiver te stellen. Er is geen sprake van ondergraven van het bedrijf. De dikke woorden van den heer Bosman, zelfs grie vend. hebben geen zin. De heer DE REEDE acht deze zaak van buitengewoon belang en gaarne had hij hierover een uitvoerig rapport gezien. Nu wordt incidenteel een voorstel gedaan dat van meer algemeene strekking had moeten zijn. Voor alle gemeentebedrijven dient de rekening zuiver te worden gesteld spe ciaal wat betreft de begrippen winst en rente. De beer BOSMAN blijft uit een oogpunt van bedrijfsleiding dit voorstel fataal oor- deelen- De heer HUURMAN wijst er op. hoe de gestichten toch aan de gemeente behoo- reo, die tekorten bijpast, Dat vergeet de heer Bosman, al Is er wel Iets juist in zijn woorden. Wethouder ROMIJN herhaalt, dat ter- wille van een zuivere beoordeeling 't voor stel van B. en W. geheel op haar plaats ls, hetgeen ook wethouder GOSLINGA nog kortelings uiteenzet. Met het Idee van den heer De Reede kan spr. meegaan. Z h-st. wordt het voorstel aangenomen. De heer Bosman wil geacht worden te hebben tegengestemd. HAMERPUNTEN. 26o. Voorstel tot ingebruikgeving van een gedeelte grond, grenzende aan de bin nenplaats van de school aan de Vrou- wenkerkkoorstraat, aan J. M. A. Koh- schulte. (247) Conform besloten. 27o. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 2 Mei 1932, in zake de verhuring van eenige oppervlakten grond en water aan de Oegstgeester Zwemver- eeniging „Poelmeer (248) Conform besloten. 28o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente: a. van de N.V. „de Leidsche Bouwver- eeniglng". een strook grond gelegen aan- en nabij de Staalwijkstraat en de Heeren straat, Sectie M No. 4327 ged.; b. van J. Ouwerkerk, een strookje grond gelegen aan den Haarlemmerweg, Sectie K No. 66 ged. (249) Conform besloten. 29o. Voorstel in zake het aangaan van kasgeldleenlngen gedurende het le kwar taal 1933. (250) Conform besloten. 30o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 2 Augustus 1920 (Ge meenteblad No- 35), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van 30 November 1931 (Gemeenteblad No. 32), betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioe nen aan gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen toegekend, krachtens de verordening regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente ambtenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren, zooals deze lulden na de wijziging van 26 Maart 1914. (251) Conform besloten. 31o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolver- eenlglng, om medewerking te verleenen tot de aanschaffing van leermiddelen ten be hoeve van de school voor U.L.O., aan de Hooglandsche Kerkgracht No. 20 a. (252) Conform besloten. 32o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de vereeniging voor Christe lijk Onderwijs, om beschikbaarstelling van gelden voor den verbouw van de school voor gewoon L. O-, aan de Middelstegracht No. 119. (253) Conform besloten. DE ZAAK-BEKOOY. 33o- Praeadvies op het adres van W. K. Bekooij, betreffende overdracht van een stukje grond aan den Zijlsingel. (254) De heer SCHULLER acht het juist, dat deze zaak nog eens is onderzocht. Spr. re leveert uitvoerig den gang van zaken in zake de bouwvergunning, om daaruit te concludeeren, dat de heer B, in zijn recht is. Hoe kunnen ambtenaren zulke onjuist heden in hun rapporten vermelden? De heer MANDERS zet uiteen, hoe zijn houding in deze aangelegenheden princi pieel steeds onveranderd is gebleven bij het stellen van voorwaarden voor een bouw vergunning en hij begrijpt ook in dit ge val het recht der uitgeoefende pressie niet om zoodoende de gemeente aan een stukje grond te helpen. De heer DONDERS wil het principieele van de kwestie aansnijden, doch de VOOR ZITTER vraagt dit nu niet te doen, daar op is het college niet voorbereid- Het gaat nu alleen om dit geval. De heer DONDERS oordeelt een princi pieele beslissing echter spoedig gewenscht, waar in strijd met de wet wordt gehan deld. zoodat de gemeente kans loopt te worden aangesproken in rechten. Spr. stelt voor aanhouden der discussie teneinde spoedig in deze princlpipeele vraag te kun nen beslissen. De VOORZITTER heeft daartegen geen bezwaar. De heer SCHüLLER meent, dat deze kwestie best zonder zoodanige principieele behandeling ls af te doen; zij staat los daarvan. De heer WILBRINK oordeelt het ge zocht van den heer Donders het nu op eens principieel te willen uitzoeken. De heer MANDERS wil Ie zaak-Bekooy gescheiden houden van de principieele kwestie, hoe nauw zij met elkaar in ver band staan. De heer KOOISTRA is voor directe be handeling van het geval-Bekooy. los van de principieele kwestie die een andermaal behandeld kan worden. Het voorstel-Donders wordt verworpen met 259 stemmen. De heer HUURMAN wil niet ingaan op het tijdsconflict, doch hij oordeelt het in strijd met alle billijkheid, dat voor het huis grond wordt gevraagd als achter het huis gevraagd wordt te mogen verbouwen. ZI. staat B. hier in volle recht. De heer v. ES zegt dat de overeenkomst door B. is geteekend. zij het onder protest, dus is er practisch niets meer aan te doen, behalve de principieele zijde, doch die is nu niet aan de orde. De heer ELKERBOUT is door de rappor ten ook niet bevredigd, en zi- ls niet goed gehandeld. Wethouder SPLINTER begrijpt niet dat deze zaak zoo hoog wordt opgenomen Na 2 jaar komt de heer B. pas met het hem z.g aangedane onrecht! De tijdsvraag al of niet bouwen voor de bouwvergunning er was is niet o pte lossen, dat zal altijd een strijdvraag blijven tusschen de amb tenaren en den heer B. Prinicipieel zal spr. op de kwestie nu niet ingaan, doch onrecht is den heer B. niet gedaan. Van pressie is geen sprake geweest- Om den verbouw te bespoedigen teekende de heer B. die direct had moeten komen zoo hij klachten had niet nu na 2 Jaar. (Met den heer Schüller ontspint zich een kort fel debat. De heer S. roept dat de wethouder blijkbaar den grond onder de voeten voelt wegzinken, hetgeen deze ten stelligste betwist). De heer MANDERS wil ingaan op het vroegere geval v. d. Bosch, doch de VOOR ZITTER belet dit daar deze niet aan de orde is. De heer MANDERS zegt dan dat B- en W. principieel de zaak best konden behan delen, dat zij den raad met een kluitje in het riet sturen. De VOORZITER vraagt deze uitdrukking als beleedigend terug te nemen, hetgeen de heer MANDERS tenslotte doet. Tegenover Ged. Staten hebben B. en W. al eens bak zeil moeten halen, al hebben zij dat ver zwegen. De heer SCHÜLLER oordeelt de verdedi ging van den wethouder zeer slap en uit voerig bestrijdt hij deze. Waarom is de heer B. niet gehoord voor onpartijdig on derzoek? Het rapport van een ambtenaar is blijkbaar altijd a priori juist! Spr. blijft er bij. dat den heer B. onrecht is aangedaan van wien niet is te verlan gen, dat hij alle wetten en verordeningen kent. Aan gebrek aan die kennis is toe te schrijven, dat hij nu pas komt. De heer WILBRINK vindt het vreemd, dat de heer Schüller zooveel ophef hiervan maakt, waar diens fractie principieel de toepassing der verordening als is geschied, toejuicht, in tegenstelling met spr. De heer SCHüLLER: Het gaat om het recht. De heer WILBRINK ziet geen reden, om den heer B..tegemoet te komen, anders volgen er nog meer. De heer SCHüLLER dient een voorstel in den grond aan den heer B. te betalen. Dit als uitzondering waar hij overigens de verordening handhaaft zoolang deze er is- De heer BEEKENKAMP stelt voor te res- titueeren aan den heer B. de overdrachts kosten. Verder kan men z.i. niet gaan om niet terug te komen op een gesloten over eenkomst. De heer WILMER stelt voor de voorstel len in handen te geven van B. en W. voor praeadvies, opdat zij behandeld kunnen worden na behandeling der kwestie prin cipieel. Dit om een onzuivere stemming te voorkomen. De heer SCHüLLER kan het idee van den heer Wllmer aanvaarden. De VOORZITTER wil de voorstellen wel in praeadvies nemen, doch los van de principieele zijde. Aldus wordt besloten. 34o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw ven een marktkan- toortje c.a. op de le Binnenvestgracht. (255) De heer WILBRINK betuigt zijn ont stemming over de wijze, waarop dit voor stel is ingediend. Waarom moest dit aoart komen en niet tegelijk met de verbouwing van het politienosthuis aan de Steenstraat waarbij het behoorde of nog bij het over- kaooingsvoorstel Alleen door samenvoe ging van wat bij^elka'ar hoort, kan de Raad geheel juist oordeelen over kos ten etc. De VOORZITTER zegt, dat tengevolge van een emissie de zaak zoo is geloopen. Deze functie van het huisje heeft men ver geten. Nadat wethouder Goslinga dit nog heeft toegelicht, wordt z.hs. conform besloten- Hierop 5 15 n.m. gaat de raad in geheime zitting. AVONDZITTING. Na heropening der zitting stelt de voor zitter aan de orde het Voorstel tot aankoop van de perceelen Lange Bouwelouwensteeg No. 35 en Lange Paradijssteeg No. 46. (257) Conform besloten. DE ZIEKENGELDEN VOOR ARMLASTIGEN. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat de verpleeggelden voor armlastige pa tiënten ten laste der gemeente in het Aca demisch Ziekenhuis, welke momenteel f. 1.91 per dag en per persoon bedragen, door den minister wil worden gebracht op f. 2.30 per dag en per persoon. Waar de gemeente dit bedrag te hoog acht. stellen B. en W. voor langs arbitralen weg een oplossing te vinden, waarbij voor het Rijk mr. J. A. de Wilde zal optreden en voor de gemeente mr. A. van Gijn. Conform besloten. DE WERKLOOSHEID. Wethouder ROMIJN brengt vervolgens prae-advies uit op het voorstel-Van Stra len om in de onkosten voor kleeding en schoeisel voor werkloozen een tegemoet koming van f. 5000 te verstrekken. Waar er wel behoefte bestaat aan aan vullenden steun stelt spr. voor een bedrag van f. 2500 beschikbaar te stellen, mits het Nationaal Crisis-Comité eenzelfde bedrag beschikbaar stelt, waarop spr. goede hoop heeft. De heer VAN STRALEN hoopt, dat B. en W. alles in het werk zullen stellen om deze aangelegenheid te bespoedigen, aangezien de nood groot is. Daarna wordt conform het prae-advies z. h. st. besloten. Wethouder ROMIJN deelt vervolgens mede. dat binnenkort een algemeene be schikking van het ministerie te verwach ten is. welke de mogelijkheid opent van het verstrekken van een Kerstgave. De heer VAN STRALEN zegt, dat van hem in deze geen voorstel te verwachten is, tenzij de toeslag naar zijn meening on toereikend zou zijn. Hij hoopt, dat B. en W. den minister van te voren zullen wijzen op den nood der tijden zoodat de toeslag zoo groot mogelijk zij. Aan de orde is vervolgens punt DE WINKELSLUITING. 35o. Voorstel: a. om niet aan te nemen het voorstel- Coster, om de Zondagsluiting voor slijte rijen op te heffen en het sluitingsuur voor die zaken op 31 December te bepalen op 10 uur; b. tot vaststelling van de verordening op de Winkelsluiting; c. om de desbetreffende adressen van de vergunninghoudersvereenigingen K. R. en S. en St. Jan en van de vereeniging „Ho- cares" en de afd- Leiden der Ned. Banket- bakkersvereeniging, als afgedaan te be schouwen. (159 en 239) RECLAME. WAT ZEGT U WORDT BIJ U IN DE KEUKEN GEEN BLUE BAND GEBRUIKT?! Hierbij zijn eenige voorstellen van den heer COSTER, welke door ons reeds zijn vermeld en door deze nader worden ver dedigd. Ter illustratie van zijn betoog haalt de heer Coster tot groote hilariteit van den raad een flesch advocaat en een flesch zoete Voorburg voor den dag, welke op Zondag bij concurreerende firma's ge kocht zijn, terwijl zijn slijterij ingevolge de bepalingen der Winkelsluitingswet op Zondag gesloten moet zijn. Wanneer de heer Wilbrink een paar gla zen haait en deze bij den heer C. op tafel zet, deponeert de heer Coster de flesschen onder tafel met de woorden: „Het ls te verleidelijk" (Gelach). Even later, terwijl de heer Coster door spreekt, zijn de flesschen verdwenen Spr. beroept zich overigens op de crisis en zet uiteen, dat door deze wet de slijte rijen benadeeld worden. Dr. BEEKENKAMP bestrijdt het voor stel van den heer Coster. Wanneer de wet door andere firma's wordt ontdoken, is dit geen reden om haar op te heffen. Waarom moet in Leiden worden toegestaan, wat in geen enkele andere gemeente mag. Er zijn geen bepaalde bijzondere omstandigheden, welke een zoodanigen maatregel wettigen. Het voorstel zal z.i. dan ook geen genade vinden in de oogen van de Kroon. Behalve juridische heeft spr. ook prin cipieele bezwaren tegen verruiming van iederen vorm van arbeid op Zondag. De heer COSTER: ..dat is het voor naamste Dr. BEEKENKAMP zegt verder, dat de ontwerp-verordening zich wil aanpassen bij de Winkelsluitingswet, welke juist be oogde om eenheid te brengen. Uit dien hoofde zal de Kroon zeker geen afwijkin gen toestaan, zooals spr. ook gebleken is uit door hem bij het ministerie van Arbeid ingewonnen informaties. Spr. bestrijdt verder het standpunt van B. en W., die zich beroepen op oude verordeningen, ook al hebben die vroeger goed voldaan. Dat is geen „bijzondere omstandigheid" in den zin der wet, welke een afwijking wettigt. Mr. DONDERS betwijfelt of het juri disch wel mogelijk ls op grond van „bij zondere omstandigheden" afwijkingen toe te staan. De bedoeling der wet is uniformiteit te brengen en voor een uitzonderingspositie is z. i. hiergeen reden. Een beroep op oude toestanden houdt geen steek, vooral niet t. o. v. melkinrichtingen, bier- en mine raalwater-winkels en water- en vuur- neringen. De VOORZITTER merkt op, dat er voor enkele bedrijven wei degelijk reden is om ten uitzondering te maken. De inlichtingen, welke een ambtenaar van het ministerie aan dr. Beekenkamp heeft verstrekt, aanvaardt spr. niet zon der meer. De gemeentebesturen hebben de bevoegdheid rekening te houden met de belangen van bepaalde groepen, waartoe de plaatselijke omstandigheden aanleiding geven. Daarvan lijkt het spr. wenschelijx in deze een beslissing uit te lokken. Hier is sprake van „plaatselijke levensgewoon ten", waarvoor de wet afwijkingen toe staat. De heer COSTER betoogt, dat het hier slechts zeven slijterijen betreft, hetgeen voor een stad als Leiden heel weinig is. De heer BERGERS zegt, dat het moei lijk is t, a. v. de winkelsluitingswet het iedereen naar den zin te maken. In de praktijk geeft het verbod aanleiding tot ontduiking. Wanneer de heer Beekenkamp consequent is, moet hij een algemeen ver bod, ook voor tapperijen uitvaardigen. De heer WILMER herinnert er aan, dat. de verordeningen regelende de Zondag sluiting met groote meerderheid en na een grondige enquete onder belangheb benden, zijn vastgesteld. Dit laatste is thans niet geschied, zoo dat, wanneer de raad niet meegaat met B. en W., de belanghebbenden ernstig zou den kunnen worden geschaad. Daarom steunt hij het voorstel van den heer Cos- ter, mede omdat hü het nuttig acht aan de Kroon het standpunt van den raad kenbaar te maken. Dr. BEEKENKAMP handhaattl standpunt. De uitlegging van del „bijzondere omstandigheden" f wel degelijk in de richting van zondere omstandigheden" en die i volgens hem niet. Mr. DONDERS herhaalt, dat l zooveel mogelijk wil aanpassen aanl lang bestaande omstandigheden. I betwijfelt hij of dit inderdaad „bij» omstandigheden" zijn en daarom j zulks door den minister laten bests Mr. VAN ECK wil den verka drank in het publiek zooveel r perken, uit algemeen drankbestnj oogpunt. Daarna wordt overgegaan tot ai gewijze behandeling der verordenlni De heer BEEKENKAMP verklaai tegen art. 1 evenals de heeren r Goslinga en Eikerbout; de overige stemmen voor, zoodat art. 1 met wordt aangenomen. Bij art. 2 is het amendement-Cos te verbieden, dat een winkel, waarvo slijtvergunning geldt als bedoeld In der Drankwet voor het publiek geop hebben vóór 5 uur voorm. en na namiddag. Dit amendement wordt met 21—10 men verworpen. Art. 3 wordt z. h. st. aangenomei Bij art. 4 is een amendement-Cos toe te staan, dat een winkel, waar?o slijtvergunning als bedoeld in art. Drankwet geldt, des Zondags voor n bliek geopend te hebben van u voorm. tot 2 uur nam. Verworpen met 229 stemmen. Art. 5 wordt z. h. st. aangenomë Bij art 6 stelt de heer BEEK!» voor om art. 6 sub a te schrappen. Verworpen met 247 stemmen! heeren Wilbrink, v. Es, Elkerbom Reyden, Goslinga, Groeneveld en w kamp) Art. 7 en 8 worden z. h. st. aan£e» Bij art. 9 vraagt de heer COSTEK om bloemenventers wel mogen vers en bloemenwinkels niet. Dr. BEEKENKAMP stelt voor zuil leen op bepaalde uren toe te staan de onmiddellijke nabijheid van huizen. Wethouder GOSLINGA stelt voor verkoop op Zondag alleen na 12 middags toe te staan. Wordt ve™1 met 1814 stemmen. Art. 9, 10, 11, 12, 13 en 14 worden als de geheele verordening z. h. gekeurd. Sub III wordt z. h. st. aangenomen Een spoedeischend voorstel van W. om het sluitingsuur op 4 Decern vast te stellen op 8 uur wordt aan men met 2111 stemmen. Een voorstel van den heer cosi ontheffing te verleenen van het sm uur, wanneer Nieuwsj aarsdagop s valt, wordt verworpen met 22—' men. HET EERSTE SANEERINGSPLA' 36o. Voorstel in zake de onte:ig perceelen, de aanvaarding van ec voorschot en de beschikbaarsteu»^ gelden, ten behoeve van de het saneeringsplan Bouwelou j Paradijssteeg. hnSi De heer KOOISTRA is vernZ'& den spoed, waarmede dit voors orde ls gesteld. Hij geeft B. en w- f weging om de te bouwen worn"^ voeren onder gemeentebeheer niet over te laten aan de Ver. w den bouw van Werkmanswonm» t Wethouder SPLINTER ze=''f]>j W. met deze vereeniging aans J varingen hebben opgedaan. is z.i. in deze onvoldoende Z. h. st. aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14