Effen Wollen Alpins HET SCHULDENVRAAGSTUK VIRGINIA LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 26 November] V1SSCHERIJBEBICHTEN. Burgerlijke Stand v. Leiden BUITENLAND. Lastig te voldoen RADIONIEUWS. AMERIKA ANTWOORDT OFFICIEEL AFWIJZEND. Amerika's antwoord. Gepubliceerd is thans het antwoord der Ver. Staten op de Engelsche nota Inzake verlenging van het Hoover-moratorlum. Daarin zegt staatssecretaris Mills: „Ik erken ten volle het belang van het voorstel, dat in uw nota is vervat en den cmst van den toestand, waarop zij is ge baseerd. Het lelt, dat uw regeering de noodzake lijkheid oppert, de lntergouvernementeele, flnancleele verplichtingen te herzien, is een omstandigheid, welke ernstig in over- wging dient genomen te worden, In ver band hiermede zult u mij veroorloven in het kort eenlge essentleele voorwaarden en besprekingen in herinnering te bren gen. Niet alleen ls de uiteindelijke beslissing ten dezen aanzien het congres voorbe houden, maar het congres heeft zich in het verleden ook voorzien van een instan tie in den vorm van een commissie voor de buitenlandsche oorlogsschulden voor het onderzoek naar de feiten voor hel doen van aanbevelingen, waarop een zoo danige actie zou kunnen plaats hebben. De Engelsche regeering zal moeten er kennen, dat de aansporing tot een alge- meene nieuwe regeling van het schulden- vraagstuk ver uitgaat boven hetgeen in dertijd door den Amerikaanschen presi dent is voorgesteld, of in overweging is genomen. Methet oog op dit -feit en het stand punt van Amerika, dat de herstelkwestie slechts een Europeesche aangelegenheid is, waarmede de Vereenlgde Staten niets te maken hebben, ls de Amerlkaansche pre sident ervan overtuigd, dat men niet eventueel kan beweren, dat de overeen komst van Lausanne is tot stand geko men in de verwachting van een of andere door de Amerlkaansche regeering gedane toezegging. Hoover erkent de beteekenls der te Lau sanne door de debiteurstaten ondernomen stappen met betrekking tot de Duitsche herstelbetalingen en haar mogelijken terugslag in den vorm van een achteruit gang der Inkomsten voor de debiteur staten. Voorts wordt erkend, dat de wereldcrisis en de gelijktijdige prijsdaling de schulden lasten in vele deelen van de wereld heeft vergroot en de ineenschrompeling van den internationalen handel de moeilijkheden nog heeft verhoogd. Aan den anderen kant mag echter niet vergeten worden, dat de wereldcrisis ook een ernstige invloed heeft doen gelden op het Amerlkaansche volk. Tot nu toe zijn geen motieven inge bracht, welke Amerika zouden kunnen nopen, anders te handelen dan in het verleden. De Amerlkaansche regeering is van meening, dat een schuldencommissie van het congres moet worden gevormd ter bestudeering van de lntergouvernemen teele schulden, teneinde deze kwestie af- zonderlitk met iedere regeering te behan delen. De president is bereid het congres en dergelijk voorstel te doen. De nota besluit: het Amerlkaansche volk en de Amerlkaansche regeering hechten groote waarde aan de volledige handha ving der oorspronkeliike bedragen door de betaling der per 15 December vervallende termijnen. Naar de meening van Hoover zullen de vooruitzichten op een bevredigende rege ling van de geheele kwestie aanmerkelijk verbeteren, indien de betaling wordt ver richt. Ook te Parijs is het antwoord der Amerlkaansche regeering op het Fransche verzoek om uitstel gepubliceerd. De tekst van deze antwoordsnota komt vrijwel over een met die aan de Engelslhe regeering. De Amerlkaansche nota's aan Polen en Tsjecho-Slowakije zullen heden worden overhandigd De nota aan Engeland is niet zoo scherp gesteld als die aan België en aan Frankrijk Zoo ontbreekt in de nota aan Engeland de zin: Ik geloof, dat het niet raadzaam zou zijn het verzoek tot inleiding van onderhandelingen langs een anderen weg te doen als met u overeen gekomen is in de schuldovereenkomsten, we'.ke zin wel voorkomt in de nota's aan België en Frankrijk. IJMU1DEN, 26 Nov. VISCHPKUZEN Tarbot per KG. f.0.80—Ü.70, Griet per kist van 50 K.ü. f. 28—13.50, Tongen per K.G. f. 1.300.55. Groote Schoi 1.15. Miudei- schol f. 25—23 Zetschol f. 30—2S, Kleine Schol f.21—6.70, Schar f.12, Tongschar f. 25, Roggen per 20 stuks f. 24. Pieterman cn Poontjes per kist van 50 K.G. f. 3.70— 3.50, Middel Schelvisch f. 24—22, K'.e nnnd- del Schelvisch f 19—14, Kleine Schelvisch f. 13—2.60, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 46—27.50, Gullen per kist van 50 K.G. f.11—2.60, Lengen per stuk f. 1.800.50, Heilbot per K.G. f. 0.70, Wijting per kist van 50 K.O. f. 2.60—1.30, Koolvisch per stuk f. 0.85 -0.30. Aangevoerd 300 manden en 416 kisten ver te he haring. Prijs f. 5.60- 4.65 per kist en f 4.30 per mand. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: IJM 18 met f.1614, [JM. 08 met f.1346, IJM. 46 met f. 1442, IJM. 159 met f.1338, IJM. 103 met f.1195: de loggers: K.W. 5 met f630, K.W. 51 met f727; voorts SHV. 51 met f.798, SHV. 412 met f.657, SHV. 236 met f.582, K. IJ. 224 met f.550 versche haring: de K.W. 138 met 208 kantjes pekelharing voor Katwijk. RECLAME. rvVl i*'' i 'i> 20 Zambos Sigaretten 25 cents. Ook wordt in de nota's aan deze twee laatstgenoemde landen verklaard, dat het onjuist ls naar de overeenkomst van Lau sanne te verwijzen, aangezien bij de be handeling van het vraagstuk der schade vergoeding een uitvoerig rapport van de Bazeler commissie van deskundigen over Duitschland's onvermogen Ingediend was, terwijl voor de behandeling van het vraagstuk der oorlogsschulden geen rap port over het onvermogen van Belgie en Frankrijk ls voorgelegd. Op het staatsdepartement werd voorts nog verklaard, dat de Amerikaansche re geering bereid is, van Engeland de be taling van den Decembertermijn in pon den sterling te accepteeren, voor zoover het Amerikaansche congres daartoe mach tiging verleent. Engelsche minister aan het woord. In een rede te Retford heeft MacDonald de geschiedenis van het vraagstuk der oorlogsschulden opgehaald. Hij zei verder: De politiek van de drie of vier laatste regeeringen ls geweest om de wereld van deze nachtmerrie en lasten der schulden te bevrijden. MacDonald zei, op het oogen- blik niet te kunnen zeggen, wat het re sultaat van de Engelscn-Amerikaansche onderhandelingen zal zijn, maar indien een werkelijk gemeenschappelijke poging wordt gedaan, indien de twee partijen zich in de positie van de andere indenken, al dus MacDonald, dan weiger ik te geloo- ven, dat men niet een oplossing zou kun nen vinden, die het mogelijk zou maken den datum van 15 December over te ko men, de toekomst te onderzoeken en een nieuwe overeenkomst te sluiten tusschen menschen van goeden wil, die begrijpen, wat deze betreurenswaardige financleelen toestand beteekent voor de wereld en voor de menschelijke wezens die er moeten leven. In een rede te Birmingham heeft Ne ville Chamberlain een belangrijk com mentaar geleverd op de Ameiikaansche nota In de eerste plaats achtte hij zich gelukkig vast te mogen stellen, dat Hoo ver erkent dat het verzoek om een nieuwe bespreking der schuldenkwestie een rede lijk verzoek is en dat Hoover blijkbaar niet gekant is tegen eenig middel, waar door het schuldenvraagstuk nog eens een onderwerp van besprekingen zou kunnen worden. Spr. dringt er nochtans op aan, dat men zich thans zal onthouden om tot overhaaste besluiten te komen betreffende de definitieve houding van het Ameri kaansche Congres, hetzij ten aanzien van de vraag der schorsing van de December- betalingen, hetzij ten aanzien van het grootere probleem der schulden zelf. Wij zijn nog niet aan het einde onzer moeilijkheden, zelde hij nog. Wij bevin den ons te midden van zeer ingewikkelde en moeilijke problemen, waarvan er een onlangs acuut is geworden. In de eerstvolgende veertien dagen zal de regeering een der moeilijkste en teer ste beslissingen moeten overwegen, waar de tegenwoordige regeering ooit voor ge steld is- Wij hadden nooit gedacht, dat men ons zou vragen betalingen te doen, die neer komen op een shilling per pond sterling inkomstenbelasting, terwijl wij tevens geen cent zouden ontvangen van onze schuldenaars. Dit zou een volstrekt ondraaglijke toe stand zijn uit het oogpunt van het recht en ook met het oog op de handhaving van de welvaart onzer industrie. Verklaring van Borah. Borah verklaarde gisteren, dat hij een nieuw onderzoek der oorlogsschulden zou begrijpen i nhet kader van een ruim pro gram. dat de oplossing beoogt der na- oorlogsche problemen, die het wereldher stel belemmeren, maar, tenzij deze pro blemen zoo geregeld worden, dat de we reldmarkten weer geopend worden voor een herstel van den buitenlandschen han del, zou men niets winnen door opschor tingen en moratoria en de betaling dei- schulden in buitenlandsche deviezen zou slechts een verwaterd moratorium zijn. MOORD OP ZIJN GROOTVADER. Vijftien jaar geëischt. Gisteren stonden voor de rechtbank te Winschoten terecht A. M18 jaar, timmer man te Musselkanaal en H. U.. 21 jaar, bakkersknecht te Musselkanaal. thans ge detineerd, beschuldigd op den 29sten Juli 1932 te Wessinghuizen (Onstweddei na kalm overleg en beraad te zamen en in vereeniging den 77-jarigen Huiting de grootvader van M, op den grond te hebben geworpen in zijn woning en hem aldaar met een scherpen beitel tal van steken en verwondingen aan hoofd en lichaam te hebben toegebracht, tengevolge waarvan Huiting overleed. Het tweetal leede reeds vroeger een bekentenis af Nadat 18 getuigen waren gehoord, werd tegen ieder der verdachten 15 jaar gevan genisstraf geëischt. GEBOREN: Adriaan Gerard, z. v. A. J. v. d. Born en C v. Musscher Jannetje Catharina, d. v. Th. A. P. Duivesteijn en J. M. Snik Herinina Adrians d. v R. van Drumpt en J. M. Knoblich Albertus. z. v. A. Koore man en K. Schreuder Nicolaas. z, v. J. v Oosterom en H Westra. o OVERLEDEN: B. C. Oostdam, z. 1 w. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voorloopig stilstand. Terwijl in Duitschland de beslissing in zooverre ls gevallen, dat de terugkeer tot een „preaidlal kabinet" zeker ls alleen gist men nog wie de drager daarvan zal zijn schijnt te Genève een ernstige po ging op komst om de Ontwajwnlngscon- ferentie weer op gang te Drengen. Herriot cn McDonald komen midden volgende week naar Genève en onder leiding van den Engelschen premier zal dan gepro beerd worden zoo'n soort 5-mogendheden- ontmoeting (let wel: geen conferentie!) voor elkaar te brengen tot oplossing van den Duitschen gelijkgerechtigdheidseisch. Voorloopig dus stilstand De beraadslagingen van den Volken bondsraad met betrekking tot de Mandsjoerljsche kwestie zijn gisteren voorloopig besloten. De beslissing inzake de bijeenroeping der plenaire vergadering zal Maandag vallen, aangezien de Japan- sche vertegenwoordiger in deze aangele genheid eerst nieuwe instructies uit Tokio wil afwachten. In de zitting van gisteren is het weer lot levendige gedachtenwisselingen ge komen tusschen de vertegenwoordigers van Japan en China. De Japansche regeering eischte dat een Overeenstemming tusschen Japan en China uitsluitend in den Vol kenbondsraad moet worden gevonden, ter wijl de vertegenwoordiger van China aan drong op de spoedige bijeenroeping der buitengewone Vciktnbondsvergadcring. De commissie-Lytton zal voorloopig niet deel nemen aan de verdere onderhandelingen. De regeering te Nanking maakt bekend, dat het voorstel tot net voeren van recht- streeksche onderhandelingen tusschen China en Japan, teneinde aldus te geraken tot een oplossing van het Mandsjoekwo- conflict, absoluut onaannemelijk is. Volgens offlcieele cijfers beloopt het globale bedrag van de schade, direct en indirect geleden door de Chineesche or ganisaties, fabrieken, scholen, magazijnen, particulieren in den loop der gebeurtenis sen in Sjanghai 2 milliard zilveren dollars. DUITSCHLAND. Ook Kaas af. Naar een „presidial-kabinet." De Centrumleider prelaat Kaas, heeft den Rijkspresident gistermiddag om vijf uur opgezocht ten einde hem rapport uit te brengen. Officieel werd daarover medegedeeld: „De Rijkspresident heeft den leider van de Centrumpartij prelaat Kaas ontvangen, die hem verslag uitbracht over zijn van daag gevoerde besprekingen met de voor zitters van de N..D.A.P.. de Duitsche Na tionale Volkspartij, de Beiersche Volkspar tij en de Duitsche Volkspartij betreffende de eventueele mogelijkheden tot vorming eener nood- en werkgemeenschap van den Rij ksdag. „Prelaat Kaas heeft bij deze besprekin gen aan de leiders der genoemde partijen n de eerste plaats de vraag gericht of zij evenals de Centrumpartij bereid zijn deel te nemen aan beraadslagingen over een zakelijk nood- en werkprogram voor een meerderheidsregeerlng. Deze vraag is dooi de voorzitters der Beiersche Volkspartij en der Duitsche Volkspartij bevestigend be antwoord. De voorzitter der Duitsch-Natio- nale Volkspartij heeft een dergelijke be spreking in strijd geacht met het stand punt, dat door zijn partij wordt ingeno men. De voorzitter der N S.DA.P. verklaar de, dat hü op grond der ervaringen van de laatste dagen en in verband met de overtuiging dat geen positief resultaat is te bereiken aan een dergelijke bespreking niet kan deelnemen „Uit dien hoofde heeft prelaat Kaas den Rijkspresident verzocht te mogen afzien van verder contact met de partijen. De Rijkspresident heeft den prelaat dank ge bracht voor diens bemoeiingen." Aangenomen wordt, dat de Rijkspresi dent thans iedere verdere poging een par lementaire meerderheid te vormen, zal opgeven en op zijn laatst hedenmiddag een man, die zijn vertrouwen heeft, zal belasten met de vorming van een presi dentieel kabinet. Zal dit opnieuw Von Papen zijn? Aan- I vankelijk heette dit zeer waarschijnlijk, i doch volgens de laatste berichten is dit j toch zeer twijfelachtig. En wat wonder! Dat zou toch een ontzettende opposotie inluiden Steeds meer blijkt Hugenberg de directe oorzaak te zijn van de huidige situatie. Hij verklaarde Kaas nogmaals, dat de ervaring van de laatste Jaren het schade lijke van een parlementair partij-regime duidelijk had aangetoond. Evenmin kon er twijfel bestaan over de vernielende gevolgen van het sedert 1919 tusschen het rijk en Pruisen bestaande dualisme. De ontwikkeling van de laatste maan den houdt het begin in van het overwin nen van beide kwalen. De Duitsch-nationale volkspartij houdt vast aan wat er bereikt is, zoolang de parlementair georiënteerde krachten er niet in slagen, iets anders te doen. De partij die de door den rijkspresident in den afgeloopen zomer genomen beslui ten heeft toegejuicht, steunt het denk beeld van een presidentieel kabinet. Daarbij moeten echter de fouten, die het afgetreden kabinet heeft gemaakt, vermeden worden Het denkbeeld van een meerderheids- regeering op de basis van bepaalde pro grammapunten herinnert zoo zeer aan de rlchtingspolitiek van vroeger, dat juist de Duitsch-nationale partij na de opgedane ervaring geen behoefte aan herhaling heeft. De werkelijke moeilijkheden op het oogenblik bestaan in het vinden van overeenstemming omtrent bepaalde per sonen. lp Baden dreigt een breuk tusschen Cen trum en socialisten, die thans de regeering vormen De socialisten zijn tegen een concordaat. Blijven zij daarbij, dan ver breekt het Centrum alle banden. Gisteravond hebben de communisten in verschillende deelen van Berlijn gepro beerd te demonstreeren. Zij trachtten op tochten te formeeren van 100 tot 300 per sonen. De menschen werden evenwel direct door de politie verspreid. Slechts te Neu- i koeln moest 'n politiebeambte twee alarm- RECLAME, Eén zoo'n doosje vol brengt dit kunststuk. Dien smaak en kwali teit kan niemand weer staan en dan't is de beste sigaret voor Uw gezondheid! schoten lossen, waarop de menigte de vlucht nam. Drie personen zijn gearres teerd. De regeering-Braun heeft den 24 Nov. richtlijnen vastgesteld voor de voortzet ting harer werkzaamheden. Vastgesteld wordt dat alleen premier Dr. Braun en de Pruisische staatsministers de Pruisische staatsregeering, de Pruisische landsregee- ring en het Pruisische staatsministerie vormt. Alle ambtenaren hebben aanzegging ge kregen dat het hun niet veroorloofd is namens de „staatsregeering", de „lands- regeering", den „Pruisischen premier" of de „Pruisische staatsministers" mondeling of schriftelijk verklaringen af te leggen, welke in werkelijkheid plaats hebben na mens de commissaris van het Rijk. Voorts is hun niet veroorloofd in mondelinge of schriftelijke verklaringen te spreken van „commissoriale staatsregeering, aangezien volgens de beslissing van het staats- geerctshof in de plaats van de landsregee- rlng ook tijdelijk geen ander orgaan kan worden geplaatst. Het worden frissche toestanden! De „Rote Fahne" is wegens buitenge woon ernstige vergrijpen tegen de wet op de bescherming der republiek en de ver ordening tegen politieke excessen verbo den voor den tijd van 26 November tot 16 December. CHIEF WHI ardath Ook met kurk mondstuk lonqJ BELGIE. Morgen verkiezingen. Ruim 2'/> millioen kiezers, of bijna 32 percent der Belgische bevolking zal mor gen naar de stembus optrekken voor de verkiezingen van Kamer en Senaat en een week later voor die van de Provinciale Staten. Deze nieuwe, voortijdige verkiezingen volgens de grondwet zou het Parlement eerst in Mei 1933 vernieuwd worden zijn noodig geworden, doordat de Kamers na aftreden van het kabinet Remkin zijn ontbonden door toedoen van de Liberale partij, welke alelen een regeering, bekleed met een onbetwistbaar mandaat en niet in haar beweging beperkt door naderende verkiezingen in staat acht, een politiek van algemeen herstel te verwezenlijkingen In België heerscht het algemeen kies recht en het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging, terwijl kiesgerechtigd zijn Belgische burgers vanaf 21 jaar, als mede een zeker aantal vrouwen, zooals niet hertrouwde weduwen van oorlogs slachtoffers. Om gekozen te kunnen worden voor de Kamer moet men minstens 25 jaar oud zijn, voor den Senaat minsten 40 jaar. De laatste verkiezingen hebben plaats gehad 26 Mei 1929 en hadden tot resultaat dat gekozen werden 187 Kamerleden als volgt over de partijen verdeeld: Katholieken 76, Socialisten 70, Libe ralen 28, Frontpartij 11, Communisten 1, Partijloozen 1. De Senaat, die slechts gedeeltelijk di rect door het kiezerscorps wordt gekozen en voor het andere deel door de Provin ciale Staten en de Senatoren zelf, heeft de volgende samenstelling: Katholieken 70, Socialisten 55, Liberalen 23. Frontpartij 4, Partijloozen 1, Sedert de laatste verkiezingen werd het land bestuurd door een coalitie-ministerie van Katholieken en Liberalen, tot 21 Mei 1931 onder Jaspar, en tot 18 October 1932 onder bestuur van Renkin, die werd op gevolgd door graaf de Broqueville. dan zeg ik, dat wij veeleer een lijken stap hebben gedaan om onze] heid terug te krijgen. Want niets f meer dan economische afhankeUJi De begrooting, die een tekort van 5 millioen schilling bedroeg, is tha orde. Thans moeten de handelsverdrag;: bijna alle staten gewijzigd worden. Juist op dit oogenblik is een princi overeenstemming met Hongarije stand gekomen, die ons den gron biedt voor een vergaanden goeden Met Duitschland en met Polen zulle spoedig nieuwe verdragen sluiten ea derhandelingen voeren wij met TsJ Slowakije en Frankrijk. Eindelijk zelde Dollfuss, dat hei zelf spreekt, dat de Bondsregeering I langs internationalen weg, vooral onder erkenning van het beginsel gelijkgerechtigdheid, een wijziging legerorganisatie te bereiken. FRANKRIJK. Standbeeld voor Clemenceau. In tegenwoordigheid van den pres van de Republiek is te Parijs net ;l beeld van Clemenceau onthuld, dat: enkele maanden geleden aan de Al des Champs-Elysées is geplaatst, voetstuk van het gedenkteeken. reusachtig blok ruw graniet, was roode rozen versierd. Er was een tri opgericht, waarop het staatshoofd plaats genomen met de leden van d geering, het diplomatieke korps, h« plaatste militairen, parlementsleda leden van den Parijschen gemeenW De Fontenay, de voorzitter van den meenteraad, en Leygues, de minister marine, hebben over Clemenceau ge ken. Voorts is er een défilé van tro geweest tot besluit van de plechtij die ook door delegaties van oud-stil en oorlogsverminkten werd bijgewoo» RECLAME. OOSTENRIJK. Verklaring van Dollfuss. De Oostenrijksche Bondskanselier Doll fuss heeft gisteren voor den Neder-Oos- tenrijkschen Boerenbond een program matische verklaring afgelegd Het gevaar voor de Oostenrijksche va luta, zelde hij, ls thans bezworen, doordat Oostenrijk te Lausanne een ieening heeft gekregen. Wanneer men mij verwijt, dat ik de vrijheid in gevaar zou hebben gebracht, PKI1IA KWAL. ALLE KLEI'KEN Al) Cl. ALLE MATEN ELKE KLANT EEN GESCHENK IIET NIEUWE STATION „LEIF®6' Prof. Neubach, programma- het station Leipzig, heeft door re®?! ling van de film verschillende toe* plannen bekend gemaakt. „.fl Een glorieuze toekomst van het voorspellende, zeide de prof, dat de Duitschers in het buitj^fl bultM van vele thans vervuld was, en men deze land wonende Duitschers, thans l had gesteld in de toekomst de prL,.< ma's uit hun eigen land aan teAjï Dit geldt vooral de Duitschers In Slowakije. In overleg met bet - Praag, zullen de programma's w0' I regeld. Het is jammer, dat bekende rij f omroep-autoriteiten de mogelijk1™* andere landen van het station j genieten, ontkennen Men meento»jj| Duitschland zal kunnen wordeD - I H

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2