Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 26 November FINANCIEEL OVERZICHT. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSTIJDINGEN De Beurs onder den invloed van bet se hu ld en vraagstuk - Hernieuwde druk op bet Pond Sterling - Teekenen van herstel in het Engclsche en het Duitsche bedrijfs leven - Gevaren der Duitsche deviezen- regeling voor buitenlandsche crediteuren - Contingenteering van den invoer van gloeilampen - Dumping door Japan - Beperkte koersveranderingen op de Amsterdamsche Beurs. De beurs ls op het oogenblik vrijwel immuun voor gunstige zoowel als ongun stige factoren, voor zoover deze geen be trekking hebben op de groote vraagstuk ken, welker oplossing van ingrijpende bc- teekenis is voor de internationale verhou dingen. De Kabinetsvorming in Duitsch- land heeft in mindere mate de aandacht gespannen gehouden als de vraag, hoe ten slotte de beslissing zal uitvallen voor de regeling der oorlogsschulden van de vroe gere Geallieerden aan Amerika. Wat laatstgenoemd probleem betreft, dient men twee punten van elkander te onderscheiden- Naast de quaestie ecner nieuwe regeling voor het geheele schulden complex deed zich de vraag voor, of Ame rika voorloopig een nieuw uitstel zou toe staan voor de betalingen, die het vorige jaar door het Hoover-moratorium met een jaar waren opgeschort. Op grond van de vroeger getroffen overeenkomsten moet Engeland op 15 December as. aan Amerika 95 millloen dollar op rekening van deze schuld betalen, terwijl Frankrijk op dien datum 19 millloen dollar schuldig is. Engeland heeft zich van den beginne af aan niet ongeneigd getoond, om de schuld op den vervaldatum te voldoen, in af wachting van een definitieve regeling der schuldenkwestle; Frankrijk daarentegen heeft herhaaldelijk zijn onmacht om te be talen betuigd, op grönd van het feit, dat het zelf de aan Duitschland opgelegde oorlogsschatting niet binnen krijgt. Nu Amerika op betaling van de vervaltermij nen blijft staan, bestaat de mogelijkheid, dat Frankrijk op 15 December a.s. in ge breke zal blijven. Af te wachten is, welke houding de Ver. Staten alsdan zullen aannemen. ZIJ zullen de zaak vermoedelijk wel niet zoo ver drijven, om den Fran- schen debiteur tot betaling te dwingen, b.v. door het in beslag nemen van het te goed van de Bank van Frankrijk en de Fransche schatkist in Amerika. Veeleer mag worden aangenomen, dat de Ame- rikaansche regeering de zaak sleepende zal houden, in afwachting van het resul taat van een onderzoek naar Europa's betalingscapaciteit, waaraan de a.s. Pre sident, blijkens zijn dezer dagen gepubli ceerd regeeringsprogramma, zijn mede werking wil verleenen. De beurs heeft een open oog voor de moeilijkheden, welke zich in den loop der besprekingen tusschen de Europecsche debiteuren en den grooten Amerikaan- schen crediteur kunnen voordoen, en geeft er derhalve de voorkeur aan, de verdere ontwikkeling van de quaestie af te wachten. De hoe langer hoe duidelijker wordende Waarschijnlijkheid, dat Groot-Britannië zich niet zal kunnen onttrekken aan de betaling van het op 15 December verschul digde groote bedrag, heeft een ongunstigen invloed op den Pondenkoers uitgeoefend. Deze heeft een nieuw laagtepunt voor dit jaar bereikt, met een noteering van 8.05. Geruchten, volgens welke Amerikaansche bankiers bereid zouden zijn, aan Engeland een crediet te verleenen, om het Pond Sterling te steunen, zijn niet bevestigd. Gezien den druk, welke de betalingen aan Amerika op rekening der oorlogsschulden, tezamen met de gewone seizoen-invloeden op het Pond Sterling moeten uitoefenen, mag in den eerstvolgenden tijd nauwe lijks op een vastere stemming voor de Engelsche valuta worden gerekend, In Engeland ls men geneigd de lichte opleving, welke aldaar ln eenige takken van nijverheid is te constateeren, toe te schrijven aan den invloed van de r.leuwe waardevermindering van het Pond Ster ling. De werkloosheid in Engeland ls in October met ruim 100.000 man afgenomen; de uitvoer in October is gestegen met 4,2 millloen pd. st., het goederenvervoer op de spoorwegen is toegenomen. De belang rijkste Industrieën konden hun productie uitbreiden; zoowel de kolen- als de ijzer en staalproductie was In October aanmer- fcflijk grooter dan in de vorige maand, terwijl in de textielindustrie van Lan cashire. na de stagnatie als gevolg van de staking, eveneens een opleving ls In getreden. Nu is Engeland niet het eenige land, waar het bedrijfsleven een verbetering aantoont. Ondanks de onzekerheid op het gebied der wereldpolitiek en de in ver schillende landen genomen maatregelen, die den wereldhandel belemmeren, blijven de teekenen, die op een langzame verbe tering van den economlschen toestand wijzen, aanhouden. Niet alleen ln de Ver- eenigde Staten, maar ook in Duitschland zijn er aanwijzingen van een langzaam voortschrijdend economisch herstel, al kar. dit, hoofdzakelijk als gevolg var, de bovenbedoelde beperking van het Interna tionale ruilverkeer, nog niet ten volle tot ontplooiing koinen. In de tweede helft van October is het aantal werkloozen in Duitschland met 41.000 verminderd. Behalve in de ijzer- industrie viel vooral ook in den kolen- mijnbouw een duidelijke verbetering te constateeren. De productie van ruw ijzer is in October tot gemiddeld 10 700 ton per dag gestegen, tegen 9100 ton in September en 8700 ton in Augustus. De steenkolen- winning aan de Ruhr is van gemiddeld 242.200 ton per dag ln de eerste week van October tot 266.700 ton in de laatste week van deze maand toegenomen; het aantal wagonladingen bij de Duitsche Spoorwegen bereikte ln de laatste week van October weer ln doorsnee 117.300 per dag, tegen 102.800 in de eerste week. Ook de exporthandel van Duitschland heeft in October weer een stijging te zien gegeven, nadat September reeds weder een verbetering had gebracht. Tegelijker tijd is ook de invoer toegenomen, wat te opmerkelijker is, wanneer men bedenkt, aan welke belemmeringen en moeilijkhe den het handelsverkeer van het buiten land met Duitschland blootgesteld ls. als gevolg van de Duitsche deviezenregeling. In het jongste nummer van het week blad „In- en Uitvoer" werden eenige me- dedeelingen gedaan, die een schril licht werpen op de risico's, waaraan degenen, die vorderingen op Duitschland hebben, blootstaan door de willekeurige interpre tatie, die de Duitsche rechtbanken aan de bepalingen van de deviezenregeling geven. Zoo leggen de rechtbanken vaak beslag op alle waarden van ondernemingen, wan neer op één harer employés de verdenking van een deviezen-overtreding valt, waar door het den betreffenden ondernemin gen onmogelijk wordt gemaakt, hun ver plichtingen na te komen. Voor de credi teuren van deze ondernemingen ontstaan door deze practijken onafzienbare gevol gen, aangezien reeds de verdenking alleen van een strafbare handeling voor beslag legging voldoende is en niemand, die met Duitsche firma's zaken doet. van te voren kan zien, of op zijn schuldenaar later niet eens, misschien geheel ten onrechte, de verdenking valt, een deviezen-overtreding te hebben begaan. Een ander gevaar voor de buitenland sche crediteuren van een Duitsche firma bestaat in de interpretatie van de bepaling der deviezenregeling, dat ieder physiek of rechtspersoon aansprakelijk gesteld wordt, die van de deviezen-overtreding had kun nen afweten of er een voordeel bij had kunnen hebben. Het is voorgekomen, dat voor de verzuimen van een employé eener Duitsche onderneming, waarbij buitenlan ders geïnteresseerd waren, ook de buiten landsche leden van den raad van bestuur strafreenteriijk vervu gd werden en dat buitendien het vermogen der buitenland sche firma, als wier vertegenwoordigers zij in den raad van bestuur waren ge kozen, werd aangesproken. Een aanmoedi ging tot het aanknoopen van handels relaties met onze Oostelijke naburen vor men dergelijke practijken stellig niet. De betere berichten uit het Duitsche bedrijfsleven hebben op de Berlijnsche beurs niet ten volle kunnen doorwerken, doordien de handel door de op politiek gebied heerschende onzekerheid werd te gengehouden. Toch was de stemming gun stiger dan sinds langen tijd het geval ls geweest, vooral in de tweede helft der week. toen de kans op de vorming van een parlementair kabinet onder leiding van Hitier hoe langer hoe geringer werd. Op de meeste andere beurzen was de tendenz tegen het einde der week ook wel iets beter, hoewel dit niet in sterke mate in de koersen tot uiting kwam. De terughou dendheid weerspiegelt zich nog altijd in den uiterst geringen omvang van den handel; het publiek noch de speculatie durft actief op te treden. Daartegenover echter is ook de contramine veel voor zichtiger dan ln tijden het diepste punt van de crisis, toen de koersafbraak geen einde scheen te zullen nemen. Onder deze omstandigheden ls er ook in de koersen zeer weinig beweging. Zoo hebben de koersschommelingen voor aandeelen Phi lips zich in de afgeloopen week beperkt tot enkele percenten. Het besluit tot contin genteering van den invoer van metaal draad gloeilampen in ons land heeft geen invloed op het koersverloop gehad, al is het voor het Philipsbedrijf van belang, dat de moordende concurrentie van Japan al thans voor de Nederlandsche markt voor loopig wordt uitgeschakeld. Dat de Japansche industrie zich in een betrekkelijk korte periode stevig op onze markt had kunneri nestelen, blijkt duide lijk daaruit, dat de Japansche invoer van gloeilampen in ons land, die in 1931 slechts ettelijke honderdduizend stuks had bedragen, in de eerste tien maanden van dit jaar ruim 3'/i millioen stuks had be reikt. Men behoeft zich hierover nauwe lijks te verwonderen, wanneer men ziet, tot welke „Schleuderpreise" de Japansche artikelen worden aangeboden. De ruim 3'/i millioen lampen, die door Japan werden geïmporteerd, hadden te zamen slechts een waarde van f. 91.000; dat beteekent dus, dat voor elke door Ja pan geïmporteerde gloeilamp een waarde was gedeclareerd van ruim twee en een halve cent. Zelfs wanneer men aanneemt, dat de werkelijke factuurwaarde wat hoo- ger is dan die der declaratie voor de douane, is het duidelijk, dat dit dumping prijzen zijn, waartegen concurrentie wel haast onmogelijk is. Tegen een prijs van gemiddeld 2>/t cent voor de Japansche lampen komt men voor de lampen, die door andere landen in de eerste tien maanden van dit jaar in Nederland wer den ingevoerd, tot een gemiddelde van ruim 30 cent per stuk. Het verschil is wel heel frappant ook wanneer men rekening houdt met het onderscheid in kwaliteit. Het is dan ook duidelijk, dat het contin- genteeringsbesluit vooral de Japansche artikelen heeft willen treffen. Bepaald is, dat de Invoer voor drie maanden, te reke nen van af 1 November, bzeperkt wordt tot 100 pet. van den gemiddelden invoer per drie maanden in 1930 en 1931. Aan gezien Japan in 1930 nog in het geheel geen, en in 1931 slechts een onbeteekende hoeveelheid gloeilampen hier te lande had geïmporteerd, staat de contingenteering dus vrijwel gelijk met een algeheel verbod van invoer van Japansche metaaldraad gloeilampen, voorloopig voor een periode van drie maanden. Het bovenstaande werpt intusschen wel een schril licht op de dumpingmethoden, die Japan toepast, om vasten voet in een bepaald afzetgebied te krijgen. Voor de nijverheid in tal van landen vormt deze Japansche concurrentie een toenemend gevaar. Aandeelen Unilever hebben niet veel in vloed ondervonden van de aankondiging van het Interim-dividend van 3 pet., dat dan ook vrijwel met de verwachtingen overeenkwam. Het Unilever-concern be hoort blijkbaar nog altijd tot de onderne mingen. die ook in de crisistijd nog met eenige winst werken, al zal deze vermoe delijk wel bij die van het vorige jaar ten achter zijn gebleven. (Over 1931 was een interim-dividend van 4 pet. en een zelfde slotdividend uitgekeerd) Kunstzljde-aandeelen werden gunstig geïnfluenceerd door berichten, volgens welke de besprekingen tot internationale samenwerking in de kunstzijde-industrie goeden voortgang maken, en binnenkort met succes zullen worden bekroond. Men heeft echter reeds zoo vaak dergelijke be richten gelanceerd, zonder dat zij door de gebeurtenissen werden bevestigd, dat ook dit maal gevreesd moet worden, dat de wensch de vader van de gedachte is ge weest. Uit de Duitsche kunstzijde-industrie werd melding gemaakt van een lichte in zinking. die na de sterke toeneming van de bedrijvigheid in de laatste maanden echter wel hoofdzakelijk aan seizoen invloeden zal zijn toe te schrijven. In de Britsche industrie is de bedrijvigheid toe genomen. en ook de Amerikaansche fa brieken zijn druk bezet, en boeken orders voor levering in het nieuwe jaar. Van de overige industriëele fondsen wa ren aandeelen Ned. Kabelfabriek te Delft flauw, op het bericht betreffende de ver korting van den werktijd. Voor de beurs was dit des teteleurstellender, omdat het kabelbedrijf tot dusverre betrekkelijk goed weerstand aan de crisis had kunnen bie den, in verband waarmede de koers der aandeelen zich, in vergelijking met de meeste andere industriëele fondsen, op een betrekkelijk hoog peil had kunnen handhaven. In de afgeloopen week is er echter een flink stuk van den koers afge gaan. Aandeelen Koninklijke Petroleum wer den zoo nu en dan voor Parijsche rekening gekocht, waardoor de koers wat opliep. Een bepaalde reden hiervoor viel niet aan te wijzen; of het moest zijn de gestadige vermindering van de benzine-voorraden in de Ver. Staten, waartegenover echter een toestemming van de productie van ruwe petroleum staat. In de afdeeling voor cultuurwaarden was de stemming ongeanimeerd. Suiker- aandeelen waren in overeenstemming met de suikermarkt weinig veranderd. De door den cycloon aan de Cuba-suiker aange richte schade, over welker omvang de ra mingen sterk uiteenloopen, zal vermoede lijk aan deverhoudingen op de suiker markt weinig of geen wijziging brengen. De berichten omtrent den toestand op de rubbermarkt luiden wel iets bemoedigen der. De voorraden in Engeland blijven af nemen; zij zijn thans c.a. 32.000 ton lager dan een jaar geleden, maar productie en consumptie zijn toch nog lang niet in evenwicht. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; Aku 43 1/4, 45'/!, 44. Philips Gem. Bez. 130'/!, 132, 128'/:, 131'/», 127'/!, 1281/4. Unilever 110 3/4, 113 1/4, 1113/4, 113, 110 7/8. Holl. Beton 219'/!, 208. Untern. Gew. Beton 80, 84 3/4. Ned, Kabelfabriek 244, 197. Alg. Exploratie 125'/!, 123 3/4. Kon. Petroleum Mij. 144 3/4, 151'/!, 146'/!, 149 3/4. 147 1/4. Amsterdam Rubber 62'/i, 53 3/4, 60 3/4. Dell Batavia Rubber 25'/i, 28. Ned. Scheepvaart Unie 62'/!, 63 3/4, 60'/i. Handelsver. „Amsterdam" 176'/i, 180, 173'/!, 174 3/4. Tjepper Cultuur 153, 160. Dell Batavia Mij. 116'/-, 119. 115'/!. Senembah Mij. 131 3/4, 126 3/4, 128'/!. NIEUWE UITGAVEN. N.V. A.W. Bruna en Zoon's Uitg. Mij., Utrecht; „Een Huwelijk", door Ethel M. Dell. ver taald door Dicky Wafelbakker, „Een ge heel andere Vrouw" door Georg Tröschel, vertaling van Jo Koster, „De Duivel" door Edgar Wallace, vertaald door A. Vuerhard- Berkhout, „Vivanti's terugkeer" van Syd ney Holler, door jhr. Nahuys vertaald en tenslotte Nr. 6 der Dennenberg-serie, ge titeld „Avonturiers" (uit het leven van een Hollandschen detective) door Ivans. De Erven de Wed. J. van Nelle te Rot terdam stelt tegen inlevering van 40 ach teretiketten harer halfponds pakjes koffie een meisjesboek in eenvoudige uitvoering beschikbaar van de bekende Hollandsche schrijfster mevrouw Wllly Pétillon. De titel luidt: „De Tweelingzusters". Bij Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen verscheen een eenvoudig uitgaafje voor kinderen „De kleine Denneboom" door A. A. Fokker met zwartjes van Ans Muller- Idzerda. Het Nederlandsche boek 1932 van den Nederlandschen Uitgeversbond is ver schenen. waarbij dr. J. Huizinga een bij drage leverde, getiteld „Het boek vriend en vijand". o TIJDSCHRIFTEN. „ZONNESCHIJN". „Zonneschijn" brengt deze week een St. Nicolaasvertelhng van M. Schilthuis Brugsma; W. G. Dorhout schrijft over: „Van vroeger en nu"; W.J. Mets over „Zee- Honden", KON. HOLL. LLOYD. ORANIA, uitreis, 24 Nov. 12 u. van Southampton. KON. NED. STOOMB.-M1J. MEROPE, 25 Nov. van Hamburg t TRITON, 24 Nov. van Amst. n. Mill IRIS, 24 Nov. van IJmuiden n. I ARIADNE, 25 Nov. van IJmuiden i terdam naar Mlddell. Zee. ORPHEUS, 24 Nov. van IJmuidenl Stettin. TELAMON, 25 Nov. van IJmuiden| Hamburg. VAN RENSSELAER, 23 Nov. van| maribo n. Amst. RHEA, 24 Nov. van Barcelona n. gona. SIMON BOLIVAR, thuisreis, pass. v.m. 4 u. St. Michael. STUYVESANT, 23 Nov. van Amst. tt| maribo. THESEUS 24 Nov. van Kopenhagq Aalborg. VENEZUELA, uitreis, pass. 24 Nov. I uur de Azoren. VESTA, 24 Nov. van Vigo n. Lissatl CALYPSO, 24 Nov. van Midden. Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJX.I BREEDIJK, uitreis, 25 Nov. te Annf VEENDAM, New-York n. R'dam, ca. 4 u. v.m. te Plymouth verwacl ROTTERDAMSCHE LLOID. I SOEKABOEMI, 25 Nov. van Hamb| Schiedam. BALOERAN, thuisreis, 25 Nov. vac| Said. GAROET, thuisreis, pass. 24 Noel sterre. KOTA GEDE, uitreis, pass. 24 Nov.| de Goede Hoop. JAVA—NEW-YORK-LIJN. KOTA RADJA, Java n. New-York, van Port-Said. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND! CHR. HUYGENS, thuisreis, 25 Notf Singapore. TJANDOEN, thuisreis, 25 Nov. te seille. DIVERSE STOOMVAARTBERICIi BRITSUM, 24 Nov. van B.-Aires te J HILVERSUM, 24 Nov. van CardIH| B.-Aires. I BATAVIER rv, 25 Nov. van R'c| Gravesend. FLYING IRISHMAN, m.S., 22 No'l Smyrna te Genua. RECLAME. Jongetje„Be heb een partijtje op moeder's ver jaardag. Be heb twintig jongens gevraagd om te komen." Dame „Wat een lieve moeder moet jij hebben Jongetje „O, maar ze weet er nog niets van. Het is mijn verjaardagsverrassing voor haar." (Happy Mag.) Tante, in het museum„Daar, kijk maar eens goed, dat gebeurt er nou met menschen die altijd op hun nagels bijten." (Sidney Bulletin). In het luchtschip. „Is dat Keulen „Neen. mijnheer, dat is Bagdad." „Dan heb ik de verkeerde lijn genomen. (London Opinion) Samengesteld uit tie' materiaal, dat het 9'M der tanden niet aae,oi' Maakt de tanden wit6®] mond frisch. Zuiver tinnen tuben volmaakte en hyg,e" J verpakking. Voordeelig in het 9e wordt niet hard.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14