I Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 November 1932 Vierde Blad No. 22296 f BINNENLAND. rooting financien I J.°i 'n de loterij te spelen, CATARRH KUNST EN LETTEREN. VOOR 1933. [bloopig verslag der itveede kamer. wn is volgens het „Vadhet verslag der Tweede Kamer over [VIIB der Rijksbegrooting voor san wordt het volgende ont- wene leden vestigden de aan- ide lagers raming der middelen, [gewone middelen in den tegen- tijd op een lager bedrag kan iraamd. achtten zij vanzelfspre- i rij maakten bezwaar tegen het jvan een behoorlijke toelichting, [leden merkten op, dat opheffing «nkgeheim ten aanzien van den |er gunstige gevolgen zou hebben lnbrengst van de naar het inko- Inaar het vermogen geheven be- Zij spraken de wenschelijkheid [de regeering in dezen een inter- J regeling zou bevorderen. Mocht |een resultaat te verwachten zijn, pen zij op het nemen van een maatregel hier te lande wil- tingen. (leden voerden hiertegen aan. dat Janige ophefing de hier te lande buitenlandsche kapitalen zou |en en dat daardoor groote eco- belangen zouden worden ge- inkomstenbelasting betreft. Jverscheidene leden aan op wijzi- lde bepalingen inzake den kinder jaar hun oordeel reiken deze be- Iniet ver genoeg. Aan kinderrijke I dient een grootere tegemoetko- Iworden verleend. Teerdere zijden werd de aandacht op de adressen van den Kon. leenstandsbond en van de Cen- reenicing van den Gedistilleerd- waarin een aantal bezwaren ltwikkeld tegen de personeele be ien aanzien van het koffiehuis-. It- en slijtersbedrijf. Met name ldeze leden ter sprake, dat deze 1 inderdaad voor deze bedrijven prter heeft van een verkapte be- feting. Aangedrongen wordt op [in; van de personeele belasting bedrijven met. fabrieken, werk- len andere in art. 4 par 1 sub e 1 op de personeele belasting ge- lokalen. althans wat koffiehuizen bants betreft, met logementen en lidene leden gaven als hun mee ltonnen. dat de rijwielbelasting 1 hoog is. Het aanschaffen van i of vijf belastingplaatjes tegelijk [gezinnen met geringe inkomens beer bezwarend worden. Deze le ien van oordeel, dat het handha- |deze hooge belasting niet billijk meer. omdat het rijwiel geen ian de wegen toebrengt. Jerschillende zijden werd aange- lop een ruimere opvatting van de (gen van het betalen van rijwiel- I De opvatting, dat werklooze ar- laarvoor niet in aanmerking mo len. is niet vol te houden en is niet in overeenstemming met blijk voorschrift. Als voornaam- kium zou naar deze leden moeten let niet aangeslagen zijn in de Tnbelasting. land met de vele diefstallen van plaatjes zouden eenige leden in n? willen geven het verstrekken bewijs van betaalde belasting, ft in België geschiedt, lraschillende zijden werd aange- I op een meer soepel en welwillend 7 der belasting-administratie, Ge- |rd in dit verband aan het loon- Pt kan in speciale gevallen tot loeiliikheden aanleiding geven, (verscheidene leden werd bezwaar dat aan het personeel, dat ont- iordt vóór het aantal dienstjaren, let aanspraak heeft op pensioen, Jf' de ingehouden premiebedragen (den terugbetaald. 1 leden stelden de vraag, of. nu de (oremie aanmerkelijk zal worden fde regeering niet van oordeel is, Iname de vrouwelijke ambtenaren, iters van een gezin, van de ver- 1 dienen te worden vrijgesteld. j werd door eenige leden de vraag |P_f niet meer dan tot dusver het diende te worden gedaan voor ■Sepensionneerden. Meden drongen aan op vereen- F- van de controle op het gewicht [automobielen. drongen eenige delen aan op gig van de Staatsloterij. leden daarentegen drongen aan puling. Nu de loterij, welker in- L !s Jotanderd geen voldoende ge- in,„ t voor de velen, die be- l I„v.,bu'tenlandsche loten geno- bteri i bet iuister, wanneer de 'h deze behoefte zou voor bid» u ste'den de vraag, welke ar a bestemming is van de ver- i"gekochte gebouwen en erven nat t Meerdervoort en de Van n HaaS en tevens, of er L 'Missing is te wachten om- Jkpn °.uw da,; °P het aa" het Puk fbogetrokken, Va" "Zol'gvliet" zaI fvi?rue 'ede» merkten op, dat, JroninrTv )aren f-13 millioen voor Baar i. wordt uitgetrokken, (end nnec maar f, 10 millioen Prev jachtten deze leden, gezien 1st SSn Roede arbeiderswoningen, pr 'aren van meening. dat, Juibrtii..bepaald bedrag hiervoor lain °.ea' dit bedrag zoo moge- "ia!ti °™acl moet worden besteed, [an u,,™ ten slotte, of de circu- 6rden hrart j.l. niet als vervallen houwd, nu de regeering van Lder bouwbedrijven een 'O millioen beschikbaar 'RTtXC VAN DEN WERKTIJD uitgesteld. M^n^Hbeid te geven tot na me ,eene bespreking tusschen hoofdbestuurders der aan I: de verkorting van den ï5V®«ed. Kabelfabriek te Delft ken uitgesteld. de invoer van buitenlandsche haring en andere visch. Tegenmaatregelen gevraagd. Het hoofdbestuur der reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvfsscherij heeft zich met een adres tot den minister van economische zaken en arbeid gewend waaraan door de N. R. Crt. het volgende is ontleend: Tot heden is in ons land de ongelimi teerde en vrije invoer mogelijk van versche zoowel als gezouten haring, alsmede van alle soorten versche en gezouten zeevisch, hoewel onze eigen visscherfjvloot met de grootste moeilijkheden te kampen heeft bij den uitvoer van hare vangsten, het geen de voortzetting van het Nederland sche visscherijbedrijf in eenigen omvang schier onmogelijk maakt. Wat de haringvisscherij betreft, wordt den minister verwezen naar het wetje in zake credietverelening ten behoeve van de haringdrfjfnetvisscherij, hetgeen stellig niet uit weelde is geboren. Gewezen wordt voorts op het feit, dat mede in verband met de verminderde af zetmogelijkheden, de reeders besloten heb ben dit jaar de haringvisscherij met in gang van 3 December te beëindigen, waar door een te groote voorraad pekel- en steurharing wordt voorkomen. Het bezwaar van adressant richt zich thans tot den ongebreidelden vrijen in voer van door buitenlandsche haringsche pen. hoofdzakelijk te IJmuiden, aange voerde versche haring, welke een niet te onderschatten afbreuk doet aan den eigen voorraad, aangezien deze versche haring, voor een deel hier te lande gekaakt en ge zouten, voor een deel gerookt, dan wel in verschen toestand naar Duitschland gaat om daar voor een zeker percentage ge kaakt en gezouten te worden, waardoor ontkomen wordt aan het hooge Duitsche invoerrecht op gezouten haring. De Neder landsche haringvloot wordt thans stop ge legd wegens gebrek aan uitvoer, terwijl vreemde haringschepen vrij in ons land mogen aanvoeren en den Nederlandschen haringvoorraad mogen beconcurreeren. Voorts zouden naar de meening van adressant maatregelen dienen te worden genomen tegen den invoer van buiten landsche haring in gezouten toestand zoo lang de eigen voorraden niet zijn geruimd. Ten aanzien van den vrijen en ongeli- miteerden invoer van versche en gezouten zeevisch wordt den, minister gewezen op de vele moeilijkheden welke Duitschland, België, Frankrijk en Engeland ons bij den invoer van visch in den weg leggen, het zij door een straf werkend deviezenstelsel, hetzij door contingenteering dan wel het heffen van een hoog invoerrecht. Wat de schepen van de bij de reeders vereeniging voor de Nederlandsche haring visscherij aangesloten reederijen betreft, wordt den minister medegedeeld, dat on geveer 120 schepen van December tot Juni aan de treil- of beugvisscherij plachten deel te nemen, waardoor toch zeker 900 visschers aan het werk worden gehouden, terwijl een veel grooter aantal menschen aan den wal een stuk brood verdienen bij de uitoefening van deze visscherijen. Adressant zegt van meening te zijn. dat indien van regeeringswege geen maatrege len tegen den vreemden invoer van ver sche visch worden genomen, de Nederland sche reederijen gedwongen zullen worden de vloot stil te leggen en lijdelijk zullen moeten toezien dat hun bedrijf ten gronde gaat. Tenslotte spreekt het hoofdbestuur der reedersvereeniging zijn vertrouwen uit, dat de minister alles in het werk zal stellen zulks te voorkomen door tijdig die maat regelen bij de regeering aanhangig te maken, noodig. om de uitoefening van de z.g, wintervisscherij door de Nederlandsche vloot mogeliik te maken en den invoer van alle vreemde haring na 3 December 1932 geheel of gedeeltelijk stop te zetten. Mr. g. H. M. delprat. Heeft ontslag gevraagd als secretaris van de Nederlandsche Bank. Naar het Hbld. verneemt heeft mr. G. H. M, Delprat per 15 Januari 1933 zijn entslag gevraagd als secretaris van de Nederlandsche Bank. De reden van dit verzoek is. naar de heer Delprat meedeelt, deze, dat per 1 December aanstaande een belangrijk deel van het personeel van de hoofdbank en hare agentschappen wordt ontslagen. Deze afvloeiingsmaatregel betreft voornamelijk personen van 65 jaar en die dezen leeftijd ongeveer bereikt hebben en mr. Delprat, die zélf thans 65 jaar is, acht zich niet in staat, hem uit te voeren, tenzij hij ook zichzelf eraan onderwerpt. Daar de aan stelling van den secretaris die door de Kroon benoemd wordt loopt tot 1936, achtte de heer Delprat zich verplicht, thans ontslag te vragen. De heer Delprat heeft de belangrijke functie die hij thans waarneemt, van Juli 1915 af vervuld, derhalve gedurende een periode van 17'/: jaar, een tijdvak dat zeker wel als het meest bewogene kan worden beschouwd in de geschiedenis der Nederlandsche Bank. Tezamen met mt. Vissering en de andere directeuren werd mr. Delprat in den oorlogstijd voor tal van moeilijke besluiten geplaatst, en beeft het buiten de bank dikwijls niet aan critiek ontbroken, zoowel in dien tijd als in de moeilijke jaren, die daarop volg den. toch heeft de leiding ook veel waar deering ondervonden. De functie van den heer Delprat aan de bank zou het best kunnen worden verge leken met die van Secretaris-generaal aan een Departement. Als secretaris had hij de leiding van algemeene zaken en als zoodanig was hij ook de directe chef van het personeel. In die kringen genoot de- scheidende directeur, een groote mate van populariteit, zoodat zijn heengaan ten zeerste wordt betreurd. Voor 1915 was de heer Delprat eenige maanden directeur-secretaris geweest van I de Bijbank te Rotterdam. Vóór hij bij de Nederlandsche Bank in dienst trad, was hij aan de Spaarbank te Rotterdam ver bonden. eerst als adjunct secretaris, later als secretaris en van 1904 tot 1914 als directeur. De heer Delprat studeerde aan de Leidsche Universiteit en promoveerde op het proefschrift „Eenige opmerkingen over Herbeleening en Herprolongatie". Dat was echter slechts een begin van zijn publi- cistischen arbeid, want in den loop det jaren verschenen tal van werken van zijn hand, meerendeels op het gebied van het spaarwezen zooals: Spaarvormen der bij zondere Spaarbanken. Vereenvoudiging van het inleggen en terugbetalen door middel van cheque- en giroverkeer bij de Spaarbank te Rotterdam, enz. Ook in tijdschriften kwamen vooral in vroeger jaren, meermalen artikelen voor van mr. Delprat. Zijn groote deskundigheid op het ge bied van het spaarwezen en giroverkeer was onbetwistbaar. In 1921 werd hij dan ook uitgenoodigd den inwendigen dienst van de Rijkspostspaarbank te reorgani- seeren In 1923 ontving de heer Delprat de belangrijke regeeringsopdracht. advigs uit te brengen op den toen uit het gareel ge- loopen Postcheque en Girodienst Met het verlaten van de Nederlandsche Bank sluit de heer Delprat een zeer werk zaam deel van zijn leven af. eerste kamer. DE NIEUWE WELDADIGHEIDSZEGELS. Evenals vorige jaren zullen gedurende het tijdvak van 10 December 1932 t/m 9 Januari 1933 weldadigheidszegels verkrijg baar worden gesteld waarvan de opbrengst boven de frankeerwaarde ten bate komt van het misdeelde kind. De uitgifte zal wederom geschieden in de frankeerwaar- den 1V« cent, 5 cent, 6 cent en 12Vi cent, verhooging resp. 3 8 10 en 16 cent. De zegels worden ook in rolperforaat aangemaakt en zijn derhalve van het ge wone, kleine formaat. De voorstelling op de zegels is voor elk der 4 waarden verschillend en bestaat uit een jongens- of meisjeskopje met een lente-, zomer-, herfst- en winterbloem. De zegels zijn in rotogravure vervaardigd en in sprekende kleuren uitvevoerd naar ontwerpen van den heer H. Levigne te Amsterdam. Bij de keuze der bloemen is er, in verband met de gebondenheid aan een bepaalde hoofdkleur voor sommige zegels rekening mede gehouden, dat de bloemen in een niet al te zeer van de werkelijkheid afwijkende kleur konden worden weerge geven. De uitbeelding van het motief op de zegels is vlak gehouden, de compositie van het geheel is voor alle waarden op een zelfde wijze doorgevoerd. De kleuren zijn: l'/t cent jongen met brem. bruin en geel. 5 ct. meisje met korenbloem, rood en blauw 6 ct.. jongen met zonnebloem goudgeel en groen. 12'/i ct. meisje met kerstroos, blauw en goudgeel. ,;J De zegels dragen langs de bovenzijde het woord .Nederland" en langs de onderzijde de woorden „voor het kind" Zooals steeds wordt de netto opbrengst afgedragen aan den Ned Bond van Kin derbescherming ter verdeeling over de daarvoor in aanmerking komende vereem- gingen Tegen 1 December bijeengeroepen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 1 December te twee uur. De voorzitter is voornemens aan de Cen trale afdeeling voor te stellen in de af- deelingen te onderzoeken onmiddellijk na de openbare vergadering, de wetsontwer pen inzake hoofdstukken I. VII A en XII der Rijksbegrooting 1933 'Huis der Ko ningin: nationale schuld en onvoorziene uitgaven), wet op de middelen, wijziging Surinaamsche begrooting 1930. regeling uitvoer van pootaardappelen, regeling in voer van boter, tijdelijke heffing van op centen op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede her ziening van het tarief; uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en war- moezerij gewassen, en nog een aantal kleine wetsontwerpen. In de op Vrijdag 2 December te elf uur 'e houden openbare vergadering zijn aan de orde: de wetsontwerpen inzake verdere ontwikkeling van de berechting aan bur gerlijke en handelszaken door een enkel voudige kamer der rechtbank: vaststelling van een leeftijdsgrens bij het bereiken waarvan aan verschillende bij de recht spraak betrokken ambtenaren ontslag wordt verleend, en wijziging van de voor schriften betreffende het openbaar mi nisterie in burgerlijke zaken. STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Door de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" is een circulaire gezonden aan een groot aantal confectic-fabrikanten. met het doel een onderzoek m te stellen of het mogelijk is en zoo ja, op welke wijze, te bevorderen, dat het koopend publiek op juiste wijze wordt voorgelicht Dfj net koopen of men te doen heeft met Neder landsch fabrikaat. Contingenteering van den broodinvoer. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen: een wetsontwerp tot regeling van den invoer van tarwebrood en deeg van tar webloem of tarwemeel; een wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van het Xde Hoofdstuk (oud hoofdstuk V) der Rijksbegrooting voor 1932 (steun aan de griendcultuurl dr. c. f. schoch. Het Hbld." meldt Gisteravond ls bij de familie te Amster dam bericht ontvangen van het overlijden van mi; dr. C F. Schoch. oud-hoofddirec teur van De Surinaamsche Bank te Am sterdam. De heer Schoch was 11 October JJ. om gezondheidsredenen met 't s.s. ..Klipfon tein" uit Amsterdam vertrokken voor een reis naar Zuid-Afrika. Blijkens het ontvangen telegram ls de heer Schoch toen de Klipfontein" giste ren in de haven van Lourenzo Marques iPortuveeech Oo=* \frika) binnenliep, zeer ernstig ziek aan wal gebracht waar '..ij enkele uren later overleed. Vandaag aal te Lourenzo Marques de be grafenis van het stoffelijk overschot ge schieden. burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan P. W. Maarleveld, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1933, eervol ontslag verleend als burge meester van Biervliet, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen; is aan L. Wezeman. op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1933. eervol ontslag verleend als burgemeester van Ferwerde- radeel is aan F. Wabeke. op zijn verzoek, met ingang van 15 December 1932, eervol entslag verleend als burgemeester van Wemeldinge. met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in zijn be trekking bewezen. ADJUDANT BAKKENES Gevoelig verlies voor de luchtvaart- afdeeling Soesterberg. De Luchtvaart-Afdeeling Soesterberg heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den heer Jacob Bak- kenes, adjudant-onderofficier vlieger-in structeur te Soesterberg. De heer Bakke- nes bereikte den leeftijd van 41 jaar en is overleden tengevolge van longontsteking. De heer Bakkenes, geboren op 7 Augustus 1891 te Wassenaar, kwam 1 November 1918 bij de L.VA. als sergeant-lcerling-vlieger: hij behaalde op 5 Maart 1920 zijn militair brevet, werd op 16 October 1923 vlieger instructeur en op 20 Juli 1925 bevorderd tot sergeant-majoor vlieger-instructeur. Bij Kon. Besluit no. 17 van 2S Augustus 1929 werd hem toegekend de zilveren Eere-medaille der Orde van Oranje-Nas- sau met de gekruiste zwaarden. Op 2t October 1931 werd hij bevorderd tot adjudant-onderofficier vlieger-instruc teur U. D. DE POSTVLUCHTEN. De „Ijsvogel" (thuisreis) is te Palem- bang aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1933, voor den tijd van zes jaren benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht mr. G. Snoeck Henke- mans, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Delft, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag uit laatstge noemde functie. De 1ste ploeg dienstplichtigen der lichting 1933. aangewezen voor de onder- pfflc'.ersoDleiding bii de regimenten grena diers en jagers, het le. 2e, 3e, 4e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12e, 13e, 14e, 15e, 17e, 19e en 22e regiment infanterie, die nlet-voorge- oefend is .wordt 7 December a s. voor eer ste oefening ingelijfd. De gewone audiëntie van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal op Maandag 28 November e.k. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDlE. DE KRAKATAU. BATAVIA, 24 Nov. (Aneta). De op Lang- Eiland geplaatste ambtenaar van den Vulkanologischen Dienst meldt, dat Dins dag elke twee of drie minuten erupties plaats vonden tot een hoogte van 600 tot 1000 meter. Er waren twee eruptie- punten. Woensdag werd eruptieve activiteit ge constateerd in het Westelijk deel van den ouden krater. In de Oostelijke helft van den krater heeft zich een nieuwe ringmuur gevormd. De oude Zuid-Westelijke kratermuur is gedeeltelijk vernieuwd. Het eiland ligt hooger. OPBRENGST LANDSMIDDELEN. BATAVIA, 24 Nov. (Aneta). Het totaal van de opbrengst der landsmiddelen be droeg over September f. 39 700.000, tegen over f. 46.100.000 in September 1931. Hierdoor is het totaal der opbrengst in de eerste 9 maanden van 1932 gebracht op f. 319.000.000, tegenover f. 382 100.000 in de overeenkomstige periode van 1931. Er valt dus een achteruitgang te constateeren van f. 63.100.000. RECLAME. Catarrh heeft vele vormen. Sommige daar van moeten door een specialist worden behandeld. De hierna beschreven behan deling brengt evenwel bijna altijd verlich ting en verbetering. Smelt een lepel vol Vicks VapoRub in een kom met kokend water. Doe een handdoek om de kom, zoodat er een trechter gevormd wordt. Adem gedurende een paar minuten den stoom met de dampen in. Doe dan Vicks in de neusgaten en snuif het goed op. Bij andere verkoudheden wordt Vicks tegen bedtijd op keel en borst gewreven. Bestrijd verkoudheid zonder „innemen"! .785 het residentie-orkest. Van de zes abonnementsconcerten, die „Het Residentie-Orkest" dit seizoen te Lei den geeft, resten er nu nog drie. en wel die met de solisten Sam Swaap (vlolist) en Charles van Isterdael (violoncellist) op Donderdag 12 Januari a.s.. Georg Kulen- kampff (violist) op Donderdag 9 Februari a.s en Alexandre Unlnsky (pianist), één der eerste-prijswinners van het Chopin- concours, dit jaar te Warschau gehouden, op Donderdag 9 Maart a.s. Ten einde hen, die, om eenige reden, in het begin van het seizoen niet konden besluiten een abonne ment op deze voortreffelijke concerten te nemen, in.de gelegenheid te stellen dit als nog op gunstige voorwaarde te doen, heeft het bestuur van het Residentie-Orkest be sloten abonnementen voor bovengenoemde drie concerten verkrijgbaar te stellen tegen den prijs van f. 3.50 (rechten Inbegrepen) per abonnement Ongetwijfeld zullen nog velen van deze gelegenheid gebruik willen maken om het Orkest, dat zulk een moei lijken tijd doormaakt, op deze, ook voor hen aangename, wijze te steunen. SCHADE VOOR DE KUNST. Vragen van den heer Schaper. Het lid der Tweede Kamer, de heer Schapen, heeft aan den minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister de gebeurtenissen gevolgd Inzake de vervalsching van schil derstukken. etsen, enz. in het proces- Wacker te Berlijn en van de kunstveiling der firma A. Mak te Amsterdam? 2 Is de Minister alsdan niet van oor deel, dat de naam van ons land op kunst en handelsgebied internationaal zeer wordt geschaad door de praktijken van zoogenaamde „deskundigen" en hande laars in „kunst", die meer worden geleld door winstbejag dan door werkelijke liefde voor de kunst? 3. Is de Minister bereid, desnoods in overleg met zijn ambtgenooten van Bui tenlandsche Zaken en van Justitie, een onderzoek te dezer zake in te stellen, zoo noodig en mogelijk een vervolging uit te lokken en een en ander te publiceeren? DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Hoewel het vermoedelijk overbodig zal zijn, wijzen wij toch even naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij vermeld wordt, dat de bekende Bach- Pianist Harold Samuel, de leden van bovengenoemde Vereeniging zal vergasten op een uitsluitend Bach-programma. TIJDSCHRIFTEN. Het R.-K Bouwblad. In bet R.-K. Bouwblad bespreekt H. M. Kraayvanger in een uitvoerig artikel u.et tal van illustraties de door de Leidsche ar chitecten L. en ir. Jan A. van der Laan te Wassenaar gebouwde kerk van den Goe den Herder. Ons Nederland Het November-nummer van „Ons Ne derland, bevat een groote verscheidenheid van artikelen Behalve het zeer uitgebrei de A.N.V.V.-nieuws Jat deze maand o.m. onmisbare wenken bevat voor de V.V.V 's hoe zij hun pronaganda in het buitenland dienen te organlseeren om succes te heb ben, staan in dit nummer artikelen over Delfzijl, Utrecht's marktwezen. Wijk bij Duurstede, Lochem enz alles rijkelijk ge ïllustreerd met fraaie foto's. WEEKBLADEN. Mr. A. C. Josephus Jitta schrijft hl de „Groene Amsterdammer" over Spinoza en Nederland. Prof. mr. T. G. Scheltema wijdt een beschouwing aan „Parlementaire en extra-Parlementaire ministeries. De heer W. R Leclercq brengt een artikel Zeilend rond Kaap Hoorn", K. Araguez behandelt „De Zesdaagsche". „De Haagsche Post" bevat artikelen over „Amerika werft bondgenooten tegen Ja pan", „Barnek de Spinoza", „De geluid- looze klankfilmoorlog". „Voorstellen tot beurshervormlng", „Duitsche effectenhan del met het buitenland etc. Prachtige foto's treffen wij aan in „De Wereldkroniek" over den brand in de „P. C. Hooft", voorts een opname van de presidentenklok te Chicago en beelden uit het merkwaardige leven van den Kauw- gummi-magnaat William Wrigley en in drukken uit het Perzische land van con trasten en tradities. ik „Het Leven" brengt plaatjes van ge dresseerde sprinkhanen en boksende ke vers. momenten uit de behandeling van de rechtzaak tegen den notaris en afbeel dingen van het „D-trein"dorp TIJDSCHRIFTEN. Verschenen is het eerste nummer van het maandblad „Onze Weeshuizen" gewijd aan de belangen van de Nederlandsche Weeshuizen en Tehuizen van Ouden van Dagen onder redactie van Ernst Groene- velt. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13