[gemeentezaken. financien. parlementair overzicht binnenland. VAN ALPHEN BEKENDE MUI'JESLETTERS jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 November 1932 Derde Blad No. 22295 TvKOOF twee perceelen. rff hebben in openbare velling de ■linnen leggen op de perceelen Luwalouwensteeg No. 35 en Lange Steeg NO. 46, voor resp. f. 340,- en Aangezien belde perceelen zijn En in het aanhangige ontelgenings- genoemde prijzen aannemelijk worden geacht, ls aankoop ge- HET GOUDEN JUBILEUM DER C.J.V. „DIENT DEN HEER", TE WARMOND FAILLISSEMENTEN. ZILVEREN JUBILEUM TE VOORSCHOTEN. [jziging begrooting 1932. jsluiting aan het medegedeelde in Cef ten geleide van de ontwerp- jig voor den dienst 1933 bieden aan een staat tot wijziging van [tooting voor 1932, betreffende de gewonen dienst te verwachten uitgaven, voornamelijk voor ar- en werkloozensteun, alsmede een Ej tot intrekking van de raadsbeslui- talte de uitvoering van de verschil- fcerken, welke op het z.g. urgentie- i,een plaats konden verkrijgen, ge- fgaande met afvoering voorzoover „Hg van de desbetreffende pos- den kapltaaldienst. fijzigingen betreffen: Jewone dienst. looging van de subsidie aan de Ge- tiijke Commissie voor Maatschap- |Hulpbetoon (thans f. 280.500) met VOO.-. [ooging van den post „Ondersteu- |an werkloozen" (thans f. 270.000) 1280.000.-. looging van de subsidie aan de ver log „Schoolkindervoeding en -klee- ■met f. 9600.-. lal f. 449.600.-. dekking van deze bedragen wordt Id op de wijze als is aangegeven in Cleidebrief, t.w. door: Jboogere winst van de Sted. Licht ten (Gasfabriek f. 36.645.-, Electrl- Fabriek f. 68.579.-) in verband met trgenomen extra afschrijvingen ten fvan het vernieuwingsfonds en de fcewone aflossing van verstrekt ka- Taan de gemeente f. 105.224.-. [beschikking over de in 1931 uit de der Lichtfabrieken afgezonderde iGasfabriek f. 35.000.-, Electrlci- Ibriek f. 140.000.-) f. 175.000.-. beschikking over een gedeelte van de ■ene Reserve f. 119.376.-. |hoogere rijksbijdrage in de steun- ning aan uitgetrokken werkloozen [erhooging van den steunpost be- dus netto f. 230.000.-) f. 50.000.-. tal f. 449.600.-. lapitaaldienst. hiervoor genoemde buitengewone Ingen door de Lichtfabrieken aan de Site, zijn tot een bedrag van |923.- voor de Gasfabriek en van 1167.- voor de Electriciteitsfabriek in Jigst gebracht. De volgende buiten uitvoering blij- I werken, werden niet door Ged. Sta- bedgekeurd: puidelijk rioolgemaal bij de Geere- [ersleiding rioolgemaal bij de Geere- aanzien van deze werken, komen i krmeel op de begrooting geen posten len behoeft derhalve slechts intrek- |san de desbetreffende raadsbesluiten 1 te hebben. |De volgende niet in uitvoering ko- werken werden wel door Ged. i goedgekeurd. jansluiting wijk XII aan de centrale Hng; perbetering verbinding tusschen de tracht en Jan van Houtbrug; kllchting recreatiegebouw Endegeest Ibouw van een gymnastieklokaal ■1 Maresingel. londer sub a. en b. vermelde werken len reeds op de begrooting 1931 voor; [band met het urgentieprogram wer- |lj echter bij het sluiten van den 1931 niet naar den dienst 1932 [bracht, zoodat ook te dezen aan- jan worden volstaan met intrekking lie raadsbesluiten tot uitvoering van [werken. Alleen moet de voor ver van de verbinding tusschen de Kracht en de Jan van Houtbrug be- wbaar gestelde som van f. 17.200.-, i ten bate van den dienst 1931 was Ehreven van het „Fonds voor Stads- Itering en Sociale doeleinden", weder loat fonds worden toegevoegd. Migheidshalve wordt nog medege- P, dat van de voor aansluiting van i xn aan de centrale rioleering be daar gestelde som van f. 70.000.- f. 760.69 wegens voorbereidende hamheden, ten laste van 1931 was Seven. [Wat Inzake de vergrooting van het uastieklokaal van de school aan den Emu? Sroot f. 8000.- kwam reeds op nmitleve begrooting 1932 voor en moet worden afgevoerd, stichting van het recreatiegebouw nr™egeest c.a. werd alleen op de Exporting en niet tevens op de "Jegrootlng geregeld .vermits het bedoeling lag de op f. 83.000.- ge- Krfi» uit de middelen van het l! „s' en vernieuwingsfonds te S111 moet, behalve tot intrek- "et besluit tot den bouw. ook tot "be^tè de bedrlifsb€8rooinS 1932 schatkistpromessen en -biljetten. tniii ?ïren gehouden inschrijving op lu'.fbetkistpromessen en -biljetten 'oor ,'even aan 3 maandspromes- "n vol'-' 20°00, aan 6 maandspro- t3 ni?„ rJ-22.440.000 en aan biljetten Totaal f. 125.333.000. "h werd aan 3 maandspromes- -ro- 0 tegen f. 999.63 aan 6 hnïïï.e5sen f- 8 130.000 tegen f. 998.10 SS Mo.OOO27'000 000 tegenf'1020,95 correspondentie. orw...H'. Alleen als U met Uw ™c«eekent, kunnen wij Uw stuk TWEEDE KAMER. opcenten op invoerrechten Allereerst stond op het Kamer-program de voortzetting der behandeling van het wetsontwerp inzake tijdelijke heffing van opcenten op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker. De heer Zandt, van de staatkundig- gereformeerden, heeft tegen verschil lende posten van het ontwerp ernstig be zwaar gemaakt, met name tegen de ver hooging voor thee, benzine, tabak en sui ker. Toen deze spreker zich op zijpaden begaf, zei de voorzitter dat hij bulten de orde was. Eenigszins boos repliceerde de heer Zandt, dat voor die terechtwijzing geen aanleiding bestond. Waarop de voor zitter laconiek en onder groote vroolijk- heid antwoordde: „Dan hebt u er zich ook niets van aan te trekken!" Ook de heer Kortenhorst had allerlei bezwaren tegen het gewijzigde ontwerp, maar verklaarde dat de katholieken toch, zij het met een bloedend hart, er voor zouden stemmen. Hij vroeg echter van den Minister de uit drukkelijke verklaring dat hij de techni sche herziening van het tarief bij de Kamer aanhangig zou maken. De heer Oud verklaarde, namens de vrijzinnig-de mocraten, dat deze niet voor het gewij zigde ontwerp zouden stemmen. Wél ga ven zij toe, dat het ontwerp verbeterd was, omdat het protectiaristisch karakter er aan was ontnomen, maar niettemin zul len de hoogere tarieven een belemmering vormen van het internationaal handels verkeer, en bovendien achtte hij het een slecht soort tarief-wetgeving, om een deei der posten plotseling willekeurig te gaan verhoogen, om meer inkomsten te krijgen en zonder dat er met het oog op die pos ten zelf aanleiding toe bestaat. Uit de rede van den heer Bierema bleek, dat ook de liberalen niet voor het gewij zigde wetsontweiqj zouden stemmen. Fei telijk stonden zij op hetzelfde standpunt als de vrijzinnig-democraten. Het ont werp vonden zij verbeterd, maar de hooge rechten op benzine, thee en suiker achtten zij een groot bezwaar. Echter: de heer Colijn, die eenige weken geleden bijna een crisis had veroorzaakt, ver klaarde thans zijn stem aan het ontwerp te zullen geven, zij het zonder geestdrift. Lang niet al zijn bezwaren waren wegge nomen, maar wel het voornaamste (strijd met het Verdrag van Ouchy) en daarom zou hij over de andere heenstappen. Ook de heer Rutgers van Rozenburg ver klaarde zich voor het ontwerp, dat daar entegen door de heeren Braat en Wijn koop werd bestreden. Minister de Geer heeft er in zijn verde diging de aandacht op gevestigd, dat het ontwerp nu inderdaad niet meer met Ouchy in strijd is. Het is een verbruiks belasting op goederen die elders worden vervaardigd. Wat de technische herziening van het tarief betreft verklaarde de Mi nister van plan te zijn, zich door een com missie te laten voorlichten en dan een ontwerp te zullen indienen. De hooge rechten op thee, benzine en tabak achtte de Minister volkomen gerechtvaardigd en tegenover de grief, dat de suiker-accijns weer ruim 10 millloen gulden aan de in directe belastingen zal toevoegen, stelde de minister het feit, dat uit de directe be lastingen veel meer mlllioenen zullen moe ten komen. De verhouding tusschen beide wordt volstrekt niet gestoord. De Minister erkende dat enkele maatregelen pijnlijk zijn, maar tevens onafwendbaar- Bij de artikelen heeft de heer Knotten belt een amendement verdedigd, om geen opcenten te heffen op thee en de heer Kortenhorst een amendement, om op den bier-accijns geen 30, maar 15 opcenten te leggen; naar aanleiding van dit laatste voorstel kwam de heer Oud met een amen dement, om ook de invoerrechten op bier niet met 30, maar met 15 opcenten te ver hoogen, welk denkbeeld mr. Kortenhorst in zijn amendement opnam. Over deze amendementen ontwikkelt zich debat, waarbij de Minister het amendement- Knottenbelt bestreed, doch de beslissing omtrent het amendement-Kortenhorst aan de Kamer liet. De Kamer heeft ten slotte het voorstel-Knottenbelt inzake de thee met 50 tegen 41 stemmen verworpen (voor: de linkerzijde en de staatkundig gereformeerden) en het voorstel-Korlen- horst inzake den accijns en de invoerrech ten op bier met 67 tegen 23 stemmen aan genomen (voor: de linkerzijde en een deel van rechts.) Tenslotte is het wetsontwerp met 50 te gen 41 stemmen aangenomen. Tegen stem den de linkerzijde en de staatkundig-gere formeerden. RIJKSBEGROOTING Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) hoofdstuk VIIA (Nationale schuld) en Hoofdstuk XII (Onvoorziene Uitgaven) der Kijksbegrooting werden zonder debat oi stemming aangenomen, evenals de Wet op de middelen. HARINGDRIJFNET-V1SSCHER1J. De voorzitter wilde tenslotte ook nog be handelen het ontwerp inzake de haring- drijfnet-visscherij, doch de heer Drop stelde voor. met het ontwerp Donderdag te beginnen. Bij de stemming hierover bleek dat slechts 16 leden aanwezig wa ren. zoodat de Kamer onvoltallig was ge worden. Heden voortzetting. HAGENAAR- RECLAME. BANKETBAKKERIJ NIEUWE RIJN «2 - TELEFOON 78 DE PBIJZEN ONZER zijn belaaohijk verminderd 55 CENTS PER STUK 719 M en W 70 ets., J 45 ets. BANKETLETTERS f. 1.25 per pond. DE BINNENSCHEEPVAART. wetsontwerp ter bevordering van een zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling. Ingediend Is thans het aangekondigde wetsontwerp, houdende tijdelijke maat regelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeellng in de binnenscheepvaart. De toelichting zet uitvoerig den emsti- gen toestand uiteen, die in de particuliere binnenschlpperij heerscht. Een gezondmaking van het bedrijf schijnt voorshands niet mogelijk: men zal zich er toe moeten bepalen een middel toe te passen, dat het zieke organisme nog eenige levenskracht doet behouden. Daar toe schijnt in de eerste plaats noodig een eenigszins evenredige verdeeling van het vervoer per binnenvaartuig over de aan wezige vervoereenheden. De Minister wenscht daarbij geenszins uit het oog te verliezen, dat hier, zooals in elk ander bedrijf, bij den ongebreldelden concurrentiestrijd alleszins, lofwaardige eigenschappen, zooals vakbekwaamheid, betrouwbaarheid, ijver en doorzettingsver mogen, den doorslag kunnen geven. Met hetgeen de ondernemer zich op deze wijze heeft verworven, zal dan ook zooveel mo gelijk rekening moeten worden gehouden. In de tweede plaats schijnt het door deze vrachtverdeeling, welke aan de concurren tie althans hare grootste scherpte ont neemt, mogelijk de vrachtprijzen, welke thans gedaald zijn tot een voor het bedrijf doodelijk niveau, op een zoodanig peil te brengen, dat de aan het vervoer deelne mende schipper tijdens dat vervoer van een bestaansminimum verzekerd is. Bij de voorgestelde regeling wordt uitge gaan van de gedachte, dat de practische uitvoering zooveel mogelijk aan belang hebbenden moet worden overgelaten en met inachtneming van de bijzondere plaatselijke omstandigheden dient te ge schieden. In verband hiermede wordt voorgesteld bij Koninklijk besluit de Ka mers van Koophandel te belasten met de instelling van Bevrachtingscommissies voor de binnenvaart en de aanwijzing van het ressort dier commissie. Het is de bedoeling, dat in het ressort van eene Bevrachtingscommissie in begin sel de bevrachting van binnenvaartuigen niet anders dan door bemiddeling van de bevoegde Commissie of namens haar door de door haar aangewezen organen (bij kantoren, respectievelijk correspondent schappen) geschiedt. De commissie keurt de vervoercondities en wijst het voor be lading in aanmerking komend vaar tuig aan. Primair zijn de vervoerelschen, secun dair is de wachttijd. In de bevrachtings commissies zullen de bij de bevrachting in de binnenvaart belanghebbende partijen vertegenwoordigd moeten zijn. De Commissie brengt daarop partijen tot elkander, waarbij zij geenerlei verant woordelijkheid aanvaardt voor de nako ming van de bepalingen der bevrach tingsovereenkomst dodn partijen. De voorgestelde regeling zal uiteraard niet betrekking hebben op de internatio nale Rijnvaart. De beoogde vrachtverdeeling wordt niet nagestreefd voor zooveel de beurtvaart be treft. Het moet derhalve mogelijk zijn voor deze vaart ontheffing te verkrijgen van het laad- en vervoerverbod. Eene al- gemeene ontheffing voor de beurtvaart zou het gevaar van ontduiking kunnen medebrengen. Aan de Bevrachtingscommissie zal eene tamelijk groote vrijheid moeten worden gelaten. De noodige eenheid wordt daarbij gewaarborgd doordat de verschillende be vrachtingsreglementen de goedkeuring van den met de uitvoering der wet te be lasten Minister zullen behoeven, terwijl ter beslechting van eventueele geschillen en ter bevordering van uniformiteit in de uitvoering der wet eene beroepsinstantie zal moeten worden geschapen. Deze instantie, de Raad van Beroep in bevrachtingszaken waarvan de samen stelling nader bij ministerieele beschik king zal worden geregeld zal hebben te beslissen in geschillen betreffende beurt- vaart en tankvaart, vaste relaties, sche pen, in eigen bedrijf varend met eigen goederen, en eigen-handel-schippers. HET WEEKBLAD VOOR GEVANGENISSEN. Hierboven de vereeniging „Dient den Heer" te Warmond, die gisteren onder groote belangstelling haar gouden jubileum herdacht. Zittend van 1. n. r. het bestuur, de heeren W. Betram, alg. adjunct; J. Bliggaar, bibliothecaris; K. Uit den Boogaard, seer.; ds. J. G. J. de Bel eere- en waarn. voorzitter; M. de Vries. 2de voorz.; Joh. Breedijk, penningm. - Daarachter de Commissie van Toezicht en de Leden. ONTSLAG AAN RECHTERLIJKE AMBTENAREN OP 70-JARIGEN LEEFTIJD. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake bovenbedoeld wets ontwerp zegt Minister Donner, dat hij geen deugdelijk argument ziet. waarom in dit opzicht verschil is te maken tusschen leden van de rechterlijke macht en andere ambtenaren. Op de ..rijpe ervaring" kan een beroep niet worden gedaan om van elke leeftijdsgrens af te zien. Het is wel aangewezen, dat het ontslag van hen. die thans de leeftijdsgrens zijn gepasseerd, zooveel mogelijk samenvalt met de eventueele inkrimping van het aantal Gerechten. NED. BOND VAN HUIS- EN GROND EIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS Antwoord op de vragen van den heer Duys. Op de vragen van den heer Duys in ver band met het niet toelaten van socialisti sche bladen ln de gevangenissen, heeft minister Donner geantwoord, dat de voor stelling van zaken, zooals door den steller der vragen gegeven .niet juist is. Naast het voor de strafgestichten als regel ge steld verbod van het lezen van couranten, bestaat door het afwijkingen-systeem ge legenheid om onder de vereischte controle aan bepaalde gevangenen dagbladen te verstrekken. Daarbij is ln de eerste plaats gedacht aan bladen, die niet of niet in hoofd zaak een bepaald politieke strekking hebben, doch ook deze laatste behoeven in daartoe geëigende gevallen niet ge weerd te worden. De verstrekking van het zoogenaamd „weekblad" berust op andere gronden, n.I. dat het wenschelijk is voorgekomen van Departementswege alle gedetineerden op de hoogte te laten blijven van de voor naamste gebeurtenissen bulten het ge sticht, opdat zij, voornamelijk bij ontslag, niet geheel onkundig daartegenover zou den staan. Dit blad bestaat reeds 8 jaar en heeft over het algemeen zeer goed aan de be doeling voldaan. De opneming van het in de vragen be doelde stuk in het nummer van 29 Oct. j.l. moet worden toegeschreven aan een betreurenswaardige misvatting van den betrokken medewerker, tegen herhaling waarvan door den minister bereids maat regelen zijn genomen. Zooals men zich zal herinneren waren in bedoeld nummer aan de Maasbode ont leend eenige van slechten smaak getuigen de kwalificaties aan het adres der Belgi sche sociaal-democraten. Is huurverlaging mogelijk? In de gisteravond te Den Haag voortge zette vergadering heeft de heer A Henke- mans namens de vereeniging Het Eigen dom te 's-Gravenhage den bondsvoorzit ter, mr. J. A. de Meyier, een plaquette in Delftsch Blauw, en voorstellende den gevel van het gebouw der Haagsche Ver eeniging aangeboden als blijk van waar deering voor hetgeen de heer Meyier ge durende vele jaren ten behoeve van den bond heeft gedaan. Vervolgens behandelde de heer A. F. Bruinsma, lid van het bondsbestuur en voorzitter van de Vereeniging Het Eigen domsrecht te Amsterdam, het onderwerp: Is huurverlaging mogelijk? Spreker constateerde, dat een tendenz van prijsverlaging en loonsvermindering zich heeft doen gelden, waaruit van be paalde zijden de conclusie is getrokken, dat nu ook de huurprijzen van de wonin gen moeten worden verlaagd- Deze con clusie is onjuist: zij berust op den ver keerden grondslag, dat de huur een soort van handelswaar beteekent. In wezen is het verhuren van huizen een vorm van geldbelegging. Op den huiseigenaar wor den zware lasten gelegd door den fiscus en door verplichte hypotheek-atlossmgen. Het verlies van de effectenbezitters moge groot zijn, het verlies van huizenwaarde is zeker met minder belangrijk. De weerstand van den huiseigenaar in het algemeen is aanmerkelijk verzwakt; zijn bedrijf is oo het oogenblik niet meer waard dan dat van een kassier, die een kleine vergoeding ontvangt voor de diensten, die hij moet bewijzen. Wanneer iemand, die 10 pCt. salaris verlaging heelt moeten ondervinden, bij zijn huiseigenaar komt met de mededee- ling: „Nu behoort ook mijn huishuur met 10°/» te worden verminderd", dan is die op vatting ten eenenmale ernaast. Niet de huuropbrengst van het verhuurde huis is winst voor den huiseigenaar, doch het is voor de overgroote meerderheid der huis eigenaren slechts het geringe verschil tus schen belasting en hypotheekrente eener en den huurprijs anderzijds, dat voor hen inkomen" beteekent. De consequentie van 10 pCt. huurverla ging zou 50 pCt. inkomenvermindering voor den huiseigenaar zijn, en het spreekt wel vanzelf, dat daarop niet kan worden ingegaan. Een fout van de regeering, bij monde van minister Ruys de Beerenbrouck in de Tweede Kamer bij de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting ge uit, is, dat de huiseigenaren zouden profi- teeren van woningnood- Een tweede mis stap van de regeering in haar actie om woningen te bouwen met Rijkssteun; er zijn inderdaad woningen genoeg. Krachtige organisatie en eenheid zijn noodig om zich tegen de gevaren, die den huiseigenaar bedreigen, te beschermen. Noodig is een weerstandsfonds voor huiseigenaren; het bondsbestuur heeft daartoe bereids het initiatief genomen. HET VERDRAG VAN OUCHY. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 18 Juli 1932 te Ge- nève gesloten internationale verdrag tot vermindering van handelsbelemmeringen, met toegevoegd protocol en bijbehoorende verklaringen. DE POSTVLUCHTEN. De „Snip" (thuisreis) is gisteren te Jodhpur aangekomen. De „Kwartel" (heenreis) is gisteren uit Bagdad vertrokken en te Djask aange komen. Hedenmorgen om 5 uur 45 is de „Peli kaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Er zijn 2 passagiers met bestemming voor Rangoon aan boord benevens 271.664 K.G. post, 5 K.G. pakketpost en 36.150 K.G. la ding. De bemanning bestaat uit de heeren J. B, Scholte, ie bestuurder; F. M. Stork, 2e bestuurder; P. Dunk, werktuigkundige en P. H. Pesman radiotelegrafist. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is in Den Haag overleden, op 83-jarigen leeftijd, ir. C. P. Ribbius, voor malig directeur van het gasbedrijf en do waterleiding te Delft. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats de gemeente Winterswijk. R. J. W. Hesselink, candidaat-notaris te Win terswijk. en tot notaris binnen het arron dissement 's-Hertogenbosch, ter stand plaats Grave, J- J. M. van Ilussen,-candi daat-notaris te Grave. UIT NED. OOST-INDIE. TOENEMENDE WERKLOOSHEID, f. 400.000 steun voor 1933 noodig. BATAVIA. 23 Nov. (Aneta). De „Java- Bode" interviewde het hoofd van 't Kan toor van Arbeid, mr. G. A- Vreede, die ver klaarde dat de voortdurende ontslagen en de toeneming der werkloosheid hoogst ern stig stemmen. Thans is reeds maandelijks f. 40.000 tot f. 50.000 voor steunverleenlng noodig ter wijl voor 1933 f. 400.000 noodig zal' zijn, waarvan een deel verkregen zal worden uit de opbrengst van loterijen en het ove rige door giften. In het begin van December zal opnieuw worden nagegaan hoeveel Europeanen tot de reëele werkloozen moeten worden gere kend, terwijl naast steunverleenlng ook andere sociale voorzieningen onder de oogen dienen te worden gezien Opgeheven: A. Blokker, Lisse; J. A. Kemp, Vijfhuizen. De heer A. l'eunissci, Morgen herdenkt de heer A. Teunlssen te Voorschoten, den dag dat hij 25 jaren als arbeider in dienst is op de buitenplaats „Duivenvoorde" van W. A. A. J. Baron Schimmelpenmnck Van der Oye aldaa- Door familieomstandigheden zal deze dag alleen in den huiselijkcn kring worden herdacht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9