kite Jaargang DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 No. 22295 timer bestaat uit VIER Blade* EERSTE BLAD. tieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH D ACa OIL AD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: p, tier regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen .Ventschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle te "advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Ijlend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts Ln maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van „n io Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT} Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week I. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.33 portokosten. vergadering van i gemeenteraad van leiden op LIN'DAG 28 NOVEMBER 1932, des namiddags te 2 uur, bebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenscbuur 21). I te behandelen lel tot aankoop van de perceelen louwelouwensteeg No. 35 en Lange (steeg No. 46. (257) hinderwet. meester en Wethouders van Lei- tngen ter algemeene kennis, dat In de beslissingen op het verzoek JG. J. Verberg om vergunning tot fichten van een zuivelinrichting in (veel Levendaal Nis 81, 82 en 35, bekend Sectie E. No. 1608 en Ivan Velzen om vergunning tot het In van een smederij in het perceel larkenmarkt No. 4. kadastraal be- tctie F No. 750, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. |VAN S TRI JEN, Secretaris. 23 November 1932. 762 Dr. IV. Th. boissevain. 25 jaar predikant. i is het vijf-en-twintig jaar gele- (tdr. W. Th. Boissevain het predik - de Ned. Herv. Gemeente aan- Idit voor hem een dag van groote Slis is laat zich begrijpen. Vijf-en liaar lang het predikambt te mo- pienen in Gods Koninkrijk is voor predikant niet weggelegd, loissevain; die in 1880 te Amsterdam werd. aanvaardde de evangelie- te Wilhelminadorp bij Goes i 21 November 1907 bevestigd werd. ïze gemeente bijna elf jaar gediend bfcen werd hij 15 September 1918 in neef en vriend dr. j. c. S. Locher tegenwoordige gemeente bevestigd, jubilaris in den loop der jaren met leente een is geworden, bewijst wel me sympathie die er bestaat tus- )em en zijn gemeenteleden, loissevain genoot zijn universitaire ig te Groningen en promoveerde tor in de theologie te Amsterdam Efschrift „Evangelische Katholici- ibilaris is scriba van den ring Lei bestuurslid van de vereeniging obouw", wij vernemen wordt hedenavond Burcht een receptie-avond gehou- organiseerd door de leden van den voor gemeente-leden. irafenis a. knottenbelt. hebben gistermiddag op de Alge- Begiaafplaats te Bussum den zoo het leven gekomen tennisspeler Knottenbelt grafwaarts gebracht, hen waren burgemeester de Bordes, van de Bussumsche Lawntennis- Spieghel, het collegium van het 'o Studentencorps, de rector van sum te Bussum, dr. W. Engelkes, en «ector van die instelling, dr. J. "oor. de besturen van de B. L. T. segnel en de hockeyclub Het Gooi. 'aeses van Het Leidsche Studenten- oe heer v. d. Werk. heeft Knotlen- "hacht als goed studiemakker; de «hoevers en de heer van Gastel L'®P- namens Het Spieghel en de F™0 Het Gooi de goede eigenschap- n oen sportvriend geschetst. De uaanders Jr. heeft als vriend ge il li v?der heeft daarna bedankt hgen bewiizen van medeleven in EXAMENS pontschool. Leï exatnen machineschrijven, af- fc (A sft»be11 A18emeenen Stenogra- slaagden: de dames j. I(W f-, -a*a. uaajci, vy. v. n. °osscha, Th. Broek. J. M. W. M de Haan. A. C. B. de »ee,hmond), C. M. v. d. Meene fepp. 5J- v. Ronnen, M. Vermont TfliS G' Bakker. P. J. Calkhoven, ^'Katwijk Zee). 1 nn no"Typen i. d. Ned. taal, C. Di„i rSrePen per minuut: de u*.„ ,E' A- de Haan (Stompwijk) l li" EJegstgeest)M. S. v. Werk- f «oor K-en J' c- de Wit- *30 u„ Kantoorstenograaf i. d. Ned. ((w?.^- p- min.: de dames C. Keest)G. de Winter (Voor- het bewaarschool-onderwijs. a»en ■huur 14 leerlingen der Pontschool, alhier. Waar geen woon- 1 Yen„«vaar gee te deze Lelden. De amendementen van den heer Romijn. Tengevolge van een fatale vergissing is gisteren de helft weggevallen van 't voor stel van den heer Romijn inzake het Be- waarschoolonderwijs nl net gedeelte be trekking hebbend op het bijz. Bewaar- schoolonderwijs. Wij laten het voorstel dientengevolge hieronder in ziin geheel nog eens volgen: De heer Romijn stelt voor: I. de Verordening, regelende het open baar bewaarschoolonderwijs in de Ge meente Leiden, te wijzigen als volgt a. het onschrift boven art. 18: „Over gangsbepaling" wordt veranderd in: „Overgangsbepalingen", b. na Art. 18 wordt als nieuw Art. opge nomen: „Art. 19: ..Tot een nader door den Gemeenteraad „vast te stellen datum wordt, met uitzon- „dering van de in aanbouw zijnde open bare bewaarschool in het „Kooikwartier", „niet overgegaan tot de stichting van „nieuwe gebouwen bestemd voor openbare „bewaarscholen". c. voor „Art. 19" wordt gelezen„Art. 20". II. de Verordening, regelende de voor waarden waaronder ten behoeve van bij zondere bewaarscholen subsidie uit de gemeentekas wordt verleend, te wijzigen als volgt: a. na Art. 21 wordt als nieuw artikel opgenomen: „Art. 22. „Tot den in Art. 19 van de Verordening, „regelende het openbaar bewaarschool- „onderwijs, bedoelden datum blijft het „benaalde bij Art. 10 subs c en d, Art 13, „Art. 14 en Art. 15 buiten toepassing". b. voor „Art. 22 wordt gelezen: „Art. 23". propaganda-vergadering nationaal jongeren-verbond. de gemeentelijke bank VAN leening. Het verslag over 1931. Verschenen is het jaarverslag van de Gemeentelijke Bank van Leening alhier over het jaar 1931. Blijkens dit verslag werd in dit jaar in totaal f. 197.709 op onderpand uitgeleend en terugontvangen f. 203.804,25; op pensioenen werden voor schotten verleend tot f. 232.337,11, terug ontvangen f. 232.642,47 en op schuldbeken tenissen f. 126.542, afgelost f. 119.712.50. Uit de specificatie over de kantoren en de maanden van geldleeningen op onder pand blijkt, dat de maanden November, Augustus, Juni en Mei op het hoofdkantoor en in November, Juni, Februari en Maart aan het bijkantoor het drukst waren. In totaal werden in 1931 in vergelijking tot 1930 5221 panden tot een totaal beorag van f. 33.459 minder beleend. Teneinde leeners in de gelegenheid te stellen op gemaxkclijke wijze het onder pand in te lossen werden spaarzegels uit gegeven tot een totaal van 1004 a f. 1. 2315 a f. 0.25 en 476 a f. 0.10. Op de kwar taalveilingen werden 923 panden verkocht, waarop was voorgeschoten f. 6333,50, tegen 1004 panden met een voorschot van f6829 in 1930. Op de verkochte panden werd slechts een verlies geleden van f. 1.25. Aan voorschotten op pensioenen werd in 1931 een bedrag van f. 2363,73 meer verstrekt i aan in 1930. De werkzaamheden van de I stichting „Leidsch Borgstellingsfonds" nemen nog steeds toe. Door de voorschot- nemers van de stichting werd behoorlijk aan hun verplichtingen voldaan. Sinds de instelling der bank in 1923 is het aantal aanvragen toegenomen met 939 en het totale geleende bedrag met 1.102.735. nml. van f. 23.807 tot f. 126.542. DE LEIDSCHE RADIO-CESSIE- AFBETALINGS-PROCEDURE. Uitwassen van het hu inkoopsysteem Voor den Kantonrechter te Delft wer den heden de pleidooien gehouden in de procedure tegen een aldaar gevestigde Naaml. Venn. Zooals men weet kocht een Leidsche metaalbewerker van haai een radio-toestel en werd aan zijn patroon bij deurwaardersexploot een z.g.n. loon-cessie beteekend, met het gevolg dat de Leide- naar ontslagen werd. Door tusschenkomst van het met de Commissie ter bestrijding van de Uitwassen voor Sociale Adviezen, alhier, stelde de werklooze den leveran cier voor zijn ontslag aansprakelijk. D° heer Th. J van der Heijden, die met Mr. Th J. Eskens. secretaris van de Necler- landsche Vereeniging voor Woekerbestrij ding en Volkscredietwezen voor eiscner optrad, wees op de nieuwere jurispraden- tie in het volkscredietwezen, waarbij von nissen werden geveld op sociale overw®" gingen, de goede trouw in verband met de maatschappelijke verhoudingen. Hoewel hij volkomen toegaf, dat de door zijn cliënt onderteekende actcn er de zaak met voor hem gemakkelijk op maakten, hoopte pleiter dat de Kantonrechter termen aan wezig zou kunnen vinden de maatscnap- pelijke zijde van deze procedure te over wegen en het vonnis te baseeren op den geest van de Wet. Mr. Th. J. Eskens, het woord verkrij gende. ging vervolgens aan de hand van de processtukken de contractie van het ge ding na en nam speciaal het juridische gedeelte van het pleidooi voor zijn reke- Deze pleiter concludeerde dat de vorde ring aan eischer moet worden toegewezen. (De pleidooien worden voortgezet.) Rede van generaal C. j. Snijders. In den foyer van de Stadsgehoorzaal heeft gisteravond de afdeeling Leiden van het Nationaal Jongeren-Verbond een pro- paganda-vergadering gehouden, waar ge neraal J. C. Snijders een rede uitsprak over het onderwerp „Nederland's plaats en roeping in het Wereldverband." De praeses de heer O. W. S Josephus Jltta, verwelkomde m zijn openingswoord allen en in het bijzonder generaal Snijders en den heer Murle Leis die een causerie hield over „Nederlandsche Sleepdiensten". Vervolgens zuiverde hit het Nationaal Jongeren-Verbond van de het vaak aan gewreven blaam van een militaire en poli tieke organisatie te zijn. Het doel is het aanwakkeren van een gezond nationali teitsgevoel. Op het spreekgestoelte, met een krachtig applaus verwelkomd, wees Zijne Excellen tie er op. dat de militaire macht van Ne derland onbeduidend is en ons land daar om nooit een aanvalsoorlog zal kunnen voeren, integendeel slechts met hulp zal bij oorlog de eigen grond verdedigd kun nen worden. De vraag rijst dan welke plaats ons land inneemt in de statenge meenschap. waar helaas nog steeds het recht van de sterkste geldt, temeer waar de groote staten geen voorbeeld durven geven om in het belang van de volkeren gemeenschap te ontwapenen. Van oudsher is Nederland een kampioen voor vrijheid en recht en de geschiedenis van ons land is dan ook het verslag van een voortdu- renden strijd tegen dwingelandij en na tuurelementen. De invloed van Holland op het leven der menschheid is dan ook in grijpend en trots hierop gerechtvaardigd. Evenwel: „Noblesse oblige". Onze vlag wordt op alle zeeën waarge nomen; onze industrie schuwt geen mede dinging en haar totale omzet brengt ons op de 6de plaate op de wereldranglijst. Onze sleepdiensten zijn vermaard en onze luchtvaart heeft een goeden naam. Onze aanspraak op de medezeggenschap is dan ook onevenredig Onjuist is het evenwel te zeggen dat Nederland een klein land is. Vormen Nederlandsch-lndië, Suriname en Curacao er niet evenzeer een deel van als het oude Holland? Vervolgens besprak spr. onze verhouding t.o.v. Nederlandsch Indië In plaats van de vroegere knechting brachten wij er een verlicht gezag. De groote onderwijsorgani satie bereikt evenzeer de Inlandsche be volking. Lager-, Middelbaar en Vakonder wijs staat voor haar open en meer en meer kunnen leidende bestuursfuncties worden bekleed. De verbetering van de hygiëne is geen onbelangrijk deel van de aangebrach te verbeteringen. Ongetwijfeld bracht de ondernemingsgeest den pioniers zeer veel baten, maar ook de inl. bevolking kwam zulks ten goede. Tallooze land- en mijn- bouwondernemingen bieden groote werk gelegenheden. Gezegd moet dan ook wor den dat Nederland zeer veel voor Indië heeft gedaan. De groote taak is echter slechts ten deele volbracht. Niet minder groot, zij het van anderen aard, is de invloed van Nederlandsch-In- die op Nederland. De juiste omvang van de jaarlijks toe- stroomende baten en hun plaats ten aan zien van de andere inkomsten, beseft men thans nu door de economische crisis de bron vrijwel ln het geheel niet meer vloeit eerst ten volle. Voor de industrie was het een afzetgebied,voor onzr scheepvaart een doel en voor de jongelingschap een toekomstbiedende werkkring. Een grootsche en eervolle taak is het voor ons land ongetwijfeld in Indië een geordenden toestand te brengen en haar bevolking op te heffen tot een hooger le venspeil. Door den omvang en belangrijk heid onzer overzeesche gewesten met een bevolking van plm, 70.000.000 zielen is de positie van Nederland in de statengemeen schap een zeer uitzonderlijke Niet de mi litaire macht, doch de economische maakt ons land tot een koloniale mogendheid van de eerste grootte met cultureele en dank zij het roemvol verleden tevens historische aanspraken. Evenzeer als elk individu heeft elk land plichten jegens zichzelve. anderen en de gemeenschap. Zooals 't menschelijk egoïs me de drijfkracht van het leven is. vormt het nationaliteitsgevoel de stuwkracht der volkeren Evenals in het verleden en heden zullen ook in de toekomst conflicten met als veelvuldig gevolg oorlog niet uitblijven. De huidige tijdsomstandigheid is dan ook louter een gevolg van een oo de spits ge dreven nationallteltspolitlek van tal van landen. Het Ideaal van de verbanning van den oorlog heeft nog weinig gevolgen ge had en zal bij voortduring van de huidige expansie-politiek ook in de toekomst geen succes kunnen hebben. Door wantrouwen en machtswaan der landen is de huidige economische oorlog ontstaan. In eigen land heeft Nederland door orde en vrijheid een voorbeeld gege ven. Op den grondslag van eerbied voor het vorstenhuis en een onbeperkt bewaren van de staatkundige eenheid dient het staatsbeste] te worden eebouwd met een onverbiddellijke bcstrijdine van elk revo lutionair streven in geschrift woord en daad. Men hoede zich aldus generaal Snij ders voor eenzijdige ontwacening. Bij een West-EuroDeeschen oorlog zal dan ons land het tooneel worden van den strijd. In de jaren 19141918 toonde onze ver dediging zich juist voldoende om de onzij digheid te handhaven. Goed geordend als de onze kan de weermacht van een klei nen staat doorslaggevend zijn De stelling der eenzijdige ontwapening verwerpt spr. dan ook ten eenemale. de jongelingschap waarschuwend tegen de staatsgevaarlijke leer der dienstweigering. Waar het oorlogs materiaal niet gericht is oo de oorzaken van een oorlog helpt ontwapening den oorlog niet uit de wereld. Waar de groote landen om het hardst beweren slechts het algemeen belang te willen dienen, rust de groote taak feitelijk op de kleine landen Met de verdragen van Oslo en Ouchy werd een belangrijke stap in de goede richting gedaan en ontstond een onoverwinnelijk eenheidsfront. Ruime navolging en doorvoering ware te wen- schen Al zal de verlevendiging van een en ander een ideaal blijven getracht dient te worden het zoo dicht mogelijk te benade ren. Daarom verdient het Nationaal Jon geren-Verbond steun in het streven naar nationale herleving en nationaal herstel met handhaving van tradities en idealen. Een krachtig applaus onderstreeote de woorden van den krassen generaal Na een korte pauze hield de heer Murle Leis di recteur van L Smits en Co's Internatio nalen Sleepdienst te Rtterdam aan de hand van een groot aantal lichtbeelden, een interessante causerie over Nederland sche Sleeppreizen." PLANMATIGE PRODUCTIE. Rede van den heer Noordhoff. in de groote Stadszaal. die slechts matig bezet was, heeft de heer F. S. Noordhoff, lid van het hoofdbestuur van het N.V.V.. gisteravond in een openbare vergadering gesproken over .Planmatige productie" Deze. door de plaatselijke besturen van den B.T.O. en de .Algemeene" georgani seerde bijeenkomst, werd geopend met een tweetal liederen, gezongen door „De Stem des Volks." De heer C. L. Wassenburg sprak vervolgens een welkomstwoord, waarin hij zeide dat deze vergadering was belegd ten eerste om meer bekendheid aan de afdee- llngen (speciaal van den B.T.O.) te geven en ten tweede om er op te wijzen dat deze organisaties niet alleen gebruikt mogen en moeten worden als verzekerlngs-instltuut. Spr. wees op den vooruitgang in ledental van beide vereenlgingen en wekte dringend tot aansluiting op. om daarna het woord te geven aan den heer Noordhoff. Deze zeide dat het begrip „Planmatige productie" niet zuiver weergeeft wat het N.V.V. er mee bedoelt, omdat daaraan ook verbonden moet zijn een beperking en na dere omschrijving van de credietverleening en de regeling van de distributie. Planmatige productie beteekent regeling der productie, rekening houdend met de behoeften en juist ln dezen tijd moet daarvoor groote belangstelling zijn. omdat door de huidige crisis 30 millioen arbeiders werkloos zijn geworden en dus geheel bui ten het productie-proces dezer maatschap pij zijn gesteld Er is overvloed van pro ducten. waarmee men radeloos is. en die thans vernietigd worden, terwijl deson danks in verschillende landen en gebieden honger wordt geleden. China b v. is aan den honger ten prooi, doch het kapitalisme weigert credietverleening. Waarom' Om dat volgens een man als ir. Kalff, voorz. van het Verbond van Ned Werkgevers, dat land niet koopkrachtig is! Alleen een verstandig ingrijpen in de wereldhuishouding zal den economischen wagen weer binnen afzienbaren tijd uit het moeras kunnen trekken en daartoe dient de planmatige productie. Na den oorlog is het productie-apparaat zoodanig vergroot, dat veel meer geleverd wordt dan de menschheid noodig heeft, wat spr. met vele cijfers en citaten aan toont. Deze toestand spot met elke fanta sie en economisch is de toestand nu nog erger dan gedurende den wereldoorlog! Sterke internationale kartels hebben, soms met behulp van de staatsmacht, gepro beerd een regeling te treffen voor de plan matige economie, maar geen enkel plan heeft het tot werkelijkheid kunnen bren gen. Waarom werden die pogingen gedaan? Omdat men meer en meer den indruk krijgt dat de planmatige productie ln Rus land zij het met groote ontberingen en moeilijkheden op den duur zal slagen. Dat brengt onrust bij het internationale kapitalisme en het is aldus spr. heel goed mogelijk dat hieruit het bouwsel eener gelouterde menschheid met een plan matig productie-apparaat zal oprijzen. Er zijn in deze ontredderde maatschappij reeds vele teekenen die in dit opzicht op vooruitgang wijzen. Maar men bedenke dat een goede regeling van de productie niet geschieden kan onder de absolute lei ding van het op winst beluste kapitalisme dat maar al te gaarne de kans zou aan grijpen om de zaak omver te gooien als de situatie zou veranderen. De socialisten verbonden aan hun plan trouwens de beperking der crediet-verlee- ning Kapitaal is gemeenschapsgoed en de kapitalisten zullen dat nooit erkennen. De gemeenschap moet de regeling in handen houden en rekening houden met toekomst-mogelijkheden! Met een oleidooi voor organisatie der bedrijven, der betere regeling der distribu tie voor medezeggenschap voor een betere regeling van het productieproces en voor versterking der organisaties eindigde spr. zijn pleidooi De voorzitter van De Algemeene" de heer Ph v d. Heyden heeft daarna den spreker dank gebracht voor zijn rede en „De Stem" voor haar medewerking en ver volgens deze vergadering gesloten. BINNENLAND. De tijdelijke heffing op de opcenten door dc Tweede Kamer goedgekeurd. (Parle mentair Overzicht, 3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot even redige vraehtverdeeling bij de binnen scheepvaart. (Binnenland, 3e Blad). Het voortgezette congres van den Ned. Bond van buis- en grondeigenaren en bouwondernemers. (Binnenland, 3e Blad.) De juweelendiefstal bij dr. Philips; de gebeele buit is gevonden. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Officieel besloot Amerika de schulden te handhaven en te staan op betaling op 15 Dec. Verdere nota's tegemoet gezien. (Buitenl. 2e Blad en Tel. le Blad). Nog steeds besprekingen tusschen Hitier en Hindenburg in de Duitschc crisis. (Bui tenland 2e Blad en Tel. le Blad). Rede van Churchill in het Engelschc Lagerhuis. (Buitenl. 2e Blad). Het JapanschChineesch conflict voor den Volkenbondsraad. (Buitenl. 2e Blad). Verzet tegen Trotzky's verblijf in Dene marken. (Tel. le Blad). U.L.O.-SCHOOL DRIFTSTRAAT. Ouderavond. Gisteravond werd aan de Ui.O.-school aan de Driftstraat een zeer druk bezochte ouder-avond gehouden. Na een behande ling van eenige huishoudelijke zaken, was het woord aan den heer Va,, der Wal, in specteur van politie, chef afd. verkeer, die aan de hand van een serie lantaarnplaat jes een lezing hield over „Veilig Verkeer". Na eerst de ontwikkeling van het ver keer vanaf 't eerste rijwiel tot de moderne 8 cylinder-auto te hebben besproken, be handelde hij het eigenlijke Veilig Verkeer. Aan de hand van zeer rake. dikwijls hu moristische plaatjes werd aangetoond hoe het niet en hoe het wel meest, terwijl na druk werd gelegd op het croote gevaar dat het spelen van kinderen op den rijweg me debrengt. Zeer duidelijk legde de heer Van der Wal uit hoe gevaarlijke situaties worden geschapen, en welke kleine oplettendheden soms noodig zijn om het gevaar te ont wijken. De lezing werd door alle aanwezigen met groote aandacht gevolgd en de spreker kan er van verzekerd zijn dat menige ouder zijn inzicht omtrent verkeersveiligheid be langrijk heeft verrijkt. Jammer is dat deze causerie niet voor de leerlingen der hoogste klassen werd ge houden. De lezing was voor den heer van der Wal een groot succes. WONINGBOUWVER. „ONS DOEL". In het Wijkgebouw „Staalwijk" aan de Heerenstraat had de prijsuitreiking plaats, van de gewonnen prijzen, welke beschik baar waren gesteld, voor den gedurende den zomer gehouden tuinwedstrijd. 84 leden deden mee aan dezen wedstrijd, met 110 tuinen waarvan 72 een prijsje gewonnen hebben. Tevens werden op dezen avond ver toond de lantaarnplaatjes, welke gemaakt waren van de mooiste tuinen der leden van de W.B.V. „Ons Doel" en W.B.V. „De Eendracht". Laatstgenoemde vereen, had zijn plaatjes voor dezen avond welwillend ter beschikking gesteld. De heer J. Jonker, voorzitter der jury, besprak de plaatjes en lichtte ze toe. Voordat de voorzitter der Regelings- Commissie, de heer M. H. Noteboom dezen avond sloot, bracht hij den dank der aan wezigen over. in de eerste plaats aan de vereeniging van Natuurvrienden voor het gratis beschikbaar stellen van de pro jectielantaarn, en vervolgens aan de jury- Ie-'-n, ln het bijzonder den heer J. Jonker. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Indisch Recht de heer H. van der Kolk (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1