<1^ CHIEF WHIP Bedenk gezondheid is Uw grootste schat! LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 19 November VISSCHERIJBERICHTEN. Ook daarom prefereer ik sinds jaren CHIEF WHIP de beste sigaret voor ieders gezondheid Geen zuiverder sigaret kan gefabriceerd worden—geen en* kele zooveel genot verschaffen VIRGINIA SPORT. POLEN. De kwesties met Dantzig. Nadat de onderhandelingen tusschen Dantzig en Polen te Warschau over han gende economische en douane-kwesties mislukt waren, had de hooge commissaris van den Volkenbond belde partijen een ontwerp aangeboden voor een modus Vi vendi voor den tijd van drie Jaren. Hier bij verklaarde hij, dat deze poging om een regeling te treffen langs den weg van een wederzijdsche overeenkomst de laatste zou zijn. Tevens legde de commissaris beide partijen een ontwerp voor ter on' middellijke regeling van de in Genève aan hangig gemaakte conflictpunten wegens het invoeren van den Poolschen zloty op Poolsche spoorwegen op het gebied van de vrije stad Dantzig, benevens een ont werp tot opheffing van alle verboden van Dantzigsche bladen in Polen en Poolsche dagbladen in Dantzig. De Poolsche verte genwoordiger verklaarde dat het ontweip van den V B.-commissaris onaannneme- lljk was. Dantzig beschouwt het als een gesch'kte grondslag voor onderhandelin gen- De V. B.-commissarls zal zijn beslis sing voor zijn vertrek naar Genève op 20 November mededeelen. VEREEN1GDE STATEN. Definitieve cijfers. Thans komen de Juiste verkiezingscijfers af. Op Roosevelt werden uttgebraoht 21.682.858 stemmen, op Hoover 15.226.604 en op den sociallstischen candidaat Nor man Thomas 424.466. In totaal dus 37433.928. Daar er op de kiezerslijsten ongeveer 47.000000 namen stonden onthield zich zoowat 20" 'o van de kiezers. Het Huis van Afgevaardigden zal be staan uit 314 democraten, 116 republi keinen en 5 landbouwers: de Senaat uit 59 democraten, 36 republikeinen en 1 landbouwer. De democraten hebben In den Senaat dus een meerderheid van 22. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. RONDOM HET RAPPORT LYTTON. Eenige Japansche bladen hebben uit treksels gepubliceerd uit het Japansche antwoord met betrekking tot het rapport- Lytton. dat weldra zal worden overhan digd. Volgens deze mededeelingen zou de positie van den Mands'oerijschen Staat aanmerkelijk gewijzigd zijn, sinds de Lyt- ton-commissie het Verre Oosten heetf verlaten Daarom kan het raoport der commissie-Lvtton niet meer dienen als bas's voor onderhandelingen betreffende de Mansjoerysche kwestie. Voorts wordt er op gewezen, dat herhaaldelijk staten met medewerking van groote mogendhe den in het leven zijn geroepen. Mands- joerye moet uit hetzelfde gezichtspunt worden beoordeeld. De commissle-Lytton wordt er van beschuldig den toestand in Mandsioerve valsch te hebben ge schetst. Een directe Inmenging van Japan ln de stichting van Mansjoerye wordt be streden. IJMUIDEN 19 Nov. vischpk:jzen. Tarbot per KG. f. 1,10—0.60, Griet per kist van 50 K.G. f. 30—14, Tongen per KG f. 1.25- 0.65, Middelschol p:r kist van 50 KG. f.27, Zeischol f.30-23, Klenie Sch il f.20—3X0, S har f. 8 50-8, Roggen per 2) stuks f.14, Vleelen per stuk f. 2.U—1.07, Pieterman en Poentjes per kist van 50 KG. f. 7.50-7. Groite Sche visch f.21, M ri del Sc' e.visch f 21. K eimniJdei Sc.iel. is h f. 19—14, Kleine Schelvisch f. 13—1.70, Kabeljauw p2r kist van 125 KG. f. 42—23.-0 Gullen per kist van 50 K G. f. 10.50—1 90. Lengen per stuk f.093—0.23 Heilbot per K G. f. 0.75, Wijting per kist van 50 K.G. f. 2 50-0 95 Koo!vi:ch per s'uk 1.0 2 3—0.11, Makreel per kist van 50 KG. f. 8.50—6.50. Aangevoerd 1027 manden en 244 kisten versche haring. Prijzen van f. 4.10 -2.40 per kist en f. 3.10—2.35 per mand. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: 1JM 2 met f.2218. 1JM. 55 met f. 1850, IJM 90 met f.2247, 1JM. 106 met f.1825, IJM 181 met f. 1463. 5 loggers: K.W. 167 met f1130. K.W. 70 met f.576, IJM. 204 met f 636; IJM. 144 met f.1152. IJM. 113 met f.499: FR. 531 met f.538 L.T. 345 met f 1295, LT. 424 met f.397, LT. 116 met f1461. L.T. 171 met f.1121, L.T. 361 met f.621. K IJ. 293 met f.486, IJ.H. 91 met f 899. IJ.H. 530 met f.62o, K.W. 110 met f.224; KAV. 102 met 459. K.W. 47 met 428, K W. 4 met 467. K.W. 149 met 48S en KW. 110 met 511 kantjes pekelharing voor Katwijk. Praairapport Hr. Ms. „Nautillus". 17. November. Tusschen 52 gr. 45' en 52 gr. 57 Nbr. en 2 gr. 43' en 2 gr. 58' 01. SCH. 69. 35 kantjes; SCH. 339, 55 kantjes; SCH. 8. 150 kantjes; SCH. 468, 50 kantjes; SCH. 75 500 kantjes; SCH. 64, 425 kantjes; SCH. 105, 17 kant.es; SCH. 50, niets; SCH. 169. 175 kantjes; SCH 68, 4 kantjes; SCH. 48. 260 kantjes; SCH. 12S, 410 kantjes; SCH. 131, verkend; KW. 149, 340 kantjes; K.W 26, 119 kantjes; KW. 163, 34 kantjes; KW. 48, 126 kantjes; KW. 124, 8 kanties; KW 32, niets; VL. 50, 45 kantjes; VL. 150, 210 kantjes; GDIJ 166 340 kantjes: GD1J. 71, 300 kantjes. RECLAME. 'Zijnuw S^'©kalmewt hoesten ©maakt slijm los! ©brengt verlichting vraoq M oordeel \*jn uw dokter AfetKtlN Pï KtlNWRVA 0CN MAAfl 9112 RECLAME. Ook met kurk mondstuk BENTHUIZEN. Beroepen. De Ned. Herv. Kei k alhier heeft een beroep uitgebracht op cand. C. van Dop te Delft. De gehouden collecte voor het Te huis voor alleenstaande Blinden, gevestigd te Wolfhezen heeft f. 28.40 opgebracht. HTLLEGOM. Avond voor blinden. Gisteravond is een propaganda kunst- en filmavond gegeven ten bate van den Ned. Blinden-Bond, waarvoor een comité van voorbereiding was gevormd. Ds. Mulder sprak een kort openingswoord waarin hij zijn blijdschap u tsprak Met meJeverkng van den heer Seijsener zijn films vertoond, waaronder het hoofdnummer do film van den Bond: „Wat wij willen". De heer Joh. v. d. Berg trad op ais spreker en declamator van mooie verzen. Het doei van den geslaagden avond avond was medewerking te verkrijgen optat de blin den een volwaardige positie in de maat schappij bekomen. OEGSTGFEST. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Gisteravond vergaderde de afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Algem. Vereeniglng voor Bloembollencultuur in een der zalen van den Eurcht te Leiden. De voorzitter de heer T. van Egmond opende de vergadering met een woord van welkom. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den w.n. secretaris de heer C. de Graaf, werden onveranderd vastgesteld. Van den heer Volkers was bericht in gekomen van verhindering voor het hou den van een lezing over „Schuurbehan- deling". Inzake de beschikbaarstelling van bloem bollen aan schoolkinderen werd mededee- ling gedaan van uitbreiding van de com missie. Naar aanleiding van het aan het hoofd bestuur verzonden schrijven inzake verla ging van het 2cent per roede fonds waren door het H.B. verschillende bezwaren naar voren ge'oracnt o.a. in verband met het wetenschappelijk onderzoek en onper soonlijke reclame. Verschillende leden bespraken van hun zijde nogmaals de groote bezwaren, gezien de slechte uitkomsten ln de bedrijven, O.a. werd betoogd, dat zeer vele leden van de vereeniglng in moeilijkheden ver- keeren en d&t bij niet verlacing zeer zeker het ledental zal verminderen. De voorzitter zet de moeilijkheden van eventueele verlaging nader uiteen en merkt daarbij op dat zeker niet mogelijk ls verlaging ln te voeren met behoud van de voordeelen aan dit fonds verbonden. Er zal op velerlei wijze in de alg. vereeni glng bezuinigd moeten worden. Uit den boezem der afdeeling kwam duidelijk tot uiting dat verlaging ernstig noodzakelijk is. In bespreking werd gebracht het al of niet houden van een voorjaarstentoon stelling. Na langdurige besprekingen werd beslo ten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot het houden eener ten toonstelling. Hierna kreeg de heer A Colijn het woord ter inleiding van: „De invloed van den overtolligen regenval van dit najaar voor de bolgewassen." Spr. herinnerde aan den regenval vanaf 1929. Dit afgeloopen Jaar is de regenval zeer hoog geweest ni. geconstateerd is een neerslag van 254 mm. Ongetwijfeld zullen vele bollen verdron ken zijn hetgeen als een groot nadeel is te beschouwen. Langen tijd is op verschil lende bedrijven het planten uitgesteld moeten worden wegens den zeer drassigen grond. Het lijkt nu of op verschillende plaat sen de grond als het ware dlchtgeloopen ls, hetgeen in het wegzakken of loopen van het water een nadeellgen invloed heeft. Uit ervaring spreekt hij van nadeelen in andere regenperioden waaruit groote nadeelen waren te constateeren. Na deze enorme regenperiode zal de uit komst zeker nog slechter zijn. Thans ls de invloed van het water nog niet te constateeren en zal afgewacht moeten worden. Verschillende leden voerden over dit punt het woord en deelden daarbij hun ondervindingen mede. Na de pauze werd besloten de volgende motie te zenden aan het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging. De afdeeling Oegstgeest en Omstreken is o.m. van oordeel dat de financieele uitkomsten van de bloembollenteelt van dien aard zijn dat niet alleen in de ver eeniging zelf, maar ook in de uitgaven der organisaties groote bezuiniging eisch is. Spreekt als haar meening uit dat met name de uitgaven van het C. B. C. zeer bezuinigd moeten worden waardoor bij dragen van het z.g. 2 cent roede fonds zoo mogelijk tot leent per roede moet terug gebracht worden. Bij de bespreking over belangen der af deeling bracht de heer Beumer in het midden de o.a. te HiBegom gepleegde knoeierijen in den bloembollenhandel en waarover de burgemeester van die ge meente in verschillende dagbladen waar schuwingen heeft geplaatst. Hij geeft in overweging bij het hoofdbestuur der Alg. Ver. aan te dringen op krachtdadig ingrij pen tot behoud van den goeden naam van het bloembollenvak. Nader zal deze aangelegenheid in be handeling worden gesteld. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat ln de volgende maand de periodieke verkiezing zal plaats hebben van twee bestuursleden w.o. die van voorzitter. In verband met zijn veelomvattende ar beid ls hij voornemens zich voor die func tie niet beschikbaar te stellen. Voorts dat de heer H. M. Verhulst, ac countant te Leiden zich geheel belang loos heeft bereid verklaard tot kosteloos geven van 4 lessen in het boekhouden die gehouden zullen worden in „den Burcht" te Leiden voor leden der afdeeling, huis- genooten of personeel. Staande de vergadering gaven zich reeds een 14-tal leden op voor deelname. De voorzitter dankte den heer Verhulst voor deze toezegging. Na verloting van een 7-tal bloeiende planten sloot de voorzitter de vergadering. De Najaarscollecte der N.H. Diaconie. Blijkens de aankondiging in de adver tentierubriek van hedenavond, zal vol gende week de najaarscollecte gehouden worden langs de huizen voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. Werd vorig jaar medegedeeld, dat er een tekort was, thans na de laatste maanden van dit jaar zijn die zorgen nog grooter geworden. Voorheen bepaalde de Diaconie zich tot ondersteuning van ouden van dagen en behoeftigen, maar dit Jaar is dit arbeids veld nog grooter geworden door het niet gering aanal werkloozen, die om steun aankloppen. Meermalen is in samenwerking met het Burgerlijk Armbestuur en Crisis-Comité al geholpen. Maar de middelen zijn zóó beperkt, dat uitbreiding tot steunverle ning bijna niet mogelijk ls, gezien het steeds stijgend tekort en het stijgend aantal behoeftigen. Met dringenden ernst vestigen wij dan ook de aandacht op dezen noodkreet. Ouderavond van de Openbare School aan den Terwccweg. Gisteravond had de oudercommissie van bovengenoemde school een ouderavond be legd, waarop als spreker optrad dr. G. Brouwer, leeraar H.B.S. te 's Gravenhage. met het onderwerp: „De bevordering van de Heemschutgedachte onder de jeugd." De opkomst der ouders was. zooals al tijd, zeer groot en ook de heer Baak. in specteur LO en mej. Jelgersma. voorzit ster van de Comm. van Toezicht op het LO. gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun belangstelling. Na een kort openingswoord van den voorzitter der oüdercommissle, dr. K. Simon Thomas, de notulen en het verslag van het hoofd der school, den heer van Leeuwen, was het woord aan den heer Brouwer. Spr. gaf allereerst een duidelijke uiteen zetting van wat men onder de Heem schutgedachte te verstaan heeft en wat men met deze beweging bereiken wil. Het plan is oorspronkelijk uitgegaan van de Commissie voor den Monumentendag, een commissie, bestande uit vertegenwooi di- gers van verschillende vereenlglngen. zoo als de Bond Heemschut, de Vereen, tot Bescherming van Vogels, de Vereen tot Behoud van Natuurmonumenten, de AN W.B.. enz Deze commissie heeft een sub-commissie gevormd, met in het bij zonder de nastreving van het bovenge noemde doel Voorzitter lezer commissie is Dr. Jac P Thijsse secretaris dr. G. Brouwer (adres: Frankenstraat 45, Den Haagl. Langs allerlei wegen tracht men zijn doel te bereiken en daarvoor zijn de ouderavonden volgens spreker bij uitstek geschikt. Daar toch is het contact met de ouders, die thuis het werk, dat de onder wijzers op de school begonnen zijn, mee- ten voortzetten. Alleen op die wijze en met de medewerking der ouders is wat te be reiken. Spr. wees er op, dat in de wereld geschiedenis elke tijd gekenmerkt wordt door de een of andere beweging. Zoo ont staan in de 2e helft der vorige eeuw de vrijzinnig-godsdienstige richting en het Marxisme, en zonder overdrijving kan men zeggen, dat nu allerwege de gedachte aan Heemschut zich verbreidt. Merkwaardig 's het, hoeveel medewerking deze comm.ssle overal ondervindt en hoe de liefde voor de natuur sterk groeit. Daarvan moet men gebruik maken om zelfs in dezen tijd mensch en kind op het mooie in de om geving en in de vrije natuur te wijzen. Spr. verduidelijkte zijn voorbeeld met tal rijke voorbeelden en met vele prachtige lichtbeelden, die uitermate duidelijk zijn bedoelingen weergaven. Zijn toehoorders luisterden met gespannen aandacht en ds heer van Leeuwen dankte don heer Brou wer hartelijk voor de muo'e gedac.ite, die hij allen meegegeven lind om thuis verder in toepassing te brengen. De oudercommissie, die in haar geheel aftrad, werd herkozen, terwijl in plaats van mevr. Hotz. die de gemeente verlaten had. mevr. Witmans gekozen werd. Nadat de voorzitter nog iets medegedeeld had over het a.s. St.-Nicolaasfeest, sloot de heer van Leeuwen de vergadering, waar na de ouders nog gelegenheid hadden het werk hunner kinderen te bezichtigen. De heer J. Glasbergen Czn., heeft in perceel Geversstraat 65 een nieuwen zaad- winkel geopend. Sedert langen tijd is de heer Glasbergen bekend als bloem- en plantenkweeker en aanlegger van tuinen. Hij heeft met dezen winkel zijn bedrijf dus uitgebreid en is nu in staat aan de vele voorkomende zaken op tuinbouwge bied als bekwaam vakman zijn cliënten beter te bedienen. De winkel is keurig in gericht en voorzien van vele verschillende zaadsoorten. bloembollen, planten, gereed schappen, bloemvazen en potten derge lijke zaken. Voor den winkelstand en het bedrijf van den ondernemer is deze zaak zeker als een aanwinst te beschouwen! WARMOND Vergadering van den R.K. Volksbond. Onder zeer groote belangstelling had in Hotel de Stad Rome een algemeene ver gadering plaats van de afdeeling War mond van den Ned. R.K. Volksbond, onder voorzitterschap van den heer J. Hogen- boom. Deze sorak een welkomstwoord tot den heer Angenent. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst vastgelegd. Vervolgens was het woord aan den heer Angenent die ais onderwerp gekozen had „De bedriifsradenwet". Uitvoerig toonde spreker aan dat deze wet volkomen past in het kader van de bekende encycliek Quadragesimo Anno en een stap in de goede richting is om te ko men tot een betere verhouding tusschen werkgever en werknemer. Of deze wet tot haar recht zal komen zal uitsluitend aan werkgevers en werknemers liggen. Nadat spreker den inhoud dezer wet had besproken besloot hij zijn rede met een opwekking aan een ieder om deze wet te maken tot een succes. De voorzitter dankte de heeren Groen in 't Woud en M. Sikking voor alles wat zij in de jaren van hun lidmaatschap van de Commissie der St. Nïcolaasfeesten hadden gedaan. Na rondvraag werd de ganimeerde ver gadering gesloten. VOETBAL. CITY-BEKERWEDSTRIJDEN. Voor morden zijn vastges'eld: 10 uur: De Post—A.T.O., scheid rech 'er W. H He- brand; 12 uur: DV.V. II— A Z.L., scheids rechter Ke'tenis. Gespeeld wordt op het Tramboys-terrein. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD. Morgenmiddag te 2 uur speelt Wester kwartier op het terrein aan de Pesthuis- laan een vriendschappelijken wedstrijd tegen Rhoda. ALPHEN. Door de Geref. Meisjesver. „Wi Zegen" werd in het gebouw ,Com op zeer geanimeerde w"ze haar !lt| vergadering gehouden Het geheel aardige wijze afgewisseld met zanj drachten en tableaux. Mede werd woord gevoerd door afgevaardigd! kerkeraad en jeugdcentrale. Gevonden voorwerpen; 1 zain houd. 1 paar zwarte kousen, 1 porti naie met inhoud. 1 gedeeltelijk ga tienrittenboekje der N.S., 1 blauwe f deken en 1 reisdeken. Inlichtingen bureau Julianas traat. Tot diaken der Ned.-Herv. lianastraat werd benoemd de het Arkel. Blijkens de eerste verantwoord! draagt de opbrengst van de gehouS| lecte giften etc. voor de Ned.-Herv, ding ruim f. 790. Door een bewoner van den werd bij de oolitle aangifte de ontvreemding van hem toebelu en nabij zijn woning te veld staand( De politie stelt een onderzoek in De opbrengst van de busjes vaj bouw der Ned.-Herv. Kerk over i" loopen maand bedraagt ruim f. 140.1 Tot notabelen der Ned.-Herv I zijn bij enkele candidaatsteliln? f noemd de heeren Jac. v. Arkel Jac. Boot. De netto-opbrengst van de dol jongel.ver. „O. D. S." gehouden bazzf bate van haar bibliotheek bedraagt I Tot ouderling der Ned.-Hervl Julianastraat werd herbenoemd de J Hengeveld en tot diaken de heer P BODEGRAVEN. 40-jarig jubileum van den heer 1 Op Zaterdag 26 November a.s_ 40 jaar geleden zijn, dat de heer w.l horst bij de Staatsspoorwegen In f trad. I De heer Roerhorst, die als onder-W meester op het station alhier dienst is een bekende persoonlijkheid en I zoowel bij zijn superieuren, als "I reizend publiek goed aangeschreven.J Ook in het vereeniglngsleven de heer Roerhorst verschillende l Het zal hem op dien dag niet aan t stelling ontbreken! ROELOFARENDSVEEN, Kleine Bollenkweckers, In de St. Pancratiuszaal alhier vergadering gehouden van kleine kweekers. Na een openingswoord voorzitter uiteen waarom deze verge is belegd. Was in de vorige algemej denvergaderlng een commissie bei de actie voor de kleine kweekers on L.T.B.-vlag door te voeren thans voorzitter mededeelen dat de led deze commissie om verschillende i hun mandaat hadden terugge?5' heer N Bakker Hz. verantwoordt r de commissie haar handelwijze. ging om de goedkeuring van den I te erlangen om zich alsnee bij »e° Bond V2.n kleine kweekers aan 'e: is door hem zeer beslist afgewezen, de commissie eenparig besloten Je- 1 mandaat neer te leggen. De voorzitter zet nu het het bestuur uiteen en stelt de ve-'^j voor een definitief bestuut voorc - kweekers te kiezen. Dit voorste' echter aanvankelijk noval te°e^. doch al spoedig gaan uit de ve„ sympathieker stemmen op die pleidooi houden om hier met eg, schen de eigen belangen te KJ",' niet af te wijken van den LTB ook voor de trekkers veel heeft Ten slotte wordt met 52 'van de,/] men besloten om een onderaf»-* de kleine kweekers te stichten e- een definitief bestuur hiervoor De vergadering keurt voed 8 te kiezen waaraan dan nog het afdeelingsbestuur zullen

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2