naar Patagonië - Gerhart Hauptmann-huldiging te Berlijn 'volgen van een Operatie Das ist die Liebe der Matrosen. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. EN VEERTIG DAGE?» GEYANGEN GEHOUDEN BOOR CIIINEESCHE ZILYERYOSSEX vail een fokkerij te Enschede zijn verzonden |DIE1EN. De ontvoerde Engelschen mr. Corkran (links) en rara. Pawley naar Patagonië (Z.-Amerika). Een der vossen wordt in een ver- (inidden) weer in vrijheid. Rechts de man van mrs. Pawley. zend-kooi gestopt. - in verband met zijn 25-jarig tooneeljubileum voor de Verfilming van een fragment uit ,,Sü&z de Jood". Lijn HULDIGT UERHART HAUPTMANN bij zijn zeventigsten verjaardag. V.I.n.r. de heer Wallauer, professor Max Reinhardt, mevr. Sahm. burgemeester Sabm, Gerliart Ilauptmaun en mevrouw Hauptmann. ZILVERVOSSEN NAAR PATAUONIë. Een mooi exem plaar, dat uit de zilvervossenfokkerij te Enschede ver zonden wordt. vereenlglngen die behoorden tot wat men daar „Verschlelertes Militar" noemde, en die onder het voorgeven eenlge sport te beoefenen, haar leden militair paraat maakten. De Fransche bladen waren bij zonder precies ln hun aanwijzingen; noemden de fabrieken met name, en aan stonds kibbelden twee antimilitaristische partijen, wie hunner de glorie eener inter pellatie zou deelachtig worden. Welke dan ook geschiedde; aanvankelijk in den vorm van „schriftelijke vragen"; ze waren met eenlgszlns pathetische termen opgesierd: waarvan men wellicht minder effect ver wachtte bij den minister tot wlen men zich richtte, dan wel bij de kiezers, die uit de dagbladen mochten vernemen, dat deze vragen door een idealist waren Inge zonden. De regeering gaf het antwoord, dat de vragers ook wel zich-zelf hadden kunnen geven, en dat dan ook, als men niet dacht aan de kiezers, even overbodig als de vragen zelf mocht heeten; namelijk dat aanmaak van wapens niet verboden was, wèl verkoop en uitvoer, en dat de politie ten eenre, en de douane ten andere natuurlijk steeds op het vinketouw zaten om overtredingen op dit gebied in dit ge val: het treden van wapenen over de grens, te beletten. Dat de minister echter, ook hij vol ijver te dezen, nog eens spe ciale orders naar de douane had gezonden om bijzonder nauwlettend toe te zien. i. (Wordt vervolgd). HUISINSTORTING TE WARSCHAU. Achttien per sonen werden.gedood. De brandweer bij het opruiraings- werk. 'n beetje beneden z'n stond, dat was 'n reflectie, die toch niet zoo heel onjuist was gebleken; maar het idee „stand" ver vaagde hier eenigszins; en er bleef aldra alleen het gevoel „wat vermoeiend voor zijn leeftijd over. Want wat was het in teressant, zóó een groote-stad te leeren kennen! Wat hij ook miste, was: het ge zin; Clara en de kinderen waren nog in Den Haag; van geregeld op-en-neer rei zen, zooals hij zich dat had voorgesteld, en dan geregeld, als vroeger, 's middags rustig thuis komen, bleek alras geen sprake te kunnen zijn. Enfin, als het hier bleef gaan, zouden ze gauw naar Amster dam verhuizen; en dan zou 't, nu ja, al thans iets beter worden. En het blééf voorloopig goed-gaan De fortuin, of wel die speciale voorzlenigheia voor waarheidsprekers, waarvan al bij een vroegere gelegenheid kon worden ge waagd, deed in de derde week van Henri Lugt's verslaggeverschap een congres hou den te Amsterdam, een 'hw/na"onj"'1 congres over lichttherapie. Dat was een wetenschappelijk onderwerp; 'en eeni zeker soort logica deed daarom den meest we- tenschappelijken verslaggever aanwijzen om dit congres te „verslaan en die ver slaggever was Henri van Hoghen Lugt, a had hij uiteraard van hchttherapie even weinig verstand als iedere andere v"sl?;f: gever Het treffende nu was, dat hij ne er niet alleen voldoende, maar ^s voor treffelijk afbracht; en deze triomf was te heuchlijker daar de verslaggever van het Gele Gevaar zich, toen hem reeds ter eerste zitting bleek, dat hier voor een leek volmaakt onbegrijpelijke materiën werden verhandeld, er zich met een grapje had afgemaakt. Maar Henri, die zeer goed de gebruikelijke vreemde talen sprak, ging, bovendien gewapend met zijn verteede- rende „goede trouw in het oog" naar de verschillende redacteuren toe van vaktijd schriften, ten congresse aanwezig en te vinden in een perskamer; beleed hun zijn onkunde en moeilijke situatie; en bood met zeer practisch inzicht zijn diensten ter onderlinge vertaling aan, zoo men hem, als tegenprestatie, de noodige apergu's van het verhandelde in voor lee- ken eenigszins begrijpelijke lezing wilde verschaffen. Zoo diende hij velen, en van die velen had elk op zijn beurt slechts een kleine hoeveelheid arbeid te zijnen be hoeve te verrichten. Het kostte hem veel tijd; vooral dan na de congres-uren; maar hij had een lange poos van absolute rust achter zich, om nog niet eens te gewagen van de vele jaren van rustige ambtelijk heid die daaraan waren voorafgegaan; en zoo werkte hij tot laat in den avond, en had De Middenweg, zonder de kosten voor een occasionaal te hebben gespendeerd, zeer goede overzichten, waarover een pro fessor van de gemeentelijke universiteit zich zelfs geroepen achtte, de hoofdredac tie een compliment te maken. Toen was Henri's geschiktheid voor den verslag gevers-arbeid voldingend bewezen, en gold hij als een considerabele kracht. Kwam ook aldra in aanmerking voor die soort Journalistieke onderzoekjes, waarbij tact en fijn onderscheidingsvermogen vereischt waren. Maar daarmee kwam hij helaas, weer op het gebied van het gladde ijs. Tot-nog-toe was zijn gebrek aan zin voor de leugen een charme geweest. Met een verwondering, die onmiddellijk tot be wondering steeg, had men opgemerkt, hoe hij in allerlei gevallen, waarin een Jour nalist zich het air placht te geven, meer verstand van eenig onderwerp te hebben dan hij inderdaad had, ronduit zijn on kunde beleed. Men vond dit ln iemand, die toch min-of-meer een geleerde was, van een treffenden eenvoud; en, meer nog: van een beschamende en veroverende distinctie. Maar nu kwamen er een paar gevallen, die inderdaad een tactvol op treden verelschten, en waarvoor hij in alle opzichten de geschikte man moest zijn. Doch tact, welk een voortreffelijke eigen schap ook op-zich-zelf, beduidt een soe pelheid, een verzwijging van sommige en naar voren brengen van andere elemen ten, waarbij de waarheid niet meer in pure naaktheid pleegt te blinken. Er was dan in de eerste plaats de quaes- tie van den uitvoer van wapenen naar Dultschland. In Fransche dagbladen was een heftige campagne gaande; zich steu nende op mededeelmgen van een fel-anti- miütairistisch deel van de Nederlandsche pers, beweerde men, dat Nederland wape nen leverde aan semi-offlcleele vereenl glngen in het ontwapende Dultschland; ze ontmoetten in die café's stadhuis-, politie-ambte- dergelijke bronnen van nieuws; „J?°esten die op geheimzinnige, nmL chefs verhulde wijzen "boet; en ook tegenover de ver werd het geheim te-dezen bewaard, en anderzijds ge- wat ook weer eenige vrij- beteekende. Dat alles en beetjes bijge- op hoe, in tegen- ambtenaarswereld, van ch eigenlijk geen misbruik want lui waren die col geen van allen, bevond hij; van „de courant" ging hun en onder- opzichte van andere bladen, solidarl- cpvachte van de hoofdredac- aioecên toch ook wel een bljzon- 'n "aardlgen primeur" te tterenri. speciaal het zwaar (B. Gevaar de loef af Ber,rt?s dan een heel nieuw le- aardig, eenvoudig, wèl;

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5