KARSO LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 Novemte, Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Burgerlijke Stand v. Leiden SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. VRAGENRUBRIEK. ping van een Volkenbondsleger een ge compliceerde zaak. Niettemin zal men het Fransche plan nauwkeurig onderzoeken en hoopt men op het geleidelijk ontstaan van een prac- tlsch plan. Volgens de bladen te Moskou zou, nadat Herrlot het Fransche ministerie van bul- tenlandsche zaken overgenomen had, be kend geworden zijn, dat tusschen Italië en Roemenië een geheime overeenkomst ge sloten was, die In tegenstelling stond tot het Fransch-Roemeensche bondgenoot schap. Herrlot zou ln Boekarest de opzeg ging van deze overeenkomst hebben ge- elsent onder bedreiging, dat Frankrijk anders het Fransch-Roemeensche verdrag zou opzeggen en zijn Balkanpolltlek zou veranderen. Volgens deze Russische onthullingen zou de Roemeensche regeering daarop toege geven hebben aan de Fransche elschen. Bevestiging van dit bericht van andere zijde ls niet ontvangen. De verantwoorde lijkheid voor de juistheid blijft dus voor rekening van de Russische bladen. DUITSCHLAND. Het begin van von Papen's aftocht? De Nazis weer in den Beierschen Landdag. De besprekingen van den rijkskanselier inet de partijleiders zijn gistermiddag be gonnen. Eerst werden de vertegenwoordi gers van het centrum, prelaat Kaas en rijksdagafgevaardigde Joos, ontvangen. Zij overhandigden den rijkskanselier een me morandum over het standpunt, dat het centrum inneemt ten aanzien van de hui dige situatie op het gebied der btnnen- landsche politiek. Dit ln reeds gemelden geest. In de namiddag uren werden ontvangen de voorzitter der Dultsche volkspartij, dr. Dtngeldey, en de leider der Belersche volkspartij, dr. Schiffer. Er bestaat nog altijd onzekerheid of een bespreking met Adolf Hitler tot stand zal komen; hij ls voor een conferentie uitge- noodigd, maar heeft er zich voorloopig toe beperkt de ontvangst der Invitatie te be vestigen. Hij heeft later een bedenktijd van 24 uur gevraagd, en zal heden zijn antwoord bekend maken. De rijkskanselier heeft zich genoodzaakt gezien, zijn voorgenomen bezoeken aan Stuttgart, Karlsruhe en Darmstadt af te zeggen, daar hij, gezien het resultaat van de gevoerde besprekingen met de partij leiders, het beter acht, opheldering van den polltieken toestand af te wachten. Over de bijzonderheden dezer besprekin gen wordt intusschen het stilzwijgen be waard. Dtngeldey heeft den kanselier zijn in stemming betuigd met het streven naar een nationale concentratie. Dit deed ook de centrumsvertegenwoor diger, prelaat Kaas, met dit verschil noch tans, dat laatstgenoemde den kanselier duidelijk te verstaan gaf, dat onder het huidige staatsbestuur dit streven tot mis lukking zou zijn gedoemd. Vermoedelijk zullen de mededeelingen, welke dr. Schaeffer. namens de Belersche volkspartij, den rijkskanselier heeft ge daan, ln wezen wel gelijkluidend zijn met de verklaring van prelaat Kaas. Van grooter belang zijn intusschen de verklaringen, welke de kanselier voor de partijleiders aflegde. Hij wees er met na druk op, dat de redding van Duitschland uit de tegenwoordige moeilijkheden in geen geval mag afstuiten op de personen- kwestie. Heden zal het kabinet bijeenkomen, om over den toestand te beraadslagen. Misschien zal de rijkskanselier zich on middellijk daarna naar den rijkspresident begeven, om dezen verslag uit te brengen; mogelijk echter zal dit bezoek eerst mor gen plaats hebben. Waarschijnlijk zal Hindenburg dan nog maals zelf de partijleiders consulteeren en hen vragen, welk program zij, ter vervan ging van het „huidige politieke staatsbe stuur" hebben voor te stellen, Deze consulten zul'en nog In den loop dezer week, anders begin der volgende week plaats vinden. In welke richting de beslissing vallen zal valt natuurliik thans nog niet met abso lute zekerheid te zeggen. In politieke kringen echter acht men de kansen, dat de partijen een uitweg uit de tegenwoor dige moeilijkheden zullen weten aan te wilzen. uiterst gering. Niettemin neemt de kans op een heen gaan van von Papen zienderoogen toe! De nationaal-soclalisten in Beieren zijn wederom tot de Landdagzittingen toege laten nadat zij oo 17 Juni voor 20 zittin gen waren uitgesloten. In de vergadering van het Senioren Convent van den Landdag verklaarde de voorzitter dr. Stang, dat de politieke en economische toestand samenwerking van a'Ic krachten dringend noodzakelijk maakt Zijn ontreden van 17 Juni was correct en nondzn i-plHk volgens het reglement van orde. Het was thans echter de tijd een streen door deze zaak te halen, wanneer de nationaal-soclalisten de nog aanhan gige aanktaeht bil het 8taatsgerechtshof zouden intrekken. De commissie voor het reglement van orde zou dan de kwestie van het draven van uniformen in de zit tingszaal nogmaals principieel kunnen be handelen. De nationaal-sor'sllsten verklaarden zich bereid hun aanwacht bii het Staats- gereehtshof in te trekken wanneer zij hun mandaat weer konden uitoefenen. Zij elsehten nrinelnieele opheldering van de vraag of voortaan nnrt'iuniformen in de Landdagzaal toegelaten zullen zijn. ZIJID-SLA VIE Een militaire conferentie. Te Belgrado wordt momenteel een con ferentie gehouden van de generale staven van Zuld-Slavlë, Tsjecho-Slowakije en Roemenië. Aan deze conferentie, die on geveer een week zal duren, nemen onge veer 40 generaals en stafofficieren deeL Omtrent de besprekingen dezer conferen tie verluidt eenerzijds, dat deze hoofd zakelijk het ontwapeningsvraagstuk be treffen. anderzijds dat de staven trachten te komen tot het uitwerken van gemeen- schaDnelllke Dlannen van actie. In de dag bladen wordt over de besprekingen een volledig stilzwijgen bewaard. ENGELAND. De prins van Wales te Belfast. Bezuinigingsvoorstellen. Gisteren heeft de prins van Wales te Belfast het nieuwe parlementsgebouw ge opend. De prins opende de vergadering met de voorlezing van een telegram van den Koning, waarin deze volk en parle mentsleden van Noord-Ierland geluk wenscht met het verkrijgen van een waar dig en fraai regeeringsgebouw en verder zijn beste wenschen uitdrukt voor het volk van Ulster. De prins voegde erbij, dat de hoop van zijn vader in de 10 jaren van Ulsters bestaan niet was teleurgesteld en en dat het Noord-Iersche volk met groote kracht en moed de moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd doorstond. Ook spr. voegde zijn beste wenschen bij die zijns vaders. Ormsby Gore, minister van openbare werken, droeg daarna het gebouw formeel aan den eersten minister Lord Cralgalm over, waarop deze in een toespraak den prins en de andere aanwezige autoriteiten dankte en verklaarde dat het gebouw daar stond als een onverbreekbaar bewijs van den band tusschen Ereeland en Noord- Ierland. De aartsbisschop van Antrim, primaat van Ierland heeft het gebouw daarna Ingezegend, waarop de vergadering gesloten werd en de prins naar het stad huis reed waar hij de adressen van wel komst van tal van vereenlglngen en corpo raties ln ontvangst nam. Later was er re ceptie voor de geestelijkheid, officieren van leger en vloot en particulieren. Gisteravond is het rapport verschenen van de economische commissie van parti culiere parlementsleden, waarin voorstellen gedaan worden, waardoor een bezuiniging op de begrootlnv zou kunnen worden be reikt van 100 000 000 p.st, d.w.z. een acht ste gedeelte van de geheele begrooting. Behalve deze economische voorstellen, heeft de commissie nog verscheidene an dere middelen aan de hand gedaan, waar door de beoogde bezuiniging nog aanmer. kelijk grooter zou kunnen worden. Onder deze voorstellen bevindt zich oa.: het ver- koooen van hulzen ln gemeentelijk bezit, verlaging van onderwijzerssalarissen, slui ten van scholen besnoeiing van de civiele diensten en van de salarissen der ambte naren, benevens langere werktild verla ging van de uitgaven voor dlniomatleke doeleinden, co-ordlnatle van de drie defen sieve diensten, afschaffing van den rang van eeneraal. opheffing van het fonds voor Rljkshandel e.d. 7tvrrci7p! AND. Nicole weigert voedsel. Nicole, de socialistische leider, lid van oen Nat'onalen Raad, die naar aanleiding tan de jongste onlusten te Genève was gearresteerd, weigert sedert twee dagen alle voedsel. SPANJE. Staking te Sevilla. Te Sevilla zijn gisteren de bakkers gaan staken en spoedig sloot het tram- en taxi- personeel zich bij hun aan. De stakings leiders probeeren ook de haven- en andere transoortarbe'ders te winnen. Politie en troepen zijn gerequlreerd om de orde te handhaven. De staking staat onder communistische leiding. Geniesoldaten voorzien de bevol king van brood. De trams werden, zoodra zij de remises verlieten, met schoten ont vangen. Bij botsingen tusschen syndicalisten en communisten zijn een aantal lieden ge wond. Ook in een vijftal dorpen in de provincie Sevilla wordt gestaakt. HONGARUF Rapport van Goembocs.. In de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft de minister-president Goemboes, rapport uitgebracht over zijn reis naar Rome. Hij constateerde als inleiding, dat de Hongaarsche buitenlandsche politiek natuurlijk in de eerste plaats eigen be langen nastreeft, maar toch tegen geen enkel ander land gericht is. De goede be trekkingen met Italië hebben hem er toe gebracht zijn eerste buitenlandsche reis als premier naar Rome te maken. Boven dien had deze reis ten doel het vriend schapsverdrag in overeenstemming met het wederkeerigheidsprincipe een dieperen economischen inhoud te geven en daar mede den moeilijken toestand van den Hongaarschen landbouw te verlichten. In Rome zijn mogelijkheden van ontwikke ling geconstateerd, op grond waarvan een Italiaansch-Hongaarsche economische commissie is ingesteld tot verlevendiging van de economische betrekkingen. Italië is het eerste land geweest, dat zoowel in het vraagstuk der herziening als in dat der ontwapening openlijk zijn standpunt te kennen heeft gegeven, waarvoor Hongarije Italië dankbaar is. In Rome is ook gesproken over de economi sche wereldconferentie, evenals over de conferentie voor de Oostelijke reparaties. Gebleken is. dat de buitenlandsche poli tiek van belde landen ook op deze pun ten volkomen overeenstemt, Eveneens is men er in geslaagd overeen stemming te bereiken over verscheidene reeds langen tijd hangende financieele kwesties, die in verband staan met de likwidatie van den wereldoorlog. Hiertoe behoort het probleem der zoogenaamde administratieve schulden, de kwestie der onkosten der Italtaansche militaire mis sies en grenscommissies etc., die thans al len definitief geregeld zijn. Met zijn bezoek aan den Paus heeft Goemboes als protestant zijn eerbied wil len uitdrukken voor den Heiligen Stoel, die steeds groot begrip heeft getoond voor de Hongaarsche belangen. Tijdens de od dit ranport volgende de batten. bleken bijna alle sprekers het eens te zijn met de door Goemboes ontwikkelde gedachten. De meesten wezen op de nood zakelijkheid van goede economische be trekkingen ook met de natuurlanden. Voordat Goemboes zijn rapport over de reis naar Rome uitbracht, gaf de minister van buitenlandsche zaken Puky, nog in lichtingen over de anti-Hongaarsehe Hetze in Boekarest Hij deelde mede, dat de Hongaarsche regeerine in deze aangele genheid in Pnekerest steooen had gedaan, die op hoffeliikp wijze door de Roemeen sche regeering zijn opgenomen. ITALIË. 10 jaar Fascisme, In de aanwezigheid van het corps di plomatique heeft de Kamer een korte zit ting gehouden, waarin er op gewezen werd, dat Mussolini tien jaar geleden zijn eerste rede als hoofd der regeering ge houden heeft. De Kamervoorzitter Giurattt huldigde Mussolini en zeide dat zijn be loften door de feiten overtroffen zijn. Mussolini verklaarde op zijn beurt, dat de viering van dezen tienden verjaardag een dubbele be teekenis heeft; 't Italiaan- sehe volk heeft een beslissenden stap naar voren gedaan en ik heb de zekerheid zijn wil tot uiting gebracht te hebben, zooals dat nooit het geval ls geweest. De leer, de instellingen en de werken van het fascisme zijn aan de orde van den dag in de geheele wereld. De waarheid kan enkel komen van den wil en het woord van Rome. Door een gisteren genomen besluit van den Itallaanschen ministerraad onder voorzitterschap van Mussolini zal aan een groot aantal antifascisten of fascisten eie tegen de fascistische dlscliollne hebben gezondigd, gratie worden verleend onder de bekende voorwaarden. Onder de be kende namen van begenadigden vindt men vooral die van een groot aantal In- tellectueelen, o.a. van den bekenden histo ricus nrof. Saivemml en van den vroegeren fascistischen perschef Cesare Rossi. TSJECHO-SLOWAKIJE. Communisten-leider gearresteerd. De hoofdredacteur van het communis tisch hoofdorgaan te Praag. Rude Pravo, Guttmann. is ln hechtenis genomen en naar het huis van bewaring overgebracht. De arrestatie is geschied op verzoek van de politie te Ostra, daar Guttmann in dit kolendistrict opruiende redevoeringen heeft gehouden. POLEN. Mislukte onderhandelingen met Dantzlg. De handelsbesprekingen met Dantzig ziin met een volledig fiasco geëindigd. De legatie van Dantzig publiceert een com muniqué, waarin gezegd wordt: Polen he.eft in zijn douanewetgeving ook maatregelen betrokken, die naar hun inhoud niets hebben uit te staan met de heffing van rechten, zooals bijvoorbeeld maatregelen op het gebied van het ge zondheidswezen. het veterinaire wezen en de veiligheidspolitiek Polen eischt thans dat de vrije stad ook deze, tegen zichzelf gerichte maatregelen zal erkennen, of schoon de vrije stad volgens artikel 211 van het Warschausche verdrag op dit ge bied volkomen zelfstandig is. Het inwil ligen der Poolsche eischen zou bijvoor beeld beteekenen. dat Polen den invoer van Duitsche boeken, brochures en dag bladen in Dantzig zou kunnen verbieden. Een verder punt van conflict ts. dat Po len het voor Dantzig zoo belangrijke z.g. „veredelingsverkeer" principieel niet meer wil erkennen. Een derde punt van conflict is de kwes tie der contingenten. Dantzig moet vele waren, die voor de structuur van zijn huishouding en het verbruik van zijn be volking noodzakelijk en ook in Polen niét aanwezig zijn. uit het buitenland betrek ken. Polen wil in die gevallen, waarin het oo zekere artikelen invoerrechten heeft uitgevaardigd, ook Dantzig beletten deze goederen te betrekken. Dantzig is echter vastbesloten deze door Polen geëischte algeheele inschakeling in ziin economisch geheel ten scherpste af te wijzen. Het zal thans zaak zijn der Vol kenbondsinstanties om de noodlge beslui ten te nemen ter vriiwaring van de in ge vaar gebrachte rechten van Dantzig en de uitvoering dezer besluiten te garandeeren. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Het rapport Lytton voor den Volkcnbonds- raad Offensief der Japanners tegen de vrijseharen. Het Chineesch-Japansche conflict zal Maandag, door de bespreking van het rapport Lytton voor de Volkenbondsraad in een beslissend stadium treden. Men vermoedt dat de behandeling van het conflict geruimen tijd in beslag zal nemen. Men neemt zelfs aan. dat de voornaamste taak van den Volkenbond: de oplossing van het geschil op grond van de voorstel len van het rapport Lytton, eerst na Kerstmis ter hand zal worden genomen De Japansche vertegenwoordiger heeft uit Tokio een document van 90 pagina's mee gebracht over het standpunt der Japan sche regeering. Dit document houdt zteh mgrkwaardlg genoeg, slechts bezig met de eerste acht hoofdstukken van het rap port Lvtton, dus niet met de praktische voorstellen, die de commissie tot regeling van het Mandsjoerijsche geschil gedaan heeft. Een lid van het Japansche hoofdkwar tier in Mandsjoerlje heeft verklaard, dat de Japansche en Mandsjoerijsche troepen het offensief tegen de Chlneesche vrij seharen hebben Ingezet. De opmarsch heeft plaats ln de districten Moekden- Tsjangtsjoeng Tsjangtsjoeng-Kirin en Moetkden-Kirin. De Japansche troepen hebben naar schatting 85.000 man achter zich, die onder bevel staan van generaal Tjan- ts.ieng. Dit offensief is ingezet ook al levert dat gevaar op voor het leven van de 250 Ja pansche niet-mllitalren. die door den Chl- neeschen bevelhebber Soe Ping-wen wor den gevangen gehouden als gijzelaars. Volgens een bericht uit Sjanghai zetten de vriischaren hun aanvallen tegen de Zuid-Mandsjoerilsche spoorwegstations In de omgeving van Kaizoean voort Het treinverkeer en ook de telegrnflsehe ver bindingen zijn onderbroken. Tegen An- ganki is een grootseheepsehe actie der vrijwilligers ln voorbereiding. GEBOREN: Maria. D. van A. van den Bos en M. Siera Arie Willem, Z. van P. Verboon en C. J. Prins Dirk, Z. van C. v. d. Voort en C. Hartevelt Willy, D. van W. de Clercq en E. J. C. van Dam Maria Wllhelmina, D. van G. Filippo en J. W. v. d. Steen. ONDERTROUWD: N. B. van Heljningen jm. 21 j. en M. van den Berg Jd. 20 j. GEHUWD: J. D. van der Born jm. eu A. M. Neute boom jd. A Kijk ln de Vegte jm. en M. M. Ruitenbeek jd. N. L. Segaar jm. en A. Helvenstein jd. M. W. van Zijl jm. en E. H. Ottes jd. GEVESTIGD: M. H. Arens, dienstbode, Wasstraat 3. G. W. Broggel, grafische ontw., J. de Witt- straat 20. H. A. Brongers, Vliet 13. J. C. Droste, Witte Singel 38. C. L. M. Engelkamp, Steenschuur 11. B. A. Gie- teling, Rljnsb.weg 93. Chr. Goddeijn, kantoorbediende, Breestraat 47. J. L. Goester, Nieuwe Rijn 8. J. J. de Graaft en fam., koopman, Janvossensteeg 3. C. W. de Greeff, winkeljuffr., Koninginne- Uan 47. W. A. A. M. Gubbels, contr. Berkel's Pat., Oude Vest 171. A. ter Haar, timmerman, v. d. Helmstr. 20 A. Kam en fam., winkelier, Heerenstr. 89. M. Hartog, chef-monteur. Boisotkade 5. H. J. Jansen, kantoorbediende. K. Ra penburg 14. M. HaasbroekKikkert en fam., Nonnensteeg 18. E. Knip, Rapen burg 51 R. S. Koekkoek en fam., bouw kundige. Utr. Veer 12a. H. W. C. Kos ters, Gerrlt Doustraat 8. H. C. van der Krogt en fam., boekhouder. 3 October- straat 37. C. G. A. Kuloer, winkelbe diende. Haarlemmerstraat 173. H Kuijf, expediteur. Nieuwe Beestenmarkt 23. J. Z. van der Laken, kellner. Plet Helnstr. 3 A. van der Linden, dienstbode, de Wet straat 4. W. F. van der Loo. Raoenb. 13. D. A. Louwerse avent v Do'Uie. S^enstr. 26. D. N. van Malssen en fam., Rijn en Schiekade 91 J W Mastenbroek Ra penburg 112 C. Mulder dienstbode Hein- siusstr. 9 W. II. van der Nat onderwij zer Witte Rozenstraat 40a S. Neels Gas. straat 3 Ridder C O. vo Raonard. Noordelnde 52 K. Schneider, dienst bode Donkerst. 19 A Schriel', id. Nieu we Rijn 103 M. A. Schrötter. id. Boter markt 1 P. Sjardijn en fam.. electricien v. Soeiikstr. 31 J. M Sleeers en fam., isoleerder. Heerensteeg 14 T. Titzins, in strumentmaker Bloemisflaan 36 A. W. Hendriks—Verhaar H. Riindiik 252 J. Velthuis huishoudster 3 Octoherstr. 41a. W F Vermorte landarbeider, Oude Sin gel 248a E. Vonk. De Wetstr. 25 E. A. van der Weliden. dienstbode Steenstr. 22 G J. O Zonnenberg, Rapenburg 4. VERTROKKEN. Abdulchamid Wirjosemlto, naar den Haag, Fr. Valentijnstraat 75 Ch. van den Berg, naar Utrecht, Weerdsing. W.Z. 49 bis A S. Th. van Berkel, naar den Haag. de SiUéstraat 129 H. Blaauw, naar Emmen, Boschlaan 4 M. C. de Bolster, naar den Haag, Pastoorwaranda 80 J. D. Chr. Brienesse, naar Dordrecht Zeehavenlaan 29 K. L. A. Drenth, naar Utrecht, Gitstraat 76 A. van Dijk, naar Alkmaar, Ds. Schaepmanskade 10 E. Franssen, naar Groningen, Kerklaan 44 W. Tli. L. van Geldrop, naar Roermond, Willem II singel 72 - K. Gies, naar Wit ten, Wannen 116 J. Glasbergen en fam., naar Oegstgeest, Geversstraat 65 J. F. Groenendijk naar Reeuwijk, 's-Gravenbr.- weg F. 29 A. Groeneveld. naar Oud- Beijerland, Kerkstraat 54 F. F. J. Grijp- ma. naar Enschede, J. W. Racerstraat 2 R. H. G. Haan, naar Leiderdorp, Konings straat 20 J. E. Haitsma Muiier en fam,, naar Wassenaar, L. Kerkdam 70 W. B. den Haan, naar Rotterdam, West Hagen- straat 94 B. Jansen, naar Wassenaar, L. Kerkdam 70 G. P. van Veen—Kante been, naar den Haag, Zuldwerflaan 8. E. Klettner, Landsbach H. A. M. Scha- genKuipers, Wognum, Kerkcbuurt C 67 - D. A. E. de Loos. Voorschoten, Leidsche- weg 141 P. A. de Loos, Voorschoten, Leldscheweg 141 O Lüling, Noordwijk, Hoofdstr. 46a J. C. E. baron van Lijn den, Lisse, Keukenhof J. Meijer, den Ham, E 184 S. R E. I. Neuwirth, Gall- neukirchen G. J. Noome, Delft, Oude Delft 206 G. J. Olthuis. Haag, Plet Heinstr, 17 E. M. Petri, Haag, Ruych- i rocklaan 100 H. la Rivière, Noordwijk, Huis ter Duinstr. 39 H. L. W. Kuyper Storm van Leeuwen en fam., Middelstum B. E. G. Stumpel, Boskoop, Reüerskoop 37 E, Stutterheim, Hilversum, Wagner- laan 24 M. Veenstra, Oegstgeest, Wil- helminapark 29 - C. Vermulm, Haag, Oude Scheveningscheweg 56 F. Voigt, Buda pest, Thököly ut 114 J. Wassenburg, Haag, le v d. Bosehstr. 301 S. Berke meier—Webbers, Rijnsburg, Burchtstr. 3 - A. M. van Ingen SchenauWetselasr, Leiderdorp. Koningstr. 10 Jhr. H. Wlehers. Haag. Frankenslag 9b G. van Zuijlcn, Sassenheim, Tylloosstr. 38. De navolgende schepen zijn morgen in radiotelegrafiscbe verbinding met het daarnaast vermelde kuststation. Baloeran Scheveringen Radio Cottica idem Dempo, idem Houtman idem Joh. van Oldenb.. idem Kota Baroe, idem M. van St. Aldeg.. idem Poc- lau Bras, idem Poelau Roeblah. idem Van SpPÏ'ergen, idem S'U'-vp-ant, (dpm Takman, idem Ven zuela, idem A phe- ra't. Amaralino Radio. RECLAME. GEEN VERKOUDHEID Hoe deze te voorkom(ll Indien ge verkouden of gri(. sprenkel dan 10 a 15 druppel een nieuwe wetenschappelijk! ding op Uw zakdoek en adem de dampen diep in, die hiervan opstijgen. Karsote een radicaal verdel gingsmiddel voor bac teriën van verkoudheid en griep. Bij 't opsnui ven dringen de ver- frlsschende. bacterie- doodendc dampen tot in de kleinste hoekjes van neus, keel en luchtkana- len. Bijna onmiddellijk daarop is de neus geopend, de keel ont daan van slijm, de geïrriteerde s verzacht. Uw verkoudheid is Karsote doet verkoudheden en heid in enkele uren ophouden en e ernstiger aandoeningen. is verkrijgb. bij alle apoth. en dicj f. 0.90 per flacon zakfon en f. 1.50 p. flacon (2 maal de klein DE UITSLAG DER DEENSClJ VERKIEZINGEN. KOPENHAGEN. 17 Nov. (V.D.I.I den voorlooplgen eind-uitslag van J sche verkiezingen zal het nieuwe ij als volgt zijn samengesteld: Venstre-partij 39 zei Conservatieven 27 zei Sociaal-democraten 62 zei Burgerlijk radicalen (Dem.) 14 zej Noord-Sleeswijksche partij 1 Rechtspartij 4 z:t| Communisten 2 zeg Hoewel de conservatieven een i ning hebben behaald, wordt de reg meerderheid, die bestaat uit democraten en burgerlijke dena hierdoor niet aangetast. De rej partijen beschikken over 76 van| zetels. De communisten, die voor hel zelfstandig aan de verkiezingen dei hebben een behoorlijk succes tet komen met twee leden in het De nationaal-socialisten kregen I slechts 756 stemmen, Minister-President Stauning den verkiezingsuitslag als een voli vertrouwen van het land in het woordige kabinet. De Minister vaal landsche Zaken Munch verklaardtf de eerste verkiezing is, waarbij eel ring tijdens een crisis een ove^ heeft behaald. o1 DE ONTWAPENING LONDEN, 17 November. (Reuter)] verklaring van den Brltschen van buitenlandsche zaken. Sir Ij mon, over de Brltsche ontwapenlf tiek. welke hedenmiddag te Gtcf worden afgelegd, zal eveneens hef dag te Londen ln den vorm van i boek worden gepubliceerd, dat d zal dragen: „Verklaring van dfj van de regeering van Zijne Ma|« het Vereenigde Koninkrijk inzake^ wapening in verband met de elsch tot gelijkgerechtigdheid. O.a. zal in dit stuk worden uiteg dat de Britsche regeering van mer dat de tijd voor eenzijdige bert voorbij is. PARIJS, 17 Nov. (Reuter). sche minister van oorlog, Paul B i van meening. dat het Fransche 161 vormd moet worden, ongeacht wil sluiten van Genève. De organisatie van het leger is «1 en heeft niet de lessen uit d::| van 1914 getrokken, als hieruit ky waren. HUWELIJKSGERUCHTEN PARIJS, 17 Nov, ReuterV De ~<A editie van de „New-York Herald uit Boedapest, dat het gerucht f een vereeniging tot stand zal ko„- schen den pretendent van den wj schen troon Prins Otto van HaajT te Steenoekerzeel in België verbW jongste dochter van den kom Italië, prinses Maria Franceses. TREEDT REGEERING VON BERLIJN, 17 Nov. (W.B.) - kabinet is hedenmorgen om 11 gekomen. Van te voren had de ra»! lier besprekingen met verschillen» ministers. t,1 Volgens het oordeel van P°"; J gen is wellicht het resultaat o"| sprekingen, dat de rijksregeew-ij ontslag bij den rijkspresident zs' 1" Von Papen zal eerst van®'rji vijf uur door den rijkspresident o 5 worden. Vóór dien tijd is SKn te wachten. Het Wolffbureau verneemt. «rZ dende personen der nat. seej memorandum hebben uitge®e"' nat. soe. regeeringsprogramma kan worden, en dat het niet is. dat Hlt.tler r'tt f Papen zal laten overhandigen- van een persoonlijk onderhout" te hebben. ..u Kiltler heeft zich wel here" steld voor een onderhoud ®e I Hindenburg. A. van G. te L. Voorzoover ons be kend bestast hier ter stede een dergelijke vereeniging niet. LOODS INGESTOBT HALIFAX (Nieuw Schot la®.'4 (Reuter) Ten gevolge var ">l van een loods, waar vlscn J zijn vier werklieden gedood.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2