LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 Novemlei PARLEMENTAIR OVERZICHT Losse nummers van ons BUITENLAND. TELEGRAMMEN, Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. BAZAAR CHR. JEUGDHULP. f. 1200.opgebracht. Het bazaarcomité v. d- Toevlucht voor Chr. Jeugdhulp bericht met grooten dank aan allen, die er toe medewerkte dat de bazaar netto f. 1200 heeft opgebracht. Dit is een heele stap in de goede richting; maar wij zijn er nog lang niet. Het bazaar- comité blilft daarom nu als comité voor het bouwfonds aan het werk, en hoopt nog wel van zich te laten hooren. Giften voor het fonds worden lntusschen dank baar aanvaard. Ter voorkoming van mis verstand wordt nog medegedeeld, dat het bouwfonds afzonderlijk wordt beheerd, zoo dat giften voor dat doel niet in de gewone exploitatiekosten van de Toevlucht worden opgenomen. De inrichting heeft dan ook nog bij voortduring aller steun noodfg. Voor den uitslag der verloting van schilderijen etc. zie men de kleine advertentie in dit blad. Prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, die eenigen tijd in het Sint Elizabethzie- kenhuis verpleegd is geworden, heeft van daag die inrichting geheel hersteld ver laten en hoopt a s. Maandag zijn colleges te hervatten. Voor 't alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de da mes W. J. Nolet (Leiden) en D. E. Vos (Den Haag) en de heer A. G. de Ruiter (Rot terdam.) Wij vestigen er de aandacht op, dat de in onze „Uit het Rijk der Huisvrouw '- bijlage geplaatste recepten bedoeld zijn voor 6 personen. Bij de politie zijn twee onbeheerd op den openbaren weg gevonden rijwielen te bevragen. (Vervolg van het Derde Blad). TWEEDE KAMER. MINISTER DONNER AAN HET WOORD. Laat op den avond heeft de Minister van Justitie, de heer Donner. nog geantwoord. Hij ving zijn rede aan met de opmerking in het algemeen thans op de bezuinigingen niet te zullen Ingaan; hij kan daar later op terugkomen. Vitale belangen worden echter niet geschaad, dat kan wel reeds verklaard worden. Over de reorganisatie der politie is in verschillenden zin gesproken. Spr. heeft reeds te kennen gegeven dat het denk beeld der commissle-Welter hem op dit tijdstip allerminst geëigend voorkomt. Een ingrijpende reorganisatie is thans niet aan te bevelen. Bezuiniging zou er trouwens momenteel niet van te verwachten, zijn. Samenvoeging van Rijkspolitie zou een overgangstijdperk vorderen waarvoor de omstandigheden thans niet geschikt zijn. 's Ministers standpunt t.a.v. de nationali teit der gehuwde vrouw is niet veranderd. De zaak Is ook voor Indië van belang en dus moet ze wel tot vertraging aanleiding geven Ten aanzien van de critiek op recht banken en vooedljraden sloot hij zich aan bij den heer Van Hellenberg Hubar. die den goeden naam onzer rechtspraak wel wat veel in het gedrag zag gebracht. Te genover den heer Drop verklaarde de Minister dat in de Nederlandsche recht spraak geen roomsch recht overheerscht en dat ook tn het geval te Breda, de noo- dige objectiviteit is betracht. De desbe treffende beschuldigingen achtte de Mi nister weinig minder dan verbijsterend. Verkeersongevallen zijn hier meermalen besproken. De meeste oomerkingen berus ten echter in eerste Instantie bij den Mi nister van Waterstaat Od het gebied van regeling van het recht is hier voor den Minister van Justitie niet veel te doen. Zelfs in ernstige gevallen geeft niet zelden de kwestie van schuldmisdrtif een geheel anderen kant aan de zaak De oolttie moet zich overigens niet teveel begeven in de waardeering van feiten; het vraagstuk der verblindende verlichting is nog in onder zoek. Ztin Excellentie zou echter aan de auto-ongevallen soeeiaal zijn aandacht wilden Verotlchte verzekering van wette lijke aan*mrake!ilkbeid zou geen orikkel tot voorzichtigheid b°teekenen. De kweri'e van het onbevoegd gebruiken van auto's za' nog eens worden nagegaan. Wat betreft de sen'at'eberichten in de pers een algemeene vermaning achtte de Minister niet oo baar n'iats. E?n regeling der berichtgeving wave toch voor de regee ring niet mognhik en gewen=eht. Hil ver- w°« naar de MPmorie van Antwoord. De toeoassing der Zondawwet hangt mede af van de nlaateehike sfeer. De oo merkingen over ren uniformverbod aan roerend zei de M-nister dat hier een ter rein is vol voetangels en klemmen Het vraagstuk is echte1* bii hem aanhangig Hierna wed»n de a'gemeene beschou wingen over de begrooting gesloten. Donderdagavond voortzetting- zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. W1JTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VER BURG. Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa A SOMERWIL Azn Hoogew 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat 126 Joh. HOGERVORS1Haar! str I 28 en bij BOEKHANDEL VAN DF.R VEEN Geversstraat No. 59 Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d VOOREN. H Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. DE ALGEMEENE TOESTAND. Schulden en Ontwapening. De Belgische nota over het Schulden- vraagstuk is gisteren overhandigd. Zij sluit zich geheel aan bij de Engelsche en Fran- sche zienswijze. Van een vooraanstaande figuur op het Amerikaansche departement van de Schatkist, die zich met den door de nota's van Engeland, Frankrijk en België ge schapen toestand moet bezig houden, heeft de vertegenwoordiger van Wolff te Was hington vernomen, dat bij beide politieke partijen krachtige ontstemming bestaat, niet zoozeer over het algemeen verwachte verzoek zelf, als wel over het tijdstip en den Inhoud. Men is niet te spreken over de haast, waarmede de geallieerden hun verzoek hebben Ingediend, op een oogen- blik toen alle stemmen der presidentsver kiezing nog niet eens geteld waren. Men neemt op het departement van de Schatkist op het oogenblik aan, dat in ieder geval een moratorium verleend zal worden, maar dat alleen Engeland uitzicht op verlaging van rente heeft. De stem ming tegenover Frankrijk, dat goudvoor raden oppot en voor wapening groote be dragen uigeeft, is in het algemeen afwij zend. Zelfs de leidende Republikeinen in den Senaat verklaren, dat Amerika alleen betalingen elscht, wanneer het buitenland in staat ls te betalen, maar als het bui tenland geld uitgeeft voor bewapenlngs- doeleinden, dan kan het zich niet op on vermogen beroepen. In Democratische kringen is men ontstemd, dat men Roose velt dadelijk na zijn verkiezing met dit vraagstuk lastig valt. Hoover heeft besloten na de a.s. bespre king met Roosevelt een conferentie van de democratische congresleiders bijeen te roepen, teneinde met hen te onderhande len over de vorming van een Ameri- kaansch Eenheidsfront in de kwestie der oorlogsschulden. Financieele kringen verdedigen een ver laging der oorlogsschulden, aangezien naar hun meening, het mogelijk is, dat ook de particuliere schulden gevaar loo- pen, wanneer door de afwijzende hou ding van het congres de Europeesehe schuldenaren gedwongen zouden zijn tot het staken der betalingen. Het verluidt, dat president Hoover een verlenging van het moratorium en een verlaging van de oorlogsschulden wen- schelijk acht. Het staat echter vast, dat deze opvatting zonder medewerking van het congres niet door te voeren is. De moeilijkheid van dit probleem wordt klaarblijkelijk in de landen-schuldenaren onderschat. De partij van Roosevelt wijst iedere verantwoordelijkheid voor Maart af. Het is derhalve moeilijk te zeggen, hoe een totaal oplossing tot stand zou moeten komen. De regeering Hoover hoopt, dat door de opstelling van een boven de par tijen uitgaand program een regeling in de oorlogsschulden-kwestie tot stand ge bracht kan worden. Van Duitsche zelf-officieele zijde wordt over het Fransche ontwapeningsplan o.a. gezegd: Het plan wordt reeds terstond gekarak teriseerd door den opbouw ervan, niet als ontwapeningsplan doch als plan voor de politieke organisatie van Europa volgens het bekende Fransche standpunt. In nieuwen vorm vindt men de oude idee van het protocool van Genève, die in laatste instantie neerkomt op de verzekering van den territorialen status quo. Daarbij heeft he*, plan twee belangrijke logische con structiefouten. Het verbindt maatregelen die terstond verwezenlijkt kunnen en moe ten worden met maatregelen, voor welker uitvoeringen lange tijd noodig is. Het doet veiligheidsvoorstellen die als voorwaarde een reeas voltrokken algemeene ontwape ning en een zekere gelijkheid van bewape ning tussch alle staten veronderstellen. De kwestie der Duitsche gelijkgerechtigheid blijft ook in het Fransche plan een onbe- anwoorde vraag en een verwezelijking der Duitsche eischen wordt uitgesteld naar een onbepaalde toekomst, al wordt er dan ook een soort kader geschapen, waarbin nen alle staten dezelfde legerorganisatie moeten vormen. Na de diverse hoofdstukken te hebben nagegaan, concludeert men dat alle voor uitzichten op ingrijpende en radicale ont wapening ontbreken. De gelijkgerechtigd hei en de veiligheid die het gevolg van algemeene ontwapening hooren te zijn, wordt anderen staten niet gegarandeerd. Te Londen is men het klaarblijkelijk met dit alles niet geheel eens. Afgewacht moet worden wat de Amerikaansche regeering, die het thans zoo dringende probleem der ir.tereeallieerde schulden in verband met de ontwapening heeft gebracht, erop heeft aan te merken In het bureau der Ontwapeningsconfe rentie is gistermiddag het debat voortge zet over de verschillende ontwapenings rapporten. De vertegenwoordiger van Uruguay Puero, die den 22 September van het bureau opdracht had gekregen, rapport uit te brengen over de zware artillerie en tanks, verklaarde dat hij intusschen In contact is getreden met verschillende delegaties ten einde het definitieve cijfer vast te stellen voor de beperking der tanks en zware artillerie. De rapporteur zelde evenwel nog niet ln staat te zijn het bureau der ontwapeningsconferentie reeds thans definitieve besluiten voor te leggen, aangezien er nog geen hoop op is, over deze kwesties toenadering te verkrijgen, welkt het uitzicht opent voor het aannemen van een rapport der ontwapeningsconferentie, hetzij met algemeene stemmen dan wei met meerderheid van stemmen. De moei lijkheden van de hem gestelde taak zijn eng verbonden met de oplossing der beide belangrijkste ontwapeningsvraagstukken, n.l. de rechtsgelijkheid en de veiligheids.. Hij sprak de hoop uit. dat deze beide kwesties spoedig met gunstig resultaat zullen worden geregeld, ten einde hem daardoor zijn buitengewoon moeilijke taak te verlichten. Na den terugkeer van Norman Davis uit Rome zijn tusschen de marinedeskundigen der Engelsche. Fransche. Italiaansche en Amerikaansche reeeprineen streng ver trouwelijke besprekingen begonnen, die aanvankelijk slechts liepen over de vraag hoe de groote tegenstelling tusschen de Italiaansche en de Fransche politiek over brugd kon worden. Tot nog toe zou nog geen voortgang zijn gemaakt. Too ral het Fransche voorstel tot het sluiten van een Mtddellandsche Zee-pact stuit op grooten tegenstand. Het initiatie! tot deze besprekingen zou door Engeland zijn genomen. DUITSCHLAND. De socialisten weigeren te onderhandelen met von Papen - IVarmbold optimistisch Pruisen en het Rijk. De soc.-dem. Rijksdagfractie heeft ge weigerd met von Papen te onderhandelen. Het besluit is aldus gemotiveerd. Rijkskanselier von Papen heeft door den Rijksdag twee malen achtereen te ontbin den het Duitsche volk twee keeren zijn oor deel over de regeeringspolitiek gevraagd en twee maal een vernietigend antwoord ge kregen. De grondwet geeft hem niet het recht, verdere onderhandelingen te voe ren. Zij verplicht hem veeleer af te treden. Hij heeft in zijn in het openbaar uit gesproken redevoeringen de partijen ge hoond en diegenen die zich tegen zijn politiek kanten, vijanden van het volk ge noemd. Zijn geheel optreden maakt hem ongeschikt om met de sociaal-democraten te onderhandelen. De sociaal-democratische partij ziet in rijkskanselier von Papen den zaakwaar nemer van 'n onbeteekenende minderheid, welke niet schuwt haar eigen klasse-belan gen te behartigen. Het bestuur der sociaal-democratische ï'ijksdagfractie kan uit al deze overwegin gen geen resultaat verwachten van de voorgenomen bespreking. Het bestuur acht het evenwel noodzakelijk in het openbaar zijn stem te verheffen tegen een politiek, welke zich met iederen stap verder verwij dert van den grondslag van het recht. Voorts wordt in de resolutie verklaard, dat het fractiebestuur zich op de scherp ste wijze kant tegen de openbaar bespro ken misdadige plannen welke ten doel hebben, de bij besluit van de nationale vergadering rechtmatig tot stand gekomen grondwet langs ongrondwettigen weg te wijzigen. In de resolutie wordt ten slotte het af treden der rüksregeering geëischt. Van regeeringswege wordt er op gewezen dat het feit. dat de Rijkskanselier zich in verbinding stelt met de partijen volstrekt niets ongewoons is. Het is altijd gewoonte geweest dat deze besprekingen tusschen de verkiezingen en de opening van den Rijksdag niet door den Rijkspresident maar door den leider der regeering werden ge voerd. In dit geval komt er nog bij dat Rijksminister von Papen de onderhande lingen op uitdrukkelijken last van den Rijkspresident voert. De weigering der soc. democraten wordt in regeerirzskringen als een agitatiemiddel en een vlucht uit de verantwoordelijkheid opgevat. De soc-de- mocratie. verklaart men verder moest lie ver zeggen wat zij in de plaats der tegen woordige regeering stellen wil. De eisch dat de regeering zal aftreden is juist van het standpunt der fórmeele democratie uit ongerechtvaardigd omdat de kwestie van een ontslag ook on„er normale omstandig heden eerst na een motie van wantrouwen acuut wordt. De Rijksminister voor Economische Za ken, dr. Warmbold heeft gistermiddag een redevoering gehouden, waarin hij vaststel de. dat thans de eerste aanwijzingen merk baar zijn voor een zekere verbetering na een jarenlange crisis. Men mag de ge rechtvaardigde hoop hebben dat deze voor boden voor een verbetering ook in de ko mende maanden zullen blijven aanhouden en dat. indien zich geen bijzondere om standigheden zullen voordoen in het a s, voorjaar een nog duidelijker zichtbare ver betering zal intreden in den economischen toestand van de belangrijkste landen en ook van Duitschland. Deze eerste kiemen der hoop moeten evenwel zeer zorgvuldig worden gekoesterd. De minister wees in het bijzonder op de verbetering van de prij zen voor grondstoffen en de buitengewone liauiditeit van de geldmarkt in de belang rijkste economische gebieden der wereld als eerste voorwaarden voor de ooheffing crisisverschijningen en voor het begin van een economische verbetering. De constitutioneele commissie van den Pruisischen Staatsraad heeft de positie besproken van den Pruisischen Staatsraad na het arrest van het Rijksgerechtshof. Vernomen wordt dat de Staatsraad heeft vastgesteld zich volgens het arrest van Leipzig te moeten houden aan de regee ring Braun. Aan de commissoriale regee ring en de regeering Braun moet het wor den overgelaten het eens te worden ten einde het den Staatsraad mogelijk te ma ken de hem bij de Grondwet toegekende rechten uit te oefenen. Een definitieve beslissing is in de aangelegenheid evenwel nog niet genomen. Op verzoek van den plaatsvervangenden Rijkscommissaris voor Pruisen dr. Bracht, heeft gisteren een onderhoud plaats gehad tusschen dr. Bracht en den vertegenwoor diger der regeering Braun, Ministerial- direktor Brecht. De bespreking diende tot voorbereiding van het nog deze week ver wachte tweede onderhoud' tusschen Rijks kanselier von Papen en ministerpresident dr. Braun. waarin een mogelijkheid ge zocht zal worden tot oplossing der ge schillen, die uit het vonnis van Leipzig zijn ontstaan. De datum voor dat onder houd is nog niet vastgesteld. ROEMENIE. Troonrede van koning Carol. De koning van Roemenië heeft gisteren het parlement geopend met een troonrede, waarin hij als doel van de buitenlandsche politiek de consciëntieuze inachtneming van de verdragen, onwankelbaar vasthou den aan de bondgenootschappen, ontwik keling van vriendschappelijke betrekkin gen met alle staten en nauwe samenwer king met den Volkenbond noemde. Ter bespoediging van den economischen en financleelen opbouw had de vorige re geering de technische hulp van den Vol kenbond gevraagd. De huidige regeering zou de onderhandelingen voortzetten om een ODlosslng in het belang van dat land te verkrijgen De financieele politiek zal gegrond zijn op de met zware offers ver kregen stabiliteit van het ruilmiddel. FRANKRIJK. De begrooting voor 1933. Gisteren ls in het Fransche parlement het algemeen overzicht rondgedeeld van ce begrooting voor 1933. Daarin wordt ge zegd. dat het oorspronkelijk tekort op cieze begrooting 12.600 millioen bedroeg. De wetten op het herstel van het even wicht en de Conversie der renten, in 1932 aangenomen, brengen dit tekort reeds tot 8 milliard terug. De verscherpte controle bij de Inning der Inkomstenbelasting en enkele fiscale regelingen zullen 2600 mil lioen opbrengen. Een leening zal de be grooting met 1500 millioen verlichten, 1.550 millioen worden overgebracht op 't plan voor de nationale uitrusting en 2.070 wor den uitgespaard door de oprichting Van «en kas voor de oorlogspensioenen. Het resteerende tekort van 2 milliard wordt gedekt door nieuwe bezuinigingen, waarvan 773 millioen op de ambtenaars salarissen en 595 op de oorlogspensioenen en die der oud-strijders. Tenslotte be draagt de begrooting voor 1933 47.802 mil lioen, met een overschot aan inkomsten van 22 millioen. ENGELAND. Ottawa in werking - Uit de Iersche Dail. De overeenkomsten van Ottawa zijn gis teren bekrachtigd en te middernacht in werking getreden. In de Iersche Dail heeft Cosgrave, de vorige premier gisteren een heftigen aan val ger.cht op de regeering en haar poli tiek. Hij zeide, dat de regeeringspersonen op zoodanige wijze waren opgetreden, dat zij zich zelf als het ware te Londen reeds hadden buitengesloten vóór de onderhan delingen nog waren begonnen, en na de mislukking, die zij ook hadden kunnen weten, hebben zij land en volk in een roekeloos avontuur gestort, dat misschien op een politieke, maar in elk geval op een economische ramp voor Ierland zou uitloopen. Een roekeloozer stel ministers werd nergens ter wereld gevonden. Een motie van wantrouwen werd echter met 7570 stemmen verworpen. RUSLAND. Verscherping van ontslag. De regeering heeft een decreet uitge vaardigd, waardoor de tot nog toe gel dende regeling, volgens welke ontslag was toegelaten na een onnoodige werkverzuim van drie dagen in zooverre gewijzigd wordt, dat de arbeider dan rekenen kan op ontslag uit het bedrijf, wanneer het onnoodige werkverzuim ook slechts één dag duurt. Het decreet motiveert deze verscherping van de bestaande bepalingen hiermede, dat onder de tegenwoordige omstandig heden, bij het ontbreken van werkloos heid, een door de vingers zien van on- noodig werkverzuim gedurende 3 dagen, aanspoort tot onverschilligheid en dat aldus het normaal verloop van de pro ductie gestoord wordt en de belangen van de werkenden benadeeld worden. SPANJE. Nieuwe onlusten. In verschillende deelen van Spanje zijn opnieuw ernstige onlusten uitgebroken. In de provincie Badajoz werden huizen van grootgrondbezitters overvallen, waarbij de landarbeiders trachtten, de oogstvoorra- den te plunderen. Bij botsingen met de politie werd één persoon gedood en velen werden gewond. Te Villanueva werden door de politie gearresteerde personen bevrijd door arbei ders, die een optocht hielden met roode vaandels en de grondbezitters, die hadden geweigerd, den arbeiders een deel van den oogst af te staan, opgesloten. De studenten van de juridische faculteit aan de universiteit te Granada zijn uit protest, tegen het feit, dat uit politieke overwegingen een honderdtal hooge juri dische ambtenaren en rechters op pen sioen werden gesteld, in staking gegaan, evenals de studenten te Madrid en Bilbao. VEREENIGDE STATEN. De drooglegging. In uitgestrekte gebieden der Vereenigde Staten kan reeds gezegd worden dat de drooglegging haar tijd gehad heeft. Al coholische dranken worden openlijk ge bruikt zonder dat od eenigerlei wiize dooi de autoriteiten wordt ingegrepen. De gouverneur van Californië heeft reeds bekend gemaakt, dat hij een 1000- tal personen die in de gevangenis zitten wegens overtreding der Drohibitiewetten, od vrije voeten zal stellen. In tal van andere staten heeft het gerecht honder den zaken laten vallen, die behandeld moesten worden wegens overtredingen on dit gebied. In de groote hotels in N.-York worden „hars" ingericht en kelders in orde gebracht in afwachting van de bliide ge beurtenis. Groote brouwerijen, die de lange droge nerinde zonder al te veel schade aan de inrichting overleefd hebben door zich te wernen od de fabrikatie van alcohol vrij bier, worden weer od orde gebracht om aan haar oude bestemming te voldoen. DAMMEN. DAMCLUB „GEZELLIG SAMENZIJN" LEIDEN. Hedenavond vindt de voortzetting van de bordenwedstrijden plaats; tevens wordt een probleemwedstrijd georgani seerd voor de leden en donateurs. De lei ding berust bii den heer De Jeu. die zich verdei '.".chikhaar stelt tot het geven van theoretisch en nractisch onderricht in dammen aan leden en donateurs. DE SCHULDENKWEST1H NEW YORK. 16 Nov. (Route, correspondent van de „New Yom schrijft aan zqn blad, dat T de wederverschijning van heft vraagstuk in scherpen vorm in lijke positie is geplaatst. Wannjft tegenover de Europeesehe debite gaand betoont, riskeert hij het t de machtige Hearst-pers en de centra in de midden-westelijke Waneer Roosevelt eischt dat E~ op de letter zijn verplichtingen zal hij de zaken- en de financieel) van zich vervreemden, die voor langrijkste deel geconcentreerd u Oosten, daar deze de oorlogssch een hindernis voor het herstel va reld beschouwen. Bovendien he Amerikaansche banken, vooral nere. landelijke banken, groote r Duitsche obligaties op korten te- Wanneer Roosevelt eischt dat I logsschulden geëischt wordt, is groot dat de vroeger geallieerde sche mogendheden het voorloooi» tot schrapping van de herste van Duitschland weer te niet doe door de betaling van Duitschland cullere schulden dubieus wordt. De beste weg door Roosevelt oa dilemma te komen, zou zijn dat ratorium voor een jaar wordt met de uitdrukkelijke vaststelling geen oblige van de Vereenigde teekent. Dit zou den nieuwen president ven het vraagstuk diepgaand lt deeren en de radicale democraten tusschentijd wat te kaïmeeren. van meening is dat herzienim Europeesehe schulden wenschelijl WASHINGTON, 16 Nov. (Reï Rainey, de leider der democraten Huis van Afgevaardigden heeft vi dat iedere poging tot herziening logsschulden in het tegenwoorcfe volgende Congres, tot misluk1-' doemd is. NEW YORK. 16 Nov. (Reuter), sprekingen tusschen Roosevelt en zullen waarschijnlijk niet voor de week Dinsdag of Woensdag DE HOUDING VAN HET CEtT BERLIJN, 16 Nov. (Wolff). - ding van de Centrumspartij ten van de grondwet- en kieswet-her komt tot uiting in een artikel t partij-orgaan der Centrumsoartn Volksblattes der Zentrumspartei), o.a. verklaard wordt .dat een bende regeering geenszins haar tc behoeft te nemen tot dictatoriale den. Wij verwerpen alle plannen de ring tot uitschakeling of beper" rechten van de Volksvertegenw De Centrumspartij kan niet ins met het oprichten van een H" dat hoofdzakelijk zal worden same uit niet gekozen doch benoemde 1 dat dan in staat zou zijn de rech den Rijksdag te benerken. Wij eischen daarentegen, dat de van den riiksnresident nauwkeurig vastgesteld, met name wat bet - bevoegdheden uit hoofde van arti Wij verwemen verder het wijzi: de kieswet door aan sommige een m"rvoud'g stemrecht te pet De Centrumsnartü erkent dat breken ziin aan de bestaande doch deze behoeft niet zoo ir.- veranderd te worden als deze r dit wil. Het kleiner maken van de kievit en ftenerking van het aantal Kist, reeds het gewenschte gevolg heb DE TYPHOON OVER JAPJ!' TOKIO. 6 INov. (Reuter). - Mej dat in den storm een veertigtal vi. schepen, thuisbehoorende te Ta den oostkust van Jaoan. verloren gaan met hun bemanning van tot konnen. Volgens de laatste berichten Tokio zes menschen om het leven m°n en in de nahm-ige districten wüt 82 worden vermist. 4792 huizen werden geheel verni VERKIEZINGEN IN DENEMAB KOPENHAGEN, 16 Nov. 'Reuter' vonden de verkiezingen plaats W® Folketing. In verband daarmede de communisten in den afgeloopep op het Paleis van Justitie op dej-j" en de Koning Louisebrug de rooo geheschen, welke slechts met moei de politie kon worden verwijderd. MIJNONGEVAL. LONDEN, 16 Nov. (Reuter). Bij ploffing in een mijn bij Glasgow zt werkers om het leven gekomen en stig gewond. BURMA, BLIJFT BIJ IN1® RANGOON, 16 Nov. (.V.D.J W vende vergadering heeft de voor»1 afscheiding van Burma van Run- pen met 3829 stemmen en 9 01 D-TREIN BIJ DEN CHINEESS OOSTERSPOORWEG BESCB PEKING, 16 Nov. (V.D.). - Wladiwostok—Charbin werd WI seeren van het station Erdsj'W den Oost-rihineeschen SP00,,^; Chineesche bandieten b escnojji Chineesche passagiers werdeD 1^- wijl het aantal gewonden 20 zou Het vuur werd echter be-Ct* de treinwacht. zoodat de tTt!% worden aangehouden De Janan expeditie is uitgezonden orn langs den spoorweg te bescD'»" i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2