DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORF LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 16 Novemljj, GEMENGD NIEUWS. H£KV€A GRATIS RECHTZAKEN. GEMEENTEZAKEN. DE JUWEELENDIEFSTAL BIJ DR. IR. PHILIPS. Invrijheidstelling van drie gearresteerden bevolen. Gemeldt wordt, dat de rechtbank te 's-Gravenhage Invrijheidstelling van de drie personen, die gearresteerd waren in verband met de inbraak en Juweelendief stal bij dr. Ir. Philips, heeft bevolen, aan gezien het vooronderzoek geen voldoende aanwijzingen voor hun gevangenhouding heeft opgeleverd. Deze drie personen, waaronder een vroegeren hulsknecht, zijn gisteren ter beschikking van den Vreemdelingendienst te 's-Gravenhagt gesteld, die hen vermoe delijk over de grens zal zetten. De aanvraag om uitlevering van den vierden verdachte, die onlangs te Berlijn was gearresteerd, komt hiermede te ver vallen. Als verdediger ln deze zaak was opge treden mr. E. F. Moresco te 's-Gravenhage. BRAND. Door tot dusver onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks kwart voor 12 brand uitgebroken ln den kruidenierswinkel op den hoek van de Paulus Potterstraat en Van Ostadestraat te Den Haag. Toen de be woners van 't perceel den brand ontdek ten, stond de winkel reeds ln lichte laaie, zoodat hun de uitgang naar de straat was afgesneden. Over een clat dak wisten zü zich ln veiligheid te brengen. De brandweer de motorspuit van het Rijswijkscheplein was dicht bij was zeer snel ter plaatse en met groote voortva rendheid werd het blusschlngswerk ter hand genomen. HTrtegen bleek de vuurzee al ras niet bestand en ln korten tijd had men den brand onder de knie. Merkwaar dig was hierbij wel. dat het plafond van den winkel ondanks de fel laaiende vlam men niet eens tijd heeft gehad om door te branden zoodat de bovenverdieping ge spaard bleef. De winkel is echter totaal uitgebrand. (Vad.) UIT EEN DUITSCHE GEVANGENIS ONTSNAPT. Sensationeele vlucht van een Nijmegenaar. Wij lezen ln de Prov. Geld. en Nijm. Crt.: In den nacht van Zondag op Maandag is de Nijmegenaar R die te Wijier door de Duitsche douane gevangen werd gehou den. op sensationeele wijze uit zijn gevan genschap ontkomen. De heer R. elerhandelaar te Nijmegen, dreef regelmatig handel op Duitschland, doch kwam daarbij en 1 uiten zijn weten, in strijd met de deviezenvoorschriften. Za terdag was de heer R. opnieuw per auto Duitschland in geweest. Hii wilde des avonds op den terugweg de Duitsche dou ane bij Wljler passeeren. Wie schetst zijn verbazing toen hij hier te hooren kreeg, dat er een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd en dat bij de douane-ambte naren slechts naar het arrestantenlokaal te Wijier had te volgen om daar te worden Ingesloten, in afwachting van zijn over brenging naar de gevangenis te Kleef! Er zat natuurlijk niets anders op dan te gehoorzamen en de heer R. werd in de cel ingesloten. De chauffeur van den aange houdene bracht de tijding van deze ar restatie naar Nijmegen over en de vrien denschaar welke de heer R. te Nijmegen bezit, beraamde aanstonds plannen om den aangehoudene uit zün gevangenschap te verlossen. In den loop van Zondag kreeg de heer R. van verschillende vrienden be zoek. met wie hij zich door een luikje in de celdeur kon onderhouden. Het Nlj- meegsch gezelschap kwam echter niet al leen op vriendenbezoek, doch had tevens een pootig heer meegebracht, voorzien van de noodige breekwerktulgen. De avond viel. en in het café. dat vlak bij de cel gelegen Is en van waaruit de caféhouder de arrestanten van voedsel voorziet, deden de Nijmegenaars zich ken nen als gulle gasten. De aanwezige stam gasten mitsgaders de kastelein en men wil beweren ook een of meer douane ambtenaren werden royaal getracteerd, zoodat de stemming uitbundig werd en er weldra een geest van verbroedering heerschte. Intusschen begon bij het arrestantenlo kaal de man met de breekwerktuigen in het nachtelijk duister zijn werk en hij ver richtte dat degelijk en goed. De zware slo ten bleken geen beletsel; het werk was voor den man een peulschilletje. Deuren werden vernield of uit de hengsels gehaald en ten slotte was de toegang tot de cel van den gevangen Nijmegenaar gebaand. Deze had niet veel tijd tot bedenking noodig en was reeds de volgende minuut op een snelle vlucht door de wellanden. Over hekken en akkers nam hij zijn weg. totdat ten laatste de Holdeuren en daarmede de veiligheid van het Nederlandsche grondgebied was bereikt- Hier wachtte een auto die den heer R. spoedig te Nijmegen bracht. In het café bij het arrestantenlokaal te Wljler bleef de feeststemming hoogtij vie ren. Den volgenden morgen werd de ont- snaDplng ontdekt. Nog nooit moet er in het dorpje Wijier zooveel pret geheerscht hebben als dien morgen over de poets die de slimme Ne derlander de Duitsche douane gebakken had. Het spreekt wel vanzelf dat het feit van de ontsnapping ln den Nijmeegschen vriendenkring gisteravond op feestelijke wijze is herdacht. Omtrent de deviezenkwestie, vernemen wü nog dat de heer R. bij zijn eierhandel van de deviezenvoorschriften doorloooend groote moeilijkheden ondervond, doordat hii zijn geld niet naar Nederland kon krijgen althans slechts tot een zeer gering bedrag De heer R heeft zich nu den laatstcn tijd tevens toegelegd op den handel ln tweede hands auto's die hii uit Dui'Thland Neder land invoerde om ze hier te verkoonen De heer R. meende zich aan "een strafbaar feit schuldig te maken Indien hii bpt geld dat hii door zlin Oerhnndel in Duitsch land verdiende bestemde voor den aan koop van auto's eveneens ln Duitschland. Tot ziin schade heeft hii moeten onder vinden dat de Duitsche douane er anders over denkt. HAAR KINDEREN TOT DIEFSTAL AANGEZET. Een rechercheur van politie zag op de Oude Gracht te Haarlem een zestienjarig en een dertienjarig meisje, die op ver dachte wijze langs de marktkramen lie pen. Hij volgde de meisjes, die den winkel van Vroom en Dreesmann aan de Groote Houtstraat binnengingen. Daar zag hij, dat het jongste meisje een ski-zakje weg nam en In haar actetasch stopte; daarop gingen zij naar een vrouw, die in den winkel stond te wachten en die de moeder van de meisles bleek te zijn. De recher cheur arresteerde het drietal. Dit bleek vijf paar kousen, wollen Jumpers en an dere kleedlngstukken te hebben wegge nomen Een onderzoek werd ingesteld in de woning der gearresteerden te IJmuiden, waar een voorraad ringen, kousen en andere kleedlngstukken werd in beslag ge nomen. Hoewel de moeder wist. dat de meisjes diefstal pleegden, verklaarde zij niet te weten, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Motorrijder gedood Gistermorgen reden te Vlagtwedde twee jonge Duitschers per motorrijwiel in de richting Winschoten ter linkerzijde van den weg. Van tegenovergestelde zijde naderde een vrachtauto. Vermoedelijk ten gevolge van den dichten mist heeft de bestuurder van den motor dezen niet tijdig zien aankomen. Hij zag geen kans meer naar rechts uit te wijken, zwenkte naar links en reed met een vaart van onge veer 80 K M. tegen een boom op. De be stuurder was op slag dood, terwijl de duo- rijder levensgevaarlijk gewond werd op genomen. Een ijlings ontboden geneesheer raakte op weg naar de plaats van het ongeval met zijn auto in een sloot. Zijn medepassagier werd daarbij gewond. Deze en de zwaargewonde duo-oassagier werden naar het ziekenhuis te Winschoten over gebracht. TRAM TEGEN STOOMWALS GEREDEN. De tram, welke te ongeveer halféén van Leeuwarden te Drachten moet aankomen, kwam tusschen de halten Opeinde en Nytap in botsing met een stoomwals, welke ter plaatse wordt gebruikt voor het ver beteren van den weg. Tengevolge van den dichten mist had de machinist de wals te laat ontdekt. Wel remde hij uit alle macht, doch een botsing was niet meer te voor komen. De wals werd in tweeën gereden, een deel kwam in de sloot naast den weg terecht. Door den schok ontspoorden de locomotief en twee personenwagens. Won der boven wonder werd geen der inzit tende passagiers gewond. Het verkeer ondervond van een en ander groote stagnatie. De passagiers werden per bus naar Opeinde vervoerd, en vandaar kon den zij met een andere tram de reis voortzetten. AUTO IN DE DRENTSCHE HOOFDVAART GEREDEN. Gisteravond reed de heer Prummel, uit Veendam. met zijn auto tengevolge van den dikken mist bij de Witte Wijk te Smilde ln de Drentsche Hoofdvaart. De heer Prummel wist zich zelf te red den. De auto werd ernstig beschadigd door een uit Assen ontboden kraanwagen op het droge gebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. TROTZKI NAAR KOPENHAGEN. Trotzki is met zijn familie uit Konstan- tinopel via Marseille naar Kopenhagen ver trokken aan boord van het Italiaansche se. „Praga". Er waren speciale maatregelen getroffen, om zijn vertrek geheim te houden. Het Deensche gezantschap heeft aan Trotzki een visum voor een week verschaft, nadat hij zich ervan vergewist had. dat hij weer in Turkije mag terugkeeren. EEN LUCHTSCHIPHAVEN TE SEVILLA. Tusschen het gemeentebestuur van Se- villa en de Zeppelin-luchtschipmaatschap pij te Friedrichshafen is gisteren een over eenkomst gesloten tot inrichting van een luchtschiphaven te Sevilla. De burgemees ter van Sevilla en dr. Eckener hebben de overeenkomst onderteekend. DE GOUVERNEUR VAN SPAANSCH GUINEA VERMOORD. Volgens te Madrid ontvangen berichten is de gouverneur-generaal van Spaansch Guinea Sestoa door een lnlandschen ser geant vermoord. Ofschoon men de beweeg redenen van den dader nog niet kent ge looft men niet aan een polltieken aanslag. NACHTARBEID VAN VROUWEN. Een uitspraak van het Haagsche Hof. Gisternamiddag heeft het permanente hof van internationale justitie te 's-Gra venhage zijn advies uitgebracht over de vraag aan het hof voorgelegd door den volkenbondsraad op verzoek van den raad van beheer van het internationale arbeids bureau: Is de conventie betreffende den nacht arbeid van vrouwen in 1919 door de Int. arbeidsconferentie aangenomen, ln ln- dustrieele ondernemingen als bedoeld ln genoemde conventie toepasselijk op vrou wen die functies van toezicht of leiding bekleeden en ln normale omstandigheden geen arbeid verrichten? Met 8 tegen 5 stemmen heeft het hof een bevestigenj antwoord op deze vraag ge geven. Het standpunt van het Hof is in over eenstemmine met de oovattine welke voor het hof verdedigd was door de Britsche regeering alsmede door de groote arbei dersorganisaties. welke door het hof zijn gehoord. DE TYPHOON OVER JAPAN. Het schijnt tegenwoordig mode te wor den de gevolgen van een typhoon te over drijven. Officieel wordt thans over de ty phoon ln Japan gemeld: Volgens de laatst bekende officieele cij fers zijn 20 personen gedood 25 gewond en 26 als vermist opgegeven. Een honderdtal huizen zijn geheel verwoest. 2400 gedeelte lijk en 40.000 woningen staan onder water tengevolge der geweldige stortregens, waar mee de typhoon gepaard gegaan ls. Vooral Yokohama heeft zwaar te lijden gehad. De typhoon ls de ergste geweest, die Ja pan ln 12 jaar heeft beleefd. Men vreest, dat bij de visschersvloot groote verliezen zijn geleden. De vrachtstoomer „Oenkai Maroe" (2000 ton) ls bij het eiland Osjima ten Zuiden van Yokohama aan den grond geloopen. Van de bemanning die uit 30 koppen bestond, zijn tot dusverre nog slechts 9 gered De overige 21 zijn waar schijnlijk om het leven gekomen. In de militaire haven Sasebo wordt een klein marine-schoolschlp met een beman ning van 200 koppen vermist. Men vreest, dat het tijdens den typhoon verloren is gegaan- De materieele schade wordt in to taal op ongeveer 30 mlllioen yen geschat. Het Japansche kabinet heeft in een bui tengewone zitting besloten een commissie tot het brengen van hulp aan de getroffen gebieden ln te stellen. De minister van financiën heeft daarvoor 3 millioen yen ter beschikking gesteld. IN- EN UITBREKERS IN EEN KERK GEARRESTEERD. De politie van Duisburg is er gisteravond in geslaagd de sedert langen tijd gezochte misdadigers Theissen. Petzold en Lump te arresteeren. Het was der politie ter oore ge komen dat zij zich in Duisburg ophielden in de Petrikerk Spoedig was een afdeeling politie ter plaatse. De kerk werd omsingeld. Toen de misdadigers zagen dat zij in den val zaten, trachtten zij te vluchten. Hierbij kreeg Theissen een schot in het hoofd zoo dat hije levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn belde medeplichtigen zijn gearresteerd De roovers waren met legerpistolen gewa pend en hadden een grooten voorraad mu nitie bij zich. RECLAME. ZENUWEN v&rsioppin7 ,.Hi hab door ..Monro»" groot» verlichting ondervonden. Ik probeerde ontelbare ge- blijv»nd» vorllchtlng 0>| rh»um»ti»cri li|d»n. Zi| Ie g»makk»- l'l* ie bereiden en de weldadig* werking Ie dlrekt merkbaar. Neemt deze aangename drank Iedere morgen en U zuil zich echuidig en werkzaam Middel legen var- eiooo'ng. Henrea ie verkrijgbaar bl|: H.H. Apothekers en Drogisten. H J. Lee, Koioniato Importauf f A(4.36) Schoolstraat 20. Utrecht 225 KRIJGSRAAD. Voor den Krijgsraad te Den Bosch ston den terecht 16 soldaten van het tweede regiment onbereden artillerie te Naarden, afkomstig van Hengelo, Denekamp, Dan- tumadeel, Meppel, Emmen, Zwaagwest- einde, Lonneker. Enschede, Harlingen, Opsterland. Groningen. Den Haam, Aeng- wirden, Joure en Leeuwarden, terzake van desertie. Op 31 Augustus van dit jaar, den ver jaardag van H. M. de Koningin, was er Zondagsche dienst, terwijl de soldaten van 2 tot 5 September verlof hadden. Zij moes ten dus op 1 September dienst doen. Ver schillende van hen waren reeds op 30 Augustus des avonds naar huis vertrok ken, anderen gingen op 31 Augustus des morgens naar huis. Tien soldaten werden veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk, terwijl de overige zes verdachten werden vrijgesproken. HET BEWAARSCHOOLONDERWIJS. In verband met de genomen besluiten met betrekking tot het openbaar- en het gesubsidieerd bijzonder bewaarschool- onderwijs, leggen B. en W. over de ontwor pen nieuwe verordeningen op dat onder wijs. Ter toelichting merken B. en W. het volgende, op Openbare Bewaarschool. Voor het openbaar bewaarschoolonder- wijs bestaan thans niet minder dan zes verordeningen. Voorgesteld wordt die ver ordeningen in te trekken met uitzonde ring van de schoolgeld-verordening, die, zij het dan gewijzigd, als afzonderlijke verordening moet blijven bestaan. De in structie voor de Commissie is een veror dening, welke door dat College is vastge steld en bestemd is om te worden vervan gen door een Huishoudelijk Reglement. Die instructie kan dus door ons worden ingetrokken. In de ontwerp-verordening zijn alle be palingen van de bestaande verordeningen, voor zoover zij niet verouderd of in strijd zijn met de genomen besluiten, overgeno men. Verder is al hetgeen met betrekking tot het openbaar bewaarschoolonderwijs beslist, is. in de ontwerp-verordening opge nomen en nader uitgewerkt. B. en W. mee- nen dat deze materie door de codificatie overzichtelijker dan vroeger wordt ge regeld. Bij het ontwerp ia uitvoering gegeven aan het voornemen om het aantal leden van de Commissie voor de bewaarscholen uit te breiden en de Commissie te maken tot een zuiver adviseerend en toezichthou dend lichaam. Naar gevoelen van B. en W. is, in verband met het totaal aantal open bare en gesubsidieerde bijzondere be waarscholen, over welke zich het toezicht van de Commissie zal uitstrekken, een aantal van negen leden voldoende. Het ligt in het voornemen na vaststelling van de ontwerp-verordeningen een voorstel in te dienen tot ontbinding van de tegenwoor dige Commissie en tot benoeming van ne gen leden van de nieuwe Commissie. Bijzondere Bewaarschool. Dit ontwerp is bestemd om de beide, thans bestaande verordeningen betreffen de het gesubsidieerd bewaarschoolonder wijs te vervangen. Bij artikel 22 wordt voorgesteld de verordening regelende de voorwaarden, waaronder ten behoeve van bijzondere bewaarscholen subsidie kan worden verleend, in te trekken. De veror dening van 28 October 1926 is door het College vastgestelde verordening en kan derhalve ook door B. en W. worden inge trokken. Voortaan zal dus de geheele sub sidieregeling voor dat onderwijs in één verordening zijn ondergebracht. De thans bestaande verordening betreffende de sub- sidieering van het bijzonder bewaarschool- onderwijs moest in verband met de nieuwe subsidie-regeling geheel worden omge werkt. In het ontwerp zijn de nog bruik bare bepalingen van de bestaande veror dening overgenomen, aangevuld met een serie artikelen, waarin het nieuwe subsi diestelsel is uitgewerkt. Van de bestaande verordening, bevat tende de eischen waaraan de gebouwen van de gesubsidieerde bijzondere bewaar scholen moeten voldoen, zijn vele bepa lingen niet in het ontwerp opgenomen. Volgens B. en W. was dat geheel onnoo- dig, omdat verschillende eischen wat te ver gaan, de bestaande gesubsidieerde scholen alle voldoen aan de bij die ver ordening gestelde eischen en ook omdat ten aanzien van de stichting van nieuwe scholen is bepaald, dat de plannen moeten worden onderworpen aan de goedkeuring van B. en W. en omtrent de plaats van vestiging de goedkeuring van den Raad moet zijn verkregen. Leeftijd van toelating. Bij Koninklijk besluit van 23 Juni 1932 werd de leeftijd van toelating tot de ge wone lagere school van 5'/; gebracht op 5 3/4 jaar en zal die leeftijd van 16 Juli 1933 af worden bepaald od 6 jaar. Een groot aantal bewaarschoolleerlingen is dientengevolge met 1 September j.l. niet naar de lagere school overgegaan. Het juiste getal is niet bekend; het getal leer lingen van 5'Is tot 5 3/4 jaar, dat op dien datum een openbare- of gesubsidieerde bijzondere bewaarschool bezocht bedroeg echter 203. Waren die kinderen naar de lagere school overgegaan, dan zou een extra-uitgaaf van plm. f. 9.000 voor het bewaarschoolonderwijs zijn voorkomen, terwijl die kinderen op de lagere school, gezien de matige bezetting van de eerste klassen, slechts zeer weinig kosten zouden hebben veroorzaakt. Bij een extra-uitgaaf van f. 9.000 zal het echter nog niet blijven, omdat de leeftijd van toelating tot de lagere se. Juli 1933 af andermaal met] zal worden verhoogd. Aangezien de financiêele to gemeente het thans meer daa zakelijk maakt de uiterste i» acht te nemen, hebben B. en i om, zonder aantasting van 1 langen van het bewaarschc», compensatie voor die extra-uit», den. Naar hun meening is zjfJ door, zoowel voor het openbaai het gesubsidieerd bijzonder be«Ij_ onderwijs, den leeftijd van toeta 3'/» te verhoogen tot 4 jaar. Hoe ongaarne B. en W. ook met stel om daartoe over te gaan hoezeer zij zich ook evenals de' voor de bewaarscholen en de n voor het Onderwijs bewust z»n bezwaren aan dat voorstel veil» zich toch om financieele redenei verplicht achten. Te dien einde en W. aan beide verordeningen gangsbepaling toegevoerd. Zij merken nog op, dat het i llngen van de openbare en 4 sidieerde bijzondere bewaarschol! den den leeftijd van 4 Jaar op 1 ber j.l. 228 bedroeg, zoodat, wasr der de toelatingsleeftijd op 4 tegenover het getal leerlingen, di band met het bovenaangehaald R besluit met September j.l. op de scholen bleef, een vrijwel even gi tal leerlingen zou hebben gestaag tot de bewaarscholen had kunnq toegelaten. Aan de verordeningen zij nog De Commissie van Toezicht bè negen leden, (waarvan zoo mo> geneeskundige), door den Gemi te benoemen uit een door B. en maakte voordracht van, zoo moge: personen. Van de negen leden behooren de ouders van op een openbare school ingeschreven leerlingen, t> ouders van op een gesubsidieerd dere bewaarschool ingeschreven li één tot de meerderjarige hoofde derwijzeressen van openbare be« len, eén tot de meerderjarige ho onderwijzeressen van gesubsidiet zondere bewaarscholen en dr overige meerderjarige inwoners meente. Aan het hoofd van elke school onderwijzeres, die den leeftijd ra ren heeft bereikt. Per volle 50 leerlingen moet, n grip van het hoofd, aan een sd bonden zijn één onderwijzeres, 1 één kweekelinge. Blijft na deeling van het as lingen van eene school door 50 over, dan moet nog één tijdelijk wijzeres aan de school werkzaam dien die rest 20 of meer bedraag kweekelinge, indien de rest min 20 bedraagt. Kweekelingen moeten den leef 14 jaren bereikt hebben. De iaarwedde van de hoofden f. 1700.met drie tweejaarlijks hoogingen van f. 100. De jaarwedde van de onderri in vasten dienst van de gemee draagt f. 1000.— met vijf tweejas verhoogingen van f. 100.—. Voor het bezit van de bevoegi als hoofd-onderwljzeres op te wordt de jaarwedde met f. 200.-11 Indien een onderwijzeres wordt wezen tot plaatsvervangend hoofi hare jaarwedde deswege verhooi f. 50 per jaar. De wedde van de tijdelijke ond ressen. wordt over het tijdvak, ga hetwelk zij in de school als werkzaam zijn, berekend naar per jaar. De kweekelingen ontvangen ee lage van f. 100.— per jaar, met t« jaarlijksche verhoogingen van f. Kweekelingen, die niet gedurenf geheelen schooldag als zoodanig school werkzaam zijn, ontvangen! den tijd gedurende welken zij in de school werkzaam zijn gewea redig deel van het in het eerste lid artikel genoemde bedrag. De schooltijden zijn des voor van 9—12 en des namiddags, uitgi Woensdag en Zaterdag, van 2—i' De vacantiën zijn geheel gelijk voor de ooenbare scholen vo: onderwijs, wier leerlingen bestemd na 6 jaren over te gaan naar del school voor het 7e en 8e leerjaar. Ten behoeve van de te Leiden E" bijzondere bewaarscholen, waar ger schoolgeld wordt geheven dan per leerling en per jaar, wordt op van het bestuur van de school, W. subsidie uit de gemeentekas mits voldaan aan eischen. als b»" aangevuld met eischen betreffend bouw, inrichting etc. 7. Aan het eind van een heele lange gang stond de gevangenis. wat een angst zal mijn vrouw hebben", dacht Jaap. en hij smeekte de sluipwesp om genade. Maar ze namen Jaap vast en gaven hem een duw. Holderde bolder viel ie de gevangenis binnen en de tralies werden er voor gedaan. Toen Jaap enkele uren later de wand eens bekeek zag ie dat die leelijke wespen hem in een grooten appel hadden opgesloten. 8. En terwijl de arme gevangene zat te denken ai vrouw, was er al een telegrambesteller naar haar t haar de boodschap te brengen dat Jaap verongeluk' Meneer de Sprinkhaan, die het telegram moes' brengen, reed met een reuze-vaartje naar het toe en informeerde waar Mevrouw de Bie woonde.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10