VIRGINIA LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 12 November PARLEMENTAIR OVERZICHT tweede kamer. VISSCKERIJBERICHTEN. reclame. Wat?..Goed?.. Zeg maar ge- rust „Enorm!" ardath Ook met kurk mondstuk lonooJ BUITENLAND. de algemeene toestand. duitschland. CRISIS-COMITÉ. Subcommissie Ontwikkeling en Ontspanning. Reeds voor eenlge maanden heeft het Crisis-Comité getracht in te richten een elementair theoretische Vakcursus voor werklooze Bouwvakarbeiders en Metaalbe werkers in den leeftijd van 1826 Jaar, die eenlge vooropleiding hebben genoten. Gebrek aan belangstelling is toen oorzaak geweest dat deze Cursussen niet konden doorgaan. De Subcommissie Ontwikkeling en Ont spanning heeft echter nu bij een tweede poging dank zij zeker ook de medewer king van de onderscheidene Vakorganisa ties. meer succes gehad Een veertigtal werkloozen hebben zich aangemeld, zoodat belde cursussen, die een minimum aantal deelnemers van 15 moeten hebben, nu kunnen doorgaan. De lessen zullen worden gegeven door dehee- ren ir. Blokhuis en ir van Dijk en het bestuur van Mathesis heeft eenlge lokalen voor deze cursussen beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling den 15den Nov aan te vangen De candldaten ontvangen nog nader bericht over juiste dagen en uren. Tevens heeft de Subcommissie wederom de beschikking gekregen over een voet balterrein en wel voor twee middagen in de week. Zoo zal ook de soortbeoefenlng door werkloozen. die eenigen tijd door ge brek aan terrein is moeten worden ston- •gezet wederom kunnen doorgaan. Rpeds twaalf elftallen zijn daarvoor Ingeschre ven. VERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. De gemcentebegrooting 1933. Onder voorzitterschap van prof. dr. B. D. Eerdmans hield de afd. Leiden van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" gisteravond een goed bezochte ver gadering in den Burcht ter bespreking van de gemeente-begrooting over hel dienstjaar 1933. Na een welkomstwoord van den voor zitter gaf wethouder Romijn een korte uiteenzetting over de bedoeling van deze bijeenkomst, nl. om eventueele wenschen en opmerkingen uit de vergadering naar voren te kunnen brengen bij de behande ling van de begrooting in de secties. De liberale vertegenwoordigers in den Raad waren daartoe ter vergadering aan wezig. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. De heer Buys meende dat de verminde ring van subsldiëering door de gemeente aan de Volkszangschool deze instelling ten zeerste benadeelde. De heer Bosman betoogde dat ieder wel wilde bezuinigen, maar het liefst niet daar waar het hem zelf raakt. Zoo ook hier. Echter is vermindering van de las ten der gemeente-hulshouding absoluut noodzakelijk en dit kan o.a. gevonden worden in verlaging der sublsidies. De heer Colln kwam in een uitvoerige rede op voor de belangen van de sport wees op 't bestaan van mooie sportvelden in andere, zelfs kleinere steden en vroeg zich af waarom Leiden zoo misdeeld was. Spreker protesteerde tegen de subsidie verlaging van 50"/u aan den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, afd. Leiden. De heer Bosman wees in dit verband op de poging jaren geleden van de libe ralen uitgegaan tot het doen aanleggen van een of meer sportvelden. De plannen liggen klaar maar het geld ontbreekt. Nadat nog enkele vragen werden gesteld over de subsidies aan het Openbaar Lager Onderwijs en het Buitengewoon LO. sloot de voorzitter na een woord van dank aan de raadsleden voor hun toelichtingen, deze zeer geanimeerde vergadering. o DE HEER WILLEM POELSTRA. 25 jaar verpleger. Men schrijft ons: Heden herdenkt de heer W. Poelstra, hoofdverpleger in het Rijksasyl voor Psy- chopathen den dag waarop hij vóór 25 jaar zijn loopbaan als verpleger begon En hoewel 't zeer zeker in zijn bedoeling ligt, dezen dag. die voor hem toch zoo veel zegt onopgemerkt te doen passeeren gelooven wij toch goed te doen, dit feit even te memoreeren. 12 November 1907 ging de heer Poelstra als Jong verpleger zijn krachten geven ten dienste van de lijdende menschheid en deed zijn intrede in het welbekende „Den nenoord" te Zuidlaren. Aldaar bewees hij direct te behooren tot die soort wlen het niet in de eerste plaats te doen is om de materie doch om zich te geven aan hem die zijn hulp behoefde. Toen hij dan ook 30 October 1912 Dennen- oord verliet en benoemd was in de straf gevangenis te Leeuwarden heeft hij ook daar bewezen naast zijn plicht als ambte naar steeds te voelen dat toch ook daar menschen waren, wien een zonnige glim lach het leven in een sombere cel zooveel verlichten kan. Immers ook daar was hij o.a. aangewezen om ii ziektegevallen de helpende nand te bieden Het gaf dan ook geen verwondering dat de heer Poelstra op 1 Nov. 1928 benoemd werd tot eerste ver pleger en waarnemend hoofdverpleger bij bovengenoemd asyl. toen deze inrichting werd opengesteld om bij het vertrek van den heer Boven in zijn plaats benoemd te worden tot hoofdverpleger een functie welke hij tot nu toe nog vervult De heer Poelstra mag dus als verpleger terugzien op een mooie staat van dienst. Wij hebben Poelstra leeren kennen als een humaan mensch; hij is daarom een zeer geziene persoonlijkheid, zoowel bij su perieuren en collega's als bij de patiënten en voor allen die bulten zijn werk met hem in aanraking kwamen. Ondanks zijn promotie is hij steeds ge bleven een oprecht eenvoudig Christen, want het mag gezegd dat hij zijn arbeid steeds verricht in biddend opzien tot Hem die hem vee! gaf om niet. en aan Wlen hij zich veel schuldig weet. Hij is een zeer gewaardeerde fijne, rus tige natuur leder voor zich innemend door zijn kalm en zeker optreden. Hem mogen nog vele jaren geschonken worden tot zegen van hen die met hem in aanraking komen, in 't bitzonder voor zijn gezin dat hem buitengewoon lief is. BUjve deze dag voor hem een bidden en danken! Naar wij vernemen wordt hem heden middag een huldiging bereid waarbij het den jubilaris stellig niet aan groote be langstelling ontbreken zal! DE BIOSCOPEN. Trlanon-Theater. - Het programma van deze week staat wederom geheel in het teeken der vroolijkheid. Vóór de pauze .Mevrouw en haar Huisknecht" en er na „Hoera 'n Jongen". De eerste doet ons zien wat er alles gebeurt als het oude spreek woord van niets en Iets kan worden toe gepast De huisknecht hij had 27 jaren een graaf gediend beveelt tenslotte iedereen, bestelt meubels, geeft dieëten op enz., enz. Tenslotte overwint de heer des huizes en vol blijdschap zet deze zich om den knecht te laten voelen wie er eigenlijk de baas is in overhemd aan tafel Van geheel andere opvattingen is de film „Hoera, 'n Jongen." Was de eerste een be spotting, deze toont onder een mom van vroolijkheid de tragedie van een armen circus-clown. Ralph Arthur Roberts. Vol blijdschap trekt hij weg als het bericht komt. dat zijn vader gevonden is. Iedereen moet het weten; tot de reizigers in den trein toe. Hoe tragisch het moment, als hem duidelijk wordt niet geschikt te zijn voor het gezin van den jongen dokter Fritz Schultz die hem in zijn studen tentijd adopteerde en zijn vrouw Lucie English er niets van vertelde. Recht tegen de opvattingen van zijn schoonzoon !n, staat het vurige verlangen van den schoonvader Max Adalbert naar een of meer kleinkinderen. Alles is prima in orde. De kinderkamer gereed, een voor raad speelgoed aanwezig.. In een meesterlijke creatie van roman schrijfster zal de clown zijn vader en vriend Georg Alexander uit een ne telige positie redden. De situatie wordt echter - geheel buiten z'n schuld - nog nete liger. Een gemaskerd bal brengt opluchting en tenslotte de ontknooping. Dan blijkt, dat de zedenmeester uithangende Max Adalbert de echte vader is, pleegvader en zoon, zwager, pleegmoeder en zoon, zus ter en broer zijn. Afgezien van de wat langdrad'ge maskeradescène een, vooral door Ralnh Arthur Roberts, uitstekend ge- speeldè film. Luxor-thcater - De faam van een tenor zanger als Richard Tauber is alleen reeds in staat bij „Melodie der Liebe" volle zalen te trekken, en de film is die interesse on getwijfeld volkomen waard. Tauber is zeker geen bekwaam filmacteur en niet- tem'n zet het publiek zich maar al te gaarne in diepe bewondering neder om te luisteren naar die schitterende stem, die welhaast zonder oohouden door dit aar dige blijspel weerklinkt. Want Tauber, als de beroemde tenor Richard Hoffmann, wordt in iedere scène gelegenheid tot zin gen geboden en bij de resultaten daarvan vallen z'n tekortkomingen als acteur veelal in het niet. Overigens is op bekwame wijze voor een tegenwicht gezocht. Szöke Sza- kall als Richard's zwager, Ida Wüst als de adspirant-schoonmoeder, Alice Treff als de schoone verleidster en Lien Deyers als de goede fee brengen namelijk voortref felijk spel en weten de kwaliteit dezer film daardoor tot groote hoogte op te voerpn! Ida Wüst met een reputatie, welke een Mary Dressier naar de kroon begint te steken is amusant, als altijd en vooral Szöke Szakall bewast daarnaast ziin enorme talenten als ftlmsneler ln het ko mische genre. Zonder hulpmiddelen, zon der dwaze situaties te baat nemen, zonder ook maar een'gszins naar hPt overdrevene over te hellen weet hij den juisten toon te treffen, wordt bij het goede woord en het passende gebaar het publiek tot dave rende vreugde te brengen.... En zoo is Melodie der Liebe" een geest'g vertolkte film geworden, waarvan Tauber's zang terecht de voornaamste en hoogelijk ge waardeerde attractie vormt! City-theater brengt deze week na een interessant en gevarieerd voornragramma twee alleraardigste films, beide van ver schillend karakter. De eerste, getiteld .liefde onder het vriespunt" is een ko- m'sche geschiedenis van een ion" echt paar, die er belden op uit zijn elkanders jalouzie op te wecken. Tot dat doel wordt een dood-onschuldiee, maar allesbehalve charmante vrijgezel opgeofferd om met mevrouw" oen wintersportreis te maken, terwijl „mijnheer" rancune neemt door zich gedurende die dagen van een soort- vriendin te voorzien. Natuurlijk volgt daarop weer pen hartroerende verzoening. Interessant ziin echter de onnamen, die we kriiven te zien van de sk!-snort. „De b»rooving van den Wild-West Ex presse" is er een van de soort, die vooral bii de jongeren zeer gewild blijft. Als steeds spannende paardenrennen, boks- partlien, pefde- en gevangenisscènes enz. Ook hierbij wordt de moedige hpld val- schelijk van moord beschuldigd, hetgeen te"en het. eind der fUm glorieus aan het bcht komt r>e ware schnld'gp wordt naar h«nnnron gestraft en de geliefden „krijgen elkaar". Casino-theater. - Harrv Piel, de sportieve figuur, die reeds uit vele vechtpartijtjes als overwinnaar ls te voorschijn getreden en ontelbare staaltjes van moed en be hendigheid heeft getoond, is ooi: in „Mannen zonder heroen" weer de held die on aller svmnath'e aansnmak mae maken. Mannen zonder beroen zijn de handelaars in blanke slavinnen, die vanuit Marseille de drukke Fransche havenstad, onschul dige meisjes als dnnseirls of onder voor spiegeling van aanlokkelijke huweliiken, naar het verre Zuid-imerika transnortee- ren en van dit. luguber bedriif hun „vak" maken. Harrv Plel's bphendieheid is ruim schoots voldoende om in *n reeks verba zingwekkende avonturen deze heeren" in handen der nolitie te snelen en daarbii nog het hart van een aardig meisje Dary Holm te veroveren. „Een afgelu'sterd comDlot" biedt een goede gelegpnhotd om den onlangs over leden MUton Puis nog eens te zien spelen, terwijl de vrouwelijke hoofdrol bij Do rothy Mackaill in goede handen is. Op drie Donderdagavonden: 17, 24 Nov. en 1 December zal de heer Ir. L. van Gelderen e. i in het Leidsche Volkshuis een cursus geven over electro-motoren, terwijl lichtbeelden en demonstraties de voordrachten zullen verduidelijken. Achtereenvolgens zal worden behandeld: de grondbeginselen der electro-techniek, gelijkstroom- en wisselstroom-motoren. Voor toegang zie advertentie De electro-technische werkzaam heden in de remise van de N Z. H. T. M. zijn opgedragen aan de firma M. E. Zit man, Breestraat alhier. ALGEMEEN DEBAT OVER DE RIJKSBEGROOTING. De leiders der groote fracties waren aan het woord geweest: nu was alleen de beurt nog aan enkele afgevaardigden, die een speciaal onderwerp zouden behan delen. Wij kunnen daarom over deze dag der discussies kort zijn. De heer de Visser heeft een rede ge houden tegen alle andere partijen en daartegenover de communistische politiek verdedigd. De regeering noemde hij „het generaal comité tot behartiging van de belangen der bourgeoisie" (de voorzittei riep hem daarvoor tot de orde) en in zeer krachtige en krasse termen hekelde hij het optreden der sociaal-democraten, wie hij „zwendel" en „misleiding" en „ge weiter" verweet. Ook tegenover de sociaal-democraten moet het proletariaat zijn belangen ver dedigen. De politiek der regeering noemde hij „één sterk zwarte reactie", en „geraf fineerd". Herhaaldelijk werd hij door den voorzitter tot de orde geroepen. De heer de Visser heeft krachtig geprotesteerd tegen de voorstellen-Welter. Hij eindigde met het indienen van enkele moties, die niet voldoende werden ondersteund en dus niet in behandeling konden komen. Nadat mej. Katz de belangen der bin nenschippers had bepleit heeft de heer de Wilde een financieele rede gehouden; de noodzakelijkheid van allerlei bezuini gingen bepleit; betoogd dat het echtei niet aangaat nog verder op de defensie te bezuinigen, omdat dit gelijk zou staan met vernietiging; de financieele politiek der sociaal-democraten bestreden, en medegedeeld, dat dc anti-revolutionaireii vermoedelijk geen bezwaar meer zullen maken tegen het opcenten-ontwerp, aan gezien de handelspolitieke beteckcnis daaraan is ontnomen. Waarna de heer Bierema ook van zijn kant nog eens op den ernstigen financieelen toestand wees, dien hij (met dr. Colijn) nog veel erger achtte dan de Millioenèn-nota hem schil derde. Nadat de heer Bierema nog had verze kerd accoord te gaan met het principe eener weeldebelasting, maar zich te moe ten verzetten tegen de gedwongen conver sie van staatsleeningen heeft de heer Vlie gen een pleidooi gehouden voor het recht van demonstratie. Hieraan mag niet wor den getornd. Vervolgens heeft hij opnieuw de gemeenten, met name de grootere ge meenten. in bescherming genomen tegen de beschuldiging van lichtvaardige, onbe dachtzame financieele politiek. De heer Floris Vos heeft gepleit voor een belasting op goederen in de doode hand. En: hij bracht een nieuwe noot in het de~bat, door aan te bevelen Suriname te verkoo- pen. Dat zou ons heel wat voordeel op brengen. Tenslotte hield hij een betoog ten gunste van zoo ruim mogelijke werkverschaffing. Dit laatst deed ook de heer J. ter Laan. Hij was van oordeel dkt de Regeering om tot werkverruiming te kunnen overgaan, zou mogen en moeten leenen. Verder ver zette hij- zich in het bijzonder tegen de salarisvermindering en diende een motie in waarin de Kamer zich tegen salaris- korting uitspreekt. Nadat de heer De Boer nog eens voor de belangen der binnenschippers was opgeko men. heeft tenslotte de heer Kersten be toogd, dat de oorzaak der crisis gelegen is „ln het verlaten van den levenden God Gods geboden worden geregeld overtreden en geen der rechtsche partijen treedt hier tegen krachtig op. De zonde is de grootste en eerste oorzaak der ellende en daarom moet de regeering Gods wetten tot richt snoer nemen voor haar politiek. Tegen re volutionairen treedt de regeering veel te slap op. Deze afgevaardigde gaf het advies: ie. om de verzekering-wetgeving op te heffen; 2e. om de hooge inkomens uit de publieke kas aanzienlijk te besnoeien; 3e. om de Roomsche kloosters niet meer met staats geld vet te maken": 4e. om de schadeloos stelling der Kamerleden te halveeren en 5e. om werklooze jongelieden in militairen dienst te nemen. De volgende week is de Regeering aan het woord. HAENAAR. IJMU1DEN, 12 Nov. VTSCHPr. /EN Tarbot per K.G. f. 0.75—0.50, Griet per kist van 50 KG. f.30—14, Tongen per K.G. f 1.10—0.45, Middelschol per kist van 50 K.G. f. 19, Zetschol f. 22, Kleine Schol f. 17.50 —185. Schar f. 5.50-3 50, Roggen per 20 stuks f. 14.50—11, Vieelen per stuk f.4—2, Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 22.50 Middel Schelvisch f.20 18.50, K ein- middel Schelvisch f 16—10, Kleine Schel visch f. 11—2.05, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.31—20, Gullen per kist van 50 K.G. f. 11-0 70, Wijting f. 4.50-0.80 Aangevoerd 590 manden en 113 kisten. Prijzen f. 7—6 per kist en f. 5.30—3.10 per mand Aangekomen 8 Stoomtrawlers: IJM 155 met f. 1545, IJM. 87 met f.1281, IJM 21 met f.2783, IJM. 45 met f.1420, IJM. 63 met f.1923, IJM. 183 met f.1983, IJM 72 met f.1181, IJM. 97 met f.1542. 3 loggers: KW. 154 met f.533, K.W. 112 met f 427, K.W. 169 met f.517. SCH. 242 met f.720, L.T. 316 met f.1376 voor versche haring. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Hierprobeer één zoo'n doosje en tien tegen een, dat dit je van een sleur- rooker in een vol bloed CHIEF WHIP enthou siast veranderen zal! CHIEF WHI Wapenstilstandsdag: De Schulden kwestie. Zooals reeds gemeld, is de Wapenstil standsdag overal op de gebruikelijke wijze herdacht. Te Parijs is het daarbij tot een botsing gekomen tusschen communisten en camelots du Roy. Aan beide zijden zijn eenige deelnemers gewond, één ernstig. Zeven Camelots zijn aangehouden. Ook te Dublin kwamen ongeregeldheden voor. Een menigte jongelieden trok in op tocht door de straten, rukte van de voor bijgangers de z.g. „klaproozen" af en hield de trams en autobussen op. Deze demon stratie volgde op een meeting tegen den wapenstilstandsdag. Een vijandige menigte verzamelde zich voor een winkel, waar „poppies" te koop lagen en verbrijzelde de winkelruiten. De burgerwacht zag zich genoodzaakt een charge uit te voeren. Een jongmensch werd ernstig gewond. Te middernacht weerklonken van tijd tot tijd nog uitroe pen als „Leve de republiek" en „Weg met het rijk." De Engelsche minister sir John Simon heeft een onderhoud gehad met de ge zanten van Frankrijk, Itaüe en België en necii nun de strekking medegedeeld van de nota, door de Engelsche regeering aan de Vereenigde Staten gericht over de schulden. De Fransche regeering laat over de thans met de regeering van Washington aangeknoopte onderhandelingen over den termijn van de oorlogsschulden, die op 15 Dcc. vervalt, door Havas een officieele nota publiceeren, waarin gezegd wordt dat de Fransche regeering bij de Amerikaan- sche regeering een stap heeft gedaan over de oorlogsscnulden, speciaal om uitstel te verkrijgen van de betaling van 20 millioen dollar, die op 15 Dec. a.s. verschuldigd is. Een nader bericht uit Parijs zegt nog, dat de Fransche stap gerechtvaardigd is, door het feit, dat Frankrijk te Lausanne gevolg gevend aan Amerikaansche sugges ties en eenigszins juist als gevolg van 't moratorium van Hoover, toegestemd heeft in een aanzienlijke vermindering van zijn vorderingen op Duitschland. In Amerika erkent men vrij algemeen dat „nieuwe oriënteering noodzakelijk is, prettig of niet", ook al zijn er die er an ders over denken, als b.v. senator Reed. Weinig menschen in Europa, zeide hij, begrijpen den toestand in verband met de schulden. Zij beseffen niet, dat wij het geld der leeningen, die wij hun verschaft hebben ,niet terugkrijgen, wanneer Europa ons niet betaalt. Wij moeten niet langer de aandacht vestigen op de Fransche klachten, zeide Reed. Frankrijk heeft de oorlogsvoorra- den verkocht die wij het overgemaakt hebben, tegen meer geld, dan al wat het ons op rekening der oorlogsschulden be taald heeft. En toch schelden de Fran- schen ons uit voor hardvochtige schuld- eischers. In de zitting van het bureau der Ont- wapeningsconlerentie zyn gisteren de tot nu toe zonder resultaat gebleven bespre kingen over het rapport van den Italiaan Pilotti verder voortgezet op het punt dat betrekking heeft op de sanctiemaatrege len in geval van de toepassing van che mische en gaswapenen De woordvoeder der kleinere staten, de vertegenwoordiger van Zweden, eischte scherpe maatregelen tegen iedere toepassing van deze wape nen. Na langdurige debatten werd een commissie gevormd, bestaande uit de ver tegenwoordigers van Engeland, Frank rijk. Italië, Zweden, Spanje en Oosten rijk. Deze commissie zal thans een nieuw voorstel uitwerken. De Fransch-Duitsche economist!! commissie bijeen Rijk en landen Bezuiniging in Pruisen. Officieel wordt medegedeeld: De Duif Franscne economiscne commissie termiddag voor de voortzetting werkzaamheden door den RijksKan ontvangen en door hem in hartelijkt woordingen begroet. De rijkskanselier heeft er aan 1 nerd, dat het een traditie is gewordeD] de chefs der Duitsche en Fransche r ring het voorzitterschap bekleeden s Duitsch-Fransche economische comm] Zoo hebben rijkskanselier Bmenin" premier Laval het voorzitterschap i genomen. Zoo zijn thans Herriot r von Papen, voorzitters. De rijkskanselier wees er vervolgens! dat tusschen Duitschland en Frantriil overeenstemming in het particuliere f drijf en de samenwerking in velel dustrieen reeds meer vorderingen hef gemaakt dan bij andere landen het is, een feit, dat in de openbare met niet genoeg bekend is en gew wordt. Dit wijst er reeds op. Fransche en Duitsche bedrijfsleven l der geschikt zijn voor een samenr en overeenstemming. In het juicht von Papen het toe, dat deze s werking, dank zij het initiatief en den werking van de vierde sub-cooiaj thans ook op het punt staat te uitgebreid tot andere landen. Dej kanselier hoopt dat de huidige zittiu? practische en snelle resultaten r"~' den, aangezien de crisis en de heid een snellen arbeid vereischenj De rijkskanselier besloot met denv en de hcop uit te spreken, dat de sï werking op economisch en financies bied gunstige uitwerking zal hebbeaj op andere gebieden, in het bizonder op oplossing van de hangende politieke H ties. De rijkskanselier heeft daarbij I haaldelijk zijn oprechten wil uitgespj mede te werken aan een ontspann-l deze kwesties. De onderstaatssecretaris Patrjj1 dankte den rijkskanselier voor de nsj lijke ontvangst en sprak er in der zijn voldoening over uit, dat mi l den Franschen premier belast is fflflj! functie. Herriot ziet in de Duitscn-j. sche samenwerking de spil voor den peeschen vrede. De toenadering de beide landen maakt weliswaar r snel voortgang als men gaarne zou schen, doch de Duitsch-Fransche r mische commissie heeft reeds beia werk tot stand gebracht. Zij heeft i overeenkomsten voorbereid tusscnen sche en Fransche industrieën scheef maatschappijen, e d. De huidige i een organisatie in het leven roepen^ de gemeenschappelijke uitvoerig groote openbare werken zal ken. Het zou een paradox zijn, lndS1 in crisistijden uit overgroote VOOIrt'n| heid geen mogelijkheden zou benut» 1 de crisis te bestrijden. 4 De heer Patrenótre heeft besl0;ir3 de verzekering, dat de Fransche re=£j|.J in overeenstemming met de 'r van het Fransche volk. bereid is. n» als te Lausanne en Genève. actie te werken aan de consolidatie va vfede in Europa. Mag men deze beschouwingen 1 opvatten als het inluiden van bei8"-,, wijzigingen in beider houding wijken doet Duitschland op bu,L rij rein nog niet. Men oordeele uit bericht: r In officieele kringen te Berlijn 1 met voldoening vastgesteld dat ne j voor Duitschlands eisch van recn'rV-i heid in Engeland begint toe te Maar als de Fnpe'cphp h'aripn dat deze kwestie nu theoretisch op? T zoodat Duitschland gerust Genève kan gaan. dan wordt de -J tè eenvoudig en te gunstig Engeland alleen kan die rechts* niet geven: daartoe behoort samej tusschen al de vroegere bondek0 Herriot's rede heeft echter een onomworiHpn verkering die on erkppning van Duitschlan punt en Duitschlandc eisch neer™

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2